16 Aralık 2017 Cumartesi

16.12.2017 Genel Gündem16.12.2017 Cumartesi
TÜRKİYE 
Tehlike Büyüktür Tedbir Alınmalı 
Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı 'Göç ve Uyum Sempozyumu'nda göçmen nüfusuna dikkat çekti. Dünya nüfusunun yüzde 3'ünün kendi ülkesinin dışında yaşadığını belirten Yıldırım, "Dünyada ülkeleri nüfuslarına göre sıralarsak dünyanın 21'inci büyük ülkesi, göçmenler ülkesi" dedi. Yıldırım, sempozyumda şunları söyledi: "Mülteci sorunu ülkemizin olduğu kadar insanlığın da karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 3'ü kendi ülkeleri dışında yaşıyor. Göçmenlerin sayısı 60 milyonu aşmış. Dünyada ülkeleri nüfuslarına göre sıralarsak dünyanın 21'inci büyük ülkesi, göçmenler ülkesi. Bir devlet olarak tanımlarsak böyle bir boyuta erişmiş. Buna gözümüzü kapatarak, 'Bugün bende bir sorun yok, o zaman bir şey yapmayayım' diyerek bir yere varamayız. Tehlike büyüktür ve mutlaka tedbir alınmalıdır. Tedbir de sadece ülkelerin tek başına alması ile olmaz. Göçün sebeplerini ortaya çıkarmamız lazım. Bunlar küresel terördür, otorite boşluğudur, adil olmayan yönetimlerdir, zulüm, baskıdır. Küresel anlamda değerlendirilmesi, en üst düzeyde değerlendirilmesi lazım. BM dediğimiz örgütlerin, küresel örgütlerin bundan daha önemli görevi olabilir mi? Empati kurmak zorundayız. Mart 2016'da Avrupa Birliği (AB) ile bir mutabakata vardık. Maalesef bu taahhütte Avrupa Birliği çok ağır gidiyor. Bugüne kadar bu 3 milyar Euro'nun bitmiş olması gerekirken şu anda 899 milyon Euro tutarında bir kaynak aktarılmış. 2017 yılı sonuna kadar geri kalan miktarın da sözleşmeye bağlanması, 2018 sonuna kadar da diğer 3 milyar Euro'nun tahsisi öngörülüyor. Bu hızla giderse herhalde seneye değil önümüzdeki 6-7 sene içerisinde bu kaynağın gelmesi söz konusu olmaz. İster gelsin ister gelmesin, Türkiye kendi imkân ve kabiliyetleri ile zorda olanlara her zaman kucak açmaya devam edecek. Aralık 2017 itibarıyla ülkemizdeki Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki yavrularımızdan oluşuyor. Devlet okullarında, geçici eğitim ve barınma merkezlerinde 612 bin yavrumuza eğitim öğretim veriyoruz. Bu çerçevede, 2016 yılında yüzde 30 düzeyinde seyreden okullaşma oranı, 2017- 2018 öğretim yılında yüzde 65 seviyesine ulaşmış bulunuyor.
Hürriyet


Ortadoğu'da Ateş Herkesi Yakıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına "Şu anda etnik ve mezhep ayrımı ateşi Ortadoğu'nun ortasına düşmüş ve yayılarak herkesi yakmaktadır" diye tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, dün İstanbul'da TÜSİAD'ı ziyaret etti, TÜSES'in düzenlediği Ortadoğu Konferansı ile Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri Çalıştayı'nda özetle şunları söyledi: Ortadoğu'nun şu anki durumu hiç de iç açıcı değil. Şu anda etnik ve mezhep ayrımı ateşi Ortadoğu'nun ortasına düşmüş ve yayılarak herkesi yakmaktadır. Bölge yabancı müdahalelere maruz kalmaktadır. Ortadoğu, Ortadoğulu olmayan ülkelerin güç gösterisi sergiledikleri bir alana dönüşmüş durumda. Bölgede akan kan, kardeş kanıdır. Bölge sorunlarına, bölge ülkeleri sabırla, sağduyulu çabalarıyla çözüm üretmek durumundalar. Bu süreci hiçbir ülke tek başına atlatamaz. Ortak akıl ile çözüm üretmeliyiz. Trump'ın Kudüs kararı Ortadoğu'da ağır aksak da olsa yürüyen barış görüşmelerine darbe vurmuştur. Ortadoğu'yu kana bulayarak kendi ülkesindeki sıkışıklığı gidermek akıllı bir politikacının başvurabileceği bir yol değildir. Trump, BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal etmiş, ABD'nin Ortadoğu barış sürecinde tarafsız bir arabulucu olmayacağını açıkça ortaya koymuştur. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Doğu Kudüs'ü Filistin Devleti'nin başkenti olarak tanıma kararı önemli bir adımdır. Tarihi sorumluluğu da büyüktür.
Hürriyet

Atilla Gözyaşlarını Tutamadı 
Atilla'nın avukatları dünkü duruşmada, İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın müvekkilleri aleyhindeki iddialarının çürütüldüğünü savundu. Avukatlar, dünkü duruşmaya, Türk Hava Yolları'nda bilet satış uzmanı olan Semra İbrahimi Hamza'yı tanık olarak getirdi. Hamza, Atilla'nın eşi ve oğlu ile birlikte, 10 Nisan 2013 tarihinde bindiği İstanbul-Barcelona uçağının TSİ 14.09'da havalandığını ve Barcelona'ya TSİ 17.48'de iniş yaptığını söyledi. Zarrab, bu tarihte Süleyman Aslan'ın Atilla'ya telefonda talimat verdiğini söylemişti. Tanık kürsüsünde ifade veren Atilla, uçakta hiçbir görüşme gerçekleştirmediğini kaydederek, avukatı Cathy Fleming'in sorularını yanıtladı. Aslan, "O saatte uçaktaydım" dedi. Fleming'in "Hiç çağrı aldınız mı sorusuna" ise "Asla" yanıtını verdi. Avukat Fleming ayrıca, Atilla'yı tutuklayan FBI ajanı Jennifer McReynolds'ın savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, Atilla'ya ait olduğunu ileri sürdüğü dört ses kaydının ellerinde bulunduğunu belirttiğini hatırlatarak, bunlardan bir tanesinin Atilla'ya ait olmadığının anlaşıldığını söyledi. Atilla da JFK Havalimanı'nda gözaltına alınıp ilk sorgulanması sırasında FBI ajanları tarafından kendisine sunulan şikayet dilekçesinde yer alan ses kaydı dökümünün kendisine değil, Hakan Aydoğan'a ait olduğunu belirtti. Atilla,"Hata bana ait olmayan bir konuşmanın bana ait olarak yazılmasıydı" dedi. Savcılığın tanıklarından eski polis Hüseyin Korkmaz da savcılığa sunulan tapelerde geçen ve Zarrab'ın telaffuz ettiği "Hakan" isminin Hakan Atilla değil, bankanın eski Dış İşlemler Daire Başkanı Hakan Aydoğan olduğunu iddia etmişti. Zarrab, itirafçı olarak oturduğu tanık kürsüsündeki yeminli ifadesinde, o kişinin "Mehmet Hakan Atilla" olduğunu ileri sürmüştü. Zarrab bu açıklamayı, yardımcısı Abdullah Happani ile 10 Nisan 2013 tarihli "Hakan taş koydu" diye bilinen 297 no'lu tape'yi açıklarken yapmıştı. Eğer savcılık pazartesi günü gerçekleşmesi beklenen Atilla'nın çapraz sorgusunda, o kişinin Atilla olduğunu ispatlayamazsa, Zarrab yeminli ifadesinde yanlış ifade vermiş sayılacak. Bu durumda Zarrab'ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının tehlikeye girebileceği belirtiliyor.
Hürriyet

Bu Bozuk Düzeni Değiştirme Zamanı 
Türkiye'nin 'ilk sürücüsüz metrosu' Üsküdar- Ümraniye metro hattının açılış töreni dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Üsküdar Meydanı'ndaki açılış töreninde konuşan Erdoğan ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıması kararına yönelik sert eleştirilerini sürdürdü. "Bugün Kudüs'te bir taciz tecavüz hadsizlik zulüm ve tam anlamıyla bir edepsizlik var. Onun için her zamankinden çok kenetlenmeye ihtiyacımız var" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Müslümanlar olarak düştüğümüz yerden kalkacaksak bunu Kudüs'ten başlatmalıyız. Mekke ve Medine'ye alternatif olmadığı gibi Kudüs'ün de alternatifi yoktur. Kudüs Filistin'in başkentidir. Ve şu anda işgal altındadır. İşgal altında olduğu için resmi adımlar atılamıyor ama bilsinler ki Kudüs bizim başkentimizdir ve Doğu Kudüs zaten başından beri ilan ettiğimiz Filistin başkentidir. Kudüs'ümüze ve onun nezdinde hepimize göz dikenler adeta ellerinde morfin dolu şırıngalar peşimizde geziyorlar... Şu anda Kudüs'ün feryadı bizi kendimize getirmiyorsa, bundan sonra gelecek hiç bir tehdit bizi bu rehavetten uyandırmaya yetmeyecektir. Müslümanlar ve insanlık bizden kınamaktan daha öte bir adım bekliyor. Şayet bu son adımın ardından Kudüs'te hiçbir şey değişmezse Müslümanlar olarak bu vebalin altından kalkamayız. Kimse bize hakkımızı vermez hakkımızı kendimiz almalıyız. Bu bozuk düzeni değiştirme zamanı gelmiştir. Son Kudüs kararı İslam dünyasına yönelik yeni operasyonların habercisidir. Müslümanlar hukuk içinde gereken tepkiyi göstermezse inanın bana devamı gelecektir." Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şu mesajları verdi: Meydanı sokakları kaosa sürüklemek isteyenlere bırakmadık. Meydanı bugün Amerika'ya taşınmış olan sahte dosyalarla ülkeyi ele geçirmeye çalışanlara bırakmadık. Çukurlar kazarak vatanımızı bölmeye çalışanlara bırakmadık. Hiçbirinde başarılı olmayınca darbeyle, istikbalimize kast edenlere bırakmadık. Bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 11.1 büyümeyle 1 numara olduk dünyada. İnşallah ilk 3 çeyreğin ortalaması 7.4. Buna rağmen ana hıyanet partisi de katılmış bunlara. Bu ara bir şeyi iyi ezberlemiş. Man Adası, Man Adası... Herhalde bu man kafa olmaktan kaynaklanıyor. Son bütçe müzakerelerinde de baktım sürekli bunu zikretti. Ataşehir'i de zaten arkadaşlarımız en güzel şekliyle ortala koydular. Daha çok şeyler gelecek. Çünkü, bunların karakterinde bu var.
Milliyet

Erken Evlilikleri Bitirmek Hedefimiz 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2018 bütçesine ilişkin bilgiler verdi. Bakanlığın devam eden ve projelerine ilişkin de bilgi veren Bakan Fatma Betül Sayan Kaya şunları kaydetti: Çocuklarımızı öncelikle sosyal ve ekonomik desteklerden yararlandırıyoruz. Bu kapsamda şu an tam 107 bin 127 çocuğumuz için ailelerini ve çocuklarımızı madden ve manevi olarak destekliyoruz. Bugün 5 bin 564 çocuğumuz koruyucu aile yanında yaşıyor. Korumamız altında bulunan 14 bin 32 çocuğumuz ev sıcaklığını hissederek yaşamlarını sürdürüyor. Sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik yeni uygulamayı hayata geçirdik. Bunun için 111 mobil ekip kurduk. Uygulamanın ilk 4 ayında, 5 bin 69 çocuğumuza ulaştık ve destek verdik. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 TL bakım desteği İŞKUR tarafından 2018'de verilmeye başlanacak.
Milliyet

Bir İstifa Da Esenyurt'tan! 
Esenyurt Belediye Başkanı AK Partili Necmi Kadıoğlu istifa etti. Kadıoğlu, 13 yıl 8.5 ay sonra yürüttüğü başkanlık görevinden ayrılma nedenine ilişkin ise sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi. Kadıoğlu'nun 3 yıldır tedavi gördüğü belirtildi. Esenyurt Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Kadıoğlu'nun 13 yıl 8,5 aydır ilçenin belediye başkanlığını yürüttüğü belirtilerek, şöyle denildi: Sorumlu olduğu ilçenin ve Esenyurt halkının ihtiyacı olan hizmetlerin üretilmesinde ve yerine getirilmesinde bu sağlık sorunlarının engel olmaya başlayacağı kaygısıyla böyle bir istifa kararı almış bulunmaktadır. Sayın Belediye Başkanımızın, seçildiği günden bugüne kadar Esenyurt ilçesine ve halkına olan duyarlılık sebebiyle almış olduğu bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Kendisine Esenyurt ilçesi ve içinde yaşayan insanlar adına gösterdiği insanüstü gayret, çaba ve çalışmalar, sağlık, eğitim, çevre, kültür, sosyal barış daha nice hizmetlerinden ötürü sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi kamuoyu önünde sunarız. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Habertürk televizyonunda yaptığı açıklamada "Esenyurt Belediyesi ile ilgili tartışılan bir konu yok. Kendisi istifa etti, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal da NTV canlı yayınında Kadıoğlu'nun istifasıyla ilgili şunları söyledi: Devam eden değişim ve yenileme süreci konusunda kamuoyunu bilgilendirdik. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu istifası bunun dışında sağlık sorunları nedeniyle yapılmış bir istifa. Tedavi süreci 3 yıldır devam ediyordu. Göreve devam etme konusundaki yaşadığı kaygılardan dolayı görevden affını kamuoyuyla paylaştı. Daha önceki istifalarla benzer bir istifa değil. Bu konuda zaten yerel yönetimler başkanlığımız böyle bir süreç başladığında kamuoyuyla paylaşıyor.
Vatan

Başsavcı Açıkladı: Gülen'in Örgüte Yazılı Emri Ele Geçti 
FETÖ lideri Fetullah Gülen'in 2015 yılında hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'e FETÖ soruşturmalarında tutuklu bulunan 63 şüphelinin tahliye edilmesi için gönderdiği talimat yazısı ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgüt medya yapılanmasına ilişkin hakkında gözaltı kararı verilen 52 kişi arasında bulunan kapatılan Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Grafik Tasarım sorumlusu Fevzi Yazıcı, 27 Temmuz 2016'da yakalanarak hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yazıcı'dan ele geçen dijital dökümanların incelenmesi tamamlandı. O dökümanlardan örgüt lideri Fetullah Gülen'in örgüt üyesi polislere tahliye kararları veren mahkemeye yazdığı talimat mektubu ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan talimat yazısıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: Yazıcı'nın evinde ele geçirilen dijital materyallerde, örgütün 'salıverme kumpasına' ilişkin terörist başı Fetullah Gülen'in örgüt mensuplarına verdiği en somut talimat belgesi ortaya çıktı. 19 Nisan 2015 tarihli yazılı talimatı paylaşan Başsavcı Fidan, bu talimatın Yazıcı'nın 18 Nisan 2015 tarihinde ABD'den getirdiği dijital belgelerde ele geçirildiğini belirtti. Başsavcı Fidan, "Bu talimatı alan örgüt yöneticileri eski hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik, FETÖ üyesi 63 kişiyi 25 Nisan 2015 tahliye etmiştir. Bu şüpheliler arasında Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Nazmi Ardıç, Yurt Atayün Ömer Köse, Yasin Topçu ve sözde ABD'deki davada tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz da bulunuyor. Bu usulsüz tahliye kararı, (aynı gece) İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince yok hükmünde sayılmış ve bu örgüt üyeleri tahliye edilmemiştir."
Vatan

DÜNYA 
Sıra Elçilik Açmaya da Gelsin 
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İTT) Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıma çağrısının ardından Filistinliler; Müslüman ülkelerin uluslararası arenada harekete geçip seslerini yükseltmelerini ve büyükelçilik açmalarını bekliyor. İstanbul'da Türkiye'nin daveti üzerine düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi'nin karar bildirgesinde, Doğu Kudüs "Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti" olarak tanınmış ve "Filistin'i tanıyoruz" denmişti. Doğu Kudüs'te kiminle konuşsak, bu çağırıyı alkışlıyor, ama uluslararası arenada devamının gelmesi gerektiğini de söylüyorlar. Liwaa Aburmeilah, Filistinli gazeteci bir kadın. Mescid-i Aksa'da Türkçe konuştuğumuzu duyunca yanımıza geliyor ve Türkiye'nin Filistin davasını böylesine savunmasını takdir ettiğini söylüyor. "Kudüs hep Filistinlilerin başkentiydi ve öyle kalacak. Ancak, bunun uluslararası platformlarda dile getirilmesi gerekiyor. Hatta sadece söylemle kalmamalı, diğer ülkeler elçiliklerini Doğu Kudüs'e taşımalı" diyor. Kudüs esnafından Mazin, Arap ülkelerini sert şekilde eleştiriyor. Mazin, "Çağrı yapmakla kalmasınlar, uluslararası kuruşlarda seslerini yükseltmelerini bekliyoruz" diyor. Doğu Kudüs'teki Eski Şehrin Hristiyan esnaflarından bir kahve dükkana uğruyoruz. Dükkanın sahibi neredeyse yüzyıldır Kudüs'te bulunduklarını söyleyen Assuri bir aile. Dükkan sahibi konuşmak istemiyor. "Çok hassas bir konu ve biz burada bir avuç insanı kalan bir topluluğuz" diyor. Daha sonra tekrar uğradığımızda bizi karşılayan Filistinli Hristiyan Sajida, "Kudüs üç dinin mensuplarına aittir. O nedenle uluslararası bir yönetim altında olmalı. Kudüs herkese ait olmalı" diyor.
Hürriyet

Cenevre'de Yine Hüsran 
Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre'nin Cenevre kentinde 28 Kasım'da başlayan Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Mistura, 28 Kasım'dan bu yana muhalişerle 11, rejim heyetiyle 7 toplantı yaptıklarını söyledi. De Mistura, "Başaramadık. Altın bir fırsat kaçırıldı." değerlendirmesinde bulundu. "Cenevre 9'un ocak ayında başlaması için BM Genel Sekreteri ile görüşeceğim" diyen Staffan de Mistura, Suriye sorununa siyasi çözüm adresinin Cenevre olduğunu tekrarladı.
Milliyet

AB'den Brexit'te İkinci Aşamaya Onay 
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri liderleri, Brexit'te AB-İngiltere arasındaki ilişkilerinin geleceğini belirleyecek ikinci aşamaya geçilmesini onayladı. 28 üyeli AB'nin devlet ve hükümet başkanları, Brexit, sığınmacılar, Kudüs, Rusya, savunma, sosyal ve ekonomik konuları görüşmek üzere Brüksel'de AB Konseyi binasında toplandı. İki gün süren zirvenin sonunda AB liderleri, İngiltere'nin katılmadığı özel bir oturumda Brexit konusunu ele aldı. Liderler, AB-İngiltere arasında yürütülen müzakerelerde, vatandaş hakları, mali anlaşma ve İrlanda'yla sınır konularında yeterince ilerleme kaydedildiğine karar vererek ilişkilerin geleceğini tayin edecek ikinci aşamaya geçilmesine onay verdi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla liderlerin ikinci aşamaya geçilmesinde mutabık kaldığını ifade ederek İngiltere Başbakanı Theresa May'i kutladı. May de yine sosyal medya üzerinden verdiği cevapta, sorunsuz bir Brexit'i gerçekleştirmek için alınan kararın önemli bir adım olduğunu ifade etti. Tusk, basın toplantısında ise "Gelecekteki ilişkilerin çerçevesiyle ilgili şimdi 27 AB üyesi iç çalışmalar yapacak ve İngiltere'yle iletişimde olacak. Bu temelde genel prensipleri kabul edecek ve müzakerelere gelecek yıl başlayacağız" dedi. Brexit konusunda AB'de birlikteliğinin devam edeceğine inandığını kaydeden Tusk, bir soru üzerine ikinci aşamada müzakerelerin ilk aşamadan daha zorlu olacağını ifade etti. Brexit sonrası ilişkileri belirleyecek ikinci aşama için müzakereler, ocak ayında başlayacak. Ancak ticari ilişkilere dair müzakerelerin mart ayından önce başlaması beklenmiyor. Müzakerelerin amacı, Brexit sonrası yaklaşık iki yıl sürecek geçiş döneminin şartları üzerinde anlaşma olacak. Öte yandan, liderler, zirvede Tusk'un zorunlu sığınmacı kotasının kaldırılması yönündeki teklifini geri çevirdi. Özellikle Almanya, her üye ülkenin yük paylaşımı temelinde kendi paylarına düşen sığınmacıyı almasını istedi.
Milliyet

Brüksel Orban'ı 'Utanmaz' İlan Etti 
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, başkent Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) zirvesinde, ülkesinin payına düşen mültecileri kabul etme konusunda geri adım atmayan Macar mevkidaşı Viktor Orban'ı eleştirdi. Rutte, NOS televizyonuna verdiği demeçte, "AB üyeleri birlik topraklarına akın eden mültecilerin adil şekilde paylaştırılmasını istiyor. Ancak Polonya ve Macaristan işbirliğine yanaşmıyor. Çekler ve Slovakya da sadece bir kısım mülteciyi kabul etmeye razılar" dedi. Orban'ın uzlaşmaz tavrının 'utanmazlık' olduğunu savunan Rutte, bahsi geçen 4 ülkenin, Afrikalı göçmenlerin Avrupa'ya geçişinin engellenmesi için 35 milyon Euro mali yardımda bulunma vaadinin, sorunun çözümüne gereken katkıyı sağlamayacağını vurguladı. AB Komisyonu geçtiğimiz hafta, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve Slovakya'yı, 2015'te kabul edilen mülteci paylaşım anlaşmasına uymadıkları gerekçesiyle Avrupa Adalet Divanı'na şikayet etmişti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8668-3,8685
Euro: Euro 4,5459-4,5492
Sterlin: 5,1553-5,1588
Gram Altın: 156,0956-156,2214

Vergi Geliri Arttı Bütçe Fazla Verdi 
Maliye Bakanlığı, bütçe sonuçlarını açıkladı. Buna göre; bütçe gelirleri Kasım'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 artarak 65.2 milyar lira, giderleri ise yüzde 11.8 yükselerek 56.7 milyar lira olarak hesaplandı. Bütçe, Kasım'da 8.5 milyar lira fazla, Ocak-Kasım döneminde ise yaklaşık 26.5 milyar lira açık verdi. Açıkta, teşvik ve destek harcamaları etkili oldu. Ocak-Kasım döneminde ise bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artışla 574.6 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 17.7 yükselişle 601.1 milyar lira oldu. Bütçe gelirlerinde vergi başı çekti. İlk 11 ayda vergi gelirleri yüzde 16.7 artarak 489 milyar 300 milyon TL oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomideki toparlanmayla vergi gelirlerinin artığını söyledi.
Posta

İşçi 489 TL Zam İstedi 
Asgari ücretli 8.5 milyon işçinin 2018'de alacağı ücreti belirleyecek pazarlık, 1 Aralık'ta başlamıştı. İkinci toplantı dün yapıldı. İşçileri Türk-İş, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. İlk rakam dünkü toplantıda dile getirildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "1893 liraya hemen imza atarız" diye konuştu. Mevcut asgari ücret net 1404 lira. Talep ettikleri tutarın İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tespit edilen resmi rakam olduğunu dile getiren Ergün Atalay, "1893 lira belki süper bir rakam değil ama makul" dedi. TÜİK, her yıl tek bir kişinin asgari geçim standardını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sunuyor. Komisyona sunulmasa da Türk-İş'in kastettiği bu rakam (1893 TL).
Posta

İşgücünde Kadın Rekoru 
İstihdam seferberliğinde yeni faza geçilirken 2017'deki olumlu verilerin gelişi sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün yaptığı toplantıda ocaktan beri 1.5 milyon yeni istihdama ulaşıldığını belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), dün açıkladığı verilere göre Eylül 2016'dan Eylül 2017'ye 1.2 milyon yeni istihdam yaratıldı. İşsiz sayısının 104 bin kişi azaldığı 1 yıllık dönemde işsizlik oranında da 0.7 puanlık iyileşme gözlendi. İşsizlik oranı ise yüzde 10.6 olarak belirlendi. İstihdamda öne çıkan sektör ise çevre, temizlik, güvenlik, çağrı merkezleri gibi sektörleri barındıran idari destek ve hizmet faaliyetleri oldu. Bu grupta istihdam geçen yılın eylül dönemine göre 139 bin kişi arttı. Ticarette de 109 bin kişilik artış var. TÜİK, ağustos, eylül, ekim aylarını kapsayan eylül dönemi işgücü verilerini açıkladı. Buna göre istihdam edilenlerle işsizlerin oluşturduğu işgücü 32 milyon 215 bin kişiye yükseldi. İstihdam yani işi olanların sayısı da 28 milyon 797 bin olarak belirlendi. Ağustos döneminde iki veride de rekor kırılmıştı. İşsiz sayısında geçen yıla göre 104 bin kişi geriledi ve 3 milyon 419 bine indi. İstihdamdaki artış işgücündeki artıştan daha iyi olduğu için işsiz sayısında azalma yaşadık. Ancak, işgücüne katılım daha yavaş olsaydı çok daha hızlı bir işsizlik oranı düşüşü görülebilirdi. İstihdamda kadınlar yerini güçlendirmeyi sürdürüyor. Geçen yılın eylül dönemine göre 490 bin kişilik istihdam artışı yakalayan kadınların işgücüne katılımında ise rekor kırıldı. İş arayan veya istihdamda olan kadın sayısı 10 milyon 470 bin oldu. Ve bu yüzde 34.5'lik istihdama katılım oranına işaret ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre 504 bin kişilik artış yaşandı. Bu rekora karşılık kadın istihdamı 8 milyon 907 bin olarak belirlendi. Kadın işsizlik oranında ise geçen yıl eylül dönemine göre 0.57 puanlık düşüş var. Kadınlarda işsizlik oranı yüzde 14.9.
Hürriyet

İçeriğe Göre Fatura 
İnternet dünyasının uzun zamandan beri tartıştığı 'Ağ Tarafsızlığı' (Net Neutrality) için ABD'den önemli bir karar çıktı. Önceki gün ABD'deki internetten sorumlu düzenleyici kuruluş olan Federal İletişim Kurulu (FCC), uzun süren tartışmaların sonunda 'Ağ Tarafsızlığı' ilkesini kaldıracak imzayı attı. Düzenlemeden sonra son kullanıcıları direkt etkileyen durumlar oluşmasının önü açıldı. İnternetin açık ve eşit yapısını değiştirmesi beklenen karar sonrasında kullanıcılar, kullandıkları içeriklere göre para ödeyecek. İnternet servis sağlayıcı şirketlerin belirleyeceği tutarlara göre video izleyen kullanıcılar farklı bir ücret, sosyal ağlara bağlanan farklı bir ücret ödeyecek. Yani bundan sonra, farklı bağlantılar için ayrı paketler almak gerekebilecek. ABD'nin aldığı bu karardan sonra diğer ülkelerin de aynı kararı vermesi gündeme gelebilir. Washington'da yapılan oylamada, kurul üyeleri üçte iki çoğunlukla internet servis sağlayıcılarının web sitelerinin belirli hizmetleri sunmak için daha fazla ücret talep etmesi konulu düzenlemeyi onayladı. Oylama boyunca FCC binasının dışındaki göstericiler de kararı engellemek üzere Kongre'yi göreve çağırdılar. Göstericilerin "İnterneti özel bir paralı yol yapmayın", "Demokrasimizi hafife almayın, bu Rusya'nın işi", "Ajit Pai nişanlınızla internette buluşabilmenizi istemiyor" yazılı pankartları dikkat çekti. Kısa bir süre güvenlik sebebiyle kesintiye uğrayan brifingde, Ağ Tarafsızlığı ilkesinin kaldırılmasına karşı olan Mignon Clyburn adlı Demokrat üye, "Muhalifim çünkü öfkeli milyonlarca kişiden birisiyim, öfkeliyim çünkü FCC ülkenin genişbant tüketicilerini koruma sorumluluğunu terk ederek bindiği dalı kesiyor" dedi. Bir başka Demokrat kurul üyesi Jessica Rosenworcel, FCC'nin inceleme esnasında kamu görüşünü hafife aldığını söylerken, sürecin "yozlaşmış" olduğunu, "yanlış yola sapmış bu eylemin, genişbant sağlayıcılarına sıra dışı yeni güçler vereceğini" ekledi. FCC Başkanı Ajit Pai ve iki Cumhuriyetçi üye ise ilkenin kaldırılması yönünde oy kullandılar. Pai, yürürlükteki düzenlemenin yenilikçiliği önlediği ve var olmayan endişelere çözüm olmaya çalıştığını belirtti.
Hürriyet

'GDO' Helallik Alamadı! 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) gıda ürünlerine, "helal" belgesi verilmediğini bildirdi. Türkiye, gıda, tekstil, eczacılık ve kozmetik ürünlerin yanı sıra ürün ve hizmetlere finans sektörü de eklendiğinde küresel bazda 3.9 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip "helal" ekonomisinde söz sahibi olabilmek için Kasım ayı başında önemli bir adım attı. Türkiye'nin yanısıra 36 ülkede, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü'nün ortaya koyduğu helal standartlarına uygun, "helal belgesi" verebilecek kuruluşları akredite edecek Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Meclis'ten geçirildi. GDO'lu gıda ürünleri ve GDO'lu yem ile beslenen hayvanların ürünleriyle ilgili, "helal" tartışması milletvekillerinin soru önergeleri yoluyla Meclis gündemine taşındı. GDO'lu ürünlerle ilgili işlemlerin, "Biyogüvenlik Kanunu" hükümlerine göre yürütüldüğünü belirten Zeybekci, "TSE tarafından gerçekleştirilen helal belgelendirme faaliyetleri kapsamında GDO'lu gıda ürünlerine belge verilmemektedir. Bu çerçevede, hayvan yemlerinde GDO kullanımına ilişkin olarak TSE, Biyogüvenlik Kanunu hükümlerini esas almaktadır. Bu kanun kapsamına giren ürünler ile ilgili olarak gıda amaçlı hiçbir GDO'lu ürüne izin verilmemiştir" ifadesini kullandı.
Milliyet

Şimşek: Çin En Önemli Stratejik Ortaklarımızdan 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çin ile Türkiye arasındaki iş birliklerinin genişlemesini istediklerini söyledi. Resmi ziyaret çerçevesinde Çin'de bulunan Şimşek, başkent Pekin'de Çin Başbakan Yardımcısı Vang Yang ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği imkanlarının derinleştirilmesi vurgusu yapıldı. Vang, iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli daha iyiye gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çin ve Türkiye arasında her alanda iş birliklerinin genişletilmesi yönünde çalışmalarda bulunmak istiyoruz" diye konuştu. Şimşek de Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19'uncu Genel Kurulu'nun başarıyla tamamlanmasından ötürü Vang'a tebriklerini sunarken, Çin'in kalkınmasındaki başarılarının devamını diledi. Vang'ın ÇKP Politbüro Daimi Komite üyesi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şimşek, "Türkiye, Çin'i en önemli stratejik ortaklarından biri olarak görüyor" dedi.
Vatan

'Usulsüz Elektriğe' Online Çözüm Yolu 
CK Boğaziçi Elektrik tarafından, cezai yaptırımı bulunan, aboneliği üzerine almadan elektrik kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 'Usulsüz elektrik kullanma, bir tıkla abone ol' kampanyası başlatıldı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, usulsüz elektrik kullanımının cezasının yaklaşık 140 lira olduğu, ayrıca elektriğin kesilmesinin de söz konusu olabileceği belirtildi. Aboneliği kolaylaştırmak amacıyla başlatılan kampanyanın, ilgili tüketicilere önce SMS ve e-posta yoluyla uyarı, ardından da ihtarname ile duyurulacağı bildirildi. Kampanya kapsamında, elektrik aboneliğini üzerine almak isteyen tüketicilerin işlemlerini hızlandırmak için web sitesine abonelik işlemlerinin yanı sıra mevcut bilgilerin kontrol edilebildiği 'Tıkla Abone Ol' başlıklı yeni bir sayfanın eklendiği kaydedildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, aboneliği üzerine almadan elektrik kullanan tüketicilere yönelik olarak Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer alan yaptırımlara dikkati çekti. Bakal, "Yenilikçi çalışmalarla online hizmetlerimizi geliştirdik. Abonelerimizden bilgisi güncel olmayan yaklaşık yüzde 15'lik tüketicinin de aynı hizmetlerden faydalanarak işlemlerini tamamlamasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Vatan

SPOR 
Blind Fener'e Doğru 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman; yönetime verdiği raporda "Defansın soluna mutlaka takviye yapmalıyız" demişti. Sarı- Lacivertli idareciler de bu bölgeye yoğunlaşmış, Chelsea'den Baba Rahman'ın yanı sıra Manchester United'dan Luke Shaw ile Daley Blind'in isimlerini belirlemişti. Aykut Kocaman'ın da onayını alan yöneticiler, Blind için girişimlere başlamıştı. Fenerbahçe; menajerler aracılığıyla pazarlık masasına oturduğu Hollandalı yıldızla prensip anlaşmasına varmıştı. Ardından İngiliz kulübüyle temasa geçen Kanarya'nın gözü kulağı teknik patron Jose Mourinho'nun vereceği karardaydı. Portekizli çalıştırıcı, Blind ile bir görüşme yapıp, "Önümüzdeki dönemde seni kadroda değerlendirmeyi düşünmüyorum. Devre arasında gelen teklişeri değerlendirip, gidebilirsin" dedi. Bu gelişme Fenerbahçe'de sevinçle karşılandı. Sezon sonunda Manchester United ile sözleşmesi bitecek olan Daley Blind'i makul bir bonservis bedeliyle kadrosuna katmayı planlayan Sarı-Lacivertliler önümüzdeki günlerde İngiliz kulübünün kapısını çalacak. Blind; Premier Lig'in ilk 3 maçında 90'ar dakika oynadıktan sonra kulübeye mahkum oldu. Şampiyonlar Ligi'nde de bulduğu şansları değerlendiremeyen Blind gözden çıkarıldı.
Posta

Aslan'da Çok Mutluyum 
Galatasaray'ın Cezayirli futbolcusu Sofiane Feghouli, Fransız dergisi Foot Mercato'ya, "Galatasaray'a gelmekle çok iyi bir seçim yaptım" dedi. Feghouli, İngiltere'de West Ham United formasıyla fazla şans bulamadığını vurgulayıp, "Teknik direktör Bilic ile sorunlar yaşadım. Oynamayı hak etmeme rağmen bana fırsat verilmedi. Galatasaraylı futbolcu olduğunda herkes sana saygı gösteriyor. Taraftarlarca sevilmeye ve büyük bir kulübün içerisinde yer almaya ihtiyacım vardı" dedi. Feghouli, Türkiye ile ilgili bir soru üzerine, "Burada gördüğüm, Fransa'da haberlerde gösterilen Türkiye imajı değil. İnsanların çok sıcak olduğu bir ülke burası. Ailem ve ben burada çok mutluyuz" diye konuştu. Gomis'in çok iyi bir futbolcu olduğunu ifade eden Feghouli birlikte oynamaktan memnuniyet duyduğunu da söyledi. Feghouli geleceğiyle ilgili de şunları söyledi: "Daha önce birçok Fransız kulüpten teklif geldi ancak bir daha Fransa'da oynamayı düşünmüyorum. Kendimi uzun vadede Galatasaray'da görüyorum."
Posta

Kaybedenler Kulübü 
THY Euroleague'de Anadolu Efes, sahasında Baskonia'ya 82-81 yenilmekten kurtulamadı. Ne yazık ki Efes bir kez daha enerjisini sadece 10 dakika sahaya yansıttığı bir maç oynadı, bu bile kazanmasına yetecekti belki ama kader anlarında yapılan çok basit hatalar ve yanlış şut seçimleri hevesimizi kursağımızda bıraktı. Maçın başında artık rakipler için koz haline gelmeye başlayan iki 5 numaralı düzeni Baskonia da çok iyi kullandı, kısaların penetleri ile dağıttığı temsilcimizin savunmasını cezalandırarak ilk çeyreği 24-19 önde kapadı. Shengelia-Poirier ikilisinin sayıları ile boyalı alanı yüzde 62.5 ile kullanan İspanyollar, devre sonunda da 45-42 öne geçen taraftı. 20 dakikada yenen 45 sayı, Euroleague'in en fazla sayı yiyen takımı için artık olağan bir duruma dönmeye başlamıştı! 24. dakikada Janning'in sayılarıyla fark çift hanelere çıkınca, Efes anca uyandı. Stimac'ın boyalı alandaki olağanüstü mücadelesi ve ribauntları toplaması, konuk takımı dışarıya püskürtürken, hücumda da McCollum sahne aldı. Zaten o atarsa var olan Efes de, tempoyu artırdı. Son çeyreğin başında 74-65 ile 9 farkı yakalayan temsilcimiz, bitime 3.5 dakika kala 79-71 önde olan taraftı. Ancak sadece 10 dakikalık enerjinin yetmeyeceği, tek oyuncunun attıklarıyla Euroleague'de gülünemeyeceği ortaya çıktı. McCollum'ın zorlamaya başladığı hücumlar, canımızı çok yaktı, son 3 saniyede çizgiye giden Baskonia maçı da kazandı. Ancak 3 saniye kala alınan mola sonrası topun oyuna sokulurken kaybedilmesi de bu seviye için gerçekten çok ağırdı!
Milliyet

Transfer Zirvesi Bu Ay Sonu 
UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda Bayern Münih ile eşleşen Beşiktaş, Süper Lig'de ise kötü gidişe son vermek istiyor. Siyahbeyazlı kulübün başkanı Fikret Orman dün sabah Ümraniye'ye giderken teknik heyet ve oyuncularla bir toplantı yaptı. ORMAN, devre arasına girmeden önce Süper Lig'de oynanacak 2 maç ve Ziraat Türkiye Kupası'nda Osmanlıspor ile yapılacak mücadeleden galibiyetle ayrılmaları gerektiğini aktardı. Siyah- beyazlıların oynayacağı bu 3 maçın ardından başkan Orman, teknik direktör Şenol Güneş ile masaya oturacak. Kara Kartal'ın 1 numarası; Cenk Tosun ve Dusko Tosic'in yanı sıra Dinamo Kiev'den bonservissiz olarak transfer edilen Hırvat savunmacı Domagoj Vida'ya için aldıkları teklifleri tecrübeli çalıştırıcıya aktaracak. Orman, Güneş'in fikirlerini alıp devre arası transfer döneminde izlenecek yolu belirleyecek. Bilindiği üzere siyahbeyazlı kulübün başkanı önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada devre arası transfer döneminin kendileri adına hareketli geçeceğini söylemişti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme