1 Kasım 2017 Çarşamba

01.11.2017 Genel Gündem

01.11.2017 Çarşamba
TÜRKİYE
TANAP Birilerini Rahatsız Ediyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dün Zagulba Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasına, "Şu anda biz tabii farklı bir ülkede değil, evimizdeyiz. Bakü-Tişis-Kars demiryolunun açılışını gerçekleştirmiş olmak bizleri Asya- Avrupa hattının, kıtaların bağlanması noktasında çok daha güçlü bir yere taşımıştır" diyerek başladı. Artık belli alanlarda kıtaların birbirine bağlanmadığını belirten Erdoğan, enerji hatları noktasında da sürekli olarak birbirine bu tür bağlantılar kurulmasının, Türkiye-Azerbaycan arasındaki bu bağlılığın ve dayanışmanın ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini vurguladı. Erdoğan, TANAP'ın bunun en güzel örneği olduğuna işaret ederek, "Şu an yoğun bir şekilde TANAP ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşallah, fazla sürmeyecek. Kısa bir zaman sonra artık Azeri gazı buradan Avrupa'ya kadar akmaya başlayacak. Bu tabii birilerini rahatsız etmiyor değil, ediyor" diye konuştu. Bakü-Tişis-Kars demiryolunun yapılırken de "Bunu nasıl yapacaksınız, bunun olma ihtimali yoktur" diyenlerin bulunduğunu anımsatan Erdoğan, bundan sonra yüzbinlerce insanın sadece Bakü- Tişis-Kars değil, Pekin'den Londra'ya kadar bu hattı kullanma imkânına salip olduğuna da işaret etti. Buradan aynı zamanda çok ciddi yük taşımacılığının da yapılacağını kaydeden Erdoğan, "Bu da özellikle ekonominin kazanımını ortaya koyması bakımından, ucuz maliyetle nasıl bu yükler taşınır, bunu göstermesi bakımından çok büyük öneme haiz" dedi. Erdoğan, Türkiye ile Azerbaycan arasında 1.6 milyar dolarlık ticaret hacmine işaret ederek, "Petrolde fiyatların düşüşüyle bir sıkıntı yaşandı ama tekrar toparlanmaya başlandı. İnanıyorum ki kısa zamanda aramızda 5 milyar doları yakalarız herhalde. İnşallah bunu yakalayacağız" ifadesini kullandı.
Hürriyet


CHP'li Tezcan'a Soruşturma 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendisi için "Faşist diktatör" dediği gerekçesiyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi. Tezcan'ın Tekirdağ'daki konuşmasına yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçunun işlendiği öne sürülerek, Tezcan'ın açıklamalarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yeni bir kampanyanın parçası olduğu ve olayın münferit bir hadise olarak değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı savunuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tezcan hakkında soruşturma başlattı. Tezcan ise savcılığın soruşturma başlatması kararına ilişkin olarak Hürriyet'e şunları söyledi: "Diktatörlüğün mekanizmaları harekete geçti. Bu masumane bir savcılık suç duyurusu değil, trollerden başlayan havuz medyası ile takviye edilen bir kampanya. Bu saldırılardan ve kampanyalardan korkmuyorum. Faşist diktatörlük şartlarında demokrasi mücadelesinin zor olduğunu biliyoruz, bu saldırılar bunun bir parçası. Kararlılıkla ve inançla tüm bunları aşacağımıza inanıyorum. Cumhurbaşkanlığı makamının korumasından yararlanmak istiyorsa parti başkanlığı ceketini çıkarsın; parti başkanlığı ceketini taşımak istiyorsa cumhurbaşkanlığı makamının korumasından yararlanma beklentisini bıraksın. Yapılmaya çalışılan güçlü itiraz seslerini bu tip yöntemlerle ürkütmek ve korkutmak. Korkmayacağız, yolumuza ve mücadelemize devam edeceğiz."
Hürriyet

Tahliyeleri Oy Çokluğuyla Reddedildi 
FETÖ/PDY, DHKP/C ve PKK/ KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemekle suçlanan 18'i Cumhuriyet gazetesi çalışanı 20 kişinin yargılanmasına dün İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu yargılanan Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu ile tutuksuz sanıklar katıldı. CHP ve HDP'li bazı milletvekilleri, yakınları, meslektaşları ve yabancı heyetler duruşmaya izledi. Duruşma yaklaşık 2 saat gecikmeli başladı. 'Jeansbiri' isimli Twitter hesabı kullandığı öne sürülen Ahmet Kemal Aydoğdu'nun her iki telefonunda da ByLock kullanıcısı olduğuna ilişkin belge dava dosyasına geldi. Aydoğdu "Kesinlikle hiçbir örgüte bağlı değilim. Hiçbir örgütle ilgim yok. Ben cezaevindeyken koğuşum arandı. Ne arıyorlar derken meğerse Twitter kuşu arıyorlarmış" dedi. Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper'in avukatı Tora Pekin, İper'in telefonunda ByLock olup olmadığına ilişkin yaptırılan bilirkişi incelemesini mahkemeye sundu. Avukat Pekin talebi üzerine duruşmada dinlenen bilirkişi Tuncay Beşikçi, şunları söyledi: "Bilinen tüm yöntemlerle ByLock aradım. Hiçbir ByLock emaresine rastlamadım. Bylock olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ByLock kullanılmamış bir telefon nasıl ByLock sunucusuna bağlanmış diye baktım. Bunu ancak başka bir uygulama yapmış olabilirdi. 3 Haziran 2014'te yüklenen bir müzik programında bir kod yer alıyor. Müzik dinlemek isterken ByLock sunucusuna yönlendiriyor. Sanık Emre İper, bu müzik programını 22 Haziran'da yüklemiş, 3 gün sonra ByLock bu programda reklamını yapıyor. Bir gün sonra ByLock'a bağlanıyor. Bu müzik programı gibi bazı kıble, pusula programlarından da bu sunucuya yönlendirilmiş. Müzik programıyla yönlendirilmiştir." Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, "Bilirkişi raporlarında eksikler var. Bunun dışında tanık Mehmet Faraç'ı duruşmaya çağıracağız. Gelecek celse iddia makamından mütalaasını almayı düşünüyoruz. Bunun ardından uzunca bir süre verip esas hakkında kararımızı açıklamak istiyoruz" dedi. Duruşma savcısı, aralarında Akın Atalay, Ahmet Şık'ın da bulunduğu 5 sanığın tutukluluğunun devamına karar verilmesini ve Mehmet Faraç, Leyla Tavşanoğlu ile Doğan Satmış'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ahmet Şık, Akın Atalay, Mehmet Murat Sabuncu'nun oy çokluğu ile Yusuf Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun ise oybirliği ile tutukluluk halinin devamına hükmetti. Üye hâkim Halit İçdemir ise Şık, Atalay ve Sabuncu'nun tahliye edilmeleri yönünde görüş bildirdi
Hürriyet

Kılıçdaroğlu Seçim Havasında 
Erken seçim için "hodri meydan" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü Meclis grubu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi eleştirirken, vaatlerini de sıraladı. Kılıçdaroğlu, OHAL'in FETÖ ile mücadele için çıkarıldığını, FETÖ'nün bir kenara bırakıldığını kim muhalifse onunla mücadele edildiğini söyledi. Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerine yönelik soruşturmalara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Asıl baş FETÖ'cü sen değil misin?" ifadesini kullandı. Zonguldak'ta 170 yıldır kömür çıkarıldığını, torba kanunla ocakların bölünüp parçalanacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Zonguldaklı kardeşlerim iyi dinlesin. Yer altında çalışan işçinin derdini tek anlatan, Türkiye'nin gündemine getiren parti CHP'dir. Sana sahip çıkan halkın partisidir. Özellikle Ak Parti'ye oy veren işçi kardeşlerime sesleniyorum; senin haklarına ben sahip çıkıyorum, oyunun rengini, yerini değiştirmek zorundasın, alın terinden yana tavır almak zorundasın" diye konuştu. TKİ'nin toplam 4 bin 622 işçinin alınması için başvuruda bulunduğunu fakat olumsuz yanıt aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, "Bütün işsizlere sesleniyorum; nerede olursa olsunlar, bu hükümet size iş bulmaz kardeşim" dedi. Kılıçdaroğlu, mazota ve benzine yeniden zam geldiğini, benzinin 6, mazotun da 5 liraya yaklaştığını söyleyerek, "Hükümet zammın nerelere ve nasıl yansıyacağını bilmiyor. En yetkili makamda oturan kişi oturup vatandaşla dalga geçiyor. Bu Maliye Bakanı Naci Ağbal. Sen Maliye Bakanlığı'nı nasıl yapıyorsun?" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, "CHP, AK Partili belediyeleri alırsa oradaki işçilerin işine son verir" propagandası yapıldığını, hangi belediye olursa hiç kimsenin görevine son verilmeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Sözüm söz, zenginden alıp fakire vereceğiz. Asgari ücretten vergi almayacağız" ifadesini kullandı.
Vatan

NATO'ya 'Darbe'li Yanıt 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin dünkü Meclis grubu toplantısında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füzeleri almasına tepki gösteren NATO'ya sert çıktı. Bahçeli özetle şunları söyledi: Barzani referandum ısrarının bedelini taksit taksit ödemeye başlamıştır. Atalarımız boşuna söylememiş; 'aptal ata binerse bey oldum sanır, şalgam aşa girerse yağ oldum sanır'. Barzani ister görevde olsun, ister olmasın; onun defteri çoktan dürülmüş, işi çoktan bitmiş, fişi çoktan çekilmiş, miadı da çoktan dolmuştur. Bu haydut kendini ne zannetmektedir? Ve elbette Kandil Dağı'nın doruğunda al bayrağımızı nazlı nazlı dalgalandırmanın, insan görünümlü canavarların girdikleri inleri tümden ateşe vermenin vakti de gelmiştir. NATO Askeri Komite Başkanı, ağzından baklayı sonunda çıkarmış, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi satın almasının sonuçları olacağını söylemiştir. Kimden ne alacağımızı NATO'ya mı soracaktık? Türkiye'nin milli güvenliği korkunç saldırılarla kuşatmaya alınırken, bu NATO neredeydi, ne yapıyordu, hangi kumpasın peşindeydi? NATO, 15 Temmuz FETÖ işgal girişimine karşı hangi tedbirleri almış, hangi önleyici hamleleri hayata geçirmiştir? Nerede kirli ve örtülü bir ilişki ağı varsa altında NATO'nun parmağı olduğu yıllarca iddia edilmiştir. Askeri darbelerdeki payını ise sağır sultan bile duymuştur. Biz NATO'ya değil, KATO'ya bakıyoruz, Kandil'i gözümüze kestiyoruz. Onlar varsın şatoda oturup NATO'nun düdüğünü çalsınlar. İşler sarpa sarar, ülkemize zarar gelirse, NATO'yu falan bilmeyiz, NATO'cuları hiç takmaz, tanımayız; önümüze takoz koymak isteyenleri de yıkar geçeriz.
Vatan

İşitme Engelli Öğrenci 6 Saat Serviste Unutuldu 
İzmir'de bir çocuğun özel bir anaokulu servisinde unutulup hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen servis skandalları bitmek bilmiyor. Son skandal haberi Tekirdağ'dan geldi. Çorlu Sakatlar Derneği İlköğretim Okulu ve İş Okulu'nda eğitim alan işitme engelli 7 yaşındaki E.Ç.'yi, annesi Leyla Ç., geçen cuma sabahı okula götürmesi için E.T. yönetimindeki servis aracına bindirdi. İddiaya göre, sürücü E.T., servistesi öğrencileri okula bıraktıktan sonra aracını evinin önüne park etti. 6 saat sonra, sabah bıraktığı öğrencileri tekrar almaya gitmek için aracına binen E.T., içeride öğrenci E.Ç.'yi korkmuş halde görünce, hiçbir şey olmamamış gibi çocuğu evine götürüp bıraktı. Oğlunu servis aracından alan Leyla Ç., E.Ç.'nin beslenme çantasını açtığında sabah koyduğu yiyecekleri yemediğini fark etti. Bunun üzerine okula giderek öğretmen ile görüşen anneye öğretmen, oğlunun okula gelmediğini söyledi. Bu cevap karşısında şoke olan Leyla Ç., oğlunu servis aracına kendisinin bindirdiğini söyledi. Durumun bildirildiği okul yönetimi, güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Kamera kayıtlarında E.Ç.'nin araçtan inmediğinin fark edilmesiyle sürücüsü E.T., okula çağrıldı. Sürücü, önce, öğrenciyi okula bıraktığını söyleyerek hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Güvenlik kamerası görüntüleri gösterilen sürücü bu kez öğrenciyi araçta unuttuğunu itiraf etti. Anne Leyla Ç., Çorlu Emniyet Müdürlüğü'ne giderek servis sürücüsünden şikayetçi oldu. Şikayet üzerine sürücü E.T., gözaltına alındı. Polisteki soruşturmasının ardından adliyeye sevk edilen E.T., savcılıktaki ifadesinin ardından 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıyma' suçlamasıyla nöbetçi mahkemeye gönderildi. Mahkeme E.T.'yi serbest bıraktı
Milliyet

Bütçe Görüşmelerinde 'Faşist' Tartışması! 
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün TBMM, Cumhurbaşkanlığı, MİT, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Başbakanlık, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, AFAD, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun 2018 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Cumhurbaşkanlığı'nın 2018 bütçesi görüşülürken Ak Partili Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, "Yargı malum, bağımsızdır ve Anayasa'mıza göre, 104'üncü maddeye göre Cumhurbaşkanımız devletin başıdır. Yani bağımsız yargı dışındaki bütün devlet organlarının nihai başı, başkanı Cumhurbaşkanımızdır. Biz, bugün birazdan Cumhurbaşkanlığımızın bütçesini konuşmaya başlayacağız. Bundan önce, geçtiğimiz hafta sonu, Cumhuriyet Halk Partisi parti sözcüsü tarafından Cumhurbaşkanımız hakkında Anayasa'ya, Türk Ceza Kanunu'na, ahlaka ve adaba aykırı bir şekilde ve ahlaka ve adaba aykırı bir içerikle haksız ve edepsiz bir isnatta bulunulmuştur" dedi. Gizligider'e tepki gösteren CHP'li vekiller, sıralara vurmaya başladı. Gizligider'in, "biz buna müsaade etmeyeceğiz" sözlerine karşılık CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, "nasıl müsaade etmeyeceksiniz?", CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu da, "Nasıl yapacaksınız?" diye bağırdı. Gizligider, "Özlemlerini çektiğini düşündüğümüz faşist diktatörlük iftirasının, hakaretinin Cumhuriyet Halk Partisi kıymetli üyeleri yahut sözcüsü tarafından derhâl ivedilikle ve şeddeli bir usulle kınanması gereğini hatırlatmak istiyorum. Bunu bütün grubumuz adına istiyorum. Aksi takdirde bu görüşmeler verimli bir şekilde devam edemez" dedi. Tamaylıgil, "burada siyasi şov mu yapılıyor, bütçe mi görüşülüyor" tepkisini gösterirken, HDP'lii Garo Paylan, Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç'e "temiz bir dille konuşmaya davet etmeniz gerekiyor Sayın Başkan" diye seslendi. Gizligider de "'diktatör' diyenlerin dili mi temiz acaba?" diye bağırırken, Bekaroğlu da "ahlaksız, edepsiz ne demek?" diye bağırdı. Bunun üzerine Bilgiç, birleşime 10 dakika ara verdi.
Milliyet

DÜNYA
Cadılar Bayramı'nda Terör 
Amerikalılar Cadılar Bayramı'nı kutlamaya hazırlanırken, New York'ta bir sürücü kamyonetiyle bisiklet yoluna girerek çok sayıda kişiyi ezdi. Olayda en az 8 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi ise yaralandı. Soruşturmayı FBI devraldı ve olay terör saldırısı olarak değerlendiriliyor. ABD medyasına yansıyan haberlere göre; olay, 15:00 sularında 11 Eylül saldırılarıyla yıkılan Manhattan'daki Dünya Ticaret Merkezi'nin bulunduğu alanın hemen karşısında gerçekleşti. Zanlının masum insanları ezdikten sonra aracıyla Tribeca Köprüsü'nün altında duran bir okul servisine çarpıp durduğu ve araçtan indiği ifade edildi. New York Emniyeti, elinde taklit silah bulunan saldırganın vurularak gözaltına alındığını duyurdu. Zanlının kullandığı aracın çarptığı okul servisindeki 4 kişinin yaralandığı öğrenildi. Tanıklardan Frank Brito, "İki kamyonun çarpıştığını ve birinden mavi eşofmanlı tıknaz bir adamın inerek, birini kovaladığını" aktardı. Brito, şahsın 5 ya da 6 el ateş açtığını ifade etti. Tawhid Kabir adlı bir başka tanık ise "Cadılar Bayramı şakası sandım" dedi. Bölgedeki Stuyvesant Lisesi öğrencilerinden Laith Bahlouli (14), "Silahların sahte olduğunu ve Cadılar Bayramı şakası olduğunu sandık. Bir trafik kazası vardı ve sonrasında ateş etmeye başladı" dedi.
Hürriyet

Çeçen Muhaliflere Kiev'de Suikast 
Son 2 yılda çok sayıda suikaste sahne olan Ukrayna'nın başkenti Kiev'de önceki gün Kremlin muhalifi Çeçen Adem Osmanayev ve eşi Emine Okuyeva'ya silahlı saldırı düzenlendi. Kiev yakınlarındaki Hlevaha Kasabası'nda otomobilleriyle seyahat eden çifte, çalılıklardan ateş açıldı. Saldırıda Okuyeva başından vurularak hayatını kaybederken, eşi Osmanayev yaralandı. Osmanayev, saldırıdan Kremlin'i sorumlu tutarken Rus yönetimi olayla ilgili açıklama yapmadı. Rusya, Ukrayna'da yaşayan Osmanayev ve eşini 2012 yılında Devlet Başkanı Vladimir Putin'e suikast planlamakla suçlamıştı. Kiev yönetimi, Rusya'nın iade talebini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin tavsiyesine uyarak geri çevirmişti. Osmanayev, 2 buçuk yıl hapis yattıktan sonra Kasım 2014'te serbest bırakılmıştı. Osmanayev, Şubat 2015'te Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan gönüllü Çeçenlerin kurduğu 'Cahar Dudayev Taburu'nun komutanlığına getirilmişti. Osmanayev, 'özgür ve güçlü bir' Ukrayna'nın Rusları yola getireceğini, bunun da uzun vadede Çeçenistan'ı özgürleştireceğini savunuyordu. Osmanayev ve eşi Okuyeva, Haziran ayında da başka bir suikast girişimine hedef olmuşlardı. Osmanayev'e Fransız gazeteci kılığında yaklaşan bir tetikçi, Okuyeva tarafından vurularak öldürülmüştü.
Vatan

Katalanlar Öksüz Kalmış Hissediyor 
Katalonya Başkanlığı görevinden azledilen Carles Puigdemont Belçika'ya "sığındı." Puigdemont Belçika'da siyasi sığınma talebinde bulunmadığını, adaletten de kaçmadığını söyledi. Nitekim dün düzenlediği basın toplantısında, Brüksel'e gitme amacının, Katalan sorununu Avrupa Birliği'nin kalbine getirmek olduğunu savundu. Ancak Madrid Başsavcısı'nın, Puigdemont ve azledilmis Katalan hükümetinin bazı üyelerine yönelik hazırladığı iddianameden dolayı tutuklu yargılanma ihtimaliyle karşı karşıya kalan Katalan lider, kendisi ve ekibi için "garanti" verilmesi durumunda ülkeye dönebileceğini belirtiyor. Katalonya'nın başkenti durumundaki Barselona sokaklarında ise buruk bir hava hakim. Katalonya'nın bağımsızlığını savunanlar, Puigdemont'un ülkeyi terk ederek Belçika'ya gitmesinden üzüntü duyuyor. Arkasına dönüp bakmadan firar ettiğini düşünenler de yok değil. Zira Carles Puigdemont'un aşırıcı tutumundan da esnaf son derece şikayetçi. Katalonya'nın bağımsızlık fikrini prensipte benimseyen ve dükkanının vitrininde bağımsızlığı savunan "Estelada Senya" bayrağını asmaya devam eden esnaşar da, karmaşık duygular içerisinde. Nitekim Puigdemont'un, uluslararası topluluktan destek almadan tek taraşı bağımsızlık ilan etmenin anlamsızlığını bildiğini ancak Katalanlardan çok kendi çıkar ve imajını düşünerek hareket ettiğini düşünüyorlar. Katalonya'da yaşayan 7.5 milyon nüfusun yarısının bile bağımsızlığı desteklemediği de aşikar. Özerkliğe "Evet", otonomiye "Belki" ama bağımsızlığa "Hayır" diyen sessiz bir çoğunluk var. Yeniden Madrid yönetimine geçen 200 bin Katalan memur, bu geçişi sessiz sedasız hatta uyum içerisinde gerçekleştirdi. Buna karşın Carles Puigdemont'un aşırıcı tutumu, bölge ekonomisini olumsuz yönde etkiledi. Kaldığım otelin müdüründen, taksi şoförlerine, bar işletmecilerine kadar pek çok esnaf, son bir aydan bu yana yaşanan siyasi belirsizliklerden dolayı işlerinin biraz azaldığını, Puigdemont ile Madrid arasında yaşanan bilek güreşinden de zarar gördüklerini ifade ediyorlar
Milliyet

Rusya'dan ABD'ye Siber Savaş 
Büyük teknoloji şirketlerinin, Rusya'nın 2016 ABD başkanlık seçimindeki faaliyetlerine ilişkin daha fazla kanıt buldukları bildirildi. Facebook'un Senato'ya sunmayı planladığı ve "Washington Post" gazetesinin elde ettiği belgelere göre, Rusya İnternet Araştırma Ajansı adlı bir grupla bağlantılı hesaplar, sosyal medya platformlarında seçim öncesi ve sonrası 80 binden fazla ileti paylaştı. Haziran 2015 - Ağustos 2017 arasında paylaşılan ve 126 milyon Facebook kullanıcısına ulaştığı tahmin edilen bu iletiler, ayrımcı sosyal ve siyasal mesajlar içeriyordu. Gazetenin elde ettiği, Twitter'ın Senatoya sunmayı planladığı belgeye göre de şirket, aynı Rus grupla ilişkili 2 bin 752 hesap ve seçimler süresince 1.4 milyon kez tweet atan 36 bin bot hesap tespit ederek kapattı. Youtube ve Twitter Google'ın blogunda yaptığı açıklamaya göre, aynı grupla bağlantılı Rus operatörler ABD seçmenlerini etkilemek amacıyla şirkete ait bazı platformları kullandı. Şirket, video izleme platformu YouTube'da bu şekilde 43 saat içeriği bulunan bin 108 video paylaşan 18 kanal ve 4 bin 700 dolar değerinde Rus arama ve görüntü reklamı tespit etti. Teknoloji devi, bu kanalları askıya aldı. Facebook, daha önce yaptığı açıklamada, Haziran 2015 - Mayıs 2017 arasında Rus merkezli yaklaşık 470 hesaptan 3 bin reklam aldığını ve reklamlar için yaklaşık 100 bin dolar harcandığının belirlendiğini duyurmuştu. Amerikan Kongresi tarafından yürütülen soruşturmada, 2016 yılında ABD'de düzenlenen başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale edip etmediği ve ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya ekibinin direkt olarak Rusya bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor. Rusya ve Trump iddiaları reddediyor. Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili yürütülen soruşturmada, Trump kampanyasının başkanlığını yapan Paul Manafort için tutuklama kararı çıkarken, danışman George Papadopoulos ise FBI'a yalan söylemekten suçlu bulunmuştu.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 3,7890-3,7913                      
Euro: Euro 4,4126-4,4169
Sterlin: 5,0346-5,0383
Gram Altın: 154,5318-155,6751

Emekliye Ocak'ta Yüzde 3.36 Zam 
Memur ile memur emeklisinin 2018 maaş zammı toplu sözleşme görüşmeleriyle netleşmişti. Buna göre; Ocak'ta yüzde 4, Temmuz'da ise yüzde 3.5 zam yapılacak. Altışar aylık enflasyon oranları bunun üzerine çıkarsa fark da yansıtılacak. Buna karşılık 9.5 milyon SSK ve Bağkur emeklisinin zammı Ocak ve Temmuz'da son 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Temmuz'da yüzde 5.89 zam alan SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı Ocak'ta açıklanacak enflasyonun sonucunda belli olacaktı. Ancak, ekonomi yönetimi, hükümetin 2018 yılı programında bu emeklilerin ne kadar zam alacağını ortaya koydu. Buna göre; emekli aylığı Ocak'ta yüzde 3.36, Temmuz'da yüzde 4.02 artacak. Böylece Ocak'ta maaşlarda 24-143 lira arasında yükselecek. Öngörülen bu zamma göre; 2000'den önce emekli olarak şu anda en az 1485 lira alan SSK işçi emeklisinin maaşı Ocak'ta 1535 liraya, Temmuz'da ise 1597 liraya çıkacak. 2000-2008 tarihleri arasında maaş almaya başlayan SSK emeklisi Ocak'ta en az 1204 lira, Temmuz 2018'de ise 1253 lira alacak. 2008'den sonra emekli olanların en düşük maaşı Ocak'ta 878 lira olacak. Temmuz-Aralık dönemi enflasyon artışı ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 3.36'da kalırsa memur da memur emeklisi de Ocak ayında enflasyon farkı alamayacak. Toplu sözleşme gereği maaşlarına Ocak'ta yüzde 4'lük artışla yetinecek. Temmuz'da yüzde 3.5 zam alacak olan memur ve emeklisi enflasyonun Temmuz'da yüzde 4.02 çıkması halinde binde 2'lik fark alacak.
Posta

KOBİ'lere Hibe 
Türkiye, Çin ve Hindistan'dan sonra dünyada 3'üncü en fazla büyüyen ülke. Yılsonunda yüzde 7 büyüme beklediklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Bu gerçekleşirse Türkiye, gelişmiş 20 ülke içinde en fazla büyüyen birinci ülke olacak" dedi. Hedeflere ulaşabilmek için teşvikleri artırdıklarını kaydeden Yıldırım, KOBİ'lere yeni bir kredi imkanı getirdiklerini söyledi. Ankara'da partisinin Meclis'teki grup toplantısında dün konuşan Yıldırım, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelen KOBİ'lere, yüzde 70'i ödemesiz yüzde 30'u geri ödemeli olmak üzere destek sağlanacağını açıkladı. Yıldırım, "Toplam destek tutarı her bir KOBİ için 5 milyon TL. Özel bir ürün olursa bu iki katına kadar da çıkabilecek" dedi.
Posta

Türk Akımı İyice Yaklaştı 
Rus doğalgazını yeni boru hatlarıyla Türkiye'ye getirmesi planlanan Türk Akım Projesi'nde derin sularda boru döşeme süreci başladı ve bugüne kadar yaklaşık 450 kilometre boru hattı döşendi. Türk Akım Deniz Kesimi Proje Müdürü Jay Chaudhuri, proje kapsamında her biri yıllık 15.75 milyar metreküp (bcm) doğalgaz taşıyacak iki boru hattı inşa edildiğini anlatırken, hatlardan birinin Türk münhasir ekonomik bölgesine kadar ulaştığını belirtti. Chaudhuri, "Proje, Karadeniz boyunca birbirine paralel olarak ilerleyen iki boru hattından oluşacak. İki boru hattı, Rusya'nın Anapa kıyısından çıkarak Türkiye'de Kıyıköy'e uzanacak. Her bir borunun uzunluğu 940 kilometre. Hatlardan birinin 224 kilometresi yapıldı ve Türkiye münhasır ekonomik bölgesine kadar ulaştı. Diğer hattın da 207 kilometresi inşa edildi, bu hat da gelecek hafta içinde Rusya-Türkiye münhasır ekonomik bölge sınırına ulaşacak" şeklinde konuştu. Türk Akım projesi kapsamında Rusya'dan Türkiye'ye yılda 15.75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak ilk hattın Mayıs 2018'e kadar tamamlanması, ilk gazın 2019'da gelmesi bekleniyor. Avrupa'ya gaz taşıyacak ikinci hattın rotası için müzakerelerin sürdüğü bildirildi. Chaudhuri'nin yanı sıra TürkAkım Sözcüsü Sander van Rootselaar, İzinlerden Sorumlu Müdür Matteo Veronesi ve ELD Group Çevre Grubu Direktörü Arzu Firidin de bilgilendirme toplantısına katıldı.
Hürriyet

9 Ayda 25.2 Milyon Turist 
Turizm gelirleri temmuz, ağustos ve eylül aylarından oluşan üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 37.6 artarak 8.2 milyar dolardan 11.4 milyar dolara çıktı. Turizm gelirinin yüzde 77'si yabancı ziyaretçilerden, yüzde 23'ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 38.1 arttı ve 16 milyon 663 bin 265 kişi oldu. Bunların yüze 82.6'sını 13 milyon 770 bin 308 kişi ile yabancılar, yüzde 17.4'ünü ise 2 milyon 892 bin 957 kişi ile yurtdışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. Üçüncü çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 634 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 900 dolar oldu. Kişi başı yapılan toplam harcalama ortalaması ise 684 dolar olarak gerçekleşti. Ocak-eylül dönemi bakıldığında toplam turizm gelirleri toplamda 20.1 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2016'nın aynı döneminde, 17.3 milyar dolardı. Geçen sene ocak-eylül döneminde 24.6 milyon turist gelirken, bu yıl söz konusu dönemde 30.3 milyon turist Türkiye'ye geldi. Türkiye'ye gelen yurtdışı ikametli Türk vatandaşı sayısı 5.1 milyon olurken, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı 25.2 milyona ulaştı. Geçen yılın ilk 9 ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise 19.8 milyondu. 2015'in ocak-eylül döneminde ise Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 33.5 milyon olarak gerçekleşmişti
Hürriyet

Markette Satışa Rekabet İzni 
Kırmızı et fiyatını düşürmek için Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) market zincirlerine kıyma ve kuşbaşı et satacağını açıklaması üreticilerin tepkisini çekmişti. 'Rekabet şansımız azalır' diyen üreticiye yanıt Rekabet Kurumu'ndan geldi. Rekabet Kurulu, Et ve Süt Kurumu (ESK) ile perakende kırmızı et satış noktaları arasında imzalanacak 'Taze Karkas Et Satışına İlişkin Çerçeve Sözleşmesi'nin grup muafiyetinden yararlandığına karar verdi. Uygulamada tüketici yararının gözetildiği ve pazarda hakim duruma geçilmesine neden olmayacağı ifade edilmiş oldu. ESK, kıymanın kilogramını KDV dahil 29 TL, kuşbaşıyı da 31 TL fiyatla Türkiye'nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışı yapacak. Marketlerde satış bugünden itibaren başlıyor. Dün ESK'ya müracaatta bulunan Migros, 73 ildeki 1.835 mağazasında ESK'dan temin edeceği ucuz fiyatlı eti satışa sunacağını açıkladı.
Vatan

Dış Ticarette Açık 53.8 Milyar Dolara Ulaştı 
Eylül ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistikleri açıklandı. Buna göre, ihracat Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.7 artışla 11 milyar 848 milyon dolara ulaştı. İthalat da yüzde 30.6 artarak 19 milyar 982 milyon dolar oldu. Bu dönemde, dış ticaret açığı yüzde 85 artarak 5 milyar 873 milyon dolardan 8 milyar 135 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın Eylül ayında yüzde 71.3 iken bu yılın aynı ayında yüzde 59.3'e geriledi. Yılın 9 ayında Türkiye'nin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.5 artarak 115 milyar 132 milyon dolara, ithalatı yüzde 15.5 artışla 168 milyar 961 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde dış ticaret açığı, yüzde 27.9 artış göstererek 53 milyar 829 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Vatan

66 Ülkeden 700 İşadamı İstanbul'da  
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 1-2-3 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenleyeceği Türkiye İhracat Haftası etkinliği kapsamında 66 ülkeden 700 alıcı İstanbul'a geliyor. Üç gün serecek etkinlikler kapsamında yabancı alıcılar 26 sektörde yerli firmalar ile yüzyüze görüşecek. Bu yıl ikincisi düzenlenen 'İhracat Haftası' kapsamında, 5 kıtadan yaklaşık 700 yabancı firma ve kurum temsilcisi Türk firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek. Kolombiya'dan Hindistan'a, Kanada'dan Güney Afrika'ya 66 farklı ülkeden tekstil ve hammaddeleri, çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri, yaş meyve-sebze, makine ve aksamları, çelik, deri ve deri mamulleri, elektrik-elektronik, zeytin ve zeytinyağı, otomotiv sanayi, mobilya, kağıt, orman ürünleri ve daha birçok sektörden yabancı firma temsilcileri üç gün boyunca İstanbul Kongre Merkezi'nde olacak. İhracat Haftası'nın açılışını Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yapacak. Etkinlik kapsamında Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ ile Maliye, Sanayi, Gümrük ve Ticaret, Ulaştırma, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanları da farklı oturumlarda ihracatçılara hitap edecek. Etkinliğin birinci gününde; 'İhracat Meydanı' oturumunda Ali Kırca'nın moderatörlüğünde ihracata ilişkin birçok konu masaya yatırılacak. 'İhracatçılar Soruyor' başlığı altında düzenlenecek panellerde ise Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Bilim Sanayi ve Teknoloji ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın üst düzey bürokratları kendi alanlarına giren konularla ilgili ihracatçıların sorularını yanıtlayacak. İhracat Haftası etkinliklerinde ayrıca, TİM'in İhracat Pusulası programı kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Üç farklı günde rota sırasıyla Fas, Endonezya ve Singapur'a dönecek. Etkinlikte ayrıca, Balkanlar, Avrasya, Latin Amerika, Kuzey Afrika-Orta Doğu, Uzakdoğu ve Sahra Altı Afrika olmak toplam 6 tane bölgesel yatırım ve ticaret paneli gerçekleştirilecek.
Milliyet

SPOR
Beşiktaş bugün Şampiyonlar Ligi'nde tarihi bir maça çıkacak. G Grubu'na deplasmanda alınan 3-1'lik Porto galibiyetiyle başlayan Beşiktaş, ardından sahasında Leipzig'i 2-0 yenmişti. Siyah- Beyazlılar, 3. hafta maçında ise Fransa'da Monaco'yu 2-1'lik skorla devirmişti. G Grubu'nda 9 puanla lider durumda bulunan Beşiktaş bugün Monaco'yu bir kez daha yenerse 12 puana ulaşacak ve gruptan çıkmayı garantileyecek. Beşiktaş'ın Monaco'yu yenmesi, Leipzig'in de Porto ile berabere kalması durumunda Beşiktaş'ın, grup liderliği de garanti olacak. Siyah-Beyazlılar, Monaco ile berabere kaldığı takdirde ise grupta 10 puana ulaşacak. Gecenin diğer maçında Leipzig, Porto'yu mağlup ederse Beşiktaş, grup maçlarının bitmesine 2 hafta kala adını yine bir üst tura yazdıracak. Bugün Vodafone Park'ta oynanacak maç saat 20.00'da başlayacak ve Tivibuspor2'den naklen yayınlanacak.
Posta

Sezona süper başlangıç yapan Galatasaray, son iki haftayı 0-0'lık Fenerbahçe beraberliği ve 2- 1'lik Trabzon yenilgisiyle kapatmıştı. Kaybedilen 5 puanın ardından takımdaki hava da bir anda tersine dönmüştü. Sarı-Kırmızılılar 11. haftada Gençlerbirliği ile oynayacağı maçın hazırlıklarına dün başladı. Ancak idman öncesinde soyunma odasında olumsuz bir hava vardı. Bu durumdan rahatsızlık duyan Bafetimbi Gomis, bir anlık hamleyle ortaya çıktı ve takım arkadaşlarına uyarılarda bulundu. Süper Lig'de hala lider olduklarına vurgu yapan Gomis, "Hiçbir şey kaybetmiş değiliz. Başlarımızı öne eğmeye gerek yok. Gomis idmanın ardından Galatasaray Üniversitesi'nde panele katıldı. Takımın zor dönemden çıktığını belirten Fransız yıldız, "Başarı için önemli olan çalışmak, elini taşın altına koymak. Türkiye'den ayrıldığımda bu özelliğimle anılmak istiyorum" dedi. Gomis, Türkiye'de beğendiği birçok oyuncu olduğunu belirtirken, Selçuk İnan'a övgüler yağdırdı.
Posta

F.Bahçe camiası puan kaybından çok, teknik direktör Aykut Kocaman'ın yaptığı oyuncu değişikliklerini tartışıyor. Atılan 3 gole de katkı yapan, oyundan çıktığı kadar sahanın en iyisi olan Valbuena'nın üst üste 5 maçtır kenara alınması, gelecek haftalar adına çıkacak krizin de habercisi oldu. Kocaman, sezon başında beri Fransız yıldızla bir çok kez bire bir konuşarak beklentilerini anlattı. Hatta bu görüşmelerin sayısı bazı haftalar 2 veya 3'e kadar çıktı. Valbuena'nın topu ayağında çok tutmaması ve görev bölgesinden uzaklaşmasından rahatsız olan hoca, Fransız oyuncunun taktik disipline uymadığı da düşünüyor. Sezon başında bu duruma göz yumsa da özellikle Giuliano geldikten sonra Valbuena'nın serbestliğine son ve- ren Kocaman, yaptığı doğrulara ve skora katkısına rağmen her yanlışında oyuncuyu hep kenara aldı.
Vatan

FIBA Şampiyonlar Ligi A Grubu'nda mücadele eden Pınar Karşıyaka, İsrail ekibi Hapoel Holon'u, Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu'nda konuk etti, 98-91 kazanmayı bildi. Skorer ismi Jones'tan yoksun oynadığı maça Egemen ve Metin'in sayılarıyla başlayan temsilcimiz, Alp'in de katkısıyla farkı 10 sayıya çıkardığı ilk çeyreği 22-19 galip kapadı. Kenardan gelen Görkem ile Berk de skora katkı yapınca farkı bir kez daha açan temsilcimiz, Egemen (13), Metin (10), Görkem (8), Berk (6), Alp (2) gibi gençlerinden 36 sayılık katkı aldığı devreyi de 51-40 önde bitirdi. 2. yarıda Waters devreye girdi. İlk yarıyı 2 sayıyla bitiren, ancak maç sonunda 17 sayıya ulaşan ABD'li, Kennedy ile birlikte skoru sırtladı, 3. çeyrek 82-61 tamamlandı. Son çeyrekte oyuncularının faul problemine girmesi nedeniyle savunmada aksayan temsilcimiz, rakibinin art arda potaya gidişlerine engel olamasa da, Berk ve Wood ile üstünlüğünü korumayı başardı, son dakika içinde yediği üçlüklere rağmen salondan 98-91 galip ayrıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme