15 Aralık 2017 Cuma

15.12.2017 Genel Gündem15.12.2017
GÜNDEM
Aihm’e İç Hukuk Tükenmedi Savunması 
Türkiye, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çoğu tutuklu 10 HDP’li milletvekilinin başvurusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) savunma gönderdi. Savunmada iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle bütün şikayetler bakımından başvuruların kabul edilememesi istendi. Türkiye, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hükümet tarafından muhalefeti engellemek için atılmış bir adım olduğu iddiasının kabul edilemez olduğunu bildirirken, “Türk Hükümeti ilk olarak mahkemeyi, başvuruyu genel olarak kabul edilebilirlik başlığına göre ve her bölüme göre yukarıdaki açıklamalar ışığında kabul edilemez bulmaya saygıyla davet eder” denildi. Türkiye’nin savunmasında Demirtaş ve diğer HDP’li başvurular hakkında soruşturma başlatılmasına neden olan, ‘6, 7, 8 Ekim Kobani’ ve ‘Öz yönetim/özerklik ilanı ve hendek’ olayları olarak bilinen süreçlerle ilgili genel bilgilere de yer verildi.
Vatan


Ankara’da General Zirvesi 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın evsahipliğinde dün Ankara’da Türkiye, ABD ve Irak arasında yapılan üst düzey askeri güvenlik toplantısında, Irak’ın ve bölgenin tüm terör örgütlerinden temizlenmesi konusu ele alındı. Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı General Curtip M. Scaparrotti ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph L. Votel’in katılımıyla Genelkurmay Karargâhı’nda yapılan toplantıda Irak’ta yenilgiye uğratılan terör örgütü DEAŞ sonrası oluşan yeni durum görüşüldü. DEAŞ’ın kentlerde yenilgiye uğratılmasına rağmen çöl ve dağlık alanlarda tutunmaya çalıştığına dikkat çeken güvenlik kaynaklarına göre, Irak’ın DEAŞ’la birlikte terör örgütü PKK’dan temizlenmesi konusunda askeri teknik konular da el alındı. Akar’ın PKK’nın başta Sincar olmak üzere tüm Irak’tan çıkarılması gerektiği yönünde mesajlar verdiği bildirildi. Akar’ın, Kuzey Irak ve Kandil’in güneyinde Irak-İran sınırındaki Asos bölgesinde PKK hedeflerine yönelik hava harekâtlarıyla da ilgili bilgi paylaştığı öğrenildi. Irak-Suriye sınır hattının güvenliği konusunda Irak ordusu ile terör örgütü YPG’nin DEAŞ sızmalarına karşı ortak çalışma kararı aldığı iddiaları da gündeme geldi. Orgeneral Akar’ın, Irak yönetiminin daha önce YPG’den rahatsızlık duyulduğuna dair açıklamalarına dikkat çektiği kaydedildi. Irak’ın Başika Kampı’nı gündeme getirmesi üzerine Türk tarafı, kamptaki Türk askeri varlığının terörle mücadele kapsamında olduğunu, Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek amacı taşımadığını vurguladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, daha önce yaptığı açıklamalarda, konunun dostane şekilde Irak yönetimiyle konuşulacağını söylemişti. Üçlü toplantıda Irak ordusunun eğitimine NATO desteğinin konuşulduğu da iddia edildi.
Hürriyet

Kaymakama Talimatları Öksüz İletti 
FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortadan kaybolan ve Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturmasında aranan Antalya’nın eski Alanya İlçesi Kaymakamı Erhan Özdemir, 27 Kasım’da İstanbul’da yakalandı. Antalya Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Özdemir’in Fatih’te kaldığı evde 5 cep telefonu, 4 flash bellek ile sahte kimlik ele geçirildi. Eşi ile birlikte gözaltına alınan Özdemir’in kardeşine ait kimliği kullandığı, saçını boyattığı görüldü. 2 hafta süren sorgunun ardından Özdemir ve eşi adliyeye sevk edildi. Özdemir ‘FETÖ/PDY mensubu ve silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından tutuklanırken, eşi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Özdemir’in, FETÖ’nün himayesinde olduğu, örgütün yargı ağı sayesinde 3 kez alındığı görevine iade edildiği belirtildi. Özdemir’in Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi Kaymakamı olduğu dönemde konutunda, darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz tarafından sık sık ziyaret edildiği, emekli olma niyetinden örgütün elebaşı Gülen’in talimatıyla vazgeçtiği, bu talimatı da Öksüz’ün kendisine ilettiği ileri sürüldü.
Haber Türk

DÜNYA 
Çin’den Destek Suudilerden İhtiyat 
İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinde, Doğu Kudüs’ün, Filistin’in başkenti olarak kabul edilmesi yönünde çıkan kararın yarattığı yankılar devam ediyor. Dünya üzerinde çeşitli ülkelerden karara yönelik destek mesajları gelmeye başladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki uluslararası topluma yaptığı çağrıya ilişkin, İslam ülkelerinin Kudüs’le alakalı endişelerini anlayışla karşıladıklarını belirtti. Ülkesinin Kudüs konusunun çözümünde Birleşmiş Milletler’in ilgili kararları ve uluslararası toplumun fikir birliğini desteklediğine dikkati çeken Lu, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin’i desteklediklerinin de altını çizdi. İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmaması tepki çeken Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ise, önceki gün yaptığı açıklamada Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması gerektiğini söyledi. Kudüs konusuna değinen Selman, “Suudi Krallığı, ABD’nin Kudüs kararını kınamakta ve karardan duyduğu üzüntüyü vurgulamaktadır” ifadelerini kullandı. ABD’nin Kudüs’e ilişkin kararlarını “Filistin halkının tarihi haklarına karşı büyük bir ayrımcılık” olarak niteleyen Selman, bu hakların uluslararası kararlar tarafından garanti altına alındığını ve uluslararası toplum tarafından kabul edilerek tanındığını vurguladı. Selman bölge sorunları için çözümün siyasi olması gerektiğini belirterek, sorunların başında Filistin meselesinin geldiğini, Filistin halkının tüm yasal haklarını geri kazanması ve başkenti “Doğu Kudüs” olan bağımsız devletin kurulmasının hakları olduğunu söyledi.
Milliyet

Putin: En Çok Türkiye Etkilendi 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da düzenlenen yıllık basın toplantısında, Rusya’nın ekonomisi, iç ve dış politikası ile uluslararası güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un moderatörlüğünü yaptığı basın toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Konuşmasında Suriye konusuna da değine Putin, Suriye iç savaşı nedeniyle yaşanan mülteci krizinden en çok Türkiye’nin etkilendiğine işaret ederek, “Suriyeli mülteciler büyük bir sorun ve bu sorundan ötürü en çok Türkiye etkileniyor. Bu sorunu tüm dünyanın birlikte çözmesi gerekiyor” dedi. Suriye ziyaretine de değinen Putin, “Bu ziyareti uzun zamandır yapmak istiyordum ancak güvenlik konusunda bazı endişeler nedeniyle gerçekleştirememiştim” dedi. Rusya’da Mart 2018’de düzenlenecek başkanlık seçimlerine partisiz bir aday olarak katılacağına işaret eden Putin, “Ancak benzer görüşleri benimsediğimiz siyasi güçlerin desteğine de güveniyorum” dedi. Rus siyasetinde Putin’e rakip olabilecek muhalif figürlerin eksikliğine yönelik sorulan bir soruya yanıt veren Putin, “Ülkemizdeki birçok insanın bu konudan rahatsızlık duyduğunu biliyorum. Ancak muhalefetin sundukları önerilere ve sistem karşıtı söylemlerine baktığımızda bu büyük bir şüphe uyandırıyor. Muhalefetin hayalperest değil, gerçekçi önerilerde bulunması gerekiyor” diye konuştu.
Milliyet

‘Bize Sormadan Ayrılamazsın’ 
Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkış (Brexit) müzakerelerindeki tıkanıklıklar nedeniyle baskı altında olan İngiltere Başbakanı Theresa May’e bir darbede lideri olduğu Muhafazakar Parti içinden geldi. May hükümeti, AB mevzuatının İngiltere’nin iç hukukuna aktarılmasını düzenleyen yasa tasarısının oylanmasında kendi milletvekillerinin oylarıyla yenilgiye uğratıldı. Yapılan oylamada yasa değişikliği teklifi 305’e karşı 309 oyla kabul edildi. Oylamada 11 Muhafazakar Parti üyesi vekil, muhalefetle birlikte hareket etmeyi tercih etti. Değişiklikle May’in, Brexit müzakerelerinde AB ile herhangi bir anlaşmaya ‘evet’ denmeden önce İngiliz Parlamentosu’nun onayını alması gerekecek. May oylama öncesinde yaptığı açıklamada, Brexit konusunda varılacak nihai anlaşmanın parlamentonun her iki kanadında oylamaya sunulacağını belirtti. Buna karşın AB Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, “Birleşik Krallık’ın, üzerinde uzlaşılan taahhütlerden caymasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Vatan

‘İstanbul Kararı Abd’ye Stratejik Bozgun’ 
Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Ulusal Direktörü NihadAwad, Kudüs’e ilişkin İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Toplantısı’nın Filistin bakımından bir dönüm noktası olduğunu ve ABD’ye stratejik bir darbe vuracağını söyledi.Awad, Bahçeşehir International Üniversitesi’ne bağlı Washington merkezli Küresel Politikalar Enstitüsü’nde (GPI) düzenlenen “Kudüs: ÇözümmüSorun mu?” başlıklı panelde konuştu. İsrail’in 1948 yılından sonra Filistinlileri topraklarından sürdüğü bir zaman diliminde ailesinin binlerce Filistinli ile Ürdün’e sığındığını ve kendisinin de bu ülkede bir kampta dünyaya geldiğini belirten Awad, Trump yönetiminin bugün Washington’un uzun süredir benimsediği Filistin politikasından ayrıldığını vurguladı. GPI Uzmanı Martin Sieff ise Trump’ın Kudüs kararını “Tehlikeli” olarak niteledi. Sieff, Kudüs’ün tarih boyunca sadece Osmanlı kontrolünde geçen 400 yıllık dönemde barış içinde olduğunu belirtti. Trump’ın Kudüs kararının 57 İslam ülkesini İstanbul’da bir araya getirdiğini ve İİT’nin olağanüstü toplanmasını sağladığını anlatan Sieff, “Bu toplantı çok önemli ve önümüzdeki yıllar ve on yıllarda yankıları devam edecek” ifadesini kullandı. Sieff, Trump’ın bu kararının büyük bir tepkiye yol açıp felaketle sonuçlanmasının, bu karara destek veren grupları da Trump’tan ciddi ölçüde uzaklaştıracağı yorumunda bulundu.
Haber Türk

Soykırım Değılse Ne? 
Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Arakanlı Müslümanlara karşı 25 Ağustos’ta başlattığı katliamların boyutunun tahmin edilenin de üzerinde olduğu ortaya çıktı. Myanmar’ın Arakan Eyaleti’nde en az 2-3 bin Müslüman’ın öldüğü tahmin ediliyordu. Myanmar hükümeti ise ölenlerin sayısının 450 olduğunu iddia etmişti. Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ise gerçek rakamın 9 ile 13 bin arasında olduğunu ortaya çıkardı. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan bağımsız kuruluşun dün dünya gündemine bomba gibi düşen raporuna göre, Myanmar ordusu ve Budist çeteler, bu ölümlerin en az 6 bin 700’ünden doğrudan sorumlu. Myanmar askerlerinin kurşunlarına hedef olan, yakılan evlerinde can veren, mayınlara basıp hayatını kaybeden Arakanlıların en az 730’u 5 yaş altı bebek ve çocuk. Rapor, kasımda Bangladeş’in Cox Bazaar şehri yakınlarındaki mülteci kamplarında kalan Arakanlılarla görüşülerek hazırlandı. MSF Sağlık Direktörü Dr. Sidney Wong, sonuçları “Tüyler ürpertici” olarak nitelendirdi. Wong, “Son derece sağlıksız koşullar altında, aşırı kalabalık kamplarda yaşayan insanlarla yaptığımız bu görüşmeler, yaşananların ne denli tüyler ürpetici olduğunu gözler önüne serdi. Hem yakınlarının öldürüldüğünü söyleyen insanların sayısı hem de insanların öldürülme veya ağır yaralanma şekillerine dair anlatılanlar bizi dehşete düşürdü. Ölüm olaylarındaki ciddi artış, Myanmar güvenlik güçlerinin ağustosun son haftasında başlattığı ‘tasfiye operasyonları’ ile aynı döneme denk geliyor” dedi.
Haber Türk

EKONOMİ 
Dolar: 3,8821-3,8837
Euro: 4,5762-4,5781
Sterlin: 5,2171-5,2208
Gram Altın: 156,6578-156,7470

İstihdam Müjdesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni istihdam teşvik paketini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstihdam Şurası’nda özetle şunları söyledi: Benim tüm işadamlarımızdan şahsım ve milletim adına yeni bir ricam olacak. 1.5 milyon üyesi olan TOBB’dan yılbaşında artı bir istihdam sağlamasını istemiştik, şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre, eğer biz artı iki istihdam sağlayacak olursak bu, ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları çıldırtacaktır. Her müessesemiz artı ikişer kişi istihdam edecek olursa, Allah’ın izniyle 11.1’i yükseltmeye devam ederiz. İmalat ve bilişim sektörlerini stratejik öncelik olarak belirledik. İmalat ve bilişim sektörlerindeki işverenler, bugüne kadar yalnızca asgari ücretli çalışanları için prim desteği alıyordu, şimdi bunu genişletiyor ve prime esas kazanç sistemini getiriyoruz. Bir başka ifadeyle artık ek istihdamda 4 bin 740 liraya kadar olan ücretler de sigorta primi teşvikine dahil edildi. 2017 yılında çalışan başına 773 liradan bin 884 liraya kadar olan prim ve vergi desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yıl da devam edecek. Kadınlar, 18-25 yaş arası gençler, engelliler bu sistemden diğerlerine göre 6 ay daha fazla yani 1,5 yıl süreyle yararlanabilecekler. Söz konusu rakamlar yeni asgari ücrete göre de güncellenecek. Başka bir teşvik uygulaması da esnafa yönelik olacak. Önümüzdeki yıl, 3 ve daha az çalışanı olan işletmelerimizin, sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve verginin bir ayını kendileri, bir ayını da devlet ödeyecek. Bu teşvik, 12 ay sürecek. ‘İşçinizi kendiniz yetiştirin’ sloganıyla İŞKUR tarafından uygulanan programın süresini önümüzdeki yıl bilişim ve imalat sektörleri için 3 aydan 6 aya çıkartıyoruz. Geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, bulut bilişim, kodlama gibi alanlardaki iş başı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arasındakilere 9 aya kadar olan eğitim ve günlük 75 lira cep harçlığı verilecek. Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi kapsamında mesleki eğitimin içeriği işverenlerin talebine göre oluşturulacak. Bu projenin uygulama süresi iki yıl olacak. Proje kapsamındaki programlarda eğitim, teori ile pratiği birlikte içerecek şekilde 8 aya kadar sürelerle düzenlenecek. Katılımcılara günlük 54 lira da cep harçlığı ödenecek.
Milliyet

Orta Karar! 
Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geç likidite penceresi faizini (GLP) 50 baz puan yükseltti. GLP faizi böylece 12.25’ten yüzde 12.75’e yükseltildi. Faiz koridorunda ise herhangi bir değişiklik olmadı. Bir haftalık repo yüzde 8.00, gecelik borçlanma yüzde 7.25 ve gecelik borç verme faizleri yüzde 9.25 seviyesinde kaldı. Merkez Bankası kararı öncesinde dolar kuru 3.8339, BIST 100 Endeksi 108.743 seviyesinde idi. Altının onsu ise 1.256 seviyesinde bulunuyordu. Karar sonrasında dolar/TL 3.8909’a yükselirken, Endeks 108.110’a geriledi. Altının ons fiyatı ise 1.255 oldu. Genellikle ilk 10 dakikada sert tepkiler gösteren piyasalarda karar sonrasında fiyatlar dengelenmiş görünüyor. Sonrasında dolar/TL 3.8797 seviyesinde seyrederken borsada BIST 100 Endeksi 109.600 seviyesine yükseldi. Merkez’in kararı öncesinde yabancılar TL varlıklarda pozisyon almıştı. Genel beklenti ise Merkez Bankası’nın GLP faizini artıracağı yönündeydi. 75 - 100 baz puan arasında faiz artışı fiyatlayan yabancılar 50 baz puanlık artırımı yeterli bir sıkılaştırma olarak görmedi.
Milliyet

Söylem Şahin Eylem Güvercin 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasalara yıl sonu sürprizi yaptı. TCMB, Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Geç Likidite Penceresi’nde faizi 50 baz puan artırarak 12.25’ten yüzde 12.75’e yükseltti. Merkez Bankası, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25, borçlanma faiz oranını yüzde 7.25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8 düzeyinde sabit tuttu. TCMB, 8 ay aradan sonra ilk kez GLP’de faizi yükseltti ancak bu artış beklentilerin altında kaldı. Merkez Bankası’nın TL’deki değer kaybı ve enflasyondaki sert yükselişin devamını önlemek için GLP’de en az 100 baz puanlık artış bekleniyordu. Ekonomistler, “PPK’nın açıklamasında ‘şahin’ söylemlere karşın, eylemin ‘güvercin’ olması şaşırttı” yorumunu yaptı. PPK açıklamasında para politikasının sıkılaştırılacağına dikkat çekilerek, şu noktaların altı çizildi: “Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ile fiyatlama davranışlarına dair riskleri arttı. Bu çerçevede kurul, parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar verdi. TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek. Enflasyon beklentileri ve etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek.”
Vatan

Panda Piyasasına Girdik 
Avrupa, Amerika ve Japonya piyasalarında dış borçlanma yapan Türkiye, ilk kez Çin piyasasından da borç buldu. Ziraat Bankası, China Development Bank ile toplam 600 milyon dolar 3 yıl vadeli kredi anlaşması sağladı. Banka, kredinin ilk dilimi olan 200 milyon dolar için anlaşma imzalandığını, kalan 400 milyon dolarlık 2’nci dilimin de 2018 yılı ilk çeyreğinde kullanılmasının planlandığını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bankacılık sektörünün dış fon kaynak çeşitliliğine gittiğini, ilişkileri daha da geliştirmek için bu hafta Çin’in önde gelen finans kuruluşları ile görüşeceğini söyledi. Şimşek’in açıklaması Ziraat Bankası’nın KAP’a yaptığı açıklamanın ardından geldi. Şimşek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ”İlişkilerimizi belki yavaş yavaş ama çok sağlam temeller üzerinde inşa ediyoruz. Özel sektörümüz, ithalat dışında dünyanın en büyük ekonomisini uzun süre ihmal etmiş gibi” ifadesini kullandı.
Vatan

İşyeri Kira Gelirinde Vergiler Ne Kadar Arttı? 
İşyerlerini kiraya veren mülk sahipleri, konutunu kiraya verenlere göre daha avantajlı… Devlete vergi ödemek bir yana, devletten vergi iadesi dahi alabiliyorlar… Kiracı işletmenin yıl içinde ödediği stopaj vergilerini ödeyeceği vergiden düşebiliyor, eğer hesaplanan vergi yıl içinde stopaj yoluyla ödenen vergiden küçükse iade de alabiliyor. Konut kiralamalarında ise; yıl içinde stopaj-vergi ödeme durumu söz konusu olmadığından mülk sahiplerinin vergi iadesi alma imkânları da tabii ki olamıyor... Dün de, çarşamba günü de yasa değişikliğinden bahsettik: Götürü giderin oranı yüzde 25’den 15’e düştüğünden ve dolayısıyla artık gerçek giderin daha çok tercih edileceğinden... Bu götürü gider oran değişikliğinden dolayı işyeri sahiplerinin vergileri nasıl ve ne kadar değişiyor? İşyeri kira gelirleri için merak edilen soruları bugün cevaplıyoruz... İşyeri kira gelirleri için karşılaştırmalı vergiler tabloda yer almakta... 10 farklı kira geliri için önceki (yüzde 25) ve şu an geçerli olan (yüzde 15) götürü gider oranlarına göre ödenecek veya iade alınacak vergideki değişimi görebilirsiniz... Tabii ki, götürü gideri tercih etmeyip, belgeli gerçek gideri olanlar için vergi hesaplaması giderin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. 2017’de net 24.000 lira, brüt 30.000 liradan fazla işyeri kira geliri elde edenler beyanname (1-26 Mart 2018) verecek (GVK Md. 86/1-c). Eğer işyeri basit usuldeki bir mükellefe kiraya verilmişse (veya vergi kesintisi zorunluluğu olmayanlarca kiralanmış ise) beyanname verme sınırı 2017 gelirleri için 1.600 lira (GVK Md. 86/1-d).
Hürriyet

POLİTİKA
Zalimlere Okkalı Bir Şamar Vuruldu 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olarak nitelendirilmesini destekleyerek, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu’nun resmen “büyükelçilik” seviyesine çıkarılmasını istedi. Bahçeli, “İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi Sonunda Kudüs İle İlgili Alınmış Kararlar” hakkında yaptığı yazılı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü haksız ve hadsiz şeklinde İsrail’in başkenti ilan etmesinin gerginlikleri kontrolsüzce tırmandırdığını kaydetti. Bahçeli, “Kudüs, ABD-İsrail ortak yapımı vahşi ve vandal bir komploya maruz kalmıştır” diye konuştu. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kurulma gayesinin temelinde, esasen Kudüs’ü kurtarma ve kurtuluşunu sağlama hedefinin bulunduğunu dile getiren Bahçeli, “Bu itibarla, İslam İşbirliği Teşkilatı 48 yıllık misyonuna bağlı ve sadık bir şekilde duruşunu ve tutumunu net olarak gözler önüne sermiştir” dedi. Bahçeli, şöyle devam etti: “Türkiye’nin öncülüğünde ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla toplanan zirvede ABD-İsrail kumpasının tüm yönleri deşifre edilmiş, Kudüs’ü tasallut altına almak için devreye giren Siyonist emellere tesir düzeyi yüksek tepki gösterilmiştir. Bu gelişme oldukça umut ve memnuniyet vericidir. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan skandal kararının reddiyle birlikte kınanması birlik ve dayanışma ruhunun temerküz ve tecellisidir. Birleşmiş Milletler kararlarına, uluslararası antlaşmalara açıkça aykırı olan ABD zorbalığının tarih, vicdan ve hukuk karşısında hükümsüz olduğunun vurgulanması değerli, dengeli ve isabetli bir değerlendirmedir. Ayrıca, başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devletinin teyidiyle birlikte dünyaya tanınması yönünde çağrıda bulunulması zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır.” Bahçeli, Ak Parti, CHP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladıkları deklarasyonla İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kararını desteklemesinin anlamla ve ümit verici olduğunu kaydetti. Bahçeli, “14 yaşındaki bir çocuğu onlarca askeriyle gözaltına alan, down sendromlu bir mazluma şiddeti reva gören İsrail acımasızlığı, İslam ülkelerinin diriliş ve kenetlenmesiyle bertaraf edilecektir. ABD’nin şer oyunu mutlaka püskürtülecektir. Başka yol ve çaresi de kalmamıştır” dedi.
Milliyet

Doğu Kudüs’e Büyükelçilik Önerisi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin toplu açılışlarının yanı sıra Ulaşım Çalıştayı ve muhtarlar toplantısı için Muğla’ya geldi. Kılıçdaroğlu ilk olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan ve birçok belediyeden katılım sağlanan Ulaşım Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayın ardından muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu daha sonra Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılan Büyükşehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: “Bütün büyükşehir belediye başkanlarımıza söyledik, ürününü alacaksınız, hem köylü rahat edecek, hem şehirli rahat edecek. Sizin bir avantajınız daha var. Biz turizmimizi geliştirmek zorundayız.” “Toplumun her kesimine, her mağdura yardım götürüyoruz. Çünkü biz CHP’yiz. Belediyelerimiz ellerinden gelen her türlü çabayı gösteriyorlar. Bugün AK Parti’nin başında olan zat demiş ki, Kılıçdaroğlu asgari ücret 2 bin lira olacak, nereden çıkarmış bunu demiş. Ben düşünerek çıkardım. 2 bin lira ile insan ancak, zar zor geçinebilir. Seçimlerde dedim ki asgari ücret 1500 lira olmalı. Sonra dediler ki, evet verilebilir galiba. Bizim bütün belediyelerde asgari ücreti net 1500 lira yaptık. Bu işçiye vereceksin. Sana bir teklifim daha var. 1 ay ayda 2 bin lira idare et bakalım başına ne geliyor?” İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kudüs kararına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Filistin bizim milli davamızdır. İslam İşbirliği Teşkilatı toplandı, Doğu Kudüs Filisitin’in başkenti olsun diye karar aldı. Bu karar çok önemli. Bu karara her türlü desteği veriyoruz. Hükümetin gereğini yerine getirmesini istiyorum. Doğu Kudüs’e gidecekler, Filistin’in büyükelçiliğini burada kurduk diyecekler. Verdiğiniz sözü tutacaksınız arkadaş. Doğu Kudüs’te ne var? Konsolosluğumuz var, şimdi o konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin kardeşim. Ben takipçisi olacağım. Filistin’in davasını savunan her vatandaşın da takipçisi olmasını istiyorum. Filistin davasının sağı solu yoktur, bizim milli davamızdır. Biz Filistin’e her koşulda sahip çıkacağız.”
Milliyet

SPOR 
Fener’in Gardı Düştü 
Fenerbahçe Doğuş, Euroleague’deki 12. maçında 4. yenilgisini sahasında Zalgiris Kaunas’a karşı 90-89’lik skorla aldı. İki takım da birbirinin zaaflarını çok iyi belirlemiş, onu işlemeyi kafasına koyarak sahaya gelmişti. Zalgiris, tüm maç boyunca, Jasikevicius’un elinde evrim geçiren guardların son sürümü olan Pangos ile Fenerbahçe’nin adam değişmeli savunmasına ceza kesti. İlk dakikalardaki şoku çift guarda dönüp, olağanüstü bir baskıyla savuşturdu temsilcimiz ve 1. periyodu da 24-16 önde bitirdi ama boyalı alandaki sıkıntı her dakika kendisini biraz daha fazla hissettirdi. Pangos’a karşı Fenerbahçe’nin de hazırlığı vardı, Guduric ve Nunnally hücumda ona karşı sürekli boyalı alanda sırtı dönük oyunlarla birşeyler üretti ama savunmadaki hataları bu yaptıklarını gölgeledi. Guduric’in Pangos’u işlerken gelen yardımlarda hazırladığı pozisyonlar devreyi de Fenerbahçe’nin önde bitirmesini sağladı ama 2. yarıda Zalgiris’in Pangos-Toupane ikilisi ile kestiği cezalar, işleri giderek zorlaştırdı. Hücumda planlarını uyguladı, boyalı alandaki düşük yüzdesini Vesely ile biraz daha artırdı temsilcimiz ama savunamayınca olmadı. Maç sonunda 12 oyuncusunu da kullanan Zalgiris’in enerjisi, en az taraftarını arkasına alan ama 8 oyuncusuyla oynayan, temsilcimiz kadardı. Rakip guardın bu denli etkili olduğu maçta, Eurocup yarı finalinde ona karşı çok etkili olan Sinan da dahil, aynı pozisyondaki 3 ismin hiç süre almaması belki de yaratılacak bir kaos ile onları bozma fırsatının kaçmasına neden oldu. Maç sonunda hakemlerin tartışmalı kararları, son 5 dakika çok fazla hata yapan Sloukas’ın, son topta çok erken ve zorlama bir atış yapması, ne yazık ki hiç ummadık bir sonucu ortaya çıkardı.
Milliyet

Kralın Dönüşü 
Süper Lig’de ve Ziraat Türkiye Kupası’nda 6 maç üst üste kazanan Fenerbahçe’de takım halindeki yükseliş dikkat çekiyor. Özellikle kadroda yer alan bazı isimler de ciddi anlamda çıkış yakaladı. Son Adana Demirspor maçında çok şık bir gole imza atan Aatif Chahechouhe’nun yakaladığı grafik öne çıkıyor. Daha önce 2013-14 sezonunda Sivasspor formasıyla Süper Lig’de gol kralı olan Chahechouhe, adeta eski günlerinden kesitler sunuyor. Teknik Direktör Aykut Kocaman’ın takdirini kazanan Faslı yıldızın yükselişinde birçok faktör göze çarpıyor. 31 yaşındaki futbolcu, galibiyetle tamamlanan son 6 maçın tamamında forma giydi. 5 maça ilk 11’de başlayan Aatif, özellikle Aykut Kocaman tarafından tam not aldı. Kocaman da oyuncusuyla sık sık konuşmalar yaparak hem moral açısından hem de taktik bakımdan olumlu etkiler bıraktı. Tecrübeli çalıştırıcının öğrencisine her seferinde, “Ligi tanıyan bir oyuncusun. Mücadele gücün yüksek, çalışma azmin yüksek” sözleriyle motive ettiği ve bilhassa gol krallığı kazandığı sezondaki özgüveni aşılamaya çalıştığı vurgulandı. Öte yandan Aatif’in Kocaman’ın kurduğu taktik dizilişe çok uygun olması da dikkat çekiyor. Kocaman ve teknik heyetin, her iki kanatlarda, hücumun merkezinde ve forvette yer alabilen Faslı yıldızı kullanmak istediği bildirildi. Bunun yanında, Aatif’in sezon başında takıma katılan vatandaşı Nabil Dirar ile yakaladığı uyum öne çıktı. Saha içi ve saha dışında Dirar ile iyi bir ikili olan tecrübeli oyuncu, bu durum sayesinde de motivasyonunu artırdı. Ayrıca Fas’ın Dünya Kupası’na katılacak olması da Aatif Chahechouhe’nun heyecanını artıran bir diğer faktör oldu.
Milliyet

Vida Gelmeden Satılıyor Mu? 
Son yıllarda transferde ilklere imza atan Beşiktaş Yönetimi’nin devre arası takıma katılmasına kesin gözüyle bakılan Domagoj Vida’da sıra dışı bir strateji izleyebileceği belirlendi. Dinamo Kiev’le sözleşmesi 31 Aralık’ta bitecek olan Hırvat stoperle ara transfer dönemi için ön protokol imzalayan siyahbeyazlıların, 28 yaşındaki başarılı futbolcuyu siyahbeyazlı takıma gelmeden satabileceği ortaya çıktı. Vida’yı serbest kalmadan önce Beşiktaş’a bağlayan yönetimin, tecrübeli oyuncunun transfer piyasasında konuşulan bir isim olması nedeniyle bu konuda beklemeye geçtiği iddia edildi. Başta Everton olmak üzere bazı Premier Lig kulüplerinin Vida ile ilgilendiği yönünde kulübe gelen haberler üzerine siyah-beyazlıların beklegör taktiğini uygulamaya başlatığı savunuldu. Domagoj Vida’dan en az 10 milyon euro gibi bir bonservis bedeli bekleyen siyah-beyazlı yönetimin, uygun rakamlar olması halinde ve Vida’nın da istemesi durumunda, Hırvat stoperi oynatmadan satabileceği aktarıldı. Resmi teklif gelmesi halinde Teknik Direktör Şenol Güneş’le de görüşecek olan yöneticiler, Vida’nın satılması halinde tüm dünyada konuşulacak bir transfere daha imza atmış olacak. Beşiktaş geçtiğimiz dönemde Aras Özbiliz’i transfer ettikten hemen sonra yetenekli oyuncuyu İspanyol ekibi Rayo Vallecano’ya kiralamıştı. Siyah-beyazlı yönetim, Vida’nın satılması halinde elde edilecek bonservis geliriyle devre arasında bir veya iki oyuncuyu kadrosuna katacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme