2 Kasım 2017 Perşembe

02.11.2017 Genel Gündem

02.11.2017 Perşembe
TÜRKİYE
Çelik Gibi İhracat 
İhracatta yüzler gülüyor, ekimde yüzde 15.6 artışla 13.5 milyar dolara ulaşıldı. Bu, tüm zamanların en iyi ekim verisi olurken, 10 aylık veri de 128.6 milyar dolara yükseldi. Bu veriye ulaşmada, otomotiv her ay olduğu gibi en büyük desteği verse de ihracatını yüzde 36.5 arttırıp Kanada, İsrail, Almanya ve Hollanda'ya ihracatını katlayarak 1 milyar dolar sınırını aşan çelik sektörü etkili oldu. Türkiye'nin ihracatı 12 aydır kesintisiz artışını sürdürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ekimde de ihracat yüzde 15.6 artışla 13.5 milyar dolar oldu. TİM'in İhracat Haftası'nda Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ihracat rakamları, Türkiye'nin ihracat atılımının sürdüğünü ortaya koydu. Yıldırım'ın açıkladığı verilere göre, ekimde tam 5 sektör 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı ve böylece tüm zamanların en iyi ekim verilerine ulaşıldı. Son bir yıllık ihracat da yüzde 10.7 artışla 154 milyar 227 milyon dolara ulaşırken on aylık ihracat geçen yıla göre 11 artışla 128 milyar 659 milyon dolar oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de, katıldığı toplantıda Yıldırım, yeni stratejik destekler vereceklerini belirterek, "5 stratejik sektörü ele almaya karar verdik bunlar itici güç olacak. Türkiye'nin beklediğimiz ihracat büyüklüğüne ve ekonomik gücüne erişmesi için ciddi araç haline gelecek. Bunu yakın zamanda açıklayacağız" dedi. Eleştirme döneminin geride kaldığını e-leştirme dönemi başladığını dile getiren Yıldırım, her şeyin başına 'e' koyarak yola devam edeceklerini ve 10 bin ihracatçının yıl sonuna kadar e-ticaret sitelerine üye olacağını belirtti. TİM verilerine göre ekimde en fazla ihracatı 2 milyar 632 milyon dolarla yine otomotiv yaptı, geçen yıla göre artış 19.1. Otomotivi 1 milyar 538 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 467 milyon dolarla kimya takip etti. İhracatta en dikkat çekici artış çelik sektöründe. Geçen yıla göre ihracatı yüzde 36.4 artıran çelik sektörü 1 milyar 33 milyon dolar ihracata imza attı. Çelik sektörü ekimde ABD pazarında yüzde 34.7 kan kaybetse de bunu diğer ülkelerle tamamlamayı bildi. Sektörün Kanada'ya ihracatı yüzde 475 arttı ve 45.7 milyon dolara, İsrail'e yüzde 112 artışla 69.3 milyon dolara, Hollanda'ya yüzde 161 artışla 56 milyon dolara ve Almanya'ya yüzde 92.7 artışla 65.3 milyar dolara yükseldi. Toplamda en fazla ihracat yapılan ilk üç ülkeden Almanya'ya yüzde 11.9, İngiltere'ye yüzde 12.7, ABD'ye yüzde 31 artış kaydedildi. ABD'ye ihracat artışında otomotiv ve kimya ihracatındaki artışlar etkili oldu. Ekimde en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış ise yüzde 62 ile yine Rusya'ya oldu. Ekimde AB'ye ihracat yüzde 17.6 arttı, AB'nin ihracattaki payı da yüzde 50.6 oldu.
Hürriyet


Hiçbir Başkan Layüsel Değildir 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarının istifasıyla ilgili "Neticede hiçbir belediye başkanı layüsel (sorumsuz) değildir" dedi. Erdoğan başka partilerde de 'sorunlu belediyelere dair kulağına çok şeyler geldiğini' söyledi, partiler problemleri kendileri çözmezse müdahale edileceğinin işaretini verdi. Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:"(İstifası istenecek başka başkanlar var mı?) AK Parti olarak biz, 2019 Mart'a nasıl hazırlanacağımızı planlıyoruz. Attığımız adımlar bu plan çerçevesinde değerlendirilmeli. Diğer siyasi partiler, onların belediye başkanları, benim sorunum değil. Diğer siyasi partiler bu noktada bir sorun, bir sıkıntı görmüyor; bu şekilde devam etmeyi düşünüyor olabilirler. Ama bu sorunlu belediyelere, hukuki anlamda, yargı anlamında herhangi bir müdahale olmayacağı anlamına da gelmez. Neticede hiçbir belediye başkanı layüsel (sorumsuz) değildir. Milletvekillerinde dokunulmazlık vardı, bu nedenle de layüsel oldukları havasındaydılar. Ama dokunulmazlık kalkınca ne olmaya başlandı? Hesaplar sorulmaya başlandı. Hesaplar sorulmaya başlayınca da bu defa 'Niçin' demeye başladılar. Oysa dokunulmazlığın kaldırılmasını kendileri istemişti. Belediye başkanları için zaten dokunulmazlık yok. Ben de belediye başkanlığı yaptım; 4,5 yıl yaptıktan sonra beni de okuduğum şiirden dolayı içeri aldılar, yargıladılar. Öyle veya böyle, içeri girdik. Şu anda da bazı belediyelerin sorunlu olduğuna dair birçok şey geliyor kulağımıza. O tür sorunlu belediyelerle ilgili olarak, ilgili partiler problemi kendileri çözmek isterlerse zaten gereğini yaparlar. Aksi takdirde İçişleri Bakanlığımızın Mülkiye müfettişleri devreye girmek durumunda kalabilir. Bütün belediyeler zaten inceleniyor, takip ediliyor. İncelemeler yapıldığında herhangi bir şey yakalanırsa, öyle bir durumda gerekli müdahale elbette yapılır. (AK Partili var mı?) AK Parti'nin üzerinde durduğunuz yeter. Biraz da başka yerlere gidin. (Kendisine yönelik sözlere ilişkin soruşturma açılması) Tekirdağ'da bir belediye başkanının bir terbiyesizlik yapmasıyla başlayan süreci kastediyorsunuz muhtemelen. Eh, genel başkanlarından geri kalacak halleri yok. Keşke bizi o tür hakaretlere cevap vermeye mecbur etmeseniz. Normalde bir Cumhurbaşkanı'na o tür hakaretler olduğunda o partinin genel başkanının müdahale etmesi gerekir. Ama bu yapılmayınca, genel başkan da farklı davranmayınca ister istemez konu yargıya intikal ediyor. Avukatlarım da şahsım da, bu tür insanlara, 'İstediğiniz hakareti yapmaya devam edin' diyemeyiz. Hukuk çerçevesinde hukuki haklarımı sonuna kadar kullanırım."
Hürriyet

'Vay Be!' Dedirtecek 
Enerji Bakanı Berat Albayrak, bu yıl Türkiye'de ilk kez uygulanan YEKA modelinde ihalelerin başarıyla gerçekleştiğini, 2018'de farklı sürprizlerin olacağını açıklayarak, "'Vay be!' dedirtmeye devam edeceğiz" dedi. ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl ilk kez yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinde rüzgâr enerjisinde teklif edilen fiyat ile Avrupa, hatta dünyada rekor kırılarak başarılı bir süreç ortaya konulduğunu söylerken, "YEKA ihalesine dünyadaki en büyük 10 üreticiden 8'inin girmesi sadece fiyat değil, Türkiye piyasasının öngörülebilirliği açısından potansiyelini ortaya koydu. Güneşte de dünyanın en büyük ihalesini yaptık, önemli adımlar attık. Rüzgârda da, güneşte de 2018'de farklı sürpriz adımlarla devam edeceğiz. Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Büyüme ve gelişme anlamında piyasayı şaşırtmaya ve 'vay be!' dedirtmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Albayrak, 6. Rüzgâr Enerjisi Kongresi'nde (TÜREK) Türkiye rüzgâr piyasasına ilişkin açıklamalar yaptı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) 2020'den sonra devam etmeyeceğini vurgulayan Albayrak, "YEKDEM o günün koşullarında ciddi bir katkı yaptı ancak miadını doldurdu. YEKA'yla daha rekabetçi bir sürece devam edeceğiz" dedi. Sadece 2016'da devreye giren yeni kapasitenin yüzde 55'ini, 2017'de ise şu ana kadar devreye giren yeni kapasitenin yüzde 64'ünü yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu belirten Albayrak, "Bu, dünyada sayılı bir başarı ve artarak büyümeye devam edecek. Yerli ve yenilenebilir desteğimiz bu çerçevede devam edecek. Rüzgârda geçtiğimiz yıl kurulumda Avrupa'da üçüncü, dünyada yedinci olduk. Bu yıl, bu rakamları hem güneş hem rüzgârda zorlayacağız, hatta geçeceğiz" dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise bugün rüzgâr enerjisinin Türkiye'nin kurulu gücünün yaklaşık yüzde 8'ini, elektrik üretiminin ise yüzde 6'dan fazlasını oluşturduğunu kaydederek, "İnşallah, yıl sonuna kadar geriye kalan 32 bölgenin yarışmaları tamamlanacak ve bu projelere de önümüzdeki süreçte ön lisanslarını vereceğiz" dedi.
Hürriyet

Yıldırım Gelecek Hafta ABD'de 
Başbakan Binali Yıldırım, önümüzdeki hafta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmek üzere Washington'a gidecek. Uzun süredir planlanan randevu için Washington'dan şimdi gelen davet, 3 haftayı aşkın bir süredir devam eden vize krizini aşma konusunda ABD'de bir irade belirdiği anlamına geliyor. Başbakan Binali Yıldırım, önümüzdeki hafta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmek üzere Washington'a gidecek. Yıldırım yaz sonunda Pence'den randevu istemişti. Washington'dan şimdi gelen davet, ABD tarafında 3 haftayı aşkın bir süredir devam eden vize krizini aşma konusunda bir irade belirdiği anlamına geliyor. Yıldırım'ın 7 - 11 Kasım arasında yapacağı ziyaretin Washington ve New York'u da kapsayacak şekilde planlandığı belirtiliyor. Yıldırım - Pence randevusu büyük ihtimalle 8 Kasım'da gerçekleşecek. Ziyaretin detayları henüz netleşmedi. Amerikalı yetkililer Yıldırım'ın ziyareti sırasında -hatta öncesinde- krizin çözülmesinden yana. Washington'daki havanın olumluya dönmeye başladığının ilk emareleri Washington Büyükelçiliği'ndeki 29 Ekim resepsiyonunda ortaya çıkmıştı. Resepsiyona katılarak Trump'ın mesajını okuyan ABD Dışişleri Müsteşarı Thomas Shannon ayaküstü sohbetimizde detaya girmeden "Bunlar ufak şeyler, aşarız" demişti. ABD'nin Suriye'de terör örgütü YPG'ye verdiği desteğin sonuçları, Fetullah Gülen'in iade dosyasında ve Gülen örgütünün ABD'deki faaliyetlerinin engellenmesi konusunda gelişme olmaması, Türkiye'ye silah satışlarının ABD Kongresi'ne takılması, Türk korumalarla ilgili yakalama kararı, Reza Zarrab davasının Halkbank açısından olası sonuçları, Yıldırım'ın Pence ile yapacağı görüşmede masada olacak. Ancak 'evanjelist kilise' mensubu olan ve koyu muhafazakâr görüşleriyle tanınan Pence açısından görüşmenin ana gündem maddesinin FETÖ davasında tutuklu Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılması olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye'den Washington'a Başbakan düzeyinde en son ziyaret Ahmet Davutoğlu döneminde Mayıs 2016 için planlanmış ancak Beyaz Saray, Ankara'nın talep ettiği dönemde uygun tarih belirlemekte zorlanınca ziyaret ertelenmişti. Kısa bir süre sonra Davutoğlu başbakanlığı bırakmıştı.
Hürriyet

'Hükümeti Yıkmaya Teşebbüs' Tutuklaması 
Gaziantep dönüşü 18 Ekim'de Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınarak İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen işadamı Osman Kavala, önceki gece Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Kavala, savcılıkça 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs' suçlarından nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi. Sevk yazısında, Kavala'nın, "Hükümeti ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye yönelik ayaklanma olan ve tüm terör örgütlerinin (FETÖ/PDY, PKK/KCK, DHKP/C, MLKP) aktif katıldığı ve destek verdikleri, kamuoyunda 'Gezi olayları' olarak bilinen eylemlerin yöneticisi ve organizatörü olduğu. 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili 15-16 Temmuz 2016'da Büyükada Splendid Otel'de yapılan darbe teşebbüsü sürecinde darbenin organizatörlerinden Henry Jack Barkey ile yabancı uyruklu kişi ve kişilerle olağanın ötesinde yoğun irtibat kurarak darbe teşebbüsüne katılmak suretiyle Anayasal düzeni cebir ve şiddet yöntemleri ile değiştirmek suçunu işlediğine dair bulgu ve delillere ulaşıldığı" ifadelerine yer verildi. Kavala atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu, delillere etki etme ihtimali ve kaçma şüphesi gerekçesiyle dün sabaha karşı tutuklandı. Osman Kavala'nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra Kavala, "Söz konusu karar endişe vericidir. Zira, tutuklama kararı için kullanılan 'iletişim tespit tutanakları ve fiziki takip tutanakları' FETÖ/PDY mensubu kamu görevlilerinin görevde olduğu dönemlere aittir ve bu uygulamalara dayandırılan her türlü karar, yargılanan bir dönemi açıkça meşrulaştırmaktadır" dedi.
Hürriyet

Altın Rekora Doymuyor 
Amerika ile yaşanan vize krizinin ardından hızla yükselişe geçen dolar, tüm dünyada değer kazanıyor. Dolardaki artışa bağlı olarak TL değer kaybediyor. Yükselen dolar yurtiçinde TL ile satılan altının da fiyatını yukarı çekiyor. Dolar dün 3.83'ü aşınca gram altın da 157.5 lirayı gördü. Bu seviye rekor. Çeyrek altın da bu yükselişle 258 liraya fırladı. Cumhuriyet Altını 1050 liradan satıldı. Altının seviyesini sadece dolar değil, uluslararası piyasada işlem gören ons (31 gram) altın da belirliyor. Ons altın dün 1280 dolar seviyesine çıktı. Gram altındaki artışın önümüzdeki günlerde de sürmesi bekleniyor. Uzmanlar, "Güvenli liman altının gram fiyatı yıl sonunda 170 lirayı yakalar" diyor. Dolarla birlikte borsanın aynı anda yükseldiği pek görülmez. Dolar dün yüzde 1 artarken borsa, rekor üstüne rekor kırdı. Önceki gün 110 bin 142 puandan kapanış yapan borsa, 113 bin 56 puanla zirveyi gördü, günü yüzde 2.62 artarak 113 bin 24 puanla rekor seviyeden kapandı. Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin kalıcı hale getirilmesi yükselişte etkili. KGF aracılığıyla firmalara 220 milyar lira kredi verilmişti.
Posta

'Ev'de Her Şey Sil Baştan 
Gümrük Bakanlığı, ev alım, satım ve kiralama ticaretine yeni düzen getirmeye hazırlanıyor. Görüşe açılan taslağa göre; her önüne gelen emlakçı olamayacak. Alınacak komisyona sınır gelecek, ikici el konut alım-satımında mağduriyet önlenecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gayrimenkul alım, satım ve kiralaması ticaretine yeni düzen getirmeye hazırlanıyor. Yönetmelik taslağı, taraşarın görüşüne açıldı. Taslağa göre; emlakçılar en az lise mezunu olacak, emlak ofisleri 30 metrekareden küçük olamayacak. 24 maddelik taslakta dikkat çeken maddeler şöyle: Taşınmaz ticareti yetki belgesiz yapılamayacak. Yetki belgesi, Gümrük Bakanlığı Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıl olacak. Bu süre içinde bir başkasına devredilemeyecek. Emlakçı için oda kaydı, mesleki yeterlilik belgesi ve en az lise mezunu gibi şartlar aranacak. Lise mezuniyeti yeni emlakçıda aranacak. Mevcut emlakçılar işlerine devam edebilecek. Emlakçının komisyonu yüzde 3'ü aşamayacak. Kira sözleşmelerinde ise en fazla bir kira kadar aracılık bedeli talep edilebilecek. Hizmet bedeli alıcı veya kiracı arasında aksi kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılacak. Emlakçılar, ev gösterme hizmeti için herhangi bir ücret talep edemeyecek. Ancak taşınmaz, emlakçının bulunduğu ilçe sınırı dışında ise gösterme hizmeti için ulaşım masrafı talep edilebilecek. Emlakçı işini yaptığı halde taraşar alım-satımda cayarsa, cayan taraf hizmet bedelinin yüzde 10'unu, kirada caymada ise bedelin tamamını ödeyecek.
Posta

Yarbay Ve Askerler Halkın Üzerine Ateş Etti 
Darbe girişimi sırasında Genelkurmay'da yaşananlarla ilgili dava dosyasındaki raporda, darbecilerin 16 Temmuz sabahında da bayraklarla bekleyen halka ateş ettiklerini gosteren fotoğraflar yer aldı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'nda işlenen suçlara ilişkin görülen dava dosyasındaki bilirkişi raporunda, zanlıların 16 Temmuz 2016 sabahında da vatandaşlara ateş açtıklarını gösteren fotoğraflar yer aldı. Sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de aralarında bulunduğu 221 sanığın yargılandığı dava kapsamında, olay gününe ait güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülere ilişkin bilirkişi raporunda, cuntacıların darbeden bir gün sonra da "hainlik" faaliyetlerini sürdürdükleri belirtildi. Bilirkişi raporuna göre, 16 Temmuz saat 07.22'de kimliği henüz belirlenemeyen tam teçhizatlı bir yarbayın Genelkurmay güney nizamiye istikametinden gelerek İnönü Bulvarı'ndaki vatandaşlara hedef gözeterek ateş ettiği güvenlik kameralarına yansıdı. Bu olaydan kısa bir süre sonra eski topçu kurmay yarbay Yusuf Karşil'in nöbet kulübesinden aynı bölgede bekleyen vatandaşlara seslendikten sonra önce havaya daha sonra da nişan alarak kalabalığa ateş ettiği anların fotoğrafları da delil olarak dava dosyasına girdi. Tam teçhizatlı bir grup askerin, saat 07.19'da karargâhın demir parmaklıkları arkasında mevzilendikleri, bunların önce havaya, sonra İnönü Bulvarı'ndaki kalabalığa ateş ettikleri saptandı. Saat 06.43'te silahlı bir subayın, mevzilendiği nöbet kulübesinden vatandaşların darbecileri protesto ettiği İnönü Bulvarı yönüne nişan alarak 6 kez ateş açtığı, bu sırada kısa kollu günlük üniformalı, hücum yelekli, silahlı iki subayın da destek için bu bölgeye gittikleri görülüyor. Aynı bölgede saat 06.18'de tam teçhizatlı bir subayın da nöbetçi kulübesinin yanından Milli Müdafaa Caddesi'ndeki vatandaşlara silahını doğrulttuğu da görüntülere yansıdı. Bu sırada halka ateş açılan nöbet kulübesindeki askerlere mühimmat sandığı götüren tam teçhizatlı iki subay da güvenlik kameralarınca kaydedildi.
Milliyet

Pahalı Et Sorununa 'Damızlık' Çözümü 
Vatandaşların et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için yapılan çalışmalar, 2018'de, "ıslah ve geliştirme" projeleriyle birlikte sürdürülecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2018'de uygulanacağı, "Hayvancılığı Geliştirme Projesi" kapsamında ıslah amacıyla 32 ildeki koyun-keçi üreticilerine damızlık koç teke dağıtımı yapılacak. Döl kontrolünden geçmiş boğalardan elde edilen dondurulmuş spermalar ve suni tohumlama malzemeleri, düzenlenen aylık turlarla bakanlık ekiplerinin suni tohumlama hizmeti yürüttüğü 39 il olmak üzere Türkiye'nin tüm bölgelerine dağıtılacak. Kırmızı et açığını azaltmak üzere büyükbaş hayvan varlığı içerisinde, kombine ve etçi ırkların oranı artırılacak. Bu amaçla etçi ve kombine ırkı damızlık boğa sperması ile suni tohumlama çalışmaları yapılacak. Bakanlığın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderdiği bütçe tasarısına ilişkin kitapta yer alan bilgilere göre, yürütülecek projeler şöyle: ¦ Sığır, manda, koyun-keçi, kanatlı, arı ve ipekböceğinde ıslah çalışmaları 81 ildeki enstitülerde sürdürülecek. ¦ Özel sektörün olmadığı yerlerde il müdürlüğünce suni tohumlama yapılacak. ¦ 32 ildeki koyun-keçi üreticilerine damızlık koç teke dağıtımı yapılacak. ¦ Hayvancılık işletmelerinin kontrolü ve rehabilitasyonu yürütülecek. ¦ Desteklerin üreticiye ulaştırılabilmesi için kontrol ve denetimler yapılacak. ¦ Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Suni Tohumlama Laboratuvarları'nda dondurulmuş sperma teknikleri denenmeye devam edilecek. ¦ Döl kontrolünden geçmiş boğalardan elde edilen dondurulmuş spermalar, tüm bölgelere dağıtılacak. ¦ Kafkas, Yığılca, Trakya ve Hitit arı ırk ve ekotipleri ıslah edilerek ana arı üreticilerine verilecek.
Milliyet

Millet Rejimin Adını Bilecek! 
Erdoğan'a yonelik "Faşişt diktator" sozleri sonrası ortalığın karıştığını belirten Bulent Tezcan, "Bir gerçeği açıkladım dedim ki; kral çıplak. Her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar" dedi... CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ABD'deki terör saldırısını lanetlerken, ABD halkına başsağlığı diledi. Bütçe görüşmelerinin TBMM'de başladığını anımsatan Tezcan, "Bu bütçe halkın bütçesi değil, Ankara'daki beylerin bütçesi" dedi. Tezcan özetle şunları kaydetti: RAHATSIZ OLDULAR: Pazartesi günü bir gerçeği açıkladım dedim ki; kral çıplak. Ortalık karıştı. Ak Parti'nin hükümet yetkilileri ve yöneticilerinden, milletvekillerinden taşı alan üstüme koşmaya başladı. Çok ilginç niye koştuklarını biliyorum. Olur da reis kenarda oturduğumuzu görürse bizim de istifamızı ister düşüncesi ile görüntüyü kurtarma telaşına düştüler. Ülkenin en önemli gerçeğine parmak bastık. Her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Öyle yağma yok. Gerçeği söylemeye devam edeceğiz. FAŞİŞZM YÖNTEMİDİR: Bu sözlerime karşılık hükümet sözcüsü, 'edepsizlik, ahlaksızlık, seviyesizlik' bana hitaben söylüyor. Benim ki siyasi literatürden onların ki ahlaki literatürden alınmış. Kötü söz sahibine aittir. Bunun üzerinden bir kutuplaştırma siyasetini getirip merkeze oturttular. Siyaseten savunacağın bir şey varsa çık söyle. Beni yıldıracağınızı sanıyorsunuz, yok öyle yağma. Toplumu kutuplaştırmak faşizm yöntemidir. Ne güzel ki şu Allah'ın hikmeti, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ'ı tekzip etti. Hemen soruşturma başlattılar. DEMOKRASİ YOK: Türkiye'de yaratılan bu faşist diktatörlük ortamından rahatsız olan Ak Partili bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları var. Ama konuşamıyorlar. Onlar adına da konuşuyoruz. Türkiye'de demokrasi yok. Millet rejimin adını bilecek. Bu rejimin adı faşizm değilse nedir? Bizim bildiğimiz gördüğümüz faşizmdir. Bunun sorumlusu olan temsil eden de faşist diktatördür. Alınacak bir şey yok.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 3,8128-3,8189
Euro: Euro 4,4412- 4,4470
Sterlin: 5,0629- 5,0721
Gram Altın: 156,6571- 156,9594

Mütemadi KGF 
Ekonomik büyümeye doping ve şirketlere can suyu olan Kredi Garanti Fonu, sürekli oluyor. Müjdeyi Başbakan Yıldırım verdi: KGF'yi rotatif hale getiriyoruz. Mütemadi yapıyoruz. İşletmelerimize sürekli kaynak temin edilecek. Türkiye'nin ekonomik büyümesine pozitif katkı sağlayan ve finansman sıkıntısı çeken şirketlere can suyu olan Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği sürekli hale getiriliyor. Başbakan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu ile ilgili bir karar daha aldıklarını belirterek, "Bu KGF mekanizması başlangıçta o mevzi nakit sıkışıklığının giderilmesi için 2017'nin başında ortaya konan bir tedbir olarak öngörülmüştü. Aldığımız yeni karara göre, bunu rotatif hale getiriyoruz. Mütemadi (sürekli) yapıyoruz" açıklamasını yaptı. Türk Eximbank'ın düzenlediği 8. Aman Union Yıllık Toplantısı'nda konuşan Yıldırım, 250 milyar liralık hacimle uygulamaya alınan KGF'nin önümüzdeki dönemde devam edeceğini duyurdu. Yıldırım, şunları söyledi: "Bundan böyle KGFsürekli olarak dönen kredilerde kullanmak suretiyle piyasaya, işletmelerimize, üretim yapan firmalarımıza kaynak temin etmeye devam edecek. Böylece ekonomideki büyüme, canlanma, üretim, ihracat, istihdamın süreklilik kazanması için ciddi bir tedbir, ciddi bir kaynak oluşacak. Bunu niye yapıyoruz? Arkadaşlar tereddüt ettiler. 'Yaparsak bir takım sıkı para politikası gibi konulara bunlara halel gelir.' Ben bunun doğru olmadığını hep söyledim. Zaman da haklı gösterdi çünkü Kredi Garanti Fonu'nu açtıktan sonra takibe düşen alacaklarda azalma oldu. 3.3 sorunlu, riskli kredi oranımız varken 2.8'e geriledi. Demek ki bizim işletmelerimiz, bizim üreticilerimiz sorumluluklarının farkında. Kaynak akışı devam ettikçe daha fazla üretmek için ellerinden geleni yapıyorlar."
Vatan

OHAL Başvurusu 102 Bin 
Olağanüstü hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu raportörlerince, kanun hükmünde kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli ve kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvuru dosyaları ön incelemeye alınarak, raportörlere gönderildi. Komisyon, bu ay itibarıyla dosyalar üzerinden kararlar vermeyi planlıyor. Alınan bilgiye göre, Resmi Gazete'de yayımlanan 685 sayılı KHK ile kurulan ve 22 Mayıs'ta göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na, bugüne kadar 102 bin 174 başvuru yapıldı. Kamudan ihraç edilenleri de kapsayan ve 27 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan 693 sayılı KHK ile yapılan işlemlerle ilgili de komisyona müracaat için tanınan 60 günlük süre 23 Ekim'de sona erdi. Böylece, şu ana kadar yayımlanan KHK'larla gerçekleştirilen işlemlere yönelik başvuru süreci tamamlandı.
Vatan

Kötü Sürpriz İhtimali 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ekim ayı enşasyonu konusunda uyardı ve "Yukarı sürpriz ihtimali var" dedi. Bu arada 2017 enşasyon tahmini yüzde 8.7'den 9.8'e revize edilirken, 2018 tahmini de yüzde 6.4'ten 7'ye yükseltildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın son enşasyon raporunu, İstanbul'da düzenlenen toplantı ile açıkladı. Merkez Bankası, enşasyon tahminlerinde, beklendiği gibi yukarı yönlü revizyona gitti. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enşasyonun 2017 yıl sonunda yüzde 9.8 olarak gerçekleşeceğini; 2018 yıl sonunda yüzde 7'ye, 2019 yıl sonunda yüzde 6'ya geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini bildirdi. Petrol fiyatı varsayımını 2017 için 53 dolara, 2018 için 56 dolara güncellediklerini paylaşan TCMB Başkanı, gıda enşasyonu tahminini 2017 sonu için yüzde 10, 2018 için yüzde 7 olarak belirlediklerini ifade etti. Ekim ayı enşasyonunun beklenenden güçlü gelebileceğini söyleyen Çetinkaya benzer bir tehditin Kasım ayında da sürebileceğine dikkat çekti. Çetinkaya Aralık ayında enşasyonda kalıcı bir düşüş trendinin başlayabileceğini iddia etti. Merkez Bankası'nın enşasyon tahminlerini yukarı doğru revize etmesinden sonra kurda bir miktar hareketlenme de dikkat çekti. Dolar/ TL 3.83'ü geçerken, euro/TL de 4.46'ya yükseldi. Ancak gün sonunda TL kayıplarının bir bölümünü telafi etmeyi başardı. Murat Çetinkaya özellikle kurdaki artışa dikkat çekti ve kur geçişgenliğinden dolayı 3'üncü çeyrekte fiyatlarda öngörülmeyen bir artış yaşandığını söyledi. Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın sunumundan satır başları şöyle oldu: 3'üncü çeyrekte gelişmiş ülke faiz oranlarında sınırlı yükseliş kaydedildi. Gelişmekte olan ülke borçlanma senedi ve hsse senedi piyasalarında güçlü portföy girişleri devam etti. Türkiye'ye yönelik portföy akımları ivme kaydetmekle birlikte geçmiş yıllar ortalamasının üzerinde seyretti. Döviz kuru oynaklığı ve risk primi göstergeleri, temmuz ayı sonuna göre diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha olumsuz bir seyir izledi. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TL'deki değer kaybı, 3'üncü çeyrekte maliyet yönlü baskıların yükselmesine neden oldu. İktisadi faaliyetteki güçlü seyir nedeniyle talep koşullarının enşasyona düşüş yönünde verdiği desteğin ortadan kalktığı görülmekte.
Vatan

Kuzuloğlu'na FETÖ Gözaltısı 
İzmir'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, bilişim ve teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDYye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Silikon Vadisi olarak anılan uluslararası bilişim firmalarında görev alan örgüt üyeleriyle bağylantılı olduğu belirlenen 31 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Terörle Mücadele şubesi ekipleri, İzmir merkezli 6 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda; öğretim üyesi, doktor ve öğretmen ile bilişim ve teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. İstanbul'daki evinde gözaltına alınan Serdar Kuzuloğlu, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Şüphelilerin, daha önce gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan bir itirafçının, FETÖ'nün Silikon Vadisi yapılanmasına ilişkin verdiği ifadeler doğrultusunda belirlendiği bildirildi. Bazı şüphelilerin ise ABD'de ikamet ettiği belirlendi. Öte yandan İstanbul merkezli Ankara, İzmir ve Manisa başta olmak üzere 16 ilde FETÖ/PDY operasyonu başlatıldı. 112 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Ankara'da ise KHK ile kapatılan FETÖ'nün eğitim kurumlarında çalışanlara yönelik soruşturma kapsamında aralarında "ByLock" kullananların da bulunduğu 42 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bursa'da da dün sabaha karşı düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda iş dünyasından 50 kişi gözaltına alındı.
Vatan

DÜNYA

New York'ta DEAŞ Terörü 
ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana New York'ta düzenlenen en kanlı terör saldırısının şokunu yaşıyor. Failin Özbek asıllı Sayfullo Habibullaevic Saipov (29) olduğu açıklandı. Saipov'un Yeşil Kart sahibi olduğu da ortaya çıktı. Bu detaya dikkat çeken Başkan Trump, kura yoluyla ülkeye girişe son vereceklerini söyledi. ABD'nin New York kentinin Manhattan bölgesinde önceki gün yerel saatle 15.00 civarında meydana gelen kamyonetli terör saldırısının failinin 29 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Sayfullo Saipov olduğu ortaya çıktı. Yaralı olarak gözaltına alınan Saipov'un saldırıda kullandığı kiralık kamyonette terör örgütü DEAŞ'la ilgili notlar ve şamalar bulundu. NBC Philadelphia'ya konuşan bir yetkili, İngilizce notlardan birinde, Saipov'un "DEAŞ sonsuza kadar yaşayacak" yazdığını söyledi. New York Valisi Andrew Cuomo da, saldırgan Saipov'un terör örgütü DEAŞ bağlantılı olduğunu açıkladı. Saldırıda ölen 8 kişiden 5'inin Arjantin, birinin Belçika vatandaşı olduğu saptandı. 11 kişi de yaralandı. ABD Başkanı Donald Trump da terör saldırısının ardından Twitter'da paylaştığı mesajında, "Ortadoğu'da veya başka bir yerde yenilgiye uğrattıktan sonra DEAŞ'ın ülkemize geri dönmesine veya girmesine izin vermemeliyiz. Yeter! İç Güvenlik Bakanlığına zaten yeterince sıkı olan 'İleri Düzey Güvenlik Kontrolü Programımızı' daha da pekiştirmesi talimatını verdim. Siyasi doğrucu olmakta sorun yok ama bunun için değil" dedi. New York'ta 11 Eylül saldırılarından bu yana bir terör eyleminde en fazla can kaybının yaşandığı olayın faili Saipov mercek altında. Profili ve bağlantıları araştırılıyor. Fail, vizesiz giriş sağlayan Green Card (Yeşil Kart) sahibi ve 2010'da yasal yollardan ABD'nin Ohio eyaletine gelmiş. Florida ve New Jersey'de ikamet etmiş. Dijital taksi servisi Uber'e kayıtlı olarak 6 ay çalışmış. Nisan 2013'te o dönemde 19 yaşında olan kendisi gibi Özbekistan asıllı Nozima Odilova ile evlenmiş. New York polisi, Saipov'un saldırıyı haftalar öncesinden planladığını duyurdu. New York Times'a konuşan Saipov'u tanıyan Bekhzod Abdusamatov, "Babam onu, 'ABD'ye yeni geldi, bizimle kalacak' diye tanıtmıştı. Çok iyi biriydi. ABD'yi severdi. Teröriste benzemiyordu" dedi. Abdusamatov, Saipov'un ABD'de ilk yıllarını iş arayarak ve İngilizcesini geliştirmeye çalışarak geçirdiğini de anlattı. Karnından vurulduğu için hastanede gözaltında olan Sayfullo Saipov'un ilk ifadesinde, "olaydan pişmanlık duymadığı, çok kişinin hayatını kaybetmesiyle övündüğü aktarıldı. Saipov'un daha önce FBI ya da yerel polis soruşturmasına konu olmadığı da açıklandı.
Hürriyet

719 Gün Sonra OHAL'i Bitirdi 
Fransa, 13 Kasım 2015'teki terör saldırılarından sonra ilan ettiği olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını sonlandırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 130 kişinin ölümüne neden olan saldırıların ardından başlatılan OHAL uygulamasına son verdi. OHAL'in yerine ise, bu uygulamayı neredeyse aratmayacak bir terörle mücadele kanunu getiriliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Twitter hesabından "Bir söz tutuldu: Vatandaşlarımızın güvenliğini pekiştirirken olağanüstü hali 1 Kasım'da sona erdiriyoruz" diye yazdı. Terörle mücadele kanunu ise, 18 Ekim'de Ulusal Meclis tarafından kabul edilmiş ve canlı yayında Macron tarafından imzalanmıştı. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, yaptığı açıklamada, 719 gün süren OHAL dönemi boyunca getirilen kısıtlamalar hakkında bilgi verdi. Buna göre, ilanından bugüne kadar 32 terör saldırısı girişimi önlendi, 4 bin 457 adrese polis baskını gerçekleştirildi, 625 silah ele geçirildi, 998 soruşturma açıldı, 752 kişi hakkında ev hapsi kararı verildi. Bunun yanında, ülke genelinde 19 cami kapatıldı, bunlardan 11'i OHAL dönemi boyunca kapalı tutuldu ve hiç açılmadı. Ancak OHAL çerçevesinde herhangi kilise ve sinagog kapatılmadı. Bununla birlikte sona erdirilen OHAL'in getirdiği yetki ve kısıtlamalar, yeni terörle mücadele kanununa dahil edildi. Yeni düzenlemeye göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredildi. OHAL uygulamaları arasında yer alan, adres baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme ve ev hapsi gibi çok sayıda güvenlik önlemi de, yeni yasada valiliklerin yetkisine verildi. Valilikler aynı zamanda camilerin de içerisinde olduğu ibadethaneleri kapatma yetkisine sahip olacak. Terörü destekleyecek veya propagandasını yapacak herhangi bir "yazı", "konuşma", "fikir ve teori", ibadethaneleri kapatmak için sebep sayılacak. Kanuna göre, çocuklarını terör saldırısı gerçekleştirmeye veya yurt dışına bu amaç için gitmeye teşvik eden ebeveyn de cezalandırılabilecek. Yine valilikler özel izin alarak terörü önlemek amacıyla adrese baskın yapabilecek, baskın sırasında evrak ve belgelere el koyabilecek. Valilikler, baskın yapılan yerin sahibini 4 saat tutabilecek.
Milliyet

Görüşmeler Çıkmaza Girdi 
Bağımsızlık referandumu sonrası Irak Merkezi Yönetimi ile Kürt yönetimi arasında yaşanan gerginliğin çatışmaya dönüşmesinin ardından ABD gözetiminde başlayan barış görüşmeleri çıkmaza girdi. Dün de devam eden görüşmelerde tartışmalı bölgelere Irak güçlerinin kontrolü konusunda nihai anlaşmaya varıldı. Buna göre aralarında Hanekin, Kerkük ve Musul'un sınırlarında yer alan tartışmalı bölgelerin Irak Merkezi Yönetiminin denetime yakın zamanda gireceği, bu bölgelerde Irak bayrağı dışında bayrak, sembol ve parti bayraklarına izin verilmeyeceği açıklandı. Kürt yönetiminin denetiminde bulunan sınır kapılarının merkezi hükümetin denetimine geçmesine yönelik prensipte anlaşmaya varıldığı ileri sürüldü. Ancak daha sonra bu konularda tartışmaların sürdüğü öğrenildi. Bu kapsamda aralarında Habur'a açılan İbrahim Halil Sınır Kapısı, Suriye'nin Rojava sınırındaki Peşhabur (Semelka) Sınır Kapısı ve İran sınırındaki sınır kapılarında denetimin Irak yönetimine geçmesi ve Bağdat'dan atanan görevlilerin bu kapılarda göreve başlaması çıkmaza girdi. Görüşmelerde ayrıca Erbil ve Süleymaniye havaalanlarının Irak Merkezi Yönetimine teslim edilmesine yönelik pazarlıklar sürüyor. Irak Başbakanı Haydar el Abadi "Kürdistan bölgesiyle diyaloglar, tartışmalı bölgelerdeki istikrarın sağlanması ve sınır kapıları ile havaalanlarının kontrolü merkezi hükümete devredilmesi sonrası ve referandumun iptali sonrası başlayacak" dedi. ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Ryan Dillon, görüşmelerde sona yaklaştıklarını belirtirken, Irak Merkezi Yönetimi hükümeti Kürtlerle yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, yaptığı açıklamada Kürtlerin tartışmalı bölgelere Iraklı güçlerin yerleştirilmesi konusunda yapılan anlaşmayı bozmakla suçladı. Açıklamada, "Müzakereler devam ederken Kürtler savunma hattı cepheleri güçlendi. Iraklı güçlerin bölgeye yayılmasını engellemek istedi. Böylesi bir gelişmeye Irak Merkezi Yönetiminin sessiz kalması mümkün değildir" denildi. Öte yandan dün itibarıyle yetkilerini hükümete ve Kürt Parlamentosu'na devreden Mesut Barzani, Mahmur bölgesindeki peşmerge cephelerini ziyaret etti. Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami Twitter'dan yaptığı açıklamada, Irak Merkezi Yönetiminin müzakerelerde ortak mekanizmanın kurulması talebini reddedildiğini belirterek, "Kürdistan'da yeniden savaş çanları çalıyor" dedi.
Milliyet

Berlusconi'ye Mafya Soruşturması 
Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında, 1993'te 10 kişinin ölümüne yol açan mafya saldırılarıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Floransa, Roma ve Milano'da düzenlenen saldırılardan sorumlu olduğu gerekçesiyle 1994'te tutuklanarak ömür boyu hapse mahkum edilen mafya babası Giuseppe Graviano'nun dinlemeye takılan konuşmaları, Berlusconi hakkında soruşturma açılmasına neden oldu. Yerel basında çıkan haberlere göre Graviano, geçen yıl cezaevinin avlusunda başka bir mafya babasıyla konuşurken, cinayetleri Berlusconi'nin istediğini öne sürdü. Daha önce de bazı mafya itirafçıları, Berlusconi'nin Sicilya mafyası Cosa Nostra ile ilişkili olduğunu öne sürmüştü. 2002'de tutuklanan eski Cosa Nostra üyesi Nino Giuffre, Graviano ailesinin Berlusconi ile Cosa Nostra arasında aracılık yaptığını, Cosa Nostra'nın yargıyla sorunlarının çözülmesi karşılığında Berlusconi'yi desteklediğini söylemişti. Berlusconi hakkında bu suçlamalarla daha önce de iki kez soruşturma açılmış, son olarak 2011'de delil yetersizliğinden dosyalar rafa kaldırılmıştı.
Vatan

SPOR
Dönüşüm Muhteşem Olacak 
Beklenen patlamayı yapamayan, Fenerbahçe derbisinde kırmızı kart görüp, Trabzon'da oynayamayan Younes Belhanda'yı hırs bastı. Galatasaray'ın Faslı yıldızı, "Gençlerbirliği maçıyla nasıl bir futbolcu olduğumu herkese göstereceğim" diye konuştu. Galatasaray'ın büyük umutlarla transfer ettiği Younes Belhanda, ilk 8 haftadaki futboluyla hayal kırıklığı yaratmıştı. Sarı-Kırmızılı takımın sergilediği başarılı performansa rağmen silik bir görüntü çizen Faslı futbolcu, son olarak Fenerbahçe derbisinde kırmızı kart görünce ağır eleştiriler almıştı. Cezası nedeniyle Trabzon deplasmanında forma giyemeyen Belhanda, Gençlerbirliği maçını iple çekiyor. Teknik direktör İgor Tudor da yakından ilgilendiği öğrencisiyle motivasyon amaçlı özel toplantılar yapıyor. Faslı yıldıza "İşte sana fırsat" diyen Tudor, şöyle konuştu: "Fenerbahçe derbisini aklından çıkar. Oraya takılıp kalırsan, ilerleyen haftalar da senin için sıkıntılı geçer. Önümüzde oynayacağımız Gençlerbirliği karşılaşması; kendini affettirmek için büyük bir şans. Sahada kaliteni göster ve gerçek Belhanda'nın nasıl bir futbolcu olduğunu kanıtla." Bu sözlerle daha da hırslanan Younes Belhanda, "Takımdan ayrı kalmak beni çok üzdü. Özellikle zorlu maçlar öncesi bu hatayı yapmamalıydım. Geçmişe sünger çektim. Bundan sonra futbolumla konuşulacağım. Gençlerbirliği karşılaşmasıyla birlikte çıkışa geçeceğim" ifadesini kullandı.
Posta

Kartal Yola Devam 
Şampiyonlar Ligi'nde grubundaki ilk üç karşılaşmayı kazanan temsilcimiz Beşiktaş dün konuk ettiği Fransız ekibi Monaco ile berabere kaldı, ikinci tura bir adım daha yaklaştı. Vodafone Park'ta maçta tek golümüzü penaltıdan Cenk Tosun attı. Şampiyonlar Ligi'de ilk 3 maçını kazanarak tarih yazan Beşiktaş, Monaco ile 1-1 berabere kalarak gruptan çıkma yolunda önemli bir adım attı. Lopes'in ilk yarı biterken attığı golle geriye düşen Kartal, Quaresma'nın düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı 54'te ağlara gönderen Cenk Tosun ile eşitliği sağladı. 15. Dakika: Lemar'ın sağdan kullandığı köşe vuruşunda, Tielemans topa kafayı vurdu. Kaleci Fabri, meşin yuvarlağı çeldi, savunma daha sonra tehlikeyi önledi. 38. Dakika: Jovetic'in soldan ortasında Marcos Lopes topa ayak koydu. Kaleci Fabri'yi geçen topu savunma uzaklaştırdı. 40. Dakika: Sağdan ceza sahasına giren Quaresma, orta yerine ayağının dışıyla kaleye vurdu. Zayıf şutu kaleci Subacis kontrol etti. 44. Dakika: Sağdan ceza sahasına giren Gökhan Gönül'ün çaprazdan sert vuruşunda top direğin yanından auta gitti. 45+1. Dakika: Adriano'nun hatalı pası sonrası topla buluşan Lopes, ceza sahası dışından nefis bir plase ile köşeden ağlara yolladı: 0-1. 53. Dakika: Tolgay'ın harika pasında çağ çaprazda topla buşulan Quaresma ceza sahasında Jorge tarafından düşürüldü. Penaltıyı 54. Dakikada Cenk Tosun ağlara yolladı: 1-1. 58. Dakika: Oğuzhan, Babel'e harika bir ara pası verdi. Babel ceza sahasına girerken kaleciyi geçti, çapraza gitti. Açısını kaybetti, Quaresma'yı gördü. Bu oyuncu ceza sahası dışından topu kale yerine üstten auta attı. 80. Dakika: Babel ceza sahasına girdi, ne şut attı ne pas verdi. Beşiktaş mutlak gol pozisyonunu harcadı. 90. Dakika: Fabri atağı hızlı başlattı. Talisca harika bir ara pasıyla Quaresma'yı kaleciyle karşı karşıya bıraktı. Quaresma topa vurmakta geç kalınca savunma tehlikeyi önledi.
Posta

Maksimum 13 Puan! 
Teknik Direktör Aykut Kocaman sezon başı şampiyonluk için 75-77 puan barajını koymuştu. Fenerbahçe hedefi tutturabilmek için kalan 24 haftada 59 puan kazanmak zorunda. Yani en fazla 13 puan kaybetme lüksü kaldı. Fenerbahçe şampiyonluk yarışından her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Kayserispor karşısında zirve ile puan farkını 5'e indirme şansını kaçıran sarı-lacivertliler işleri bir hayli çıkmaza soktu. Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın planlarına göre şampiyonluk için 75 - 77 puan arası yeterli olacaktı. Bunu da zaten basın toplantısında ifade etmişti. Sezon başında yapılan bu plana göre sarılacivertli takım hedefi tutturabilmek için kalan haftalarda oynadığı birçok maçı kazanmak durumunda... Ligde oynanacak olan 24 maç var. Fenerbahçe en az 75 puana ulaşmak için bu karşılaşmalardan 59 puan çıkarmak zorunda... Daha net bir ifade ile kalan 24 haftada maksimum 13 puan kaybetme lüksü bulunuyor. Aksi taktirde şampiyonluk bu sezon da hayal olacak. Sarı-lacivertli takımın şampiyonluk yolunda toplayacağı puanların yanısıra ikinci yarıdaki derbi maçlarda alacağı sonuçlar da çok önemli olacak. Bu derbilerin kazanılması çok kritik. Böylelikle doğrudan rakiplerin mağlup edilmesiyle altı puanlık bir avantaj sağlanabilir. Bugüne kadar kaybedilen puanlar bu sayede daha rahat telafi edilebilir. Fenerbahçe'nin şu ana kadarki puan ortalaması 1.6, ligin geri kalanında ise bunu 2.45'e çıkarması gerekiyor.
Milliyet

Burak Milli Ara Sonrası Hazır 
Forvet hattında sadece Dame N'Doye'un kaldığı Trabzonspor'a Burak Yılmaz'dan iyi haber geldi. Takımdan ayrı olarak sahada çalışmalara başlayan milli golcü, sakatlığının iyi durumda olduğunu söyledi. Durumunun iyiye gittiğini kaydeden 32 yaşındaki deneyimli santrfor, "Şu anda hiçbir sorun yok. Çalışmalarımı sürdürüyorum. Milli maç sonrası inşallah takıma döneceğim" dedi. Trabzon, Süper Lig'in 11. haftasında cumartesi günü deplasmanda Kayserispor ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. Antrenmana sakatlığı süren Juraj Kucka katılmazken, Burak Yılmaz ile Ogenyi Onazi ise takımdan ayrı koşu yaptı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme