9 Aralık 2017 Cumartesi

09.12.2017 Genel Gündem09.12.2017 Cumartesi
TÜRKİYE 
İddialı Ziyaret 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Şırnak ve Cizre ilçesine gitmek için geldiği Diyarbakır Havalimanı'nda Türkçe- Kürtçe ve Zazaca 'Baba ocağına hoşgeldiniz', 'Hoşgeldiniz Meral bacı', 'Hoşgeldiniz Başbakanımız Meral bacımız' yazılı pankartlarla karşılandı. Güneydoğu'daki seçmenin AK Parti ile HDP arasında tercih yapmak zorunda bırakıldığını dile getiren Akşener, İYİ Parti olarak, güçlü bir alternatif oluşturduklarını söyledi. Havalimanı önünde 'Baba ocağına hoşgeldin' pankartıyla karşılanan Akşener, babasının ailesi Diyarbakır'dan Yunanistan'a gittiğini hatırlattı. Akşener, "Babamın ailesi Yunanistan'a Diyarbakır'dan gitme. Burada Küçükkadı köy ile Büyükkadı köyü var, oradan gitme" dedi. Diyarbakır'dan karayolu ile Şırnak'ın Cizre ilçesine geçen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, burada esnafı ziyaret etti. Akşener için polis güvenlik önlemi alırken, esnaftan bazıları hendek- barikat operasyonları ile mağdur edildiklerini evlerinin yıkıldığını ancak yerel yönetimlerin ev yapmak yerine park yaptıklarını söyledi. Akşenir ise bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
Vatan


'Azınlıklar Bereket Kaynağına Dönüşmeli' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina ziyareti sırasında atışma konusu olan Lozan Antlaşması çerçevesinde gündeme getirdiği Batı Trakya Türklerini dün ziyaret etti. Gümülcine'de soydaşlarla buluşma etkinliğinde konuşan, Başbakanlık yaptığı dönemden bu yana Yunanistan ile Türkiye ilişkilerini geliştirmenin öncelikli hedefleri arasında yer aldığına dikkati çekti. "Yunanistan ile her alanda üst düzey diyaloğumuzun gelişmesine özel önem veriyoruz" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: Sizlerin, Lozan Antlaşması, Avrupa Birliği müktesebatı ve evrensel insan hakları anlayışına uygun olarak her türlü imkandan yararlanmanızı istiyoruz. Bu çerçevede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının uygulanmasını bekliyoruz. Görüştüğüm tüm Yunanistan yetkililerine bunları ifade ettim. Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin gelişmesi azınlık sorunlarının çözümünü de kolaylaştıracaktır. Bu sorunların çözümü ise Türkiye ile Yunanistan'ı birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Ülkemizde ve Yunanistan'da tüm yaşayan azınlıkları zenginlik ve bereket kaynağı haline dönüştürmek her iki ülkeyi de güçlü kılacaktır. Rum kökenli vatandaşların taleplerini, diyalog içerisinde karşılamak için son yıllarda çok önemli adımlar attık. Benzer yaklaşımları Yunanistan'dan beklemenin de hakkımız olduğuna inanıyoruz. Batı Trakya Türkleri iyi birer Yunanistan vatandaşı olarak, bu ülke için çalışıyor. Bunun karşılığında da Lozan'daki hükümler ve AB standartlarına uygun bir davranış beklemeleri hakları. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'daki en önemli sorunlardan birinin "baş müftülük ve din adamları" sorunu olduğunu aktararak, şöyle devam etti: Burada atanmış müftü ile işi götürmek anlayışı var. Bunun Lozan'da yeri yok, tam aksine seçilmiş müftünün yeri var. Nitekim seçilmiş din adamını kendi ülkemizde biz uyguluyoruz.
Vatan

Türkiye, Kudüs İçin Ayakta 
ABD Başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması İstanbul'da binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. İstanbul'daki protesto gösterilerinin merkezi Fatih'ti. İHH İnsani Yardım Vakfı ile Memur-Sen'in çağrısıyla Fatih Camii'nde toplanan grup, cuma namazının ardından ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Saraçhane Parkı'na kadar yürüyen binlerce kişi, 'Katil İsrail', 'Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık', 'Kudüs bizimdir bizim kalacak' sloganları atarak tekbir getirdi. İHH Başkan Bülent Yıldırım, "Kudüs bizim kutsalımızdır. Yıllardır bu böyle, böyle de kalmaya devam edecek. 6 milyonluk İsrail 15 milyona kafa tutmaya çalışıyor. Biz tükürüğümüzle boğarız seni. ABD Başkanı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı. Protesto süresince polis Fatih Camii ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri aldı. Polis helikopteri de havadan denetim yaptı. Karar, Eyüp Sultan Camii'nde kılınan sabah namazının ardından protesto edildi. Daha sonra cuma namazının ardından kalabalık bir grup, Eyüp Meydanı'nda toplanarak kararı protesto etti. Protestoya katılan bazı kadınların ağladığı görüldü. Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Ak Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan'ın da arasında olduğu gruba 70'e yakın sivil toplum kuruluşu destek verdi. Bürge, kararı kınadıklarını dile getirerek, "Bu siyasi parti meselesi değil, tüm Müslümanların meselesidir. Amerika'nın bu sözü yerde kalacaktır" dedi.
Milliyet

Yunanistan, Lozan'daki Hakkı Türklere Tanımıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'na uygun olarak azınlıklara kendi dini liderlerini seçme hakkı vermesine karşın, Yunanistan'da Türklere bu hakkın tanınmadığını söyledi. Londra'da düşünce kuruluş Chatham House'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, İngiltere'deki temasları nedeniyle ziyareti yakından takip etme imkanı bulamadığını söyledi. Erdoğan'ın dünkü temaslarında gündeme gelen Lozan tartışmasıyla ilgili değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, "Lozan Anlaşması'na göre Türkiye'de azınlıklar kendi liderlerini seçebiliyorlar. Yunanistan'da da Türklerin kendi dini liderlerini seçimle yapmaları gayet doğal, anlaşmanın gereği. Türkiye bu kurala uyduğu halde Yunanistan bu kurala uymuyor." dedi. Sosyalist Enternasyonal toplantısı için Yunanistan'a gittiğinde kendisinin de atanmış dini lideri değil, seçilmiş olanı ziyaret ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Benim demokrasi kültürümde bu var. Dolayısıyla bu bağlamda Yunanistan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına uyması gerekir" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopoulos ile baş başa görüşmesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Lozan Antlaşması'nın güncellenmesi gerektiğini belirterek, "Batı Trakya'da, maalesef oradaki Müslümanların baş müftüsünü, oradaki imamlar, din adamları seçememiştir. Nasıl oluyor da Lozan Antlaşması'nın uygulamada olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil" ifadelerini kullanmıştı.
Milliyet

Ataşehir Şoku 
İçişleri Bakanlığı, Mülkiye Müfettişleri'nin hakkında rapor hazırladığı CHP'li İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi görevden uzaklaştırdı. İlgezdi'nin, 'İmar Kanunu'na muhalefet', 'Rüşvet ve yolsuzluk', 'Devlet İhale Kanunu'na aykırı hareket', 'Haksız mal edinme', 'İhaleye fesat karıştırma' gibi iddialar üzerine görevden alındığı açıklandı. Bakanlık açıklamasında özetle şu iddialar yer aldı: "İlgezdi'nin, belediye başkanı seçilmeden önce yaptığı işleri seçildikten sonra sonlandırdığı izlenimi verdiği halde, bu işlerine yakın akrabaları, siyaset ve iş ilişkisi içinde bulunduğu kişi ve şirketler aracılığıyla, kendi varlığını gizleyerek devam etmesi. Bu şahıs ve şirketler üzerinden yürütülen faaliyetlerin tamamına yakınının İlgezdi'yle ilişkili ve muvazaalı unsurlar içermesi ve gerektiğinde yeni şirket kurdurularak ya da yakın akrabalarının mevcut şirketlerde yönetim kurulu başkanı olarak görev alması sağlanarak yürütülmesi. Yakın akrabalarınca ekonomik durumlarına uygun olmayan şekilde ciddi miktarda gayrimenkul edinilmesi. Ataşehir Belediyesi'nin bazı taşınmazlardaki hissesinin satışında ve/veya ihalesinde mevzuata aykırı, belediye başkanının işbirliği içinde olduğu kişiler/firmalar lehine usulsüz işlemler yapılarak belediyenin zararına sebebiyet verilmesi."
Hürriyet

Nemrut Davası 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı 6'ncı sınıf Kuran-ı Kerim ders kitabında Kral Nemrut ile Nemrut Dağı'nın karıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Hz. İbrahim'in Kral Nemrut ile mücadelesinin anlatıldığı bölümde, Kommagene Krallığı'nın Nemrut Dağı'nda inşa ettiği heykellerin görselleri kullanılmış, altına da "Nemrut ve halkı putlara tapıyordu (Nemrut Dağı-Adıyaman)" diye yazılmıştı. Kitaptaki hatanın düzeltilmesi için Adıyamanlı avukat Osman Süzen, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'na başvurdu. Kurul, 10 Ekim'de verdiği cevapta, Hz. İbrahim'in putçuluğa karşı olan mücadelesini öğrencilerin daha iyi kavraması için bu görsellerin kullanıldığı belirtilerek düzeltme başvurusunu reddetti. Kurul açıklamasında, "Bahsi geçen kitapta Nemrut Dağı'ndaki heykellerin bu putlar olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi verilmemiş, sadece öğrencilerin konuyu daha iyi kavramaları amacıyla konu görsel öğeyle desteklenmiş ve söz konusu resimlere temsili olarak yer verilmiştir" denildi. Kurulun kararı üzerine düzeltilene kadar ders kitabının dağıtımının durdurulması ve okutulmaması için Adıyaman İdare Mahkemesi tarafından Ankara İdare Mahkemesi'nde dava açıldı. Dava dilekçesinde kitapla ilgili şöyle denildi: "Bilimsel ve tarihsel gerçeklere aykırı bilgiler içeren kitabın Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile 2016- 2017 öğretim yılında beş yıl süreyle ders kitabı olarak okutulmasına dair kurul kararının geriye alınarak gerekli düzeltmeler yapılıncaya kadar okullarda okutulmamasına, dağıtımın durdurulmasına karar verilmesi talebimize binaen başvurumuzun reddine dair tesis edilen işleminin iptalini mahkemenizden arz ve talep ederiz."
Hürriyet

DÜNYA 
Dişi Penguen Vatana İhanetle Suçlanıyor 
Arjantin'de federal yargıç Claudio Bonadio, eski Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez Kirchner'in, 23 yıl önce başkent Buenos Aires'teki Yahudi merkezini hedef alan bombalı saldırıda İran'ın rolünü örtbas ettiği suçlamasıyla tutuklanmasına ve 'vatana ihanet' suçlamasından yargılanmasına Senato'nun izin vermesini istedi. Yargıç Bonadio, Senato üyelerinden, ihanetle suçladığı Krichner'in senatör olması nedeniyle sahip olduğu dokunulmazlığını kaldırılmalarını talep etti. Basının 'dişi penguen' lakabını taktığı Kirchner, Tahran ile bir anlaşma imzalayarak saldırı emrini verenlerin Buenos Aires yerine Tahran'da Arjantinli yargıçlarca sorgulanmasına izin vermekle suçlanıyor. Savcı Eduardo Taiano, yargıcın ayrıca eski Dışişleri Bakanı Hector Timerman ile Kirchner'in eski yardımcısı Carlos Zanni ve aktivist Luis D'Elia'nın da gözaltına alınmasını istediğini aktardı. Hakkında farklı davalardan yolsuzluk ve kara para aklama suçlamaları da olan 64 yaşındaki Kirchner daha önce bu davayı 'saçmalık' olarak nitelemişti.
Vatan

Kudüs İçin Öfke 'Günü' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından dün cuma namazının ardından Filistin'de çok sayıda kentte protesto gösterileri gerçekleşti. Eylemlerde 200'den fazla kişinin yaralandığı açıklandı. Özellikle Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerçekleşen protestolara İsrail polisi müdahale etti. Filistinliler Kudüs ve Gazze'de de büyük protesto gösterileri düzenledi. Gazze sınırında iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Göstericiler İsrail askerlerine taş atarken, askerler gözyaşartıcı gaz ve basınçlı suyla karşılık verdi. İsrail askerleri El-Halil, Nablus ve Kalkiliyye'deki gösterilere müdahale etti. Müdahalelerde gerçek mermi de kullanıldığı ifade ediliyor. Mescid-i Aksa'da okunan cuma hutbesinde, Trump'ın Kudüs kararının reddedildiği belirtilerek, İslam dünyasından yükselen kınama ve benzeri açıklamaların Kudüs'e bir faydasının olmadığı ifade edildi. Ardından Harem-i Şerif'in avlusunda toplanan yüzlerce Filistinli, sloganlar attı. Trump'ın kararını sloganlarla protesto eden öfkeli kalabalık, Harem-i Şerif'in Meclis Kapısı'na kadar yürüdü. İsrail güvenlik güçleri Şam Kapısı önünde protestoculara müdahale etti. Polis bazı eylemcileri gözaltına aldı.
Milliyet

'Nihai Statü İfade Etmez' 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, büyükelçiliğin 2019'dan önce Kudüs'e taşınmayacağını belirtirken, Trump'ın kararının Kudüs için nihai statü ifade etmediğini belirtti. Fransa'yı ziyaret eden Tillerson, Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması kararı hakkındaki soruya yer belirleme, inşaat planı, yetkilendirme ve büyükelçilik binasının inşa edilmesinin "biraz zaman alacağı" yanıtını verdi. Tillerson, "Bu yıl olmaz, muhtemelen 2018'de de gerçekleşmez" ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca Trump'ın kararının " Kudüs için herhangi bir nihai statü ifade etmediğini" belirterek, Kudüs'ün sınırlarının Filistinliler ile İsraillilerin üzerinde "müzakere edip karar vereceği" bir konu olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, ABD'nin Kudüs kararının mevcut tüm anlaşmalara aykırı olduğunu vurgulayarak, "ABD'nin kararı uluslararası toplumu hiç de eşit olmayan iki parçaya bölmüştür" dedi. ABD'li mevkidaşı ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Orta Doğu'yu da ele aldıklarını anımsatan Lavrov, "Tillerson, İsrail-Filistin krizini çözecek 'yüzyılın anlaşmasına' imza atmak istediklerini söyledi. Bu anlaşmanın nasıl bir anlaşma olduğunu öğrenmek istiyoruz" diye konuştu.
Milliyet

Kırım Tatar Meclisi Liderleri Putın'e Dava Açıyor 
25 Ekim tarihinde Türkiye'nin girişimiyle Rusya lideri Vladimir Putin tarafından cezaları affedilen ve uçakla Türkiye'ye gönderilen Kırım Tatar Meclisi liderlerinden Ahmet Çiğgöz ile İlmi Ömer, Kırım'a geri dönebilmek için Kremlin'e dava açtı. Tatar Meclisi liderlerinin avukatları Rusya'nın başkenti Moskova'ya gelerek mahalli mahkemeye gereken başvuruları yapacaklarını açıkladı. Avukatlar, "Ahmet Çiğgöz ile İlmi Ömer kendilerini suç işlemiş saymadı. Kırım'da görülen davada suçlu bulunmuşlardı. Ardından geçtiğimiz 25 Ekim günü ansızın Putin tarafından af kararnamesi imzalandı. Ahmet Çiğgöz ile İlmi Ömer elbette vatanları Kırım'da yaşamak istediği için oraya dönmek istiyor. Ancak ellerinde yasal olarak serbest bırakıldıklarının gösteren bir belge bile yok. Bu gizli affın deşifre edilmesini talep edeceğiz" dedi. Ahmet Çiğgöz ile İlmi Ömer, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden önce 26 Şubat 2014 tarihinde yarımadanın başkenti Simferopol'de protesto gösterileri organize ettikleri gerekçesiyle 2016 yılında mahkûm edilmişti. Çiğgöz 8, Ömer 2 yıl hapis cezasına çarptırılmışt
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8381-3,8393
Euro: Euro 4,5160-4,5193
Sterlin: 5,1396-5,1496
Gram Altın: 153,9758-154,0794

Teşviksiz de Büyüme 
Beyaz eşya ve mobilya gibi farklı sektörlere sağlanan vergisel teşvikler 30 Eylül itibarıyla sonlandırılsa da sanayici frene basmadı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ekim'de Eylül'e göre yüzde 0.7 arttı. Ekonomistler, söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 5.2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin aylık bazda 0.4 artacağını tahmin etmişti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ekim'de madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.9 düşerken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.3 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7.3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 8.2 sermaye mallarında gerçekleşirken en fazla azalış yüzde 18.5 ile dayanıklı tüketim mallarında görüldü. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.9 artarak 146.3 değerine çıktı. Söz konusu endeks, geçen yılın aynı ayında 134.3 seviyesinde bulunuyordu. Böylece, ekonominin en önemli itici güçlerinden sanayi sektöründeki gelişmeyi gösteren sanayi üretim endeksi, arındırılmamış verilerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Arındırılmamış sanayi üretim endeksindeki artış, ayrıca piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti.
Vatan

Batı Afrika'nın Giriş Kapısını Limak Açtı 
Batı Afrika'nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Senegal, yeni havalimanına kavuştu. Limak ile Summa tarafından 8 ayda tamamlanan ve Senegal'in son yıllırdaki en önemli yatırım projeleri arasında gösterilen Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla açıldı. Dakar'a 40 kilometre mesafede inşa edilen 3 milyon yolcu kapasiteli Havalimanı'nın Afrika'yı Avrupa'ya bağlayacak geçiş noktası olacağı tahmin ediliyor. Hac terminali, başkanlık pavilyonu, taksi yolu, kontrol kulesi, yangın binası, 50 bin ton kapasiteli kargo terminali de proje kapsamında yer alıyor. Pist, taksi ve apron dizaynı ile A380 uçaklarının inişine elverişli şekilde tasarlanan havalimanı, ilerleyen zamanlarda, kategori F olarak bilinen dünyanın en büyük uçaklarının inip kalkabileceği altyapıya sahip şekilde dizayn edildi. Limak ve Summa, yaklaşık 730 milyon dolara mal olan havalimanının 25 yıllık işletmesine de ortak oldu. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte Havalimanı, Batı Afrika'nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek" dedi.
Vatan

Girişimci Fikirler Geleceğe Yön Veriyor 
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasının altıncısı İstanbul Kongre Merkezinde devam ediyor. Dün üçüncü gününde de önemli girişimcilerin fikirlerini sergilediği alanda, yine geleceğe yön verecek ürünler katılımcılarla buluştu. Etkinlikte oyun geliştiricilerinin ve oyunların gelişmesini teşvik etmek amacıyla verilen 'Kristal Piksel Ödülleri' de sahiplerini buldu. Etkinlikte konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hayal gücü ve buna bağlı olarak gelişen yenilikçi fikirlerin, şirketlerin ve ülkelerin kaderini tayin ettiğini söyledi. Büyükekşi, "Bu yüzyılda güç, inovatif ve girişimci fikirlerden besleniyor. Dünya geneline baktığımızda inovasyonun hızını gösteren çok ilginç istatistikler var. Telefonun 100 milyon müşteriye ulaşması 75 yıl alırken, iPhone'un 3.5 yıl, WhatsApp'ın 2 yıldan az sürdü" diye konuştu. Dev teknoloji firmalarının bilim kurgu yazarlarına sırf hayallerini dinlemek için çok büyük para ödediklerini belirten Büyükekşi, dünyanın büyük bir süratle önemli bir değişim ve dönüşümden geçtiğini, bu değişimi yakalayabilmek için canla başla çalıştıklarını söyledi. Mehmet Büyükekşi, Türk ekonomisine Ar-Ge, inovasyon, tasarım, markalaşma ve girişimciliğin yön vermesi gerektiğini, bunun için küresel düşünen ve öz güvenle hareket eden girişimci gençlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Milliyet

Çarklar Dönüyor 
Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 0.7 arttı. Yıllık artış ise yüzde 7.3 olarak gerçekleşti. Sanayi üretiminde önceki yıla göre artış beklentisi yüzde 5.3, önceki aya göre artış beklentisi de yüzde 0.3 düzeyindeydi. Böylece beklentiler önemli oranda aşılmış oldu. Rakamları değerlendiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sanayi üretiminde kaydedilen artışların, gelecek dönemde ihracatı olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. Elvan, "Bu gelişme yılın son çeyreğinde de büyümenin beklenenden daha yüksek olacağına işaret ediyor" dedi. 2017 sonunda yüzde 5 büyüme hedeflenmişti. Bu verilerle büyümenin yüzde 6'yı aşabileceği öngörülüyor.
Posta

Rekabetten Korkmuyoruz 
Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında 1995 yılında karşılıklı ticaretin yapılmasını içeren Gümrük Birliği Anlaşması imzalanmıştı. Ticaretin daha da artırılması için Gümrük Birliği'nin kapsamının genişletilmesini içeren, güncellenmesi konusu da 2015'ten bu yana gündemde. Türkiye istemesine rağmen, AB güncelleme konusunda adım atmıyor. Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politikaları Merkezi'nin Brüksel'de dün düzenlediği 'Türk ekonomisi ve AB'yle yakınlaşma' toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye, rekabetten korkmadığı için Gümrük Birliği'ni güncellemek istiyor. Korumacı ekonomi politikalarının uygulanmasını istemiyoruz" diye konuştu.
Posta

Faturasını Ödemeyen İcralık 
Tüketici Kanunu'nda iki değişiklik yapıldı. Vatandaş cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi teknoloji ürünlerinden 'şikayetçi' olduğunda mahkemelerde uğraşmasın, doğrudan tüketici hakem heyetlerine başvurabilsin, diye parasal sınır 6 bin liraya yükseltildi. Ancak elektrik, su, telefon faturasını ödeyemeyen tüketici için şirketlere ve bankalara hakem heyetine gitmeden doğrudan 'icra' yolu açıldı. Bu değişiklikler TBMM Genel Kurulunda önceki gün kabul edilen torba yasa teklifiyle yapıldı. Yargıtay'ın verdiği kararlarla telekom, telefon, elektrik, su şirketleri, bankalar tüketicilerle yaşanan 3 bin 600 liranın altındaki uyuşmazlıklarda mahkeme kararı olmaksızın, 'ilamsız icraya' gidemiyorlardı. Önceki gün yapılan değişiklikle artık telefon, elektrik, su şirketleri, bankalar 6 bin liranın altındaki alacakları için tüketici hakem heyeti kararı olmaksızın, tüketiciyi icraya verebilecek. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş imzasıyla verilen değişiklik önergesinin gerekçesinde "Bu madde ile uygulamadaki önemli bir ihtiyacın karşılanması amaçlanmaktadır. Tüketici hakem heyetleri; tüketici işlemlerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde, mahkeme öncesi çözüm mercii olarak görev yapmaktadır" denildi. Avukat Gökhan Candoğan da sözkonusu değişiklikle şirketlerin, bankaların tüketiciyi ödemediği bir faturası için doğrudan icraya koyma yolunun açıldığına dikkat çekti. Oysa Yargıtay kararları nedeniyle Tüketici Kanunundaki uyuşmazlık sınırının altındaki alacaklar için ilamsız icra yapılamadığını anımsatan Candoğan, bu değişiklikle vatandaşa doğrudan icra gönderilebileceğini söyledi. Candoğan, bu durumda tüketicinin 7 gün içinde borcunu ödemesi veya itiraz etmesi gerekeceğini; davayı kaybettiğinde ise hem mahkeme harcını, hem de avukatlık ücretini ödemek zorunda kalacağını belirtti.
Hürriyet

SPOR 
Sönük 'Yıldız' Efes 
THY Euroleague 11. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Sırbistan deplasmanında Kızılyıldız'a 100-81 yenilmekten kurtulamadı, üç galibiyette kalıp, çeyrek finalden biraz daha uzaklaştı. Sezon başından bu yana yaşadığı sıkıntıyı yine fazlasıyla hissetti Efes, savunmada yerle bir oldu. Ne bir hafta önce Real Madrid deplasmanında üçlüklerle destan yazan rakibine özel bir önlem almıştı, ne de iki 5 numara Dunston ile Stimac'ın aynı anda sahada kaldığı anlarda dağılan ikili oyun savunması için bir plan hazırlamıştı. Zaten 4 çeyreğin tamamında 20 sayının üzerinde atan, temsilcimiz karşısında, bu sezonki en yüksek rakamına ulaşan, oyuncuları bireysel rekorlar kıran Kızılyıldız da bu hataları affetmedi, çok rahat kazandı. Kısaların rakip karşısında hiç duramaması ve çok kolay geçilmesi, uzunlarımızın da ağır ayaklarıyla birleşince, çok uygun pozisyonlar bulan ve daha ilk çeyrekte 6'da 5 üç sayı isabetine ulaşan Kızılyıldız, bu yüzdenin düştüğü anlarda da Efes'in 'ilkokul' seviyesindeki top kayıplarıyla ayakta kaldı. Efes'in maç boyunca sahaya koyamadığı enerji, 40 dakikada sadece 15 top kaybederken, sadece 1 tane çalmasıyla, rakibe en kritik anlarda 11 hücum ribauntu kaptırmasıyla çok net ortadayken, hücumda da geri dönüş anlarında hep ya McCollum, ya da Simon'un kahramanlık sevdasıyla yıkıldı. Türk Basketbolu'nun
Milliyet

Cim Bom'da Barış Günü 
Galatasaray, Süper Lig'in 15. haftasında Teleset Mobilya Akhisarspor'u ağırlayacak. Sarı- Kırmızılılar; ligdeki son 3 deplasman maçında Trabzonspor'a 2-1, Medipol Başakşehir'e 5-1 ve Beşiktaş'a 3-0 yenildi. Zirve yarışında peş peşe ağır yaralar alıp, bu sezon ilk kez liderlik koltuğunu kaptıran Sarı- Kırmızılı ekip, taraftarı önündeki başarılı performansını sürdürerek moral kazanmayı amaçlıyor. Aslan; Türk Telekom Stadı'nda oynadığı son 9 lig karşılaşmasından 8'ini kazanıp, 1'inde berabere kaldı. Galatasaray'da sakatlıkları devam eden Latovlevici ve Tolga Ciğerci bugün oynamayacak.
Posta

Yene Yene Zirveye 
Fener zirveye yürüyor. Sivas maçıyla başlayan galibiyet serisi (Sivas, Antalya, Kasımpaşa) Bursa deplasmanında sürdü. 4'te 4 yapan Sarı-Lacivertliler puanını 29'a çıkardı, Galatasaray'ı gerisinde bırakıp, ikinci sıraya yerleşti. 6. Dakika: Batalla'nın ara pasında Kembo sert vurdu, kaleci Volkan iyi yer tuttu. 16. Dakika: Şener'in şutunda Bursa kalecisi Harun Tekin gole izin vermedi. 18. Dakika: Janssen ceza sahası dışından kaleyi yokladı, top az farkla dışarı çıktı. 45. Dakika: Aziz Behich'in ortasında, ön direkte Batalla topu kafayla aşırdı, Volkan Demirel zamanında çıkıp, tek yumrukla tehlikeyi önledi. 56. Dakika: Soldado kullandı serbest vuruşu. Barajdan dönen topa yine kendisi vurdu, kaleci iyi kontrol etti. 64. Dakika: Soldado, Ekong'un müdahalesiyle ceza sahasında yerde kaldı, hakem Ali Palabıyık 'penaltı' dedi. 65. Dakika: Penaltı atışında Giuliano, Fener'i öne geçirdi: 1-0. 81. Dakika: Giuliano topu kaldırdı, Soldado vurdu kafayı top kaleyi bulmadı. 90. Dakika: Kaleci Harun ceza sahası dışına çıkarak, ayaklarıyla Valbuena'ya çok sert girdi. Hakem Ali Palabıyık bu pozisyonu görmedi.
Posta

Vida'dan Kiev'E Veda 
Devre arasında Beşiktaş'a katılacak olan Domagoj Vida, önceki gün Dinamo Kiev'e veda etti. Ukrayna temsilcisinin, Avrupa Ligi'nde Partizan ile oynadığı maçta forma giyemeyen Hırvat stoper, statta tur atarak tribünleri selamladı. Dinamo Kiev Başkanı Igor Surkis ise karşılaşma sonrası "Vida bizim için büyük kayıp. Taraftarlara ve takım arkadaşlarına veda etti. Bana da gelecek, vedalaşacağız. Kalmasını isterdim ama biz Beşiktaş'ın sunduğu şartları sunamayız. Beşiktaş'ta da Dinamo'da oynadığı seviyede oynamasını isteriz" şeklinde konuştu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme