19 Kasım 2017 Pazar

19.11.2017 Genel Gündem

19.11.2017

GÜNDEM
Aptallar Değil Alçaklar Yapar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ak Parti'nin Rize il kongresinde Norveç'teki tatbikatta skandal ile ilgili olarak NATO'ya sert çıktı. Erdoğan özetle şu mesajları verdi: Türkiye güçlendikçe ülkemize ve dolayısıyla bizlere yönelik hücumların şiddeti de artıyor. İşte daha dün Norveç'teki NATO tatbikatında sergilenen terbiyesizliği sizler de takip ettiniz. Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Şahsımı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan bu terbiyesizliği NATO içinde bir süredir varlığını müşahade ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışa vurumu olarak anlıyorum. Suriye'den ülkemize yönelik tehditlerin zirveye çıktığı dönemde füze savunma sistemlerini geri çekerek Türkiye'ye yönelik bir saldırı durumunda harekete geçilmeyebileceği intibaını veren NATO'nun güvenilirliği tüm üye ülkeler nezdinde sorgulanır hale gelmiştir. Kusura bakmasınlar Türkiye bu noktada adım atacağı zaman bunu birilerine sorarak kararını vermeyecek. Milletiyle konuşarak bunların kararını verecektir. Bunlar bize aynısını 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda ve 30 yılı aşkın zamandır sürdürdüğü terörle mücadele döneminde özellikle Suriye ve Irak'taki son krizler sırasında kime ne kadar güvenebileceğimizi biz çok iyi gördük ve artık göbeğimizi biz keseceğiz dedik. Kestik mi, kestik. Ve ne yaptık işte Fırat Harekâtı'nı yaptık. Fırat Harekâtı'yla zaten her şey görüldü. Şimdi İdlib'te aynı adımları atıyoruz, Afrin'de aynı adımları atacağız. Kim ki bize en ufak tacizde bulunur, tehditte bulunur, bunun hesabını sorarız. Biz S-400'leri zaten aldık, iş bitti. En yakın zamanda ülkemize kuracağız. Bununla kalmıyor benzer sistemlerin üretimi için yoğun çaba harcıyoruz. Yıllarca İHA istedik, müttefiklerimizden. 'Kongre müsaade etmiyor' dediler. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi İHA'yı üretiyoruz. İhracına bile başlıyoruz. Türkiye, çok uzak olmayan bir gelecekte kendi hava savunma sistemlerini kuracak ve bunları dostlarıyla paylaşacaktır.
Milliyet


Genel Sekreter 3 Kez Özür Diledi 
Kanada'da düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nun ilk gününde, moderatörlüğünü Robin Shepherd'in yaptığı panelde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e Norveç'teki "skandal" soruldu. Stoltenberg, "Bu konuda henüz bu sabah bilgilendirildim. Olaydan sorumlu olan personel derhal görevden alındı. Yetkililerim, Norveçli yetkililerde temas halinde. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı, o personelin görevden alındığı bana iletildi ve ben NATO adına özürlerimi Türkiye'ye sundum. Ayrıca burada Türkiye'den Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile de görüştüm. Dolayısıyla sorunun ne olduğunu tespit ettiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu. Türkiye NATO için birçok sebepten dolayı "kilit bir müttefik" olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, "Bu olayın kalıcı sorunlara yol açmayacağını bekliyorum. Yanlıştı ve artık geride kaldığını düşünüyorum" dedi. Güvenlik forumuna AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile birlikte katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, panel öncesinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'le bir araya geldi. Stoltenberg bizzat Akar'dan da özür diledi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak özürlerini iletti.
Vatan 

DÜNYA 
Stoltenberg'den Tekrar Özür 
Kanada'nın Halifax kentinde gerçekleşen forumda NATO tatbikatında Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşman liderler listesinde gösterilmesi, forumun ilk oturumunda önemli yer aldı. Uluslararasi Halifax Güvenlik Formu için Kanada'da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg ile biraraya geldi. Skandalla ilgili konuşan Stoltenberg, "(NATO skandalı) Yetkililerim Norveçli yetkililerde temas halinde. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı, o personelin görevden alındığı bana iletildi. Ve ben NATO adına özürlerimi Türkiye'ye sundum" dedi. NATO Genel Sekreteri "Olaydan sorumlu olan personel derhal görevden alındı. Burada Türkiye'den Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile de görüştüm. Dolayısıyla sorunun ne olduğunu tespit ettiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu. Türkiye'nin NATO için önemli bir üye olduğunu vurgulayan forumun moderatörü Robin Shepherd, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e söz konusu skandalın Türkiye'nin NATO'ya bağlılığını nasıl etkileyeceğini de sordu. Türkiye'nin NATO için birçok sebepten dolayı "kilit bir müttefik" olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, "Bu olayın kalıcı sorunlara yol açmayacağını bekliyorum. Yanlıştı ve artık geride kaldığını düşünüyorum" dedi. Türkiye'nin, Suriye ve Irak ile sınırları bulunması hasebiyle DAEŞ ile mücadelede önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapan Stoltenberg, Türkiye'nin Karadeniz'den Rusya ile sınırının bulunmasının da Türkiye'yi NATO için önemli kıldığının altını çizdi.
Milliyet

Hariri Paris'te 
İstifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daveti üzerine, ailesiyle birlikte Fransa'ya ulaştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hariri'yi Elysee Sarayı'nda kabul etti. Hariri Suudi Arabistan'da bulunduğu sürenin ardından ilk kez görüntülendi. Macron ve Hariri'nin görüşmesinin ardından Hariri'nin eşi ve oğlu Elysee Sarayı'na geldi. Resmi ziyaret için gittiği Suudi Arabistan'da Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Hariri'nin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un teklifini kabul ettiğini ve yakında Fransa'ya geleceğini bildirmişti. 22 Kasım'da geliyor Öte yandan Hariri'nin, dün telefonla görüştüğü Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Meclis Başkanı Nebih Berri'ye "Bağımsızlık Günü kutlamalarına katılmak için salı günü ülkeye döneceğini" söylediği bildirildi. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Hariri, eşiyle birlikte Fransa'nın başkenti Paris'e ulaşmasının ardından Avn'ı telefonla arayarak "22 Kasım'daki Bağımsızlık Günü kutlamalarına katılmak için ülkeye döneceğini" söyledi. Meclis Başkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada da Hariri'nin Berri'yle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde kutlamalara katılmak için ülkeye döneceğini vurguladığı aktarıldı. Öte yandan Lübnan'daki İlerlemeci Sosyalist Parti Genel Başkanı Dürzi lider Velid Canbolat da, Paris'e ulaşmasının ardından Hariri'yi telefonla aradığını belirtti. Canbolat açıklamasında, Hariri'yi arayarak başarı temennisinde bulunduğunu ve yakın zamanda Lübnan'a dönmesini istediklerini ifade etti. Hariri, 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı.
Milliyet

İsveç'te Bayrak Aldatmacası 
AVAAZ.org sitesinde başlatılan kampanyada aşırı sağcılar, solcuların söylemini taklit etmeye çalışarak şu mesajı paylaştı: "İsveç bayrağı karanlık ve baskıcı geçmişimizi hatırlatıyor. Sığınmacılar ve göçmenler Hristiyan Haçı altında yaşamaya zorlanıyor. Oysa bu sembol Haçlı Seferleri'nin ve İsveç'in geçmişinde milyonlarca masum İslami hayatın katliamlarla sonlandırılmasının simgesidir ve bu yüzden sığınmacılar ve göçmenler kendilerini güvende hissedemiyor. İsveç herkes için güvenli bir yer olmalı." 4chan sitesindeki mesaj panoları incelendiğinde bu fikrin solculardan değil aşırı sağcılardan çıktığı anlaşılıyor. Sitedeki mesaj panolarında Pazartesi'den beri "Operation Swedistan" (İsveçistan Operasyonu) adı altında bu bayrağın yayılmasına yönelik kampanya yürütülüyor. Aşırı sağcı kampanya siteden kaldırılmadan önce birkaç bin imza toplamayı başardı. Bu kampanyayı başlatan sağcılar, kampanyanın yayılmasının sonunda İsveç'in Hristiyan bayrağını savunmaya yardımcı olacağını öne sürüyor ve diğer kullanıcılara "İsveç bayrağını savunan herkese 'ırkçı ve yabancı düşmanı' gibi yorumlar yazın, 'İsveç'in herkes için güvenli bir liman olmasını istemiyorsunuz' deyin" mesajları veriyor. 4chan 2016'daki ABD başkanlık seçimi süresince aşırı sağcı paylaşımların ortaya çıktığı bir platform görevi görmüştü. BBC Trending'in Avaaz'la iletişime geçmesinin ardından imza kampanyası kaldırıldı.
Vatan

Filistin'e Ültimatom 
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in uzun süredir bölgede Filistin sorununu çözmeye yönelik diplomatik temaslarda bulunduğu biliniyor. Filistin'e yönelik uyarının da ABD yönetiminin bu meseledeki ağırlığını artırmaya yönelik olduğu tahmin ediliyor. Filistin yönetimi kamuoyuna yansıyan açıklamalarda bu çabalara destek veriyor. Ancak Abbas yönetiminin Trump'ın tarafsız olmadığına ve arabulucu rolüne soyunmakla birlikte müzakerelerde İsrail'in çıkarlarına destek vereceğine inandığı söyleniyor. Trump başkanlık seçimi kampanyasında İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme taleplerine destek vermiş ve ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliği'ni de taşıyacağını söylemişti.
Haber Türk

EKONOMİ 

Dolar: 3,8716-3,8776
Euro: 4,5672-4,5748
Sterlin: 5,1194-5,1260
Gram Altın: 161,0198-161,3250

Para Geldiği Hızla Gider Mi 
Piyasalarda oynaklık artarken yabancı yatırımcılar 2008, 2011 ve 2015 krizlerinden sonra hisse senetlerinde ilk ciddi haftalık satışı gerçekleştirdi. Risk iştahındaki bozulma belirtileri ve gelişmekte olan ülkelere yönelik değişmeye başlayan konjonktür, bu satışların ana nedeni gibi gözükse de Türkiye'ye özgü gelişmeler satışların hacmini artırıyor. ABD ve Almanya ile yaşanan gerilim, enflasyona ilişkin bozulan beklentiler, dolar kuru ve faizlerdeki yukarı hareketle kırılan olumlu hava, açıklanan üçüncü çeyrek mali tabloları sonrası primli hisselerdeki kâr satışları yabancı satışını beraberinde getirdi. Öte yandan eylülde cari açık 4.5 milyar dolar ile 4.1 milyar dolarlık öngörüden fazla geldi. Piyasalarda sıcak paranın varlığı ile yaşanan iyimserlik ise bozulmaya başladı. Yılbaşından bu yana alıcı pozisyonunda olan yabancıların borsadaki payı yüzde 10 Kasım'da 64.89'a kadar geriledi. Bu satışla birlikte yabancı payı yüzde 65'in altına kaydı. BIST 100 Endeksi 6 Kasım'da test ettiği 115 binlik zirvesi sonrasında 10 gün içerisinde 106 bin seviyesine geriledi ve yaklaşık yüzde 8 değer kaybetti. MSCI Türkiye Endeksi ise kendi kulvarındaki endekslerin gerisine düştü ve son üç ayda gelişmekte olan piyasaların yüzde 15 oranında altına bulunuyor. Yabancı payında 10 Kasım'dan bu yana artış dikkat çekiyor. 16 Kasım'da yabancı payı yeniden yüzde 65.44 seviyesinde. Endekste güçlü destek 105.000'de bulunuyor. Bu seviyede tutunmayı deneyecektir. Satış baskısının sürmesi için 110 binin altında kalıcı olarak hareket gerekiyor.
Milliyet

Emlak Konut'ta 2017 Bereketi 
Emlak Konut GYO, 10 ayda toplam 5 milyar 266 milyon 991 bin lira değerinde 5 bin 339 bağımsız birim satışı gerçekleştirdi. 2017'nin üçüncü çeyreğiyle birlikte ekim ayı dahil olmak üzere ise Emlak Konut GYO, 4 ayda 1 milyar 487 milyon lira ciro elde etti. Emlak Konut GYO, ilk iki çeyrekte 3 milyar 779 milyon 82 bin 7 liralık kazanç elde etmişti. Emlak Konut, 2015'te 5 milyar 937 milyon lira, 2016'da ise 6 milyar lira ciro sağladı. Emlak Konut GYO ve yüklenici firmalar, yılın son iki ayında sektörde ara ara oluşan d u r a ğ a n l ı ğ ı gidermek ve satış hızını artırmak için pek çok kampanyaya devam ettiklerini açıkladı. Firmalar kendi bünyelerinde ve anlaşmalı bankalarla hem faiz, hem de vadeleri ayarlayarak her bütçeye göre bir ödeme seçeneği oluşturma yoluna gidiyor. Ayrıca yüzde 5 peşinatla taksit öteleme, peşin ödemelere indirim olanakları da sürdürülüyor.
Milliyet

Kilometre Oyununa Son 
İkinci el araç satıcılarının kilometreyi düşürerek yüksek fiyatlara satması ve açılan davaların uzun sürmesi yetkilileri harekete geçirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT arasında imzalanan 'Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol' kapsamında ikinci el araçların muayene tarihi ve kilometrelerine ilişkin bilgilerin, PTT'nin HGS ve PttBank mobil uygulamalarıyla öğrenilmesi sağlandı. Bakanlık Müsteşarı Suat Hayri Aka ile PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik tarafından imzalanan protokol kapsamında, araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin bilgileri, en güvenilir ve doğru şekilde alınabilecek. İkinci el araç alacak vatandaşlar, kilometre ve araç muayene bilgilerini PTT tarafından geliştirilen ve HGS yüklemelerinin online yapıldığı HGS Android, HGS IOS ile bankacılık işlemlerinin yapıldığı PttBank mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Verilere, kurumun mobil uygulamalarına plaka veya şase numarası girilerek 5 lira bedelle bakılabilecek. PttBank müşterisi olmayanlar, bilgilere, üye olmasalar da HGS uygulamasından ulaşabilecek.
Vatan

Enflasyonla Birlikte Komisyon Hortladı 
Enflasyondaki hızlı yükseliş esnaf için sıcak paranın önemini artırırken vade dönüşünde geç gelen paranın da maliyetini yükseltti. Durum böyle olunca yasak olmasına rağmen kartla yapılan işlemlerde komisyon alınmaya başlandı. Piyasada özellikle tekel bayii ve kuyumcu esnafının uyguladığı bu yöntemde müşteri nakit alışveriş yapmaya zorlanıyor. Müşteriye, "Eğer nakit ödeme yaparsan yüzde 10 indirim yaparım" ya da "Karta ödeme yaparsan yüzde 10 komisyon alırım, KDV farkı eklerim" gibi teklifler yapılıyor. İlgili kanunda bu işlemlerin yasak olduğu açıkça belirtilirken şimdiye kadar esnaflar yasağın etrafından dolaşarak "Ben komisyon almıyorum nakit ödemede indirim yapıyorum" diyerek kendilerini savunuyordu. Son dönemde esnaf sadece bunu yapmıyor direk vade farkı, KDV farkı gibi komisyonlar istiyor ancak zaten üye işyerleri bankalarla anlaşırken yüzde 1.35 olan komisyon payını ödemeyi baştan kabul ediyor. Bir tekel bayisine gidip 20 liralık alışveriş yaptıktan sonra ödeme yapmak için kartı uzattığınızda esnaf, kart için komisyon ödediklerini ve kâr edemediklerini eğer nakit ödeme yapılamayacaksa karttan 22 lira çekeceğini söyleyebiliyor. Piyasada bu yönde yapılan şikayetlerin sayısında son dönemde ciddi oranda artış yaşandığını ve bu işlemlerin tamamen korsan olduğunu dile getiren Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Başkanı Soner Canko, vatandaşlardan bu şekilde alışveriş yapmamalarını istedi. Kartlı ödemelerin hem kart kullanıcısına hem de üye işyerlerine birçok avantaj sunduğunu aktaran Canko, sözlerine şöyle devam etti: "Kartlı ödeme ekonomiye şeffaflık kazandırıyor ve vergi yükünün toplum geneline daha adil şekilde yayılmasını sağlıyor. Tüm bu faydalarından ötürü kartlı ödemelerin yaygınlaşması adına bazı adımlar atılmış durumda. 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesinde şu ifade yer alır: 'Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez.' Ne yazık ki zaman zaman bu kanun maddesine aykırı bazı uygulamalarla karşılaşıyoruz. Nakit ödemelere indirim şeklinde olan bu uygulamalarla aslında bahsi geçen kanun maddesinin etrafından dolaşıldığı zannediliyor, yani kartlı ödemeye ek ücret talep edilmiyor da nakde indirim yapılıyormuş gibi. Tabii ki iki ifade arasında bir fark yok ve ikisi de kanuna aykırı. Bu uygulamalar genellikle kayıt dışılığın fazla olduğu sektörlerde oluyor. Ancak son zamanlarda teknoloji şirketlerinin mağazalarında dahi böyle uygulamalarla karşılaşıyor olmamız bizi üzüyor."
Vatan

1 Milyar Dolarlık Satış 
Geçen hafta bir önceki haftanın benzeriydi. Borsada zaman zaman görülen tepki alımlarına rağmen devam eden düşüş, döviz kurları ve tahvil bono faiz oranlarında ise çıkış trendi vardı. Dış piyasalarda Euro'nun değer kazanmasının yansıması olarak parite desteğiyle Euro/TL kuru yeni zirveler denedi, dolar/ TL kuruna göre daha güçlü görüldü. Tahvil bono faiz oranlarındaki yükseliş ise yüksek enflasyon, merkez bankası para politikası, bütçe açığı gibi piyasadan ayrı bazı özel gerekçelerden besleniyor. Bir de piyasaların nedense kasım sendromuna dönüşen sıkıntılı görünümü eklemek gerekecek. Son günlerde dikkat çeken bir diğer gelişme, yabancı yatırımcıların tavrında görülen değişim. Bunun ilk sinyallerini ülke ekonomilerinin risk ölçüsü olarak görülen CDS oranlarında (risk primleri) gördük. Türkiye'nin 5 yıllık CDS oranları eylül ayında 160 seviyelerinde iken kasım ayında 200'ün üzerinde seyrediyor. Daha somut gelişme veya realite ise Merkez Bankası'nın açıkladığı yabancı işlemlerindeydi. 10 Kasım haftası hisse senetlerinde 513 milyon dolar, tahvil bonoda 532 milyon dolar, toplamda 1 milyar doları aşkın yabancı satışı gerçekleşti. Gelen satış miktarı haftalık bazda son yılların en ciddi rakamlarından biri olarak görüldü. Yabancı yatırımcının tavır değişikliğine bir çok iç ve dış etkenler sayılabilir. ABD Merkez Bankası (FED) para politikası yani faiz artırım ve bilanço küçültme sürecinin başlamasıyla Türkiye gibi dış finansman ihtiyacındaki gelişen ülke piyasalarına olumsuz yansımalar bekleniyordu. Ayrıca iç gündemde beklenti ihtiyacının sürüyor olması, zorlaşan gündem, yüksek enflasyon, cari açık ve bütçe açığı gibi yumuşak karnımız sayılacak makro ekonomik veriler, 27 Kasım'da görülecek olan ABD'deki dava ile ilgili spekülasyonlar gibi bazı konu başlıklarını saymak mümkün. Öte yandan Moody's'in Türkiye raporu moral vermekle birlikte piyasalar bu sıra bardağın boş tarafını görme eğiliminde. Borsa özelinde belki dip not olarak vermek gerekirse son dönemlerde çok yakından izlenen Aselsan hissesine gelen kâr satışlarının etkisi ayrıca hissedildi. Yine ABD'deki dava bağlamında Halkbank da fiyat hareketleri yakından izlenen hisseler arasında. Diğer yandan cuma günü Cumhurbaşkanının yüksek faiz ve merkez bankası uygulamalarına eleştirileri dikkat çekti. Borsa İstanbul her ne kadar uyum sağlayamazsa da dış borsalarda ise iyimserlik sürüyor. ABD'de vergi reformunun Temsilciler Meclisi'nden geçmesi çıkış trendini sürdüren ABD borsalarına katkı yaptı. Dış piyasalarda altının ons/ dolar fiyatı yatay hareketini sürdürüyor. İçeride ise altının gram/TL fiyatı kur etkisiyle yeni zirveler deniyor. Özetle, piyasalarda gergin ve sıkıntılı süreç devam ediyor. Önümüzdeki hafta olumsuz gelişmelerin belli ölçüde fiyatlanmasına bağlı olarak borsada tepki yükselişleri, faiz ve döviz tarafında kısa süreli gevşemeler görülse de mevcut trendlerin önümüzdeki hafta da korunması daha olası görülüyor.

 POLİTİKA
  TÜRKİYE'NİN TARİHİNE KİMSE HAKARET EDEMEZ 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NATO tatbikatındaki "Atatürk ve Erdoğan düşmanlığı" skandalına ilişkin "Türkiye'ye yönelik eleştiriler olabilir, buna itirazımız yok ama hiç kimse Türkiye'nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Bunu şiddetle kınıyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, CHP Emek Büroları'nca düzenlenen "Taşeron İşçilik Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, toplantının doğrudan kendisini ilgilendirmediğini, bir taşeron işçisi olmadığını söyledi. NATO tatbikatındaki "Atatürk ve Erdoğan düşmanlığı" skandalına da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Biz siyasetçiyiz. İçeride oturur tartışırız, A partisinin, B partisinin genel başkanıyla düşüncelerimizi söyleriz ve tartışırız. Sonuçta biz bir aileyiz, 80 milyonluk bir aileyiz ama hiçbir zaman kendi ülkemizin tarihine ve bugününe hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Şimdi bu yetkililerden Türkiye'ye yapılan bu hakaret nedeniyle yöneticileri tatmin edecek açıklama bekliyoruz. Bu sıradan bir 'özür dileriz' olayıyla geçiştirilecek bir konu değildir."
Milliyet 

'Nato Yokken Biz Vardık!' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada NATO'ya çok sert sözlerle yüklendi: Türkiye'nin üyesi olduğu uluslararası ittifaklar, ne hazin, ne yazık ki, bir tarafta yüzümüze gülerken diğer tarafta sırtımıza hançeri saplamak, ayağımıza ve bahtımıza pranga vurmak için çalışmış, çabalamış ve oyun içinde oyun planlamışlardır. Açıkça ifade etmem gerekirse NATO bunlardan birisidir. 1950 yılının 17 Eylül'ünde Kore'ye asker göndererek 724 şehit vermemiz üzerine kapılarını açan NATO yıllardır altımızı oymuş, hassasiyetlerimizi kaşımış, siyasal ve toplumsal kaosların kışkırtıcısı, azmettiricisi olmuştur. : Bu tatbikat görünümlü provokasyon kapsamında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının kurgusal hasım ülkelerin liderleri arasında gösterilmesi, ilaveten Sayın Erdoğan'ın alenen karalanması tamir ve telafisi olmayan bir rezilliktir. NATO'yu doğrudan bağlayan bu alçalmanın, bu aşağılık tertibin birkaç ucube ve alçak görevlinin suçu diye geçiştirilmesi, özür dilemekle durumun kurtarılma gayretleri beyhude ve boş bir arayıştır. Özürmüş, ne özrü, neyin özrü? Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı'yla şu anda görevinin başında bulunan Cumhurbaşkanı'nı psikolojik harp taktikleriyle yıpratma, tartışmaya açma, suçlama teşebbüsü su katılmamış bir düşmanlık emaresidir. NATO, Türkiye'den ne istiyor? Neyi bekliyor? Nereye varmayı ümit ediyor? Yarım asrı geçen süreden beri ayağımıza dolaşan, faydasından çok zararını çektiğimiz askeri veya sivil küresel organizasyonların milli gerçeklere uygun, milletimizin beklentilerine müzahir şekilde tekrar yorumlanması kaçınılmazdır. NATO yokken biz vardık, şayet ve gerekirse biz bu yapının içinde olmazsak da dünyanın sonu değildir.
Vatan

 SPOR 
Efsaneyi Kaybettik 
Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede dün 50 yaşında yaşamını yitirdi. Siroza bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören ve 6 Ekim'de karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı. Süleymanoğlu'nun tedavi gördüğü hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, yaptığı açıklamada, "İşin doğasında olan bir takım problemler yaşadık. Her türlü medikal protokolü ve tedaviyi geniş bir ekiple, konsensüsle karar vererek yaptık. Tüm müdahalemize rağmen Naim Süleymanoğlu'nu 14.50 itibariyle kaybettik" dedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin de Süleymanoğlu'nun vefatının ardından hastaneye geldi. Şahin yaptığı açıklamada Süleymanoğlu'nun cenazesinin bugün Fatih Camii'ndeki öğle namazının ardından Edirnekapı'da defnedileceğini söyledi
Milliyet

Başımızı Koyduk Kefenimizi Giydik 
Beşiktaş Kulübü'nde 2017 yılı 4. Olağan Divan Kurulu toplantısı Hilton Convention Center'da gerçekleştirildi. Başkan Fikret Orman, yönetim kurulu olarak kulübü daha da büyütmek için mücadele verdiklerini belirterek, camia olarak kenetlenip başarıya ulaşacaklarını söyledi. Eleştirilere cevap verirken kendilerini Beşiktaş'a adadıklarına vurgu yapan Başkan Orman, "Bu Beşiktaş, bizim Beşiktaşımız. Biz sizin için çalışıyoruz. Ben ve arkadaşlarım çok büyük gayret içindeyiz. Şu gördüğünüz fotoğraf kendiliğinden oluşmadı. Beşiktaş'ın nezaketi ve zarafeti içinde temsil edilmesi konusunda rahatsızlık duyuyor muyuz? Beşiktaş iyi yoldadır. Kıskançlık insanın içinde olan bir şeydir fakat Beşiktaşlıya yakışmaz. Hiç korkmayın, böyle şeylerden biz yılmayız. Anlattıklarım yaşadıklarımızın yüzde 50'sidir. Çocuklarımıza atılan mesajları anlatmıyorum. Bunda tek amaç bizi yıldırmaktır. Biz bu işe başımızı koyduk, kefenimizle geldik. Alnımızın akıyla gideceğiz. Beşiktaş'ın başarısı için hep birlikte, el birliğiyle çalışalım ve mücadele edelim" dedi. Futbol takımının Süper Lig'deki şampiyonluk iddiasına değinen Fikret Orman, son iki sezonda olduğu gibi yine hedefe ulaşacaklarını savundu. Beşiktaş Başkanı, "Şampiyonlar Ligi'nde iyi gidiyoruz. Lige ise hafif konsantrasyon bozukluğuyla başladık. Akhisar karşısında takımımızın arzusu, kazanma isteği çok üst düzeydeydi. Hiç merak etmeyin takımımız şampiyon olarak bu sezonu bitirecektir. Buna inanın. Beşiktaş uzun bir maraton içinde bütün engelleri aşabilecek kadroya sahiptir. Tabii ki aşağı çekmeler olacaktır. Hakemler etki altına alınmaya çalışılmaktadır. Bunlar bildiğimiz şeylerdir. Zor bir sezon yaşayacağız ama bu zorluktan Beşiktaş kenetlenerek çıkacaktır" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Hızaya Gel! 
Medipol Başakşehir, Süper Lig'in havasını resmen değiştirdi. Haftanın maçında lider Galatasaray'ı 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda konuk eden Abdullah Avcı yönetimindeki turuncu-lacivertliler, Adebayor'un hat-trick yaptığı maçta 5-1 kazanarak ligin zirvesine dengeyi getirdi. Başakşehir eksiklere rağmen neden sistem takımı olduğunu ispatlarcasına bir futbol sergiledi. Şampiyonluk yolunda büyük bir aday olduğunu da gösterdi. Buna karşın Galatasaray ise ne yaptığını bilmez bir şekilde oynadı. Tudor'un Gençlerbirliği'ne karşı tutan sistemi, Başakşehir'e karşı arıza verdi. Sarı-kırmızılılarda, milli aralar sonrası yaşanan düşüşün bir yenisi daha gerçekleşirken, ağır yenilgiyle Tudor hedefteki isim haline geldi. İlk dakikalarda Adebayor'un yarattığı 2 tehlike aslında maçın nasıl geçeceğine yönelik ipuçları verdi. 33 yaşındaki Togolu, Maicon ve Denayer'e çok zor anlar yaşattı. Ev sahibi ekip 25'te perdeyi Attamah ile açtı. Kazanılan serbest vuruşta Attamah iyi yükselip takımını öne geçirdi. Duran toplarda adam paylaşımı uygulayan sarı-kırmızılılar, Attamah'ı atladı. 42'de Visca'nın ortasında Adebayor sahneye çıktı. Togolu golü atarken hiç zorlanmadı. İkinci devreye Galatasaray baskılı başladı. 55'te Latovlevici'nin sold a n ortasında Gomis muhteşem bir kafayla farkı 1'e indirdi. Ancak bu sevinç 3 dakika sürdü. 58'de Adebayor, Denayer'i bakkala gönderip vuruşunu yaparken Maicon'a çarpan top Muslera'yı yanıltıp ağlara gitti. Adebayor 76'da ise Elia'nın düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı gole çevirip hat-trick yaptı, skoru da 4-1'e getirdi. Başak şehir fırtınası dinmedi. Kerim Frei oyuna girdikten 3 dakika sonra 89'da 5. golü attı ve perdeyi kapadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme