12 Aralık 2017 Salı

12.12.2017 Genel Gündem12.12.2017

GÜNDEM

'Ankara zirvesi'nde Kudüs mutabakatı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Ankara'da bir araya geldi. İkilinin bu yıl içindeki 8. yüz yüze görüşmesinde ana gündem Kudüs, Suriye, S-400 alımı ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi oldu. İkilinin görüşmesinde Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı S-400 füze savunma sistemi kredisiyle ilgili mutabakat kararı çıktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaklaşık 1 saat baş başa görüşen iki lider heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, toplantıda özetle şu mesajları verdi: Değerli dostum Sayın Putin ve heyetini yeniden ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu yıl içinde değerli dostum Putin ile sekizinci kez bir araya geliyoruz. Bu yakın diyalog ikili ilişkilerimizin ve bölgesel konulara ilişkin teşriki mesaimizin boyutlarını açıkça ortaya koyuyor. Türkiye- Rusya işbirliği her geçen gün daha da güçleniyor. Siyasi düzeyde ahenkli bir çalışma ortamımız var. Bu ziyaretler ve telefon görüşmelerimiz kritik konuları düzenli olarak değerlendiriyor, ortak bakış açıları geliştirmeye çalışıyoruz. Bu stratejik eşgüdümü önümüzdeki yıl 7. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısıyla sürdüreceğiz. Konsey öncesinde ilgili bakanlarımız hazırlık toplantılarını gerçekleştirecek. Bugün değerli dostum Putin'le ikili ilişkilerimizin yanında bölgesel meseleleri de ele ama imkanımız oldu. Ele aldığımız konuların başında elbette Kudüs'le ilgili gelişmeler vardı. ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Karar Müslümanlarla beraber Hıristiyanları hatta aklıselim sahibi Yahudileri bile hayal kırıklığına uğrattı. Atılan bu sorumsuz adım nedeniyle yaşanan gerginlikler şu anda ortada. Hafta sonu işgal altındaki topraklarda protestolarda İsrailli askerler dört Filistinliyi şehit etti, yüzlerce Filistinli yaralanmış vaziyette. Son aldığım rakam 2 bine yakın. Gazze, İsrail uçakları tarafından bombalandı. İsrail adeta yangına körükle gitmeye devam ediyor. İsrail son süreci Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet eylemlerini daha da arttırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak iki gün sonra İstanbul'da Olağanüstü İslam Liderleri Zirvesini toplayacağız. Temennim odur ki oradan çok güçlü mesaj vereceğimize inanıyorum.
Milliyet


Yazışma görüntüleri delil oldu 
İRAN'a Amerikan ambargosunu delme davasında İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab'ın tanık olduğu ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklu yargılandığı New York'taki davada üçüncü hafta başladı. Dünkü duruşmada 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislere karşı açılan dava kapsamında 17 ay tutuklu kalan ve Şubat 2016'da serbest bırakılan eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz, savcılığın tanığı olarak ifade veren isimler arasındaydı. 17-25 Aralık operasyonunu yürüten ekibin koordinatörü olduğunu söyleyen Korkmaz, Reza Zarrab liderliğindeki bir örgütü soruşturmaya başladıklarını ve bu örgütün çatısı altında üç grup daha tespit ettiklerini öne sürdü. Türkiye'den Ağustos 2016'da bir kaçakçı vasıtasıyla çıktığını ve daha sonra ABD Emniyet güçleriyle bağlantıya geçtiğini anlatan Korkmaz, "Onlara elimdeki soruşturma kayıtlarını anlattım. ABD'ye girmemi sağladılar, iner inmez delilleri teslim ettim" dedi. Korkmaz, Türkiye'de yargılandığı davada, "17/25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok, 17 aydır neden tutukluyum?" demişti. Bu arada Reza Zarrab'ın 17-25 Aralık soruşturması sonrasında cezaevinden çıkınca avukatıyla yaptığı yazışmaları, ekran görüntülerini alarak kaydettiği ortaya çıktı. Delil olarak dava dosyasına giren bu görüntülerin, Zarrab Miami'de tutuklandıktan sonra cep telefonundaki resim dosyasından alındığı belirtildi. Savcı Yardımcısı Sid Kamaraju, davanın geçen haftaki duruşmalarında daha önce mahkemede paylaşılmayan 18-23 Haziran 2014 tarihli yazışmaları delil olarak göstermişti. Cezaevinden çıktıktan sonra Halkbank ile işe kaldığı yerden devam etmek istediğini söyleyen Zarrab, savcılığın bu delillerini "Avukatımla aramda geçen mesajlaşma" diyerek kabul etmişti.
Hürriyet

DÜNYA  
Rusya Suriye'den çekiliyor 
Türkiye ziyaretinden önce Suriye'ye giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus birliklerin bu ülkeden çekilmesinin başlatılması yönünde talimat verdi. Lazkiye ilinde bulunan Hmeymim Üssü'nde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya gelen Putin, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Suriye'de siyasi bir çözüm bulunması için koşulların artık oluştuğunu ifade etti. Putin, "Suriye'nin egemenliği ve bağımsızlığı korunmuştur. Mülteciler artık evlerine geri dönüyorlar" dedi. Esad ise Hmeymim'deki görüşmede, terörle mücadelede verdiği destek nedeniyle tüm Suriye halkı adına Rusya'ya yeniden teşekkür ettiğini söyledi. İlk kez Hmeymim'i ziyaret eden Putin'e, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da eşlik etti. Putin, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, "Savunma Bakanlığımıza ve Genelkurmay Başkanlığımıza, Suriye'deki birliklerimizin çekilme sürecini başlatma talimatı verdim. Buradaki birliklerimiz evlerine zaferle dönüyorlar. Bu zafer, iki yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük uluslararası terör örgütüne karşı alınmıştır" ifadelerini kullandı. Vladimir Putin ayrıca "teröristler kafalarını kaldırırsa", Rusya'nın onlara yönelik "daha önce hiç görmedikleri kadar güçlü saldırılar düzenleyeceğini" de söyledi. Putin, Rus birliklerine Suriye'den çekilme talimatı verdiğini belirterek, "Rusya'nın Suriye'deki uzlaşma merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek. Rusya'nın Tartus ve Hımeymim üslerinin de faaliyetleri kalıcı olarak sürecek" dedi. Putin, Türkiye ve İran ile Suriye'de barışçıl ve siyasi süreci tesis etmeyi umduklarını da vurgulayarak, "Bu noktada Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Türk ve Mısırlı liderlerle bu konuyu kısa bir sonra görüşeceğim" ifadelerini kullandı. Putin'in dün gerçekleştirdiği Suriye ziyareti sırasında ülkedeki güçlerin çekilmesi emrini vermesinin ardından, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, bunun ne kadar süreceği yönündeki soruya "1 gün sürmez" yanıtını verdi. Bu işlemin yeni yıldan önce mi sonra mı gerçekleşeceği konusunda bir açıklama yapmayan Peskov açıklamalarına "Putin özellikle Hmeymim ve Tartus'ta üslerimizin kalacağını belirtti" sözlerini de ekledi.
Milliyet
  
Ab'den beklediğini alamadı 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker ve AB dışişleri bakanlarıyla görüşmek için Brüksel'e giden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, AB'den beklediği desteği göremeyince Juncker'le görüşmesini iptal ederek Brüksel'den ayrıldı. İsrail'den AB'ye 22 yıldan sonra ilk kez başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmesine rağmen protokolün çiğnenerek Netanyahu'nun AB'nin dışişleri bakanı düzeyindeki Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından karşılanması dikkati çekti. Mogherini ve AB üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarıyla çalışma kahvaltısına katılmadan önce basına açıklamalarda bulunan Netanyahu, tüm Avrupa ülkelerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına uyarak büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacağını ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını düşündüğünü dile getirmişti. Ancak Netanyahu'nun dışişleri bakanlarıyla görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Mogherini, "Netanyahu bu beklentilerini başka ülkeler için koruyabilir. AB bu yönde adım atmayacaktır" ifadesini kullandı. Mogherini, 28 AB üyesinin dışişleri bakanının Başbakan Netanyahu'ya "açık bir mesaj" aktardığını belirterek, "Dışişleri bakanları Netanyahu'ya AB'de Kudüs'ün iki devletin de başkenti olmasını sağlayacak, iki devletli çözüm konusunda tam bir birlik olduğunu bizzat göstermiş oldu" diye konuştu. Avrupa Birliği'nin, Kudüs meselesindeki pozisyonunun değişmediğini, uluslararası uzlaşıyı" tanımayı sürdüreceğini hatırlatan Mogherini, "ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını desteklemiyoruz" ifadesini tekrarladı.
Milliyet

23 asker üzerine çullanıp dövdü! 
Çok sayıda İsrail askeri tarafından Gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin sembolü olan 16 yaşındaki Fevzi el- Cuneydi'nin amcası yeğeninin başına gelenleri Anadolu Ajansı'na (AA) anlattı. Herkesin merak ettiği Cuneydi'nin akıbetinin ne olduğu sorusunu cevaplayan amca Reşat el-Cuneydi, yeğeninin perşembe günü yaşanan olaylar sırasında işgal altındaki El-Halil'deki Kiryat Arba Yahudi yerleşim biriminin önünde bulunan askeri kontrol noktası yakınında İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığını, sonra da Beytullahim yakınındaki Gush Atziyon Yahudi yerleşim birimindeki askeri karakola götürüldüğünü söyledi. Amca Cuneydi, yeğeninin daha sonra Ramallah'ın batısındaki Ofer askeri cezaevine nakledildiğini ve orada tutulmaya devam ettiğini bildirdi. Yeğeninin tutulduğu işgal altındaki Ramallah'ın batısında bulunan Ofer cezaevi önünden AA muhabirine konuşan amca Cuneydi, "Fevzi'nin dün askeri mahkemeye çıkarılması gerekiyordu, ancak pazartesiye ertelendiği bilgisini aldık" dedi. Fevzi'nin gözleri bağlı bir şekilde 23 İsrail askeri tarafından çekiştirilerek gözaltına alınmasını AA Foto Muhabiri Visam el-Heşlemun fotoğraflayarak tüm dünyaya duyurduğu olayı şöyle anlattı: Yaklaşık 50 kişiden oluşan askeri birlik El- Halil'in ortasındaki Bab ez-Zaviye bölgesinde taş atanları yakalamak için pusu kurdu. Fevzi oradan geçerken askerler üzerine atladı ve şiddetli bir şekilde dövmeye başladılar. Askerler küçük çocuğu yerden yere vuruyor ve ayakları ile üzerine basıyorlardı. Sonra da kaldırıp gözlerini bağlayarak gözaltına aldılar.
Vatan

Tarihi eser krizi 
İspanya, 'yasa dışı' ilan ettiği bağımsızlık referandumunun ardından özerklik hakkını askıya aldığı Katalonya'da halkı öfkelendiren yeni bir karara imza attı. İspanya Kültür Bakanlığı, Aragon Özerk Bölgesi'nin talebi üzerine, Katalonya'nın Lleida kentindeki tarih müzesinde sergilenen 44 parça esere el koydu. Yerel saatle 03.30'da müzeye polis kordonu altında giren uzmanlar, çoğu Ortaçağ'dan kalma eseri kutulara yerleştirdikten sonra kamyonlarda Aragon yerel yönetimine teslim etti.Bağımsızlık yanlısı partilerin çağrısıyla müze çevresinde toplanan yüzlerce Katalanla yerel polis gücü Mossos arasında arbede yaşandı. Aragon ve Katalan özerk yönetimleri arasındaki tarihi eser kavgasının kökeni 1983'e kadar uzanıyor. Katalan yetkililer, o tarihe kadar Aragon bölgesindeki Sijena Manastırı'nda bulunan eserleri yerel yönetimden habersiz şekilde, manastırın rahibelerinden satın almıştı. Aragon yargısı, 2015'te sonuçlanan davada rahibelerin gerçekleştirdiği satışın yasal olmadığına hükmetmiş, buna karşın Katalanlar mahkemenin kararını tanımadıklarını açıklamıştı. Tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Katalanların özerklik hakkının askıya alınmasını fırsat bilen Aragon yönetimi, İspanya Kültür Bakanlığı'ndan eserlerin iadesini istedi. Talebi olumlu yanıtlayan bakanlık da, yerel polis birimine, 'gerekirse güç kullanarak' eserleri müzaden çıkartmaları talimatını verdi.
Vatan

New york'ta terör şoku 
ABD'nin New York şehrinin en kalabalık semtlerinden Manhattan, dün bir terör saldırısına daha sahne oldu. 27 yaşındaki Bangladeş asıllı Akayed Ullah olduğu açıklanan şüpheli, sabah yerel saatle 07.20 sıralarında Times Meydanı'ndaki metro istasyonu ile Port Authority Otobüs Terminali'ni birbirine bağlayan altgeçitte üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Olayda üç kişi hafif yaralandı. Yaralılar çevre hastanelerde tedavi altına alındı. Vücudunda yanıklar oluşan şüpheli de hastaneye kaldırıldı. New York Polis Şefi James O'Neil, ilk belirlemelere göre; şüphelinin saldırıyı vücuduna bağladığı 'düşük teknoloji' elyapımı bir patlayıcıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Yetkililer boru tipi bombanın erken patladığı ve bu nedenle de can kaybı yaşanmadığını ve zararın görece az olduğunu belirtti. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayı "terör saldırısı teşebbüsü" olarak nitelendirdi. CNN'e bilgi veren bir polis yetkilisine göre; 7 yıldır Brooklyn'de yaşadığı öğrenilen Ullah, soruşturmayı yürüten dedektiflere konuştu ve patlayıcıyı internetten bakarak, çalıştığı elektrik şirketinde yaptığını söyledi. Associated Press haber ajansının polis yetkililerine dayandırdığı haberinde ise, Ullah'ın DEAŞ'tan etkilendiği ancak terör örgütüyle görünür bir bağlantısının bulunmadığı ve 'muhtemelen' tek başına hareket ettiği belirtildi. Port Authority'deki Diego Fernandez adlı bir tanık, olay mahallini hızlıca terk edenlerin izdihama yol açtığını söyleyerek, "Herkes korkmuştu, koşuyor ve bağırıyorlardı" dedi. Marlyn Yu Sherlock adlı bir tanık ise terminaldeki bir mağazada olduğunu, patlama sırasında insanların çığlık çığlığa metrodan panikle koşarak çıktığını söyledi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'a da olayla ilgili brifing verildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8373-3,8391
Euro: 4,5171-4,5187
Sterlin: 5,1191-5,1234
Gram Altın: 153,5291-153,6527

'Kurumsal emlakçılar' rahatsız! 
Emlakçılık sektörünün düzenlenmesine ilişkin taslak hazırlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden 'çalıştay' önerisi geldi. Yönetmeliğe için bir de 'örnek taslak' hazırlanarak 15 Ocak tarihine kadar Bakanlığa iletecek. Şirketler, bu haliyle hayata geçecek yönetmeliğin kurumsal firmaların 'iflası' olarak tanımlarken, özellikle komisyon bedeli, cayma hakkı, mesleki yeterlilik konularında net açıklamalar oluşturulması gerektiğini savunuyor. Sayısı 140 bin olan emlakçılara yönelik bakanlık tarafından hazırlanan taslak metinde, taşınmaz ticaretinin yapılabilmesi için yetki belgesi şartı getirilmesi, emlakçıların alacağı komisyon ücretinin gayrimenkulün satış bedelinin yüzde 3'ünü geçemeyeceği, haklı bir sebep olmaksızın yüzde 10'unu ödeyerek anlaşmadan cayma hakkı kazanması gibi maddeler yer alıyor. Kurumsal Gayrimenkul Danışmanları Derneği'ni de kurmaya hazırlanan Coldwell Banker Türkiye, ERA Gayrimenkul Türkiye, Keller Williams Türkiye, Turyap, Realty World, Eskidji, Remax gibi markaların üst yöneticileri, yönetmeliğin bu haliyle çıkması halinde 12 bin danışmanın çalıştığı kurumsal ofislerin kapanabileceği, sektörde konut satış hızının yavaşlayacağı ve nitelikli kişilerin de sektörden uzaklaşacağı uyarısında bulundu. Taslak yayınlandıktan sonra Bakanlık'a gittiklerini açıklayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Hizmet bedeli (komisyon) verenlere fiyat sınırlaması getirmek ticarete aykırıdır zaten. Nitekim halihazırda biz oranlarımızı devletin onayladığı yani alıcıdan yüzde 3 artı KDV, satıcıdan yüzde 3 artı KDV ile çalışıyoruz. Şu an yönetmelikte komisyon bedeli toplamda yüzde 3 olarak belirtilmiş durumda. Bundan KDV ve gelir vergisi düşüldüğünde yüzde 1 civarında bir gelir kalıyor ki bizim giderlerimiz zaten yüzde 3.5. Yönetmelik bu haliyle çıkar ise kurumsal markalar olarak yok oluruz. Ofisler kapanır. Konuyla ilgili bir de çalıştay yapıp burada çıkan sonuçlara göre yönetmeliğin şekillenmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.
Milliyet

Her bir kuruşun hesabı sorulacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Vatandaşın vergi adaletine inancını güçlendireceğiz. Topladığımız her bir kuruşun hesabı sorulacak şekilde harcanmasına özel gayret göstereceğiz" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler başladı. Ağbal, bütçe sunumunda, 2003'te yatırım harcamalarının bütçeden aldığı payın yaklaşık yüzde 6 seviyesinde olduğunu, şu anda bu oranın yüzde 11'i geçtiğine dikkati çekti. Bölünmüş yol ve karayolu tünel uzunluğunda, karayolu köprü ve viyadük sayılarında, demiryolu, denizyolu ve havayolu ağında Türkiye'nin olağanüstü ilerlemeler kaydettiğini söyleyen Ağbal, özel sektör yatırımlarının maliyetini azaltan, yatırımların üretim maliyetini düşüren bu temel yatırımların, büyüme oranının artmasındaki en önemli faktör olduğuna işaret etti. Gelecek yıl bütçesinden tarıma ayırdıkları doğrudan kaynağın yaklaşık 30 milyar lira olduğunu aktaran Ağbal, "2018 yılında mazot desteğini de 1'den 3'e çıkarıyoruz, böylece vatandaşımızın tarımsal girdi maliyetlerini de devlet olarak biz karşılıyoruz" dedi. Ağbal, 2016 ile 2018 yılı bütçesinden ihracata sağlanan destekler karşılaştırıldığında, destekleri yaklaşık 3 kat artırarak, 1 milyardan 4 milyara çıkardıklarının görüleceğini söyledi. Ağbal, gelecek dönemde yatırım, üretim, istihdam, tasarruflar ve ihracatı destekleyecek vergi düzenlemeleri yaparak vergiyi tabana yayacaklarını belirterek, "Vatandaşın vergi adaletine inancını güçlendireceğiz. Diğer taraftan da topladığımız her bir kuruşun hesabı sorulacak şekilde harcanmasına özel gayret göstereceğiz" diye konuştu. Borçlanmanın kalitesinin yukarı çekildiğinin altını çizen Ağbal, "Türkiye'nin döviz cinsi borçlanmaları son 15 yılda oransal olarak aşağı gelirken kendi paramızla borçlanma oranları yukarılara çıktı" dedi.
Milliyet

İş dünyası yasta 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, geçirdiği kalp krizi sonrası dün sabah hayatını kaybetti. 57 yaşındaki Çağlar'ın ani vefatı, iş dünyasını da yasa boğdu. Çağlar'ın cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nden kaldırılacak ve Sahrayıcedid Aile Kabristanı'na defnedilecek. Çağlar için taziyeler de Çamlıca İlmi Araştırmalar Merkezi'nde kabul edilecek. 1960 yılında İstanbul Erenköy'de doğan Çağlar, 1977 yılında ticaret lisesinden mezun olduktan sonra ilk şirketi olan Nurtop A.Ş.'yi kurarak iş hayatına başladı. 18 yaşında başladığı ticaret hayatını tekstil, enerji, inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinde yatırımlarıyla devam ettiren Çağlar, İstanbul Ticaret Odası'nda 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başladı. 2004-2009 yılları arasında İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Çağlar, 2009-2013 yılları arasında İTO Meclis Başkanlığı yaptı, 2013 yılından itibaren de İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu.
Vatan

Fesatlara en güzel cevap 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3'üncü çeyrekte yakalanan yüzde 11.1'lik büyüme rakamıyla Türkiye'yi zayıf göstermek için var güçleriyle çalışan iç ve dış fesat odaklarına en güzel cevabın verildiğini söyledi. ATO Congresium'da 'Dünya İnsan Hakları Günü' etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin 3'üncü çeyrek büyüme oranının yüzde 11.1 olarak açıklanması sevindirici. Bu oranla Türkiye 3'üncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu" diye konuştu. Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu yıl birinci çeyrekte revize edilmiş haliyle yüzde 5.3 ve 2'nci çeyrekte yüzde 5.4 büyüyen Türkiye, böylece 3'üncü çeyrekte neredeyse ikinci yarının tamamına denk bir büyüme oranına ulaştı. İnşallah yılın tamamında da en az yüzde 7 civarında bir büyüme oranı elde etmeyi hedefliyoruz. Büyümede yatırımcıların ciddi katkısı olması, elde edilen başarının kalıcılığına işaret ediyor. Bu rakamlarla, ülkemizi zayıf göstermek için var güçleriyle çalışan iç ve dış fesat odaklarına en güzel cevabı verdiğimize inanıyorum. Türkiye kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi sukutuhayale uğratmamıştır, uğratmayacaktır. Bizimle beraber olanlar kazanacak, bizim karşımızda yer alanlar kaybedecek."
Vatan

En hızlı ekonomı 
Türkiye ekonomisi hız kesmiyor. Bu yılın temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte ekonomi yüzde 11.1 büyüdü. Beklentiler yüzde 10 seviyesindeydi. Türkiye, bu performansıyla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu büyüme performansı 23 çeyrektir görülen en hızlı büyüme. Türkiye ekonomisine bu hızı vatandaş ve yeni yatırımlar sağladı. Geçen yılın aynı çeyreğinde darbe girişiminin de etkisiyle ekonomi yüzde 0.8 küçülmüştü. Baz etkisinin yanı sıra hükümetin uyguladığı vergi indirimleri, yatırım teşvikleri güçlü artış getirdi. En sevindirici gelişme ise geçen yılın ikinci çeyreğinden beri düşen makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 15.3'lük büyüme. Üçüncü çeyrekte Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) etkisi azalsa da 2017'nin tamamında yüzde 7'ye yakın büyüme bekleniyor. Türkiye böylece 844.1 milyar dolarlık 2.95 trilyon liralık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış oldu. Dokuz aylık büyüme de yüzde 7.4. Kişi başı milli gelir de yılın ilk dokuz ayı itibariyle 10 bin 582 dolar oldu.
Hürriyet

POLİTİKA
'Trump aramaya cesaret edemedi' 
TBMM Genel Kurulu'nda 2018 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri başladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yönettiği Genel Kurul'da, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın sunuşunun ardından siyasi parti grupları adına konuşmalara geçildi. Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım gerilimli görüşmeleri kendine has uslübuyla yumuşatırken, özetle şu mesajları verdi: Kudüs'e aziz Türk milletinden selam gönderiyoruz. Amerikan yönetimi, İsrail'in başkenti olarak gördüğünü büyükelçiliği Kudüs'e taşıyacağını duyurdu. ABD bunu hem uluslararası hukuka hem de BM kararlarına aykırıdır, yok hükmündedir. Dünyada hiçbir ülke, hiçbir vicdan sahibi bu kararı onaylamadı, onaylamaz. Sayın Kılıçdaroğlu, ABD Başkanının bütün liderleri aradığı halde cumhurbaşkanımızı aramadığını ifade etti. Görüşme olmadı, cumhurbaşkanımızın düşüncesi bellidir, görüşü bellidir. Trump bildiği için aramaya dahi cesaret edememiştir. 'Zarrab Davası'nı tekrar açalım' denildi. Zarrab için 'şarlatan sahtekar' dedi. Zarrab hakkında İstanbul Savcılığı'na soruşturma açılmış takipsizlik kararı ile kapanmıştır. İtiraz edilmiş itiraz reddedilmiş. Adı geçen bakanlar hakkında da Meclis soruşturma komisyonu kurmuş ve soruşturmaya gerek olmadığına karar vermiş. Bu şahıs (Zarrab) diyor ki; yalan söylersem ceza almadan kurtulacağım. Şarlatanın söylediklerine mi itibar edeceğiz Meclis'in dediklerine mi? Lozan'ın değiştirilmesi açıklamaları dile getirilmesi sebebi şudur. Yunanistan'daki soydaşların hakkı net olmasına karşın Yunanistan bunları uygulamıyor. Anlaşmayı uygulamayı ülkeye değişmesi lazım gelir denilmesinin neresi yanlış, milli duruş budur, lafla olmaz. Ege adalarının tek bir çakıl taşı dahi iktidarımız döneminde gitmedi. Vergi cenneti Man Adası konusuna değinelim. Bu belgeler sahtedir diye muhatapları açıklama yaptılar. Savcılığa verilmesini talep ettiler. Man Adasında bu insanların şirketi yok. BGiden de gelen de para yok. Orada isimleri zikredilen şirket yok. Para gönderilen para yok. Paralar iki Türk bankası arasında havale. Dolayısıyla burada devletin bir kaybı yok. Göreve geldiğimizde vergi gelirlerinin yüzde 86'sı faiz harcamalarına gidiyordu, bu oranı yüzde 10,9'a kadar indirdik. Faiz giderleri yüzde 14,4 olarak kalsaydı, 14 yılda 701,3 milyar TL tutarında faiz ödemek yerine 2,6 trilyon TL faiz ödeyecektik. Halbuki 1.9 trilyon lira elimizde kaldı. O yollar köprüler bunlarla yapıldı. Yüzde 11 büyüme dünyada var mı? 2017'ye girerken bütçe görüşmelerinde felaket senaryoları hazırlanmıştı. Aldık tedbirleri, sonuç ortada. 2018, 2017'den daha da güzel olacak.
Milliyet

'Haram yiyeni yaşatmam...' 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki bütçe görüşmelerinde, İçişleri Bakanlığı'nın Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi görevden almasıyla ilgili konuştu. Kızı Zeynep Kılıçdaroğlu'nun Battal İlgezdi'nin sahibi olduğu Buz Rezidans'ta aldığı daire aldığı iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Benimle ilgili iddialarda bulundular. Kızım bir daire almış. Benim çocuğum, damadım, kızım ve hatta dünürüm için araştırma önergesi verin. Hepsi araştırılsın. 5 kuruş bulursanız bu kürsüden özür dileyeceğim. Allah kimseyi zalimin elinde emir kulu yapmasın. Bunu yapanlar en çok döneklerdir bunu da kimse unutmasın" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: Havuz medyasında olan haberleri ben de okudum. Ataşehir Belediye Başkanımıza söyledim, bak bunlardan aklanmak istiyorsan savcılığa suç duyurusunda bulun kendin hakkında diye. 13 Ağustos 2017'de karar çıktı, hiçbir şey yok. Denetimli şikayet var, denetlenmiş. Haksız mal edinme ve gizleme suçu yok diyor. Bakanlık müfettişleri gönderdi, gayet güzel. İncelendi, "Soruşturma açılmasına gerek yoktur" diyorlar. Olay nereye intikal ediyor? Bakanlığa. Bakan da diyor soruşturmaya gerek yoktur diye. Ama AKP'li belediye üyeleri, bakanın kararına itiraz ediyorlar. Hakları var tabii, kimse niye itiraz ediyorsun diyemez. Danıştay soruşturmaya gerek yoktur diye... 16/9 olunca ağzına bant çekeceksin. Sonra çok eskilerden olan gecekonduya dava açacaksın. E ne oldu, yine beraat etti. Bunları görmeseydim sizler gibi 'ne oluyor' derdim. Arzu eden herkese bu mahkeme kararlarını verebiliriz. Hiçbir tereddüdümüz yok. Bir belediye başkanının ağzından haram lokma inerse, o belediye başkanını yaşatmam.
Vatan

Tak takların toplamı ittifakın gücünü gösterecek 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya'da düzenlediği belediye başkanları toplantısının ardından Ankara'ya dönüşünde bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili formülünü bir kez daha anlatan Bahçeli şunları söyledi: "(İttifak söylemleri) İttifak yasal bir hakka kavuşsun. CHP, HDP ve İP bir araya gelip diğer birtakım partileri de yanına almak suretiyle bir ittifak oluşturacaklarsa bu ittifakı yasal yapsınlar. İttifakı yapan partiler siyasal kimliklerini korumalıdır. E ve F partileri kendi kimliğini korumak suretiyle C ittifakını oluştursun. Bunda başarılı olunursa, o zaman F ve E'nin aldıkları oylar aynı zamanda ittifakın oyu olarak kabul edilmeli ve ittifakın oyu olarak da Meclis'te temsil edilen milletvekili sayısı belirlenmeli. Milletvekilliği sayısı, E ve F partisine nispi temsil sistemine göre dağıtılmalı. Eğer milletvekilliği seçimleriyle beraber Cumhurbaşkanlığı seçimi de yapılacaksa C ittifakına yüklediğim anlam cumhur ittifakı olacak. (Listelerin yapılması) Eğer Cumhur ittifakı 400'e yakın milletvekili çıkarmışsa, bu 400 milletvekili E ve F partilerinde nasıl dağıtılacak? Onun da formülü nispi temsildir. Diyoruz ki, şimdi Cumhur ittifakı var. Madem ki milletvekilliği seçiminde buraya oy veriyorsun, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de düşün bakalım, buraya mı vereceksin? Evet, tak tak. Mesela gelecek E partisine, Cumhur'a 'tak' vuracak. İki taktağı öbürü de yapacak. Tak takların toplamı ittifakın gücünü gösterecek."
Hürriyet

SPOR 
Efes nefes aldı! 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 10. haftanın kapanış karşılaşmasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ni konuk eden Anadolu Efes, 83-68'lik skorla 7. galibiyetine ulaştı. İlk dakikalarda Sakarya aleyhine çok fazla çalınan fauller, Efes'in art arda çizgiye gitmesini sağladı. Dış atışlarla rakibine yanıt vermeye çalışan Sakarya, çok fazla top kaybı yapınca bunda başarılı olamadı, ev sahibi ilk çeyreği 25-20 önde tamamladı. 2. çeyrekte de aynı düzen devam etti. Ev sahibinin kullandığı faul sayısı devre sonuna kadar 25'e yükselirken, faullerin kolay çalındığı yönünde önemli kısmında haklı olsa da çok fazla itiraz eden ve oyundan düşen Sakarya, 20 dakikada tam 14 top kaybı yapınca soyunma odasına çift haneli farkla geride girmekten kurtulamadı: 47-37. Sakarya uzunlarının faul problemine girmesini, Efes 2. yarıda çok iyi kullandı, Stimac ile art arda sayılar bulan ev sahibi farkı 16 sayıya çıkardı. Konuk takım Boothe ve Jones ile direnmeye çalışsa da, son çeyreğe 67-54 galip giren de Efes oldu.
Milliyet

Fener'e piyango çıktı! 
Fenerbahçe'nin Hollandalı futbolcusu Robin van Persie, Los Angeles yolcusu... Sözleşmesi sezon sonu bitecek olan yıldız oyuncunun devre arası gönderilmesi planlanıyor. Artık takıma katkı sağlamasının mümkün olmadığı tespit edilen Van Persie'ye önemli bir talip çıktı. Kariyerinin son dönemini Amerika'da geçirmek isteyen Hollandalı futbolcuya MLS Ligi takımlarının yoğun ilgi gösterdiği öğrenildi. Son olarak ligin iddialı takımlarından Los Angeles Galaxy Van Persie'ye talip oldu. İki tarafın prensip anlaşmasına vardığı ve Hollandalı oyuncunun ayrılık hazırlıklarına başladığı belirtildi. İki tarafın anlaşmasının ardından sarı-lacivertli kulübün tutumu da transferde belirleyici olacak. Yönetim ve Van Persie anlaşırsa sözleşme karşılıklı olarak fesh edilecek. Bu durumun gerçekleşmesi iki önemli katkı sağlayacak. Yabancı kontenjanı dolu olan sarı-lacivertliler, bu sayede kontenjanda yer açacak. Zaten Hollandalıyı göndermeyi planlayan yönetimin en büyük çekincesi futbolcunun alacaklarını da istemesiydi. Bu gelişme ile birlikte yönetim futbolcunun maaşından kurtulmuş olacak. Transferin resmileşmesi durumunda Fenerbahçe Kulübü, Hollandalı futbolcunun bu sezonki maaşının küçük bir bölümünü ödemiş olacak. Yıllık 5,5 milyon euroluk maaşını 10 taksitte alan Van Persie'nin ayrılmasıyla bu miktarın yarısından otomatik olarak yönetim kurtulacak. Geriye kalan beş aylık maaşının üç aylık bölümü ise milli takımlarda sakatlandığı için FIFA tarafından karşılanacak. Van Persie'nin ayrılmasının ardından genç futbolcu Elif Elmas'ın ismi de kadroya yazılabilecek.
Milliyet

Üstün alman teknolojisi 
Şampiyonlar Ligi'nde büyük bir heyecanla beklenen kura çekimi sonuçlandı ve Beşiktaş son 16 turunda Alman futbol devi Bayern Münih'le eşleşti. Bayern Münih, Almanya futbol tarihinin en başarılı takımı olarak göze çarpıyor. Bundesliga'da 27 kupayla en çok şampiyon olan takım konumunda bulunan Bavyera ekibi, son dönemde de ülkenin önde gelen ekibi olmasının yanı sıra, Avrupa futbolunda en çok öne çıkan takımlardan da birisi durumunda. Sezon başında PSG'ye karşı alınan yenilgiden dolayı Ancelotti ile yolların ayrılmasının ardından, daha önce takıma büyük başarılar kazandıran Jupp Heynckes görev başına geldi. Şampiyonlar Ligi'nde Heynckes ile çıktığı dört maçı da kazanıp, Celtic ve Anderlecht'li gruptan PSG ile aynı puanda ikinci çıktılar. Yeni teknik adam yönetiminde 7 galibiyet-1 yenilgi ile ligde de çıkışa geçerek liderliğe yükseldiler. Bayern Münih sezona Şampiyonlar Ligi'nde kupa parolasıyla girdi. Bizzat başkan tarafından dillendirilen bu hedef doğrultusunda yeni futbolcular için 100 milyon euroluk bir harcama gerçekleştirildi. Lewandowski, Robben, Ribery, Müller ve James Rodriguez gibi yıldız isimleri kadrosunda bulunduran Bayern, komple takım görüntüsüyle de güçlü bir ekip olarak öne çıkıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme