11 Aralık 2017 Pazartesi

11.12.2017 Genel Gündem

11.12.2017

GÜNDEM
Savaş Pilotları 'Yuva'ya Dönüyor 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın pilot açığının ortadan kaldırılmasına yönelik ilk adım pilotların özlük haklarında yapılan iyileştirmeyle atıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında pilot açığının giderilmesi amacıyla dış kaynaktan pilot temini için üniversitelerden pilot olarak mezun olanların TSK'da özel şartlarda istihdamının önü açılırken, mecburi hizmet süresinin de değiştirilmesi sonrasında pilotların hizmet süreleri 14.5 yıldan 18 yıla çıkarıldı. Ayrıca komutanlıkta görev yapan yer sınıfı personeline de pilot olma imkanı sağlandı. Çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılan pilotlara Milli Savunma Bakanı onayıyla geri dönüş imkanı tanındı. FETÖ üyelerince başta sağlık olmak üzere çeşitli nedenlerle uçuştan ayrılmalarına sebebiyet verilen subaylara pilot olmaları için yeni hak getirilirken, yapılan çalışamalar kapsamında 64 subay atandı. Ayrıca pilot açığının giderilmesi için pilotların özlük haklarının iyileştirildiği, iç ve dış kaynaktan personel sağlama yoluna gidildiği ve hizmet sürelerinin artırıldığı öğrenildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giden 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle birlikte fiili hizmet süresinin düşürülmesi ve pilotaj eğitimini bitirenlerin yükümlülüklerine yönelik düzenlemelerin ardından TSK'dan ayrılan pilot subaylar, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve haklarında yaptırılacak güvenlik soruşturmalarının olumlu olması kaydıyla ihtiyaç duyulan hava aracı tiplerinde ilgili kuvvet komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı'nın onayıyla 18 yıllık yükümlülük süresini tamamlamaları için yeniden subay olabilecek. Atanan pilotlar emsallerinin bulunduğu rütbelere terfi ettirilecek, dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden, uçuş süreleri ise uçuş hizmet süresinden sayılacak. Pilot subayların uçuş tazminatları da uçuş sürelerine bakılmaksızın 23 uçuş hizmet yılı esas alınarak belirlenecek. Atanan pilot subaylardan ilgili yönetmeliğe göre sağlık yeteneklerini sonradan kaybedenlerin yükümlülükleri sona erecek.
Milliyet


'Bizimle Meşgulken Reza Uçup Gitmiş' 
İyi Parti, olası bir erken seçime katılma hakkını elde etmek amacıyla, kuruluşundan bir buçuk ay sonra ilk kurultayını dün yaptı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'mecburiyet nedeniyle tedbir amaçlı' kurultay yaptıklarını vurguladı. Kurultayda yasal işlemin tamamlanması amacıyla partinin faaliyet raporu görüşüldü ve Genel İdare Kurulu üyeleri yeniden seçildi. Akşener açılışta şunları söyledi: "Hayırsever işadamı olan Reza Bey, bir anda hain, dolandırıcı, CIA ajanı, SAVAMA ajanı haline döndü. Anlaşıldı ki AKP Genel Başkanı ve arkadaşları yine kandırılmışlar. Anladık ki İran'la 80 milyar dolarlık alışveriş yapıyorsunuz. Fakat bu 80 milyar doların İran'a ödenmesi karşılığı 8.5 milyar dolar cebe konmuş. Fakat bu kişinin FBI ile anlaşıp elini kolunu sallayarak gitmesine nasıl göz yumarsınız? Bunun anlamı ülkenin istihbarat teşkilatının lağvolduğudur. Bizi takip ettiğiniz kadar Reza Bey'i takip etmemişsiniz. Her gün birileri gelip 'Tutuklanacakmışsınız' diyordu. Siz bizimle meşgul olurken Reza uçup gitmiş. Hani 'Trump reyiz' ile Türkiye uçacaktı, kaçacaktı. Trump reyiz, birden sarı şeytan haline döndü. İsrail'e 'Heeyt' diyen Erdoğan'ın Kürecik'i kapatıp kapatmayacağını bilmek istiyoruz. Sözler önemli değil, tavırlarınızın takipçisi olacağız."
Hürriyet

DÜNYA 
Filistinlilerin Öfkesi Dinmiyor 
Amerika Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği'ni bu kente taşıma kararını açıklamasının ardından başlayan protesto dalgası devam ediyor. Özellikle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de İsrail güçleriyle Filistinliler arasında meydana gelen olaylar bir miktar yatışmkış gibi görünse de, protestoların sürdüğü haber veriliyor. Filistin Kızılayı, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de İsrail güçleriyle Filistinliler arasında yaşanan olaylarda 231 Filistinli'nin yaralandığını duyururken, İsrail polisi de, Doğu Kudüs'te 13 Filistinlinin gözaltına alındığı, 4 İsrail polisinin ise hafif yaralandığı belirtti. Filistinli Esirler Cemiyeti ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin, Batı Şeria ile Doğu Kudüs'teki gösteriler sırasında ve yaptığı baskınlarda toplam 150 civarında Filistinliyi gözaltına aldığı kaydedildi. İsrail ordusu da, Batı Şeria'da yaklaşık 600 Filistinlinin İsrail askerlerine taş attığı ve araç lastiklerini ateşe verdiğini açıkladı. Gazze sınırındaki gösterilerde İsrail askerleriyle yaklaşık 450 Filistinli arasında olaylar çıktığı bildirildi. ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını açıkladığı geçen çarşamba gününden bu yana başta Kudüs olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria ile Gazze sınırında protesto gösterileri başlamıştı. Kudüs kararına yönelik, pek çok ülkede protesto gösterileri sürerken, dün, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen gösteride çatışmalar yaşandı. Bazı eylemciler ve basın mensuplarının, polisin sert müdahalesi sonucu hastanelik olduğu belirtildi.
Milliyet

Spd 'Ucu Açık' Görüşmeye Niyetli 
Alman Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Berlin'de yaptığı kongresinden, Hristiyan Birlik Partileri ile koalisyon konusunda "ucu açık" görüşmeler yapma kararı çıktı. Kongrenin kapanışında konuşan SPD Genel Başkan Martin Schulz, partisinin Hristiyan Birlik Partileri ile yapacağı koalisyon ön görüşmesine de değindi ve Hristiyan Birlik Partileri ile "ucu açık" görüşmeler yürüteceklerini vurguladı. Hristiyan Birlik Partileri, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına değinen Schulz, "Başkalarının ülkeyi bir çıkmaz sokağa sürüklemesi ve ülke tarihinde bizim sorumluluğu üstlenmek zorunda kalışımızın ilk olmaması, beni bazen sinirlendiriyor. Ancak bu sorumluluğu nasıl alacağımıza Sosyal Demokrat Parti'nin kendisi karar verecek. Başkalarının bize bu konuda ders vermesine izin vermeyiz" dedi. Sosyal Demokrat Parti ile Hristiyan Birlik Partileri arasındaki koalisyona dair görüşmeler önümüzdeki hafta çarşamba günü yapılacak. Bu görüşmelerden iki gün sonra ise SPD yönetimi Hristiyan Birlik Partileri ile koalisyon görüşmelerine başlanıp başlanmayacağına karar verecek. SPD bu görüşmelere 11 maddelik bir ilkeler listesi ile katılacak. Bu listede Avrupa'nın güçlendirilmesi, emeklilik reformu, eğitime milyarlarca euro yatırım yapılması gibi SPD'nin önem verdiği konular yer alıyor.
Milliyet

Deaş Zaferi İçin Tören 
Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün DEAŞ'a karşı kazanılan zafer için askeri geçit töreni yapıldı. Bağdat'ta hükümet binalarının olduğu korunaklı Yeşil Bölge'de düzenlenen törene Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Haydar el-İbadi, devlet yetkilileriyle bazı yabancı misyon temsilcileri katıldı. Askeri geçide orduya bağlı askerlerin yanı sıra polis teşkilatı ve Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar da katıldı. Irak savaş uçakları da gösteri uçuşu gerçekleştirdi. İbadi önceki gün zafer konuşması yaparak DEAŞ'a karşı mücadeleyi kazandıklarını duyurmuştu. Ülkede söz konusu zaferden dolayı dün tatil ilan edilmişti. Öte yandan Kerkük'ün güneyinde gizlenen DEAŞ'lılara yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Kerkük Operasyonlar Komutanı Ali Umran, AA'ya yaptığı açıklamada 'Kurtarılan bölgelerde gizlenen DEAŞ'lılara yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı' dedi. Bölgede gizlenen az sayıdaki militanın, halk için yeniden tehdit oluşturmasına izin vermeyeceklerini belirten Umran 'Özellikle Riyad nahiyesi, militanlardan temizlenene kadar operasyonlar sürecek' dedi. Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesi ve çevredeki tüm kasaba ve köylerde kalan DEAŞ'lılara yönelik başlatılan Irak Hava Kuvvetleri destekli operasyona Irak ordusu, terörle mücadele güçleri ve bölgedeki koruyucuların da katıldığını söyleyen Ali Umran 'Irak ordusu 20. Tümen Komutanlığı öncülüğünde başlatılan operasyonun ilk gününde 5 terörist etkisiz hale getirildi. Gizlendikleri kamışlık bölgelere yapılan baskınlarda 20 militan gözaltına alındı' diye konuştu. Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, 16 Ekim'de Peşmerge'nin çekilmesiyle çatışmasız şekilde Kerkük'te kontrolü sağlamıştı.
Vatan


Putin, Mısır'a Giderken Ankara'da Mola Verecek 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yapacağı Mısır ziyaretinden önce 3-4 saatliğine Ankara'ya uğrayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 2017 yılının yedinci yüz yüze görüşmesi hakkında açıklama yapan Kremlin, "Rusya ile Türkiye liderleri görüşmesinde iki ülke arasında enerji ağırlıklı projelerde gelinen durum ele alınacak. Kudüs ve Suriye'deki durum da görüşülecek" dendi. Rusya'nın Suriye'de DEAŞ'ın yenilgiye uğratıldığını ilan etmesinden sonra Putin'in iki ay önce gündeme getirdiği "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi toplanmalı" fikri gerçekleştirilme aşamasına geldi. Türkiye, PYD/YPG'nin kongrede yer almasını istemediğini bildirmişti. Kasımda yapılması planlanan Aralık başına ertelenen kongre son olarak 2018 Şubat ayına ötelendi. Moskova, Kürtlerin katılımı konusunda ısrarlı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8381-3,8393
Euro: 4,5160-4,5193
Sterlin: 5,1396-5,1436
Gram Altın: 153,9758-154,0794

3. Havalimanına 5 Koldan Ulaşım 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 60 milyon yolcunun taşındığı Atatürk Havalimanı'na E-5 ve sahil yolu olmak üzere 2 yoldan ulaşıldığını, İstanbul'da yapımı süren Yeni Havalimanı'na ise 5 yol bağlantısı olacağını söyledi. Bakan Arslan, Senegal'in başkenti Dakar'da Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gelecek yıl açılacak Yeni Havalimanı'nın bağlantı yolları hakkında da bilgi veren Bakan Arslan, şunları söyledi: "Pendik - Kaynarca - Sabiha Gökçen Havalimanı metro inşaat çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe - Yeni Havalimanı metro hattı çalışmaları da sürmekte. Ayrıca Yeni Havalimanı - Halkalı, yani Marmaray hattı bağlantılı olan metro sistemini de yakında ihale edeceğiz. Yeni Havalimanı'na tüm taşıma senaryolarını çalışıyoruz. Üçüncü köprü bağlantısı bitti. Odayeri'nden D-20 dediğimiz Çatalca'ya bağlanacak yol bu sene sonunda tamamlanıyor. Kınalı bağlantısı da havalimanıyla birlikte bitecek. Biz şehrin muhtelif yerleri olmak üzere 4 ya da 5 noktadan havalimanına karayolu bağlantısı yapmaktayız. Metro ondan biraz daha sonra bitecek ancak havalimanına araç ve toplu taşıma bağlantı yollarını bitiriyoruz. Havalimanına ilk metro hattını 2019'da açmayı planlıyoruz. Atatürk Havalimanı'na 60 milyon yolcu taşıyoruz. Oraya iki yol bağlantısı var, E-5 ve sahil yolu. Yeni Havalimanı'na ise 5 yol bağlantımız olacak. Korkulacak bir durum yok. Toplu taşıma servisleri de hızla devreye alınacak."
Milliyet

Kripto Parada Tarihe Şahit Olacağız 
Bu hafta tarihe geçecek bir hafta. Hem Fed ve bizde de PPK'nın faiz kararları nedeniyle 'ana akım finans' hem de yeni dünyanın finansı diyebileceğimiz 'dijital finans' açısından önemli bir hafta olacak. Faiz kararlarından önce kripto para dünyasına göz atalım, zira... Neden tarihe tanıklık edeceğiz derseniz, kripto para ilk kez 'ana akım finansta' kendine yer bulacak. 'Dijital finansın' en bilinen temsilcisi olan Bitcoin üzerine yazılacak ilk vadeli kontratlar Cboe Global Markets'ta (Cboe) işlem görmeye başlayacak. Daha doğrusu bu sabaha karşın bizim saatimizle 04:00'te (ABD CT itibariyle 17:00'de) işlem görmeye başladılar. Önceki haftayı 9 bin doların üzerine kapatan, geçtiğimiz hafta 18 bin 300 dolara çıkan Bitcoin; ana akım finans tarafından üvey evlat olarak algılanmaktan kurtulması için kritik olan vadeli kontratları 10 Aralık'ta (Pazar günü olmasına bakmayın, Bitcoin 7/24 işlem görüyor) işlem görmeye başladı. Bir anlamda legalize oldu. Cboe'nin Aralık ayı boyunca işlem komisyonun alınmayacağını açıkladığı kontratlar; takip eden dönemler itibariyle; 4 adet haftalık, 3 adet aylık ve 3 adet de çeyreklik vadeli kontratlar olarak işleme açılıyor. Yüzde 30 gibi yüksek bir teminat oranıyla 1 Bitcoin'e denk kontrat büyüklüğü ile başlayacak işlemlerin 'uzlaşma fiyatı' olarak Gemini Exchange'de saat 16:00'da oluşacak 'ihale fiyatı' baz alınacak. XTB koduyla işlem görecek kontratlarda 2 dakika içinde yüzde 10'luk, 5 dakikalık süre içinde de yüzde 20'lik fiyat hareketleri olduğunda "devre kesici" sistemler devreye girerek işlemlere ara verilecek. ABD'deki bir başka borsa grubu olan CME Group da 18 Aralık'ta benzeri Bitcoin vadeli kontratlarını devreye alacak.Teminat oranı yüzde 35 olarak belirlenmiş durumda. CME uzlaşma fiyatı konusunda aralarında BitStamp, GDAX, itBit ve Kraken'in de bulunduğu birçok Bitcoin borsasından gelecek fiyatlar itibariyle her gün saat 16:00 (ABD Central Time) itibarıyla oluşturacakları Bitcoin Referance Rate'yi (BRR) kullanacağını açıkladı. Teknik detayları bir yana Winklevoss ikizlerin önce Bitcoin'e dayalı Borsa Yatırım Fonu kurma çabalarında başarısız olmalarından sonraki adım olarak öne çıkan Bitcoin'e dayalı vadeli kontratların geleneksel borsalarda da işlem görmeye başlamasının sonuçları merakla bekleniyor.
Vatan

Sebze-Meyveyi Günah Keçısı Yaptılar 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Enflasyon sadece sebze ve meyve fiyat artışından kaynaklanmıyor. Çok daha farklı şeylerden kaynaklanıyor ama günah keçisi olarak genellikle sebze ve meyve fiyatları görünüyor" diye konuştu. Tüfenkci, Türkiye Halciler Federasyonunun Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu'nda düzenlenen 6. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, sebze ve meyve ticaretine özel önem verdiğini söyledi. Sebze ve meyve ticaretinin yaklaşık 100 milyar liralık bir hacme sahip bulunduğunu belirten Tüfenkci, bu alanda kayıt dışılık oranının yüksek olduğuna işaret etti. Sebze, meyve fiyatlarındaki artış ve oynaklığının, enflasyonu direk etkilediğinin söylendiğini belirten Tüfenkci, "Bana göre, enflasyon sadece sebze ve meyve fiyat artışından kaynaklanmıyor. Çok daha farklı şeylerden kaynaklanıyor ama günah keçisi olarak genellikle sebze ve meyve fiyatları görünüyor" diye konuştu. Tüfenkci, Türkiye'nin dünyanın en önemli sebze meyve üreticilerinden biri olduğunu ve bu ürünlerin ticaretinin büyük bir kesimi etkilediğine dikkati çekti. Girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle Türkiye'de daha yüksek maliyetlerle üretim yapıldığını anlatan Tüfenkci, buna rağmen ülkede, İngiltere, Fransa ve İtalya dahil AB ülkelerinin her birinden daha fazla sebze ve meyve üretildiğini dile getirdi. Nüfusu, Türkiye nüfusundan fazla olan Almanya'ya kıyasla Türkiye'de 9 kat fazla üretim yapıldığını belirten Tüfenkci, AB ülkelerinde üretici örgütlerinin pazar payı yüzde 74'ler seviyesindeyken Türkiye'de bu oranın binde 4 olduğunu söyledi. Tüfenkci, sebze-meyvenin soğuk zincirde taşınması ve ambalaj zorunluluğu getirdiklerini, soğuk hava depolarının yapılmasını teşvik kapsamına aldıklarını hatırlattı.
Hürriyet

İngilizlerden Aldı Geliri 4'e Katladı 
Gayrimenkul sektöründe 44 yılı, ticari gayrimenkul alanında ise 30 yılı geride bırakan Sinpaş, kiralama yaptığı ticari gayrimenkullerde 1 milyon 700 bin metrekareye ulaştı. Şirket, 960 bağımsız birimde perakendeden lojistiğe, teknolojiden hizmet sektörüne birçok sektöre kiralama yapıyor. Sinpaş'ın davetiyle gittiğimiz Frankfurt'ta 2013'te satın aldıkları OSWE ticaret ve lojistik kompleksinde düzenlediği basın toplantısında bir araya geldiğimiz Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik şirketin aylık kira gelirinin yaklaşık 14 milyon lira olduğunu , yıllık ise 105 bin metrekare kiralama yaptıklarını söyledi. Sinpaş, OSWE ticaret ve lojistik kompleksini 2013 yılında yüzde 20 doluluk oranıyla İngiliz emlak şirketi Segro Real Estate'den yaklaşık 60 milyon Euro bedelle satın almıştı. 242 bin 399 metrekare alan üzerinde bulunan ve 291 bin 159 metrekare kiralanabilir alana sahip OSWE'yi, ofis, depolama, lojistik, TV stüdyosu, AVM ve eğlence merkezi gibi farklı konseptleri barındıran bir kompleks olarak yeniden ele aldıklarını belirten Çelik, "Sinpaş, kısa süre içinde girişim ve yatırımcıların yoğun ilgisini çekmeyi başardı. Türk ve yabancı girişimcilere ofis, lojistik, depo ve perakende alanları kiralamaya başlayan Sinpaş ile birlikte OSWE'nin kiracı sayısını büyük bir başarıyla yaklaşık 6.5 kat arttı. Kiracı sayısını 4 yılda yüzde 641, kira gelirini yüzde 306 arttı "dedi.
Hürriyet

'Kömürü en etkin şekilde üretelim' 
Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından Eskişehir'de düzenlenen 'Türkiye'nin Gerçeği ve Kömürün Önemi' konulu panele katılan Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelen profesörler, madenciliğin ülke açısından önemine değinerek, enerji üretiminde kömürün rolünden bahsetti. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, vakfın amacının Türkiye'de madenciliği çevreye, insan sağlığına duyarlı olarak geliştirmek ve Türk insanının refah düzeyini arttırmak olduğunu belirtti. Önal, "Madenler işletilmeden, Türkiye hiçbir zaman tam bağımsız olamaz. Kendi kaynaklarını kullanmak zorunda. Yıllar önce altın madenciliği için yaptık bu mücadeleyi ve altın madenciliği başladı. Bugün 12 altın madeni Türkiye'de çalışıyor. Bir o kadar da devreye girecek. Türkiye, Avrupa'nın en büyük altın üreticisi oldu" dedi. Türkiye'nin yüzde 75 gibi bir rakamla enerjide dışa bağlı olduğunu hatırlatan Önal, şöyle konuştu: Bunu aza indirelim, cari açığımız azalsın. Türkiye'nin tek kaynağı kömür. Petrolü, doğalgazı Allah vermemiş. O zaman kömürü en etkin şekilde ve insan sağlığına en riayet eder şekilde üretelim ve bundan elektrik üretelim. Kimse karanlıkta kalmak istemiyor. Her şey elektrik dolasıyla elektriğin üretimi için de kaynak lazım."
Haber Türk

POLİTİKA
 Bu Kararı Hayata Geçiremezsiniz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Trump'un açıklaması bizim için zaten bir yok hükmündedir. Bunun bir kıymeti harbiyesi yoktur" dedi. Erdoğan "Bu kararın hayata geçirilmesinin hiç de kolay olmadığını göstereceğiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, 4 Eylül Kapalı Spor Salonu'ndaki Ak Parti Sivas 6. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti. "Son yıllarda bölgemizde meydana gelen hadiseler, millet ve ümmet olarak ne kadar ağır bir imtihandan geçtiğimizi ortaya koyuyor" diyen Erdoğan, ülkemizin merkezinde yer aldığı coğrafyada gerçekten kasvetli günler yaşandığını, bir sorun çözülmeden daha büyük sorunlarla karşılaşıldığını belirtti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yedi yıldır süren ve bir milyon kardeşimizin canına mal olan Suriye krizini hal yoluna koymak için adım attığımız günlerde bir bakıyorsunuz Kudüs'te yeni bir provokasyon önümüze çıkıyor. Türkiye barış, istikrar ve güvenlik için çalıştıkça birileri de çatışma ve savaş için gayret gösteriyor. Biz akan kanı durdurmak için imkanlarımızı seferber ederken birileri de İslam dünyasını gözyaşına boğmak için uğraşıyor." Sözde ileri demokrasinin beşiği ülkelerde, en temel hak ve özgürlüklerin fütursuzca katledildiğini tekrarlayan Erdoğan şöyle devam etti: "Bizden, bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar. Köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boyun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar. Kardeşlerim, Müslüman, hele de bu Müslüman, Türk ise cesur insandır, bu böyle biline. Biz, 'Kim var' diye seslenilince sağına ve soluna bakmadan, fert fert 'Ben varım' diye haykırmayı, hayatının merkezine yerleştirmiş insanlarız. Tavrımızı muhataplarımızın kimliğine, diline, dinine, gücüne göre değil, haklı mı haksız mı olduğuna bakarak belirleriz. Zalim öz kardeşimiz de olsa, karşısına dikilmekten çekinmeyiz." "Biz, mert ile namerdin, korkak ile cesurun tefrik olduğu bugünlerde mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz" diyen Erdoğan "İşte bu anlayışla ilk kıblemiz, göz bebeğimiz Kudüs konusunda tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız. ABD'nin meşum kararını ilan edeceğini açıkladığı salı gününden bu yana çok yoğun bir telefon diplomasisi yürüttük. Şimdiye kadar Papa dahil birçok devlet ve hükümet başkanı ile görüşmeler yaptım. Muhataplarımıza bu meselenin sadece Müslümanları ilgilendiren bir konu olmadığını, bunun yanında Hıristiyanların haklarının da gasp edildiğini ifade ettik. Hatta bir kısım Yahudilerin de burada söz konusu olduğunu anlattık. Amerika'nın bu adımının tamamıyla Evangelist bir yaklaşım olduğunu da çok açık ve net ortaya koymak durumundayım" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Karikatür Tepkisi: Tam Bir Alçaklık 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Afrika gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren karikatürü sayfalarına taşıması üzerine bu ülkedeki savcıları göreve çağırdı. Bu çirkinliği yapan gazete ve oradaki bazı köşe yazarlarının geçmişte de Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türklerin milli ve manevi değerlerini rencide edici yayınlarda bulunduğunu anımsatan Akdağ, "Yaptıkları tam bir alçaklık, şerefsizlik, pespayeliktir. Bunun hesabı tabii ki hukuk içerisinde sorulacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki savcıları bu konuda derhal göreve çağırıyorum. Bunun hesabını sorsunlar. Bu ahlaksızlığı yapanların Kıbrıs Türk halkı nezdinde mahkum edilmesi için ben de şahsen gerekeni yapacağım. Bunların bu ahlaksızlıklarını, şerefsizliklerini Kıbrıs Türk halkına da iyice anlatmak benim boynumun borcu olsun" açıklamasında bulundu. Yapılan ahlaksızlığın, sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik değil, Türk halkına yönelik de olduğuna dikkati çeken Recep Akdağ, "Cumhurbaşkanı bir milleti temsil ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk halkının da bunlardan rahatsız olduğunu biliyorum. Bunlar gibi düşünen insanlar, Kuzey Kıbrıs'ta yok denecek kadar küçük bir azınlık" dedi.
Vatan

'C İttifakı Mümkün' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ile ittifak sinyalinin ardından dün de Antalya'da yine seçimde ittifak konusuna değindi. Partisinin belediye başkanları toplantısına katılan MHP lideri Bahçeli, AK Parti ile ittifak görüşmesi olup olmayacağı sorusu üzerine Bahçeli, şöyle konuştu: İttifak kapalı açık, geçmişte de son cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçen değişiklikler sırasında bazı hayır grubu oldu. Bazı bilmem ne oldu, bunları da dikkate alarak önümüzdeki seçimlerde eğer yüzde 49 ittifakı CHP, HDP, İP ile beraber götürmek istiyorlarsa bunlara bir zemin vermek lazım. Nedir o zemin? Hukuki dayanağı olan bir ittifaka gitsinler. Onu söylüyoruz. Efendim bunlar böyle yapınca başka ittifaka ihtiyaç olmaz mı? Biz de diyoruz ki C ittifakı olabilir, tartışınız diyoruz. Bizimki bir öneri tartışmak için değil. C ittifakı da Türkiye'de mümkün olabilir. C ittifakı aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı seçimine atfen cumhur ittifakı demektir. Burada C'nin anlamı bize göre budur. Bir gazetecinin, "Uyum yasalarıyla ilgili çalışmalar var. Siz yaptınız, iktidar kanadının da önerilerini bekliyorsunuz. Herhangi bir temas oldu mu şu ana kadar?" sorusu üzerine Bahçeli, şöyle konuştu: İttifak partisi çalışmalarını sürdürüyor. Ön hazırlıkları tamamlandığı takdirde biz de görevli olan değerli milletvekili arkadaşlarımız var. Üzerinde bir inceleme yaparlar. Meclis'teki uyum yasaları, Anayasa'daki uyumu devam ettirebilecek bir anlamda, ölçekte ise bir gecede alayı çıkar.
Vatan

SPOR 
Fener Güle Oynaya 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ndeki 10. maçında Yeşilgiresun Belediyespor'u konuk eden sarı-lacivertli ekip, baştan sona çok rahat oynadığı maçı 85-72 kazandı, 8. galibiyetine ulaştı. Melli-James düellosu şeklinde başlayan karşılaşmada, İtalyan oyuncunun çok ağır basması ile skorda kontrolü ele geçiren Fenerbahçe, 16 sayı atan yıldızı ile ilk periyodu 26-16 önde bitirdi. İlk çeyrekte Fenerbahçe'nin 9 saha içi basketi varken asist sayısının 10 olması, 6 top çalmışken, hiç top kaybı yapmaması sahada ne kadar üstün olduğunun kanıtıydı. 2. çeyrekle birlikte Euroleague'de fazla şans bulamayan Türk oyuncuların ağırlıkta olduğu bir kadroyla sahada kaldı ve Ahmet ile boyalı alan hakimiyetini artırdı Fenerbahçe. Dışarıdan da Egehan ile Datome'nin sayıları farkın 20 sayıya kadar çıkardığı devreyi ev sahibinin 51-34 önde bitirmesini sağladı. Ortalaması 22 asist olan Fenerbahçe'nin 20 dakikada 17 asiste ulaşması, hücumdaki organizasyon becerisinin sahaya yansımasıydı. Uzun süren sakatlıktan döndükten sonra ritmini bulamayan Dixon da 2. yarıyla birlikte devreye girdi, arka arkaya üçlükleri rakip potaya gönderdi. Farkı 29 sayıya kadar çıkaran ve son çeyreğe 70-46 galip giren Fenerbahçe, son dakikalarda adeta idare edecek kadar oynadı, 4. periyotta 26 sayı yese de salondan da 85-72 galip ayrıldı. Konuk takımda James ile Boynton'ın devreye girememesi farkı getiren etkenlerden olurken Fenerbahçe'nin 25 asist, 12 top çalmalık istatistiği her iki alanda da ne kadar etkili olduğunu gösterdi.
Milliyet


Burak'tan Azrail'e Çalım 
Trabzonspor'un golcüsü Burak Yılmaz, İstanbul Sarıyer'de maddi hasarlı bir trafik kazası geçirdi. Kasımpaşa maçının ardından 3-0'lık galibiyeti kutlamak için Emirgan'daki Gizli Kalsın adlı mekana giden futbolcu, burada eski takım arkadaşları Selçuk İnan ve Olcan Adın'la buluştu. Sabaha karşı 04:00'de buradan Ferrari California marka siyah araçla ayrılan bordo- mavili golcü, Baltalimanı'nda nedeni belirli olmayan bir sebeple kontrolden çıkarak takla attı. Burak Yılmaz'ın kullandığı 34 ET 0056 plakalı lüks otomobil, daha sonra yolun bitişiğindeki alanda park halinde bulunan cipe çarptı. İhbar üzerine olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler ters dönmüş haldeki otomobil ile cipin içini kontrol etti ancak sürücüyü bulamadı. Aynı mekanda eğlendiği Selçuk İnan'ın yardımıyla araç içinden çıkan futbolcu, şiddetli şekilde yaptığı kazayı ufak sıyrıklarla atlattı. Olay yerinden uzaklaşan Yılmaz, kayıplara karıştı. Fatih Terim'in damadı olan Volkan Bahçekapılı'nın ortağı olduğu Ercar Motors'a ait olan lüks araç, olay sonrası kullanılamaz hale geldi. Kaza yerine gelen polis ekipleri, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra aracı Yeniköy'de bulunan bir otoparka çekti.
Milliyet


Zirveye Fener Yak 
Süper Lig'de 4'te 4 yaparak şampiyonluk yarışına katılan Fenerbahçe'de yaşanan büyük değişimin birçok temel sebebi var. Sarı-lacivertli takımın görkemli performansında saha içi ve saha dışı detaylar önemli rol oynadı. Fenerbahçe'yi yeniden ayağa kaldıran faktörler şöyle sıralandı: Sarı-lacivertli takımın en önemli sorunu savunmadaydı. Yapılan tespitlerde temel problemin bireysel hataların yanı sıra orta sahadan kaynaklandığı tespit edildi. Ozan hücumda etkili gözükse de özellikle savunmada tam anlamıyla görevini yapamadı. Taktik disipline bağlı kalmadığı için Ozan'ın yerine son 4 maçta Mehmet Topal şans buldu. Tecrübeli futbolcu burada tam anlamıyla savunma görevini yapınca takımın merkezi daha güçlü hale geldi. Orta alanda savunma problemini Mehmet Topal ile çözen sarılacivertliler bu kez hücumda sıkıntı yaşıyordu. Topal, Ozan kadar hücumda etkili değildi. İşte tam bu noktada Giuliano devreye girdi. Valbuena'nın yokluğunda daha çok sorumluluk bulan futbolcu takımın ataklarını yönlendiren isim oldu. Valbuena'dan beklenen görevi Brezilyalı futbolcu eksiksiz yerine getirdi. Bunun yanı sıra savunmaya da yardımcı oldu. Sezona zorlu maçlarla başlayan Fenerbahçe, şampiyonluk yolundaki rakiplerinden başlangıçta geri kaldı. İlk yarının ortaları geride kaldığında ise bu sefer oyununu kabul ettireceği takımlara karşı oynamaya başladı. Mehmet Topal ve Giuliano etkisiyle kendi seviyesine yakın oynamaya başlayan sarı-lacivertliler, kağıt üzerinde favori olduğu maçları kazanmayı başardı. Kötü sonuçlar yüzünden ortaya çıkan özgüven problemi iyi sonuçlar ile birlikte aşıldı. Yapılan birçok bireysel hata sonrası oyuncular özellikle maçların kırılma anlarında ve son bölümlerinde sorumluluk alamıyordu. Basit bir gol yendiğinde "Yine mi kaybedeceğiz?" denmeye başlanıyordu. Kasımpaşa maçında 45'te yenen şok gole rağmen oynanan oyun ve sahadaki duruş bu problemin geride kaldığını gösterdi. Bursa deplasmanında da bunun yansıması görüldü. Sakin, panik yapmadan ve sabırlı şekilde oynayan sarı-lacivertliler skoru korumayı başardı. Sonuçların gelmesiyle birlikte taraftar desteği de iyice arttı. Kasımpaşa maçındaki destek, Bursa deplasmanında sürdü. Misafir takım tribünü için ayrılan biletlere üç katı talep geldi. Bu hafta da Karabükspor maçında stadın tamamen dolması bekleniyor. Osmanlı maçı sonrası Kocaman'ı takımın başında tutmayı başaran yönetimin bu hareketi sonrası çıkış başladı. Her maça prim verilmesinin yanı sıra futbolcularla özel görüşmeler yapılarak özgüven aşılandı. Yönetim, takımla birlikte deplasmanlara da giderek oyunculara tam destek verdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme