31 Ekim 2017 Salı

31.10.2017 Genel Gündem31.10.2017 Salı
TÜRKİYE 

Başkanlık Ofisleri Kuruluyor 
2019'daki seçimlerden sonra geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne hazırlık amacıyla başlayan uyum çalışmaları, dört koldan sürüyor. Bu çalışmaların en önemli bölümünü 'devlet yapısındaki değişiklikler' oluşturacak. Beştepe'de yürütülen çalışmalarda, bu konuda iki görüş ortaya atıldı. "Mevcut sistemde olduğu gibi Başbakanlık'ın tüm görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı'na taşınsın" veya "Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde olduğu gibi tamamen yeni bir yapı kurulsun" görüşlerinden ikincisinin daha çok tercih edildiği belirtiliyor. Bu nedenle başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin devlet yapılanması incelemeye alındı. Buna göre başkanlığa bağlı kurulan 'ofislerin' benzerleri oluşturulacak. "Tarım ofisi, ekonomi ofisi, çevre ofisi" gibi bakanlıkların görev alanlarına göre yapılar kurulacak. Bu ofislerden çıkan karar ve öneriler, hükümetin öncelikleri olacak. Bazı bakanlıkların birleştirilmesi veya ayrılması da bu çalışmanın konusu olacak. Başbakanlık'a ve başbakan yardımcılarına bağlı olan 22 kuruluşun bir kısmı Cumhurbaşkanlığı'na, diğerleri ilgili bakanlıklara bağlanacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'yla birleştirileceği, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanacağı ifade ediliyor. Devletin yeniden yapılanmasını içeren bu uyum paketinin bu dönemde, diğer uyum pakatleriyle birlikte TBMM'ye gönderilmesi bekleniyor. Ancak son Anayasa değişikliğinde alınan yetkiyle bu çalışmaların önemli bölümü, istenirse 2019'dan sonra Cumhurbaşkanı kararnamesiyle de yapılabilecek
Hürriyet


'Yerel' Atağı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, erken seçim çağrısının ardından yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ve kurmaylarıyla yaptığı görüşmelerde, iktidarın çağrıya olumlu yanıt vermesi halinde gündeme gelecek erken seçim değerlendirilerek bir plan çıkartıldı. Seçim öncesi CHP, öncelikle hedefine büyükşehirleri aldı. 16 Nisan referandumunda 'Hayır' oylarının önde çıktığı ancak belediye yönetimleri AK Parti veya MHP'de olan Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Manisa, Denizli, Balıkesir gibi iller CHP'nin öncelikli hedefi olacak. Bu illere yönelik özel çalışmalar gerçekleştirilecek. CHP yürüteceği planlamayı, aday belirlemeye kadar olan çalışmalar ve oy kullanma gününe kadar sürecek çalışmalar olarak iki temelde ele alacak. CHP öncelikle aday belirleme çalışmalarına hız verecek. Kılıçdaroğlu, belediye başkanlığına adaylıkla ilgili kırmızı çizgi olarak ifade edilebilecek bazı kurallar koydu. Kılıçdaroğlu, il ve ilçe yönetimlerine seçilenler ile Kurultay'da Parti Meclisi'ne girecek isimlerin belediye başkanlıklarına kesinlikle aday olmaması gerektiğini söyledi. CHP, aday belirleme için anket yapacak. İhtiyaç halinde Genel Merkez'de adaylarla görüşecek bir komisyonun da kurulabileceği konuşuluyor. CHP'nin oy kullanma gününe kadar yapacağı çalışmaların başında ise sandık güvenliği yer alıyor. CHP, sandık güvenliğini sağlamak amacıyla bir ekip oluşturacak. Bunun yanı sıra kullanılacak dille ilgili nasıl bir yaklaşımın sergileneceği belirlenecek. Ayrıca seçmen analizleri oy verme gününe kadar sürecek.
Hürriyet

Tuskon Davasında 10 Tahliye 
TUSKON davasına bakan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 31 tutuklu sanıktan 10'unu tahliye etti. Silivri'de görülen TUSKON davasının 6'ncı gününde, mahkeme heyeti savunmaları alınmayan tutuklu sanıklara 5'er dakikalık söz hakkı verdi. Ömer Faruk Kavurmacı savunmasında şunları söyledi: Kavurmacı: "FETÖ üyesi değilim, bilerek ve isteyerek bu örgüte yardım etmedim. Propagandasını da yapmadım. Rızanur Meral'in konuşmasının ardından ayağa kalkmayarak protesto ettim. Rızanur Meral'i alkışlamadım. Bu ihanet konuşmasının ardından istifamı sundum fakat kabul edilmedi. Ben de bu kez noter eşliğinde istifamı sundum. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine de 2014 yılının Haziran ayında çocuklarımı Fatih Koleji'nden aldım. Bu durum bile benim bu örgütle bir ilgimin olmadığını gösteriyor. FETÖ ile işbirliği içinde olmadım." Bank Asya hesabım yoktur. Bylock kullanmadım. FETÖ örgütü üyelerinde çıkan 1 dolar üzerimde bulunmadı. Eğitim hayatım boyunca FETÖ evlerinde ve yurtlarında kalmadım. Zaman gazetesine aboneliğim yoktur. 2014 yılının yerel seçimlerinde AK Partiyi destekledim. İşyerimizin bulunduğu E-5 Karayolu kenarındaki binanın 3600 metrekarelik cephesini seçimlerden önce AK Parti bayraklarıyla kaplattım. 15 Temmuz sonrası yurtdışına gitmedim. 4200 çalışanı olan, yurtdışı ve içinde 500 perakende mağazası bulunan bir şirketin ortağıyım. Şahsım ve ailem adına çekilmez bir hal alan tedbir ve kayyum kararlarının kaldırılmasını talep ediyorum." Baklavacı Faruk Güllü ise şunları anlattı: "FETÖ üyesi değilim. 2010'dan sonraki hiçbir dernek toplantısına katılmadım. TUSKON'un 5 ve 6'ncı genel kurulunda adım yazılmasına rağmen orada yoktum. Bank Asya beni işasın eşiğine getiren bankadır. Paramı değil günahımı bile vermem. 15 Temmuz'u Güneşli'deki mağazamda öğrendim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile yola çıktım. Polislerle beraber yolu kapattık. Oradaki beyaz arabanın içinde ben vardım. Helikopterden atış yapılmasına rağmen tanklara yolu açmadık. Bylock ya da kriptolu bir haberleşme aracı kullanmadım. Örgüte para yatırmadım. FETÖ içinde yer aldığımı gösteren bir delil yoktur. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." Mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu sanıklar Özlem Rukiye Kartal, Nalan Erpolat, Yüksel Nalbant, Ruhi Gürer, Semih Sadır, Rüstem Karaoğlan, Emrullah Emre Topal ve Harun Akça'nın savunmalarını tamamladıkları ve delil durumu dikkate alınarak tahliyesine karar verdi. Nihat Kurt ve Cahit Durmaz ise yaşları nedeniyle tahliye edildi. Yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edilen sanıklara her cuma günü ikametlerine en yakın polis karakoluna giderek imza vermeleri şartı konuldu. Ayrıca savunma yapan 20 sanığın malvarlıkları üzerindeki tedbir kararları kaldırıldı. Ancak Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü savunmalarını tamamlamadıkları için tahliye edilmedi. Malları üzerindeki tedbir kararları da kaldırılmadı.
Hürriyet

Akar'ı Akıncı'ya Böyle Götürdüler 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki kamera kayıtları üzerinde yapılan bilirkişi raporuna giren görüntülerde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, karargâhtan Akıncı Üssü'ne götürülüş anları yer aldı. Darbecilerin, başarısız olacaklarını anlayınca karargâhtaki kamera kayıtları ile personel giriş çıkışlarının yer aldığı bilgileri içeren ana sunucuyu tank paletlerinin altına atarak imha ettikleri ortaya çıkmıştı. Ana sunucunun bir yedeğinin Genelkurmay Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı'nda tutulduğunun belirtilmesinin ardından Genelkurmay yetkilileri, sunucudaki bilgi ve görüntüleri, soruşturmayı yürüten savcılara ulaştırdı, yedek görüntüler üzerinde yapılan bilirkişi incelemesi tamamlandı. 11 hard disk içindeki 24 klasörde, güvenlik kamera kayıtlarından elde edilen fotoğrafların incelendiği bilirkişi raporu, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay Çatı davası dosyasına girdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın, karargâhtan Akıncı'ya götürülüş anları da fotoğraşara yansıdı. Bilirkişi raporuna göre, darbe girişimi günü saat 21.22'de, 33 kişilik Özel Kuvvetler mensubu tam teçhizatlı askerlerin Genelkurmay ana nizamiye kapısından girip, makam katına çıktıkları görülüyor. Ardından saat 23.03.57'de Genelkurmay Başkanı Akar, beş özel kuvvetler personelinin arasında, yanında sanıklardan eski Tümgeneral Mehmet Dişli ile bahçeye çıkarılıyor. Görüntülerde Akar ve Dişli'nin resimlerinin üzerinde isimleri yazılırken, kimliği tespit edilmeyen kişi için "koyu renk takım elbiseli" şahıs ifadesi kullanıldı. Akar'ın karargâh merdivenlerinden indirilirken, eski Tümgeneral Mehmet Dişli, eski Yarbay Onur Özdemir, eski Üsteğmen Mehmet Aytaç ve Başçavuş Abdullah Erdoğan'ın görüntüsü yer alıyor. İddianamede yer verilen bu görüntülerde Erdoğan'ın, "koyu renk takım elbiseli" olduğu görülüyor. Rapora göre saat 23.04.30'da askerlerin arasında Dişli'nin, Orgeneral Akar'a refakat ederek, çalışır vaziyetteki, "10987" kuyruk numaralı Kara Kuvvetleri helikopterine bindirdikleri, Dişli ile grubun içinde bulunan koyu renk takım elbiseli kişinin de helikoptere bindiği, helikopterin saat 23.05'te havalandığı görülüyor. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik, görüntüler ve fotoğrafların sanıklara duruşmada gösterilerek, teşhis yaptırılacağını açıkladı. Dik, yaklaşık 70 terabayt tutan kamera kayıtlarından elde edilen sanıklarla ilgili görüntülerin avukatlara ulaştırılacağını kaydetti.
Milliyet

Başkanlığı Ve Partiyi Ağlayarak Bıraktı 
Ak Parti'de değişim süreci dün istifa edeceği açıklanan isimlerden sonuncusu olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifasıyla devam etti. Uğur istifasının istendiğinin açıklanmasından yaklaşık bir ay sonra hem belediye başkanlığı görevinden hem de Ak Parti'den ayrıldığını açıkladı. Uğur, yaptığı kısa açıklamada "Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler. Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. Ak Parti'de siyaset yapma imkanımız ortadan kaldırılmıştır. Partimden ve belediye başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Üzgünüm, kırgınım ama huzurluyum" diyerek gözyaşları arasında veda etti. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istifasını istediği belediye başkanları arasında yer alan ve açıklaması kamuoyunda merakla beklenen Uğur, cuma günü duyurusunu yaptığı basın toplantısını dün 17.00'de Avlu Kongre Merkezi'nde düzenledi. Toplantıda kararını açıklayan Uğur, şunları söyledi: "Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler. Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti'de siyaset yapma imkanımız ortadan kaldırılmıştır. Partimden ve belediye başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Tek endişem başladığımız projelerin yarım bırakılarak insanlarımızın beklentilerinin boşa çıkarılmasıdır. Bundan önce veda ve vefa vurgusu yapmıştım. Şimdi bütün varlığımla külli iradeye teslim olarak cüzzi irade ile milletime vefa gösteriyorum. Partime ve başkanlık görevime burada veda ediyorum. İnancım ve itikadım gereği, olanda hayır vardır. Üzgünüm, kırgınım ama huzurluyum. Çünkü vicdan rahatlığı ile bu kararı almış bulunuyorum. Bugüne kadar aldığım görevlerde hemşerilerime hizmet etme gayretinde oldum. Bana destek olan herkese ve aileme teşekkür ediyorum."
Milliyet

Bombalar Mini Fırında! 
İstanbul Bayrampaşa'da geçtiğimiz cumartesi günü bir AVM'nin otoparkına bombalı araç ve motosiklet bırakarak uzaklaşmaya çalışırken biri yaralı yakalanan 2'si kadın 4 DEAŞ'lı teröristin gözaltına alındığı operasyona ilişkin detaylar ortaya çıktı. Yakalanan DEAŞ'lıların bomba düzeneklerini mini fırınların içine sakladıkları ve AVM'nin emanet bölümüne bıraktıkları tespit edildi. Bu bölümde X-ray cihazı bulunmadığı belirtilirken, dört adet mini fırının üzerinde de çeşitli adreslerin yazıldığı ortaya çıktı. Ağırlıkları 3 ve 4 kg olan bomba düzeneklerinin çivi ve demir parçalarıyla güçlendirildikleri, ateşleme sistemlerinin hazır olduğu ve uzaktan kumanda ile patlatılabilecek şekilde ayarlandığı belirlendi. Şüphelilerin 27 Ekim'de önce yangın çıkarıp sonra patlatmaya çalıştığı Esenyurt'taki hücre evinde yapılan aramada, 4 mutfak tüpü, 2 bidon kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum nitrat, demir bilye ve bomba yapımında kullanılan düzenek bulunduğu öğrenildi. Aynı şekilde yakılıp patlatılmaya çalışılan Arnavutköy'deki hücre evinde ise 25 mutfak tüpü, 2 bidon kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum nitrat ve demir bilye ile bomba yapımında kullanılan düzenek ele geçirildiği ifade edildi.
Vatan

Türk Askeri, İdlib'in Güneyine İndi 
Astana mutabakatıyla İdlib'de gerginliği azaltma faaliyetine devam eden TSK'ya bağlı askeri bir heyetin şimdiye kadar konuşlanılan Afrin sınırındaki bölgeye yaklaşık 57 km uzaklıktaki Almastumah kasabasında görüldüğü iddia edildi. Bölgeden yayın yapan IUWM'nin iddiasına göre geçtiğimiz cuma günü TSK'ya bağlı askeri bir heyet İdlib şehir merkezinin güneyinde yer alan ve merkeze 7 km uzaklıkta bulunan Almastumah'taki askeri kampta incelemeler yaptı. Almastumah'taki askeri kamp savaş öncesi Baas rejimi tarafından kullanılıyordu. Savaşın başlangıcının ardından ise rejim güçleri askeri kampı bir süre muhalişeri sorgulama ve işkence amacıyla kullanıldığı insan hakları örgütleri tarafından rapor edilmişti. Bölgede muhalişerin kontrolü sağlamasının ardından askeri kampın lojistik merkezi olarak kullanıldığı bildiriliyor. Uzmanlar TSK'nın Astana'da bölgede barışı sağlamak için yapılan görüşmelerin sonuçlarını uygulamak için Suriye'nin kuzeyinde yer alan İdlib'in dört önemli noktasında başarıyla konuşlandığını belirtiyor. Edinilen bilgilere göre TSK, şimdiye kadar terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin kontrolündeki Afrin sınırında yer alan Atme kasabası, Kah Köyü, İdlib kırsalında yer alan Salve ile Halep kırsalı olarak geçen ve bölgenin önemli yerleşim birimlerinden Daret İzza kasabasında konuşlandı.
Vatan

DÜNYA 
Barzani Gitti, İran Kapıyı Açıyor 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, önceki gün yerel meclise gönderdiği mektupla görevini yarın bırakacağını açıklarken, bu gelişmenin ardından Tahran'dan sınır kapılarıyla ilgili mesaj geldi. İngiliz haber ajansı Reuters'ın İran'ın ISNA ajansından aktardığına göre İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, İran'ın IKBY ile arasında bulunan sınır noktalarındaki kısıtlamaları önümüzdeki günlerde kaldıracağını söyledi. Bakıri, Kürt bölgesinin Irak'tan ayrılma planını uygulaması halinde, "Irak'ta kan dökülür ve komşu ülkeler de etkilenir" diye konuştu. Tahran yönetimi, Iraklı Kürtlerin geçen ay yaptıkları referandumun bağımsızlık lehinde sonuçlanmasının ardından, bazı sınır kapılarını kapatmıştı. Öte yandan, IKBY Başkanı Barzani'nin istifa edip yetkilerini bölgesel meclise devretme kararının yankıları sürüyor. IKBY'de Duhok vilayetine bağlı Zaho ilçesinde, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran (Değişim) Hareketi'nin parti binaları ateşe verildi. Katar merkezli El Cezire kanalı bazı siyasi gözlemcilerin Mesud Barzani'nin istifa etmesine karşın perde gerisinde kalmaya devam edeceğini düşündüğünü aktardı. El Cezire, Mesud Barzani'nin yeğeni IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'ye işaret ederek, bu siyasetçinin geçici olarak IBKY başkanlığını devralabileceğini ifade etti. Başka gözlemciler ise Barzani'nin istifa adımını bölgesel meclis gibi IKBY kurumlarının daha fazla güçlendirilmesi yönünde küçük bir adım olduğunu ileri sürdü. El Cezire, Barzani'nin halefinin kim olacağının belli olmadığını, zira daha önce 1 Kasım'da yapılması beklenen IKBY seçimlerinin 8 ay sonrasına ertelendiğini hatırlattı.
Hürriyet

ABD'de İlk Tutuklama: Manafort Teslim Oldu 
Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili yürütülen soruşturmada, dün ilk kez Trump'a yakın bir isim için tutuklama kararı çıkarken, bir isim de FBI'a yalan söylemekten suçlu bulundu. Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller'in, hakkında tutuklama kararı verdiği ABD Başkanı Donald Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort, federal yetkililere teslim oldu. ABD basınındaki haberlere göre Manafort, tutuklama kararı sonrası Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Washington'daki binasına gidip teslim oldu. Manafort'un yanı sıra hakkında tutuklama kararı çıkarılan eski iş ortağı Rick Gates'in de teslim olduğu bildirildi. Öte yandan Trump'ın kampanya ekibinde yer alan danışman George Papadopoulos da suçlu bulunup tutuklandı. Eski danışman Papadopoulos, Mueller soruşturmasında FBI ajanlarına yalan söylemekten suçlu bulundu. Papadopoulos, Mart ayında, Trump'ın adaylık döneminde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesi için bazı kişilerle irtibata geçtiğini reddetmişti. Mueller'in raporlarına göre bu açıklamanın yalan olduğu ortaya çıktı. Trump yönetimiyse, Papadopoulos'un kampanyadaki rolünün düşük olduğunu ve gönüllü olarak çalıştığını açıkladı. Trump yönetiminin açıklamasında, Papadopoulos'un suçlu bulunmasının Trump'ın kampanyasıyla alakası bulunmadığı ifade edildi. Trump'ın avukatı Jay Sekulow da, Başkan'ın soruşturmaya müdahale etmeyeceğini açıkladı. Trump ise, Manafort'la ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada eski kampanya danışmanının, henüz seçim takımına katılmadan "yıllar önce" yaptığı icraatlarından dolayı suçlandığını belirtti. Basına yansıyan haberlerde, yasaları ihlal etmek, para aklamak, ABD'de vergi kaçırma gibi 10'dan fazla suçtan dolayı Manafort hakkında tutuklama kararı verildiği belirtildi. Manafort'a Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahalesi iddiaları konusunda suçlamalar yöneltileceği öne sürülüyor.
Milliyet

Katalan Lider Belçika'da 
İspanya Başsavcısı Jose Manuel Maza, Katalonya Özerk Yonetimi Başkanı Carles Puigdemont ve diğer yetkililer hakkında "devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanma" suçlamalarıyla dava açılması için başvuruda bulundu. Maza, suçlamaların gerekçesini "Katalonya'da son 2 yıldır süregelen kurumsal krizin 27 Ekim'de tek taraş ı bağımsızlık ilanıyla sonuçlandırılması" olarak açıkladı. Davaların açılıp açılmayacağına ilgili mahkemeler karar verecek. Buna karşılık, bağımsızlık ilanından sonra gorevden alınan, ancak karara karşı direnen Katalan lider Carles Puigdemont'un görevden alınan diğer Katalan yetkililerle birlikte Belçika'nın başkenti Bruksel'e gittiği açıklandı. Açıklama, İspanyol yetkililerce de doğrulandı. Belçika Goç Bakanı Theo Francken, Puigdemont'un Belçika'ya sığınma talebinde bulunabileceğini ve bunun verilebileceğini söylemişti. Öte yandan Madrid hükümeti, Katalonya'nın özerkliğini elinden aldıktan sonra kamu kuruluşlarına el atıyor. Katalan yönetimin elindeki 150 kurum ve kuruluşun yönetiminin kayyum atamalarıyla Madrid'e bağlanacağı belirtiliyor.
Milliyet

Suudi Kadınlara Stat İzni Cıktı 
Ilımlı İslam'a geçeceğini duyuran Suudi Arabistan, gelecek yıldan itibaren kadınların stadyumlara girişine izin verileceğini duyurdu. Spor İdaresi'nin Twitter hesabında yapılan açıklamada, "Riyad, Cidde ve Damman'daki üç stadyumda, 2018'den itibaren aileleri konuk etmek için hazırlıklara başladık" denildi. Şeriat kurallarının geçerli olduğu Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 'Vizyon 2030' adı verilen verdiği ekonomik ve sosyal reformlar çerçevesinde kadınlara yönelik sert kurallardan bazılarını gevşeteceğini duyurmuştu. Prens Muhammed geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin 'daha önceden olduğu gibi tüm dinlere ve dünyaya karşı hoşgörülü ılımlı İslam ülkesine geri döneceğini' söylemişti. Suudi kadınların otomobil kullanmalarına da geçen ay izin çıkmıştı. Suudi Arabistan'da yakında sinemalara yönelik yasağı da kaldırması bekleniyor.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 3,7783-3,7801                     
Euro: Euro 4,3996-4,4040
Sterlin: 4,9905-4,9944
Gram Altın: 155,0924-155,2086

5.5 Lirayı Geçti 
Akaryakıt fiyatları dövize ve petrol fiyatlarına göre otomatik olarak güncelleniyor. Maliyet artınca benzin ve motorin de pahalanıyor. 26 Ekim'de benzine 9 kuruş zam yapılmıştı. Bir zam da dün geldi. Benzin 12 kuruş, motorin 18 kuruş zamlandı. Böylece benzin Ankara'da 5.53, İstanbul'da 5.48, İzmir'de 5.50 liraya çıktı. Benzin ilk kez 5.5 lira sınırını aştı. Motorin son zamla 5 lira sınırına dayandı. Gece yarısından itibaren geçerli olan zamla birlikte Ankara'da 4.97 liraya satılan motorin, İstanbul'da 4.92 liraya, İzmir'de 4.96 liraya satılacak. Motorine en son 27 Eylül'de 13 kuruş zam yapılmıştı. Son zamlarla birlikte 266 liraya dolan bir benzinli aracın deposu artık 276.5 liraya dolacak. Son bir yılda benzin ve motorindeki zam, depodaki maliyet artışını gözler önüne seriyor. Geçen yılın Ekim ayında benzinli bir aracın 50 litrelik deposu 246 liraya doluyordu. Bir başka deyişle son 1 yılda depo başına maliyet 30.5 lira artmış oldu. Aynı şekilde, dizel aracın 50 litrelik deposu Ekim 2016'da 214.5 liraya dolarken, şimdi 248.5 liraya dolacak. Fark 34 lira.
Posta

Düşük Faiz Formülü 
Yüksek faiz, uzun zamandır ekonominin gündem konusu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara'da gazetecilerle sohbeti sırasında dün, faizlerin indirilmesi ve dolayısıyla ucuz kredi sağlanabilmesi ile ilgili önerilerde bulundu. Zeybekci, "Paranın ilk giriş ve satış maliyetleri arasındaki kamu kaynaklı vergi ve harç gibi yükler sıfıra indirilmeli" dedi. Ekonominin bu kadar rahatladığı bir ortamda karşılık oranlarının da örtülü maliyet oluşturduğuna işaret eden Nihat Zeybekci, "100 lira kredi verirken 10 lirası depo olarak yatırılıyor. Siz bunun da maliyetini ödüyorsunuz. Bu da örtülü maliyet" dedi. Nihat Zeybekci, yüzde 10'luk faizde 1 puanın, karşılık oranlarından kaynaklandığına dikkat çekti. Nihat Zeybekci, şunları söyledi: "Kamunun maliyetleriyle ilgili yapılabilecek bir bölüm var. Kamu olarak sen bunu yaptıktan sonra tüm bankacılık sistemine 'karınızı da yarı yarıya indirin, siz de fedakarlık yapın' denilebilir. Kamu bankaları ön alıp liderlik yapabilir. Kamu bankaları böyle adım atınca diğer bankalar da ister istemez takipçisi olur."
Posta

Kesintisiz Londra-Pekin 
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Bakü- Tişis-Kars (BTK) demiryolu hattının açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Özbekistan Başbakanı Şevket Mirziyoyev ve Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev katıldı. Erdoğan konuşmasında, BTK Projesiyle istikbal için önemli bir adım atıldığını vurgulayarak, "Bu törenle Asya'yı, Avrupa'yı ve Afrika'yı birbirine bağlama hedefiyle başlatılan 'Yeni İpek Yolu' girişiminin halkalarından birini hizmete alıyoruz. BTK demiryolunun ilk seferinin gerçekleşmesiyle 'Orta Koridor Projesi'nin en önemli ayağı tamamlanmış oluyor. Böylece Londra'dan Çin'e kesintisiz demiryolunun bağlantısı kurulduğunu da ilan ediyoruz" dedi. Erdoğan, "Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan bu proje hepimizin ortak başarısıdır. 'Zehmetle yeyilen acı soğan, minnetle yeyilen baldan şirindir' (Zahmetle yenilen acı soğan, minnetle yenilen baldan tatlıdır) derler. Bu proje zahmetle, özveriyle, alın teriyle hayata geçirildiği için gerçekten çok kıymetlidir. Bugüne kadar Bakü- Tişis-Kars demiryolu projesinin tamamlayıcısı niteliğinde birçok hizmeti halka sunduk. Marmaray hızlı tren hatlarının inşası, mevcut tren hatlarının yenilenmesi, İstanbul'a inşa ettiğimiz ve üzerinde raylı sistem geçişi de yer alan üçüncü köprü bunlardan bazılarıdır. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlar Bakü-Tişis- Kars demiryolu projesinin etkinlik ve cazibesini daha da arttırır"açıklamasını yaptı. Azerbaycan'ın Alat Limanı ile tüm Orta Asya Cumhuriyetlerini batı ulaştırma güzergahlarına bağlamış olduklarını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: "Aynı şekilde Türkmenistan'ı Türkmenbaşı Limanı üzerinden, Kazakistan'ı Aktau Limanı üzerinden Avrupa'ya bağlıyoruz. BTK Demiryolu Projesi 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Hattın kapasitesi 2034 yılında 3 milyon yolcu, 17 milyon ton yüke ulaşacak. Bunlar yük taşımacılığında maliyetleri ciddi manada düşürecektir." Projenin öneminin tarihi İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılar için en avantajlı imkanları sunmasından geldiğini kaydeden Erdoğan, "Hızlı tren hatlarımızın tamamının devreye girmesinin ardından Çin'den gelen yük, BTK Projesi sayesinde orta koridor üzerinden 12-15 günde Avrupa Birliği ülkelerine ulaşacak. Şu anda Çin üzerinde Avrupa'ya giden yük miktarı 240 milyon tonun üzerinde. Ülkelerimizden geçen orta koridordan bu yükün yüzde 10'unun taşınması halinde bile 24 milyon ton ilave yük taşımış olacak" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Yerli Otomobili Üretecek Firmalar Belli Oluyor 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a söz vermesinin ardından, yerli otomobil için önemli bir aşamaya geçiliyor. TOBB tarafından oluşturulan ve yerli otomobili üretecek olan yerli ortak girişim grubu, perşembe günü Beştepe'de düzenlenen törenle açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğindeki törenin geniş bir katılımla yapılması planlanıyor. TOBB'un yerli otomobil çalışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu arasında Mayıs ayında yapılan TOBB'un 73. Olağan Genel Kurulu'ndaki, diyalogla başladı. Erdoğan konuşmasında yerli otomobil çağrısını yinelerken, "Bir teklifim var. Bu milletin evladı olarak buna hasretim. Gelin, şu yerli yüzde 100 üretimi olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım. TOBB yüzde 100 yerli otomobili, "Made in Turkey' olarak çıkarsın. Biz bu konuda yanınızdayız" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Hisarcıklıoğlu söz isteyip, "Sayın Cumhurbaşkanım biz bunu yaparız. Siz yeter ki yanımızda olun. Siz bizim yanımızda olduktan sonra biz bunu yaparız" yanıtını verdi. Genel kuruldan sonra Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, birçok firmayla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan birkaç turlu görüşmelerin ardından, yerli ortak girişimini oluşturacak firmalar belirlendi. Kulislerde, ortak girişim grubunun 3'den daha fazla firmadan oluştuğu belirtiliyor.
Hürriyet

E-Ticaret Sitelerine İzleme Sistemi Geliyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve dünyada önemi giderek artan elektronik ticaretin (e-ticaret) izlenebileceği sistemi hayata geçirecek. Tüketici mağduriyetinin önlenmesi amaçlanarak, takip ve izleme süreçlerinin artırılmasıyla internetten cep telefonu alan tüketici kargo paketini açtığında oje ile karşılaşmayacak. e-ticaret sitelerine ETBİS'e (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) kayıt zorunluluğu getirilecek. Bakanlık, istenmeyen ticari elektronik ileti gönderiminin engellenmesi, bu alanda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması amacıyla alıcıların ticari elektronik ileti tercihlerini yönetmelerine imkân veren sistemi oluşturma veya oluşturtma hususunda yetkilendirilecek. Sistemin oluşturulmasıyla hem vatandaşlar hem işletmeler tek platform üzerinden ticari elektronik iletilere ilişkin süreçleri yönetebilecek. Böylece mevzuata uygun şekilde ileti gönderimi yapılabilecek ve vatandaşların rahatsızlığı en aza indirilecek. Elektronik ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve diğer gerçek veya tüzel kişilerin Bakanlığa bildirimde bulunmasına yönelik yükümlülük getirildi. Buna göre, Bakanlık tarafından istenilen bilgileri sunmayan gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri hakkında 5 bin TL'den 20 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek. Düzenleme, e-ticaretin gelişimini izlemeye ve değerlendirmeye imkân sağlayacak. ETBİS üzerinden toplanan veriler sayesinde istatistiki bilgiler üretilecek, üretilen veriler e-ticaret alanında sağlıklı ve sürdürülebilir politikaların oluşturulmasını mümkün kılacak. e-ticaret faaliyetindeki önemli veriler kamuoyuyla www.eticaret.gov.tr adresinden paylaşılacak.
Milliyet

Bankaların Kâr Topu Büyüdü: % 29 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Eylül sonu itibarıyla bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı. Buna göre, Eylül 2017 döneminde bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 3 trilyon 53 milyar 882 milyon lira olarak gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2016 sonuna göre 322 milyar 846 milyon lira arttı. Eylül 2017 döneminde en büyük aktif kalemi olan krediler 1 trilyon 993 milyar 944 milyon lira, menkul değerler 375 milyar 730 milyon lira olarak hesaplandı. 2016 sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 11.8 ve krediler yüzde 15, menkul değerler toplamı da yüzde 6.9 arttı. Bankaların kaynakları içinde, en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat, 2016 sonuna göre yüzde 12.5 artışla 1 trilyon 635 milyar 260 milyon lira oldu. Eylül 2017 döneminde sektörün dönem net kârı 37 milyar 180 milyon liraya yükselirken, sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 17.2 seviyesinde gerçekleşti.
Vatan

Tanap'a Test Gazı Veriliyor 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede "Faz 0" olarak adlandırılan ilk etabın yüzde 93'ünün tamamlandığını belirterek, "Önümüzdeki yıl başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi amacıyla hattın Türkiye- Gürcistan sınırındaki giriş noktasından sisteme gaz alınmaya başlanacak" dedi. Boru hattı sistemini oluşturan tüm yer altı ve yer üstü tesislerin gazlı ortamda tek tek test edileceğini ifade eden Düzyol, "Bunlar için yaklaşık 6 aylık bir süre ayırdık. İnşallah 2018 Haziran sonunda Türkiye'ye ticari gaz teslimatının başlatılması için hazır hale gelinecek" diye konuştu. Düzyol, Eskişehir'den Yunanistan sınırına kadar uzanacak ve Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) gaz sağlayacak olan Faz 1'in yatırımının 2019 ortalarında tamamlanmasını öngördüklerini söyledi. Bazı politik ve idari sorunlar nedeniyle projenin tamamının 2020'nin ilk çeyreğinde tamamlanabileceğini ifade eden Düzyol, Avrupa'ya gaz akışının da en erken Mart 2020'de başlayabileceğini aktardı. Şu ana kadar imzalanan ve imzalanması beklenen kredi sözleşmeleriyle proje için 3 milyar 950 milyon dolarlık kredi kullanımına ulaşılacağını anlatan Düzyol, şöyle konuştu: "TANAP'ın bütçesi son hesaplamalara göre 7.9 milyar dolara kadar indi. Proje için başlangıçta öngörülen tahmini yatırım bedelinden 3.8 milyar dolar tasarruf sağlamış durumdayız. Bu tarz mega projelerin yaklaşık yüzde 80'i süre ve bütçe aşımıyla biter fakat biz bugüne kadar her iki konuda da oldukça iyi bir performans sergiledik. Bu kadar büyük çaplı bir projede bu kadar büyük bir tasarrufun sağlandığına daha önce çok az şahit olunmuştur."
Vatan

SPOR 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Doğan Haber Ajansı 'nın (DHA) sorularını yanıtladı. Üst üste iki kez şampiyonluk yaşadıklarını hatırlatan Orman, "Bu sene de ipi göğüsleyip üst üste 3 yapacağız. Ligin daha başındayız. Köprünün altından çok sular akacaktır. Puan farkı kimseyi yanıltmasın, şampiyonluğun en güçlü adayı biziz. Şampiyonlar Ligi'nde de gerçekçi hedef gruptan çıkmak. Sonrası için büyük atmaya gerek yok. İyi kura çekebilirsek, ilk 8'e kalabiliriz. Bizim gündemimizde bunlar var. Beşiktaş'ın karışmasını bekleyenler havasını alır" diye konuştu. Şu ana kadar bekleneni veremeyen Lens'i eleştiren Başkan Orman, "Yeteri kadar şans geldi. Quaresma 'nın kırmızı kart görmesiyle beraber 2 maç oynadı. O sırada formayı alma gayreti içerisinde olacak. Alamazsa da gelen tekrardan formasını alıyor. Kendisi 4 yıl daha bizimle. Muhakkak katkı verecektir. Negredo ve Medel konusunda da aynı fikirdeyim" dedi.
Posta

Geçen sezon Riekerink ile yollarını ayıran Galatasaray yönetimi, teknik direktörlük koltuğunu İgor Tudor'a teslim etmişti. Ancak beklenen çıkışı yakalayamayan Sarı-Kırmızılı ekipte Hırvat hocanın geleceği tartışılmaya başlanmıştı. Yine Tudor'un arkasında duran Başkan Özbek, Östersunds faciasıyla köşeye sıkışmıştı. Ağır eleştirilere rağmen Tudor'u göndermeyen Sarı-Kırmızılılar, yıldızları kadrosuna katıp, taraftarların gönlünü almıştı. Lig başladı, Cim Bom 8 haftayı 7 galibiyet, 1 beraberlikle kapadı. Şampiyonluğun en güçlü adayı konumuna gelen Aslan'da; Tudor'u yeterli bulmayan diğer kesim de "Büyük maçlarda alınacak sonuçlara bakmalıyız" diye temkinliydi. 9. haftada Fenerbahçe'yi ağırlayan Aslan beklentilerin altında bir performans sergileyip 1 puanla yetindi. 10. haftada ise Trabzonspor'un konuğu olan Galatasaray yine vasat oynadı, yenilmezlik unvanını kaybetti. Tudor'un yetersiz olduğunu düşünenlerin sayısı arttı. Ayrıca Tudor yönetimindeki Aslan'ın, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon ve Başakşehir'e karşı 6 maçtan sadece 1 beraberlik çıkarması da yönetimi düşündürüyor
Posta

Karatede Uluslararası takvimin en önemli organizasyonu olan 10. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Dünya Karate Şampiyonası sona erdi. 25-29 Ekim tarihleri arasında İspanya'nın Tenerife kentinde yapılan müsabakalarda Türk karateciler, ülkemizi gururlandıran bir başarıya imza attı. 109 ülkeden 1694 sporcunun yarıştığı şampiyonada tam kadro mücadele eden Türkiye Karate Milli Takımı, kazandığı üç altın, üç gümüş ve beş bronz madalya ile genel klasman üçüncülüğünü elde etti. Bu başarıyla ay-yıldızlar, iki yılda bir düzenlenen şampiyona tarihinde son altı organizasyonu ilk beş içerisinde tamamladı.
Milliyet

41'de Neustadter'in asistinde Umut'a engel olamayan Kanarya, 45'te Ozan, 50'de Neustadter ve 62'de Josef ile 3-1'i buldu ama fişi çekemedi. 68'de Neto topu kendi ağlarına gönderirken 90+5'te Gyan son sözü söyledi ve bu golün santrası olmadı. F.Bahçe sahasında Kayserispor'la 3-3 berabere kaldı. F.Bahçe 2015-16 sezonunun son haftasından bu yana evinde 3 maç art arda kazanamadı. Dün Kadıköy'de Kayseri'nin çelme taktığı sarı-lacivertliler, 28 Ağustos 2016'da da 3-3'lük skor ile yine Kayseri engeline takılıp bu kez evinde 4 maçlık galibiyet serisine ulaşamamıştı. SARI-lacivertliler bir türlü kalesini gole kapatamıyor... Kanarya, Ülker Stadyumu'nda oynadığı son 10 maçta da gol yedi. F.Bahçe 2012-13 sezonunda evinde 9 maçlık gol yeme serisi yakalarken Kayseri maçı ile birlikte bu seri de geride kaldı.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme