13 Aralık 2017 Çarşamba

13.12.2017 Genel Gündem

13.12.2017
GÜNDEM
Reina Davasında 'Yalan Rüzgârları' 
Yılbaşı gecesi Ortaköy'deki Reina eğlence merkezinde 39 kişiyi öldüren Abdulkadir Masharipov'un, 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 2 bin 397 yıla kadar hapisle yargılandığı davanın görülmesine dün devam edildi. Duruşmada Konya'dan otobüsle gönderilen paket içindeki 'Sig Sauer' marka silahı teslim alan sanık Omer Asım ile birlikte yakalanan Abuliezi Abuduhamiti savunma yaptı. Herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını öne süren Abuduhamiti, "15 Aralık 2016'da Esenler Otogarı'nda gözaltına alındım. Yani Reina olayından 16 gün önce ben zaten gözaltına alınmıştım ve bir ay gözaltında tutuldum. Reina'ya saldırı olduğunu da Emniyet'te ifadem alındığı sıra öğrendim" dedi. Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan duruşma salonunda İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dün görülen ikinci duruşmasına katliamcı Masharipov elleri kelepçeli olarak getirildi. Masharipov'un elinde dosya olduğu görüldü. Duruşmaya Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva'nın da aralarında bulunduğu üç kadın sanık Bakırköy Kadın Cezaevi'nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.
Milliyet


Sarraf Davasına Fetö'den Tanık! 
New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanıklık yapan FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, Türkiye'de verdiği ifadelerin tam tersi yönde konuştu. Türkiye'de hakkında açılan davada, yolsuzluk iddialarıyla ilgili FETÖ'cü polislerin yürüttüğü 17- 25 Aralık dosyalarında hiç görev almadığını savunan Korkmaz, gelişmeleri medyadan takip ettiğini söylemişti. Korkmaz, "Tek parafım yok, 17 aydır neden tutukluyum?" şeklinde ifadelerde bulunmuştu. Atilla'nın yargılandığı davanın 10. gününde tanık olarak dinlenen Korkmaz, İstanbul'da 2010- 2014 yılları arasında emniyet teşkilatında komiser yardımcısıyken, Türkiye'de Rıza Sarraf soruşturmasını yürüten ekibin amiri olduğunu söyledi. Korkmaz, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan için "örgüt yöneticiliği, rüşvet, belgede sahtecilik ve kara para aklama" hakkında soruşturma yürütüldüğünü belirtirken, "Süleyman Aslan'nın rüşvet aldığı konusunda çok fazla, çok çeşitli deliller vardı" dedi. Savcılığın "Hakan Atilla hakkında rüşvet var mıydı?" sorusuna ise, Korkmaz, "Hayır, böyle birşey söz konusu değildi" yanıtını verdi. Korkmaz, savcılık makamının paylaştığı 17 Aralık operasyonuna dair fotoğrafları da değerlendirdi.
Vatan

 DÜNYA 
Katar Emiri Var Suudi Kralı Yok 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü açıklamasının ardından Türkiye'nin çağrısı üzerine bugün İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi'ne 20'den fazla devlet başkanı ve başbakanının katılacağı öğrenildi. Rakamın bugün daha da artabileceği belirtildi. Zirveye, İran, Filistin, Ürdün, Katar, Pakistan, Kuveyt, Endonezya, Malezya, Azerbaycan, Libya, Somali, Sudan, Lübnan, Gine, Afganistan, Bangladeş, Togo, Umman, Yemen ve KKTC'nin de aralarında bulunduğu 20'den fazla ülke, cumhurbaşkanı, devlet başkanı, emir veya başbakan sıfatıyla en üst düzeyde katılacak. Devlet başkanlarının bazılarına başbakanlar ile dışişleri bakanları da eşlik edecek. Arap dünyası içinde önemli rol oynayan ve darbe sonrası Ankara'nın diplomatik ilişkileri en alt düzeye indirdiği Mısır, toplantıya dışişleri bakanı düzeyinde katılacak. Mısır'ın yanısıra Katar krizinde Suudi Arabistan'ın yanında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn'den de dışişleri bakanları gelecek. Arap dünyasının bir diğer önemli ülkesi olan ve Kudüs konusunda ABD ile el altından anlaştığı ileri sürülen Suudi Arabistan'ın ise İstanbul zirves'ne alt düzeyde katılacağı öğrenildi. Riyad yönetimini, toplantıda İslam İşleri Bakanı temsil edecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, NTV'de yayından isim vermeden bazı Arap ülkelerinin ABD yönetiminden korktukları için Kudüs konusunda tavır takınmamalarını eleştirdi. Çavuşoğlu, şunları söyledi: "ABD neden böyle bir şey yaptı? Konuştuğumuz Amerikalılar bile cevap veremiyorlar. Süper güç böyle adaletsizlik yapmakla olunmaz. Bu politikalarla sizi kimse takmaz, şimdi takmadığı gibi. Zirvede güçlü mesaj vereceğiz. Yaptırıma karşıyız. Filistin'in tanınması için çağrıda bulunulacak. ABD'nin aldığı bu karar güçlü bir şekilde reddedilecek, yok sayılacak. Biz Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu tanıyoruz. 1967 öncesi sınırlar... Bu elbette yarınki (bugünkü) metinde de olacak. Biz ilişkileri normalleştirirken İsrail bize 'Sonraki süreçte İsrail'i eleştirecek misiniz?' diye soru sordu. 'Eğer İsrail Filistinlilere saldırırsa, topraklarını işgal ederse, Filistin topraklarını çalarsa biz eleştiririz' dedik. 'Bizim eleştirimizin düzeyi İsrail'in saldırganlığının düzeyi ile orantılı olur' dedik. Amerika'nın aldığı kararın İsrail'e de bir faydası yok. Bölgede gerginliğe yol açmıştır, adeta kışkırtıcı bir adım olmuştur. İsrail yönetimi bunun üzerine atlıyor. Şu anda İsrail yönetimi Filistinlilere zulmediyor." TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise "Kudüs'ten Filistinliler, Gazzeliler, bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez" dedi.
Hürriyet

'Trump Beni Zorla Öptü' 
Donald Trump'ın başkan olmadan önceki dönemde kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu öne süren üç kadın, ABD Kongresi'nde Trump aleyhine soruşturma açılmasını istediler. Beyaz Saray ise iddiaları reddederek, "ABD halkı seçimlerde bu iddialara karşı gereken yanıtı vermiştir" dedi. 2006 ABD Güzellik Yarışması adayı Samantha Holvey, kızlar giyinirken Trump'ın soyunma odasına geldiğini söylüyor. Rachel Crooks, 2005 yılında New York'taki Trump Tower'daki tanışma sırasında Trump'ın zorla dudaklarından öptüğünü iddia ediyor. Jessica Leeds ise yaklaşık 10 yıl önce bir uçak yolculuğunda Trump'ın kendisini ellediğini ve zorla öptüğünü öne sürüyor. Kadınlar Trump'ın kim olursa olsun sorumlu tutulması gerektiğini kaydediyor. Hollywoodlu yönetmen Harvey Weinstein'a yönelik cinsel taciz iddialarıyla başlayan 'ben de' kampanyasıyla cinsel tacizin güncellik kazanmasının ardından kadınların Trump hakkındaki suçlamalarını yeniden gündeme getirdiği belirtiliyor. ABD'nin kadın BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, cinsel taciz mağdurlarının suçlanan Trump olsa bile 'dinlenmesi' gerektiğini söylemişti. Beyaz Saray ise iddiaların doğru olmadığını belirtiyor.
Hürriyet

Trump Gözünü Ay'a Dikti 
ABD Başkanı Donald Trump, Uzay Politikası Direktifliği'ni imzalayarak, astronotları tekrar uzaya yollanması için gerekli hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen imza töreninde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Yönetici Vekili Robert M. Lightfoot'a hazırlıklara başlanması için yetki verdi. Trump, imza töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin keşiflere yeniden yoğunlaşacağını, astronotların yeniden Ay'a gitmesi ve sonrasında Mars görevlerinin başlaması için hazırlıkların yapılacağını dile getirdi. Trump, "İmzaladığım direktifle ABD keşiflere yeniden yoğunlaşacak. Bu adımla aynı zamanda Ay'dan 1972 yılında ilk defa uzun soluklu araştırmalardan dönen Amerikalı astronotları hatırlıyoruz" dedi. "Bu sefer sadece bayrağımızı dikip ayak izimizi bırakmayacağız" ifadesini kullanan Trump, "Altyapımızı da kuracağız" diye konuştu. Başkan Trump, seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmalarda ABD'nin uzay çalışmalarına hız vereceği vaadinde bulunmuştu. Öte yandan Rusya, Ay'daki ve asteroitlerdeki doğal kaynakların kullanımına ilişin uluslararası bir mevzuat hazırlanması talebinde bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Uzay Ajansı Roskosmos, hiçbir ülkenin uzay kaynaklarını tek başına işlememesi amacıyla bağlayıcı bir karar alınması için Birleşmiş Milletler'e başvuru yaptı. Rus uzmanlar, uzay haklarını belirleyen kuralların ihlalinin uluslararası boyutta ciddi anlaşmazlıklara yol açabileceğini öngörüyor.
Vatan

Koalisyonda Sigara Pazarlığı 
Avusturya'da koalisyon pazarlıkları, sigara yasağından geri adım getirdi. Mayıs 2018'de yürürlüğe girmesi planlanan sigara yasağı kaldırıldı. Ekim ayındaki seçimler sonrasında muhafazakâr Halk Partisi ile aşırı sağcı Özgürlük Partisi arasında başlayan koalisyon görüşmelerinde, tüm restoran ve barlarda sigaranın yasaklanması kararından vazgeçildi. Açıklama, sigara tiryakisi olduğu bilinen Özgürlük Partisi lideri Heinz-Christian Strache'den geldi. Seçim kampanyasında tam kapsamlı sigara yasağını kaldırmayı vaat eden Strache, bulunan çözümün sigara içmeyenler, içenler ve restoran sahiplerinin çıkarına olduğunu savundu. Strache, "Tercih özgürlüğü devam ediyor. Restoranların, özellikle de küçük olanların varoluşu garanti altına alındı. Binlerce kişi işsiz kalmaktan kurtarıldı" dedi. Yılbaşından önce kurulması planlanan yeni hükümet sigara yasağına ilişkin eski düzenlemeleri sürdürecek. Koalisyon pazarlıklarından yasağın kaldırılması kararı çıksa da 18 yaş altındakilere restoran ve barlarda sigara içme yasağının yanı sıra arabada 18 yaşındaki bir kişinin bulunması halinde sigara içilmemesi kuralını da getiriyor. Ayrıca 16 yaşından küçüklere sigara satma yasağında yaş sınırı 18'e çıkarılıyor. Eski hükümetin sağlık bakanı olan Sosyal Demokrat Partili Pamela Rendi- Wagner karara tepki göstererek, "Restoran sektöründe tam kapsamlı sigara yasağını kaldırmak, sağlık politikasında çok büyük bir geri adım" dedi.
Vatan

 EKONOMİ 
Dolar: 3, 8440-3, 8451
Euro: 4, 5195-4, 5207
Sterlin: 5, 1240-5, 1270
Gram Altın: 153, 6614-153, 7831

Tek Bir Kartla Türkiye 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018'de yeni bir kart uygulamasına geçmeyi planladıklarını ve projenin isminin "Türkiye Kart" olacağını açıkladı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Arslan, PTT'nin 4 bin 600 noktası üzerinden bu kartın alınabileceğini belirterek , "Kredi kartıyla yapabildiğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Bununla sınırlı değil, İstanbul başta olmak üzere tüm belediyelerle anlaşmalar yapıyoruz. Otobüsünden, metrosuna her yerde geçecek. İl değiştirdiğinizde ayrı bir kart almanız gerekmeyecek. Milli parklarda, müzelerde, uçaklarda her yerde geçecek" dedi. Amaçlarının tek bir kartla her türlü finansal işlemi yapmak olduğunu vurgulayan Arslan, "Dünyada örnekleri çok az. Birçok ülkeye bunu ihraç da edebiliriz" ifadelerini kullandı. Ulaştırma projeleri garantilerindeki son durumu da anlatan Arslan, Avrasya projesinde günlük yaklaşık 68 bin geçiş için garanti verildiğini belirtti. Burada 20 bin civarında geçişle başlandığını söyleyen Arslan, yaz sezonunda 65 bine çıkılan günler bulunduğunu ifade etti. Bütün yıl ortalamasının ise 41 bin olduğunu vurguyan Arslan, "Son dönem ortalaması 48 bin. Bunun anlamı şu, artış sürecek ve bir-iki yıl içinde garanti rakamını geçmiş olacağız" dedi. Osmangazi Köprüsü'nde günlük garanti geçiş rakamı daha önce 40 bin olarak açıklanmıştı. Bakan Arslan, burada 12-13 binlerden başladıklarını, şu anda 20 bin civarında geçiş sağlandığını söyledi. 30 binin üzerine çıkıldığı aylar olduğunu da vurgulayan Arslan, Osmangazi'de istenilen seviyelere ulaşabilmesi için Bursa-İzmir otoyolunun açılması gerektiğini söyledi. Bu otoyolu 2018 sonu 2019 ilk yarısında bitirmek istediklerini belirten Arslan, "İstanbulizmir arası 3 saate düşünce, ilave trafik oluşacak. Oraya birçok yeni yatırım yapılıyor. Yatırım, ticareti, ticaret, trafiği artıracak. Birkaç yıl içinde garanti rakamlarına ulaşacağız, ancak birkaç yıl sabretmek durumundayız" diye konuştu.
Hürriyet

Faizi Artır Baskısı Beyhude Bir Çaba 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, döviz kuru oynamaları ve faizle ilgili olarak, "Döviz kurunun yüksekliği ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil. Bunun için de döviz kurunda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına inanıyorum. Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla, faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum" dedi. Türkiye Bilimler Akademisi Ödül Töreni, dün Erdoğan'ın da katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Erdoğan törende şunları kaydetti: "Uluslararası yatırımlardaki nispi azalışı, turizmdeki yükselişle telafi ettik. Döviz kurunun yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleriyle uyumlu değil. Bunun için de döviz kurunda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına inanıyorum. Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla, faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum. Ben, yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum. Çünkü yüksek faizin olduğu bir ülkede enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Ülkemizin uzun yıllar boyunca yaşadığı sıkıntıların temelinde, tarihimizle ve ecdadımızla ilişkimizin kesilerek özgüvenimizin törpülenmiş olması yatar. 2023 hedeflerimize ulaşarak, bu kötü hatıraları tamamen zihnimizden kazıyıp atacağız.
Milliyet

Vergide Çifte Ceza Dönemi Kapanmalı 
Türkiye'de vergiyi eksik tarh ettirenler hakkında ceza olarak "usulsüzlük, özel usulsüzlük, vergi ziyaı cezası ve hapis cezası" yaptırımlarının duruma göre hep birlikte uygulanabildiğini belirten DKR Denetim ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Ekrem Öncü, "Türkiye'de uygulanmakta olan aynı suça hem para cezası, hem de hapis cezası uygulaması, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan 7 nolu protokole aykırıdır. Çifte cezalandırmayı önleyen bu protokol Türkiye'de 2016'da yürürlüğe girdi. Protokol uyarınca Türk vergi ceza sistemi tamamen değişmek zorunda" dedi. Öncü, şunları söyledi: "Türkiye'de usulsüzlük, özel usulsüzlük, vergi ziyaı ve hapis cezası hep birlikte uygulanabildiği gibi, özel usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası da birlikte uygulanabiliyor. İşte 7 nolu Protokolün 4'üncü maddesi, 'bu cezaları birlikte uygulayamazsın' diyor. Sonuçta, vergi ziyaı cezası alıyor isen, hapis cezası uygulayamazsın, ya da vergi ziyaı cezası alıyorsan özel usulsüzlük cezası uygulayamazsın, ya da hapis cezası veriyor isen para cezası veremezsin diyor." Ekrem Öncü, "7 nolu Protokol imzalanır iken bu durum düşünülmüş müdür bilemeyiz ama mevcut durumda vergi kanunları buna uyarlanmak zorundadır. Bu da Türk vergi ceza sistemi açısından yeni bir durumdur ve ceza sistemi tümden değişmek zorundadır. Nitekim, dava dilekçelerinde bu durum vurgulandığında mahkemeler bunu dikkate almak zorunda kalacak. Mahkeme kararları da 7 nolu Protokol ekseninde çıktığında vergi mevzuatındaki ceza sistemi de değişmek zorunda kalacaktır" diye konuştu.
Milliyet

Gözler '3 Mü 4 Mü' Mesajında 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklayacağı projeksiyonlar, piyasalar için beklenen faiz artışından daha fazla önem taşıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugünkü kararına ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistler, bankanın politika faizini güçlü istihdam ve büyüme performansına bağlı olarak 25 baz puan artırmasına garanti gözüyle bakıyor. Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, FOMC'nin faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 1.25-1.50 aralığına yükseltmesini beklediğini belirterek, "Toplantıdan çıkacak en kritik mesaj, Fed yetkililerinin 2018 için verecekleri sinyal olacak" dedi. Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler'in vergi reformunda önemli ilerleme kaydetmesinin noktasal grafiğe yansıyacağını düşünen Sweet, "İş gücü piyasasında süregelen güçlenme ve muhtemel vergi yasası, medyan faiz projeksiyonunun 3'ten 4'e yükselmesi ihtimalini kuvvetlendirdi" diye konuştu.
Vatan

Helal Bitcoin Üretecek 
Bahreyn Merkez Bankası yöneticisi Halid Hamad, bütün ülkelerin teknolojiyi benimsemesi ön koşuluyla gelecek yıllarda tek kullanılacak para birimlerinin Bitcoinler olacağını belirtti. İslami Bankacılık Konferansı'nda konuşan Bahreyn Merkez Bankası Bankacılık Gözetiminden Sorumlu Yöneticisi Hamad, son dönemin popüler yatırım aracı olan Bitcoin'e değindi. Hamad, Bitcoin'in gelecek yıllarda yoğun olarak kullanılabileceğini, yıkıcı ürünlerden bir tanesi olacağını ve şu anki kağıt paranın yerini alabileceğini söyledi. Hamad, "Orta ve uzun vadede İslami Bitcoin bizleri bekliyor mu?" sorusu üzerine, "Evet, bekliyor. Tabii bunun bir ön koşulu var. Bütün ülkelerin bu teknolojiyi benimsemiş olması... Gelecek yıllarda tek kullanılacak para birimleri Bitcoin'ler olacak. Önümüzdeki yıllarda kartların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Operasyonel maliyetleri ve riskleri azaltmak için ATM'lerden kişisel bilgilerinizi girerek işlem yapılacağını öngörüyorum" diye konuştu. Bahreyn Merkez Bankası olarak FinTech sektörüne daha fazla yatırımcı çekmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Halid Hamad, şunları kaydetti: "Bahreyn olarak FinTech alanında bu bölgenin ana merkezi olmak istiyoruz. Banka kartları ve kredi kartlarının basılması, işlenmesi ve ödeme sistemleri konusunda 2014'te bir düzenleme yaptık. Bankalar bu alandaki maliyetlerini azaltmak istiyor. Kartlı ödemeler alanında lisans vermeye başladık. Bu sayede bu alanda hizmet veren firmalar Bahreyn'e gelmeye başladı. Bankalar, bulut bilişim maliyetlerini azaltmak istiyordu. Bunun için regülasyonlar yaptık."
Vatan

POLİTİKA
  Elektrikli Otomobil Acıları Dindirecek 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil pazarının öncüsü Tesla Motor CEO'su Elon Musk ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, "Elektrikli araç projesinin tek başına insanlığın son 1-1.5 asrına damga vuran petrol odaklı çatışmaların, yıkımların acıların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, TÜBA 2017 Akademi Ödülleri Töreni'nde şöyle konuştu: "Geçtiğimiz günlerde Tesla markasıyla elektrikli araç çalışmaları yürüten Elon Musk bir ziyaret yaptı. Kendisinin gerçekten ne denli heyecan dolu olduğunu, ne denli aşk dolu olduğunu gördüm. Kendisinin hayalleri, heyecanı, gayreti gerçekten takdire şayandı. Elektrikli araç projesinin tek başına insanlığın son 1-1.5 asrına damga vuran petrol odaklı çatışmaların, yıkımların, acıların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum. Bu gelişmelerin ülkemizin çevresindeki geniş coğrafyada süren enerji kaynaklarına hâkim olma kavgasının bir an önce bitmesine vesile olmasını tüm samimiyetimle temenni ediyorum. Masumları, dünyaya sadece güç ve para gözüyle bakan, insanlığın ortak malı olan kaynakları asırlardır sömürdükleri halde hâlâ doymayan güçlerin tasallutundan kurtaracak her gelişme bizi elbette sevindirir. Gönül ister ki dünyanın huzuruna ve refahına katkıda bulunacak bilimsel çalışmalar bizim ülkemizden çıksın, bizim bilim insanlarımızın damgasını taşısın. Her konu gibi maalesef bilim de belli ülkelerin tasallutu altındadır. Elbette burada tüm suçu, tüm günahı karşı tarafa yıkıp da kendimizi rahatlatma kolaylığına kapılmıyoruz, böyle bir lüksümüz yok. Hiç şüphesiz bizim de eksiklerimiz, bizim de hatalarımız, yanlışlarımız var. Birkaç yüzyıl öncesine kadar dünyanın tüm önemli bilim insanlarının çekim merkezi olan coğrafyamız bugün sefalet ve acı içerisinde kıvranıyorsa önce kendimizi sorgulayacağız. 15 yıl önce iktidara geldiğimizde, savunma sanayisinde her ürünü dışarıdan isteyen, Amerika'nın, Batı'nın kapılarında kuyruğa giren ve her söylediğimizde aldığımız cevap şudur: 'Kongre müsaade etmiyor.' Ve biz şimdi insansız hava aracımızı da yapıyoruz, silahlı insansız hava aracımızı da yapıyoruz. Şimdi inşallah tanklarımıza başlıyoruz, zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyoruz. Bugün yetişmiş insanlarımızı ülkemizde tutmanın yanında, yurtdışına gitmiş olanları tekrar ülkemize getirmenin çabası içindeyiz. Ülkemizin geldiği yer itibarıyla, kimsenin yurtdışına gittiğinde daha fazla imkâna, fırsata ve desteğe kavuşamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim."
Hürriyet 

Aile Boyu Araştırın 
CHP grup başkanvekilleri tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığı'na verilen önergenin gerekçesinde, "yandaş medyanın dile getirdiği ve AKP yöneticilerinin kullandığı iddialar" dayanak gösterildi. 'Tüm siyasi parti liderlerine örnek olması açısından' denilen önergede özetle şu ifadeler yer aldı: "Güçlü ve sağlıklı bir demokratik sistem kurulabilmesi için siyasetçi ve bürokratların saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları, mal varlıklarındaki değişiklikleri kamuoyu ile paylaşmaları, yolsuzlukların önlenmesi açısından önemlidir. Yolsuzlukların önlenebilmesi adalet, eşitlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı bir yönetim anlayışının başta genel başkanlar olmak üzere tüm siyasetçiler ve üst düzey kamu yöneticilerince benimsenmiş olmasına bağlıdır. Temiz siyaset yapanlar hesap vermekten korkmazlar. Kamuoyunda yandaş veya havuz medyası olarak bilinen medya kuruluşları ve bazı AKP yöneticilerinin beyanlarında Kılıçdaroğlu'nun kızının Ataşehir'de aldığı bir ev üzerinden haksız mal edindiğine yönelik mesnetsiz iddialar ve iftiralar ortaya atılmıştır. Kişisel kazanç ve helal parayla alınan 85 metrekare 2+1 orta sınıf bir apartman dairesi üzerinden, AKP yöneticilerinin ve yakınlarının haksız kazanç sağladıkları ve rüşvet aldıklarına ilişkin belgelerin ortaya saçıldığı bir dönemde, CHP Genel Başkanı ve CHP'yi yıpratmak amacıyla, hayatı boyunca dürüstlüğü rehber edinmiş ve hiçbir yolsuzluğa adı karışmamış insanlar hedef gösterilerek manevi bir linçe maruz bırakılmaktadır."
Hürriyet

Kudüs İçin Tarihi Gün 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Liderler Zirvesi'nin bugün İstanbul'da yapılacak toplantısında, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararı değerlendirilecek. Toplantıda; ABD'nin kararının, "yok hükmünde" kabul edilerek 57 İslam ülkesi adına güçlü bir mesajın verilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili kararı imzalamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kudüs'ün statüsü ve bölge barışıyla ilgili hassasiyet ortaya çıkaran bu gelişme üzerine İslam ülkeleri arasında ortak hareket ve koordinasyonun sağlanması için İslam İşbirliği Teşkilatı'na olağanüstü zirve çağrısında bulunmuştu. İslam İşbirliği'nin yüksek düzeyli kıdemli memurlar toplantısı, dün yapıldı. Dışişleri bakanları toplantısı bu sabah yapılacak. Öğleden sonra ise liderler seviyesindeki zirve İstanbul'da yapılacak. 57 üyeli teşkilat, BM'den sonra uluslararası temsil gücü en yüksek organizasyon niteliğinde. Zirveye, 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katılacak. Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Endonezya, Filistin, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Somali, Sudan, Togo, Ürdün ve Yemen'den cumhurbaşkanı, devlet başkanı ya da kral; Cibuti, Malezya ve Pakistan'dan da başbakan düzeyinde katılım gerçekleşecek. Komorlar devlet sekreteri, Umman başbakan yardımcısı seviyesinde temsil edilecek. Kazakistan ve Özbekistan'dan ise meclis başkanları zirveye katılacak. Gözlemci ülkelerden KKTC'yi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, misafir ülke statüsünde bulunan Venezuela'yı da zirvede Devlet Başkanı Nicolas Maduro temsil edecek. Toplantıya; Bosna-Hersek, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Tayland ve Çin'in de gözlemci seviyesinde katılması bekleniyor. Erdoğan'ın ev sahipliğinde toplanacak zirvede, ABD'nin Kudüs ile ilgili kararının reddi ve yok hükmünde sayılması yönünde bir karar alınması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün NTV'de yaptığı açıklamada; Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ile Mısır'ın dışişleri bakanı seviyesinde katılacağını, henüz Suudi Arabistan'dan kimin geleceğinin belirtilmediğini söyledi. Çavuşoğlu, "Bir ülkenin oldu bittisine karşı durmamız gerekiyor. 'Ben süper gücüm istediğimi yaparım' anlayışının bugünün dünyasında geçerli olmadığını göstermemiz gerekiyor" dedi.
Milliyet

SPOR 
Projeler Yolda 
Dünya futbolunun önde gelen ekiplerinden Barcelona'nın Ticari Direktörü Xavier Asensi, Türkiye'nin Barcelona için büyük bir pazar olduğunu söyledi. İspanya'da Türk gazetecilerle bir araya gelen Asensi, Türkiye'nin en çok konut satan şirketi olan ve 3 yıllık sponsorluk anlaşmasının olduğu Katalan ekibinin bölgesel resmi sponsoru, gayrimenkul devi Nef ile birçok ortak projeye imza atacaklarını ifade etti. Türkiye pazarının önemine dikkat çeken ve Nef'in de bu pazarda çok önemli bir aktör olduğunun altını çizen FC Barcelona yöneticisi, "Nef ile olan projelerimize çok önem veriyoruz. Türkiye bizim taraftar sayımızı artırmak açısından çok önemli bir yer. Sosyal medya, promosyon ve reklam konularında Nef ile birlikte önemli işler yapacağız. Aynı zamanda Nef'in global bir marka olarak dünyaya açılmasında da Barcelona olarak yardımcı olacağız" dedi. Nef Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik ise "Barcelona ile yaptığımız işbirliği, Nef'in uluslararası markalaşma hedefinde çok önemli bir adım. Barcelona ile çok önemli projelere imza atacağız" diye konuştu.
Milliyet

Helal Olsun Tudor'a 
Yönetici maç günü açıklama yapıyor, "İstifa ederse kabul ederiz" diyor. Başkanı daha lig başlamadan başına getirmek için Lucescu'ya gidiyor. Kazansın kazanmasın her maçta taraftarından küfür yiyor. Her maçı "istifa" sesleriyle oynuyor ve tamamlıyor. Medyadan, basın toplantılarında neredeyse dayak yemediği kalıyor. Sosyal medyada her gün, her saat linç ediliyor. Kazanırlarsa takım kazanıyor, kaybederse hoca kaybediyor. Kendi adından çok, Fatih Terim'in adını duyarak yaşıyor. Her maç son maçı oluyor. Meslektaşlarından, rakip hocalardan bile hakaret yiyor. Kendisine "gitti gidiyor" gözüyle bakan futbolcularını bir sonraki maça hazırlıyor. 15 haftası geride kalan ligin 14 haftasını lider kapatmasına rağmen kimseye yaranamıyor. Diğer hocaların aldıkları paralara baktığınızda "bedava" çalışıyor. Maç olsun ya da olmasın her gün dayak yiyor. İşin kötü tarafı, dayağı rakiplerinden değil, kendi mahallesinden yiyor
Milliyet

Tosıc Faturayı Güneş'e Kesti! 
Beşiktaş'ın Sırp savunmacısı Dusko Tosic içinde bulunulan sezona ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig'de adeta iki farklı takım kimliğinde olmalarına ilişkin tespitler yapan Tosic, ligde beklentilerin altında kalmalarını rotasyona bağlarken, Avrupa'ya öncelik verdikleri itirafında bulundu. Sırbistan'ın tek günlük spor gazetesi olan Zurnal'e konuşan Tosic, "Süper Lig'de bu sezon çok puan kaybettik çünkü Teknik Direktör Şenol Güneş, Şampiyonlar Ligi maçları öncesinde rotasyona gitti. Ancak buna da değdi. Çünkü şimdi Şampiyonlar Ligi'nde son 16, belki sonrasında çeyrek final oynayacağız. Ligde de puanları toplamaya başlıyoruz. Bahara kadar şampiyonluk yarışı yolunda ligde kontrolü ele geçiririz" ifadelerini kullandı. Beşiktaş'ın son 2 sezonda elde ettiği şampiyonluklarda ve Avrupa'daki başarılarda çok büyük pay sahibi olan Dusko Tosic her geçen sezon daha iyi duruma geldiğini de dile getirdi. Teknik Direktör Şenol Güneş'in en fazla forma verdiği isimlerden olan 32 yaşındaki futbolcu, "2016'da şampiyon olduk, geçen sezon da bu unvanımızı koruduk. Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez gruptan çıkmayı da başardık. Sırbistan Milli Takımı'nda kadroya çağrıldım, forma giydim. Her şey benim açımdan 2017'nin 2016'dan iyi geçtiğini gösteriyor. Dolayısıyla 2018'in bunlardan da iyi geçmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme