5 Kasım 2017 Pazar

05.11.2017 Genel Gündem

05.11.2017 Pazar
TÜRKİYE
Avuçlarını Yalasınlar 
Başbakan Binali Yıldırım, dün memleketi Erzincan'da, Kemaliye ilçesini Elazığ Dutluca'ya bağlayan 44 kilometrelik yolu 22 kilometreye indirecek projenin temel atma törenine katıldı. Tören öncesi halka hitap eden Yıldırım, bölgenin kaderini değiştirecek önemli bir projenin temelini attıklarını söyledi. Türkiye'yi son 15 yılda 3 kat büyüttüklerini belirten Başbakan Yıldırım şunları söyledi: "Yolları, havaalanları, köprüleri, tünelleri yaptık. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik. Bakın yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz, alçaklara geçit vermeyiz. Vatanın milletin birliği beraberliği kardeşliği için elimizde ne imkân varsa sonuna kadar kullanacağız. Ülkemizi karıştırmaya çalışanlar, terörü hortlatmaya çalışanlar avucunu yalasın. Bu milet asla ve asla ne FETÖ'cülere ne bölücülere ne de DEAŞ'çılara fırsat vermeyecektir." 50 bin köyümüz var hepsine de gidiyoruz, hepsinin yolu, suyu var. Hepsinde de ocaklar tütüyor, vatandaşlarımız huzurla yaşıyor. Millete, memlekete hizmet bu. Boş lafa karnımız tok. Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koyan bir iktidardır AK Parti. Muhalefet zavallı, ne yapsın. Hiçbir şey yok, konuşuyor. Konuş babam konuş. Konuşa konuşa lafı zurnaya çevirdi. Arkadaşlar bizim onlara laf yetiştirecek zamanımız yok. Gece gündüz çalışacağız, daha çok hizmet yapacağız, daha fazla insanımızın yüzünü güldüreceğiz. Çıkmışlar Türkiye'yi şikayet ediyorlar. 'Türkiye'ye gelmeyin, güvenlik yok' diyorlar. Kardeşim bir isan memleketini şikayet eder mi? Yazık, günah. Bu memleket hepimizin, burada sevinçte de kederde de bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, birlikte Türkiye olacağız." Bölge insanının yıllardır bu yol projesini beklediğini ifade eden Yıldırım, tamamlanması konusunda da alanda toplananlarla pazarlık yaptı. Bir kişinin süreyi 1 yıl olarak belirtmesi üzerine Yıldırım, "Bir sene de olur mu? Bir ev yapıyorsunuz 1 senede bitiyor. Dağları dize getirecek, ırmakların üzerinden geçecekler? Nasıl olacak bir senede ? 29 Ekim 2019 tamamlanma tarihi. Cumhuriyet'in kuruluşunda burası bitiyor. Bak buradan ilan ediyorum ona göre çalışacaklar" dedi.
Hürriyet


3 Adaya Beştepe'de Mülakat 
AK Parti'de, Melih Gökçek'in istifa etmesiyle boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak ismin belirlenmesi için temayül yoklaması yapıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, kararın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra yarın açıklanacağını söyledi. Temayül yoklaması için parti genel merkezinde 7 sandık kuruldu. Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, MYK ve MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri oy verdiler. Daha önceki temayül yoklamalarının aksine bu yıl oy kullanan partililerden 3 yerine bir isim yazmaları istendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan 3 isimle mülakat yapacağı iddiası da kulislerde dolaşıyor. Temayül yoklaması başlamadan önce açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya şunları söyledi: "Her yıl her belediye başkanımızla ilgili anket yapıyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Birincisi, şehrin hukukunu korumak için yapıyoruz. İkincisi, kurumun hukukunu korumak zorundayız. Üçüncüsü, belediye başkanımızın hukukunu korumak zorundayız. Biz, belediye başkanımızı kumpaslarla, kasetlerle ne getiririz ne de göndeririz." Temayül yoklamasıyla Ankara büyükşehir belediye başkanı için kanaatlerin alınacağını belirten Kaya, "Bunlar toparlanıp partimizin üst kurulunda değerlendirilip Sayın Genel Başkanımızın nihai kararı ile beraber pazartesi günü AK Parti meclis grubunda sizlerle paylaşılacak ve Ankaramızın yeni belediye başkanını seçmiş olacağız" dedi.
Hürriyet

'Subaylar İmamı'nın Üst Düzey Sorumlusu! 
Edinilen bilgiye göre, 'gaybubete geçen', yani ortadan kaybolan FETÖ üyelerinin yakalanması çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri'ne bağlı ekipler, 'Sami' kod adlı firari şüpheli B.K.'nin Avcılar'da olduğunu tespit etti. Polisin B.K.'nin yakalanması için başlattığı çalışmalar sürerken, bu kişi Avcılar'da bulunduğu ikametinden kaçmaya çalıştığı sırada kovalamaca sonucu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak etkisiz hale getirildi. B.K.'nin, FETÖ'nün bir dönem İzmir Hava Astsubay Hazırlama Okulu, 2008-2016 yıllarında da Hava Kuvvetleri sözleşmeli subay mahrem yapılanmasının Türkiye sorumlusu olan ve 2 Kasım'da Ankara'da yakalanan "Hava Kuwetleri Komutanlığı sözleşmeli subayların imamı" Gürdal T.'nin bir üstü konumunda bulunduğu belirtildi. Gözaltına alınan B.K, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındı.
Vatan

Mehmetçik 7 Aydır Kato'da 
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarında bulunan Kato Dağı'nda terör örgütü PKK'ya yönelik 19 Nisan 2017 tarihinde başlatılan hava destekli operasyon, kar, çamur dinlemeden 7 aydır aralıksız devam ediyor. Terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki 'Kandil' olarak adlandırdığı ve yıllarca 'girilmez' denilen bölgede başlatılan operasyonu sürdüren Mehmetçik ve güvenlik korucuları 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nın tepesine Türk bayrağı dalgalandırıyor. Operasyonlarını sürdüren güvenlik kuvvetleri bölgedeki ağır kış şartları ve tüm olumsuzluklara rağmen teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki kamplardan Kato'yu kullanarak Türkiye'ye girişlerine izin vermiyor. Terör örgütüne büyük darbenin vurulduğu Kato Dağı operasyonunda temizlenen bölgelerde Mehmetçik ve güvenlik korucuları konuşlandırılıyor. Kritik bölgelerde güvenlik noktaları kurulurken, dağın zirvesinde ise kalıcı karakol inşaatı yapılıyor. Mehmetçiğin güvene aldığı Kato Dağı'na iş makineleri ile yapılan yollarla karakol malzemeleri taşınıyor. Karakolun tamamlanmasının ardından bölgenin sürekli kontrol altında tutulmasının hedeflendiği belirtiliyor.
Vatan

PKK Almanya'da Polisle Çatıştı 
Almanya'nın Düsseldorf kentinde gösteri düzenleyen terör örgütü PKK'nın Almanya kolu NAV-DEM'in yanlıları kenti birbirine kattı ve polise saldırdı. Polis sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Türkiye, Almanya'yı daha önce defalarca, "Terör bumerang gibidir, bir gün gelir seni de vurur" diye uyarmıştı. Düsseldorf'taki göstericiler mahkeme yasağına rağmen terör örgütü PKK sembolleri ve terörist elebaşı Abdullah Öcalan fotoğrafı bulunan pankartlar açtılar. Polis sözcüsünün verdiği bilgiye göre, polis defalarca yasak sembollerin indirilmesi için göstericilere çağrı yaptı. Ancak göstericiler bu çağrılara uymadı. Bunun üzerine polis gösteriyi durdurup yasak sembolleri toplamak için müdahale etmek istedi. Ancak göstericiler polise bayrak sopalarıyla saldırdı. Polis bunun üzerine biber gazı kullandı. Eylül ayı ortasında PKK sempatizanlarının Köln'de düzenlediği gösteride, Almanya'nın yasakladığı semboller taşınmıştı. Türkiye, bu olayı gerekçe göstererek Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı.
Milliyet

Çağlar'a Rus Dostluk Nişanı 
Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizini çözen isim olarak tarihe geçen Devlet Eski Bakanı Cavit Çağlar, Rusya lideri Putin tarafından 'Devlet Nişanı' ile ödülendirildi. Rusya Ulusal Birlik Günü dolayısıyla Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda düzenlenen tarihi törende 'Rusya Devlet Nişanı' takdim edilen Çağlar, duygu yoğunluğu yüksek bir teşekkür konuşması yaptı. Cavit Çağlar şunları söyledi:"Rusya Federasyonu'nun bu büyük ödülünü Rusya Devlet Başkanı, muazzam insanın elinden alırken, Türk ve Rus halkları arasındaki dostluğun pekişmesi için milli liderimiz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin'in üstlendikleri asil görevlerinde kısmen de olsa yer almanın mutluluğu ve gururunu yaşamaktayım. Bu iki kişi sadece Türkiye ve Rusya'nın değil, günümüz dünyasının en önemli liderleridir. Onların net duruşları, hem Rus uçağına saldırı konusundaki düşmanlarımızın provokasyonunun meydana getirdiği geçici zorlukları aşmamızı hem de Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkileri onarmamızı sağladı. Bu iki lider bütün dünyada barışın korunmasında önderlik rolü oynamaktadırlar. Türkçe'de güzel bir deyim vardır: 'Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür' diye. Benim Rusya'daki eski dostlarım ülkelerimizin arasında doğan geçici zorlukları yenme yollarını bulma konusunda liderlerimize yardımcı oldular. Hem Kurtuluş Savaşında, hem de sonrasında fabrikaların kuruluşu ile Rusya'nın Türkiye'ye sağladığı yardımlar ve halklarımızın arasında zorluklara rağmen süregelen dostluk da buna destek oldular. Böylesine hassas bir süreçte, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinde göstermiş oldukları liderlik ve üstün devlet adamlığı tavırları ile bendenize güvenerek tevdi ettikleri bu fevkalade önemli görevden dolayı, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ebedi ve kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Ve nihayet, Rusya Federasyonu Devleti Dostluk Nişanı'nın tarafıma takdimini uygun gören Sayın Vladimir Putin'e teşekkürlerimi saygılarımla arz ediyorum. Bugün çok mutluyum. Çünkü buradan, evlatlarıma nadide bir miras olarak bırakacağım Dostluk Nişanı ile ayrılıyorum. Dost olalım, dost kalalım.'
Milliyet

DÜNYA
Soruşturma Kıbrıs'a Uzandı 
ABD Başkanı Trump'ın başkan seçilmesine Rusya'nın müdahalede bulunduğu iddialarını soruşturan FBI, geçtiğimiz günlerde tutuklanan ve ev hapsine alınan Trump'ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ve ortağı Richard Gates'in Kıbrıs Rum yönetimindeki şirketleri ve ABD'ye gönderdiği kara paranın peşine düştü. FBI, Rum yönetimine, "Sorgulamalar için ajan göndermek istiyoruz" diye başvuruda bulundu. Cyprus Mail gazetesi, FBI'ın sözlü olarak yaptığı talebe Rum yönetiminin direndiği ve FBI'a izin vermediğini yazdı. Manafort ve Gates, Rusya lideri Putin'in yakın dostu Ukrayna'nın devrik lideri Viktor Yanukoviç ve Rus milyarderlere (oligark) danışmanlık yapmak, Rusya ve Ukrayna'dan gelen kara parayı, Rum kesimindeki şirketleri üzerinden ABD'ye göndermekle suçlanıyor.
Hürriyet

Bergdahl Kararı Trump'ı Kızdırdı 
Afganistan'da görevliyken üssünden firar eden ve Taliban militanlarına esir düşen Amerikalı asker Bowe Bergdahl'ın yargılandığı dava sonuca bağlandı. Askeri mahkeme, Bergdahl'ın ordudan ihraç edilmesine ve 10 bin Dolar para cezası ödemesine hükmetti. Karara Başkan Donald Trump'ın tepkisi gecikmedi. Seçim kampanyası boyunca Bergdahl'ın idam edilmesi gerektiğini söyleyen Trump, duruşma sonrasında sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu karar ülkemiz ve ordumuz için utançtır" ifadelerini kullandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, Vietnam Savaşı sırasında orduya katılmayan Trump'ın Bergdhal'la ilgili sözlerini 'ironik' bulduklarını belirtti. Bergdahl'ın avukatı Eugene Fidell ise Trump'ın yargının bağımsızlığına müdahale ettiği yorumunda bulundu. 2009 yılında nöbet yerini terk ettikten sonra Taliban tarafından kaçırılan ve beş yıl esir kalan Berghal, örgüt üyesi beş mahkumun serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşmuştu. Takas anlaşması eski Başkan Barack Obama döneminde tartışmalara yol açmıştı.
Vatan

Hariri İstifa Etti: Hayatım Tehlikede 
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, hayatına yönelik komplo kurulduğunu öne sürerek istifa etti. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta bir televizyon kanalının canlı yayınında istifa ettiğini açıklayan Hariri, Hizbullah ve İran'ı bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladı. Al Arabiya televizyonunda yaptığı konuşmada istifasının ardından açıklamalarda bulununan Hariri, İran yönetimini Arap devletlerinin ilişkilerine müdahale etmekle eleştirdi. Hariri, İran'ın ve müttefiki Hizbullah'ın Lübnan'da giderek artan etkisine dikkat çekerek, "Şu anda adeta, babam Refik Hariri'nin ölümüyle sonuçlanan suikastin öncesindeki atmosfer ve iklimi yaşıyoruz. Hayatıma yönelik olarak neyin gizlice planladığını sezmiş durumdayım" ifadelerini kullandı. Hariri açıklamasında, "Lübnan büyük bir ülke, hukukla yönetiliyor ve ordu tarafından korunuyor. Lübnan'ın iç ve dış güçlerden gelen siyasi baskıların üstesinden geleceğine inanıyorum. Benimle çalışan ve bana güvenen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. Ayrıca, İran'ın Hizbullah aracılığıyla Lübnan'daki etkisini üzerine konuşan Hariri, "İran'ın bölgede yayacağı kötülük ona geri dönecektir" dedi. Refik Hariri önceki gün, İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Meclis Başkanı Nebih Berri, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile görüşmüştü. Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri (47), 2005'te uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan'ın eski Başbakanı Sünni siyasetçi Refik Hariri'nin oğlu. Babasının ölümünden sonra Müstakbel Hareketi'nin başına geçen Hariri, 2009-2011 yıllarında başbakan olarak görev yaptı. Hariri'nin başbakanlığındaki hükümet, "2011'de Refik Hariri soruşturmasında Hizbullah'ın cinayetle ilişkilendirilmesi" sonucu hükümet ortakları Hizbullah ve müttefiki partiler tarafından düşürülmüştü.
Milliyet

Katalan Liderden Birlik Çağrısı 
Görevden alınan Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Katalanlara birlik çağrısı yaptı. İspanya'da hakkında tutuklama emri çıkartılan Puigdemont, 21 Aralık'ta Katalonya'da gerçekleştirilecek erken seçim için siyasi birlik mesajı verirken, seçime Brüksel'den katılmayı değerlendirdiğini ifade etti. Puigdemont Belçika televizyonunda yaptığı açıklamada, tutuklanması için uluslararası emir çıkartan İspanya'da adil yargılanamayacağını da söyledi. Belçika'nın kamu yayın kuruluşu RTBF'ye konuşan Puigdemont, "Adaletten kaçmayacağım. Adalet makamlarına gideceğim, ancak gerçek adalet makamlarına. Avukatıma, Belçikalı adalet makamlarıyla tam iş birliği yapmaya hazır olduğumu söyledim." ifadelerini kullandı. İspanyol adalet makamlarının "siyasallaşmış olduklarının açık ortada" olduğunu ileri süren Puigdemont, "İspanya'da siyasetin yargı üzerinde muazzam etkileri oluyor. İspanya'da adil ve tarafsız yargılanmak için yeterli güvenceler mevcut değil." değerlendirmesinde bulundu. İspanya Ulusal Mahkemesi, Katalan lider Carles Puigdemont hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarmış, Belçikalı savcılar ise yakalama kararının incelendiğini açıklamışlardı. Belçika Federal Savcılığından dün yapılan yazılı açıklamada, Puigdemont ve dört Katalan siyasinin soruşturma hakiminin karşısına çıkarılacakları, soruşturma hakiminin ise karar vermek için 24 saati olacağı bildirildi.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 3,8839-3,8891
Euro: Euro 4,5008-4,5290
Sterlin: 5,0785-5,0935
Gram Altın: 158,5312-158,9172

'Ucuz Et' Şikayeti 
Gıda ve Tarım Bakanlığı, vatandaşa ucuz et yedirebilmek için bir süredir çalışma yürütüyordu. Gıda ve Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geçen hafta kıymanın kilogramını 29 lira ve kuşbaşı etin kilogramını da 31 liradan satmayı taahhüt eden ve bütün illerde satış noktası bulunan zincir marketlere, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) dana karkas et satacağını açıklamıştı. Uygulama için 1 Kasım'da 8 firma başvurdu. ESK, değerlendirmesi sonucunda, belirlenen kriterlere uygun olduğu tespit edilen A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzaladı. Sonuca itiraz edenler var. Ucuz etin sadece 2 indirim marketinde satılmasından rahatsız olan Perakendeciler Federasyonu, yerel marketlerin de dikkate alınması isterken, bir itiraz da kasap esnafından geldi. Türkiye genelinde faaliyet gösteren 26 bin kasap işyerine de bu imkanın tanınması gerektiğini belirten Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Piyasada satış faaliyetinde bulunan işletmeler arasında ayrım yapılıyor. Uygulama, bu yönden de rekabet hukuku kurallarına ters düşüyor. Konunun acilen çözümü için Rekabet Kurumu'na gidiyoruz" dedi.
Posta

Askeri Savunma Araçları Tasarlanacak 
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), insansız ve otonom araçların savunma alanında kullanılabilmesi için tasarım yarışmasını duyurdu. 'ROBOİK' adındaki insansız ve otonom kara araçlarının geliştirilmesi için düzenlenen tasarım yarışmasında 3 boyutlu (3D) model tasarım ve serbest çizim olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Söz konusu yarışmayla SSM, ileri düzey teknolojiler kullanılarak hem iç güvenlik hem de askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin arttırılmasına, hata payının düşürülmesine, olası personel zayiatlarının önüne geçilmesine veya asgari seviyeye düşürülmesine katkı sağlayacak insansız sistemlerin tasarlanması amacı taşıyor. Tasarımcılardan küçük, orta ve tam olarak belirlenmiş üç farklı ölçekten biri veya birden fazlası için çalışma yapmaları bekleniyor. Böylece, ister 3 boyutlu model kategorisinde, ister serbest çizim kategorisinde ya da her ikisinde tasarım yaparak katılımcılara birden fazla proje ile sunum imkanı veriliyor. Yarışmaya, 18 yaşını geçmiş Türk ve yabancı tasarımcılar katılabilecek. Yarışmada ayrıca üç boyut kategorisinde birinci olacak tasarımcıya 100 bin TL ödül verilirken, serbest çizim kategorisinde birinci olarak seçilecek tasarımcı ise 30 bin TL para ödülünün sahibi olacak. Son katılım tarihinin 15 Kasım 2017 olacağı yarışmanın sonuçları 12 Aralık 2017'de düzenlenecek törenle açıklanacak. Katılım koşulları ile ilgili detaylı bilgiler http:// roboik.ssm.gov.tr adresinde yer alıyor. Paylaşılan bilgilere göre araştırmacı-sanayici- kullanıcı üçlüsünün etkileşimiyle gerçekleştirilecek yarışmayla, üniversitelerin Ar-Ge merkezlerinin savunma sanayisine ilgilerinin arttırılması hedefleniyor. Ayrıca, yarışmanın insansız hava, su altı ve su üstü araçlarıyla ilgili formatlarının da yıl içinde duyurularak 2018 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Hürriyet

Türkiye Uzayda Da Büyüyor 
Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin, 9 Kasım'da sözleşmesi imzalanacak Türksat 5A ve 5B ile yapım aşamasındaki Türksat 6A'yı kullanmaya başlamasıyla aktif haberleşme uydularının sayısı 6'ya yükselecek. AA muhabirinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin aktif uydu filosunda halen 3 haberleşme 3 gözlem uydusu bulunuyor. Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme ihtiyacını karşılarken Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat gözlem yapıyor. Türkiye, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngede uydu hizmeti veriyor. 42 ve 50 derece doğu yörüngelerini Türksat uyduları kullanırken, 31 derece doğu yörüngesinde kiralık uydu yer alıyor. 31 derece doğu yörüngesine kiralık uydu yerine Türkiye'ye ait uydunun yerleştirilmesi planlanıyor. Türksat 5A bu amaçla yapılıyor. Türksat 5B ise 42 derece doğu yörüngesindeki kapasiteyi artıracak. Tedarik süreçleri devam eden bu uyduların yapımı için dünyanın önde gelen firmalarından Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya'dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada- ABD ortaklığındaki MDA/ Space Systems Loral teklif verdi. Teknik açıdan yeterli görülen bu üç firmadan, mali ve yerli katkı anlamında en iyi teklifi veren Airbus D&S ile 9 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek Global SatShow'da sözleşme imzalanacak.
Hürriyet

4 Trilyon Dolarlık Pazarı 'Hak' Edecek 
Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Zafer Soylu, Türkiye'nin Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve bütün dünyada kurulacak akreditasyon sistemi sayesinde helal belgelerinin karşılıklı tanınmasının mümkün hale geleceğini ve bu sayede bir firmanın tek bir kurumdan helal belgesi aldıktan sonra dünyanın her yerine ihracat yapabileceğini belirtti. Soylu, 31 Ekim'de TBMM'de HAK'ın kurulmasına dair kanunun kabul edildiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulduğunu hatırlattı. Soylu, "Ekonomi Bakanlığı olarak Türkiye'nin helal belgelendirmesi alanında kural koyucu ve yön belirleyici bir ülke olması gerektiğini düşünüyoruz. Bundan dolayı da HAK'ın kurulmasıyla ilgili kanunu TBMM'ye gönderdik" dedi. Kurumun, bir ürünün-hizmetin helal olup olmadığına karar vermeyeceğini vurgulayan Soylu, "HAK, helal belgesi veren kuruluşları denetleyecek ve onları akredite edecek" diye konuştu. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece Müslümanlar değil, gayrimüslimler de yoğun bir şekilde helal ürün talep ediyorlar. Bunun rakamsal büyüklüğüne bakıldığında sadece helal belgeli gıda pazarının potansiyel büyüklüğü 1 trilyon doların üzerinde. Bütün bunlara tekstil, konfeksiyon, ilaç, eczacılık, kozmetik, finans, turizm ve sağlık gibi sektörlerin de eklenmesiyle helal belgeli ürünler ve hizmetler pazarının büyüklüğü 4 trilyon dolara yaklaşıyor. Sadece helal belgelendirme pazarının büyüklüğü 6 milyar doların üzerinde."
Vatan

Mobil Abone Sayısı Neredeyse Nüfus Kadar 
Türkiye'de bu yılın Haziran ayı sonu itibarıyla 76.6 milyon olan mobil abone sayısının, gelecek yılın sonunda 80 milyona ulaşması planlanıyor. Türkiye'deki genişbant abone yoğunluğunun da artması ve Avrupa Birliği (AB) ortalamasına yaklaşması bekleniyor. 2018 yılı Programı'ndan derlenen bilgilere göre, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişimi, bu sektörün GSYH'ye yapacağı doğrudan katkının yanı sıra diğer sektörlerin gelişimi için de kritik önem taşıyor. Sabit genişbant erişim pazarında, abone sayısı bazında, DSL hizmeti sunan alternatif internet servis sağlayıcılarının pazar payı geçen yılın Haziran ayında yüzde 16.9 iken bu oran, bu yılın aynı ayında yüzde 18.9'a yükseldi. Aynı dönemde kablo internet hizmetinin pazar payı yüzde 6.7'den yüzde 7.1'e çıktı. Bu yılın Haziran ayı sonu itibarıyla mobil haberleşme hizmetlerini kullanan toplam abone sayısı 59.9 milyonu 4.5G olmak üzere 76.6 milyon olurken, genişbant abone sayısı 66.4 milyona ulaştı.
Vatan

Türk Akımı'nın 4'te 1'i Tamam 
TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı'nı oluşturacak hatlardan ilkinin, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne giriş yaptığı bildirildi. TürkAkım şirketinden yapılan açıklamaya göre, deniz altına boru döşeme işlemini gerçekleştiren Pioneering Spirit gemisi, projenin Rusya münhasır ekonomik bölgesindeki kısmını tamamlayarak, Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne geçti. Söz konusu gemi Türkiye ve Rusya münhasır ekonomik bölgeleri arasındaki geçişin bir simgesi olarak, deniz tabanına her iki ülkenin bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirdi. İki hattan oluşan projede, her bir hatta 224 kilometre olmak üzere toplam 448 kilometre yol kat edilirken, projenin yaklaşık yüzde 25'inin yapımı altı aydan kısa bir sürede gerçekleştirilmiş oldu. Allseas şirketine ait Pioneering Spirit gemisi 7 Mayıs 2017'de İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e girmiş, 23 Haziran 2017'de ise Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin geminin çalışmalarını resmen aşlatmıştı. İki hat üzerinden 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olacak TürkAkım Boru Hattı'ndan doğalgaz akışının 2019 yılı Aralık ayında başlaması öngörülüyor. Boru hattının denizdeki kesimi Rusya'nın Anapa kentinden Türkiye'nin Kıyıköy beldesine dek Karadeniz boyunca yaklaşık 930 kilometre boyunca ilerliyor.
Milliyet

SPOR
Kabustan Beter Fener 
Geçen hafta uzatma dakikalarında yediği golle Kayseri ile 3-3 berabere kalan Fenerbahçe, bu kez Ankara'da Osmanlıspor önünde aynı kaderi yaşadı. 7'de Giuliano ile öne geçen Sarı-Lacivertli ekip, 90'da Umar Aminu'nun golüyle yıkıldı, lider Galatasaray'ın 9 puan gerisine düştü. Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor beraberliğinin ardından istifa sinyali verdi. Kocaman, "Ortada bir başarısızlık var. Bu başarısızlığın faturası bana ait. Ben gerekeni yapacağım. Fenerliler rahat olsun" dedi. Kocaman, "İstifa mı edeceksiniz" şeklindeki soruralara, "Gerekeni yapacağım" demekle yetindi. Kocaman Yönetimden göreve devam talebi gelirse nasıl davranacağı sorusuna ise, "Çok net, gerekeni yapacağım" cevabı verdi Aykut Kocaman, oyuncularının maçlarda yaptıkları bireysel hatalardan yakındı. Kocaman şöyle konuştu: "Bu kalitede olan oyuncuların normalde 3-4 yılda yapabilecekleri hataları biz 11 haftaya sığdırdık. Vardar maçlarını da ekleyebiliriz. Bunları futbolcuları suçlamak için değil, durum tespiti yapmak için söylüyorum. Bu saatten sonra bir şeylerin döneceğini düşünmek olmuyor. Bir başarısızlık var. Bunun büyüğü bana aittir." Fenerbahçe dün gece İstanbul'a dönerken Aykut Kocaman, Ankara'da kaldı.
Posta

Görüntü Var Ses Yok 
Kayserispor ile Trabzonspor'un, Kadir Has Stadı'ndaki kapışması nefesleri kesti. Müthiş bir tempoda oynanan, izleyenlerin büyük keyif aldığı 90 dakikada tek eksik goldü. Sergilenen futbol ayakta alkışlandı, taraşar sahadan 1'er puanla ayrıldı. Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay maç sonunda defanstaki oyuncularını övdü, hücumcularını eleştirdi. Tecrübeli hoca, "Tek hedefimiz galibiyetti. Ancak ofansif açıdan istediğimiz verimliliği göremedik. Defans anlamında herkes iyi bir maç çıkardı. Sevinecek bir şey değil, ama ilk kez Trabzonspor ligde gol yemeden bir maçı bitirdi. Şu anda tek düşündüğümüz kalan maçlarımızı iyi bir şekilde bitirmek. Ligin devre arasında da eksiklerimizi tamamlayıp özlenen Trabzonspor'u ortaya çıkarmak" diye konuştu.
Posta

Kartal Kader Sınavında! 
Süper Lig'de 4 maçlık galibiyet hasretini geçen hafta Aytemiz Alanyaspor'u yenerek bitiren Beşiktaş, artık uzun soluklu bir galibiyet serisi elde etmenin hesaplarını yapıyor. Milli maçlar nedeniyle lige verilecek ara öncesi Göztepe ile deplasmanda karşılaşacak olan siyahbeyazlılarda futbolcular, karşılaşmaya 'kader sınavı' gözüyle bakıyor. Önceki gün G.Birliği'ni farklı mağlup eden lider G.Saray ile aranın artık açılmasını istemeyen Kartal, İzmir temsilcisinin karşısına mutlak galibiyet parolasıyla çıkacak. Monaco maçında sakatlanan Gökhan Gönül, Atiba Hutchinson, Tolgay Arslan ve Dusko Tosic dün takımla beraber İzmir'e giderken bu oyuncuların kritik mücadelede forma giymek istediklerini teknik direktör Şenol Güneş'e aktardıkları öğrenildi.
Vatan

'Kendimi Affettirmem Gerekiyordu' 
Gençlerbirliği maçına damga vuran Belhanda'yı Fenerbahçe karşılaşmasında gördüğü kırmızı kart motive etti. Faslı yıldız, karşılaşmanın ardından kulüp yetkilileri ile sohbet ederken, Fenerbahçe maçında gördüğü kırmızı kartı anımsatarak, "Benim yüzümden takım belki de kaybedecekti. O gece sabaha kadar uyuyamadım. Trabzon maçında yine takımı yalnız bıraktım. Çıkıp, oynayıp bu takım için neler yapabileceğimi göstermem ve kendimi affettirmem gerekiyordu. Bu yüzden mutluyum. Benden beklentilerin farkındayım. Elimden geleni yapmaya yapacağım" diye konuştuğu öğrenildi. Maçta 2 asist ve 1 golün de başlangıcında etkili olan Belhanda'nın performansı konusunda ise Tudor'un değerlendirmesi ise şöyle oldu: "Benim için sürpriz değil. Belhanda özel bir oyuncu... Onu, attığı goller veya yaptığı asistlere göre değerlendirmiyorum. Maç içerisinde yaptığı savunma ile bize ekstra katkı veriyor. Hücum performansı ise takım arkadaşları ile gösterdiği uyuma bağlı değişebiliyor. Belhanda'nın bu özelliklerini bilerek transfer ettik. O çok özel ve bizi farklı kılan bir yetenek."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme