21 Kasım 2017 Salı

21.11.2017 Genel Gündem

21.11.2017GÜNDEM
İdlib'deki Türk Gözlem Noktasına Pkk Saldırısı!
Suriye-Türkiye sınırındaki Afrin bölgesinde yuvalanan terör örgütü PKK/PYD mensupları, TSK'nın İdlib-Afrin hattındaki Daret İzzet gözlem noktası çevresine 5 hava topu saldırı düzenledi. Toplardan biri, Daret İzze'nin Samaan Kalesi bölgesindeki gözlem noktasının yaklaşık yüz metre yakınına isabet etti. Diğer havanlar ise sivil yerleşimlere düştü. Gözlem noktası ile sivil yerleşimlerde ölen ya da yaralanan olmadı. TSK, terör örgütünün saldırısına ateşle karşılık verdi. Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan Astana anlaşması çerçevesinde, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için TSK, 12 Ekim'de bölgeye intikal sürecini başlatmıştı. Suriye-Türkiye sınırı yakınındaki İdlib-Afrin hattında Salve köyü ile Samaan Kalesi yakınlarında gözlem noktalarını faaliyete getiren TSK, üçüncü gözlem noktasının aynı güzergahta Şeyh Akil Tepesi'nde oluşturuyor. Türkiye'nin, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde toplam 12 ateşkes gözlem noktası kurması öngörülüyor.

Vatan
Ysk'nın Yapısı Değişiyor 

Ak Parti Yüksek Seçim Kurulu'nun yapısında değişiklik öngören teklifi Meclis Başkanlığı'na sunacak. Mühürlü oylarla ilgili düzenlemenin de teklifte yer alması bekleniyor. AK Parti, YSK'nın yapısıyla ilgili değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sunacak. YSK'nın kendi hazırladığı teşkilat yapısının değişmesiyle ilgili bir hazırlık vardı. Bununla ilgili olarak AK Partili Elitaş da açıklamalarda bulunmuştu. Bu konuda bugünkü Bakanlar Kurulu'nda da bir sunum yapıldı. YSK'da 7 asıl 4 yedek üyeler bulunuyor mevcut durumda. Bununla ilgili bir değişiklik yapılması muhtemel olacak. Edinilen bilgiye göre; Özellikle Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen üyelerin de daimi üye olması üzerinde duruluyor. Mühürlü ve mühürsüz oy tartışmasına neden olan zarflarla ilgili olarak da bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. AK Parti Grup Başkanvekillerinin üzerinde çalıştığı teklifin akşam saatlerinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yaptığı açıklamada, "298 sayılı kanunda değişiklik yapan kanun var. Tahmin ediyorum YSK'nın kurulması ile ilgili kanun tasarısı veya teklifi olacak. O bugünlerde Bakanlar Kurulu'nda görüşülüyor. Görüşüldükten sonra TBMM'ye sunulacak ve komisyonda görüşüldükten sonra, Anayasa Komisyonu'nda görüşüldükten sonra TBMM'ye gelir ve 11 Aralık tarihinden önce yasalaşır" demişti.

VatanDÜNYA 

Almanya'da Krizin Ucu Göründü... 

Almanya'da 24 Eylül'de düzenlenen genel seçimin ardından 18 Ekim'de başlayan koalisyon ön görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine ülke siyasi krize girdi. Almanya'da Hür Demokrat Parti'nin (FDP), "Jamaika Koalisyonu"nu kurma hedefiyle 4.5 haftadan bu yana Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Yeşiller ile yaptığı ön görüşmelerden çekilmesi, ülkede bir anda tüm gündemi değiştirdi. FDP, çekilmeye gerekçe olarak partiler arasında güven tesis edilememesini gösterdi. FDP lideri Christian Lindner, Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti ile karşılıklı güvene dayalı bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını, aralarında büyük görüş ayrılıkları olduğunu söyledi. Koalisyon pazarlıklarının göç, vergi ve çevre politikaları konularında tıkandığı, üç partinin bu konularda çok farklı politikalarda ısrarlı olduğu bildiriliyor. Yaşanan gelişme üzerine Şansölye Angela Merkel, dün Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşerek ülkede bundan sonra atılacak adımları ele aldı. Steinmeier'in, CSU, FDP ve Yeşiller'in liderleriyle görüşeceği belirtilirken, yaptığı açıklamada, "ülkenin 70 yıldır böyle bir durumla karşılaşmadığını" belirtti ve tüm partilere pozisyonlarını yeniden değerlendirip, hükümeti kurma konusunda ödün vermeleri çağrısında bulundu. Ülkede, erken seçime gidilmesi veya bir azınlık hükümeti kurulması seçenekleri gündeme geldi. Merkel, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmenin ardından bir demeç vererek, "Koalisyon kurulmaması halinde, bir azınlık hükümeti yerine erken seçime gitmeyi tercih ederim" ifadelerini kullandı. Daha güçlü bir hükümet isteyen Merkel, böylelikle "azınlık hükümeti" seçeneğini baştan elemiş oldu.

Milliyet


Mugabe'nin Azil Süreci Başladı 

Zimbabve'de geçen hafta yapılan askeri müdahalenin ardından siyasi kriz devam ediyor. İstifa etmesi beklenen Devlet Başkanı Robert Mugabe, ZANU-PF kongresine başkanlık edeceğini söyleyerek kafaları karıştırdı. Mugabe, devlet televizyonu ZBC'deki ulusa sesleniş konuşmasında, beklendiği gibi istifasını açıklamadı. Konuşmada ordunun komuta kademesiyle yaptığı ikinci görüşmede ülkeyi bir an önce normale döndürme konusunda hemfikir olduklarını belirten Mugabe, geçmişteki başarısızlıkların öfkeye yol açmış olabileceğini kaydetti. Kamuoyunda endişeye neden olan ekonomi dahil çeşitli konulardan haberdar olduğuna işaret eden Mugabe, askeri müdahalenin ülkedeki anayasal düzene ve başkanlık makamına tehdit oluşturmadığını, krizin ortasında dahi devletin ana kurumlarının işlediğini vurguladı. Buna karşın Mugabe'nin istifa konusunda direnmesi üzerine ZANU-PF yöneticileri devreye girdi. İktidar partisinin Mugabe'ye istifasını vermesi için tanıdığı süre dün sabah yerel saat ile 10:00'da sona erdi ve azil süreci başladı. Parti yetkilileri, Mugabe'nin azledilmesi için Parlamento'nun iki güne ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Mugabe'nin eşi Grace Mugabe ve üst düzey bazı diğer parti yetkilileri Zanu-PF'den ihraç edilmişti. Zimbabve'de iktidar partisi Mugabe'nin liderliğini feshederek sabrından dolayı timsah lakabı alan eski başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı yeni başkanları ve 2018 seçimlerindeki adayı olarak seçmişti. Pazar günü binlerce Zimbabveli Mugabenin muhtemel düşüşünü sevinçle sokaklarda kutlamıştı.

Milliyet


Türkiye Hava Sahasını Açtı 

Turkiye ile Rusya arasında devam eden yakınlaşma süreci, askeri işbirliği alanında yeni bir sayfa açtı. Rusya'nın Suriye'deki askeri üssü Hmeymim'e giden bir transport uçağının bugün Türkiye hava sahasını kullanarak bölgeye ulaştığı bildirildi. Rusya, Suriye'ye ilk savaş uçaklarını yolladığında, Türkiye izin vermediği için Hazar Denizi-İran-Irak hava sahalarından Suriye'ye ulaşabilmişti. İnterfaks ajansının haberine göre, Rus askeri bakliye uçağı Tu-154M pazar günü Lazkiye yakınındaki Hmeymim üssüne ulaştı. Moskova'daki Çkalovksi askeri üssünden kalkan uçağın Soçi-Karadeniz ve devamında Türkiye hava sahası rotasını izlediği bildirildi. Ajans, bu uçuşun Batılı uçuş tespit sitelerinden de izlendiğini kaydetti. Habere göre Türk kaynaklar, bu yıl bunun Rus askeri uçaklarının benzer rotada yaptığı ilk uçuş olmadığını teyit ettiler. Daha önce Türkiye, Suriye'de cephe aldığı Esad rejimine askeri destek sağladığı için Rusya'nın hava sahasını kullanmasına izin vermemişti. Son dönemde iki ülkenin Suriye konusunda ortak çözüm çabalarının yoğunlaşması, iki ülke liderinin temaslarının artması ile Ankara'nın Moskova'ya bir jest yaptığı yorumu yapılıyor. 11 Ekim 2012 tarihinde Moskova'dan kalkan Suriye'ye ait bir yolcu uçağı, F-16 savaş uçakları tarafından Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmişti. Uçağın içinde askeri malzeme bulunduğu, malzemelerin ne amaçla taşındığının belirlenmesi için el konulduğu duyurulmuştu. Yapılan incelemede, uçağın kargosunda 10 koli mühürlü malzeme bulunmuştu. Açılan ilk iki kolide, askeri haberleşme cihazı parçaları tespit edilmişti. Kolilerin üzerinde alıcı olarak 'Suriye Savunma Bakanlığı' ibaresinin yer alması dikkat çekmişti. Pilot ilk etapta vermek istemediği kolileri daha sonra gümrüğe teslim etmeyi kabul etmişti. Gümrük yetkililerinin tutanakları hazırlamasının ve pilota imzalatmasının ardından, malzemelere el konularak uçağın, yolcuları ile birlikte kalkışına izin verilmişti.

VatanTrump: Keşke Onları Hapiste Bıraksaydım 

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'de hırsızlık yaparken yakalanan üç genç Amerikalı basketbolcuyu hapisten kurtarmasını takdir etmeyen babaya "Onları hapiste bırakmalıydım" diye cevap verdi. Geçen hafta California Üniversitesi'nin (UCLA) basketbol takımından üç oyuncu, takımlarıyla Çin'e yaptıkları seyahatte bir dükkândan güneş gözlüğü çaldıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Bu olay Trump'ın Pekin'e yapacağı ziyaretten bir gün önce yaşandı. LiAngelo Ball, Cody Riley ve Jalen Hill adlı genç sporcular daha sonra serbest bırakılırken, Trump da Twitter'dan kendisinin Çin ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le görüşerek çocukları kurtardığını ilan etti. LiAngela Ball'un babası da Trump'ın Çin gezisine atfen "Onun için mi oradaydı" diyerek eleştiride bulundu. ABD Başkanı ise Twitter'dan, "LiAngelo'nun babası benim oğlu için yaptığım şeyi kabul etmiyor. Onları hapiste bırakmalıydım" diye yazdı. Öte yandan Trump, Kuzey Kore'yi yeniden "teröre destek veren ülkeler" listesine alacağını açıkladı. Trump "Bu yıllar önce olmalıydı" dedi. Bu gelişmenin ardından Kuzey Kore'yi kapsamlı ek yaptırımlar bekliyor.

HürriyetEKONOMİ 

Dolar: 3,9280-3,9304

Euro: 4,6120-4,6160

Sterlin: 5,2039-5,2093

Gram Altın: 161,6492-161,7855Doğalgaz Çıkarması 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hatay Dörtyol ve Saros Körfezi'nde iki adet daha Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi'nin (FSRU) devreye alınacağını belirterek, doğalgaz depolama kapasitesinin, yıllık tüketimin yüzde 20'si seviyelerine ulaşacağını bildirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2018 bütçesini sunan Albayrak, arz güvenliğinin artırılması için İzmir Aliağa'da devreye alınan FSRU'nun önemine dikkat çekerek, "Hatay Dörtyol ve Saros Körfezi'nde olmak üzere iki adet daha FSRU tesisi devreye alınacak. Hatay Dörtyol'da 20 milyon metreküp günlük gazlaştırma kapasiteli FSRU, 2017 sonu itibarıyla faaliyete geçecektir. Ayrıca, devam eden çalışmalarla birlikte doğalgaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpün üzerine çıkarılarak, Türkiye'nin doğalgaz depolama kapasitesi yıllık tüketimimizin yüzde 20'si seviyelerine ulaşacaktır" diye konuştu. Albayrak, Artvin, Hakkari ve Şırnak'a ilişkin doğalgaz dağıtım ihalelerinin tamamlandığını belirterek, "2018 sonuna kadar 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlanacak. 2019 sonuna kadar ilave 222 ilçe ve beldeye daha doğalgaz arzı sağlanması için çalışmalar sürdürülmektedir" diye konuştu. TANAP'ta Eylül 2017 sonu itibarıyla yüzde 94 tamamlanma oranı beklediklerini ifade eden Albayrak, hattın Çanakkale Boğaz Geçişi'nde inşaat faaliyetlerine devam edildiğini bildirdi. Rusya ile gerçekleştirilen TürkAkım'de de 9 Kasım 2017 itibarıyla 248'inci kilometrede boru döşendiğini bildiren Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi'nde ilk gaz dolumunun ocakta yapılarak depolama işlemine başlandığını ve projenin birinci fazının 2017 kışı için gaz vermeye hazır hale getirildiğini söyledi. Albayrak, "Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte proje kapsamında depolama kapasitesinde toplam 5,4 milyar metreküpe, geri üretim kapasitesinde ise günde 80 milyon metreküpe ulaşılacaktır. Bir diğer doğalgaz depolama tesisimiz olan Kuzey Marmara Doğalgaz Deposunun Faz II Projesi 2016'da tamamlanarak tesisin depolama kapasitesi 2,8 milyar metreküpe, geri üretim kapasitesi ise günlük 25 milyon metreküpe ulaşmıştır. Tesisin genişletme çalışmaları 2020'de tamamlanacak olup, çalışma sonunda depolama kapasitesi 4,6 milyar metreküp ve geri üretim kapasitesi ise günlük 75 milyon metreküpe yükseltilecek" dedi.

Milliyet


Yellen İstifa Etti 
Halefi Jerome Powell'ın göreve başlamasını takiben görevinden ayrılacağını açıklayan Fed Başkanı Janet Yellen, istifa etti. İstifa mektubunu ABD Başkanı Donald Trump'a sunan Yellen "Sayın Başkan Trump, size Fed'in Yönetim Kurulu'ndan halefimin yemin etmesinden itibaren geçerli olmak üzere istifa etmeyi planladığımı bildirmek için yazıyorum. Fed'e 30 yıl boyunca hizmet etmek benim için büyük bir ayrıcalık ve onur kaynağı oldu" ifadelerini kullandı. Trump, Yellen'in yerine Jerome Powell'ı aday göstermişti. Fed'in siyasetten bağımsız bir kurum görüldüğü ülkede, Yellen'in ikinci kez atanmaması, ABD'de nadir yaşanan bir olay olarak kayıtlara geçmişti. Fed'in ilk kadın başkanı Yellen'in istifa 2024'e kadar bankanın Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı bulunuyordu.
MilliyetDolarda 4.13'te Uzlaştılar 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinin ilki dün yapıldı. 350 milyon dolarlık ihalelere 637 milyon dolarlık teklif verildi. TL uzlaşmalı 1 ay vadeli döviz satım ihalesine 321 milyon dolar teklif geldi. İhalede gerçekleşen tutar 150 milyon dolar olurken, ortalama fiyat 3.94521, en düşük fiyat 3.93500, en yüksek fiyat 4.01980 çıktı. Ortalama fiyat 3.92810 olarak gerçekleşti. TL uzlaşmalı 3 ay vadeli döviz satım ihalesine gelen teklif 166 milyon dolar oldu. İhalede gerçekleşen tutar 100 milyon dolar olurken, ortalama fiyat 4.02226, en düşük fiyat 4.01750, en yüksek fiyat 4.02900 olarak gerçekleşti. Teklif edilen ortalama fiyat 4.00433 olarak belirlendi. TL uzlaşmalı 6 ay vadeli döviz satım ihalesine de 150 milyon dolar teklif geldi. İhalede gerçekleşen tutar 100 milyon dolar olurken, ortalama fiyat 4.13625, en düşük fiyat 4.12800, en yüksek fiyat 4.15400 şeklinde duyuruldu. Teklif edilen ortalama fiyat 4.10766 oldu.

Vatan

Taşeron Torbası 

Ak Parti hükümeti, bir yandan ekonomik dengeleri düzeltmek için bir dizi karar almaya hazırlanırken, diğer yandan da sonuçları 2019'daki seçimlerden önce görülecek yeni teşviklere imza atmaya hazırlanıyor. İçinde "taşeron düzenlemesi, yeni teşvikler ve mevcut teşviklerin süre uzatımının" bulunduğu yeni bir torba tasarısı hazırlığı başladı. Bankalarla da "faiz ve kredi" toplantısı planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı, yeni bir torba tasarı üzerinde çalışıyor. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün bu tasarının aralık sonu ocak ayı içinde TBMM Genel Kurulu'nda olmasının beklendiğini söyledi. Süreleri 2017'nin sonunda bitecek teşviklerin uzatılması, kadın, genç ve engellilerin bazı teşviklerden yararlandırılması ve seçim meydanlarında söz verilen taşeron sorununun çözülmesiyle ilgili maddelerin olacağı pakete, Hazine Müsteşarlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere farklı kurumların düzenlemelerinin de girmesi bekleniyor. Yapılan çalışmaya göre, kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin statüsü değişecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek. Ayrıca, istihdamı artırmak için başlatılan ve süreleri 2017 sonunda bitecek olan bazı teşvik uygulamaları revize edilerek, uygulamaya devam edilecek. Asgari ücret desteği, iş başı eğitimleri destekleri ve bölgesel teşvikler bu kapsamda yer alacak. Pakette ayrıca, turizm sektörünü canlandırmaya yönelik teşviklerin de yer alması bekleniyor. Turizm acentelerini sezon dışında da destekleyecek düzenleme yapılacak. Alacak sigortası uygulaması konusunda Hazine ile Maliye Bakanlığı arasında yaşanan sıkıntı giderilebilirse bu düzenlemede pakette yer alacak. Sigorta şirketlerinin herhangi bir alacağa sigorta yapması için istediği, şirket bilgilerinin verilmesinin ticari sır kapsamında olup olmayacağına karar verilecek.

Hürriyet

Opec Üyeleri Kısıntının Uzatılmasını İstiyor 

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinden büyük bölümünün üretim kısıntılarının uzatılmasından yana olduğunu söyledi. Suudi Arabistan önderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri, fiyatların düşmesine neden olan küresel arz ve stok fazlasının azaltılması için yıl başından bu yana üretimlerini günde 1.8 milyon varil kısmışlardı. Üretim kısıntısı anlaşması gelecek yıl mart ayında sona erecek. OPEC ise anlaşmanın geleceğini ele almak üzere bu ay sonunda toplanacak. OPEC) günlük ham petrol üretimi, ekim ayında bir önceki aya göre 151 bin varil azalarak 32 milyon 590 bin varile geriledi.

Haber Türk 


POLİTİKA

 Türkiye'ye Karşı İftiraya Zorluyorlar 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'de 4 Aralık'a ertelenen Rıza Sarraf davasında dosyadaki delillerin hiçbirinin hukuki olmadığını, davanın Türkiye'ye dönük yeni bir kumpas olduğunu belirtti. Bozdağ, yargılamayı yapanların, davanın sanıklarını Türkiye'nin aleyhinde karar çıkmasına yardımcı olacak iftiralarda bulunmaya zorladıklarını kaydetti. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ, şunları kaydetti: (NATO skandalı) Öncelikle şunu açıklıkla ifade etmeliyiz, bu, NATO tarihinin en büyük skandallarından bir tanesidir. Açık bir had bilmezliktir. Bu saldırı sadece Cumhuriyetin kurucusu ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dönük bir saldırı ve saygısızlık değil, 80 milyona yapılan bir saygısızlıktır. Özür dilenmesini olumlu karşıladık. Ancak bu olayın şahıslarla kaim bir olay olarak değerlendirilmesini doğru görmediğimizi ifade etmek isteriz. Sadece iki kişiyle alakalı işlem yapılması, görevlerine son verilmesi, bu olayın tamamen enine boyuna araştırıldığı ve her yönünün aydınlatıldığı anlamına gelmez. Bu işin üzerinin örtülmemesi, örttürülmemesi gerektiğini de çok net şekilde ifade ediyoruz. NATO'ya en büyük katkıyı sunan üyesi olan Türkiye bundan sonra da NATO'nun saygın bir üyesi olmaya katkı sunmaya devam edecektir. Hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet adamlığı ve dünya çapında saygın Türk liderlerinden olmaları hususu çok nettir. Türk halkının bunlara karşı olan sevgisini, saygısını böyle kendini bilmez, had bilmez zavallıların kendilerin tatmin için veya başka saiklerle yaptığı bu tür manevralarla azaltacağını zannediyorlarsa boşuna heveslenmesinler. Türkiye'de siyasi partilerimizin, ana muhalefet ve diğer muhalefet partimizin hep beraber NATO da yaşanan bu skandal karşısında ortak tavır koymaları ve birlikte Türkiye'nin lehine açıklamada bulunmalarını, hükümet olarak memnuniyetle karşıladığımızı da buradan ifade etmek isterim. (Rıza Sarraf davası) Rıza Sarraf Davası Türkiye'ye dönük açık bir kumpastır. Siyasi bir davadır, hukuki dayanaktan yoksundur. 17-25 Aralık sürecinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün asker, polis ve yargı içerisindeki mensupları eliyle giriştiği ancak başaramadığı hukuk darbe teşebbüsünün ABD'de, ABD yargısı eliyle tekrarlanmasından başka bir şey değildir. Dosyadaki delillerin hiçbirisi hukuki delil değil. Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir. Olmayan belgeler üzerinden ellerinde varmış gibi yargılama yapıyorlar. Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerin tamamı, Türkiye'nin ulusal hukukuna uygun olduğu gibi bu konudaki uluslararası hukuka da uygundur. Bütün ticari işlemleri hukuk devleti ilkeleri çerçevesindedir. Türkiye'nin İran ile ekonomik ilişkilerine, Rusya ile olan ilişkilerine ve başka ülkelerle olan ekonomik ilişkilerine zarar vermeyi hedeflediği de çok açıktır. Yargılama yapanlar, davanın sanıkları üzerinde çok net bir şekilde baskı uygulamaktadırlar. Onlar, rehin durumda adeta orada. 'Şu ifadeleri kabul ederseniz, şu kadar cezayla kurtulursunuz, hemen tahliye olursunuz' yazıyorlar, ellerine veriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti devletini, hükümetini, kurumlarını suçlayan ve Türkiye'nin aleyhinde karar çıkmasına yardımcı olacak iftiralarda bulunmaya zorluyorlar. Çok açık, bu güneş gibi ortada olan bir durumdur. Türkiye aleyhinde yapılan bu kumpasta, hukuka uygun bir delil şu anda ellerinde yoktur. Olması da mümkün değildir. Bu davada kullandıkları veriler, sözde deliller nasıl elde edildi? Nerede, ne zaman, kimden, nasıl elde ettiniz? Bunların aslı mı var, kopyası mı var? Bunları Türkiye'de veya ABD'de oluşturulması sürecinde katkınız var mı, yok mu? Bunlar oluşturulmuş mu yoksa orijinal mi? Varsa elinizde ne var? 'FBI ajanı bunu teyit etti' Neye göre teyit etti FBI ajanı, bir belge var da ona göre mi teyit etti? Kendi mi dinledi, dinlettirdi mi, yoksa dinleyenlerden kendileri mi yoksa dinleme filan yok da oluşturulmuş olan, ki bunlar kumpas oluşturulmuş şeyler, bu oluşturulmuş şeyleri oluşturanlardan mı aldı? Bunların hepsi elbette ortaya çıkacaktır. 15 Temmuz'da başarılamayan veya başka yollarla, siyasi adımlarla, hukuksal yollarla, gayri hukuki yollarla başarılamayanlar şimdi ekonomik birtakım yaptırımlar suretiyle Türkiye'ye dönük yeni kumpaslarla karşı karşıya olduğumuzu buradan ifade etmek isterim.

Milliyet 


Kahraman, Yeniden Meclis Başkanı 

TBMM Genel Kurulu'nda 28. Meclis Başkanlığı için yapılan seçimde İsmail Kahraman 289 oyla yeniden TBMM Başkanı seçildi. İlk tur oylamada 500 oy kullanıldı. İsmail Kahraman 260, Ak Parti'den olası olumsuzluklar için aday gösterilen Tamer Dağlı 38, CHP adayı Zekeriya Temizel 113, MHP adayı Celal Adan 40, HDP adayı Selma Irmak 39 ve İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu altı oy aldı. Dört oy da geçersiz sayıldı. Adayların hiçbiri TBMM Başkanı seçilmek için gerekli olan olan üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuna ulaşamadı. TBMM'de Ak Parti'nin 316, CHP'nin 131, HDP'nin 54, MHP'nin 36, İYİ Parti'nin beş ve Bağımsızların da bir sandalyesi bulunuyor. Kahraman'ın 260 ve Dağlı'nın 38 oyu birleştirildiğinde Ak Parti'de 298 oy kullanılmış oldu. Ak Parti'den 5 vekil mazeretleri nedeniyle oylamaya katılmadı. Kahraman ve Genel Kurul'u yöneten Bahçekapılı ise mevzuat doğrultusunda oy kullanmadı. Gelmeyen 5 mazeretli vekil ve Kahraman ile Bahçekapılı'nın oy kullanmadığı dikkate alındığında 316 sandalyesi bulunan Ak Parti'de 11 fire yaşandı. 36 milletvekili bulunan MHP'de ise sadece Kadir Koçdemir oylamaya katılmadı. Adan'a 40 oy çıkması, Ak Parti'den beş oyun Adan'a kaydığı değerlendirmesine yol açtı. 131 sandalyesi olan CHP'de ise 18 milletvekili oylamaya katılmadı. Temizel'in 113 oy aldığı dikkate alındığında CHP'de katılmayanlar dışında fire yaşanmadı. 54 milletvekili bulunan HDP'de ise 16 milletvekili oylamaya katılmadı. Irmak'a çıkan 38 oy dikkate alındığında HDP'de de fire olmadığı gözlendi. İYİ Parti'de ise Halaçoğlu'na altı oy çıktı. Halaçoğlu'na gelen bir oyun bağımsız Nazlıaka'dan mı MHP veya Ak Parti'den mi geldiği ise oylama gizli olduğu için belirlenemedi. 367 oy çokluğunun arandığı 2. turda da hiçbir aday bu rakama ulaşamayınca sonuç değişmedi. Kahraman'a 257, Dağlı'ya 37, Irmak'a 38, Adan'a 40, Temizel'e 122, Halaçoğlu'na da yedi oy çıktı. Beş oy da geçersiz sayıldı. Bu turda Ak Parti'nin oy gücü 309 olmasına karşın, Kahraman ve Dağlı'ya verilen oyların toplamı 294'te kaldı. Buna göre Ak Parti'nin 2. turdaki firesi, oy kulanamayan ve katılmayan vekiller hariç 15'i buldu. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (367) sağlanamayınca 3. tura geçildi. 3. tur öncesi, Dağlı yarıştan çekildi. 3. turda Ak Parti'nin firesi de zirve yaptı. Kahraman, 3. tur oylamaya Ak Parti 312 oy gücüyle girdi. Kahraman'a 289 oy çıktı. 16 oy da geçersiz sayıldı. 276 oy barajının geçerli olduğu bu turda Kahraman, 289 oy ile yeniden başkanlık koltuğuna otururken, Irmak 37, Adan 36, Temizel 124 ve Halaçoğlu ise 7 oyda kaldı.

MilliyetChp'de Kültürel Doku Kriteri 

CHP'nin 2019'daki yerel seçimlerde diğer partilerle ittifak arayışı yapmayacağı ancak büyükşehirlerde Anayasa değişikliği referandumunda oluşan 'Hayır bloku' bileşenlerinin sıcak bakacağı yeni isimleri aday gösterebileceği belirtildi. İsimler belirlenmeden önce de aday profili ortaya çıkarıldı. Buna göre Ankara, İstanbul gibi yarışın hızlı geçeceği büyükşehirlerde bölgenin kültürel dokusunu temsil edecek isimler üzerinde durulacak. İlçe belediyelerine milletvekillerinin aday gösterilmesine ise sıcak bakılmıyor. CHP, bazı illerde mevcut belediye başkanlarıyla yola devam etme kararı aldı. Bu belediye başkanlarının isimleri ocak ayında yapılacak kurultaya kadar açıklanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da Özlem Çerçioğlu, Edirne'de de Recep Gürkan'la yola devam edileceğinin işaretini vermişti. Aynı şekilde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in de 2019'daki adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Hatay ve Tekirdağ'da önümüzdeki haftalarda yapılacak kongrelerde örgütün şekillenmesine göre karar verileceği belirtilirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de mevcut başkan Aziz Kocaoğlu'nun kararının beklendiği belirtildi. Antalya için Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın hazırlandığı öğrenildi. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in merkez sağdan gelecek oyları da alabileceği ve diğer rakiplerine göre bir adım önde olduğu konuşuluyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer'in aday olabileceği kulislere yansıdı. CHP Balıkesir'e de iddialı hazırlanıyor. Parti yönetiminin Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın'ın adaylığına onay verdiği öğrenildi. Mersin'de ise eski Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın aday olması halinde, sol oyların yanı sıra sağ tabandan da oy alabileceği konuşuluyor. Mersin'de Talay'ın yanı sıra CHP Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu adaylığa hazırlanıyor.

HürriyetSPOR 

Kocaman'ın Yeni İkilisi 

Fenerbahçe'de sezon başındaki Mehmet Topal- Josef De Souza ikilisinden oluşan orta saha Demir Grup Sivasspor maçıyla geri döndü. Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın yenen golleri önlemek amacıyla orta alanı güçlendirme kararı aldığı ve bu tercihinde tam isabet sağladığı görüldü. Savunmanın yeterli olmadığını düşünen deneyimli teknik adam, Sivasspor maçıyla birlikte daha defansif bir orta sahaya döndü. Ozan Tufan'ın yerine bu bölgede Mehmet Topal'ı oynatan Kocaman, sezona bu şekilde devam etmeyi planlıyor. Hücumda daha etkili olduklarını ve mutlaka gol bulacaklarını düşünen sarı-lacivertli takımın teknik patronunun yenen gollerin takımın en büyük sorunu olduğunu tespit etti. Demir Grup Sivasspor maçında olduğu gibi bu haftaki Antalyaspor karşılaşmasında da sarı-lacivertliler ilk etapta rakibini durdurmaya çalışacak. Rakibin taraftar desteğini arkasına alarak kazanmak isteyeceğini ve bunun için baskı kurmaya çalışacağını düşünen teknik direktör Aykut Kocaman, Sivasspor maçında olduğu gibi Soldado hamlesiyle ikinci yarıda sonuç almaya çalışacak.

MilliyetRekabetleri Güzeldi Vedaları Da Öyle 

Naim Süleymanoğlu'nun cenaze törenine katılma şansım olamamıştı. Onu sonsuzluğa uğurlarken sevenleri İstanbul'da Fatih Camii'nde, ben ise görevli olarak Trabzon'da idim. Dualarımı yüzlerce kilometre uzaktan gönderdim. Sevgili Tayfun Bayındır'ın "Üzülme, gelirsin buraya, beraber ziyaret ederiz mezarını" sözlerini en kısa sürede yerine getireceğim. Töreni televizyondan izlerken yıllar öncesine gittim. Beni fazlasıyla duygulandıran sahne kuşkusuz o kuşağın en başarılı haltercilerinden Yunanlı Valerios Leonidis'in Naim'in Türk bayrağına sarılı tabutunu öpüşü idi. Diğeri ise ayrılmaz üçlünün parçası Bulgar Nikolay Pechalov oldu. Bulgaristan'dan gelmişti o da. Spor Bakanlığının takdir edilecek girişimleri olmasa, belki onlar da Türk televizyonlarından takip edeceklerdi töreni. Naim-Leonidis ve Pechalov... Bu üçlü niçin çok özel? Ülkelerinin A takımlarında yarışmaya başladıkları günden itibaren büyük bir rekabet yaşamışlar ve her önemli organizasyonda kürsüyü parsellemişlerdi. Leonidis ve Pechalov'un şanssızlıkları, Naim Süleymanoğlu gibi bir devle aynı dönemde podyuma çıkıyor olmalarıydı. Aynı müsabakalarda defalarca rekor kırmalarına karşın, hep onlardan sonra sıra alan Naim'in bu rekorları parçalaması sinir bozucu ve üzücü olsa da, asla pes etmeyip bir gün Naim'i zirveden indirebilecekleri umudu taşımışlardı ikisi de.

MilliyetKartal İçin İftihar Vakti 

Beşiktaş bugün Vodafone Park'ta tarihi bir sınava çıkacak. UEFA Şampiyonlar Ligi G Grubu'nda 10 puanla liderlik koltuğunda oturan Kartal 5. hafta maçında Porto'yla kozlarını paylaşacak. Siyah-beyazlı takım, Portekiz temsilcisini deplasmandaki maçta 3-1 yenmişti. Beşiktaş'a Porto karşısında gruptan çıkmak için beraberlik de yetecek. Kartal eşitlik halinde bile 11 puana ulaşarak 5. hafta sonunda adını üst tura yazdıracak, üstelik liderliği de garantileyecek. Siyah-beyazlı takım, Porto'ya mağlup olsa dahi gruptan çıkma şansını elinde bulunduruyor. Monaco- Leipzig maçının berabere bitmesi veya Fransız ekibinin galip gelmesi halinde Kartal, Devler Ligi'nde son 16'ya yükselme başarısı gösterecek. Beşiktaş, Porto'yu yendiği takdirde Şampiyonlar Ligi'nde Türk takımları adına tarih yazacak. Kartal sahadan zaferle ayrılırsa 13 puana ulaşacak ve hem geçen sezon olduğu gibi oynadığı ilk 5 maçta yenilmeme rekorunu egale edecek hem de Türk ekipleri arasında gruplarda en yüksek puan alan takım olacak. Şampiyonlar Ligi'nde puan rekoru Fenerbahçe'nin elinde bulunuyor. Sarı-lacivertliler 2007-2008'de 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 yenilgiyle 11 puan toplamıştı.

MilliyetBaşkan Hesap Sordu 

Galatasaray'daki kötü gidişata başkan Dursun Özbek el koyarken, futbol direktörü Cenk Ergün'den son dönemdeki düşüş nedeniyle ayrıntılı bir rapor istedi. Dün öğleden sonra Florya'ya giden Başkan Özbek, Futbol Direktörü Cenk Ergün'le yaklaşık 1 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Tesislerde olmasına ve antrenmanı beklemesine karşın Teknik Direktör Igor Tudor'la görüşülmemesi dikkat çekerken Başkan Özbek, Futbol Direktörü Cenk Ergün'den kapsamlı bir rapor hazırlamasını istedi. Özbek, teknik ekibin dikkatinin çekilmesini isterken, ilk 8 haftalık periyottaki Galatasaray'ı sahada görmek istediğini iletti. Başkan Özbek'in, "Bu takım neden bu hale geldi? 8 hafta çok iyi giden, izleyenlere keyif veren bir takım vardı. Son haftalardaki düşüşün sebebi nedir? Bu kötü performans ve sonuçları iyi analiz etmenizi istiyorum" dediği belirtildi. Florya'daki zirvenin ardından Futbol Direktörü Cenk Ergün basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Görüşmenin başkan ile kendisi arasında olduğunu belirten Ergün, "Başkanımız, son haftalardaki kötü performans ve kötü sonuçlar ile ilgili benden detaylı bir rapor talep etti. Camiamızın, yönetimimizin ve taraftarlarımızın beklentileri doğrultusunda ciddi bir çalışma yapmamızı ve teknik heyetin uyarılmasını istedi. Şu anda hâlâ ligin lideriyiz, bize yakışmayan bir mağlubiyet aldık. Sezon sonuna kadar gidebilecek güçteyiz, kimse merak etmesin. Bu takım, bu sezon ligi şu anki yerinde bitirecek" dedi. Ergün, Igor Tudor ve Ayhan Akman'ın geleceği ile ilgili gelen bir soruya, "Hem Igor Tudor hem de Ayhan Akman takımla birlikte antrenmandalar. Bize yönetim tarafından herhangi bir şey iletilmedi" yanıtını verdi.

Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme