20 Kasım 2017 Pazartesi

20.11.2017 Genel Gündem

20.11.2017

GÜNDEM
Darbecilere 34 Milyon Liralık Tazminat Davası 
Emniyet Genel Müdürlüğünce FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında bombalanma sonucu bina ve araçlarında oluşan zararın karşılanması için örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 661 sanık hakkında 34 milyon 559 bin 647 liralık tazminat davası açıldı. Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesince görülecek davanın 197 sayfalık dilekçesinde, darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü ile bağlı birimlerin taşınır ve taşınmaz mallarında meydana gelen zararın, cuntacılardan tahsil edilmesi talebinde bulunuldu. Eylemleri nedeniyle davalıların, doğan zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu oldukları vurgulanarak mahkemeden kurumun lehine 34 milyon 559 bin 647 lira maddi tazminata hükmedilmesi istenildi. Dilekçede, mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine tedbir konulması talep edildi. 15 Temmuz'da Ankara Emniyet Müdürlüğünün, darbecilerin kontrolündeki savaş uçakları, helikopterler ve tankların hedefi olduğu hatırlatılan dilekçede, darbe karşıtı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli ile emniyet güçlerinin milli iradenin yanında yer alarak halkla birlikte darbeyi püskürttükleri vurgulandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesindeki şube binaları, bilgi işlem merkezleri, plaka tanıma sistemleri ve MOBESE'ler ile 186 farklı modeldeki aracın ağır hasar gördüğü belirtilen dilekçede, 55 aracın ise kullanılamaz hale geldiği kaydedildi. Dilekçede, "Teşkilatımız, tarihimizin ve demokrasimizin hiçbir döneminde olmadığı şekilde büyük maddi zarara uğramıştır" ifadesi kullanıldı.
Vatan


Yükselen 100'ün Gündemi Yatırım 
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Londra Borsası işbirliğiyle yaptığı "Türkiye'nin Yükselen Liderleri" araştırmasını tamamladı. Araştırmayla son 3 yılda sürekli büyüme gösteren 100 şirketin ortak özellikleri belirlendi. Buna göre, söz konusu 100 şirket, Türkiye ortalamasından 4 kat fazla istihdam yarattı. 65 patent ve 3 bin 776 tescilli markayı elinde bulunduran 100 şirketin kurucularının ortalama yaşı ise 62. İlk 100 şirketin 2013 ve 2016 yılları arasındaki yıllık büyüme hızı yüzde 25 oranında gerçekleşirken, bazı işletmeler kendi sektörlerinin en az 2 kat üzerinde büyüme hızı ortaya koydu. Akaryakıt dağıtımı, bilişim, ana metal, orman ürünleri, kauçuk ve plastik, hazır giyim ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler, sektör ortalamasına göre büyüme hızı sıralamasında başı çekti. Bilişim sektöründe yer alan 69 şirketin bu dönemde yıllık büyüme hızı yüzde 45'e ulaşarak sektörün yaklaşık 4 kat üzerine çıktı. Türkiye'de istihdam artışının yıllık büyüme oranı yüzde 3.41 olarak gerçekleşirken, aynı oran araştırmada yer alan şirketler için yüzde 13'e ulaştı. Araştırmada yer alan şirketlerin yeni iş imkânı yaratma performansı, Türkiye genelindeki istihdam artışından yaklaşık 4 kat daha hızlı. Bu şirketlerin, önümüzdeki 3 yıldaki stratejik öncelikleri ise şöyle: Yüzde 52'si gelecek 3 yıl içinde yurtiçinde yeni tesis yatırımı yapmayı, yüzde 49'u mevcut tesislerinde kapasiteyi artırmayı, yüzde 41'i mevcut tesislerini modernize etmeyi, yüzde 28'i yurtdışında yeni tesis yatırımı yapmayı planlıyor.
Haber Türk

Efsaneye Veda 
İstanbul'da dün son yolculuğuna uğurlanan Naim Süleymanoğlu için Fatih Camisi'nde tören yapıldı. Camiye giden yollar, karaciğer naklinin ardından beyin kanaması nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybeden 'Cep Herkülü'nün fotoğraflarıyla donatıldı. Tabutun üzerine, "Kalbimizdesin" yazılı, altın madalya kazandığı bir müsabaka sonrası çekilmiş fotoğrafı konuldu. Törene Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ile çok sayıda yetkili ve sporcu katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, Süleymanoğlu'nun birçok olimpiyat ve dünya şampiyonluğu ile 46 rekor kıran bir sporcu olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: "Öyle ki ağırlığının 3 katı fazlasını bir seferde kaldırarak erişilemeyecek bir rekoru da gerçekleştirmiştir. Defalarca ay yıldızlı bayrağımızı göndere çekmeyi başarmış ve 80 milyon milletimizin göğsünü kabartmıştır. Genç yaşta kaybettiğimiz, milli haltercimiz, efsane sporcu Naim Süleymanoğlu'na bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Ailesine başsağlığı diliyorum, milletimizin başı sağ olsun." 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal da Naim Süleymanoğlu'nun, babasının manevi oğlu olduğunu söyledi. Özal "İlk günlerini hatırlıyorum. Pırıl pırıl bir insandı. Hiçbir zaman kimseyi üzmedi. Dünyada onun kırdığı rekor kırılamadı. Kimsenin de kırabileceğini sanmıyorum" dedi. Özal, Naim Süleymanoğlu'nun Turgut Özal'ın girişimiyle Türkiye'ye getirilişine ilişkin soru üzerine de şunları söyledi: "İltica etmek istediği bilgisi babama geldi. Bunun üzerine biz de MİT mensupları ile beraber, tabii o zaman Bulgar ajanları da Naim'in peşindeydi. Bizimkiler daha akıllı çıktı, çeşitli şekillerde yollarını kaybettirerek ondan sonra Başbakanlık uçağıyla direkt Ankara'ya getirildi. Bir casusluk filmi olabilir bu, ajanlar savaşı diyelim." Naim Süleymanoğlu, törenin ardından Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Hürriyet

DÜNYA 
Partisinden Atıldı 
Zimbabve'de darbe sonrası görevinden istifa etmemekte direnen 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe, iktidar partisi Zimbabve Afrika Ulusal Birliği- Yurtsever Cephesi (ZANU-PF) başkanlığı görevinden alındı. ZANU-PF yetkililerinin verdiği bilgiye göre, partinin merkez komitesi, Mugabe'nin yerine eski Devlet Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı getirdi. Mnangagwa'nın görevine geçen hafta Mugabe tarafından son verilmiş, bu da ülkedeki askeri darbeyi tetiklemişti. Komite, Robert Mugabe'nin bugün öğle saatlerine kadar devlet başkanlığından istifa etmemesi durumunda, bu göreve ilişkin azil sürecinin başlatılması için de karar aldı. ZANU-PF merkez komitesi, Mugabe'nin eşi Grace Mugabe'yi de partinin kadın birliği başkanlığından azletti. Partinin, yeni devlet başkanı adayı olarak da Mnangagwa'yı belirlediği bildirildi. Bununla birlikte Mnangagwa'nın, bayan Mugabe'ye yakın bir kişi olduğu belirtiliyordu. Partinin aldığı karar, 37 yıldır iktidarda olan Mugabe'nin istifası için artan baskının ardından geldi. Ülkede güçlü bir konuma sahip olan ve ZANU-PF desteğiyle faaliyet gösteren Savaş Gazileri Birliği'nin yanı sıra partinin gençlik teşkilatı da, Mugabe'ye istifa çağrısı yapmıştı. Uzun yıllar boyunca Mugabe'ye destek veren ancak askeri darbe sonrası bu desteğini çeken gençlik teşkilatı, Devlet Başkanı'nın eşi Grace Mugabe'nin de partiden ihracını istemişti.
Milliyet

Antalya'da Üçlü Uzlaşma 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla 22 Kasım'da Soçi'de düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirvenin hazırlıkları kapsamında, üç ülkenin dışişleri bakanları Antalya'da bir araya geldi. Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in bir araya geldiği toplantıdan, pek çok konuda uzlaşma çıktığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey memurlarının, Tahran'da bir araya gelerek ön hazırlık yaptığını anlatan Çavuşoğlu, dün de Soçi Zirvesi ile ilgili gündeme gelecek konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Çavuşoğlu, "Astana süreciyle beraber, İran ve Rusya ile, özellikle sahada ateşkesin tesis edilmesi, çatışmasızlık bölgelerinin, gerginliği azaltıcı bölgelerin oluşması konusunda olumlu anlamda önemli mesafeler kat ettik. Geçen yıla göre şartlar daha iyi durumda. Ama siyasi çözüm olmadan bunun sürdürülebilmesi mümkün değil" dedi. Bir taraftan DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadelenin sürmesi, diğer yandan da siyasi sürece ağırlık verilmesi gerektiğini altını çizen Dışişleri Bakanı, "Bu zirvede de liderler, kendi aralarında yine değerlendirmeyi yapacaklar ve alınan kararlar neticesinde üç ülke olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz" diye konuştu.
Milliyet 

'O Emri Uygulayacak Kadar Aptal Mıyım?' 
ABD'de 40 yıl sonra ilk kez bir başkanın nükleer silah kullanma yetkisi Kongre'de tartışmaya açılmıştı. Atom bombasıyla saldırı emri verilmesi durumunda başkanın talimatını alacak olan general de tartışmaya katıldı. Orgeneral Hyten, Kanada'da düzenlenen Halifax Uluslarası Güvenlik Forumu'nda konuştu. Trump'ın nükleer silahları yasal olmayan bir şekilde kullanma ihtimaline ilişkin bir soru üzerine ABD'li general, "Bazıları aptal olduğumuzu zannediyor. Biz aptal insanlar değiliz. Bunlar hakkında çok düşünüyoruz. Böyle bir sorumluluğunuz varsa nasıl olur da bu konu üzerine kafa yormazsınız? değerlendirmesinde bulundu. Trump'ın nükleer saldırı karar alması durumunda emre uymayacağını açıklayıp 'Hayatınızın geri kalanını hapiste geçirebilirsiniz' uyarısı yapan Hyten, Trump'a yasaya uygun başka seçenekler sunacağını söyledi. Stratejik silahların kullanılması ile ilgili prosedürleri anlatan Orgeneral Hyten, "STRATCOM komutanı olarak başkana tavsiyede bulunurum, o bana ne yapacağımı söyler" dedi. Hyten, şöyle devam etti: Eğer kararı yasa dışı ise ne olacak? Ben şunu diyeceğim: 'Sayın Başkan, bu yasa dışıdır.' Ve Trump'ın ne yapacağını tahmin edin. 'Yasal olan ne?' diye soracak. Biz de söz konusu durumda kullanmak üzere, farklı kapasitelerimizin bir araya getirdiğimiz seçenekler sunacağız. İş bu şekilde yürür. Kuzey Kore ile ABD arasındaki tansiyon yükseldikçe Kongre'de Trump yönetiminin nükleer bir girişimde bulunma ihtimaline karşı tartışmalar yaşanıyor. Aralarında Cumhuriyetçilerin de bulunduğu bir grup kongre üyesi ve senatör, Trump'ın nükleer kullanma yetkilerine sınırlama getirmek üzere bir yasa çıkarılmasını talep ediyor.
Vatan

Sinyal Verdi! 
Arjantin Savunma Bakanlığı, Cumartesi günü gelen 7 başarısız uydu aramasının, Çarşamba gününden bu yana haber alınamayan 44 mürettebatlı askeri denizaltıdan yapılmış olabileceğini açıkladı. Sinyallerin gönderildiği yer belirlenmeye çalışılıyor. Atlas Okyanusu'nun güneyinde kaybolan ARA San Juan adlı denizaltıyı arama çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Çalışmalara Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de bir uçakla katılıyor. ABD Donanması da denizaltının deniz tabanında bulunması ihtimaline karşı, derin su kurtarma araçları gönderiyor. Şiddetli rüzgar ve dalgalar, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Dizel ve elektrikle çalışan denizaltı, yaklaşık 430 km açıkta kaybolmuştu. Denizaltı kaybolduğunda, Güney Amerika'nın en güneyindeki Ushuaia bölgesindeki rutin görevinden, Buenos Aires'in güneyindeki Mar del Plata limanına geri dönüyordu. Denizaltının, elektrik kesintisi nedeniyle iletişim sorunları yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak donanma protokolleri gereği, iletişim kesintisi halinde denizaltının su üstüne çıkması gerekiyor.
Vatan

'Pyd 'Nin Katılımı Kabul Edilemez' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Suriye konulu zirvenin hazırlıkları kapsamında dün Antalya'da bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile 11.00 sularında başlayan toplantının ardından yaptığı açıklamada, önceki gün üç ülkenin üst düzey memurlarının Tahran'da bir araya gelerek ön hazırlıkları yaptığını söyledi. Çavuşoğlu, dünkü toplantıda da 22 Kasım'da Soçi'deki zirvede gündeme gelebilecek konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. PYD'nin Soçi'de yapılacak 'Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne davet edilip edilmemesine ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi: "Elbette PYD, YPG konusunda hassasiyetimiz ortadadır. Bunun, yani herhangi bir toplantıya katılmasının bizim için kabul edilemez olduğunu başından beri tüm muhataplara, sadece burada toplantıya katılan ülkelere değil, Cenevre formatındaki toplantılar marjında da herkese söylemiştik. Bizim bu hassasiyetimiz devam ediyor." Bakan Çavuşoğlu, toplantıda İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki gözlemcilerin konuşlanma sürecine de değinerek Türkiye'nin bölge içerisinde, Rusya ve İran güçlerinin de dışarısında en kısa sürede konuşlanması konusunu da kısaca ele aldıklarını söyledi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolsr: 3,8716-3,8776
Euro: 4,5672-4,5748
Sterlin: 5,1194-5,1260
Gram Altın: 161,0198-161,3250

Teşvik Canlandırdı Sıra Özel Sektörde 
Yılın ilk 3 ayında ekonomi yüzde 5.2 büyümüştü. İkinci 3 aylık dönemde büyüme yüzde 5.1 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde önce yılın üçüncü çeyreğine ait sanayi üretim göstergeleri açıklandı. Sanayide üretimin beklenenin çok üzerinde arttığı görüldü. Yılın üçüncü çeyreğinde sanayi üretim endeksindeki (arındırılmamış endeksteki) artış yüzde 13.7 oldu. Sanayi üretimdeki artış, yılın üçüncü çeyreğinde büyümenin (GSYH artışının - milli gelirdeki büyümenin) yüzde 10'un üzerine çıkacağını, yıllık büyümenin yüzde 6 - yüzde 7 dolayında olacağını gösteriyor. Sanayi üretim göstergelerinden sonra hisse senetleri borsada işlem gören, ülkenin en büyük sanayi ve ticaret şirketlerinin yılın ilk 9 ayına ait bilanço rakamları açıklandı. Tüm borsa şirketlerinin yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre kârlarının yüzde 49 arttığını öğrendik. Sanayi şirketlerinde faaliyet kârının artışı yüzde 61, ticaret şirketlerinde yüzde 119 oranında. "Ekonomi yavaşladı. Piyasa durgun. Şirketlerin borçları var. Döviz borcu olanlar var. Şirketler güç durumda. Döviz fiyatı artıyor, faizler yüksek. Bu durumda iş yapılır mı?" denilirken bir de baktık ki, üretim artmış. Satışlar artmış. Şirketler şimdiye kadar görülmemiş ölçüde kâr etmiş. Milliyet Ekonomi'de Zeynep Aktaş, şirketlerin kârlılıkları ile ilgili rakamları ve açıklamaları yayınladı. Zeynep Aktaş'dan rica ederek aldığım ek bilgileri bu yazının altındaki tabloda özetledim. Yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre: Sanayi şirketlerinin satış gelirleri yüzde 36 oranında, ticaret şirketlerininki yüzde 14 oranında artmış durumda. Sanayi şirketlerinin toplam borçlarındaki artış yüzde 30, ticaret şirketlerininki yüzde 16 oranında.
Milliyet

Yerli Türksat 6a Bu Merkezde Üretilecek 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde(USET) Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A geliştirilerek üretilecek. Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türksat AŞ tarafından yatırım maliyeti karşılanan merkezin işletmesini TAI yapıyor. TAI, uzman personeli ve endüstriyel altyapılarıyla USET Merkezi'nin ihtiyaç duyduğu tüm teknik desteği tek başına sağlıyor. Yaklaşık 3800 metrekarelik temiz oda ve yer destek ekipmanlarına sahip merkezde, kütlesi 5 tona kadar birden fazla uydunun aynı anda montajı, entegrasyonu ve test faaliyetleri gerçekleştirilebilecek. Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri yapıldı. Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesis sayesinde uzay sistemleri montajı, entegrasyonu ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna geldi. Merkez, askeri havaalanına bağlantısıyla emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağladı. Yer gözlem, haberleşme ve benzeri özelliklerdeki tüm uzay sistemlerinin fırlatılmaya hazır hale gelinceye kadar yapılması gereken tüm aşamalarında hizmet verebilecek şekilde tasarlanan USET Merkezi'ndeki uydu montaj faaliyetleri kapsamında, ekipman, alt sistem, kablolama ve yapısal parçalar bir araya getirilerek uydunun oluşturulması amaçlanıyor.
Milliyet 

Yeni Silahı Doları Düşürür Mü? 
Merkez Bankası önceki haftanın sonunda "Türk Lirası uzlaşmalı Vadeli Döviz Satımı" yapacağını açıkladı. Forward; önceden vadesi ve fiyatı anlaşılmış, vadesi geldiğinde anlaşılan finansal ürünün (Genellikle dövizin) alınıp/satıldığı, buna karşın yine anlaşılmış finansal ürünün "teslim" edildiği finansal "anlaşmalardır". Türkçe'ye "Vadeli Anlaşma" olarak çevirdik ancak "future kontratlar" ile zaman zaman karışabiliyor. Forward işlemi vadesinde karşılıklı takası yapılırken, future kontratları (örn. BIST'teki vadeli kontratlar) her gün "uzlaşma fiyatı" üzerinden kâr/zarar el değiştiriyor, Vadesinde önceden anlaşılmak koşulu ile nakdi/fiziksel (endeks kontratları hariç) uzlaşmaya gidiliyor. Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu bu 2 finansal ürünün bir tür "melezi". Vadesinde anlaşılan fiyat ile piyasa (Merkez Bankası döviz alış kuru) arasındaki fark, TL olarak taraflar arasında el değiştirecek. Fiziki olarak dolar teslimatı yapılmayacak. Teknik olarak TCMB'nin döviz rezervleri "korunacak", sadece kur riskinin yönetimi için kullanılacak. Her ne kadar rezervler kullanılmayacak dense de fiyat riski açısından piyasa bu işlemlere konu olacak tutarları "net rezerv" hesaplamasından düşecektir. Ne de olsa bu işlemlerin sonunda kur riski (teslimat riski geçmemiş olsa da) TCMB'ye geçmiş olacak. 18 Kasım'da yapılan açıklama ile bu işlemlere bugünden itibaren başlanacağı ve beraberinde de ihale takvimi açıklandı. Buna göre yıl sonuna kadar toplam 3 milyar dolarlık "Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satımı" yapılacak. Her hafta Çarşamba ve Cuma günleri hariç günlük 150'şer milyon dolar olmak 3'er aylık, her Pazartesi günü 100'er milyon dolar olmak üzere 3 aylık ve 20 Kasım, 4 Aralık, 18 Aralık tarihlerinde de 100'er milyon dolarlık 6 aylık vadeli satım ihalesi açılacak.
Vatan

Büyük Türkiye Resmi Dünyaya Açılıyor 
Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), doğru bir Türkiye algısı oluşturmak ve ülkenin uluslararası arenadaki markalaşma sürecine katkı sunmak için seferberliğe başlıyor. 2005 yılından itibaren yürüttüğü 'Büyük Türkiye Resmi' kampanyasıyla 3 yıl boyunca Türkiye'yi dolaşan TİKAD, şimdi bu kampanyasına uluslararası boyut kazandıracak. Türkiye'nin birçok ilini dolaşan TİKAD, tarihi ve kültürel değerlerin öne çıkarılması, ekonomik kaynakların verimli değerlendirilmesi gibi çalışmalar yapmış, ayrıca çok sayıda yerel girişimciye destek olmuştu. TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, kampanyanın uluslararası boyutunda tüm bağlantılarını ve işbirliklerini kullanarak Türkiye'yi anlatacaklarını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da desteğini istedi. Bulut, "Kampanyamızın ikinci adımında 'Mavinin Gücü' projemizi geliştirdik. Bir deniz ülkesi olan Türkiye'nin denizlere kıyısı olan ülkelerle arasındaki bağları güçlendirmesini, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyoruz. Konferanslar, sergiler, fuarlar gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Vatan

İş Kazalarını Sanal Gerçeklik Önleyecek 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, inşaattan madene, okuldan eve kadar kazaları önlemek için harekete geçti. 2018'de uygulanacak yol haritasına göre, özellikle iş kazalarının sıkça yaşandığı alanlarda uygulama rehberleri hazırlanacak. Gürültülü işyerleri, inşaatlar ve kule vinçlerinde ortaya çıkabilecek iş kazaları ile madenlerde karşılaşılabilecek su baskınlarına ilişkin rehberler hazırlanacak. Bakanlık, okullara hatta evdeki kazalara da el atacak. Bu kapsamda, okullarda iş sağlığı ve güvenliği kulüpleri oluşturulması teşvik edilecek. "Güven usta okulda" projesi ile okulöncesi ve ilkokul öğrencilerine sağlık ve güvenlik kültürü kazandırılacak. Sanal gerçeklik laboratuvarı kurularak kazaların önlenmesine yönelik eğitimler verilecek. Ev kazalarını içeren önleyici rehber hazırlanacak.

POLİTİKA
 Yapılan Hesapları Paçavraya Çevireceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yaklaştıkça Türkiye'ye çelme takmak isteyenlerin operasyonlarının artacağını belirterek, "Önümüzdeki dönemin çok daha çetin sınamalarla dolu geçeceğini tahmin etmek zor değil. Ama hamdolsun biz her şeye hazırlıklıyız" dedi. Artık belli uluslararası örgütlere ileri garnizonluk yapan bir Türkiye'nin olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Masa başında ülkemizle ve bölgemizle ilgili yapılan hesapları, çizilen haritaları bir asır önce nasıl yırtıp attıysak, bugün de Allah'ın yardımıyla aynı şekilde paçavraya çevireceğiz" dedi. Erdoğan dün katıldığı AK Parti Bayburt ve Gümüşhane il kongrelerinde şu mesajları verdi: Türkiye'yi büyütmek, güçlendirmek, kalkındırmak, zenginleştirmek için çalışırken diğer yandan ülke ve milletin bekasına yönelik tehditlerle mücadele içindeyiz. Dünyanın düzeni belki her zaman sorunluydu ama şu anda çok daha çarpık bir işleyişle karşı karşıyayız. Bazı ülkeler tüm dünyayı kendi tapulu mülkleri gibi görüp istedikleri gibi kural koyma, kural çiğneme hakkına sahip olduklarını sanıyorlar. 2019 yaklaşıkça elbette Türkiye'ye çelme takmak isteyenlerin operasyonları da artacaktır. Son birkaç gündür yaşadıklarımız gerçeği görmek isteyenler için yeterlidir. En son NATO tatbikatında hem Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hem de şahsımı hedef tahtasına yerleştirdiler, skandala imza attılar. Bugüne kadar bize yapılan saldırıları gizleyemedikleri bir sevinçle karşılayanların işin içine Atatürk de dahil edilince meselenin gerçek yüzünü anlamış olduklarını ümit ediyorum. Bu çerçevede yapılan açıklamaları da olumlu buluyorum. Artık hepimiz de çok iyi biliyoruz ki mesele şahıs meselesi, parti meselesi değildir. Hedef Türkiye'dir, Türk milletidir. Önümüzdeki dönemin çok daha çetin sınamalarla dolu geçeceğini tahmin etmek zor değil. Ama hamdolsun biz her şeye hazırlıklıyız. Bugün artık ekonomiden savunma sanayiine, ticaretten diplomasiye kadar her alanda 15 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir Türkiye var. Artık belli uluslararası örgütlere sadece ileri garnizonluk yapan bir Türkiye de yok. Bizi 1980'lerin, 1990'ların Türkiye'si ile karşılaştıranlar çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacaklar. Türkiye bağımsızlığını birilerinin ihsanına borçlu, sınırları cetvele çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye istiklalini kapalı kapılar ardından pazarlıklara borçlu bir ülke değildir. O iş geçti. Onlar tarih oldu, tarih. Biz 1071'den beri vatanımız olan bu topraklarda başı dik ve özgür yaşamanın mücadelesini veriyoruz... Masa başında ülkemiz ve bölgemiz ile ilgili yapılan hesapları, çizilen haritaları bir asır önce nasıl yırtıp attıysak bugün de Allah'ın yardımıyla aynı şekilde paçavraya çevireceğiz.
Milliyet

'Sarraf Davası Siyasi Operasyon' 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, son günlerde ABD'de Rıza Sarraf üzerinden devam eden davanın ana gündemlerden biri haline gelmeye başladığını belirtti. Bozdağ dün Adıyaman'da AK Parti'nin merkez ilçe kongresine katıldı. Norveç'teki NATO tatbikatında yaşanan skandalla ilgili, "Bu büyük bir rezalet, kepazelik ve alçakça bir tutumdur" diyen Bozdağ, ABD'deki Sarraf davasıyla ilgili de şöyle konuştu: Buradan çok net bir şekilde söylüyorum, bu dava siyasi bir davadır, hukuksal hiçbir altyapısı ve dayanağı yoktur. FETÖ terör örgütünün 17-25 Aralık sürecinde Türkiye'de yapmak isteyip de başaramadığı, başarısız hukuk darbesi girişiminin ABD üzerinden Türkiye'ye karşı yürütülmesinden başka hiçbir anlam ifade etmemektedir. Dosyada kullandığınız sözde deliller, nerede, ne zaman nasıl ve kimden elde ettiniz? Türkiye'den adli yardımlaşma talep edip de Türkiye'den aldığın belgeler mi yoksa başka yerlerden başka şekillerde elde ettiğiniz kağıt parçaları, dijital veriler, oluşturulmuş deliller mi. Resmen Türkiye'ye karşı, Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı yürütülen yargı kullanılarak yürütülen siyasal bir operasyon var. Amerikan yargısı, tutuklandığı günden beri Rıza Sarraf ve diğerlerini tehdit ederek 'Eğer dediklerimizi kabul edip altına imza atarsan hemen hürriyet, atmazsan 35 yıl, 140 yıl, 150 yıl, şu kadar yıl hapis cezası alırsın' diye tehdit ediyorlar. Böyle bir yargı olur mu? Hukuk devleti diyorlar, hukuk devleti bu mu. Türkiye Cumhuriyeti devletinin İran ile olan ticari ilişkilerinde ulusal hukuka da uluslararası hukuka da aykırı en ufak işlem yoktur.
Vatan

SPOR 
Fener 'Es'ti 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 7. haftasında Eskişehir Basket'e konuk olan Fenerbahçe Doğuş, 85-66'lık skorla kazandı. Salı günü Olimpiakos, cuma günü de deplasmanda CSKA ile karşılaşsa da, geniş kadro avantajını kullandı Fenerbahçe Doğuş, kötü başladığı maçta çabuk toparladı. Eskişehir ilk dakikalarda taraftarının da desteğiyle üçlükler buldu. Özellikle Baron peş peşe isabetlerle 7. dakikada skoru 22-14 yaptı. Ancak savunmada çok aksayan Thompson'ın yerine Ahmet'i koyarak boyalı alanı sağlamlaştıran, Guduric ile Baron'un hızını kesen, Wanamaker'ı kenardan getirerek gerçek bir oyun kurucu ile oynamaya başlayan ve Melih ile rakibinin şutlarına aynı şekilde karşılık veren Fenerbahçe, çeyrek sonunda 25-24 öne geçmeyi başardı. 2. periyotta savunma sertliğini çok artırdı sarı-lacivertli ekip ve adeta Eskişehir'e Euroleague savunmasını tanıttı. Ev sahibi topu bir türlü boyalı alana sokamadığı dönemde, maç başındaki şut yüzdesine güvenerek dış atışlara bel bağlayınca Fener arayı açtı, devre sonunda skoru 48-38 yaptı. 3. çeyrekte de Fenerbahçe savunmadan ödün vermedi, rakibine 10 dakika sadece 9 sayı şansı tanırken, boyalı alanı peş peşe yaptığı bloklarla rakibi için geçilmez hale getirdi ve son periyota da 70-47 galip girdi. Son çeyrekte de rahat oyununu sürdüren ve uzun süren sakatlıktan dönen ve 5 asist yapan Ali Muhammet dışındaki tüm oyuncularından skor katkısı alan Fenerbahçe salondan farklı galip ayrılmayı bildi.
Milliyet

Bu Trabzon Yılmaz 
Kayserispor karşısında yaşanan pozisyon kısırlığını Teknik Direktör Rıza Çalımbay, N'Doye ve Burak Yılmaz'ı aynı anda sahaya sürerek çözmeye çalıştı. Özellikle ilk dakikalarda oynanan hızlı futbol maçın bol gollü geçeceğinin sinyallerini verirken, Osmanlıspor 7'de golü buldu. Josue'nin kullandığı kornerde Musa ağları havalandırdı. Geriye düşmenin şokunu çabuk atlatan Trabzonspor, Pereira ile Castillo'nun çabalarıyla pozisyon bulmasına rağmen N'Doye ve Durica'nın şutlarında kaleci Hakan geçit vermedi. 28'de Karadeniz temsilcisi bir şok daha yaşadı. Josue'nin kullandığı kornerde Anıl'ın kafa vuruşu Pereira'ya çarparak ağlara gitti ve fark ikiye çıktı. İlk yarıdaki üç isabetli şutunun ikisinde golü bulan Osmanlıspor karşısında pes etmeyen bir savaşçı vardı, o da Castillo'ydu. Rıza hocanın verdiği şansı iyi değerlendirmek isteyen tecrübeli futbolcu, 35'te N'Doye'a 'al da at' dedi. Ancak Dame N'Doye zoru başardı. Fakat bu ikilinin 38'deki işbirliği ile fark 1'e indi. Bu gol Trabzonspor'un özgüvenini geriye getirirken, 40'ta bu kez N'Doye'un asistinde Burak skoru eşitleyen isim oldu. İkinci yarıda tempo düştü. İki takım da hızlı oynayıp fazla pozisyon bulmak yerine, daha garanti bir oyun ortaya koydu. Özellikle Trabzonspor'un pozisyon bulamamasında Bero-Sosa değişikliğinden beklenen verimimin alınamaması büyük pay sahibiydi. Bir de üstüne 57'de Pereira ikinci kez kendi kalesine topu atınca bordo-mavililer bir kez daha geriye düştü. Bu dakikadan sonra Osmanlıspor iyi kapanırken, ev sahibi bu kilidi açmakta zorlandı. Ancak 70'te topu önünde bulan Yusuf skora tekrar dengeyi getirdi. Herkes maçın böyle biteceğini düşünürken sahneye Burak Yılmaz çıktı. Tecrübeli golcü ceza sahası içinde yerde kaldı. Hakem penaltı noktasını gösterdi. Atışı kullanan Burak uzatmalarda takı mını zafere taşıdı.
Milliyet

Tudor'a Son Kredi 
5-1'lik Medipol Başakşehir yenilgisinin ardından teknik direktör Igor Tudor'a olan tüm destek çekildi, ancak Hırvat teknik adama son bir kredi daha verildi. Yaz döneminde yönetimin muhalefetine karşın Tudor'a destek vererek arkasında duran Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in fikir değiştirdiği, ancak devre arasına kadar sabredip buna göre bir yol izleyeceği öğrenildi. Taraftar ile de bağlarını koparan hoca için ilk yarı sonuna kadar bekleyecek olan sarı-kırmızılılar, şampiyonluk yarışından kopmadan kararını verecek, "Devam" ya da "Tamam" diyecek. İlk yarı sonunda puan tablosuna bakacak olan Başkan Özbek olası bir ayrılık durumunda Fatih Terim'in kapısını çalacak. Galatasaray ile Tudor'un yollarının ayrılması halinde Hırvat teknik adama sözleşme fesih bedeli olarak 400 bin euro ödenecek. A Milli Takımı'ndan ayrılmasının ardından sürekli Tudor'un yerine geleceği söylenen Terim ismine yönetimin önemli bir bölümü destek veriyor. Sarı-kırmızılı camiada sevilen bir isim olan Fatih Terim'e taraftarın da sıcak yaklaşmasını dikkate alan başkan Özbek'in, Tudor ile yolların ayrılması halinde Florya'nın anahtarını tecrübeli hocaya vermek için nabız yoklamaya başlayacağı belirtiliyor.
Milliyet

Mutluluk Zamanı 
Yıllardır "Fenerbahçe iç sahada çift forvet oynamalı" diyenlerin haklı çıktığı bir maç oldu. Soldado girene kadar oynanan oyun için yazılacaklar sınırlı. Bu sezon birçok final maçına çıkan Fenerbahçe için bu maç tartışmasız hepsinden daha önemliydi. Ancak çıkan kadro büyük şaşkınlık yarattı. Özellikle Topal-Souza orta sahası ile sarı-lacivertli takımın nasıl hücum edeceği soru işaretiydi. Kocaman, konuk ekibin etkili hücum oyuncularının bulacağı boşluklardan çekiniyordu. İsmail'in ilk dakikalarda yaptığı etkili ortalar söz konusu olsa da bireysel çabalardan öteye gidemiyordu sarı-lacivertliler. Sahada hala bir oyun merkezi ve oyunu yönlendirecek kimse yoktu. Janssen sürekli yalnız kalıyordu. Yavaş ve ağır bir oyun vardı. Sivas savunması çıkarken az adamla yakalansa da Mehmet Topal'ın vuruşu kornere gitti. Sahanın etkisiz isimlerinden biri olan Nabil Dirar için tribünden uğultular yükselmeye başlamışken Faslı futbolcu golü buldu. Seken topu ceza sahası içinde önünde bulan Dirar hem kendi hem de takımı adına zamanında skoru üretti: 1-0. 31'de gelen bu gol sonrası Fenerbahçe sahasına çekildi. Sivas panik yapmadan organize atak geliştirmeye çalışıyordu. İlk yarının son saniyesinde Rybalka'nın kafa vuruşu az farkla dışarı çıktı ve ilk yarı bitti. Ancak Fenerbahçe ikinci yarının ilk dakikalarında kalesinde golü gördü. Savunma arkasına sarkan Bifouma skoru dengeledi: 1-1. Bu golden 15 dakika sonra yapılan Roberto Soldado hamlesi maçı çevirdi. Janssen ile birlikte ileri uçta oynayınca, sarı-lacivertliler daha fazla adamla hücum ettiği gibi Sivasspor'un savunma dengesini de bozdu. İspanyol golcü, sahaya adım attıktan saniyeler sonra golle tanıştı. İki kez direkten sekerek kale önüne düşen topu tamamladı: 2-1 Bu gol sonrası Sivasspor'un on kişi kalmasının ardından alan bulan Soldado'nun 77 ve 81'deki klas vuruşlarıyla maç bitti: 4-1
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme