4 Kasım 2017 Cumartesi

04.11.2017 Genel Gündem

04.11.2017 Cumartesi
TÜRKİYE 

Kandil Ve Sincar Çözülmezse Yerle Bir Ederiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Terör örgütlerini kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Kandil'deki ve Sincar'daki sorunu bu bölgenin hukuki egemeni olan devlet çözmezse buraları yerle bir ederiz" dedi. Manisa'da toplu açılışta konuşan Erdoğan özetle şunları söyledi: "Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Manisa Selendi'den Özel Harekât polisi Ahmet Alp Taşdemir bu (dün) sabah Diyarbakır'da şehit oldu. Fakat kanlarını yerde koymadık. 9 kaybımız oldu 2 günde. Ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Bugün (dün) aldığım haberler çok daha farklı. Gerek İHA'lar, SİHA'lar, F-16'larımız oralardaki operasyonlara devam ediyorlar. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Ölürken bile gülen yiğitlerimiz müsterih olsunlar. Devletimiz üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde. Genelkurmay Başkanım, kuwet komutanlarım hepsi o bölgede. Son yıllarda hizmete soktuğumuz İHA ve SİHA'lar başta olmak üzere terörle mücadele yöntemlerimizi değiştirdik. Mücadeleyi teknolojinin imkânları üzerinde yürütüyoruz. Bölücü örgüt tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur. Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Irak ve Suriye'nin pek çok yeri terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak durumunda da değiliz. Kandil'deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar'daki sorunu, bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz. Nerede bir terör oluşumu varsa, onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekâtı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helâldir.
Hürriyet


Boğazımızdan Kul Hakkı İnmedi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partili belediye başkanlarının istifasına ilişkin, "Geçen gün yine bu zat demiş ki 'Biz yaptık, şimdi sıra CHP'ye geldi. CHP de istifa ettirsin'. İstifa ettirmezlerse İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirecekmiş. Geçirmezsen adam değilsin. İstediğini denetlesin" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Edirne'nin Keşan ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan pazar yeri kompleksinin açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Oyu siz verirsiniz. Belediye başkanı siz oy verdiğiniz sürece ve arkasında durduğunuz sürece hepimiz saygı duyarız. Diyorlar ki 'Belediye başkanlarını istifa ettirdik'. Niçin? 'Bilmiyoruz niye istifa ettirdiler'. Geçen gün yine bu zat, demiş ki 'Biz yaptık. Şimdi sıra CHP'ye geldi. CHP de istifa ettirsin'. Niye istifa ettireceğiz, hangi gerekçeyle istifa ettireceğiz? İstifa ettirmezlerse İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirecekmiş. Geçirmezsen adam değilsin. Geçir kardeşim. Bizim belediyelerde günün 24 saatinde müfettiş var zaten. İstediğini denetlesin. Çok şükür, boğazımızdan aşağı kul hakkı inmedi." CHP'li belediye başkanlarının çok zor şartlarda görev yaptığını savunan Kılıçdaroğlu, "Hükümetin baskısı var. İstediği kadar baskı yapsınlar. Halka hizmet etmekten bizi asla kimse geri döndüremez. Bizim felsefemiz, bizim inancımız, bizim ruhumuz, halka hizmetle doludur. Çünkü siyaset, cebi doldurmak değildir. Siyaset, halka adanmışlıktır. Onlar fakirden alıp, yandaşa aktarıyorlar. Allah'ın izniyle ve sizlerin desteğiyle iktidar olduğumuzda yandaştan alıp, halka vereceğiz. Hiç kimseyi, aç ve açıkta bırakmayacağız" diye konuştu.
Hürriyet

Ata'ya Hakaret Cezası Bozuldu 
İstinaf Mahkemesi, Hasan Akar'ın, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmek' ve 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçlarından aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezasını bozarak tahliyesine karar verdi. Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmasının ardından Akar'ın avukatı, kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, Akar'ın konuşmayı 2004 yılında yaptığı yönünde savunmasının bulunduğunu, yerel mahkemenin bunu araştırmadan, televizyonda yayınlandığı 9 Mayıs 2017'yi suç tarihi kabul ederek hüküm kurduğunu belirterek 12 yıllık zamanaşımı tartışmasına girmeden kurulan hükmün bozulmasına karar verdi. Mahkeme kararında, sanığın rızası olmadan konuşmanın habercilik adına ulusal bir kanalda yayınlandığı belirtilerek, sanığın kapalı bir alanda yaptığı konuşmanın aleniyet kazanabilmesi için rızasının olması gerektiği savunuldu. Bozma kararında şu gerekçelere yer verildi: "Sanığın, videonun ulusal kanallarda yayınlanmasına doğrundan veya dolaylı rızası olmadığı yönündeki savunmasının ilgili kanal tarafından doğrulanarak mahkemeye bildirildiği, sanığın eyleminin mahkemenin kabul ettiği şekilde medya aracılığı ile ve basın tarafından umuma açık olarak bu suçun işlenmesinin söz konusu olmadığı halde sanığın cezasının 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanunun 1-2 maddesi uyarınca arttırım yapılması yasaya aykırı görülmüş olmakla hükmün bozulmasına..." 18. Ceza Dairesi, bozma kararıyla birlikte sanığın tahliyesine karar vererek dosyayı Bakırköy 18'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne yolladı.
Hürriyet

'Terörün Hesabını Göreceğiz' 
Başbakan Binali Yıldırım dün memleketinde Erzincan Üniversitesi'nin 2017-2018 Akademik Yılı'nın açılış programına katıldı. Havalimanı terminalinde toplanan kalabalığa seslenen Yıldırım, şunları söyledi: Alçak terör örgütü, Şemdinli'de bölüğümüze saldırdı. 8 vatan evladı bölücü terör örgütünün saldırısında şehit düştü. Diyarbakır'da yine operasyon sırasında 1 polisimiz şehit oldu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Yiğitlerin diyarı Erzincan'dan bir kez daha ifade ediyorum; FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD veya YPG adları ne olursa olsun, terör örgütlerinin hepsinin hesabını göreceğiz. Türkiye'yi teröre teslim etmeyeceğiz. Çanakkale'de 7 düveli durduran, istiklal mücadelesinde yalın kılıç savaşan bu millet, 15 Temmuz'da tankları, uçakları, topları imanıyla durdurdu. O hainler iyi bilsin ki bu vatanın bir karış toprağını, bir tek çakıl taşını dahi koparamazsınız. Başbakan Yıldırım, dün Terzibaba Camii'nde kıldığı cuma namazı sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, önceki gün yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısıyla ilgili bilgi verdi. 5 milyar dolar tutarında 22 projeyi karara bağladıklarını söyleyen Yıldırım, hava savunma sistemleri, tank modernizasyonu, elektronik koruma sistemleri, İçişleri Bakanlığı ve jandarmanın ihtiyaçlarının yanı sıra yeni projelerin de bulunduğunu belirtti. Binali Yıldırım milyonların beklediği yeni sınav modeliyle ilgili çalışmanın bittiğini açıkladı. Yıldırım: Bu seneden itibaren uygulayacağız son şekli verildi. Bir çerçeve çizildi. Çok yakın zamanda, 1-2 gün içerisinde Milli Eğitim Bakanımız paylaşacak. Eleştiriler olabilir hepsini dikkate alacağız.
Vatan

CHP'yle İttifak İddiasını Yalanladı 
İlk yurt içi gezisini Bitlis'e yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Tatvan ilçesindeki ziyaretlerinin ardından, Ahlat ilçesindeki Erkizan Mahallesi'ne giderek geceyi burada daha önceden kiraladığı evde geçirdi. Akşener, dün sabah kahvaltısını da Van Gölü sahilinde bulunan bir restoranda ilçedeki kadınlarla birlikte yaptı. Akşener, Adilcevaz ilçesine geçmeden önce Van Gölü sahilinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akşener'e bir televizyon kanalında gündeme gelen CHP ile ittifak iddiası soruldu. Kılıçdaroğlu'na, 'Yerel seçimlere girmeyelim, sizi destekleyelim; siz de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bizi destekleyin' teklifi yaptığı ileri sürülen Akşener, şöyle konuştu: Bir kere kesinlikle Sayın Kılıçdaroğlu ile ne dolaylı ne dolaysız, ne telefonla ne aralarda birileriyle hiçbir irtibatım olmadı bugüne kadar. Sadece İYİ Parti kurulmadan önce, referandum sonrası, Ramazan ayında o da kamuya açık diğer başka arkadaşlarımızın da yanımızda olduğu özel olmayan bir iftar ettik. Referandumda çok çalıştığımız için bir nezaket iftarı yaptık. Onun iki genel başkan yardımcısı vardı. Benim yanımda iki milletvekili arkadaşım vardı. Yani toplamında altı kişinin iftar ettiği bir alanda gizlilik olur mu? Onun dışında bir daha hiç karşılaşmadık, hiç telefonlaşmadık, hiç arada da gelen giden olmadı. Kesinlikle böyle bir iddia yalandır.
Vatan

Atamalarda Liyakat Yerine Postmodern Kayırmacılık! 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yetkili sendikası Eğitim-Bir- Sen, "Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi" başlıklı dikkat çekici bir rapor yayımladı. Sendika, Osmanlı'dan bu yana 145 yıldır Türkiye'nin eğitim sistemi ve MEB'de düzgün işleyen başarılı bir atama yapısının kurulamadığını belirterek, "Eğitim yönetiminde temel problem, yönetici seçme ve atamada belirsiz ve kestirilemez politikaların izlenmesi, uzun vadeli bir perspektifin oluşturulamaması, neticede kalıcı bir modelin inşa edilememesidir" ifadesini kullandı. Raporda, çok partili siyasal hayata geçilmesinden bu yana Türkiye'nin kamu personel yönetimi için yapılan çalışmaların başarısız olduğunu savunan Eğitim-Bir-Sen, 1960'da kurulan Devlet Personel Dairesi'nin "kayda değer tek başarısının" Devlet Memurları Sınavı (DMS) ve 2002'deki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) olduğunu savundu. 2002 sonrası döneme ilişkin ise, "Kamudaki bu olumlu gelişme, özellikle yönetici kadrolarına yapılan atama, yer değiştirme ve terfilere yansımamış, gelişmiş ülke örneklerinde başarıyla uygulandığı görülen liyakat ve kariyer sistemi yerine, geleneksel kayırmacılığın modern ve postmodern yöntemlerinin uygulanmasına devam edilmiştir. Eğitim yönetimi ve eğitim yöneticiliği için de durum farksızdır" eleştirisi yer aldı. "Adalet" vurgusunun da yer aldığı raporda, "Özel veya kamu sektörü fark etmeksizin, tüm çalışanlar ve yöneticiler için örgütsel adaleti bozan korkulası virüs, kayırmacılıktır. Kayırmacılık, kamu görevini yerine getiren görevlinin, yakınlarını haksız yere ve yasalara aykırı olarak kayırması, arka çıkmasıdır. Kayırmacılığın, akraba kayırmacılığı, eş dost kayırmacılığı, siyasal kayırmacılık, hizmet kayırmacılığı ve oy ticareti, lobicilik gibi değişik türleri vardır. Kamu görevlisi çoğu zaman geleneksel ilişkilerin baskısı altında iş yapma eğiliminde kalmaktadır" değerlendirmesi yapıldı.
Milliyet

DÜNYA 

Geniş Katılımlı Suriye Konferansı 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Putin'in talimatları doğrultusunda Soçi'de 18 Kasım tarihinde düzenlenecek birinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde, ülkedeki tüm etnik ve dini grupların temsil edilmeleri için çaba harcadıklarını açıkladı. Moskova'da AGİT Genel Sekreteri Thomas Greminger ile görüşmesinden sonra basın toplantısında konuşan Lavrov, "Kongre'ye biz ilk başta Şam yönetimi olmak üzere ülkedeki tüm etnik ve dini grupların katılmasını istiyoruz. İlgili kanallardan 33 katılımcı gruba kongre davetiyelerini gönderdik. Özellikle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'nın bu inisiyatifine son derece olumlu baktığını ve kongrede somut sonuçlar alınması için çalışmaya hazır olduğunu söylemesi bizi memnun etti"dedi. Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin de toplantıya çağrıldığını doğrulamıştı.
Hürriyet

'Bakanlarımı Serbest Bırakın' 
İspanya Yüksek Mahkemesi'nin, Perşembe günü 'isyan çıkarmak' 'halkı ayaklanmaya teşvik etmek' ve 'kamu kaynaklarını kötüye kullanmakla' suçlanan Katalonya Özerk Yönetimi'ne bağlı 8 bakanın tutuklu yargılanmalarına karar vermesi, Belçika'ya kaçan Katalan lider Carles Puigdemont'u sinirlendirdi. Yüksek Mahkeme, 'yasa dışı' ilan ettiği bağımsızlık referandumuna destek verdikleri için görevden alınan bakanların tutuklu yargılanmalarına karar vermişti. Mahkeme eski bakanlara, 'referandum nedeniyle İspanya'nın uğradığı zararı gerekçe göstererek 6,2 milyon Euro ödemeleri için 3 gün süre vermişti. Geçtiğimiz hafta kabinesinin kalan üyeleriyle Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Puigdemont düzenlediği basın toplantısında, Madrid'e eleştiriler yağdırdı. Bakanlarının derhal serbest bırakılmalarını isteyen Puigdemont, Madrid'in Katalan yetkilileri 'düşüncelerinden dolayı hapse atmasının', demokrasiye ciddi bir saldırı olduğu yorumunu yaptı. Katalan lider, tutuklama kararının, Madrid'in 21 Aralık'ta düzenlemeye hazırlandığı erken yerel seçimlere de büyük bir darbe olduğunu savundu. Puigdemont, Katalanları tutuklama kararlarını şiddete başvurmadan protesto etmeye de çağırdı. İspanyol Başsavcılığı, Madrid hükümeti tarafından görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Puigdemont ve dört Katalan bakan için Avrupa çapında tutuklama emri çıkarılmasını istemişti. Yüksek Mahkeme, halen bu talebi inceliyor. Puigdemont, İspanya'ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını belirtmiş, Puigdemont'un avukatı da, Katalan liderin mahkemeye gelmesi için 'ortamın uygun olmadığını' söylemişti.
Vatan

Trump'ı 'Sildi' Kahraman Oldu 
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası döneminden bu yana aktif olarak kullandığı Twitter hesabı, önceki gün 11 dakikalığına silindi. Mikro mesajlaşma sitesinin yöneticileri yaptıkları ilk açıklamada, bir çalışanlarının 'yanlışlıkla' Trump'ın hesabını sildiğini öne sürdü. Ancak şirket daha sonra yaptığı bir başka açıklamada ise, "Twitter'ın müşteri destek ekibinden Perşembe işteki son günü olan bir çalışanımız tarafından Trump'ın hesabı kapatıldı. Geniş çaplı bir araştırma yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Trump dün hesabının düzelmesinin ardından attığı mesajda, hesabının 'ipsiz sapsız bir çalışan' tarafından kısa süreliğine kapatıldığını belirtmekle yetindi, ancak sosyal medya Başkan Trump'ı Twitter'dan 'silen' gizemli çalışanı 'kahraman' ilan etmekte gecikmedi. Ünlü internet sitesi Mashable, haberi 'Amerikan kahramanı son gününde Trump'ın hesabını kapattı' başlığıyla duyururken resmi Twitter hesabından da "Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor" şeklinde bir mesaj paylaştı. Gizmodo gibi bazı haber siteleri ise Trump'ın hesabını silen çalışan ile röportaj yapmak için sosyal medyadan duyuru yaptı. Eski ABD Temsilciler Meclisi Üyesi David Jolly ise Twitter'dan paylaştığı mesajda, ABD Başkanı'nın şahsi hesabını bilerek devre dışı bıraktığı ifade edilen Twitter çalışanının Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi gerektiğini savundu.
Vatan

Brüksel'de İslam Karşıtı Gösteriye Yasak 
Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde bu hafta sonu düzenlenmesi öngörülen İslam karşıtı gösteri, güvenlik gerekçesiyle yasaklandı. DW Türkçe'nin, Belçika haber ajansı Belga'ya dayandırdığı habere göre, Molenbeek Belediye Başkanı Françoise Schepmans'ın, dün yapılması planlanan ve Hollandalı aşırı sağcı politikacı Geert Wilders ile diğer bir sağ popülist politikacı olan Filip Dewinter'in katılacağı duyurulan etkinliği engellediğini bildirildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,8839-3,8891
Euro: Euro 4,5008-4,5290
Sterlin: 5,0785-5,0935
Gram Altın: 158,5312-158,9172

Dev Açılış 
Türkiye, Cumhuriyet'in 100'ücü yılına denk gelen 2023'e hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi 2023 hedeşerimizin ışığında ülkemizi dördüncü bir hamle dönemine hazırlıyoruz. Tıpkı küresel düzeydeki 'endüstri 4.0' atılımı gibi Türkiye de 'kalkınma 4.0'ını başlatmıştır" dedi. Erdoğan, dün Manisa'da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon TL'lik 40 projenin açılışını yaptı. Bu yatırımlardan birisi olan Vestel Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası ile Zorlu Meta Nikel Kobalt Tesisi'nin açılışında konuşan Erdoğan, "Zorlu Grubu'nun bu tesislerinin; sanayi üretimiyle bilişim teknolojilerini bir araya getirmeyi hedefleyen yeni bir anlayışı ifade eden 'endüstri 4.0' uygulamalarının öncülerinden olmasını çok önemli görüyorum" diye konuştu. Son iki günde iki önemli buluşmayı gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Birisi yerli ve milli otomobilimizi inşallah 2020'ye kadar üreteceğiz. Burada 5 babayiğit bir araya geldi. Bunlardan bir tanesi de malum Zorlu. Şimdi de 600 milyon liralık bir yatırımının açılışını yapıyoruz. Bu hem holding hem de Türkiye için önemli bir adım." Yılda 6 milyon akıllı telefon ve tablet üretebilecek fabrikanın, özellikle Türkiye'nin önünde yeni ufukların açılmasına vesile olacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Kobalt tesisi rekabet avantajı için önemli. Elektrikli otomobil üretmek istiyoruz. Otomobilin bataryasında kullanılan iki ana maddeden biri de kobalt. Kobalt üretiminde Avrupa'nın en büyüğüyüz."
Posta

Ne Kadar Gelir O Kadar Kredi 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, ihtiyaç kredilerinde gelirine göre borçlanma sisteminde öncelikle gelirleri beyan ettireceklerini daha sonra net gelire doğru gideceklerini söyledi. Akben, adım adım ilerleyeceklerini ifade ederek, "Kimse gelirinin haricinde çok uzun bir borçlanmaya gitmesin istiyoruz. 60 yaşında 120 ay konut kredisi kullanıyor. Geçen birisi arıyor, 85 yaşında banka kredi vermemiş, bize şikayet ediyor. Bazı durumlar için tabii mahkeme kararı gerekiyor" dedi. Akben, TBMM'de bir grup gazetecinin sorusunu yanıtlarken, ihtiyaç kredilerinde gelire dayalı sistemin çok kolay olmadığını kaydetti. Akben, "Gelirleri alıyorsunuz ama gider tarafı da var. Gelir-gider rasyosu oluşturmak gerekiyor. Bir de gelirlerin beyanında problem var. Bankalara gelir beyanı yaptığınızda maaş veriyorsunuz yahut başka şahsın belgelendirmesi gerekiyor. Kayıt dışı geliri varsa onu nasıl belgelendirecek. Mevcut sistemde kredi kartlarında limitler devam ediyor. Son çıkan 4-5 katı maaşın hesabı ondan sonrakilere şamil oldu. Bunu yöneterek uzatarak zamana yayarak yapmamız lazım" diye konuştu. Yapılacak düzenlemenin takside yayılmış borçlar için geçerli olmayacağını kaydeden Akben, "Gelirine göre ortalama borçlanma oranı 4, 5, 6 kat mı? Çalışıyoruz istatistik için. Takvim olarak 2020 öngörülüyor" diye konuştu.
Hürriyet

Sürprizin De Sürprizi 
Enflasyon Ekim'de beklentileri aşarak, kötü sürpriz yaptı. TÜİK'in verilerine göre, TÜFE Ekim'de giyim ve gıda fiyatları gruplarındaki artış ile kur geçişkenliğinin başlamasıyla yüzde 2.08 artış gösterdi. Yıllık TÜ- FE Ekim 2008'den beri en yüksek seviye olan yüzde 11.90'a çıktı. YİÜFE aylık yüzde 1.71 artarken, yıllık bazda yüzde 16.28'den yüzde 17.28'e yükseldi. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden 'çekirdek enflasyon' yüzde 11.79'a ulaştı. Böylece kayıtların tutulmaya başlandığı Ocak 2004'ten bu yana en yüksek noktayı gördü. Tahminlerin üzerinde gelen verilerle yıl sonunda enflasyonun tek haneye inmesi hayali suya düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya son Enflasyon Raporu'na ilişkin toplantıda, "Ekim ayı enflasyonunda bir miktar yukarı sürpriz ihtimali var. Kasım'da enflasyon açısından bir miktar risklerin olduğunu söyleyebiliriz. Enflasyonda düşüş Aralık'ta başlayacak" uyarısı yapmıştı. TÜFE'de aylık en yüksek artış yüzde 11.51 ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken; ev eşyasında yüzde 2.96, ulaştırmada yüzde 2.61, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.97 ve konutta yüzde 0.94 artış gerçekleşti. Yıllık bazda en fazla artış yüzde 16.79 ile ulaştırma grubunda görüldü. Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 12.74, sağlık yüzde 12.21 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.
Vatan

Şimşek: Kur Hedefimiz Yok Ki Nasıl Aşılsın 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kur hedefinin şimdiden aşıldığına yönelik eleştiriler yapıldığını belirterek, "Bizim kur hedefimiz yok ki, nasıl aşılsın? Biz önümüzdeki yıllarda reel olarak kurda bir değişiklik olmayacak varsayımıyla birtakım rakamlar koyuyoruz. Dolayısıyla daha mürekkebi kurumadan yapılan 'Kur hedefi 2 günde aşıldı' eleştirileri, makul eleştiriler değil" dedi. Böyle bir hedefleri olmadığını ifade eden Şimşek, Türkiye'de serbest kur rejiminin olduğunu hatırlattı. En büyük pazarımız AB'nin toparlandığını, turizmin toparlandığını, petrol fiyatlarının 60 dolara dayanmasının petrol ihraç eden komşu ülkeleri olumlu etkilediğini anlatan Şimşek, "Dolayısıyla önümüzdeki dönemde dış talep güçlü olacak. Yılın ilk 7 ayındaki istihdam artışı ondan önceki 10 yılın ilk 7 ayındaki istihdam artışının 2 katından fazla. Bu da şu demek iç talep de güçlü olacak" diye konuştu.
Vatan

Marketlere 6 Bin Ton Ucuz Et Verilecek 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et satacak marketler olarak A101 ve BİM'in belirlenmesinin, 81 ilde şubesi olmasından kaynaklandığını söyledi. Fakıbaba, "Bu iki firmanın 2 bin ton aylık tüketimleri var. Biz bunlara 6 bin ton vereceğiz. Yarım kiloluk kutularda 14.5 liradan kıyma ve 15.5 liradan kuşbaşı olacak" dedi. TBMM Plan ve Bütce Komisyonu'nda bütçe hakkında bilgi veren Fakıbaba, et ve gıdada ithalat konusunu masaya yatırdı. Fakıbaba, Türkiye'nin bir yıllık et tüketiminin 1.2 milyon ton olduğunu, 150 bin tonunun ithal edildiğini söyledi. Milletvekillerinin ESK etlerinin marketlerde satılmasına ilişkin eleştirilerini yanıtlayan Fakıbaba, "Farzedelim ki gittiniz, et saat 11.00'de bitti. Kasaptan 40 liraya alırım dersiniz. Biz o etleri dar gelirli insanları korumak adına oraya koyuyoruz. Esasında benim hakkım yok onu tüketmeye, sizin de hakkınız yok" dedi. Fakıbaba, mahalle kasaplarının bu durumdan nasıl etkileneceğinin ve satılacak etlerin tanımının yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine de esprili şekilde, "Pirzolayı siz yiyeceksiniz, fakir fukara kıyma yiyecek. Olay nedir, biliyor musunuz? Piyasa stabil bir fiyat yakalayacak. 3 ay sonra bir daha konuşalım. Kemikli eti bir mezbaha 23 liradan kesiyor, bir bakıyorsunuz ki 28 liraya çıkmış. Ne oluyor? Kim ne yapıyor bu piyasaya?" diye konuştu. Öte yandan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç bir açıklama yaparak, "Et satış fiyatlarını ucuzlatma projesi kapsamında yapılan satışlardan BİM hiçbir kar elde etmeyecektir. Kıyma kilosu 29, kuşbaşı ise 31 TL'den tedarikçilerimizden satın alınacak ve yine aynı fiyatlarla satılacak" dedi.
Milliyet

SPOR 

Süper Lig'de 10 haftalık periyotta beklentilerin altında kalan Fenerbahçe bugün Osmanlıspor deplasmanına çıkacak. Geçtiğimiz hafta evinde Kayserispor ile 3-3 berabere kalıp taraftarını üzen Fenerbahçe için Osmanlıspor maçı her açıdan büyük önem taşıyor. Sarı-Lacivertli takımın teknik patronu Aykut Kocaman da bu maçı 'yeniden diriliş" olarak görüyor. Ankara seyahati öncesinde oyuncularıyla yaptığı son toplantıda bu görüşlerini dile getiren Kocaman, "Rakibimiz ligin sonunda bu nedenle kazanmak için her şeyi yapacak. Puan kaybetme lüksümüz yok. Lige tutunmak adına çok önemli bir sınav olacak" dedi. Kocaman, 3 puan alarak taraftarı mutlu etmeleri gerekteğine de vurgu yaparak "Size güveniyorum, gücünüzü gösterin" diye konuştu.
Posta

Beşiktaş'ın yıldızı Ryan Babel, Amerika'nın en önemli yayın organlarından olan CNN'in canlı yayınına katıldı ve Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde yakaladığı başarıyı anlattı. Şampiyonlar Ligi'ndeki sonuçların sürpriz olmadığını belirten Babel "Birçok iyi oyuncumuz var. Tecrübenin ve uluslararası seviyeyi anlayan yerel oyuncuların karışımı ile iyi bir takım oluşturduk. Herkesi çok iyi şekilde koordine edebilen tecrübeli bir teknik direktöre sahibiz. Belki de şu ana kadarki başarımızın arkasındaki anahtar bu olabilir" dedi. Siyah-Beyazlı taraftarı da öven Hollandalı yıldız, "Rakip takımların Vodafone Park'a geldiklerinde, gözlerindeki korkuyu fark ediyoruz. Liverpool ile buraya geldiğimdeki atmosfer asla unutumayacağım bir andı. Şampiyonlar Ligi'nde Son 16'ya kalmamız halinde eski takımım Liverpool ile eşleşmek isterim. Benim için özel bir maç olur" diye konuştu.
Posta

THY EuroLeague'in 5. haftasında Anadolu Efese evinde Unicaja Malaga'yü 79-74 mağlup olarak 5'te 0 yaptı ve galibiyet alamayan tek takım oldu. İlk çeyreği 25-19'la önde geçen İspanyol ekibi olsa da soyunma odasına 35-35'lik eşitlikle gidildi. 3. çeyreği muazzam oynayarak son 10 dakikaya 59-53'lük avantajla giden lacivert-beyazlılar son periyotta özellikle hücumda oldukça zorlandı ve 26-15'lik seri yiyerek karşılaşmadan da mağlubiyetle ayrıldı. DOELLMAN'IN maç kadrosunda yer almadığı temsilcimizde Stimac 17 sayı, 11 ribauntla double-double yaparken Motum 16, Simon 12 ve Adams da 10 sayı buldu. Konuk ekipte ise McCallum 13, Nedovic 13, Shermadini 13 ile Augustine 11 sayıyla oynadı.
Vatan

Lider güle oynaya kazandı. Fenerbahçe beraberliğinden sonra Trabzonspor deplasmanında yenilen ve varlık gösteremeyen Galatasaray kötü gidişe son verdi. Şüphesiz 3-1-4-2 sistemini gören taraftar maç başlarken endişeliydi. Olası bir kayıp, Tudor'u tartışmaya açacaktı. Kötü senaryo gerçekleşemedi. Tudor'un ekibi bu formasyonda Gençlerbirliği'ni 5-1 yenerken futbol ziyafeti sundu. Cezadan dönen Belhanda öldürücü pasları ile yıldızlaşırken, Gomis ile beraber bu sezonun diğer golcüleri Maicon ve Tolga da özlemlerine son verdi. Aslan'da perdeyi açan isim ise Mariano oldu. 7'de Belhanda ile başlayan atakta Rodriguez sol taraftan Gomis'e pası verdi. Fransız muhteşem bir çalımla rakibini ekarte edip sağdan gelen boş durumdaki Mariano'nun önüne bıraktı. Brezilyalı tek vuruşla topu ağlara gönderdi. 21'de Vedat Muric plasesinde Muslera'nın refleksi yerindeydi. 26'da tek paslarla gelişen atakta Rodrigues kaleyi yokladı ama top savunmaya çarpıp dışarı gitti. 29'da Belhanda'nın ortasında Maicon iyi yükseldi ama top üst direğe çarpıp dışarı gitti. Kazanılan serbest vuruşta Belhanda'nın ortasında Maicon bu kez affetmedi: 2-0.
Milliyet
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme