6 Kasım 2017 Pazartesi

06.11.2017 Genel Gündem

06.11.2017 Pazartesi
TÜRKİYE 

Dağlıca Teftişi 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Hakkâri, Yüksekova ve Şemdinli'deki birlik, karakol ve üs bölgelerinde inceleme ve denetleme yaptı. Orgeneral Akar ve beraberindeki komutanlar, ayrıca 2 Kasım günü sisli ve yağışlı havada Irak topraklarından sızmaya çalışan teröristlerin saldırısında 7 asker ve 2 güvenlik korucusunun şehit düştüğü Büyüktepe Hudut Karakolu'nu ziyaret etti. Şemdinli ilçesi Derecik beldesi Toklu köyüne de giderek şehit güvenlik korucularının ailelerine ve köy halkına taziye ziyaretinde bulunan komutanlar, geceyi Dağlıca 6'ncı Hudut Tabur Komutanlığı'nda geçirdi. Komutanlar dün sabah da diğer üs bölgelerini ziyaret ederek helikopterle Yüksekova ilçesine geçti. İlçe merkezinde esnaf ziyaretleri yapan komutanlar vatandaşlarla sohbet etti.
Hürriyet


Vize Krizini Konuşacaklar 
Başbakan Binali Yıldırım, yarın ABD'ye gidiyor. Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya gelerek vize krizine çözüm için ortak karara varması bekleniyor. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre ABD'de yeni yönetimin göreve gelmesinden sonra bu ülkeye başbakan düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyarette Yıldırım'a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik edecek. Yıldırım, 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği ziyaret sırasında ABD Başkan Yardımcısı Pence ile de bir araya gelecek. Ayrıca, Washington ve New York'ta kanaat önderleri, Türk ve akraba toplulukları temsilcileri, Müslüman ve Yahudi toplumu temsilcileri, medya mensupları, yatırımcı ve işadamlarıyla görüşmeler gerçekleştirecek. Yıldırım ve Pence'in görüşmelerde, ikili siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerle Suriye, Irak dahil bölgesel konuların yanı sıra başta FETÖ, DEAŞ, PYD/YPG olmak üzere terörle mücadele, sığınmacılar ve vize sorununun çözümü konularında görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor. Yıldırım'ın bu görüşmede, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin konuyu bir kez daha gündeme getirmesi bekleniyor.
Hürriyet

'Hükümet Ortadoğu Çatışmasında Dikkatli Ve Barışçıl Olmalı' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suudi Arabistan, Lübnan ve İran merkezli gelişmelerin büyüme eğilimi taşıdığını belirterek, Türkiye'nin dikkatli ve barışçıl bir politika izleyip bölgede yeni bir çatışmanın çıkmasını önlemek yönünde tutum alması gerektiğini söyledi. Hürriyet'e konuşan Kemal Kılıçdaroğlu şu görüşleri dile getirdi: "Ortadoğu'daki gerilim büyüme eğilimi taşıyor. ABD, Rusya gibi bölge dışı güçlerin de devreye girmesiyle adeta bir egemenlik paylaşımı süreci başladı. Bölgede patlayacak her silah Türkiye'yi etkiler. Türkiye'nin çıkarı da bölgede yeni bir çatışmanın çıkmasını önlemeye katkı vermeyi gerektirir. Türkiye'nin bu çatışmaya taraf olmadan, dikkatli ve barışçıl politika izlemesi lazım. Bu başarılırsa, Türkiye bölgede yeniden etkili ve güvenilir hale gelebilir. Türkiye yakın geçmişte Irak-İran savaşında bunu yapabilmişti. O zaman tarafsız ama aktif politikayla savaşan iki komşusunu hatta birbiri nezdinde temsil etmişti. Son yıllarda Türkiye'nin Ortadoğu'daki görünümü yıpranmış olsa da, mevcut gerilime yönelik akılcı bir tutumla bu güven yeniden tesis edilebilir."
Hürriyet

İtiraz Ettik, Rusya Toplantıyı Erteledi 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın düzenlemeyi planladığı, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin de katılacağı bildirilen Suriye Halkları Kongresi'nin Türkiye'nin itirazı üzerine ertelendiğini, yapılacak yeni toplantıya PYD'nin katılamayacağına açıkladı. NTV'nin sorularını yanıtlayan Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle: (Rusya'nın Suriye Halklar Kongresi'ne PYD'yi davet etmesi) Bu konuyu Sayın Putin'in Suriye Özel Temsilcisi ile biz görüştük. Astana toplantısından hemen önceydi, Biz de 'kabul ya da ret etmiyoruz, faydası nedir, katkısı ne olabilir. Bunları bir değerlendirelim, ondan sonra hareket edelim' dedik. Tabii o arada bir tür emrivaki ile bir anda bunun ilan edildiğini duyduk. Hemen itiraz ettik. Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelediklerini açıkladılar. 18'inde değil daha ileri bir tarihte bu toplantının yapılması planlanıyor. Yeni toplantıya PYD katılmayacak. Biz katılmıyoruz. Suriyeli gruplar katılacaklar ama büyük ihtimalle biz oraya gözlemci gönderebiliriz. Cumhurbaşkanı'nın da yakın zamanda Moskova ile temasları olacak. PYD, PKK'nın Suriye'deki uzantısıdır. PYD'li olmayan Kürtlerle bizim bir sorunumuz yok. Onların asıl masada olması gerekir. Araplardan, Türkmenlerden nasıl temsilciler varsa aynı şekilde PYD'li olmayan Suriye Kürtlerin de temsilcilerin orada bulunması gerekiyor. İran, önemli bir ticaret ortağımız, güvenlik konularında beraber çalışmak durumunda olduğumuz bir ülke. PKK'nın İran uzantısı olan PJAK onlar için de büyük bir sorun. İran'la güvenlik işbirliğini arttırmamız ulusal çıkarlarımız açısından önem arz ediyor. Dolayısıyla bu trafik bundan sonra da sürecek.
Milliyet

Liselere Girişte 1998'e Dönüldü 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "TEOG artık kaldırılmalı" açıklamasından tam 51 gün sonra yeni liselere geçiş sistemini detaylarıyla kamuoyuna açıkladı. Ana hatlarıyla 1998'de 8 yıllık zorunlu eğitimle birlikte getirilen liselere geçiş sınavına benzetilen yeni sistemin adı "Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi" oldu. Buna göre fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve proje okullarının da aralarında bulunacağı 600 civarında lise, mayıs ayında MEB tarafından "sınavla öğrenci alan okul" olarak ilan edilecek. İsteyen tüm 8. sınıf öğrencileri bu 600 okul için MEB tarafından merkezi olarak yapılacak sınava girebilecek. Haziranda temel dersleri içeren 60 soruluk sayısal ve sözel testlerden oluşan tek oturumlu sınava girecek öğrenciler, 90 dakika boyunca Türkiye'nin en iyi liseleri için yarışacak. Sınav sonrası 5 tercih hakkı verilecek öğrenciler, tercihlerine göre kazandıkları okullara yerleştirilecek. Bu kapsamda öğrenciler kendi illeri dışındaki okulları da tercih edebilecek. Ancak sınava girmeyen ya da girdiği halde kazanamayan öğrenciler ise adreslerine en yakın liseler için tercihte bulunacak. Lise tercihi için mahalleler yerine "eğitim bölgeleri" belirlenecek. Böylece öğrencilerin istemediği bir okul türüne kaydolması önlenecek. Yabancı liseler ile bazı özel statülü liseler de kendi sınavlarını kendileri yapabilecek. Yılmaz, yeni liselere geçiş sistemini dün basın toplantısı yapmak yerine Anadolu Ajansı Editör Masası'nda açıkladı. Yılmaz, yeni sistemin detaylarını şöyle anlattı: Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde öğrencimiz, adresine en yakın okula yerleştirilecek. Evlatlarımızın tercihlerini alacağız, başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek. Bu ekrandan 5 tercihte bulunacak her okul türüne göre. Hiçbir öğrencimizi istemediği bir başka okul türüne yerleştirmeyeceğiz. Yeni sistemle birlikte bütün veli ve öğrencilerimiz ortaokula kayıt esnasında, bundan sonra hangi liseye gidebileceğini de bilebilecek. Böylece ortaokul ve lise arasında bir bağ kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için, öğrencilerin üzerinden sınav baskısı kalkmış olacak. Bu, öğrencilerin yüzde 90'ından fazlası için böyle olacak. Bu yolla öğrencilerimiz, sosyal, sportif ve sanatsal etkinlikler için de vakit bulabilecek. Bu sistemle adres bölgelerindeki liselere, farklı akademik düzeylerde, farklı bilgi ve birikimdeki öğrenciler gelecek, akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu, okulun başarı seviyesini yükseltecektir. En düşük dilimdeki çocukları aynı sınıfa koyduğunuzda bu çocuklar öğretmene soru bile sormuyor. Öğretmenin de motivasyonu kalmıyor. Bu sistemle bu sakıncayı ortadan kaldırmış oluyoruz. Bundan sonra göreceksiniz her okul ve her öğrenci başarılı olacak.
Milliyet

Sınıf Arkadaşı İçin Son Görev 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmit'te vefat eden İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı Nebi Güdük'ün cenaze törenine katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nda şube müdürlüğü görevinden emekli olan ve ilik kanseri nedeniyle tedavi gören 66 yaşındaki Nebi Güdük yaşamını yitirdi. Dün ikindi namazının ardından Fevziye Camii'nde kılınan cenaze namazına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nebi kardeşimle aynı dönemde okuduk. Nebi arkadaşımız müktedar bir arkadaşımızdır, sempatik bir arkadaşımızdı. Rabbim taksiratını affeyleye, mekanını cennet eyleye. Bizler kazaya ve kadere inanmış insanlarız. Müslüman olarak bizim Müslüman olmayanlardan farkımız bu. Biz ölümle birlikte malum ölmeyiz. Bizim için ölüm aslında diriliştir ve geleceğe de ölüm ötesine de böyle bakarız. Tanımı da yeniden dirilmektir. Ölümü böyle tanımlayan ölümü adeta öldüren insanlarız Müslümanlar olarak. Rabbim kendi katında inanıyoruz ki kendilerine amellerinin kat ve kat fazlasıyla inşallah muamelede bulunacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra arkadaşının cenazesinin bulunduğu tabutu omuzladı. 4 çocuk babası Güdük'ün cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Kırşehir'e gönderildi. Erdoğan, cenaze namazının ardından Kocaeli Valiliği'ne ziyarette bulundu.
Vatan

'S-400'lere Acil İhtiyaç Var' 
Türkiye'nin Katar'daki en büyük savunma sanayi projesi olan AW 139 Helikopter Simülatör Uçuş Eğitim Merkezi, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khalid Bin Muhammed Al- Attiyah tarafından törenle açıldı. Canikli, açılış töreni için geldiği Al Udeid Askeri Üssü'nde Katarlı Bakan Al-Attiyah tarafından karşılandı. İki bakanın merkez hakkında aldıkları brifingin ardından törenin yapıldığı salona geçildi. Tören, HAVELSAN yetkililerince yapılan merkeze ilişkin sunumla başladı. Sunumun ardından simülasyonda arama kurtarma görevine yönelik uçuş eğitimi gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanı Canikli, törendeki konuşmasında, Katar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Canikli şunları söyledi : Savunma teknolojisini sadece geriden takip ederek ayakta kalamayız. Biz bunu Türkiye olarak sayısız kereler, bazen acı örneklerle anladık. Son 10 yılda özellikle savunma sanayisinde yaşadığımız gelişme gerçekleşmemiş olsaydı Türkiye'de bugün saldırılara karşı koymamız hemen hemen mümkün olmazdı. Çünkü müttefiklerimizden, halen de en ihtiyacımız olduğu anda, terörle mücadele başta olmak üzere, ihtiyacımız olan sistemleri para ile satın alamadık. Bunlardan birini hava savunma sisteminde şu anda yaşıyoruz. S- 400 savunma sistemine acil ihtiyacımız var. Bugün dünyanın en kanlı üç terör örgütüyle aynı anda mücadele ediyoruz. Büyük oranda kendi geliştirdiğimiz silah sistemleriyle bunu yapıyoruz. Bir noktaya geldik. Bu imkanlarımızı hep birlikte daha da geliştirmemiz gerekiyor.
Vatan

DÜNYA 

Kilisede Katliam 
ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Sutherland Springs kasabasındaki bir kilisede silahlı saldırı düzenlendi. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; First Baptist Kilisesi'ne koşarak giren bir saldırgan, sabah ayini sırasında dua eden insanların üzerine ateş açtı. San Antonio şehrine yaklaşık 50 kilometre mesafedeki kasabada yerel saatle 11:30 dolaylarında yaşanan olayda, çok sayıda can kaybı olduğu ifade edildi. CNN'e konuşan yetkililer, 27 kişinin öldüğünü, en az 20 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Görgü tanıkları hayatını kaybedenler arasında 2 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğunu söyledi. Saldırganın kısa bir kovalamacanın ardından ölü ele geçirildiği ifade edildi. Kurbanların hastanelere nakli için en az 6 helikoper bölgeye sevk edildi. Yöre sakinleri, kilisenin yaklaşık 50 kişilik bir cemaati bulunduğunu söyledi. ABD Başkanı Donald Trump saldırıya ilişkin ilk tepkisini Twitter'dan verdi. Japonya'da bulunan Trump, "Tanrı Sutherland Springs, Teksas halkının yanında olsun. FBI ve güvenlik güçleri olay yerinde. Olayı Japonya'dan takip ediyorum" yazdı. Olay sonrası açıklama yapan Teksas Valisi Greg Abbott ise, "Dualarımız bu kötücül olaydan zarar görenler için. Güvenlik güçlerimize müdahaleleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.
Hürriyet

S.Arabistan'da Ağır Operasyon 
Suudi Arabistan'da bir krallık kararnamesiyle kurulan yolsuzlukla mücadele komitesi, kuruluşundan hemen birkaç saat sonra, aralarında 11 prens, 4 bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Komitenin başında, ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Salman bulunurken, bu hamlenin, Prens Muhammed'in gücü elinde toplamasını sağladığı yorumları yapılıyor. Ülkede kabine de değişirken, önceki gece Yolsuzluk ile Mücadele Komisyonu'nun, söz konusu isimleri tam olarak ne ile suçlandıkları belli açıklanmazken, Suudi yayın kuruluşu "Al Arabiya", 2009'da gerçekleşen Cidde su baskınları ve 2012'deki Mers virüsüyle ilgili yeni soruşturmalar açıldığını duyurdu. Gözaltına alınanların büyük bölümünün, Riyad'taki Ritz Oteli'nde tutulduğu öne sürülüyor. Otelin sıkı güvenlik önlemleri altında tutulduğu, tüm rezervasyonların iptal edildiği duyuruldu. Otelde son olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın kaldığı bilinirken, başkent Riyad'taki önemli toplantılar bu otelde düzenleniyordu. Bu arada gözaltına alınanlar arasında dünyanın en zengin insanları arasında bulunan ve ülkenin de önde gelen işadamlarından olan Prens El Velid bin Tallal'ın olduğu belirtiliyor. Net serveti 19 milyon dolar olan, Twitter ve Citigroup gibi şirketlerde önemli hisselere sahip Prens El-Velid bin Tallal'ın, yolsuzluk operasyonuna karıştığı iddia ediliyor. Türk halkının da yakından tanıdığı ve son tatilini Bodrum'da yapan Tallal, Kral Salman bin Abdülaziz el-Suud'un yeğeni. Prens bin Salman, "Prens de olsa devlet görevlisi de olsa kimse kanunun üstünde değil" ifadesini kullandı. Ülkenin en büyük bankası Al Rajhi'nin sahibi ve aynı zamanda 5.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 37 kişisinden biri olan Süleyman Bin Abdul Al Rajhi'nin de gözaltına alındığı belirtiliyor.
Milliyet

Suikast Bilmecesi 
Lübnan Başbakanı Saad el Hariri'nin, önceki gün "Hayatıma yönelik gizli kapaklı bir komplonun hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifa etmesinin yankıları sürerken, Lübnan ordusu suikast hazırlığı iddialarını yalanladı. Ordudan yapılan açıklamada "Yürütülen soruşturmalar ve eldeki bilgiler gösteriyor ki ülkede suikast hazırlığı yapılmamaktadır" ifadesi kullanıldı. Suudi "Eş Şark El Asvat" gazetesi de, Hariri'yi suikast hazırlığı konusunda uyaranların Batılı istihbarat örgütleri olduğunu öne sürdü. Bu arada Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el Sabhan, Hariri'ye suikast planı olduğu bilgisini "doğrulattığını" söyledi. El Sabhan, Hariri'nin Riyad'da olduğunu belirtti, "Güvenlik tehditleri var, kendisinin güvenliği bizim için önemli" dedi. Bu arada Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hariri ülkeye dönene ve sebeplerini açıklayana dek istifasını değerlendirmeyeceği belirtildi.
Milliyet

Katalanlar'a Destek Bask'tan 
Katalonya'nın bağımsızlık referandumu sonrasında, ayrılıkçı liderin Belçika'ya kaçması ve 8 Katalan bakanın İspanya tarafından tutuklanması nedeniyle tansiyon düşmüyor. İspanya'nın bir zamanlar adı ayrılıkçı ETA terör örgütüyle anılan Bask Bölgesi'nde Madrid yönetiminin Katalonya'nın özerkliğini askıya almasına karşı protesto yürüyüşü düzenlendi. Bilbao kentinde 40 binden fazla kişi, yoğun sağanak yağışa rağmen İspanyol hükümetinin Katalonya'nın özerkliğini askıya almasını protesto etti. Gösteriye Bask Bölgesi'nin bağımsızlığını savunan gruplar, solcu Podemos hareketi ve sendikalar destek verdi. Madrid, Katalonya'nın bağımsızlık ilanı üzerine anayasanın 155'inci maddesine dayanarak özerkliğini askıya almıştı. Yağmur altındaki yürüyüşte "155'inci maddeye hayır. Demokrasi ve tayin hakkı" yazılı dev bir pankart taşındı. Bask'ın bağımsızlığını savunan Sortu partisi lideri Arnaldo Otegi, hükümetin Katalonya'ya yaklaşımını eleştirdi. Otegi "Mevcut durumda Baskların, bugünkü gibi sokaklara çıkması ve bu duruma karşı gelmek için halkçı, demokratik bir duvar örmesi şart" dedi. Birçok ayrılıkçı partinin katıldığı gösteriye özerk bölgenin yönetiminde olan Bask Milliyetçi Partisi resmen katılmadı. Sortu partisi ETA'nın kapatılan siyasi kanadı Batasuna partisinin yerine kurulmuştu. Bask'ın bağımsızlığını savunan ETA örgütü AB'nin terör örgütü listesinde yer alıyor. 1959'da kurulan örgüt, 829 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. ETA 2011 yılında ateşkes ilan etmişti.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8839-3,8891
Euro: Euro 4,5008-4,5290
Sterlin: 5,0785-5,0935
Gram Altın: 158,5312-158,9172

Boş Yere Ödeme! 
Belediyeler 24 milyon ev sahibinden milyarlarca lira emlak vergisi topluyor. Bu vergi belediyeler için bulunmaz bir kaynak. Mart- Nisan-Mayıs ile Kasım aylarında iki taksit halinde ödenebilen vergiden bazı kişiler muaf. Yasaya göre; işsizler, emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul, yetimleri vergi ödemiyor. Sıfır vergiden faydalanmak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması gerekiyor. Buna rağmen vergi borcu çıkarılan veya vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Bunun önüne geçmek mümkün. Vergi muafiyetten faydalanmak için mutlaka belediyeden alınacak 'vergi muafiyeti formu' ile bizzat başvuru yapmak gerekiyor. Sıfır oranlı emlak vergisi için evde bizzat oturmak gerekmiyor. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip kendisi de kirada oturması durumunda hiç vergi ödemiyor. Ama emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa sıfır oranlı emlak vergisi'nden yararlanamıyor.
Posta

BES'ten Caymak Zorlaşacak 
Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) cayanların sayısı artınca hükümet yeni önlemler almak için harekete geçmişti. Katılımı artırmak için 2 ay olan cayma süresinin 6 aya çıkarılması gibi seçenekler var. Ayrıca 2 yıl olan bekleme süresi de öne çekilecek. Yani sisteme yeniden girişte 2 yıl beklenmesi zorunlu olmayacak. Konuyla ilgili bilgi veren Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES'e daha çok katılımcı çekmek ve uygulamayı iyileştirmek için sistemi yeniden kurguladıklarını söyledi. Şimşek, "Çalışmalarımız son aşamaya geldi. Sistemden cayan vatandaşlarımızın tüm haklardan yeniden faydalanması için önünü açacağız" diye konuştu. Şimşek, şunları aktardı: "Sisteme yeniden giriş yapmak isteyen katılımcılar için başlangıçtaki 1000 liralık devlet katkısını yeniden hesaplayacağız. Sisteme yeniden girişte 2 yıl beklenmesi zorunlu olmadan, sistemden cayan vatandaşlarımızın daha cazip hale getirilecek tüm haklardan faydalanabilmesinin önünü açacağız. 2 ay olan cayma süresi da 6 aya çıkacak."
Posta

Markaları 'Buzlayarak' Fırsatı Heba Ediyoruz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk dizi ve film sektörüne yönelik bakanlığın önemli destekler verdiğini ancak bu programlarda Türk markalarının "buzlanması" nedeniyle tanıtımının mümkün olamadığını söyledi. Dizi ihracatında Türkiye'nin ABD'nin ardından ikinci sırada yer aldığına işaret eden Zeybekci, ABD markalarının küresel ölçekte bilinirliğini artıran en önemli enstrümanlardan birinin diziler olduğunu dile getirdi. Zeybekci, benzer bir imkana sahip Türkiye'nin ise bunu kullanmadığına dikkati çekerek, "Türk dizileri İskandinav ülkelerinden Uzakdoğu'ya kadar dünyanın dört bir yanında izleniyor. Ülkemizi, markalarımızı, kültürümüzü tanıtabilmek için böyle bir imkanımız var ama markalarımızı 'buzlayarak' bu fırsatı heba ediyoruz" diye konuştu. Zeybekci, şöyle devam etti: "Japonya, ABD ve İngiltere'de 'buzlama' uygulaması yok. Bakın Amerikan filmlerine ya da dizilerine, turistlerin ilgisini çekebilecek yapıların görüntüleri hemen hepsinde yer alır. Pek çoğunda bir şekilde dalgalanan Amerikan bayrağı, Beyaz Saray veya Kongre Binası gösterilir. Oyuncular senaryoya uygun şekilde mutlaka bir alışveriş merkezine giderler ve izleyicinin gözünün içine sokarcasına üzerinde markaları görünen ürünleri raşardan alıp sepete koyarlar. Türk prodüksiyonlarında ise oyuncu bir markete girdiğinde raşar sansürleniyor. Oyuncunun dört bir yanına buzlama yapılıyor."
Hürriyet

Mevduatın Yarısı Milyonerlerde 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudiler, eylül sonu itibarıyla sahip oldukları 863 milyar lira ile toplam mevduatın yüzde 52.8'ini elinde bulunduruyor. AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre yurtiçi ve yurtdışı yerleşik mudilerin bankalardaki toplam mevduatı eylül sonu itibarıyla Aralık 2016'ya göre yüzde 13 artarak 1 trilyon 635 milyar 164 milyon liraya yükseldi. Geçen yıl sonunda toplam mevduat 1 trilyon 453 milyar 192 milyon lira düzeyinde gerçekleşmişti. Geçen yıl sonunda hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası olan mudi sayısı 115 bin 896 olurken, bu mudilerin bankalardaki mevduatı 775 milyar 142 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Milyonerlerin 120 bin 607'si yurt içi yerleşik ve 10 bin 877'si yurtdışı yerleşik kişilerden oluştu. Yurt içi yerleşik milyonerlerin mevduat tutarı 715 milyar 313 bin lira, yurtdışı yerleşik milyonerlerin mevduat tutarı da 59 milyar 829 bin lira oldu. Aralık 2016 itibarıyla milyoner başına düşen ortalama mevduat da yaklaşık 6 milyon 688 bin lira olarak gerçekleşti. Milyonerlerin sayısı 2017 yılı eylül sonu itibarıyla 131 bin 484'e ulaşırken, bu kişilerin bankalardaki mevduatı da 862 milyar 997 milyon lira oldu. Bu yılın 9 ayında milyonerlere 15 bin 588 kişi daha eklenirken, milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6 milyon 564 bin lira ölçüldü. Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudiler sahip olduğu 863 milyar lira ile mevduatın yüzde 52.8'ini elinde bulunduruyor.
Hürriyet

Fakıbaba: İthal Et Geçici Üretici Mağdur Olmayacak 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çine ilçesinde, Aydın İli Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda çiftçilerin sorularını yanıtladı, taleplerini dinledi. Fakıbaba, ithal ete karşı olduğunu ancak mecburiyetten geçici olarak et ithal edildiğini belirterek, "İthal et olayı geçici bir olaydır. Bu geçici dönem içerisinde bizler üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. İnşallah 3 yıl içerisinde kendine yeten hatta aşan et üretimi yapacak çalışmalarımız var" dedi. Toplantıda konuşan Fakıbaba, çiftçiye zarar ettirmemek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek bakanlık olarak piyasa stabil olduktan sonra et satmaktan vazgeçebileceklerini söyledi. Bakanlığın politikasının hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak olduğunu ifade eden Fakıbaba, bunun için biraz sabır gerektiğini dile getirdi. Fakıbaba, bazı zincir marketlerde satışa sunulacak "ucuz kırmızı et projesine" ilişkin, "Bizim amacımız hakikaten dar gelirli vatandaşlarımızın, alt gelir grubunun daha ucuz et yemesiydi. Biz rekabet etmiyoruz. Piyasayı regüle etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Fakıbaba, et piyasasında fiyatın oturduğunda ve makas kapandığında kasabın müşterisinin kasaba, market müşterisinin markete gideceğini, fiyatlar belli bir seviyeye geldiğinde de herkesin mutlu olacağını kaydetti.
Milliyet

50 Bin Konutu Yakaladı 15 Bin Kaldı 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 2017'nin 10 ayında 50 bin konut rakamına ulaştıklarını açıkladı. TOKİ Başkanı Turan, Türkiye'nin dört bir yanında, dar ve orta gelir grubundakilere dönük konut ve yaşam alanları inşa ettiklerini hatırlattı. 2023'e kadar toplam 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı hedeşediklerini aktaran Turan, "Planlı üretim disiplinleriyle 2023 yılına kadar Anadolu'nun pek çok şehrinde 10 binlerle ifade edilen, yüksek yaşam kalitesine sahip yeni yaşam alanları inşa edeceğiz. Orta vadede 2016-2019 yılları arasında Türkiye genelinde yaklaşık 259 bin 220 konut inşa edeceğiz" diye konuştu. Turan, 2016-2019 yılı stratejisi çerçevesinde hedeşerinin 259 bin 220 konut yapmak olduğunu vurgulayarak, "Bu çerçevede 2017 yılının 10 ayında 50 bin konutu ihale ettik ve inşaatına başladık. 2023 yılı hedeşerimizi gerçekleştirmek için yılda yaklaşık 65 bin konut üreteceğiz. Milletimizin sevincinden güç alıyoruz. Her yıl yaklaşık 65 bin konutu, konut sahibi olamamış dar gelirli vatandaşlarımıza sunacağız. Bu yıl da hedefimizi yakalamış olacağız" dedi. Sosyal konut üretim rakamı ile kaliteli ve güvenli konutlar yapmanın, güzel şehirlerde yaşama idealine hizmet etmenin memnuniyeti içinde bulunduklarını belirten Turan, sayısal hedeşer kadar konutların kalite ve niteliklerinin de önemli olduğunu kaydetti.
Vatan

Yeni Havalimanına Boğaz Manzarası 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapımı süren İstanbul Yeni Havalimanı'nın daha açılmadan uluslararası ödüller aldığını belirterek, "Uçuş kontrol kulesiyle ilk uluslararası ödülünü alan projenin terminal binası da tasarımcılarına uluslararası ödül kazandırdı" dedi. Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nda 7 gün 24 saat esasına göre olağanüstü bir çalışma sürdürüldüğünü söyledi. Havalimanında 3 bine yakın ağır iş makinesinin çalıştığına işaret eden Arslan, mega projenin inşaatında yüzde 70'lik gerçekleşmeye ulaştıklarını ve bunun çok önemli bir oran olduğunu bildirdi. Arslan, milli projenin dünyanın her yerinde dikkati çekmesinin ve hak ettiği yeri bulmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Dünyanın en büyük havalimanının projesindeki ana terminal binası en önemli unsurlarından biri. Ana terminal, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası. Ayrıca içindeki yapı ve kültür tamamen Türk mimarisini andırıyor. Çatı, özellikle büyük usta Mimar Sinan'dan esinlenilerek yapılıyor. Terminal binasında İstanbul'un Boğaziçi görüntüsünün verileceği çok büyük dutyfree alanı olacak. Proje, tasarım olarak hem çok fonksiyonel hem de kültürümüzün motiflerini yansıtıyor, bu açıdan da çok önemli."
Vatan

SPOR 

Potada Parlıyor 
Fenerbahçe Doğuş, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 5. haftasında Pınar Karşıyaka'yı 97-71 mağlup etti. Bu sonuçla ligde Fenerbahçe Doğuş 4. galibiyetini elde ederken, Pınar Karşıyaka 4. yenilgisini aldı. Fenerbahçe Doğuş'ta sakatlığı nedeniyle bir süredir forma giyemeyen Ali Muhammed, Pınar Karşıyaka maçıyla parkeye döndü. Maçın en skorer oyuncusu Pınar Karşıyaka formasıyla 17 sayı kaydeden Jones olurken, Fenerbahçe Doğuş'ta Nunnally ve Melih Mahmutoğlu 15'er sayıyla galibiyete katkı sağladı.
Posta

Muhteşem Üçlü 
Galatasaray zirvedeki yerini 5-1'lik Gençlerbirliği galibiyetiyle perçinlemiş, Gomis, Maicon ve Tolga bu maçta attıkları gollerle galibiyete büyük katkı yapmıştı. Sezon başından beri müthiş performans sergileyen muhteşem üçlü, geride kalan 11 haftaya 21 gol (Gomis 11, Tolga 6, Maicon 4) sığdırdı. Gomis, Tolga ve Maicon, Fenerbahçe'nin takım halinde attığı gol ile aynı sayıya ulaşırken, Beşiktaş ve Trabzonspor'dan fazla gol attı. Ayrıca Süper Lig'de toplamda 14 takım bu üçlünün attığı gol sayısına ulaşamadı. Gomis, Tolga ve Maicon bu performanslarını 34 haftaya yaydığı takdirde sezon sonunda Aslan'ın yıldızlarının toplamda 78 gole ulaşması bekleniyor. Bu da farklı bir rekor anlamına geliyor. Galatasaray Teknik Direktörü İgor Tudor bu üçlünün performanslarıyla ilgili olarak "İyi ki benim oyuncularım yoksa onları sahada durdurmak imkansız olurdu" yorumunu yapmıştı.
Posta

Ateşli Altını Kaptı 
Türkiye, Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'nın üçüncü gününde bir altın ve bir gümüş madalya kazandı. Erkekler +78 kiloda mücadele eden Emre Kutalmış Ateşli, finalde İngiltere'den Adrian Wagstaff e'yi mağlup ederek zirveye çıktı. Kadınlar 59 kiloda ise İkra Kayır, finalde Hırvatistan'dan Nika Klepac'a mağlup olarak kürsünün ikinci basamağında yer aldı.
Milliyet

Kartaldan Zirveye Göz Dağı 
BU sezon ilk kez bir lig maçında rakibine 'Ben seni yenerim' mesajını verebildi Beşiktaş... İlk kez bu kadar domine etti ve rahat sonuca gitti. Üstelik bunu -her ne kadar golcüsü Jahovic'ten yoksun olsa da- ligin ne yaptığını bilen ve kaliteli takımlarından biri olan, siyah-beyazlıları belki de en iyi tanıyan teknik adam Tamer Tuna'nın çalıştırdığı Göztepe karşısında, üstelik deplasmanda başardı. MAÇA aslında ev sahibi ekip, coşkulu taraftarının da itici gücüyle çok iyi başladı. Ancak Beşiktaş sahaya beceri koymaya kalecisinden başladı. Fabri, 6 dakikada kalesinde yaşanan 3 tehlikeyi önledi. 7'DE ise Babel olağanüstü bir orta yaptı, Talisca da ceza sahası ön çizgisinden kafayla golü yaptı. Ancak ilginç olan kafa vuruşunu sanki sol ayak içiyle yapmış gibi olmasıydı. 2. yarıya da golle başladı Kartal. Babel topu soldan içeri taşıdı, bir feyk, sonra yakın direk dibine sert şut ve 2-0 oldu. 53'te ise Babel verdi, Talisca alır almaz araya bıraktı, Cenk topu kontrol ederken döndü ve plasesi iyi olmasa da direğin yardımıyla golü yaptı. 66'DA Göztepe, Traore'nin pasında Ghilas ile skoru 3-1'e getirip umutlansa da 86'da Schwehlen, Necip'in bacağına basıp atılınca o umutlar da söndü ve Beşiktaş, uzatmalarında 2 net pozisyon daha kaçırdığı maçı alıp dibe vurduktan sonra geçen hafta başlayan yükselişini üzerine özgüven koyarak sürdürdü.
Vatan
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme