9 Kasım 2017 Perşembe

09.11.2017 Genel Gündem

09.11.2017 Perşembe
TÜRKİYE
Yüzde 10 Barajı Türkiye'de Çok Ağır 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 10 barajının Türkiye'de çok ağır olduğunu belirterek, "MHP, Türk siyasi hayatında baraj sorunu olmayan partilerden bir tanesidir. Ama ille bir barajın altında kalma baskısı var toplumda. Böyle olursa da iyi olur diye düşünenler var. Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj" dedi. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, şunları söyledi: "(Başbakan Binali Yıldırım'ın oğlunun off-shore hesapları) Bu konuda doğru bir bilgiye sahip değiliz. Görelim, bakalım nereye kadar gidecek? Bir şeyler söylemeleri lazım. Madem böyle bir iddia basında yer almışsa... Bu konuyla ilgili değerlendirme gerçekleştirmeli, topluma da bu konuda doğru bilgi akışını sağlamalılar. (Seçim barajı) Bugüne kadar yapılmış olan araştırmalarda MHP'nin yüzde 10 rakamına ulaştığı hemen hemen yazılıp çizilmedi. Genellikle bizi yüzde 2 ile yüzde 8 arasında hep getirip götürdüler. Ama sonuçlar öyle olmadı. MHP, Türk siyasi hayatında baraj sorunu olmayan partilerden bir tanesidir. Ama ille bir barajın altında kalma baskısı var toplumda. Böyle olursa da iyi olur diye düşünenler var. Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj. 12 Eylül'ün sonrasında, yeniden siyasi yapılanma sürecine geçildiğinde, yüzde 20, yüzde 25 arasında bir baraj, bunun üstünde de yüzde 10 gibi bir baraj olmuştu. Milli Selamet Partisi (MSP) ile MHP üzerinde bu konuda tartışılmıştı. Ve bunların baraj altında kalarak Türk siyasi hayatından silinmesi arzusu olmuştu. Öyle bir dönem içinde bir ittifak uygulaması olmuştu. O ittifakta da Refah Partisi, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi arasında olmuştu. Yani şu an o zamandan sonraki dönemde, bölücü unsurların TBMM'de temsiline imkân vermeyecek bir baraj oranı olarak yüzde 10'un devamından yana... Yani bize karşı da yüzde 7, 8 gibi oranları söylemelerine rağmen, 'Acaba biz, yüzde 10 oranına gelebilir miyiz' dedik, Allah nasip etti; geldik. Ama o günkü dönemlerde bölücü unsurlar olarak TBMM'de temsil imkânını baraj engeliyle aşamayacaklarını anlayanlar, kendilerini bir parti içerisinde hareket ettirerek, bir yapılanma sağladılar. Demek ki yüzde 10 barajı, ittifaklarla veya başka türlü kararlılıklarla aşılabilir bir duruma geldi. Şimdi iki şeye dikkat etmek gerek. Artık bu zorlamalar ve dayatmalar yerine, hep beraber nasıl yaşarız, demokrasi içinde bunu nasıl başarırız, Türkiye'yi nasıl istikrar ve normalleştirme sürecine getirebiliriz noktasında bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım. Bu yüzde 5 mi olur, 6 mı olur, yüzde 7 mi olur, yoksa yüzde 10 olarak mı kalır görmek lazım. Bunu yaparken bir başka partiyi yok farz ederek, kendine bir yol çizmeye çalıştığında da onun bir anlamı görmedi. Bütün bunlardan ders çıkarmak lazım.
Hürriyet


Sözcü'de Tahliye 
İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Sözcü gazetesi muhabiri Gökmen Ulu ile tutuksuz sanıklar Sözcü internet sitesi çalışanı Mediha Olgun ve Sözcü gazetesi muhasebe çalışanı Yonca Yücekaleli katıldı. Hakkında yakalama emri bulunan gazetenin sahibi Burak Akbay ise duruşmaya gelmedi. Duruşmanın ikinci gününde tanıklar dinlenirken mahkemeden ara karar da çıktı. Yurtdışına çıkış yasağı koyarak Gökmen Ulu'nun tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Burak Akbay hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama emrinin ise devamına hükmetti. Mediha Olgun hakkında imza atma şeklindeki adli kontrol hükmünü de kaldıran mahkeme, tanık olarak dinlenecek olan Rahmi Turan'ın tebligatla, Fehmi Koru'nun ise zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Duruşmadan sonra yapılan basın açıklamasında konuşan, Gökmen Ulu'nun eşi Burcu Ulu, "Altı aydır bugünü bekliyorduk. Adalet yerini bulsun artık" dedi. Baba Mehmet Ulu ise "Adalet varmış. Ama adaletsizliği önlemek avukatlara ve basına kalıyor- Benim oğlum delikanlı, FETÖ'cü değil" diye konuştu.
Hürriyet

Tüm Bürokratların İstifasını İstedi 
Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, belediyede görev yapan tüm genel müdür ve bürokratların istifalarını istedi. EGO ve ASKİ genel müdürlükleriyle genel sekreter yardımcılıkları, daire başkanlıkları gibi tüm üst kademenin istifalarının Genel Sekreter Asım Balcı aracılığıyla istediği öğrenildi. Belediyede ayrıca Genel Sekreter Asım Balcı'nın da istifası alındı. İki dönemdir Sincan Belediye Başkanı olarak görev yapan Tuna, dün Sincan Belediyesi'ndeki çalışanlarla vedalaştı. Tuna belediyeden daha önce Melih Gökçek'in kullandığı 06 ABB 01 plakalı Mercedes makam aracılığıyla ayrıldı. Tuna, şunları söyledi: "Sıkı bir şekilde işlerimize sarılmamız lazım. Kimseye gelemedi diye alınganlığımız olmaz, geldiler sayarız. Buradaki işlerin yoğunluğundan ağabeyimle bile telefonla konuşabildik. 'Hayırlı olsun' dileklerini kabul ettiğimizi herkes bilsin. Ziyaretlerle değil, çalışmayla geçen bir süreç olacak. Belediyenin durumuyla ilgili tüm birimlerden brifingleri almaya başladık. 1 hafta içerisinde tamamlamak istiyoruz, böylece belediyenin de röntgenini çekmiş olacağız. Sonrasında yol haritasını çizeceğiz. Herkesin gönlü rahat olsun. Ortak akılla Ankara'yı en güzel şekilde yöneteceğiz."
Milliyet

Çözülmeyecek Sorunlar Yok 
Başbakan Binali Yıldırım, bugün yapacağı ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesi öncesinde, "ABD ile ciddi sorunlar var bu sorunların geride bırakılması yönünde düşüncelerimizi aktaracağız" dedi. ABD temasları öncesinde dün gazetecilerle sohbet eden Yıldırım, şunları kaydetti: (Pence ile görüşme) Görüşmemizde esas itibariyle ikili ilişkilerimizdeki geldiğimiz durum ve bundan sonra ne yönde hareket edeceğiz, bunları iki ülkenin başbakan ve başkan vekili sıfatıyla başkan yardımcısı olarak açıklıkla konuşacağız. ABD ile ilişkilerin mükemmel olduğunu söylemek doğru değil, ciddi sorunlar var bu sorunların geride bırakılması ve geleceğe odaklanılması yönünde düşüncelerimizi muhatabımıza aktaracağız. Bölgesel konularda da ele alacağımız meseleler var Suriye Irak konularında yaşananlar terör örgütü ile mücadelede ABD'nin DEAŞ mücadelesi politikası ve buna yönelik bizim itirazlarımız gündeme getirilecek. FETÖ'nün darbe girişiminin arkasında olduğuna hiç tereddüdümüz olmayan bu örgüt başının iade sürecinin başlatılması da gündemimizde. Beklentimiz şu; bu ziyaretlerde sen şunu ve ben bunu vereyim gibi sonuç çıkmaz. Bu ziyaretlerin amacı ülkelerin anlaşamadığı konularda olumlu yönde mesafe almalarını sağlamak. Türkiye, ABD ilişkileri olumsuz yönde değil olumlu yönde gelişmesi için birçok farklı sebep olduğunu ortaya koyacağız. Muhataplarımız da gediğimiz bu durumdan memnun değiller. Türkiye NATO'da ABD ile müttefik bölgede de önemli bir stratejik ortak. Bu bakımdan ABD-Türkiye arasında var olan FETÖ örgütü kaynaklı PKK-PYD-YPG kaynaklı sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil. Bunun için biz de irade mevcut. Görüşmelerde bunu gayet açık şekilde samimi ifade edeceğiz.
Milliyet

'Avrupa Konseyi'ni Evimiz Görüyoruz' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Strazburg'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Strazburg'un, Avrupa Konseyi'nin demokrasi için, demokrasi kültürü için ne kadar önemli bir yer olduğunu biliyoruz. Türkiye de Avrupa Konseyi'nin kurucuları arasında, dolayısıyla burayı kendi evimizde, kendi sorunlarımızı rahatlıkla tartışabileceğimiz bir mecra olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin büyük donörlükten ayrılma kararını Strazburg'da öğrendiğini kaydeden CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sağduyunun egemen olmasını isterim. Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nde büyük donör olarak yer alması bizim açımızdan çok önemli" diye konuştu. Jagland ise konuya ilişkin bir soru üzerine, "Sayın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan bir mektup aldım. Mektup, Türkiye'nin artık (Avrupa Konseyi'nde) büyük donör olarak kalmayı sürdürmeyeceğini ifade ediyordu. Avrupa Konseyi'nde büyük donör olarak Büyük Britanya, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya Federasyonu ve Türkiye en çok maddi katkı sağlayan ülkelerdir. Şu anda nasıl bir takvim işleyeceğini henüz bilemiyorum" dedi. CHP lideri, bir gazetecinin, Avrupa Konseyi önünde kurulu bulunan terör örgütü PKK propaganda çadırı hakkındaki sorusu üzerine "Evet bu konuda rahatsızlığım var ve bu konudaki görüşlerimi de Sayın Jagland ile görüşmemde ifade ettim" dedi. Jagland da, Kılıçdaroğlu'nun bu konuyu dile getirdiğini belirterek şunları kaydetti: "Bu çadır kesinlikle Avrupa Konseyi uhdesinde değildir. Avrupa Konseyi sınırlarında ya da mülkiyetinde değil, Strazburg şehrinin sorumluluğunda olan bir çadırdır. Hayatımın her evresinde terör ve terörle bağlantılı her şey bana şahsen rahatsızlık vermiştir çünkü terör hiç bir maksada hizmet etmez."
Milliyet

'10 Yılımızı Yediniz' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de düzenlenen Şehircilik Şurası'nda, Taksim'de yeniden yapılacak AKM projesine karşı çıkan Mimarlar Odası'na sert tepki gösterdi. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 'Gecekondulaşma sürüyor' 94'te belediye başkanı olduğumda çok ilginçtir, göreve geldiğimde ne yazık ki İstanbul'daki gecekondu sayısı 640 bindi. İstanbul'un nüfusu da o zaman 8 milyondu. Görevi bıraktığımda İstanbul'da gecekondu sayısı 110 bine düşmüş, tabi bunların içerisinde kaçak yapılaşma da ayrıca var. Ve bütün bunlarla beraber o günden bugüne ne yazık ki, gerek gecekondulaşma gerek kaçak yapılaşma devam ediyor. Şehirleri inşa ederken, onlara kendi ruhumuzdan da üşeriz, üşememiz gerekir. Bazen böyle sohbet edersiniz. 'Amerika'nın Manhattan'ı var" Tamam da Manhattan'ın nesi var? Ruh yok ruh. Son 15 yılda, ülkemizdeki 81 vilayetin birikmiş sorunlarının çözümü noktasında tarihi nitelikli adımlar attık. 1950'lerden bu yana başlayan düzensiz göç, çarpık kentleşme, hazine arazilerin işgali gibi sorunları önemli oranda ortadan kaldırdık. Ancak böylesine köklü sorunları kısa sürede çözümü kolay olmuyor. Türkiye'nin insan gücüyle nasıl büyük bir ülke olduğunu göremeyenlerin, ufuksuzluğundan da bıktık, usandık. Yol yaparsınız, baraj yaparsınız, metro yaparsınız karşınızda hep bu çeteyi bulursunuz. İstanbul'da AKM'nin projesini takdim edersiniz, ertesi gün mimarlar odası müracaatta bulunuyor. Ne yaptınız ya bugüne kadar onu söyleyin. Biliniz ki inşallah 2019 Atatürk Kültür Merkezi'nin bittiği yıl olacaktır. İstediğiniz kadar çırpının, yatın. Ne yaparsanız yapın. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. Artık daha size tahammül yok. Bedeli neyse biz bunu yapacağız.
Vatan

DÜNYA 
Prenslerin Servetleri Tehlikede 
Petrol devi Suudi Arabistan'da geçen hafta sonu yolsuzluk gerekçesiyle gerçekleştirilen büyük tasfiyede yeni hedef malvarlıkları. Riyad yönetiminden kaynaklara dayandırdığı haberinde Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi 11 prens ve 4 bakanın da aralarında olduğu gözaltındakilerin mal varlıklarının değerinin 800 milyar dolar (3.1 trilyon TL) olabileceğini yazdı. Bu miktar, Türkiye'nin 2016 yılı gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) 857.7 milyar dolar (3.3 trilyon TL) yaklaşırken, Suudi Arabistan'ın aynı yıla ait 646.4 milyar dolarlık (2.5 trilyon TL) GSYH'sinin de üzerinde. WSJ, Veliaht Prens Muhammed bin Selman (32) liderliğindeki hükümetin gözaltındakilerin malvarlıklarına el koymayı planladığına dikkat çekerek, kraliyet elitine yönelik tasfiyenin yakın tarihteki en yaygın örnek olduğunu vurguladı. Gazete, Veliaht Prens bin Selman'ın ülke ekonomisinin petrol bağımlılığını azaltmak için yolsuzlukla mücadelenin elzem olduğuna dair görüşünü de hatırlattı. WSJ haber analizinde, tasfiye operasyonunun Suudi Arabistan devlet hazinesini doldurmaya yarayabileceğini de belirterek, "Hükümet, yolsuzluk yoluyla biriktirilmiş varlıkların kamu mülkü haline geleceğini açıkladı" diye yazdı. Gazeteye göre el konulması hedeşenen paranın büyük bölümü ise yurtdışında ve konuya yakın çevreler, bu paranın Suudi Arabistan'a getirilmesinin kolay olmayacağı yorumunu yapıyor. WSJ, siyasi risk danışmanlığı şirketi Eurasia Group'un, hükümetin yatırım planlarını fonlamak için Veliaht Prens'in nakde ihtiyacı olduğu saptamasını yapan bir notu da aktardı. İngiliz Reuters haber ajansı da Suudi bankalarının el koyduğu yurt içi banka hesaplarının sayısının 1.700'ü geçtiğini açıkladı. Mal varlığı dondurulanların arasında Kral Selman'ın talimatıyla 21 Haziran'da görevden alınan yeğeni Veliaht Prens Muhammed bin Nayef de bulunuyor. Tasfiyenin boyutunun uluslararası iş çevrelerini kaygılandırmaması için Riyad yönetiminden açıklamalar geldi.
Hürriyet

Üç Yenilgi Birden 
ABD'de muhalefetteki Demokrat Parti, Virginia ve New Jersey eyaletlerinde yapılan valilik seçimleri ile New York'taki belediye başkanlığı seçimlerinden zaferle çıktı. Trump'ın Cumhuriyetçi Partisi, en önemli yenilgiyi Washington'a komşu Virginia eyaletinde yaşadı. Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında gelip giden eyalette zafer Demokratların adayı Ralph Northam'ın oldu. Trump tarzı ayrıştırıcı bir kampanya yürüten Cumhuriyetçi Ed Gillespie, "Trumpizmin sembolü" ilan edilmişti. Şimdi Gillespie'nin yenilgisiyle birlikte Virginia eyaletinin Trump politikalarına dur dediği yorumları yapılıyor. Ancak Trump, Virginia'daki mağlubiyeti üzerine almadı ve Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ed Gillespie çok çalıştı, ancak beni temsil etmedi veya görüşlerimi anlatmadı" ifadesini kullandı. Başkan Trump, ekonomideki olumlu gidişat sayesinde kazanmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Virginia eyaletindeki seçimler 2018 yılında yapılacak Kongre seçimleri için barometre özelliği taşıyor. ABD'nin doğusundaki New Jersey eyaletinde de zafer Demokratların oldu. Seçimi ABD'nin eski Almanya Büyükelçisi Phil Murphy kazandı. Murphy'nin kazanması sürpriz olarak değerlendirilmedi. Çünkü Cumhuriyetçilerin adayı vali yardımcısı Kim Guadagno'nun seçim kampanyasının, eyaletin sevilmeyen valisi Chris Christie'nin olumsuz etkisinde kaldığı belirtiliyor. Demokratların kalesi olarak bilinen New York'ta Belediye Başkanı Bill de Blasio ise seçimleri yeniden kazandı.
Hürriyet

Partisi Hala Onu Destekliyor 
Fransa'da yapılan son kamuoyu yoklaması, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, partisi Cumhuriyetçilerin 'favori' siyasetçilerin olduğunu ortaya koydu. Ifop araştırma şirketinin yaptığı ankete katılan parti taraftarlarının yüzde 85'i, Sarkozy hakkında 'çok iyi' ve 'iyi' düşüncelere sahip olduklarını belirtti. Bu oran genel seçmenler arasındaysa yüzde 43 seviyesinde. Araştırma Sarkozy'nin, partinin gecen yılki cumhurbaşkanı adayı Laurent Wauquiez'le teke tek mücadeleden de zaferle çıkacağını gösteriyor.
Vatan

Türkiye Güven Tazeledi 
Türkiye, Transatlantik ilişkiler hattında bulunan stratejik müttefikleriyle karşılıklı güven tazeledi. NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD'li meslektaşı James Mattis başta olmak üzere, İngiliz İspanyol ve Fransız mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye'nin milli hava savunma sisteminin temelini oluşturacak anlaşma da, Fransız ve İtalyan savunma bakanları ile birlikte imzalandı. Ankara, Türkiye'nin NATO'dan uzaklaştığı ya da batı ile arasına mesafe koyduğuna dair söylentilere son vermek amacıyla önemli bir irade sergiledi. Nitekim Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Brüksel'de ve NATO karargahında Türkiye'nin savunma sanayinin geleceği için önem teşkil eden ve NATO müttefiklerine de büyük katkıda bulunacak iki önemli anlaşmaya imza attı. Türk milli hava savunma sisteminin yanı sıra, İspanya ile "havuzlu çıkarma gemisi" konusunda prensip anlaşması sağladı. Türkiye, bazı NATO müttefiklerinin Ankara'ya yönelik siyasi veya askeri açıdan "hasmane" olarak tanımlanabilecek tavırlarına son vermeleri gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin savunma ve güvenlik alanında yükümlülüklerini yerine getirdiğini hatırlatan Bakan Canikli, Türkiye'nin atmış olduğu bu adımlar sayesinde güvenlik tüketen değil, üreten bir ülke olduğunu hatırlattı.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,8670-3,8696
Euro: Euro 4,4848-4,4905
Sterlin: 5,0753-5,0801
Gram Altın: 159,2923-159,4592

'Elon Musk'tan Türkiye Hamlesi 
Kentsel dönüşüm sistemi sil baştan değişiyor. Tapusuz gecekonduda oturan ile apartmandaki kaçak katta yaşayanlar, 'hak sahibi' sayılacak ve kentsel dönüşüm ile borçlandırılıp, ev sahibi yapılacak. İstanbul'da dönüştürülen bölgelerdeki yeni konutlara da dışarıdan kimse alınmayacak. Meclis'te dün Bütçe Komisyonu'nda konuşan Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "5 sene içinde hatalarımızı gördük. Bina değil, alan bazlı dönüşüme geçiyoruz. Alan bazlıda her türlü sosyal donatı hesaplanıyor. Mevcut halde ise belediye bunu düşünmeden yoğunluğu artıyor, bir müteahhide bir vatandaşa konut veriyor" dedi.
Posta

Merkez'den Altın Rezervi Rekoru 
Merkez Bankası altın rezervleri 3 Kasım haftasında 17.3 tonluk artışla, toplam 543 tona ulaşarak tarihi rekor seviyeye çıktı. Bankanın altın rezervleri en son 16 Ocak 2015 tarihinde 533 tona ulaşmıştı. Merkez Bankası altın rezervleri, hem bankanın kendi mülkiyetindeki altınlardan, hem de zorunlu karşılık için yatırılan altınlardan oluşuyor. Bankaların, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların yüzde 30'una kadar, TL yerine altın olarak karşılık tutulabilme seçeneği var. Yılbaşında 377 ton olan toplam altın rezervi, yüzde 44'lük oranda 166 tonluk artışla 543 tona çıkmış oldu. Bankanın 543 tonluk altın rezervinin 369.6 tonu zorunlu karşılık için yatırılan altınlardan, 183.5 tonu ise bankanın kendi mülkiyetindeki altınlardan oluşuyor. Yılbaşına göre, zorunlu karşılık için yatırılan altın miktarı 98.6.4 ton artarken, bankanın kendi mülkiyetindeki altınlar ise 67.4 ton arttı. Merkez Bankası on yıllardır değiştirmediği altın rezerv politikasını mayıs ortasında terk etmiş; piyasadan altın satın almaya başlayarak, yıllardır 116 tonda sabit tutulan kendi mülkiyetindeki altın rezervlerini arttırma politikasına geçmişti.
Hürriyet

Çarklar Hızlandı 
Sanayi üretimi, çok iyi geçen üçüncü çeyreğin son ayında da beklentilerin üzerinde büyümeyi başardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylülde takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yıla göre yüzde 7 artması beklenen sanayi üretimi yüzde 10.4 büyüdü. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış olarak ağustosa göre artış ise yüzde 0.6 oldu. Sanayi üretimindeki artışta en dikkat çeken sektör ise mobilya. Arındırılmış verilerde geçen yıl eylüle göre üretimini yüzde 66.3 arttıran mobilya sektörü toplam sanayi üretimine 1.57 puanlık katkı yaptı. Yani, yüzde 10.4'lük sanayi üretim artışının 1.57 puanı mobilyadan geldi. Öne çıkan diğer sektör ise gıda. Gıdada yine arındırılmış olarak geçen yıl eylüle göre yüzde 14.5'lik üretim artışı yaşanmış. Bunun da toplam sanayi üretimine katkısı 1.7 puana çıkıyor. Mobilya sektörü KDV indiriminin ekim ayında bitmesi için üretimde gaza basarken, gıda sektörü ise artan Suriyeli mültecilerin de etkisiyle artan iç talep ve ihracat ile coştu. Elbette, yıl boyunca sanayinin yüzünü güldüren otomotiv sektörü eylülde de katkısını verdi ve yüzde 12.2 artışla toplam sanayi büyümesini 1 puan arttırdı. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, eylüldeki yüksek artışa ilişkin sektörün canla başla çalışarak vergi indirimi bitmeden siparişleri yetiştirdiğini belirterek, "Irak bir numaralı ihracat pazarımızdı, oradaki sorunu iç pazardaki güçlenme ile geçiştirmiştik. Şimdi Irak etkisi görülecek" diye konuştu.
Hürriyet

Uyumlu Mükellefe %5 Vergi İndirimi 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'de vergisini düzenli ödeyen mükellefe, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üze- rinden hesaplanan verginin yüzde 5'i oranında indirim sağlanacağını açıkladı. Gelir veya kurumlar vergisi üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i indirim 1 Ocak itibarıyla geçerli olacak. Kanun kapsamında vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarların indirim hakkı elde edeceğine dikkati çeken Tüfenkci, "Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlarla kurumlar vergisi mükelleşerinden belirlenen şartları taşıyanlar bu haktan faydalanacak. Finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları kapsam dışı olacak" dedi. Tüfenkci, indirim tutarının 1 milyon TL'den fazla olamayacağını belirterek şöyle devam etti: "Vergi indirimi, her yıl bir önceki yıla ilişkin yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacak. Bakanlar Kurulu, indirim oranını ve tutarını iki katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak."
Milliyet

100 Milyon Dolar'a 'Okey'e Döndü 
Türkiye'de son yılların en büyük teknoloji ihraçlarından birisi bir yerli oyun firması tarafından gerçekleştirildi. Türkiye'den çıkmış dijital oyun şirketlerinden Peak Games'in ufak bir bölümü dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Farmville'nin yaratıcısı Zynga tarafından satın alındı. Anlaşma kapsamında Peak Games 100 milyon dolar karşılığında Türkiye'deki kart ve okey oyunlarını geliştirdiği stüdyosunu ABD'li teknoloji devine devretti. Buna göre Peak Games'in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga'nın olacak. Toy Blast ve Toon Blast oyunları da Peak Games'te kalacak ve şirket İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek. 2010 yılında kurulan Peak Games firmasına 2015 yılında katılan ve şirketi dünya pazarında hızla yukarı taşıyan Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü, ABD pazarında şirketlerinin ilk 10'da olduğunu söyledi. Kendi stüdyolarında geliştirdikleri oyunlar arasında ABD'nin en büyük kart oyunlarından Spades Plus ve Gin Rummy Plus'ın yanı sıra Türkiye'nin en büyük oyunu 101 Okey Plus gibi oyunların bulunduğunu dile getiren İnönü, satıştan gelen 100 milyon dolar ile ellerinde kalan Toy Blast ve Toon Blast'ı dünyanın bir numarası yapacaklarını söyledi. Peak Games'in küresel ölçekte en hızlı büyüyen Türk teknoloji şirketi olduğuna dikkat çeken İnönü, "Mobil oyun pazarında şirketimiz dünyanın en iyilerinden ve bu seviyeye 7 yılda geldik. Çok kısa sürede de bu sektörün en iyisi olacağız. 60 kişilik bir ekip ile buraya geldik. Yaptığımız iş tamamen teknoloji ihracatı. Hissedarlık yapısında bir değişim yok. Sadece elimizdeki varlıkların ufak bir kısmını sattık. Onlar İstanbul'da bir ofis açacak ve ekibimizin bir kısmı onlara transfer olacak" şeklinde konuştu.
Vatan

Ucuz Et Hafta Sonu 81 Ilde Olacak 
Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) temini ile A101 ve BİM'de satışa sunulan ucuz et bu hafta sonundan itibaren tüm Türkiye çapında ulaşılabilir olacak. ESK tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda 81 ilde şubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında kıymayı 29 lira, kuşbaşıyı 31 liradan satmayı taahhüt eden A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalanmıştı. A101 CEO'su Erhan Bostan, bu etleri kendi markaları olan, "Kombinet" markası ile satışa sunduklarını ifade ederek, ürünlerde ESK ibaresi bulunduğunu kaydetti. Bostan, "Anlaşma yeni imzalandı, hemen sonrasında karkas etler teslim alındı, et tesislerinde işlendi, en yakın bölge İstanbul olduğu için geçen Cuma'dan itibaren İstanbul'dan başlayarak tüm Türkiye'ye yayıldı. Bu hafta sonu tüm marketlerimizde düzenli olarak bulunur hale gelecek. Şu ana kadar yaklaşık 240 ton marketlerimize indi, satıldı ya da satılmak üzere raşarda yer alıyor" diye konuştu. Türkiye'nin 81 il, 895 ilçesinde marketlerinin bulunduğuna işaret eden Bostan, "Böyle bir projede yer almamız son derece doğaldır. Bu çerçevede kırmızı etin tüm vatandaşlara ulaşması konusunda ESK ile birlikte çalışıyoruz. Diğer marketlerin de fiyat indirmesi bizim için sevindirici, her şekilde kazanan vatandaşlarımız olacak" dedi.
Vatan

SPOR 

Türkiye Yaşlılar Ligi 
Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ve yıldız futbolcu Hakan Çalhanoğlu, Romanya maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Lucescu, İtalyan gazetesi La Gazzetta dello Sport'a verdiği röportajda, Türkiye'den doğu ülkesi diye söz etmesine, yabancı sayısının düşürülmesiyle ilgili demecine açıklık getirdi. Rumen hoca, "Ben yarın (Bugün) bir maç oynayacağımızı düşünüyordum. Sürekli geçmişte yaptığım röportajları konuşacaksak hata yapmış oluruz. Romanya, Rusya, Polonya, Yunanistan gibi ülkeler Doğu Avrupa ülkesi... Ben bundan bahsettim. O röportajda çok daha önemli şeyler vardı. Sizin bunu konu yapıyorsunuz" diye konuştu. Lucescu şunları söyledi: "Türkiye Ligi'nin ortalama yaşı, 29-30 arası. Avrupa'nın yaş seviyesinden yukarıda. Türkiye'de oynayan yabancı kadar, Avrupa'da oynamıyor. Mücadeleci bir milli takımı kiminle yapabilirim? Avrupa'da hiçbir ülkede, Türkiye'deki kadar yabancı oynamıyor!" "Görünüşte 14 yabancı, 14 yerli. Yüzde 50 gibi gözüküyor ama bu sahada öyle değil. İlk 11'in yüzde 80'i yabancı. Ben yabancı futbolcuya karşı değilim. Olduğu gibi kalması taraftarıyım. Ama milli takımdaki oyunculara biraz daha şans verilmesini talep ettim. Teknik olarak çok üst düzeyde olan Türk oyuncular ile üst seviyede bir Türk Milli Takımı kurabileceğimize inanıyorum. Siz Türk olarak, bir Türk takımında 11 yabancı oynamasına nasıl bakıyorsunuz?" Sezon başında Milan'a transfer olan Hakan Çalhanoğlu ise, Milli Takım'da genç bir ekip oluşturduklarını ve turnuvalar için çok çalışacaklarını, Lucescu'ya güvendiklerini söyledi.
Posta

Pepe Beni Yanılttı 
İtalyanlar'ın ünlü gazetesi La Gazzetta dello Sport, Beşiktaş'ı son iki yılında şampiyonluğa taşıyan teknik direktör Şenol Güneş ile özel bir söyleşi yaptı. Şampiyonlar Ligi'nde elde edilen başarılardan sonra Beşiktaş'ı herkesin çok iyi tanımaya başladığını söyleyen Şenol Güneş, İspanyol ekibi Barcelona'daki yapılanmanın kendisine ilham kaynağı olduğunu da ifade etti. Güneş'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "İspanya Ligi'ni izlerken Real Madrid'deki Pepe, hoşuma gitmiyordu. Kötü izlenim vermişti. Ama tecrübesiyle örnek oyuncu olduğunu gösterdi. Beşiktaş ile uzun süreli projemiz var. Büyük yatırımlar yapıyoruz. Ama Türkiye'de baskı var. Monaco, Keita Balde için yatırım yapar ancak Negredo'yu alıp, Cenk Tosun oynuyorsa 'transferde hata yaptınız' diyorlar. Şampiyonlar Ligi'nde ikinci turu istiyoruz. Rakip olarak da Napoli ile karşılaşmak isterim.
Posta

Aslan Nefes Aldı 
Sezona hem lig, hem de Avrupa'da kötü başlayan, 9 resmi maçın yalnız iki tanesini kazanan Galatasaray Odeabank, Eurocup B Grubu'nda 5. maçında ilk galibiyetini İsrail deplasmanında Hapoel Bank Yahav karşısında aldı: 81-91 Maça çok iyi başladı temsilcimiz, birçok yıldız ismi bulunsa da, savunmada sıkıntı yaşayan rakibine karşı 10 dakikada 29 sayı üretmeyi başardı. Summers'ın başrolü oynadığı ilk çeyrekteki hücum performansı, rakibin art arda top kayıplarıyla süslenince, Galatasaray, 29-13'lük skora ulaştı. 2. periyodun başında Hardy'den gelen üçlükle 32-15 öne geçen ve 17 farkı yakalayan temsilcimiz, bu sezon birçok kez yaptığı hatayı tekrarladı ve tempoyu elinden kaçırdı. Hücumda yapılan basit hatalar ve benchten gelen katkının sınırlı kalması, ev sahibini umutlandırdı, Hapoel 18. dakikada 40-36 ile farkı 4 sayıya kadar çekti. Günün başarılı isimlerinden Summers ve yeni transfer Taylor ile krizden çıkan temsilcimiz, devreyi 48-40 önde bitirmeyi başardı. 2. yarının başında İsrail ekibi Howell ile bir atak daha yaptı, 48-44'le yeniden farkı 4'e çekti. Ancak Daye'in savunma zaafını her pozisyonda kullanan Summers Galatasaray'ı yeniden ayağa kaldırdı, temsilcimiz bir kez daha çift hanelerle öne geçip, son çeyreğe 67- 61 önde girdi. Son çeyreke Hardy sahne aldı. Skorer oyuncu, temsilcimizi sürekli önde tutarken, 35. dakikada Hendrix'in sportmenlik dışı faule rağmen bulduğu sayı, ev sahibinin son hamlesini de sonuçsuz bıraktı, Hardy'nin sayıları, 4'te 4 üç sayı isabetiyle oynayan Göksenin'in aynı zamanda da savunmadaki enerjisi, temsilcimizi ilk galibiyetine taşıdı.
Milliyet

Ekici Sivas'a Karşı Oynayabilir 
F.Bahçe'ye transfer olduğu günden bu yana sakatlıklardan yakasını kurtaramayan Mehmet Ekici'nin dönüşü dört gözle bekleniyor. Orta sahada yaratıcı oyuncu eksikliği çeken sarı-lacivertlilerde doktorlar milli arayı fırsat bilip tedavi sürecini hızlandırdı. AĞRILARI her geçen gün zalan ve takımla birlikte çalışmalara başlamak için gün sayan tecrübeli futbolcunun, Sivasspor'la oynanacak lig maçına kadar hazır duruma gelebileceği öğrenildi. Aykut Hoca, eksiklerin çok olduğu takımda Mehmet'e forma verebilir
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme