23 Kasım 2017 Perşembe

23.11.2017 Genel Gündem23.11.2017 Perşembe
TÜRKİYE  
Yüzde 41'i Seçilmemiş Başkanlar Yönetiyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, istifası istenen AK Partili belediye başkanları ve KHK ile görevden alınan belediye başkanlarından dolayı eleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarıyla Ankara'da yaptığı toplantıda şunları söyledi: "Beledıye başkanları seçimle gelir. Demokrasinin kuralı budur. Bu kuralın istisnaları dikta dönemlerinde yaşanır. Dikta dönemlerinde seçimin hiçbir önemi yoktur. 20 Temmuz Darbesi'nden sonra KHK'larla 100'ün üstünde belediye başkanı görevden alındı. Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir'de belediye başkanları şantaj ve tehditle istifa ettirildi. Şu anda halkın yüzde 41'i seçilmemiş belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Emin olun bir süre sonra diyecekler ki, 'Ne demek belediye başkanı seçimle gelecek, ben buradayım, bundan sonra belediye başkanlarını da ben atayacağım.' Bunun ilk provalarını yaşıyoruz şimdi. 2019'da sadece 6 büyükşehir değil İstanbul'u, Ankara'yı, Bursa'yı, Balıkesir'i, Antalya'yı, Mersin'i, Adana'yı alacağız. Zenginleştirmek sadece kenti değil kentin kırsalını da zenginleştirmek gerekiyor. Türkiye 2019'da bir yol ayrımına gidiyor. Önümüzde iki seçenek var. Ya tek adam rejimi ya demokrasi. Tek adam rejimi; daha 2019 gelmedi bugünden faturasını toplum çekiyor. Dolar, avro boşuna mı yükseliyor, fiyatlar boşuna mı artıyor? Sorumlusu tek bir adam. Bu tablo 2019'un sonrasına taşınırsa çok daha acı tablolarla 80 milyon karşı karşıya gelir. Demokrasiyi sonuna kadar savunacağız. 80 milyon oy kullanan vatandaşıma sesleniyorum. 2019'da yol ayrımında demokrasiden yana oy kullanmaya demokrasi için mücadele etmeye hepinizi davet ediyorum. Fazla vaktimiz kalmadı 2019'da demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Bu ülkeye sözümüz söz demokrasiyi getireceğiz."
Hürriyet


YPG Hariç Uzlaştılar 
Suriye'de siyasi çözüm gündemiyle dün Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Türkiye-Rusya-İran zirvesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile pazartesi günkü görüşmesinin hemen ertesinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Suriye'deki savaşa çözüm kapsamında Türkiye'nin terör örgütü YPG ile aynı çatı altında olmayacağını vurguladı. Üçlü zirve öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile 40 dakika süren bir ikili görüşme yaptı. Zirvenin açılışında ise liderler önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile geçen hafta yine Soçi'de bir araya geldiklerini anımsattı. Erdoğan, bu görüşmede Suriye meselesini etraşıca ele aldıklarını ve Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirme imkânı bulduklarını söyledi. "Muhterem kardeşim" diyerek hitap ettiği Ruhani'nin de zirvede bulunmasıyla tüm konuları üçlü formatta değerlendirme fırsatının ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, "Bu vesileyle sizlerin huzurunda geçtiğimiz hafta İran'ın da etkilendiği depreme değinmek istiyorum. Bu depremde hayatını kaybeden İranlı, Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet yaralananlara da acil şifalar diliyorum" diyerek şöyle devam etti: "Bu üçlü zirve Suriye'de akan kanın artık tamamen durması, yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımından son derece önemli. Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerinin müspet sonuçlarına dünya şahit olmuştur ki Astana bunun en güzel örneğidir ve bu vesileyle Astana'da tabii ki Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'e ev sahipliği sebebiyle de ayrıca teşekkür ediyorum." Astana sürecinin sahada olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Geldiğimiz nokta önemlidir ama yeterli değildir. Suriye halkının kabul edebileceği kalıcı ve muteber bir siyasi çözümün tesis edilmesi için ilgili tüm çevrelerin katkıyı sağlaması elzemdir. Gerek Dışişleri Bakanlarımızın yaptıkları hazırlıklar, ardından Genelkurmay Başkanlarımızın yaptıkları hazırlıklar bu zirvenin çok daha neticeye yönelik olduğunun bir ifadesidir. Temennim odur ki bugün buradan bu noktada çok daha farklı bir şekilde ayrılırız. İnşallah bugün bu yönde kritik kararlar alacağımıza inanıyorum."
Hürriyet

Zarrab Davasında Bir 'Hassas' Tanık 
New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde devam eden İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab davası ABD'nin başkenti Washington'da yakından takip ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı 27 Kasım'daki jüri seçimleri tamamlanır tamamlanmaz başlanacak olan esastan görüşme sırasında yaşanacakların Türk- Amerikan ilişkilerine olası etkilerine odaklanmış durumda. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'in önceki günkü basın brifinginde de Türk hükümetinin 'ABD komplosu' iddiaları soruldu. Nauert ise "Biz bu hikâyeyi Türkiye'den daha önce de duyduk. Bizi darbe kışkırtmakla suçladıkları son seferde verdiğim cevabın aynısını vermek zorunda kalacağım. Bunun saçma olduğunu söyleyeceğim" dedi. Başka bir soru üzerine iki ülke ilişkisinde tıpkı evliliklerde olduğu gibi inişli çıkışlı dönemler olabileceğini belirten Nauert, sözlerine "Ancak, ABD'nin darbe hazırlamaya çalıştığına dair yorum yapmak gülünçtür" diye devam etti. Nauert'in sözlerinden daha alışılmadık olan ise topa doğrudan Zarrab davasının hâkimi Richard Berman ile New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H. Kim'in girmiş olması. Başsavcı vekili Kim, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendisi ve eski Başsavcı Preet Bharara hakkında soruşturma açmasıyla ilgili "Amerikan Adalet Bakanlığı'na, mahkemelerine ve benim ofisime Gülencilerin sızdığı iddia edilen açıklamalar yapıldı. Bunlar saçma iddialar" diye konuştu. Berman, bilgi almak için mahkemenin yeminli Türkçe tercümanlarına dahi ulaşmaya çalışanların olduğunu da savundu. Zarrab, eski bakan Zafer Çağlayan'ın da sanıklar arasına eklendiği 6 Eylül 2017 tarihli dördüncü ve son iddianamenin hazırlanmasından bu yana davaya katılmadı ve hiçbir itirazda bulunmadı. Soru şu; Zarrab aslında haftalardır savcılık makamıyla işbirliğinde bulunup bilgi paylaşıyor olabilir mi? Bu yöndeki şüpheleri körükleyecek yeni bir gelişme önceki günkü ara oturumda yaşandı. Hakan Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming, hassas bir Amerikan hükümeti tanığının kimliğinin kendileriyle paylaşıldığını ancak mahkemenin gizlilik kararı nedeniyle bu ismi müvekkiliyle dahi paylaşamadığını söyledi. Fleming, bu durumun kendilerinin çapraz sorgu için hazırlanmasına mani oluşturduğunu da kaydetti.
Hürriyet

75 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı 
Bolu'da etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlığı Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da 50, doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı'nda 25, Yedigöller Milli Parkı'nda 30 ve Gölcük Tabiat Parkı'nda 15 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla beyaza bürünen, doğal güzellikleriyle ünlü Yedigöller Milli Parkı, Abant ve Gölcük Tabiat Parkı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Niğde ve çevresinde önceki sabahtan itibaren kar yağışının etkili olduğu Altunhisar ilçesinde kaymakamlık yılın ilk kar tatili kararını aldı. Altunhisar Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı Karakapı ve Keçikalesi beldelerinde dün eğitime ara verildiği bildirildi. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de sağanak yağış gece yerini kara bıraktı. Hava sıcaklığı sıfırın altında 4 dereceye düşen ilçede, aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle ilçe merkezindeki kar kalınlığı 5 santimetreye çıktı. Erzincan ve çevresinde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Refahiye'de 55, Tercan'da 10, Çayırlı'da 5, Üzümlü ve Otlukbeli'de 2 ve merkezde 1 köy yolu olmak üzere toplam 75 köyün yolu ulaşıma kapandı. Köy yollarının kapalı olduğu bölgelerde kar kalınlığının 50 santime kadar ulaştığı, yükseklerde ise daha fazla olduğu belirtildi. Ağrı'da 3 gündür etkili olan sağanak dün sabaha karşı yerini kar yağışına bıraktı. Araçların ve binaların beyaza büründüğü kentte esnaf iş yerlerinin önündeki karları temizleyerek güne başladı.
Milliyet

ABD'deki Dava Söylentilere Dayanıyor 
Başbakan Binali Yıldırım ABD'de açılan Reza Zarrab davasının asılsız söylentilere dayandığını, davanın taraflarının baskı altında tutulduğunu, sanık Reza Zarrab'ın dava başlamadan tanığa dönüştüğünü söyledi. İstanbul'da düzenlenen Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yıldırım, Zarrab davasında ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, "Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta. Ülkemiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır. Sanık olarak açtığınız dosya daha duruşma başlamadan tanığa dönüşmüştür. Bunun adalet neresindedir" dedi. ABD'deki davanın asılsız söylentilere dayandığını, dava üzerinden birtakım dedikodular ve yalan yanlış lafların ortada dolaştığını belirten Yıldırım, "Bunu da fırsat bilen birtakım çevreler Türkiye ekonomisi üzerinde operasyon yapmaya çalışıyorlar. Türkiye bugüne kadar ihracatında, ticaretinde, uluslararası hukuka aykırı bir şey yapmamıştır. O bakımdan Türkiye'ye zorlama yolu ile buradan finans sektörümüzü sıkıştırarak Türk ekonomisini zora sokmak gayreti beyhudedir. Bu davanın maalesef hukuki olmaktan siyasi bir yöne doğru evrildiğini görüyoruz" dedi. 17-25 Aralık'ta FETÖ'nün yargı yoluyla gerçekleştirmeye çalıştığı darbe tutmayınca bugün ABD'de görülen davaya FETÖ'cülerin bir şekilde sızmaları suretiyle yeni bir deneme yapılmak istendiğini belirten Yıldırım şöyle devam etti: "Bu davanın temelini hukuki dayanağı oluşturan deliller, bilgiler, belgeler FETÖ terör örgütünün 17-25 Aralık öncesi ülkemizde yaptığı kanunsuz hukuksuz işlerin bir sonucu olduğunun bilinmesini isteriz. Hukuk devletinden beklenen; delilleri sağlam bir dava ile yargılamayı gerçekleştirmiş olması. Ne idüğü belirsiz montaj delileri ortaya koymak hukuk değildir, hukuki bir düşünce tarzı değildir. Türkiye'nin başka ülkelerde yaptığı ticaret Türkiye'nin vereceği karara bağlıdır.
Milliyet

YPG'nin Olduğu Her Yer Hedefte! 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesinin sunumunu yaptı. Özellikle ABD tarafından terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye verilen silahların Türkiye'deki bazı terör eylemlerinde kullanıldığını vurgulayan Canikli, "Bu bilgiyi başta ABD olmak üzere ilgili bütün yetkililerle en somut, net şekilde defalarca paylaştık" dedi. Canikli, şunları söyledi: Görüşmelerimizde, 'bu silahların önemli bir bölümünün YPG'ye değil, kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla aktardıklarını, gönderdiklerini' ifade etmişlerdir. Biz de bunun üzerine, gönderilen silahların ve mühimmatın, araç gereçlerin en az 25-30 bin kişilik bir orduyu teçhiz edebileceğini bildirdik. ABD'nin Suriye'de resmi olarak 500 kişilik askeri varlığının olduğunu biliyoruz. Suriye'deki krizin önemli bir ayağının da Afrin'deki gelişmeler olduğunu belirten Canikli, "PKK/PYD/YPG'nin olduğu her yer, teröristlerin bulunduğu her yer Türkiye açısından bir tehdittir ve aynı zamanda bir hedeftir. Bu kapsamda uluslararası hukuktan doğan müdahale hakkımızı kullanacağımızdan ve kullanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.
Vatan

FETÖ'den Açığa Alınan Tanık Polis Bilgi Vermedi 
Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te, 102 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili 36 sanığın yargılandığı Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık Suphi Alpfidan'ın, DEAŞ'lıları ihbar için polislerle görüştüğünü söylemesi üzerine, telefon kayıtlarından saptanan 2 polis tanık olarak dinlendi. Dinlenen tanıklardan dönemin Gaziantep Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Beyazıt Bestami Duman, sanık Suphi Alpfidan'ı tanımadığını ve görüşmediğini söyledi. Alfidan ise, "Karakolda görevli bir polisle diyaloğa geçtim, 'Emlakçıyım, terör örgütü üyeleri ev tutmak istiyor, ne yapalım?' dedim. O da bana, 'Müdür arkadaşım, selamımı söyle git' dedi. Geldim, söyledim. Kendisi de istihbarat müdürünü aradı, ben telefon numaramı verdim, kendileriyle görüştüm" iddiasında bulundu. Alfidan, tanık Duman'ın, böyle bir görüşme olmadığını söylemesi üzerine "Karakolda sizin arkadaşınız vardı, beni size yönlendirdi. Hatta sizden, aynı cemaatten" dedi. Avukatın, "Nisan 2017'de neden soruşturma geçirdiniz?" sorusu üzerine tanık Duman, "FETÖ ile bağlantılı şahıslarla ilgili soruşturma geçirdim" dedi. Duman, "FETÖ iddiasıyla mı açığa alındınız?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi. Tanık Duman, müşteki avukatlarının, "10 Ekim katliamı soruşturmasında görev aldınız mı? Önlem alsaydınız 1 Mayıs Gaziantep Emniyeti saldırısı, düğün katliamı yapılır mıydı? Gaziantep Emniyeti, 10 Ekim soruşturmasıyla ilgili Ankara'ya kaç şüpheli ismi yolladı, önceki operasyonlarda bilinen şüpheliler gizlendi mi? Fezlekeyi hangi birim yolladı?" sorularını yanıtlamadı, bazı sorulara da "Hatırlamıyorum" karşılığını verdi. Avukatlar, dosya hakkında gerekli bilgileri vermeyen Bestami Duman hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.
Vatan

DÜNYA 
Hariri Döndü, İstifası Askıda 
Suudi Arabistan'da 4 Kasım'da Lübnan Başbakanlığı görevini bıraktığını duyuran Saad Hariri (47), istifasından 17 gün sonra ülkesine dönerken, istifa kararını da askıya aldığını açıkladı. Fransa'dan sonra gittiği Mısır'daki temaslarını tamamladıktan sonra sürpriz bir şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uğrayan Hariri buradan başkent Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'na gitti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya gelen Hariri, Beyrut'taki bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Hariri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törende basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'la görüşmesinde istifasını sunduğunu ancak Avn'ın isteği üzerine bu adımını ertelediğini ifade etti. Saad Hariri, "İstifa konusunu Cumhurbaşkanı Avn ile görüştüm. Avn, istifamı bekletmemi ve konuyla ilgili daha fazla istişarede bulunmamı istedi. Avn'ın bu isteğini kabul ettim" diye konuştu. Fransız AFP'nin haberine göre Sünni siyasetçi konuşmasında taraftarlarına da seslenerek, "Sizinle kalıyorum, Lübnan'ın istikrarı ve ilk savunma hattı olmak için sizinle devam edeceğim" dedi. Lübnanlı Hıristiyan devlet adamı Mişel Avn da Hariri'nin istifasıyla ilgili açıklamasında, "Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir" demişti. İngiliz Reuters'ın haberine göre Şii Hizbullah örgütünün siyasi müttefiki olan Avn, Hariri'nin istifasını "ülke dışında gizemli şartlarda verdiği" gerekçesiyle kabul etmemiş, durumun anayasaya uygun olmadığını söylemiş ve Hariri'nin Riyad'da rehin tutulduğunu ileri sürmüştü.
Hürriyet

Bosna Kasabına Müebbet 
Bosna Savaşı sırasında gerçekleşen savaş suçlarını tespit etmek için kurulan "Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi" (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası verdi. Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan mahkeme, Bosna'daki savaş boyunca Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Mladic'e "insanlığa karşı suç işlemek", "soykırım yapmak" ve "savaş kanunlarını ihlal etmekten" müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti. Mahkemenin kararı okunması yaklaşık 2 saat sürerken, Mladic'in avukatları, müvekkillerinin sağlık sorunları yaşadığını iddia etti. 45 dakikalık aranın ardından avukatlar, ya kararın daha sonraya bırakılmasını ya da hemen okunmasını istedi. Bu istek mahkemece reddedildi ve Mladic'in işlediği suçlar detaylı olarak okunmaya devam edildi. Hakimlere bağıran ve Sırpça küfreden Mladic ise, salondan çıkarılırken, duruşmanın son bölümü, o olmadan yapıldı. Mladic, 1995 yılında Srebrenitsa'da yapılan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımın yanı sıra başkent Saraybosna'da 1992-1995 yılları arasında sivillere yönelik keskin nişancı saldırılarıyla bombardımandan suçlu bulundu. Eski Sırp komutan, "soykırım" suçunun yanı sıra "insanlığa karşı suçlar" başlığı altındaki sürgün, yok etmek, öldürmek, sınır dışı etmek ve insanlık dışı eylemler suçlarından; "savaş kanun ve geleneklerini ihlal etmek" başlığı altında da öldürmek, terör, sivillere karşı hukuka aykırı saldırılar ve esir almak suçlarından ceza aldı. İddianamedeki 11 maddenin 10'undan suçlu bulunan Mladic sadece Kljuc, Sanski Most, Kotor- Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde "soykırım suçu işlendiği" maddesinden hüküm giymedi. Hakimler Konseyi, Mladic'in 12 Mayıs 1992-30 Kasım 1995 arasında Bosna Hersek'teki Boşnak ve Hırvatların tamamen temizlenmesi amacıyla işlenen ortaklaşa suçlara da iştirak ettiğine hükmetti. Mladic, 1995'te Sırp mevzilerine yönelik NATO hava saldırılarını engellemek için ülkedeki BM gözlemcileri ve barış gücü mensuplarını esir almaktan suçlu bulundu.
Milliyet

Almanya'da İnisiyatifi Steinmeier Ele Aldı 
Almanya'da koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier, çözüm için inisiyatifi eline aldı. Hur Demokrat Parti ve Yeşiller'in liderleriyle biraraya gelen Steinmeier, liderlerle yaptığı görüşmelerin ardından bir açıklama yapmadı. Dun Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer'le görüşmesi planlanan cumhurbaşkanının, bugun de Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz ile biraraya gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı ayrıca Federal Meclis, Eyalet Temsilciler Meclisi ve Federal Anayasa Mahkemesi Başkanları ile de görüşerek, sureci değerlendirecek. Almanya'da uçlu koalisyon görüşmelerinden çekilen Hur Demokrat Parti'nin lideri Christian Lindner, sonuçtan yine Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sorumlu tuttu. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesine konuşan Lindner "(Merkel) uzlaşma önerilerimize hemen hemen hiç destek vermedi" dedi. Lindner, koalisyon görüşmelerine dönmeye sıcak bakmadıklarını da belirtti.
Milliyet

Yaşasın Yeni Başkan 
Geçen hafta ordu müdahalesinin yaşandığı Afrika ülkelerinden Zimbabve'de Robert Mugabe'den boşalan devlet başkanlığı koltuğuna, Mugabe'nin görevden aldığı yardımcısı Emmerson Mnangagwa oturmaya hazırlanıyor. Görevden alınmasından sonra Güney Afrika'ya kaçan Mnangagwa'nın dün ülkesine dönüşünün ardından Cuma günü yemin ederek göreve başlaması bekleniyor. Mugabe'nin lideri olduğu iktidar partisi ZANU-PF'nin üst düzey yönetimi, ordu müdahalesinin ardından 'timsah' lakaplı Mnangagwa'nın başkanlık koltuğuna oturmasını istemişti. Mugabe, askeri müdahalenin ardından Mnangagwa'yı görevden alarak, yerine eşi Grace Mugabe'yi getirmişti. Yerel basın ordunun, halen başkent Harare'deki malikanesinde bulunan 93 yaşındaki eski liderin ülke dışına çıkmasına izin vereceğini, buna karşın eski first lady Grace Mugabe'nin yargılanmasını istediğini öne sürdü. CNN televizyonu geçtiğimiz günlerde, 37 yıldır iktidarda olan Mugabe'nin, kendisine ve eşi Grace Mugabe'ye 'tam dokunulmazlık' verilmesi karşılığında istifa etmeyi kabul ettiğini öne sürmüştü. Mugabe, kendisinden sonra göreve eşini getirerek anayasal gücü gaspetmekle suçlanıyordu. Mugabe önceki akşam Parlamento Başkanı'na gönderdiği mektupta, 'ülkede sorunsuz bir şekilde iktidar değişikliğinin sağlanabilmesi için' görevinden istifa ettiğini yazmıştı
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,9122-3,9175
Euro: Euro 4,6295-4,6340
Sterlin: 5,2183-5,2248
Gram Altın: 162,4994-162,7441

'İndirin Kardeşim' 
Ekonomi ve siyaset dünyası dün İstanbul'daki Hilton Bomonti Otel'de düzenlenen 'Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde bir araya geldi. Zirvede bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'ye yılın 9 ayında giren doğrudan yabancı yatırım miktarının 7.5 milyar dolar olduğunu belirterek, "2017 büyümemiz de en az yüzde 6 olacak" diye konuştu. Bankalara "Hoşnut değilseniz kredi faizlerini indirin, elinizden tutan mı var" diyerek seslenen Binali Yıldırım şöyle dedi: "Vatandaş da hoşnut değil. Eğer yeni açılımlar ortaya koymazsanız, bunun olumsuz etkilerini önce siz yaşayacaksınız. O yüzden el birliğiyle kendi yerli ve milli kaynaklarımızı harekete geçirerek üzerimize oynanan oyunları bozabilmeliyiz. Bu gücümüz var."
Posta

Bağkur Primini Krediyle Kapat 
Esnaf ve sanatkarlar, yaşları dolmasına rağmen prim borcunu ödeyemedikleri için emeklilikte sıkıntı yaşıyordu. Bu konu Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından tekrar gündeme getirildi. Ziraat Bankası üst yöneticileriyle görüşen Palandöken, "SGK'ya borcu olan esnaf, maaşlarına karşılık kredi alabilecek" dedi. Böylece esnaf ve sanatkarlar, kredi borcu bitene kadar maaşlarına dokunmayacak. Kredi borcu bittikten sonra da kesintisiz olarak emekli maaşlarını alabilecek. Bağkurlu'ların son ekonomideki dalgalanma dönemlerinde prim borçlarını ödeyemediklerine dikkat çeken Palandöken, "Bu borç katlanarak büyüyor ve emeklilik de bu yüzden zorlaşıyor" diye konuştu.
Posta

Katılım Bankalarından Ekonomiye Destek Sözü 
Katılım bankacılığı önümüzdeki dönemde yeni faizsiz finans modelleri ile gelişecek. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Küresel Katılım Finans Zirvesi'nde düzenlenen "İnsani Finans Öncüsü: Katılım Bankacılığı" panelinde konuşan sektör temsilcileri, faizsiz bankacılığın daha geniş kitlelere ulaşması için yeni modeller uygulayacaklarını söyledi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, katılım bankalarının 2002'den bu yana yıllık ortalama yüzde 30 büyüyerek, pazar payını yüzde 6'ya çıkardığını belirterek, şunları söyledi: "Ürün geliştirin demekle de olmuyor. Gerçekten mevzuatı, risk modellemesini kamu ile birlikte yapmanız lazım. Bunları yeni yeni öğreniyoruz. Bu bakımdan risk paylaşım esaslı proje, proje finansmanı, kar-zarar yapacaksanız; klasik ticari banka için yapılmış risk modellemesi içerisinde yaptığınızda yüzde 300'lere varan sermaye karşılığı ayırmanız gerekiyor. Daha farklı bir model bulmamız lazım. Mesela, kar zarar gibi gelir, nakit akışı standart olmayan ürünleri nasıl paylaşacaksınız? Kolay adımlar değil. Bu alanda gelişmek için nitelikli yatırımcılara veya fonlara ihtiyaç var." Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankacılığının insani finans sisteminin en önemli uygulama alanı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Konvansiyonel bankacılık genelinde tüketici kredilerinin yarısını ihtiyaç kredileri oluştururken, bu oran katılım bankalarında yüzde 9'larda. Katılım bankalarında yüzde 4 olan bireysel kredi kartlarının tüketici kredilerine oranı, konvansiyonel bankalarda 6 katına çıktı. Katılım bankaları bireysel müşterilerini, ihtiyacı olmayan harcamalara yönlendirmemekte, gereksiz tüketim alışkanlıklarından ve borç batağına saplanmaktan müşterilerini korumakta, bunun yerine gerçek bir ihtiyaç ve alım satım ürünü olan konut, taşıt ve diğer ürün ve hizmet ihtiyaçlarına faizsiz finansman desteği sağlamaktadır. " Türkiye Finans Genel Müdürü Wael Abdulaziz Raies, katılım bankaları olarak sundukları hizmetlerin hızı ve kolaylığını bankacılık sektörünün normlarının ilerisine taşımaları gerektiğini ifade ederek, gelecek günlerde şubeler ve dijital kanallar aracılığıyla daha fazla hizmet kanalı açmaya ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz, inançlara uygun şekilde faizsiz esasta finansman işi yapılabileceğini ispat ettiklerini belirterek, "Gayemiz sigortacılık, fon yapısı, tüketici finansmanı ve benzeri bütün müesseseleriyle bu finans sistemini tüm Türkiye geneline yayabilmek. Bizimle büyüyen müşterilerimiz, girişimcilerimiz, tüccarlarımız var. Türkiye'de bu işe ciddi bir talep var. Bu talebi karşılama gayreti içinde olacağız" dedi.
Hürriyet

Tarım Birliklerine TSK Piyangosu 
Manisa başta olmak üzere bazı illerdeki kışlalarda meydana gelen zehirlenme vakaları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) erzak tedarik sistemi yeni baştan yazıldı. Yeni konsepti Meclis Plan-Bütçe Komisyonu'nda açıklayan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, üretimi kamu kurumlarınca yapılan mallarda kamunun tercih edileceğini, zorunlu olarak özel sektörden alımda ise sadece "bilinen, kalite ve kurumsal ciddiyet konusunda kendini ispat etmiş üreticilerin" davet edileceğini belirtti. Canikli özetle şunları söyledi: "Et ve et ürünlerinin tamamını Et Balık Kurumu'ndan satın alacağız. Onlarda fiyat belli zaten, kalitede herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Tahıl ürünlerimizin tamamını, pirinç, bulgur, yeşil mercimek, fasulye, nohut, hepsini Tarım Kredi Kooperatifinden sağlayacağız. Zeytinyağı, siyah zeytin, kuru inciri Marmarabirlik ve TARİŞ'ten, ayçiçek yağını Trakya Birlik'ten, çayı ÇAYKUR'dan, baharatlar Adalet Bakanlığı cezaevleri iş yurtlarından karşılayacağız. Kamuca üretilmeyen rafta ürünü olan 6-7 büyük firmayı çağıracağız."
Hürriyet

Otoda İhracat 45 Gün Önceden 'Tarih Yazdı' 
Bu yılın sonunda, gerek ihracak gerekse de üretim anlamında farklı rekorlara imza atmaya hazırlanan otomotiv endüstrisi, bunların ilkini, henüz daha yıl tamamlanmadan kırdı. 2008 yılındaki ihracat rekoru olan 24.7 milyar doları 17 Kasım itibariyle aşan otomotiv endüstrisi, yıl sonu için rekor çıtasını 28 milyar dolara yükseltti. 2017 yılında 1 milyon 700 bin adetlik üretimin yanı sıra 1 milyon 350 bin adet ve 27 milyar dolarlık ciroyla ihracat rekorlarını kırmaya hazırlanan otomotiv endüstrisinden ilk haber, henüz daha yılın tamamlanmasına 45 gün kala geldi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, AA'ya verdiği demeçte, sektörün 2008 yılındaki 24.7 milyar dolarlık ihracat rekorunun, 17 Kasım itibarıyla 24.8 milyar dolarla kırıldığını söyledi. Sektör ihracatını gün gün takip ettiklerini vurgulayan Sabuncu, şöyle devam etti: "Sektörün en yüksek ihracat rakamı 2008 yılındaki 24.7 milyar dolardı. 2008, global finans krizin başladığı yıldır. Ondan sonra rakam, süratle 15 milyar dolara düştü. Sonraki yıllarda ihracat, arta arta, geçen yıl 23.9 milyar dolarlık bir rakama geldi. Bu yıl bu rekoru kıracağımızı biliyorduk. Hedeşeri de ona göre koyduk ve zamanlama da çok iyi oldu. 17 Kasım itibarıyla otomotiv endüstrisi, daha önce en yüksek 24.7 milyar dolar olan ihracat rakamını, 24.8 milyar dolara çıkararak tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Yani 10.5 ay gibi sürede diyebiliriz."
Milliyet

İlk 5 Yıl Gibi Ajanda Lazım 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik, "2002- 2007'de AK Parti'nin göreve geldiği 5 yıllık dönemi hep beraber düşündüğümüz zaman öyle bir reform ajandasına, yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük olarak çalışma ivmesine, atmosfere ihtiyaç var. Bu atmosfere yakın çalışmalar yapıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz" dedi. Bilecik, yatırım ortamının iyileştirilmesinde, iş yapma kolaylığı ve bürokrasinin azaltılmasının konuşulduğunu aktararak, burada bir eksenin eksik olduğunu, yatırımcının yatırım alma kararından yatırımın uygulamaya konulduğu o bütün sürecin iyileştirilmesinin gerektiğini kaydetti. Bilecik, iş dünyası olarak büyüme rakamlarından memnun olduklarını dile getirdi. Üçüncü çeyrekte, ilk yarıda açıklanan yüzde 5.1'in çok daha üzerinde bir büyümeyle karşılaşılacağı öngörüsünde bulunan Bilecik, "TÜSİAD olarak görüşümüz yüzde 8.5, hatta yüzde 9'lar bazında bir üçüncü çeyrek büyümesi" dedi. Bilecik, 2016'nın üçüncü çeyreğinde eksi 1.8'lik büyüme olduğunu, bu baz etkisi ile normalin üzerinde bir büyüme gerçekleştiğini aktararak, şöyle devam etti: "Büyüme tahmini ne olur diye baktığımız zaman, yüzde 6, hatta bir miktar üzerinde kapanan bir 2017 yılı olacak. Yılbaşına dönersek, birçok banka vesaire... Aşağı yukarı yüzde 2.5-3 bandında bir büyüme tahmininde bulunmuştu. Bu, gerçekleşecek olan yüzde 6 veya o civardaki rakamlarla iki misli tahminlerin çok daha üzerinde bir büyüme oldu. Bundan çok memnunuz."
Vatan

42 Bin Girişimciye 914 Milyon Tl 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Borsa İstanbul ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Girişimcilik Zirvesi'nin açılışındaki konuşmasında girişimciliğin önemine işaret etti. Hükümet, bakanlık ve ekonomi yönetiminin girişimin değerinin farkında olduğunu belirten Özlü, bu yüzden bütün ekonomi politikalarının hedefinin girişimcinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi. TÜ- BİTAK ve KOSGEB'in girişimci destek programları hakkında bilgi veren Özlü, şunları kaydetti: "İki kuruluşumuzun genç girişimcilere sunduğu programlarda 10'a yakın destek programı var. Son 7 yılda, 81 ilimizde, yaklaşık 23 bin eğitim programı açtık. Bu programlarda 785 bin katılımcıya girişimcilik eğitimi verdik. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol kapsamında, girişimcilik dersi alan 225 bin gencimize, Yeni Girişimci Destek Programı'na başvuru hakkı tanıdık.
Vatan

SPOR 

İlk Yakın Temas 
Galatasaray'ın Süper Lig'de liderliğini sürdürmesine karşın son 4 haftada 7 puan kaybetmesi, Başkan Dursun Özbek'i öfkelendirmişti. Bugüne kadar alınan her kötü sonucun ardından teknik direktör İgor Tudor'a sahip çıkan Özbek'in, yönetim içinden artan tepkiler nedeniyle 'hoca değişikliğini' düşünmeye başladığı öğrenildi. Dursun Özbek, Aytemiz Alanya ve Beşiktaş ile oynanacak maçların neticesine göre teknik adam konusunu masaya yatıracak. İlk akla gelen isim ise Fatih Terim. Dursun Özbek ile Fatih Terim'in geçtiğimiz gün özel bir davette bir araya geldiği, ve ikilinin ayak üstü sohbetinde Özbek'in nabız yokladığı iddia edildi. Galatasaraylı hatırı sayılır bazı iş adamları ve yönetim kurulu üyelerinin de Terim'i ikna etmeye çalıştığı gelen haberler arasında. Terim'in teklife hemen evet dememesinin nedeni ise şu an Tudor'un hala görevde olması. Hırvat hoca ile yolların ayrılması durumunda Terim'in takımın başına geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Posta

Zirve Bizim Olacak 
Fenerbahçe'nin Sivas karşısında aldığı farklı galibiyet, Samandıra Can Bartu Tesisleri'ne yeniden hava getirdi. Dün yapılan antrenmanda da bu durum kendini gösterdi. Teknik direktör Aykut Kocaman ve futbolcular arasındaki buzlar erirken, 'Samandıra'ya bahar havası geldi' yorumları yapılmaya başlandı. Süper Lig'in 13. haftasında pazar günü sahasında Kardemir Karabükspor ile karşılaşacak Bursaspor hazırlıklarını tam gaz sürdürüyor. Sakatlıkları geçen Pablo Martin Batalla ve Aziz Eraltay, antrenmanın tamamında yer aldı. Bursaspor, bugün yapacağı antrenmanla hazırlıklarına devam edecek.
Posta

Saygı Duyulan Ciddi Takımız 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Şampiyonlar Ligi'nde son 2 yılda elde ettikleri başarılarla Avrupa'da saygı duyulan bir kulüp olduklarını ifade etti. BeIN Sports'a birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Orman şunları söyledi: Monaco maçı çok keyişiydi. Beşiktaşlılar mutluydu. Türk insanını mutlu ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız geldi, çok sevindim. Hoş bir geceydi. Çok da abartılacak bir durum değil. Kurayı çektiğimizde 'birinci de, dördüncü de olabiliriz' demiştim. Çok denk takımlar vardı. Biz birinci çıktık, Allah'a hamdolsun. Bundan sonra iyi kura çekmeyi istiyoruz. Gruba çok iyi başladık. Porto'dan galibiyetle dönmek iyi bir başlangıçtı. Leipzig'i burada yenmek güzel oldu. Son olarak Porto ile berabere kalıp gruptan lider çıktık. İkinci yarının başında çok üst düzey oynadık. Futbol oynamak isteyen rakiple karşılaştığı zaman Beşiktaş'ın kalitesi var. Avrupa'da o yüzden başarılıyız. Türkiye'de daha çok oynatmamak üzerine olduğu için futbol zevki olmuyor. Şampiyonlar Ligi'nde son 16 kurasına birinci torbadan gireceğiz. İkinci torbadan Real Madrid, PSG, Bayern Münih gelebilir. Kolay takımlar değil. Beşiktaş herkesi zorlayacak bir takımdır. Böyle oynarsak kim gelirse gelsin zorlayacak takımımız. Saygı duyulan bir kulübüz. Kimle oynarsak oynayalım ciddiye alınan bir kulübüz. Rakipler Beşiktaş'ı geçeriz rahatlığında olmayacak. UEFA gelirleri nedeniyle herkes Beşiktaş'ın muhasebesini tutmaya başladı. Porto maçı berabere bittiği için 500 bin euro kazanıldı. Gruptan çıktığımız için 6 milyon euro kazanıyoruz. Diğer taraftan da dolar 4, euro 4,6 lira oldu. Yarın ne olacak bilmiyoruz. Borçlarımızın çoğu dövizle. Biz bu kadar üst düzey gelirler elde ederken, Allah diğer kulüplerin yardımcısı olsun.
Milliyet

Tamam Mı Devam Mı 
UEFA Avrupa Ligi'nin 5. haftasında temsilcilerimiz Medipol Başakşehir ile Atiker Konyaspor bugün kupada kader maçlarına çıkıyor. C Grubu'nda deplasmanda Bulgar ekibi Ludogorets'le karşılaşacak Medipol Başakşehir, Avrupa'daki en kritik sınavını verecek. Grupta henüz galibiyet alamayan ve 2 puanla son sırada yer alan turuncu- lacivertlilerin gruptan çıkma şansını sürdürmek için 8 puanı bulunan lider Ludogorets'i mağlup etmekten başka şansı yok. Deplasmandaki olası bir puan kaybı başarılı teknik adam Abdullah Avcı'nın ekibinin Avrupa kupalarına veda etmesi anlamı taşıyacak. I Grubu'nda saat 21.00'de Fransa'nın Marsilya ekibini konuk edecek Atiker Konyaspor ise şansını son maça taşımak istiyor. Grupta aldığı 1 galibiyet ve 1 beraberlikle 6 puanlı Marsilya'nın ardından 4 puanla 3. sırada bulunan Konyaspor kazanırsa son maçlar öncesinde ikinci sıraya yükselecek. Rakibiyle berabere kalması durumunda gruptan çıkma şansını son maça taşıyacak yeşil-beyazlılar, yenilmesi halinde ise UEFA Avrupa Ligi'ne grup aşamasında veda edecek.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme