24 Kasım 2017 Cuma

24.11.2017 Genel Gündem24.11.2017

GÜNDEM
Abd'ye 'Gülen'i Korumayın' Çıkışı 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında ABD'de bulunan FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen için yedi kez iade, bir kez de geçici tutuklama talebinde bulunulduğunu açıkladı. Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve Türkiye Adalet Akademisi'nin 2018 bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapıldı. Gül'ün bütçenin açılış konuşmasına, Gülen'in iadesi ve ABD ile ilgili söyledikleri damgasını vurdu. Gül, şunları söyledi: "Özellikle belirtmek isterim ki, milletimize ve demokrasimize karşı 15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından köşe bucak kaçan FETÖ silahlı terör örgütü mensuplarının ülkemize iadeleri için bakanlığımız olağanüstü bir mesaiyle çalışmaktadır. Kanlı darbe girişiminin ardından, bakanlığımızca zaman kaybetmeksizin ilk olarak 19 Temmuz 2016'da FETÖ silahlı terör örgütü elebaşısının iadesi için ABD'ye acil tutuklama ve iade talebinde bulunulmuştur. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım bu konuda muhataplarımızla yoğun temas kurmuştur. Süreç içinde terör örgütü elebaşı hakkında ülkemizde yargılanmakta olduğu dosyalardaki deliller ve yakalama kararlarına istinaden sonuncusu 3 Kasım 2017'de olmak üzere ABD'ye yedi adet iade talepnamesi ve bir adet geçici tutuklama talebi gönderilmiştir. İade süreci ABD ile aramızdaki 1980 tarihli antlaşma uyarınca yürütülmektedir."
Milliyet


Kim Göz Yumdu? 
AK Parti kulisleri, ABD'deki Reza Zarrab duruşmasına kilitlendi. AK Partililer, dava ve Zarrab'ın alacağı pozisyonla ilgili merak içerisinde. Davaya ilişkin ulaşılan bilgilerin büyük bölümü, ABD'deki avukat çevrelerinden geliyor. AK Parti kurmaylarına göre, Reza Zarrab davası Türkiye ve İran siyasetini 'köşeye sıkıştırmak' için kullanılacak. Kulislerde, 'Zarrab'ın Türkiye'den gitmesine gözyuman, güvenli bir ortamda tutulmasını sağlamayan' istihbarat birimlerinin sorumluluğu da tartışılıyor. Edinilen bilgiye göre, AK Partililer, Zarrab olayını iki bölüme ayırıyorlar. İran'la yapılan ticaretin ambargoyu delmek olmadığı, Türkiye'de böyle bir suç tanımının bulunmadığı, Zarrab'ın bu süreçte neden olduğu suiistimallerin de ABD yargısının konusu yapılamayacağı yorumları yapılıyor. AK Partililer, daha çok ABD'deki davanın siyasi sonuçlarına ilişkin yorumda bulunuyorlar. AK Parti kulislerinde, Reza Zarrab'ın itirafçı değil, savcılık tanığı olacağı, bunun da sadece Türkiye değil, İran siyasetini de zorda bırakmak için planlanmış bir oyun olduğu yorumları yapılıyor. Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatlarının da, 'anlaşma' yolunu tercih etmesi için kendisine telkinde bulunulduğunu öne sürüyorlar. Dava sürecinin sonunda, 5 bankanın ceza alabileceği ve uluslararası işlem yapmalarına yasak getirilebileceği de dile getiriliyor. Kulislerde, Reza Zarrab'ın Türkiye'de cezaevinden çıktıktan sonra ABD'ye gidişine göz yumulması da ayrı bir ihmal olarak değerlendiriliyor. Zarrab'ın ABD'ye gidişinin planlı olduğu, Türkiye'de kalırsa İran ajanları tarafından öldürüleceği korkusunun ağır bastığı, bu süreçte istihbarat birimlerinin Zarrab'ı güvenli bir ortamda tutmak yerine, ABD'ye gidişine müdahale etmemelerinin de zafiyet olduğu değerlendiriliyor.
Hürriyet

DÜNYA 
Arakan İçin Anlaşma 
Bangladeş ve Myanmar, gördükleri zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmesi konusunda anlaştı. Bangladeş basına göre, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Kyi ile Bangladeş Dışişleri Bakanı Mahmud Ali, dün Myanmar'da bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Bangladeşli Bakan Ali, Myanmar Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri U Kyaw Tint Swe ile "Arakan Eyaletinden Yerinden Edilmiş Kişilerin Geri Dönüşü Konusunda Uzlaşma" başlıklı anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Anlaşmaya ilişkin herhangi bir detay açıklanmazken, Arakanlı Müslümanların ne zaman döneceğine dair tarih de belirtilmedi. Bununla birlikte Bagladeş yetkilileri, dönüşlerin iki ay içinde başlayabileceğini öne sürdü. Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, sığınmacıların geri dönüşünün güvenli ve gönüllü olacağını açıklarken, insani yardım görevlileri ise, ülkenin güçlü generallerinin süreci engelleyebileceği konusunda endişelerini dile getirdiler. Bangladeş anlaşmanın "ilk adım" olduğunu söylerken, Myanmar Arakan Müslümanlarını "mümkün olan en kısa sürede" geri almaya hazır olduğunu açıkladı. Öte yandan yardım kuruluşları, Arakan Müslümanları'nın güvenlikleri garanti altına alınmadan zorla geri gönderilmesi ihtimalinden kaygı duyulduğunu bildirdi. Uzmanlar, Myanmar'ın anlaşmayı üzerindeki uluslararası baskının azalması için imzaladığını iddia ediyor. Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da gerçekleştirdiği operasyonlarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı. Bangladeş'e geçmeyi başaran Arakanlı Müslümanlar ise kamplardaki yetersiz imkanlardan dolayı başta sağlık ve barınma olmak üzere birçok sorunla karşılaşıyor. Bangladeş hükümeti, Myanmar'a, ülkeye sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri gönderilmesi için sık sık çağrıda bulunuyor.
Milliyet

Suudi Prenslere 'İthal İşkenceci' 
Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başkanlığındaki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun talimatıyla bu ay başında gözaltına alınan ve aralarında çok sayıda kraliyet üyesinin de bulunduğu 200'ü aşkın önemli ismin, ABD'li özel güvenlikçiler tarafından sorgulandığı iddia edildi. İngiliz bulvar gazetesi Daily Mail'in Riyad kaynaklarına dayandırdığı habere göre Prens Selman, görevi kötüye kullanma, rüşvet alma, adam kayırma gibi çok sayıda suçlamayla karşı karşıya olan prensleri kendisiyle 'işbirliğine ikna etmek' için, Irak Savaşı döneminde personelinin işlediği savaş suçlarıyla uzun süre gündemden düşmeyen ABD'li özel güvenlik firması Blackwater'ı devreye soktu. Habere göre gözaltıların başlamasından bir hafta sonra Prens Selman'ın isteği üzerine, şu an 'Academi' adı altında faaliyet gösteren firmaya bağlı 150 özel güvenlikçi, Abu Dabi üzerinden Riyad'a geldi. Bahsi geçen personelin bir bölümünün, prenslerin ve işadamlarının tutulduğu Ritz Carlton odasında kurdukları sorgu odalarında prenslere düzenli olarak işkence yaptığı öne sürülüyor.
Vatan

Abd, Suriye'de Kalıcı 
ABD'nin Suriye'deki askeri varlığı, DEAŞ'ın ülkede bitme noktasına gelmesiyle birlikte sorgulanır hale geldi. Washington Post gazetesi de Amerikan yönetiminin, DEAŞ tamamen bitse de Suriye'de kalmaya devam edeceğini yazdı. ABD'nin Suriye'deki 'değişen' misyonunun ele alındığı analizde, Trump yönetiminin bu ülkedeki hedeflerini DEAŞ'la mücedeleden iç savaş sonrası siyasi yapılanmaya yönelttiği ancak bu açık uçlu taahhüdün ABD'yi bölgede Suriye ve İran ile karşı karşıya getirebileceği belirtildi. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla Washington Post'a konuşan ABD'li yetkililer, Amerikalı askeri birliklerin tam da bu noktada Suriye'nin kuzeyinde Kürt grupların öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) destek vereceğini söyledi. ABD'li yetkililer, Suriye DEAŞ'tan 'tamamen' temizlenmeden ABD'nin ülkeden çekilemeyeceğini belirtti. Analize göre özellikle İran'ın güç boşluğundan faydalanarak Suriye'de baş aktör haline gelmesi endişesi var. ABD yönetimi, bu kez Suriye'de İran ile gücünü dengelemek istiyor. Geçen hafta gazetecilerin "ABD birlikleri ne kadar süre Suriye'de kalacak" sorusunu yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, "Esad ve Suriyeli muhalifler arasında siyasi bir uzlaşma sağlanmadan hiçbir yere gitmiyoruz" demişti.
Hürriyet

Gabriel'e Bağdat'tan Erbil Vizesi Çıkmadı 
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, Kuzey Irak'ı ziyaret talebinin Irak hükümeti tarafından kabul edilmemesi üzerine Irak ziyaretini iptal ettiği öne sürüldü. Alman "Der Spiegel" dergisinin haberine göre, Bakan Gabriel, Irak hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında uzlaşma sağlamak amacıyla bu ay başında Irak'a ziyaret planladı. Irak hükümeti, Gabriel'in Bağdat'a gelebileceğini ancak IKBY bölgesini ziyaret etmesinin istenmediğini Almanya Dışişleri Bakanlığına bildirdi. Haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in devreye girerek Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile görüştüğü ancak Irak hükümetinin geri adım atmadığı ifade edildi. Irak hükümetinin itirazı üzerine Gabriel'in, Irak ziyaretini iptal ettiği belirtildi. Almanya, terör örgütü DEAŞ ile mücadele çerçevesinde Peşmergeye askeri eğitim veriyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,9274-3,9288
Euro: 4,6568-4,6592
Sterlin: 5,2230-5,2273
Gram Altın: 163,0459-163,1609

Müteahhitler 'Yeşil Mesaj'ı Aldı! 
Uluslararası CNR Emlak Fuarı bu yıl 'yeşil'i merkeze aldı. Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Şehircilik Şurası kapanışında kaydettiği 'yeşillik arıyorsanız mezarlıklarda bulursunuz' ifadesinin yankı bulduğu fuarda, müteahhitler, Türkiye'nin yeni şehircilik anlayışının tüm donatı alanlarıyla tamamlanmış, trafik sorununa çözüm oluşturacak, akıllı ve yeşil binalardan oluşacağını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından desteklenen fuar, 23 - 26 Kasım arası açık olacak. Sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiren fuarda 50'den fazla ülkeden 25 bin ziyaretçi bekleniyor. Fuarda konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yeni ve büyük ölçekli projeler hayata geçirilirken, şehirleşmenin doğru yapılması gerektiğine dikkat çekerek, müteahhitler olarak artık bunun bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Yenigün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un betonlaşmasıyla ilgili eleştirilerini hatırlatırken, "Yeşil binaları artırmamız, o kültürü edinmemiz gerekiyor. Yeşiliyle doğaya saygılı, eğitim, sağlık, kültür olanaklarına ulaşımı kolay, trafiğe sorun değil çözüm oluşturacak yeni şehirleşme modelini sahiplenmemiz lazım. Cumhurbaşkanımız bizi uyarma ihtiyacı duydu. O mesajı aldık. Hepimize görev düşüyor" diye konuştu.
Milliyet

Farklı Ton 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) düşük enflasyon endişesi ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanları'nın farklı tonda yaptığı açıklamalar doların ateşini kısmen söndürdü. Çarşamba günü 3.9830'a yükselerek psikolojik sınır olan 4 liraya dayanan dolar/TL, dün 3.9010 seviyesine kadar geriledi. Ancak döviz kuru uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye ilişkin tahminleri sonrası yeniden yükselişe geçerek 3.92'ye çıktı. Fed'in son toplantısına ilişkin açıklanan tutanakların en dikkat çekici yanı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin düşük enflasyona yönelik endişelerin arttığını yansıtması oldu. Endişeler, piyasalarda bankanın gelecek yıl daha temkinli davranabileceği şeklinde yorumlandı. Doları gevşeten diğer gelişme Cumhuşbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı'nın faiz artışına 'yeşil ışık' yakmasıydı. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, "Önemli olan Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapmaya gerek görmesi; gerek görürse yapar. Enflasyon beklentileri bozulduğu taktirde TCMB faizleri yukarı çekebilir, bunu her an yapabilir 14 Aralık'ı beklemesine de gerek yok" diye konuştu. Ertem ayrıca "TCMB bir bakarsınız yarın da Geç Likidite Penceresi'ni yukarı çıkartır" diye ekledi. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Baş Danışmanı Doç. Dr. Hatice Karahan da Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulayarak, "TCMB görevinin bilincinde, gerektiğinde sıkılaşır. Geçmiş örneklere baktığınızda TCMB gerektiği zaman sıkılaşma adımları atmıştır" dedi.
Vatan

'Torba' Hazır 
Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tüm maddeleri kabul edildi. Salı günü geneli hakkında oylamanın yapılacağı tasarıda, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeni sisteme geçilmesinden, limonataya Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirilmesine kadar birçok kesimi yakından ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor. İşte yeni düzenlemeler; Tasarıyla, yaz saati uygulamasında düzenleme yapılıyor ve Bakanlar Kurulu'na 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapma yetkisi verilecek. Ayrıca konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinde farklı özel iletişim vergisi oranları, her bir hizmet için yüzde 7.5 olarak aynı oranda belirlenecek. Şans oyunları ile düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerden alınan yüzde 10 veraset ve intikal vergisi oranı da yüzde 20'ye çıkarılacak. Asgari ücretin, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi nedeniyle, ücretlerde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanunu'na geçici madde eklenecek. Buna göre, söz konusu ücretlerde, net ücreti bin 404 lirayı tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak. Tasarıyla otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenecek. Bu araçlarda MTV için, 2018 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak. MTV'deki yeni sistem kapsamında, 1300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) bin 294 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda bin 423 lira, fiyatı 70 bini aşanlarda bin 553 lira MTV alınacak. 31 Aralık 2017'den önce kayıt ve tescil edilmiş araçlar içinse mevcut tarife kullanılacak. Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere kamunun, kamu kurumlarının, KİT'lerin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan kamu konutları, ihaleyle satılacak. İdareler bu gelirleri, öncelikle personelinin konut ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanacak. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (TAPDK) yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla, makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilecek. Sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içecekleri, soğuk çay, meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak. Sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler (meyveli soda) ise kapsam dışında tutulacak. Kurum kazancı üzerinden yüzde 20 oranında alınan Kurumlar Vergisi, 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemlerinde yüzde 22 olarak uygulanacak. Bakanlar Kurulu, yüzde 22 oranını yüzde 20 oranına kadar indirmeye yetkili olacak.
Hürriyet

3 Yıl Sonra Dönüyorlar 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 'Türkiye piyasasında işlem yapıyorsa bilgilerini de ülkede saklamalı' kararı sonrasında ülkeden çıkan 5 online ödeme sistemleri geri dönüş yolunda. Türk elektronik para, online ödeme sistemi Papara, şirketlere teklif sundu ve kendi altyapılarını kullanarak Türkiye'de işlem yapmaları için anlaştı. İlk gelen Webmoney oldu. Paypal'ın da görüşmeleri sürüyor. Kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türkiye'de kurdukları 'server'lar üzerinden yapmadığı için BDDK'dan ret alan Rus menşeli Webmoney dönüş için kolları sıvadı. PayPal, WebMoney, Netteller, Skrill ve Paysafecard geçtiğimiz yıl BDDK'nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile zorunlu kıldığı yasal sorumluluklara uymadıkları için pazardan birer birer çıkmak zorunda kalmıştı. Paysafecard faaliyetlerini tamamen sonlandırmayıp sadece oyun pazarında devam etmişti. Şirketlerin Türkiye'de faaliyete devam edebilmeleri önündeki en önemli engel BDDK'nın müşteri verilerini yurtiçinde bulundurma zorunluluğu getirmesi olmuştu. Bu şirketlere bir yıl uyum süresi veren BDDK, koşulları yerine getirmedikleri için lisans başvurularını onaylamamıştı. Yıllık 30 milyar doların üzerinde hacmi olan ve 65 ülkede faaliyet gösteren Webmoney dönüş yolunu yerli dijital ödeme şirketi Papara'da buldu.
Hürriyet

Pompada Büyük Tezgâh 
Dolar kurundaki hareketlilik, benzin ve motorinde baş döndüren bir fiyat değişikliğine yol açıyor. Benzinin 6 TL'ye dayanması sektörde kayıtdışı ya da kaçak akaryakıt satışlarını yeniden gündeme getirdi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, HABERTÜRK'e son dönemde devletin milyonlarca liralık vergi kaybına yol açan ve sektörde "büyük tezgâh" olarak nitelendirilen kaçakçılık yöntemini anlattı. Okumuş, gerçek patronu belli olmayan, "şu ya da bu kişi"nin sahibi olarak göründüğü görece küçük dağıtım şirketlerine işaret ederek, "Bunlar, kendi bayi ağını kuruyor. Bu bayilerde, kayıtdışı akaryakıt satılıyor" dedi. Okumuş, "Doğu'da da var, Karadeniz'de de var. Bu bayiler, yerine göre 50-60 kuruş, yerine göre 80 kuruşa kadar indirimli akaryakıt satıyor" diye konuştu. Bu dağıtım şirketlerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) piyasaya sunulan akaryakıtın takibini sağlayan "otomasyon sistemi"ne de müdahale ettiğini vurgulayan Okumuş, "Bu şirketler, bayi satışlarını sıfırlıyor ya da sıfıra yakın bir düzeye çekiyor. Üzerinde oynanmış veriler, EPDK'ya iletiliyor. Sıfır satış, sıfır KDV ve ÖTV'yi gündeme getiriyor. Aradaki milyonlarca fark bu dağıtım şirketinin haksız kazancı oluyor" dedi.
Haber Türk

POLİTİKA
 Ordu Sadece Milletin Ordusudur 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Diğer harp okulları gibi Kara Harp Okulumuz da milletimizin evlatlarının tamamına kapıları açık olacak şekilde öğrenci kabulü yapıyor. Hiçbir ideolojinin, hiçbir kesimin, hiçbir marjinal zihniyetin okullarımızı ele geçirmesine imkan vermeyecek, tamamen yerli, tamamen milli bir yapıyı buralara hakim kıldığımıza inanıyorum" dedi. Erdoğan, dün Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığı'nda 855 muvazzaf subay adayının mezuniyet törenine katıldı. Konuşmasına, "Bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden yapılandırılan Kara Harp Okulumuzun ilk mezunlarını veriyoruz. Ülkemizin 1834'lere kadar uzanan tarihiyle, en köklü kurumları arasında yer alan Kara Harp Okulumuz maalesef 15 Temmuz darbe girişiminin önemli merkezleri arasındaydı" diyerek başlayan Erdoğan, milletle birlikte darbe girişimi engellendikten sonra bu şerefli kurumu kirleten darbecilerin tamamının tasfiye edildiğini bildirdi. Erdoğan, harp okullarına bunun dışında bir misyon biçmeye kalkanlara kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz, biz de aynı tecrübeleri tekrar tekrar yaşama yanlışına düşemeyiz. Bunun için diğer harp okulları gibi Kara Harp Okulumuz da milletimizin evlatlarının tamamına kapıları açık olacak şekilde öğrenci kabulü yapıyor. Hiçbir ideolojinin, hiçbir kesimin, hiçbir marjinal zihniyetin okullarımızı ele geçirmesine imkan vermeyecek, tamamen yerli, tamamen milli bir yapıyı buralara hakim kıldığımıza inanıyorum. Üniversite mezunları arasından alınan öğrencilerimize, harp okullarında dört yılda verilen askeri eğitimin daha fazlası bir yıl içinde verilerek hepsi de vazifeye hazır hale getirilmişlerdir."
Milliyet

Başbakan'ın Yorum Yapması Yanlış 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün Avcılar Ambarlı Limanı'nda faaliyet gösteren taşımacılık sektörünün temsilcileriyle biraya geldi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Gerçek ihracatçılar burada, gerçek vergi ödeyenler de burada, Türkiye'nin kalkınmasına büyük ölçüde katkı verenler de burada. Dış ticaret açığımızın azalmasını sağlayanlar, gerçekleştirenler de burada. Rıza Zarraf'ın 'Efendim dış ticaret açığının yüzde 15'ini biz karşıladık' gibi düşünceler burada yok. Burada emek, üretim, vergi, çalışma, istihdam, her şey var. Dolayısıyla burada faaliyet gösteren, çalışan, alın teri döken iş dünyasının ve işçilerin tamamını yürekten kutluyorum. Bir başka önemli nokta burada gerçek anlamda çalışıp vergi ödeyenler var. Yani paralarını vergi cennetlerine götürenler yok. Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenlerin buranın gerçeklerinden ders çıkarmaları gerekiyor."
Milliyet

'Kundakçılık Yapıyorlar' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün Manisa'da belediyelerin toplu açılış törenlerine katıldı. Seçim barajı açıklamasının ardından yapılan eleştirileri yanıtlayan Bahçeli, şöyle konuştu: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden sonra 'seçim barajı yeniden düşünülmelidir' dedik. Bir kıyamettir kopardılar. Bir eli kan, bir eli katran olan kötülük abideleri iyi niyetle söylemiş olduğumuz görüşlerimizi çarpıtarak yansıttılar. PKK'nın siyasi kuryelerini Meclis'e sokmak için kırk takla atanlar MHP'nin baraj altı kalacağını iddia edebilecek kadar ipten kazıktan boşanmışlardır. Paravan ve sözde anket firmaları da durumdan vazife çıkararak MHP'yi baraj sorunu yaşayan bir partiymiş gibi sunacak kadar küçülüyor, siyasi kundakçılık yapıyorlar. Hayır bloğunun sözde önderliğine soyunan CHP; PKK'nın siyasi uzantıları ve kıyıda köşede kalmış çürük çarık siyasi oluşumlardan medet umarak ittifak arayışlarına başlamıştır. FETÖ de bu girişimlerden memnun halde el avuç ovuşturmaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu 2019 seçimlerinin tek adamdan yana olanlarla demokrasiden yana olanlar arasında geçeceğini söylemektedir. İddia ucuz, yorum bayat, düşünce bayağıdır. Sözüm ona adalet yürüyüşlerinde yollara saçtıkları işbirliğini sandıkta nihayete erdirmek için CHP'si, HDP'si, İP'lisi İP'sizi yeniden bir araya gelmek için zaman ve zemin arayışındadır. Şayet önümüzdeki siyasal süreçte bloklaşma sertleşir, cepheleşme keskinleşirse, CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alıp 16 Nisan'ın rövanşını almak için çalışmalarına hız verirse MHP buna duyarsız ve tepkisiz kalmayacaktır.
Vatan

SPOR 
Savunmasız Anadolu Efes 
THY Euroleague'de 9. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Zalgiris Kaunas deplasmanından 91-83'lük yenilgiyle döndü. Maça aslında iyi başlamıştı temsilcimiz, 7'de 4 üç sayı isabetinin yanı sıra, hücumdaki pas trafiğiyle öne geçti. Boyalı alanda iki 5 numarayla oynamanın zaafını çok iyi kullanan Zalgiris'e karşı, Motum'u kenardan getirerek yanıt veren Efes, ilk çeyreği 26-22 önde kapadı. Ama çok kötü bir gün geçiren McCollum, hücumdaki pas trafiğini bozup düşük yüzdeyle oynayınca, Zalgiris'in devre sonuna kadar aldığı 9 hücum ribaundu daha fazla anlam kazandı. Ulanovas'ın sırtı dönük oyunlarına bir türlü önlem alamayan temsilcimiz, bu oyuncudan 20 sayı yiyip, üç sayı çizgisinin gerisinden de sadece 1 isabet bulabilince, ev sahibi devre sonunda 47-44 öne geçti.
Milliyet

Cenk'i, Mancını İstememiş 
Beşiktaş formasıyla ortaya koyduğu olağanüstü performansla dikkatleri üzerine çeken ve adı Avrupa'da birçok kulüple anılan Cenk Tosun'un, Galatasaray'a Roberto Mancini'nin aldırmadığı ortaya çıktı. 2014'te bedelsiz olarak siyahbeyazlılara giden golcü futbolcunun ilk önce sarıkırmızılı takıma önerildiği ama İtalyan teknik adamın yetersiz bulması yüzünden transferinin gerçekleşmediği bildirildi. Galatasaray ile Cenk Tosun'un yollarının kesişmesi ise ilk olarak 2011'e dayanıyor. O dönem Genel Menajer olan Adnan Sezgin'in Bundesliga'da Franfurt kadrosundaki milli oyuncu için yoğun çaba harcarken 18 yaşındaki futbolcu, Galatasaray yerine forma şansı bulabileceği Gaziantep'i tercih etmişti. Kırmızı- siyahlılar futbolcunun bonservisi için 550 bin euro vermişti.
Milliyet

Türkiye, Euro 2024'ü Yapar 
FIFA'ya üye federasyonların başkan ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren FIFA Futbol Zirvesi dün İstanbul'da yapıldı. FIFA Başkanı Gianni Infantino ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in de katıldığı dev zirve Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleşti. Gianni Infantino ve Yıldırım Demirören zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. FIFA Başkanı, Türkiye'de bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, "Türkiye Futbol Federasyonu'na ve tüm Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısı için TFF'yi ayrıca tebrik ederim. Riva'daki TFF tesislerini gezdim. Gerçekten çok güzel tesisler, çok etkilendim. Burada futbolun geleceği için çok güzel çalışmalar yapıldı. Her şey için TFF'ye çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. FIFA Başkanı Gianni Infantino, Almanya ile birlikte 2024 Avrupa Şampiyonası'na aday olan Türkiye'nin dev organizasyonu yapabilecek güç, tecrübe ve tesislere sahip olduğunu dile getirdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme