5 Aralık 2017 Salı

05.12.2017 Genel Gündem05.12.2017

GÜNDEM

Kalemtıraş Bombası! 
Siirt'in Eruh ve Pervari ilçe sınırları arasında PKK'lı teröristlere yönelik "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yunus Emre Operasyonu"nda 18 sığınak ve barınak tespit edildi. Bu sığınak ve barınaklarda ele geçirilen PKK'lı teröristlere ait silah ve mühimmatlar, İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda basın mensuplarına gösterildi. Siirt Valisi Ali Fuat Atik, "Üstün bir performansla her türlü arazi ve iklim koşullarında halkımızın huzur ve güvenliği için kahramanca görev yapan güvenlik gücü mensuplarımızı tebrik ediyorum. Ele geçirilen silah ve mühimmat sayesinde bölücü terör örgütünün hain emelleri ve planları bir kez daha boşa çıkarılmıştır" dedi. Konuşmanın ardından Albay Uğur Özmen, ele geçirilen 12 kalaşnikof, biksi, RPG-7 roketatar, 16 el bombası, 2 "Bangalore Torpedo", 2 mayın, 188 kilogram amonyum nitrat, 3 kilogram C4 ve A4 patlayıcı, 246 kalemtıraşlı patlayıcı düzeneği, 8 bin 324 fişek, 52 uçaksavar mühimmatı, 15 doçka mühimmatı ve 18 telsizi basın mensuplarına gösterdi. Patlayıcı düzeneklerinde kalemtıraş kullanılması dikkati çekti. Ele geçirilen "Bangalore Torpedo"nun (boru tipi patlayıcı) tel engeller ve mayın tarlalarında geçit açmakta kullanıldığı belirtildi. Öte yandan Vali Atik, jandarmaya operasyonlarda kullanılmak üzere drone teslim etti.
Vatan


O Belgeler Savcılıkta 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının Man Adası'nda kurulan bir şirketle para trafiği iddiasını ortaya atması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatarak, CHP'den söz konusu belgeleri talep etmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, belgeleri, araştırılmasını istedikleri konuları içeren bir talep dilekçesiyle birlikte dün savcılığa teslim etti. CHP'nin talep dilekçesinde, savcılığın belgeleri isterken, hangi suçtan kaynaklı soruşturma yapıldığı ve kimin şüpheli olarak gösterildiğinin belirtilmediğine dikkat çekildi. Talep dilekçesinde, Kılıçadaroğlu'nun açıkladığı belgelerin gerçekliğinin tartışılmayacak nitelikte olduğu savunuldu. Dilekçede, soruşturmanın siyasi gerekçelerle açıldığına ve gerçekliklerin üstünün örtülmesine yönelik iradeyle başlatılmış olduğuna yönelik düşüncelerin kamuoyunda bulunduğu da belirtildi. Tüm bankalara müzekkere yazılarak Bellway Limited adlı şirket, Mustafa Erdoğan, Ziya İlgen, Osman Ketenci, Mustafa Gündoğan ve Ahmet Burak Erdoğan'ın bu bankalarda hesaplarının bulunup bulunmadığı ve varsa hesap hareketlerinin istenmesi talep edildi. Savcılığa verilen talep dilekçesinde şöyle denildi: "İşlemlerde adı geçen Bellway Limited adlı şirketin merkezinin vergi cenneti olarak bilinen Man Adası Devleti'nde bulunması, sermayesinin 1 (bir) İngiliz Sterlini olmasına karşın toplamda 15 milyon Amerikan doları döviz transferi işlemine taraf olması, bu haliyle şirket profilinin vergi cennetlerindeki paravan şirketlerle benzerlik göstermesi, öte yandan vergi cennetleri ile paravan şirketlerin Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı internet sitesinde karapara aklama yöntemleri arasında sayılıyor olması hususları dikkate alınarak, konunun 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında MASAK tarafından da incelenmesinin sağlanması gerekmektedir."
Hürriyet

 DÜNYA 
Yüksek Tansiyonlu Tatbikat 
ABD ve Güney Kore askeri hava güçlerinin, Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerine karşı bugüne kadarki en geniş ortak hava tatbikatı başladı. Seul Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, 5 gün sürecek tatbikatta F-22 Raptor hayalet uçakları da dahil 230 uçak ve on binlerce asker yer alıyor.Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Moon Sang Gyun, ortak tatbikatları stratejik ittifak performanslarını geliştirmek için başlattıklarını ve bugüne kadar yapılanlar arasında en geniş kapsamlısı olacağını açıkladı. Gyun, iki ülkeden yaklaşık 230 savaş uçağı ve 12 bin askeri personelin dahil olduğu tatbikatın 8 Aralık'a kadar süreceğini belirtti. Güney Kore Birleştirme Bakanlığı sözcüsü Baik Tae-hyun ise, "Hava tatbikatı müttefikler arasında savunma amaçlı her yıl gerçekleştirilen normal bir askeri tatbikattır. Hükümet Kuzey Kore'nin her tepkisi üzerine bir yorum yapmayacak" dedi. "Açıkgöz" adı verilen ortak tatbikata, ABD'nin Japonya'daki Okinawa Üssü'nden havalanan 24 hayalet uçağı, 6 F-22 ve 6 F- 35A savaş uçaklarının yanı sıra 12 adet F-35B hayalet uçağı katılıyor. B-1B stratejik bombardıman uçaklarının da, bombalama eğitimi yapacağı belirtiliyor. Tatbikata Güney Kore'den F-15K, KF-16, FA- 50 uçakları katılıyor. Kuzey Kore geçen hafta ABD'de herhangi bir yeri vurabilecek menzilde, nükleer başlık takılabilecek Hwasong-15 kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmişti. Kuzey Kore, söz konusu tatbikatın her an nükleer savaşa yol açabilecek "açık ve kapsamlı bir provokasyon" olduğunu söylemişti.
Milliyet

Bombadan Kurtuldu Bu Kez Vuruldu 
Yemen'de isyancı Husiler, bir dönem kendileriyle işbirliği içinde olan, ancak birkaç gün önce Suudi Arabistan ile anlaştığı belirtilen eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'i öldürdü. Salih'in, sabah saatlerinde evinin bombalandığı, buradan kurtulduktan sonra yolda konvoyuna yapılan saldırıda vurularak öldüğü bildiriliyor. Yemen'de başkent Sana'da Salih'e bağlı güçlerle İran destekli Şii isyancılar arasında çatışmalar şiddetlenirken, Husilere bağlı İçişleri Bakanlığı 75 yaşındaki eski devlet başkanının öldürüldüğünü duyurdu. Husi kontrolündeki Mesire TV de, "hainlerin lideri" olarak tanımladığı Salih'in öldüğünü bildirdi. Salih'in partisindeki kaynaklar da Suudi televizyonu El Arabiya'ya haberi doğruladı. Kaynaklar, Salih'in Sana'da Husilerle girilen çatışmada kafasından vurularak öldürüldüğünü belirtirken, eski devlet başkanının cansız bedeninin, öldürüldükten sonra bir kamyonete yüklenirken çekilmiş videosu da internet üzerinden yayınlandı. Bununla birlikte sabah saatlerinde başkent Sana'da şiddetlenen çatışmalar sırasında eski devlet başkanı Salih'in evinin de bombalandığı belirtilmiş, ancak kendisinin bu saldırıdan kurtulmayı başardığı belirtilmişti. El Arabiya televizyonu, Salih'in keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü aktardı. Yemen'de İran destekli Şii Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun savaşı üçüncü yılına girmiş durumda. Taraflar birbirlerine karşı üstünlük sağlayamazken, Yemen'deki insani krizin ciddi boyutlara ulaştığı uyarıları yapılıyor. 30 yılı aşkın süre ülkeyi yöneten ve bu sürede birden fazla kez Husilerle savaşan Salih, Husilerle sürpriz bir ittifak kurmuştu. Ancak bu ittifak da geçtiğimiz hafta bozulmuş, Salih, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonla "yeni bir sayfa açmaya" hazır olduğunu açıklamıştı. Bu nedenle başkent Sana sokaklarında yoğun çatışmalar olmuş, Salih'in güçleri pek çok noktadan çekilmek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte başkentteki kaostan faydalanmak isteyen ve liderliğini yaptığı hükümet Suudi öncülüğündeki askeri koalisyon tarafından desteklenen Devlet Başkanı Abdurrabu Mansur Hadi, emrindeki güçlere Sana'da ilerlemeleri için talimat vermişti.
Milliyet

Gazeteci Katilleri Yakalandı 
Malta Başbakanı Joseph Muscat, ülkesinde iki ay önce işlenen gazeteci Daphne Caruana Galizia cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 10 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Başbakan Muscat, başbakanlık sarayı Castille'de düzenlediği basın toplantısında, gazeteci Galizia cinayetine karıştığından şüphelenilen 8 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Şüphelilerin 48 saat içinde sorgulanacağını aktaran Muscat, soruşturma kapsamında Malta polisinin pek çok adrese baskın yaptığını da belirtti. Muscat, soruşturma kapsamında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Avrupa Polis Ofisi (EUROPOL) ve Finlandiyalı güvenlik birimlerinin Maltalı muhataplarına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Malta Başbakanı, basın açıklamasından kısa süre sonra sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından 2 kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu. Dünya genelinde geçen yıl patlak veren ve kamuoyunda 'Panama Belgeleri' adıyla anılan yolsuzluk belgelerinin Malta ayağına dair ortaya çıkardığı bilgiler ve yaptığı haberlerle gündeme gelen Galizia, 16 Ekim'de Bidnja semtindeki evinin yakınında otomobiline yerleştirilen zaman ayarlı bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetmişti.
Vatan 

Kudüs Uyarısı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim vaatleri arasında yer alan, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına bölge müttefiklerinden tepkiler sürüyor. Son olarak Ürdün ve Mısır dışişleri bakanları, ABD'li mevkidaşları Rex Tillerson'u, Kudüs'ün statüsündeki değişikliğin yaratacağı olumsuz etkiler konusunda uyardı. Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Tillerson'a böylesi bir hareketin Arap ve Müslüman dünyasında büyük öfke yaratacağını söylediğini aktardı. Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri de Tillerson'la yaptığı görüşmede, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasının Ortadoğu barış süreci üzerinde son derece olumsuz etkileri olacağını vurguladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abdül Gayt da, Washington'un böyle bir adım atması durumunda Ortadoğu'da istikrarın büyük tehlikeye gireceği uyarısında bulundu. Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas hafta sonunda yaptığı açıklamada, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasının Filistin halkı, Arap dünyası ve uluslararası kamuoyu açısından kabul edilemez olduğunu söylemişti. Trump'ın damadı ve Ortadoğu Barış Elçisi olan Jared Kushner, ABD Başkanı'nın Kudüs'le ilgili kararını yakın zamanda duyuracağını belirtmişti. Saban Forumu'nda konuşan 36 yaşındaki Kushner, "Başkan bu kararı verecek. Hâlâ çok farklı gerçeklere bakıyor ve kararını verdiğinde bunu size söyleyen o olacak. Bunu doğru zamanda yaptığından emin olacak" demişti. Hem İsrailliler hem de Filistinliler Kudüs'ü kendi başkentleri olduğunu öne sürüyor.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8766-3,8772
Euro: 4,6040-4,6056
Sterlin: 5,2220-5,2253
Gram Altın: 159,0173-159,0720

Enflasyonu Nasıl Düşürürüz 
Kasım ayı enflasyonu yüzde 12.98 oldu. Gıda enflasyonu yüzde 15.78 oranında. Ayşe Hanım Teyzem, geçen kasımda 100 TL ödediği market sepetindeki aynı malları almak için bu kasım ayında 115.78 TL ödemek zorunda kaldı. Geçen kasımdan bu kasıma Ayşe Hanım Teyzemin eline geçen net para miktarı, enflasyondan daha fazla artmamışsa, yani en az yüzde 12.98 yükselmemişse, Ayşe Hanım Teyzem tüketim harcamalarını yaparken ya belli mallardan ve hizmetlerden mahrum kalıyor, aza razı oluyor, ya da tüketim harcamalarında kaydırmalar yapıyor. Ayakkabı, giyim harcamasını kısarak gıda harcamalarındaki artışı karşılayabiliyor. Unutmayalım, kasım ayının yüzde 12.98 oranındaki enflasyonu, ülke genelinde 910 mal ve hizmetin fiyatındaki ortalama artışı gösteriyor. Gıda enflasyonu, 124 gıda maddesindeki fiyat değişimini gösteriyor. Ne var ki, Ayşe Hanım Teyzem bu 910 mal ve hizmetin tamamından yararlanmıyor. 124 gıda maddesinin tamamını almıyor. Ayşe Hanım Teyzemin tüketim harcamaları sınırlı. O sınırlı harcama konuları ise en çok talebi olan ve fiyatı en fazla artan mal ve hizmetler. İşte o nedenle, Ayşe Hanım Teyzem, "Ben devletin enflasyon hesabına inanamıyorum. Benim enflasyonum çok daha fazla" diyor. Türkiye İstatistik Kurumu, TÜFE (enflasyon) hesabını yaparken her ay 27 bin 386 iş yerinden 910 madde çeşidine ait yaklaşık 400 bin fiyat derliyor. Fiyatlar, gıda, konut, mobilya, giyim eşyası, ulaştırma, haberleşme, eğlence, eğitim gibi farklı gruplardaki fiyat belirmelerini yansıtıyor. Her harcama grubunun toplam tüketim harcamasındaki ağırlığı farklı. Gıda ve alkolsüz içeceklerin ülke genelinde toplam tüketim harcamalarındaki payının yüzde 21.77, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıt harcamalarının yüzde 14.85, ulaştırma harcamalarının yüzde 16.31, giyim ve ayakkabı harcamalarının yüzde 7.33 olduğu kabul ediliyor. Her ay, enflasyon belli olunca suçlu aranır. 'Bu ay biber, domates fiyatı yükseldi de enflasyon arttı' denilir. Önemli olan, herhangi bir malın fiyat artışından önce, o malın enflasyon sepetindeki ağırlığıdır. Enflasyon sepetindeki 910 malın 124 çeşidi Gıda ve Alkolsüz İçkiler grubundaki maddeler. Gıda ve Alkolsüz İçkiler grubunun enflasyondaki ağırlığı yüzde 21.77. Gıda ve Alkolsüz İçkiler sepetindeki 124 maddenin ağırlığı da farklı. Örneğin, dana etinin ağırlığı 1.8, balığınki 0.3, beyaz peynirin 0.6, sivri biberin 0.1. Her ürünün fiyatındaki artış, ürünün ağırlığı ölçüsünde Gıda ve Alkolsüz İçki fiyatları artışını, sonuçta enflasyon artışını etkileyebiliyor. Kasım enflasyonunun özelliği var: Temmuzdan sonra her ay enflasyon basamak basamak yükseldi. Kasımda yüzde 11.90'dan 12.98'e çıktı. Bu çok yüksek bir enflasyon oranı. Merkez Bankası enflasyonu "Çekirdek Enflasyon" diye adlandırılan, "Ekonomi yönetiminin kontrolü dışında gelişen, enerji, alkollü içecekler, altın fiyatlarından arındırılmış" enflasyon oranından izliyor. Çekirdek enflasyon kasım ayında yüzde 11.82'den yüzde 12.08'e yükseldi. Ocak 2004'ten bu yana en yüksek seviyede. Enflasyon kalemlerinin genele yayılmış artışı, çekirdek enflasyondaki artış ivmesini besliyor, bu artışlardaki en önemli etken ise kurda görülen yükseliş.
Milliyet

Milyona Koşar Mı 
Türkiye'de binek otomobil ve hafif ticari satışları, kasım ayında yüzde 17.5 gerileme yaşarken, 11 ayda sadece yüzde 2.6 daralmayla 819 bin 954 adede ulaştı. Bu da satışların geleneksel olarak en yüksek gerçekleştiği Aralık ayı ile birlikte toplam pazarın milyon adedi bulabileceği beklentisini beraberinde getirdi. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde 2018 yılıyla birlikte artış olacağı beklentisinin yanı sıra kurların daha da artarak araç fiyatlarına yansıyacağı beklentisi, otomobil ve hafif ticari araç satışlarının özellikle Ekim ayında hareketlenmesini sağlamıştı. Kasım ayında bu ivme sürmedi ve toplam satışlar, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 17.5 daralarak 100 bin 859 adet seviyesinde gerçekleşti. Kasımda otomobil satışları yüzde 20.7 düşerken, bu daralma, hafif ticaride yüzde 6.12 oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre yılın 11 aylık dönemindeyse toplam pazar, 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 2.6 daralarak 819 bin 954 adet olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım döneminde otomobil pazarı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.98 gerileyerek 623 bin 65'e inerken, hafif ticari araç satışları da yüzde 2.06 artışla 196 bin 889'a yükseldi. Bu yılın 11 aylık döneminde dizel motorlu araçların pazardaki payı yüzde 61'de kalırken, otomatik viteslilerin oranı da yüzde 60'a çıktı. Satışlardaki düşüşten en fazla etkilenen sınıf ise, kuşkusuz premium olarak bilinen lüks otomobiller oldu. Nitekim lüks otomobil markalarının 11 aylık toplam satılarında gerileme sürerken, süper lüks markalarda da, ikisi hariç bundan nasibini aldı. Bentley ve Maserati, bu yılın 11 aylık döneminde satışlarını artıran süper lüks markalar olurken, diğerleri düşüş yaşadı. Bentley, geçen yılın aynı döneminde 9 olan satış adedini 12'ye, Maserati ise satışlarını 54 adetten 66'ya yükseltti. Ferrari satışları aynı dönemde 16'dan 13'e, Lamborghini satışları 7'den 6'ya, Porsche satışları da 724'den 605'e düştü. 11 aylık toplam satışlarda Renault liderliğini korurken, Fiat ikinciliğe yükseldi, VW ise üçüncü sırada yer aldı.
Milliyet

Madenlerin Denetiminde Sıfır Tolerans 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Fedakarlık üzerine bir hayat kuran madenci kardeşlerimizin emeklerine sahip çıkmak ve onu yüceltmek biz karar vericilerin en büyük sorumluluğudur" dedi. Albayrak, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Albayrak, Türkiye'nin köklü bir madencilik kültürüne sahip olmasına rağmen, sektörün ekonomideki payının dünyadaki örnekleri ile karşılaştırıldığında hak ettiği değerinin oldukça altında kaldığını aktardı. Madenciliğin daha fazla katma değer sağlayan bir sektör haline gelmesi için insan ile teknoloji odaklı, şeffaf yönetim tarzı ile yeni bir dönemi başlattıklarını söyleyen Bakan Albayrak, şöyle devam etti: "Madenci kardeşlerimizin emeklerinin yurt içinde ileri teknoloji imkanları ile işlenerek değere dönüştürülmesi için gereken her türlü düzenlemeyi hayata geçirdik. Fedakarlık üzerine hayat kuran madenci kardeşlerimizin emeklerine sahip çıkmak ve onu yüceltmek biz karar vericilerin en büyük sorumluluğu. Bu nedenle, en önem verdiğimiz konuların başında güvenli madenciliğin tesisi geliyor. Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulması için iş sağlığı ile güvenliğinde sıfır tolerans uygulayacağız. Dünya Madenciler Günü'nü kutluyor, hayatını kaybeden maden şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum."
Vatan

3 Konut Kredisinden Birine Onay Çıkmıyor 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları Ekim'de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19.8 düşerek 38 bin 593'e geriledi. Geçen yılın Ekim ayında yüzde 36.9 olan toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da 2017'nin aynı döneminde yüzde 31.4'te kaldı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, söz konusu gerilemede, banka kredi faizlerinin yükselmesi ve vatandaşların konut kredi başvurularının geri çevrilmesinin etkili olduğunu belirtti. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bankaların son dönemde "tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yediğini", kredi verme konusunda "çok cimri" davrandığını söyledi. Aşa, bankaların şu anda değerleme uzmanlarının acil satış değeri olarak yazdığı fiyat üzerinden kredi verdiğini, bu yüzden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların istediği rakamı bankadan alamadığını belirtti. Aşa, "Başvuran tüketicide herhangi bir sorun olmamasına ve sıkıntı yaşanmayacağı öngörülmesine rağmen daha önce yüzde 100 olan kredi verme oranı şu anda yüzde 65'lere geriledi. Yani, kredi verilebilecek başvuruların 3'te biri reddediliyor" dedi.
Vatan

Güven Artarsa Gelir De Artar 
Ortak değerler sadece toplumsal uzlaşmayı geliştirmiyor ekonomiye de büyük katkısı var. Prof. Dr. Selçuk Şirin, Türkiye'yi orta gelir tuzağından kurtarabilecek üç başlık olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bunlardan ilki ortak değerler yani toplumsal güvenin artırılmasıdır. Toplumsal güveni yüzde 34 arttırırsanız bu milli geliri 1 puan artırır. Diğer ikisi ise eğitim seviyesini 1 yıllık artış diğeri de kadınların işgücüne katılımını arttırmak. Birbirimize güven katsayımızı arttırabilirsek yüzde 12-15'ten yüzde 40'a getirebilirsek milli gelirimizi de 1 puan yükseltiriz" diye konuştu. Geçen yıl Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı öncülüğünde toplumdaki her türlü ayrışma, kutuplaşta eğilimini gidermeye yönelik çalışmalar kapsamında Ortak Değerler Hareketi başlatıldı. Eylül 2016'da Hürriyet'te bir yazı dizisi yayımlandı. Ardından 'Değerler Araştırması' yapıldı ve Türkiye'nin farklı illerinde 'Değer Atölyeleri' düzenlendi. 2018'de bu atölyeler sürecek. Ayrıca üniversite öğrencileri arasında toplumda istenen değerlerin nasıl hayata geçirileceğine yönelik proje yarışması da yapılacak ve "Değer Ödülleri"nin de verilmesi hedefleniyor. Ortak Değerler Hareketi kapsamında ilk konferans ise dün 'İşte Ortak Değerlerimiz' başlığıyla düzenlendi. Araştırma şirketi Konda'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır 2000 kişiyle yapılan 'Değerler Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı. Ağırdır, sonuçlara göre farklı siyasi parti, etnik grup ve din ile mezhebe sahip olsalar da herkesin arzu ettiği Türkiye'yi tanımlayan kavramın adalet, ahlak, güven, saygı, huzur, eşitlik ve refah olduğunu belirtti. Ağırdır, şöyle konuştu: "Türkiye'de yaşayanlar kişisel hayatlarında kaderine razı olmuyor ve problemi aşmaya çalışıyor. Ancak ortak hayatta umutsuz, kaygılı ve korkulu. İkili bir hayat yürütüyoruz. Toplumsal hayattaki problemleri eve taşımıyoruz. Aslında bu bir arada yaşamamızı da sağlıyor."
Hürriyet

POLİTİKA
Sermayeyi Sınırlama Talimatım Yok 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Muş'taki Ak Parti İl Kongresi'nde kullandığı "Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma girişiminde bulunduğunu duyuyorum" ifadesine açıklık getirdi. Erdoğan, "Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılından beri isteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı vardır, şüphesiz de devam etmektedir. Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılması yönünde bir talimatım söz konusu değildir. FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleriyle ilgili olarak paraları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Benim söylediğim iş adamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemesi gerektiğidir" dedi. Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi'nde, partisinin Sosyal Politikalar Başkanlığı'nca düzenlenen "Engelleri Aşanlar 2017" programında konuştu. Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Dün (önceki gün) Muş'ta bazı sinyaller aldığımı ve mal varlıklarını başka ülkelere kaçırmaya çalışanların bulunduğunu söyledim. Kazançlarını yurt dışına kaçırmak isteyenlere iyi gözle bakmayacağımızı belirtmiştik. Bunun üzerine farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Bu ülkenin en yüksek mercii olarak şu hususu kesin olarak ifade etmek istiyorum; Türkiye, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılında beri isteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı vardır, şüphesiz ki aynı şekilde devam etmektedir.
Milliyet

Yüksek Enflasyon Geçici Bir Durum 
Başbakan Binali Yıldırım, enflasyon oranlarındaki artışa ilişkin olarak, "Enflasyon oranı 11'inci ay olarak açıklandı. Dolayısıyla bu oran beklediğimizden biraz yüksek geldi. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aralık ayındaki oranın bundan daha düşük olacağını öngörüyoruz." dedi. Başbakan Yıldırım, Güney Kore'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, şunları kaydetti: Ziyaretim esnasında Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile kapsamlı, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ayrıca cumhurbaşkanı tarafından kabul edileceğim. Ulusal Meclis Başkanı ile de ayrıca bir görüşme yapacağız. Görüşmeler esnasında ikili, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel işbirliği konuları kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Terörle mücadele, düzensiz göç meselesi başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Kore'deki gerginlik gibi güncel bölgesel ve uluslararası konuları da görüşmüş olacağız. Bu ziyaret vesilesiyle Seul büyükelçiliğimizin yeni hizmet binasının açılışını da gerçekleştireceğiz. Aynı şekilde Güney Kore'de mukim vatandaşlarımızla da bir araya gelme fırsatımız olacak. Türk şehitliğinin bulunduğu şehirde anıtsal mezarları ziyaret edeceğiz. Enflasyon oranı 11'inci ay olarak açıklandı. Dolayısıyla bu oran beklediğimizden biraz yüksek geldi. Genel olarak yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda yukarı doğru bir kıpırdanma var. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aralık ayındaki oranın bundan daha düşük olacağını öngörüyoruz. 2018'de fevkalade bir durum olmazsa bu oran daha da düşecektir. İki tane temel sebep ön plana çıkıyor. Bir tanesi yüksek büyüme olduğu zaman enflasyonun biraz yukarı seviyede olması mümkün. Yani yüksek büyümeyi hedef aldığınız zaman enflasyon yukarı doğru hareketleniyor. Bu bir. İkincisi tabii son birkaç ayda küresel finans piyasalarında yaşanan özellikle de gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiren kur hareketleri ve buradaki dalgalanmalar da kısmen enflasyon oranına etki ediyor. Bütün bunları dikkate aldığımızda önümüzdeki sene hedefimiz enflasyonu olabildiğince, mümkünse tek haneli bir onara düşürmek yönünde olacaktır. Bu yönde de bazı önemli kararlar almış olacağız, bunların çalışmaları da devam ediyor.
Milliyet

Kılıçdaroğlu'na İstifa Çağrısı 
Bakanlar Kurulu dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, toplantı sonrası açıklamasında, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bugünkü Meclis grubu toplantısında yeni iddialar ortaya atacağı yönündeki açıklamalara yanıt verdi. Bozdağ şunları söyledi: CHP'nin açıklayacağı belge ya da kağıt parçası ya da yeni bombalar nedir bilmiyorum. Kılıçdaroğlu terör örgütleriyle açıkça iş birliği içinde. Bu kağıt parçaları incelendiğinde şunu gördük. Burada sayın Cumhurbaşkanı ve ailesinden herhangi bir kişinin Man Adası'ndan herhangi bir şirkete tek kuruş para göndermediğini bu dekontlar ispat etmektedir. Bu dekontlar kesin bir şekilde Sayın Kılıçdaroğlu'nun müfteriliğini ispat eden bir belgeye dönüşmüştür. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan beklentimiz şu: Onurlu biri gibi davranmak. Bu dekontların sizin müfteriliğinizi ispat eden birer belge olduğu ortaya çıktı. Bu saatten sonra yapması gereken CHP genel başkanlığından istifa etmesidir. Kılıçdaroğlu elinde patlayan Man Adası bombalarından sonra konuyu değiştirip başka yeni bombalar ortaya koyarak başka tartışmalarla günü kurtarmaya çalışacaktır. CHP'nin genel başkanının Türkiye'ye dönük bazı projelerde de yer aldığını görüyoruz. Bu davanın ABD'de görülmeye başladığı sırada Türkiye'de de eşzamanlı bir şekilde cumhurbaşkanımız ve ailesi hakkında bir itibar suikastına teşebbüs etti Sayın Kılıçdaroğlu. Geçmişte de Almanya'da Deniz Feneri davası yapılıyordu. O zaman da Kılıçdaroğlu rol almıştı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun duruşu yerli değildir. Milli hiç değildir. Sarraf'la ilgili konunun üzeri örtülmedi ve gereken soruşturmalar Türkiye'de yapıldı. Bu davanın bütün lojistiği FETÖ'dendir. Bilirkişi FETÖ'cü, raportör FETÖ'cü, tanık FETÖ'den... Hakim, FETÖ'nün ağırladığı birisi.
Vatan

SPOR 
Dersini Çalış Takıma Gir! 
Yıllardır basketbolun da aralarında olduğu birçok branşta alt yapılarda eğitim seviyesinin düşmesi, genç sporcuların, takımlarına girebilmek adına okullarını 2. plana attığı ve okulların kendilerine bu konuda tölerans gösterdiği biliniyordu. Anadolu Efes Spor Kulübü, basketbolda eğitim seviyesini yükseltmek için örnek bir karar aldı ve geçtiğimiz yıldan başlayarak alt yapılarında forma giyen öğrencilerin okullarına devam zorunluluğu getirmişti. Bu sezon Okyanus Koleji ile işbirliğine giden ve 80 kadar basketbolcunun burslu olarak da okumasını sağlayan Anadolu Efes, bunu avantaja çevirerek, çocukların antrenmanlara gidiş gelişlerini kolaylaştırmak, aynı anda okul takımını da oluşturacak ekipleriyle yoğun maç trafiğini azaltmayı hedefliyor. Anadolu Efes Genel Direktörü Alper Yılmaz, ortaklığa girdikleri Okyanus Kolejleri'nin 17 tane kampüsü olduğu ve bu geniş öğrenci ağını kullanmak istediklerini söyledi. Yılmaz, "Okullara geçen yıl 'Bizi alt yapımızdaki çocuklar mazeretsiz olarak derslere girmezse, bunu bize bildirin. Çünkü bu durumda kendilerini antrenman ve maçlarda oynatmayacağız' dedik. Şimdi bunu ileriye taşıyoruz ve belli bir not ortalamasının üzerine çıkmayı zorunluluk haline getirmek için çalışıyoruz. Tabii ki bu 5 üzerinden 4 olmayacak ama iyi eğitim aldıklarına bizi inandıracak bir ortalama olacak" diye konuştu.
Milliyet

Seri Atış! 
Spor Toto Süper Lig'de iyi bir çıkış yakalayan Trabzonspor sahasında Antalyaspor'u 3-0 yenerek üst üste üçüncü maçını kazandı. İki takımın da kontrollü futbolu ilk yirmi dakikanın golsüz, hatta pozisyonsuz geçmesini sağladı. Ardından kanatlardan daha iyi yüklenen Antalyaspor, rakibine korkulu anlar yaşatsa da bir türlü son dokunuşu yapamadı. Trabzonspor ise Durica'nın sakatlığıyla zorunlu bir değişiklik yapmak zorunda kaldı. Oyuna giren Mas solbeke geçerken, Mustafa Akbaş stoper oynamaya başladı. Son haftalardaki üretkenliğini bir türlü yakalayamadı bordo-mavili ekip ilk yarım saatte. Bunun sebepleri Yusuf'un iyi tutulması, Burak'ın defans arasına istediği koşuları yapamaması, Castillo'nun da beklenen performansında olmamasıydı. Tabii ki Castillo yerine cezası biten Olcay Şahan ile maça başlanamaz mıydı soruları da Kolombiyalı futbolcunun oyununun ardından sorulmaya başlamıştır. İlk 40 dakikada Antalyaspor'un atılmış 10 şutu, içeri gönderilen 15 ortası vardı. Fakat en önemlisi 'gol olur' denebilecek bir pozisyonu yoktu. 41'de sahneye Burak çıktı. Tecrübeli golcü Onazi'nin pasında defansın arasına iyi sarktı ve Ferhat'ın üzerinden topu ağlara gönderdi. Aslında ilk yarının en kısa özeti oynayan Antalyaspor'du, ancak golü atan Trabzonspor oldu. İkinci yarıya başlarken Castillo- Abdülkadir değişikliği, hem Yusuf'un daha boş alan bulmasını sağladı hem de tam olarak işlemeyen kanatlar enerji buldu. Trabzonspor'un skor avantajıyla kapanması, Antalyaspor'un daha fazla topa sahip olmasını sağladı. Konuk ekip 50'de ve 56'da Maicon ile pozisyonlara girmesine rağmen bunları cömertçe harcadı. Bu kez de cezayı N'doye kesti ve fark ikiye çıktı. Eto'o'nun da çıkmasıyla kırmızıbeyazlı takımın maçı çevirebileceği inancı iyice dibe vururken, 88'de sahneye çıkan Burak Yılmaz sonucu 3-0 olarak belirledi.
Milliyet

 'Adil Olmaya Çalışacağım' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Kasımpaşaspor maçı sonrası basın mensupları ile yaptığı sohbette önemli açıklamalarda bulundu. Kocaman, önümüzdeki hafta kadroyu bozup bozmayacağı yönündeki soruya, "Bugün bunu söylersek yanlış olur. Mümkün olduğu kadar adil olmaya çalışacağım. Benim işim bu. Bu forma adaletini sağlayamadığınız zaman oyuncular yavaş yavaş 'niye' sorusunu sormaya başlarlar. Bu güçlü bir gösteri olmaz. Mümkün olduğunca formayı adaletli dağıtmaya çalışacağım. Diğer taraftan becerebildiğimiz kadar bir ölçümleme yapacağız" yanıtını verdi. Fenerbahçe'nin Kasımpaşa maçında son yılların en arzulu futbolunu ortaya koyduğunun belirtilmesi üzerine Kocaman, "Zor... Bunu yapmak o kadar kolay değil" dedi. Sezon sonunda şampiyonluk için kaç puanın yeteceği yönündeki soruyu da Kocaman, "Şu an için çok gelgitler var. Başakşehir şu an puan ortalamasının çok üzerinde gidiyor gibi gözüküyor. Beşiktaş, Galatasaray derbisinde kuvvetli bir görüntü sundu. Bursaspor geliyor, Trabzonspor Rıza hoca ile toparlandı. 4 takım var şu anda, arkadan gelen 2-3 takım var. Bu da zirve yarışı için 6-7 takımın çok yakın gideceğini gösteriyor. Doğal olarak bu durum puan ortalamasını düşürecektir diye düşünüyorum. Bir takım acayip bir sprint atmazsa, görüntü bu. Şu anda hesap yapabilmek gerçekten zor" sözleriyle yanıtladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme