3 Aralık 2017 Pazar

03.12.2017 Genel Gündem

03.12.2017

GÜNDEM

İş Birliği İradesi Var 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası ile başta serbest ticaret anlaşması olmak üzere, ikili ticaret ve yatırımların önündeki sorunların ve iş birliği imkanlarının ele alınacağı ortak çalışmaları sürdüreceklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, TOBB heyetinin 4 günlük ABD ziyaretini değerlendirdi. Ticari ilişkileri geliştirmek ve Türkiye'nin yurt dışı lobi faaliyetlerine destek vermek amacıyla ABD'ye gittiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Odası ve ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyeleriyle görüştüklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye- ABD dostluk, müttefiklik ilişkilerinin öneminin ve var olan sorunlar ile görüş ayrılıklarının temas kurdukları tüm çevreler tarafından vurgulandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynı zamanda sorunların ve görüş ayrılıklarının giderilmesi yönündeki iş birliği iradesini de gördük. Tüm ilgili çevrelerin karşılıklı olarak birbiriyle yapıcı yaklaşımla diyalog kurmasına ve olumlu yönde somut adımlar atmasına ihtiyaç var. Türkiye-ABD dostluğu her iki ülke halkı için olduğu gibi, NATO ittifakı ve Türkiye'nin bulunduğu bölge için de son derece önemli. Biz, muhatabımız ABD Ticaret Odası ile başta serbest ticaret anlaşması olmak üzere ikili ticaret ve yatırım önündeki sorunların ve iş birliği imkanlarının ele alınacağı ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
Vatan


Madenden Sonra Elektrikte De Anlık Denetim 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın elektrik dağıtım alanında daha önce açıkladığı "Vatandaş memnuniyeti öncelikli dönem" denetim alanına genişliyor. Yeni yayınlanan yönetmelik ile TEDAŞ, dağıtım şirketlerini dönemsel değil anlık denetleyecek. Altyapı yatırım planlamaları da kontrol edilecek ve vatandaşlardan gelen şikayetlerin çözümüne yönelik yatırımlar önceliklendirilecek. Bakanlığa bağlı birimler önce denetimleri inceledi. Denetim heyetlerinde görev yapan personellerden, elektrik dağıtım şirketlerinden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından uygulamada karşılaşılan sorunlar, tespitler bakanlığa iletildi. Bakan Berat Albayrak'ın talimatı ile başlayan çalışma sonucunda denetimlerde ve yönetmelikte tespit edilen eksikliklerin giderilerek güncel koşullara ve vatandaş memnuniyeti öncelikli yeni dönem kriterlerine göre yeniden düzenlenmesi kararı verildi. Dün Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme ile yeni denetim süreci başlatıldı. Elektrik dağıtım lisansı sahibi şirketlerin faaliyetleri, sadece yılın belli zamanlarında yerinde yapılan denetimlerle denetleniyordu. Bu durum eksiklerin tespit edilmesi ve vatandaş şikayetlerinin anında çözülmesi için yeterli görülmedi.
Vatan

DÜNYA  
Damadı Bitirdi 
FBI'a yanlış beyanda bulunmakla suçlanan Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Cuma sabahı hakim karşısına çıktı. Seçimlerden sonraki geçiş dönemi sırasında Rus Büyükelçi Sergey Kislyak temasları hakkında FBI'ya yalan söylediğini kabul etti. Rus yetkililerle iletişime geçmesi yönünde talimatın Trump kampanyasının 'çok üst düzey bir ismi' tarafından verildiğini söyledi. ABD basını hemen bu ismin kimliğini araştırdı. Ve büyük bomba patladı. "ABD'de Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'e Rus yetkililerle iletişime geçme talimatını başkan Donald Trump'ın damadı verdi" iddiası CNN Internatıonal televizyon kanalında yer aldı. Kanal, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, FBI'a yalan söylemek suçundan teslim olarak hakim karşısına çıkan Flynn'in mahkemeye sunduğu savunma belgelerine yer verdi. Flynn'in ifadesinde Rus yetkililerle görüşmeyi Trump'ın geçiş dönemindeki üst düzey yetkililerin ayarladığını söylediği belirtildi. Haberde bu üst düzey yetkililerin Trump'ın damadı Jared Kushner ve eski danışmanlarından Kathleen McFarland olduğu öne sürüldü. Buna göre Kushner, Flynn'den 2016'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılacak olan "İsrail'in yasa dışı yerleşimlerine son vermesiyle" ilgili oylamada üye ülkelerin hangi oyu vereceğini araştırmasını istedi. Kushner, Flynn'e ayrıca Rusya'nın da aralarında bulunduğu konseye üye ülkelerin bu oylamayı ertelemelerini ya da reddetmelerini sağlamaya çalışmasını söyledi. Flynn'in savcıyla yaptığı anlaşma 'kendisinden daha önemli pozisyondaki bir Beyaz Saray görevlisinin yargılanmasını sağlama' şartına dayanıyor. Bu ismin damat Kuschner olabileceği belirtiliyor.
Vatan

Gece Yarısı Bombası! 
Cumhuriyetçi senatörlerin tartışmalı vergi tasarısı, Washington DC saatiyle 02:00 civarında yapılan oylamada 49'a karşı 51 oyla kabul edildi. Demokratların topyekün karşı çıktığı tasarıya muhalefet eden tek Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker oldu. Corker, tasarıya bütçe açığını en az 1 trilyon dolar artıracağı gerekçesiyle "hayır" oyu kullandığını açıkladı. Amerikan şirketlerine yönelik vergi oranını yüzde 35'ten yüzde 20'ye indirecek tasarının güçlü muhalefete rağmen Senato'dan geçmesi, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti'nin bu yılki en önemli başarısı olarak değerlendirildi. Senato'da gün boyu süren oturumlarda Cumhuriyetçilerin yasa teklifini kapalı kapılar ardında revize etmesini eleştiren Demokratlar, tasarının hafta başından beri yapılan değişiklikleri içeren son versiyonu görmeyi ısrarla talep etti. Buna karşın, Cumhuriyetçiler yaklaşık 500 sayfalık vergi tasarılarını, oylamadan sadece birkaç saat kala Demokratlarla paylaştı
Vatan

İsrail Jetleri İran Askeri Üssünü Vurdu! 
İngiliz haber kanalı BBC'nin Şam'a 15 kilometre uzaklıktaki El Kisvah kentinde İran'ın inşa ettiği askeri üssün uydu fotoğraflarını yayınlaması üzerine İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen hafta yaptığı açıklamada Tahran rejimine gözdağı vermiş ve "İran güçlerinin sınırımıza yakın bir yere veya Suriye'nin herhangi bir yerine konuşlanmasına izin vermeyeceğiz" demişti. Tel Aviv rejimi blöf yapmadığını dün gösterdi. Suriye sınırında İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne sadece 50 km mesafedeki bu üsse yönelik hava operasyonu düzenlendi. İsrail'den havalanan savaş uçakları Lübnan hava sahasını kullanarak El Kisvah'taki İran askeri üssüne 5 füze fırlattı. Rusya'nın desteğiyle Şam'da kurulan Suriye hava savunma sistemi bu füzelerden 3'ünü havada imha etmeyi başardı. Ancak iki tanesi askeri üssü vurdu. Uçaklar bununla da kalmadı. Esad rejimine bağlı 137'nci bölüğü de hedef alan bir hava saldırısı yaparak İsrail'e geri döndü. Uçakların bombardımanın hemen ardından şiddetli patlama sesleri başkentten duyuldu. Şam ve çevresinde büyük oranda elektrikler kesildi. İsrail uzun zamandır İran'ın Suriye'de kalıcı bir askeri varlık kurarak Akdeniz'e açılan bir kara koridoru oluşturmak istediğini ve bu şekilde Ortadoğu'daki etkisini artırmayı amaçladığını belirtiyordu.
Vatan

Türkiye'den Ab'ye Kritik Vize Hamlesi 
Avrupa Birliği'nde vize serbestisi için tamamlanması gereken son 7 kriter konusunda son dönemde Brüksel'in telkinlerine rağmen herhangi bir girişimde bulunmayan Ankara, kriterleri tamamlama konusunda atılacak adımları belirledi. Aralarında terörle mücadele yasasında bazı değişiklikler yapılmasının da yer aldığı 7 kriter bağlamında Türkiye'nin atabileceği adımlar çarşamba günü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB Bakanı Çelik, Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu arasında yapılan toplantıda belirlendi. Sözkonusu çalışma konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek. Kulislerde onay sürecinin hızlı şekilde tamamlanması halinde Çavuşoğlu'nun 12 Aralık'ta AB dışişleri bakanlarının davetlisi olarak katılacağı öğle yemeği için bulunacağı Brüksel'de belgeyi AB'ye iletmesi ihtimal dahilinde görülüyor. En zorlu kriter, terörle mücadeleye ilişkin yasalarda değişikliğe gidilmesiydi. Ankara, Avrupa'da da sertleşen terörle mücadele algısından da yararlanarak AB'yi iknaya çalışacak. Bir AB yetkilisi, "Türkiye'nin konuya eğilmesi olumlu, ancak vize serbestisi için son düzlüğe girildiği tespiti için oldukça erken" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3, 9125-3,9141
Euro: 4,6528-4,6563
Sterlin: 5,2704-5,2750
Gram Altın: 161,0826-161,1841

Yatırımcının 3 Dostu Borsa, Euro Ve Altın 
Döviz ve faizdeki tırmanışa rağmen yılın 11 aylık döneminde borsa ve altın en fazla kazandıran üç yatırım enstrümanından ikisi oldu. Euro yüzde 25 oranındaki getirisi ile öne çıktı. 2017 yılında risk alanlar kazandı. Risksiz getiri araçlarında para ancak enflasyon karşısında değerini koruyabildi. Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9,52 oranında artış gösterirken mevduat faizi yüzde 9,55 oranında getiri sağladı. ABD'de Zarrab'ın savcılıkla anlaşması üzerine Hakan Atilla Davası olarak isimlendirilen dava, banka hisseleri üzerinde satış baskısı yaratıyor. Banka hisseleri son bir ay içerisinde yüzde 14,87 değer kaybetti. Dava nedeniyle bankalara ceza gelecek olma ihtimali hisselerde güçlü satışlara neden oldu. BIST Banka Endeksi son bir ay içerisinde 117.209 seviyesinden 150.859'a geriledi. Hakan Atilla Davası sonucunda bankalara gelebilecek cezanın netleşmesi, banka sektörü hisselerinde sert hareketleri beraberinde getirebilir. ABD'de devam eden Zarrab'ın tanık sıfatı ile dinlendiği Hakan Atilla Davası ve yabancı yatırım bankalarının olumsuz raporlarına rağmen yabancı yatırımcılar, Türkiye'deki hisse senedi alımlarını son iki haftada ikiye katladı. Yabancılar, 17 Kasım'la biten haftada 98,9 milyon dolarlık alım yaparken 24 kasım haftasında hisse alımlarını ikiye katladı ve 182,6 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcılar 10 Kasım haftasında hisse ve tahvilde toplam 1 milyar dolarlık satış yapmış, sonrasında 17 Kasım'da 178 milyon dolar, 24 Kasım haftasında ise 270 milyon dolar alımda bulunmuştu. Borsada sanayi hisseleri içerisinde yüzde 18 oranındaki ağırlığı ile en yüksek payı Erdemir alıyor. Erdemir, hisselerinin yılbaşından bu yana yüzde 75 oranında değer kazanması BIST Sanayi Endeksini yukarı taşıdı. Demir Çelik sektörünün güçlü görünümü, hisse senetlerindeki ivmenin de korunmasını sağladı.
Milliyet

Dönemsel Değil Anlık Denetim 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın elektrik dağıtım alanında daha önce açıkladığı "vatandaş memnuniyeti öncelikli dönem", denetim alanına genişliyor. Yeni yayınlanan yönetmelik ile, TEDAŞ, dağıtım şirketlerini dönemsel değil anlık denetleyecek. Altyapı yatırım planlamaları da kontrol edilecek ve vatandaşlardan gelen şikayetlerin çözümüne yönelik yatırımlar önceliklendirilecek. Yapılan çalışmalar kapsamında bakanlığa bağlı birimler önce denetimleri inceledi. Denetim Heyetlerinde görev yapan personelden, elektrik dağıtım şirketlerinden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından; uygulamada karşılaşılan sorunlar, tespitler bakanlığa iletildi. Albayrak'ın talimatı ile başlayan çalışma sonucunda, denetimlerde ve yönetmelikte tespit edilen eksikliklerin giderilerek güncel koşullara ve vatandaş memnuniyeti öncelikli yeni dönem kriterlerine göre yeniden düzenlenmesi kararı verildi. Dün resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile yeni denetim süreci başlatıldı. Elektrik Dağıtım lisansı sahibi şirketlerin faaliyetleri, sadece yılın belli zamanlarında yerinde yapılan denetimlerle denetleniyordu. Bu durum eksiklerin tespit edilmesi ve vatandaş şikayetlerinin anında çözülmesi için yeterli görülmedi. Bu yöntem yerine; anlık, gerçek zamanlı olarak izlenebilecek. Özellikle Dağıtım şirketlerinin arıza yönetim veya çağrı merkezleri sistemlerine bakanlık yetkilileri bağlantı kurulabilecek, bu sistemleri takip edebilecek. Böylece, arıza ve diğer müşteri talepleriyle ilgili durumlar takip edilerek aksayan durumlarda gerekli müdahale ve ikazlar ivedilikle yapılabilecek. Örneğin bir yerde bir arıza yada bir vatandaş şikayeti ile ilgili sonuçların zamanında neden yapılmadığı anında denetime tabi olacak.
Milliyet

Ebru Gündeş'i Evlilik Sözleşmesi Kurtardı 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını yasa dışı yollarla delmek suçlamasıyla tutuklanan ancak daha sonra davada tanık olan İranlı işadamı Rıza Sarraf ve kızı Alara Sarraf dahil 22 yakının mal varlığına el konulması kararı verdi. Ancak Sarraf'ın halen evli olduğu eşi şarkıcı Ebru Gündeş ismi ise bu listede yer almadı. Savcılık Ebru Gündeş'i bu kararın dışında tuttu. Ebru Gündeş'in mal varlığına el koyulmamasının nedeninin Rıza Sarraf ile evlilik aşamasında yaptığı evlilik sözleşmesi olduğu ortaya çıktı. Gündeş ve Sarraf'ın evlilik aşamasında kendi mal varlıklarını belirten bir liste yaptıkları ve herkesin kendi kazanımı olan mallarının ayrı olduğuna dair sözleşme imzaladıkları öğrenildi. Ebru Gündeş'in çalışıyor olmasından dolayı kendi gelirinin bulunması ve kendi kazanımlarından elde ettiği mal varlıklarına el koyulmasının 'adil olmayacağı' mahkemenin kararında yer aldı. Çiftin tek çocukları olan Alara'nın mal varlığına el koyulmasının nedeni ise Rıza Sarraf'ın bazı mallarını kızının üzerine yapmasından kaynaklandığı belirtildi. Savcılık, mal varlığına el konulmasın kararını Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak aldı. Kararda 668 sayılı KHK'nın 3/1- ı bendi gerekçe gösterilerek bu kararın alındığı vurgulandı. Karara göre; el koyma kararı için ilgisine göre BDDK, MASAK, SPK, Hazine gibi kurumlardan rapor alınması da gerekmekte iken, darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile OHAL süresince rapor alma zorunluluğu kaldırıldığı ve Sulh Ceza Hâkimliğince karar verilmesinin yeterli olduğu belirtiliyor.
Vatan

Ekmek Kavgası 
Yılbaşından itibaren ekmekler artık en az 250 gram değil, 200 gram olacak. Böylece israfın önüne geçilmeye çalışılacak. Ancak alınan karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Küçük fırıncıların zor durumda kalacağı, 200 gramlık ekmeği sadece sanayi tip olan tünel diye tabir edilen fırınların üretebileceği iddia edildi. İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Fahri Özer ile Ekmek Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Cihan Kolivar ise konuyu farklı bir boyuta taşıdı. İki isim de söz konusu kararın sanayi tipi fırınlar ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı'nın lobisi sayesinde alındığını ileri sürdü. Ekmeğin gramajının düşürülmesine karşı olduklarını dile getiren Fahri Özer, "200 gramlık ekmeği yapabilecek fırın sayısı çok az. Yüksek kapasiteli tünel tabir edilen fırınların işine gelen bir uygulama. Küçük fırınlarda 200 gramlık ekmekle kalite düşer, israf artar. Çünkü küçük fırınların pişirme hücreleri 200 grama göre yapılmamış. Bakanlık bu kararı alırken sadece federasyonu dinlememeliydi. Ankara'dan İstanbul'daki gramajı belirlemeye çalışıyorlar" dedi. Cihan Kolivar da şunları söyledi: "Federasyon Başkanı Halil İbrahim Balcı fırıncıları temsil etmiyor. Kendisi de kombine fırıncı. Onların üretim yapabileceği şekilde bir yasa çıkarıldı." Alınan kararın tüketici tarafında da büyük kafa karışıklığına yol açacağını dile getiren Cihan Kolivar, "Taş fırında üretilen ekmek elle yapılıyor. Makine sistemi olmadığı için 200 gramlık ekmeği yapmak zordur. Sanayi tipi fırınlarda ancak yapılır. Alınan kararla 'en az 200 gramlık ekmek üretebilirsin, üzerinde üretim yaparsan karışmam, ceza kesmem' dendi aslında. Vatandaş ekmeğin gramajına bakmayacak ki. Aldığı fiyata bakacak. 200 gramlık ekmek 1 liraya satılırken, kara fırında üretim yapan fırıncı 250 gramlık ekmek üretecek. Onu da 1.25 liradan satacak. Vatandaşla karşı karşıya kalacağız" diye konuştu.
Hürriyet

Piyasada Baskı Azalıyor 
Kasım ayı nihayet bitti. Son yılların en gergin kasım aylarından bir yaşandı. Borsadaki düşüş yüzde 5'in üzerinde. Dolar/TL kurlarında aynı oranda artış görülürken faizdeki yükseliş ise biraz daha fazla. Gergin gündem belli ölçüde fiyatlanmış olarak bakiyesini aralık ayına devretti. ABD'de devam eden dava ile siyasi gelişmeler ilk sıralardaki yerini koruyor. Yani yine ekonomi dışı bir gündeme sahibiz. ABD'deki dava ile ilgili kararın önümüzdeki hafta çıkması zor görülüyor. Sonraki haftalara sarkma ihtimali yüksek olarak değerlendiriliyor. Piyasalarda bu yöndeki duyarlılık son günlerde biraz azaldı. Ancak sonuçları önemli olabilir. Başbakan ve başbakan yardımcısı Şimşek'in bu yönde bir olumsuzluk yaşanırsa "bankaların arkasında olunacağı ve sahip çıkılacağı" mesajları bu açıdan önemli görüldü. Yurtdışı hesap polemiği eksenli siyasi gelişmelerin ise etkileri ise bu aşamada sınırlı. Ekonomik gündemde ise pazartesi enflasyon, cuma ise ABD tarım dışı istihdam verileri var. Daha önemli konu başlıkları bir sonraki hafta, merkez bankası faiz kararı ve Türkiye'nin üçüncü çeyrek büyüme verileri olacak. Kasımdaki kur artışı ve geçişkenliği nedeniyle enflasyon beklentileri biraz yüksek. Bu beklenti gerçekleşirse 14 Aralık toplantısında faiz artışı için Merkez Bankası'nın eli biraz rahatlarsa bu durum döviz kurları üzerine baskı yapar mı sorusu akla geliyor. Geçen hafta kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den "Dirençli yüksek enflasyon ve Merkez Bankası'nın yetersiz cevabı Türkiye'nin kredi notu için endişe yaratması olası" gibi uyarı içeren bir açıklama geldi. Türkiye'nin CDS (risk primi) biraz düşse de gelişen ülkelere göre hala yüksek. Yabancı bakışında biraz yumuşama var ama henüz olumluya yorulacak boyutta değil. Türkiye mali piyasaları kendine has gündemi nedeniyle dış piyasalardaki iyimserliğe uyum sağlayamadı.
Hürriyet

POLİTİKA
Bu Defa Kemal'i Kurban Edecekler 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kars'ta İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen AK Parti Kars 6. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti. 15 Temmuz gecesi 250 şehidin ve 2 bin 193 gazinin olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ama birileri Amerika'ya gider, birileri Batı'nın değişik ülkelerine gider ama bu ülkenin asıl sahipleri yine burada kalır. Bak biz buradayız, onlar nerede? Kimisi Hans'ın kulu kölesi oluyor, kimisi Corc'un kulu kölesi oluyor, kimisi kurulan sahte mahkemelerde yargılanmak suretiyle güya benim ülkemi yargılamaya kalkıyor. Boşuna uğraşmayın. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Onun için öyle sanal oluşturulan mahkemelerle o 'Feto' denilen alçağın uydurma temsilcileriyle kurulan mahkemeler, asla benim ülkemi mahkum edemez" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt veren Erdoğan şöyle devam etti: "Görünüşte laflar çok büyük ama özüne baktığınızda ortada tam bir komedi var. İşin komikliği daha ilk adımda başlıyor. Bu şahıs, grup konuşmasında 'Çorum'da 17 Kasım'da bir konuşma yaptım' diye söze başladı. Arkadaşlarımız aradılar taradılar, böyle bir konuşma bulamadılar. Çünkü beyefendi 17 Kasım'da Çorum'a hiç gitmemiş, kendisi o gün Tekirdağ'daymış." Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Tekirdağ'da yaptığı konuşmada, "Senin çocukların vergi cennetlerine para gönderdi mi, göndermedi mi? Oturup hesaplaşalım" dediğini hatırlattı. Erdoğan, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda bu iddialara, "Benim çocuklarım yurt dışında hiçbir yere para göndermediler. Yurt dışı bankalarda da benim çocuklarımın da eniştemin de dünürlerimin de böyle bir parası yok" dediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği 5 kişiden birinin "özel kalem müdürü" olduğu yönündeki iddialarına da değinen Erdoğan, "Benim öyle bir özel kalem müdürüm olmadı. O isim bir iş adamı. Kılavuzu karga olanın... Dün 'belge' dedikleri kağıtları gördükten sonra anladık ki birileri bu zatı fena halde tongaya düşürmüş. Sanıyorum CHP'de hiçbir zaman bitmeyen ve bu gidişle bitmeyecek olan adam harcama, adamın ayağını kaydırma oyununa bu defa Kemal'in kendisini kurban edecekler, yazık" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Devletin Sırlarını Zarrab'a Kim Verdi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili olarak gündeme getirdiği iddialara 'ticaret ilişkisi' denilmesine cevap verdi. "Bu nasıl bir ticaret? Böyle bir ticareti ben bilmiyorum. Bu ticareti ancak üçkağıtçılar bilir" diyen Kılıçdaroğlu, belgelerle ilili olarak "Sahte diyorlardı, hepsi gerçek çıktı. Efendim savcılığa verin diyorlar. Savcılığa vereceğiz. Arkasında da duracağız. Sonuna kadar da takip edeceğiz. Öyle kıvırmak yok, kaçmak yok" ifadelerini kullandı. CHP lideri, Zarrab davasıyla ilgili olarak da "Rıza Zarrab bülbül gibi ötünce, 'Zarrab casustur, vatan hainidir'. Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alınca iyi, ötünce kötü. Salı gününe kadar Erdoğan'a izin veriyorum Zarrab'a devletin sırlarını kim teslim etti, çık anlat" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de narenciye üreticileriyle buluşup sorunlarını dinledi. CHP İl Başkanlığı tarafından Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Narenciye Çalıştayı'na CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bölge milletvekilleri ve oda başkanları katıldı. Basına kapalı gerçekleşen çalıştay öncesi üreticilerle tek tek tokalaşan Kılıçdaroğlu, kent tarımı hakkında bilgi alarak üreticilerin sorunlarını dinledi. Daha sonra Mezitli Belediyesi tarafında düzenlenen toplu açılış törenine katılan Kılıçaroğlu, umudunun Türkiye'nin aydın insanları olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "80 milyonun umudu ile yaşıyorum. 80 milyon bu ülkede huzur içinde yaşamak istiyor. Bunun mücadelesini hep birlikte vereceğiz. Hakkı, hukuku ve adaleti dünya tarihine yazdık. Biz hak ve hukuk, adalet dedikçe birileri yerinde rahat duramıyor. Emin olun akşamları bile rahat uyuyamıyor, gayet iyi biliyorum. Onu uyutmayacağım" diye konuştu.
Milliyet

'Biz Söyleyeceğimizi Söyledik, Bundan Sonra Teşebbüs İktidardan Gelecektir' 
MHPGenel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türk Akademisi Siyasi Sosyal Stratejik Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen "Doğumunun 100. Yıldönümünde Lider Türkiye için Alparslan Türkeş" konulu panele katıldı. Program öncesinde seçim barajı ve seçim ittifakları konusunda açıklama yapan Yalçın, "Biz görüşlerimizi ve düşüncelerimizi bizzat genel başkanımız vasıtasıyla kamuoyuna sunduk. Bunun karşılığında gerek Sayın Başbakan'dan gerek Sayın Cumhurbaşkanı'ndan olumlu görüşler sarf edildi" dedi. Her iki konunun geniş geniş tartışılması ve her siyasi partinin bu konuda görüşünü beyan etmesinin esas olduğunu belirten Yalçın, "Anamuhalefet partisi de dahil olmak üzere bu konudaki düşüncelerini kamuoyu önüne çıkmak suretiyle anlatabilmeliler. Biz söyleyeceğimizi söyledik, bundan sonra teşebbüs iktidardan gelecektir. Şeklinin nasıl olması gerektiği hususunda da bir ön açıklama bizzat genel başkanım vasıtasıyla yapıldı. Zannediyorumuyum yasaları içerisinde bu konu da teklif olarak gündeme veya TBMMgündemine getirilecek. O noktada da MHPkonuyla ilgili düşüncelerini detayları çok net olarak öncelikli olarak sizlerle paylaşacaktır" açıklamasını yaptı. n
Haber Türk

SPOR 
Tofaş, Aslanlar Gibi! 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 9 hafta karşılaşmasında TOFAŞ, sahasında konuk ettiği Galatasaray Odeabank'ı 97-90 yenmeyi başardı, yenilgisiz liderliğini devam ettirdi. Bursa ekibi, karşılaşma boyunca sürekli boyalı alanı kullanmaya çalıştı, Muhsin'in hücum ribauntu sonunda bulduğu basketlerle üstünlüğü ele aldı. Erman Kunter'in önce Preldzic, ardından Göksenin'i 4 numarada kullanması, Galatasaray'a hücumda ivme kazandırdı, sarı-kırmızılı ekip, sürekli potaya giderek ilk çeyreği 27-25 önde kapadı. Galatasaray, aynı düzenle öne geçip, Hardy'nin skorer oyunuyla farkı 7 sayıya çıkardı. TOFAŞ da devrenin son 3 dakikasında rakibinin düzenine ayak uydurup, Mejia ile ayakta kaldı. Galatasaray devreyi 53-52 galip tamamladı. Boyalı alandan bu kadar yüzdeli hücum ederken, ilk yarıda 14 üçlük deneyen Galatasaray, belki de önemli bir fırsatı teptiğini 2. yarı başında anladı. Bu kez boyalı alanı daha iyi savunan ve rakibinin dış şutlardaki yüzdesini avantaja çeviren Bursa ekibi, Barış- Henry ikilisinin yan yana oynadığı bölümde öne fırladı. İlk yarıda 3 top kaybeden Galatasaray'ı bu çeyrekteki 5 kaybını iyi değerlendiren ev sahibi, ribauntları 32- 14'e getirirken 79-65'lik üstünlüğü yakaladı. 85-67 ile farkı 17 sayıya da Henry-Morgan ikilisiyle çıkardı Bursa ekibi. Ancak ardından hücumdaki rahatlama, aranın kapanmasını sağladı. 38. dakikada 89- 85 önde olan TOFAŞ, daha fazlasına izin vermedi ve kazanmayı bildi.
Milliyet

Kellemi Kesseler Yapmam 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, hem genel kurulun başlangıcında hem de görüşlerin sunulmasının ardından kürsüye çıktı ve kendilerine yöneltilen birçok konuya açıklık getirdi. İlk olarak neden bütçe revizyonuna gidildiğine açıklık getiren Özbek, "Riva ve Florya için yapılan ihalede birinci olan kişi sarf-ı nazar edince ikinci olan firma Emlak Konut ve Galatasaray'a 900 milyon TL gelir garantisi vereceklerini söyledi. Garanti edilen rakamın yüzde 80'i bize, yüzde 20'si Emlak Konut'a ait. 761 milyon TL'lik kısım Galatasaray'ın payına düşen kısım. 761 milyon TL'den avans olarak bunun 388 milyon TL'ye isabet eden kısmıyla kendisine bir fon oluşturdu. Geriye 373 milyon TL'lik temlik edilebilir bir değerimiz elimizde var. Bunların hiçbiri Ocak 2017'de ortada yoktu. Yönetim Kurulu'nun böyle bir revizyon yapması, bu revizyonu size anlatması ve sizden bu revizyon için onay istemesi kadar doğal bir şey yok" dedi. Gider artışını da anlatan Dursun Özbek, "41 milyon TL'lik faiz gideri bütçemizin dışında bir gider. 388 milyon TL ve 508 milyon TL'lik temliğin bize getirdiği faiz yükü... Biz 508 milyon TL olarak verdiğimiz temlikten 342 milyon TL nakit para aldık. Hesaplarımıza da 41 milyon TL'lik bir faiz yükü geldi. Ama bugünden bakınca 41 milyon TL için 95 milyon TL'lik bir tasarruf yaptık. 54 milyon TL bugün Galatasaray Spor Kulübü'nün tasarrufu olmuştur. Bir diğer husus da 78 milyon TL'lik bir gider var. Bu SPK'nın öngördüğü bir şey. 2012'de bir hasılat paylaşımı sözleşmesi yapılmış. Hasılat paylaşımı sözleşmesine bağlı olarak SPK incelemesi sonrası yaptığı yorumla bu miktarın kulübün aleyhine Sportif AŞ'nin lehine gelir yazılmasını uygun görmüştür. Bu bizim uydurduğumuz bir konu değil" yorumunu yaptı. Hiçbir şekilde alınan paranın çarçur edildiği, Genel Kurul'a verilen sözler dışında kullanılmadığını dile getiren Galatasaray Başkanı, şöyle devam etti: "Bizim 448 milyon TL olağan dışı bir gelirimiz var. Bu geliri yaratırken de yetki alırken de şunu söyledim: 'Tamamına yakınını borç kapatmaya kullanacağız.' Yüzde 95'ini burada kullanacağız, yüzde 5'e ise operasyonda kullanacağımı söyledim. Siz de büyük bir çoğunlukla kabul ettiniz. Ben sizden aldığım yetkinin dışında hiçbir şey yapmadım, yapmam da. Kellemi kesseler yapmam."
Milliyet

Almam Gereken Ders Nedir? 
Başakşehir mağlubiyetinin ardından Alanyaspor'u yenerek nefes alan Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor, Beşiktaş derbisini kısa bir şekilde özetledi: "İyi oynayan bir Beşiktaş vardı, benim takımım iyi oynamadı. Kendilerini tebrik ediyorum, hak ettikleri bir 3 puan aldılar." Büyük maçlardaki kötü sonuçları değerlendiren Hırvat teknik adam, "Tabii ki 4 tane önemli maçta 11 puan kaybetmek çok kötü. Başakşehir maçında biraz açık oynadık, kaybettik. Beşiktaş maçında da biraz kapalı oynadık, yine kaybettik. Bugün (dün) kendimiz değildik. Kaybedebilirsin, kazanabilirsin ama mutlaka kendin gibi oynamalısın. Galatasaray gibi oynamadık. Kendi oyuncularımda etki gördüm. Atmosferden etkilenen bir takım gördüm, bu da hoşuma gitmedi. 13 maçta olduğu gibi çıkıp bildiğimiz oyunu oynamamız gerekiyordu. Benim de en çok canımı acıtan nokta buydu" yorumunu yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme