17 Aralık 2017 Pazar

17.10.2017 Genel Gündem17.10.2017 Pazar
TÜRKİYE 

Deniz Gezmiş Tartışması 
Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, önceki gün Habertürk televizyonunda katıldığı programda şunları söyledi: "Belki kafa yapacaklar. Ben Tayyip Erdoğan Bey'e baktığım zaman parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum, demokrat sol görüşlü bir insan olduğunu görüyorum. Deniz Gezmiş, Filistin'e gitmiş. Amerika'yla savaşıyor Deniz Gezmiş. Bakın NATO'da iki kişiden düşman olarak bahsedildi, bir Ulu Önder büyük Atatürk'ten bir de Recep Tayyip Erdoğan'dan. " Dilmen'in bu sözleri sosyal medyada tartışılırken, en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 14. Dönem Sertifika törenine katılan Bahçeli, şunları söyledi: "Türk milletiyle bir konuyu paylaşmak isterim. Türk sporunda önemli başarılar sağlamış olan bir sporcunun bir konu üzerinde yorum yaparken bazı hatalar, yanlışlıklara sürüklenmiş olduğunu ifade etmek istiyorum. Sahadaki şeytanlığı siyasete taşımasın. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na parkasız Deniz Gezmiş ifadesi ne Türk milletine yakışır ne Cumhurbaşkanı'na yakışır ne de Cumhurbaşkanlığı'na yapılan bir yalakalığa yakışır. Şiddetle reddediyorum ve Türk milletinden özür dilemesini istiyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı bir dönemin teröristi ile özdeş kabul edilemez."
Hürriyet


'Günümüzün Neronları Yeni Bir Ateş Yaktı' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İslam dünyasının kendisini her gün yeni bir krizin ortasında bulduğunu belirterek, "Türkiye olarak krizleri aşmaya çalışıyoruz. Biz bu gayret içerisindeyken bakıyoruz ki günümüzün Neronları yeni bir ateş yakmış. Suriye meselesinde 'mesafe katettik' derken, kucağımızda Kudüs meselesini, Yemen'den yükselen feryatları buluyoruz" dedi. Meridyen Derneği'nin düzenlediği 7. Hadis ve Siret Araştırma Ödülleri Töreni'ne katılan Erdoğan özetle şunları söyledi: "Kendimizi hemen her gün yeni bir kriz veya çatışmanın ortasında buluyoruz. Türkiye olarak her hal ve şart altında kardeşlerimizin arasını yapmaya, krizleri suhuletle aşmaya çalışıyoruz. Biz bu gayret içerisindeyken, bakıyoruz ki günümüzün Neronları yeni bir ateş yakmış. Tam Suriye meselesinde mesafe katettik katliamları durdurduk derken kucağımızda Kudüs meselesini, Yemen'den yükselen feryatları buluyoruz. İslam dünyası, tıpkı bir asır önce olduğu gibi kan, gözyaşı ve kardeş kavgası üzerinden yeniden dizayn edilmeye çalışılıyor. Etnik ve mezhebi fay hatları derinleştirilerek, Müslümanlar daha kolay yutulur lokmalara bölünmek isteniyor. Suriye, Irak, Yemen, Libya, Arakan ve Kudüs'te yaşanan hadiseler kesinlikle tesadüf değildir. Bu krizlerin tamamı bilerek, planlanarak çıkarılmıştır. Çözüm yolları da kasıtlı olarak tıkanmaktadır. Amaç Müslümanların enerjilerini ve kaynaklarını iç çatışmalarla tüketmektir. Müslümanlar birbiriyle uğraşırken aradan sıyrılanlar, terör örgütleridir. İsrail gibi devlet terörü uygulan ülkelerdir. Müslümanların kavgalarının yegane kazananı, sömürgecilerdir, silah tüccarladır. Bugün İsrail ve ABD yönetimi Kudüs konusunda bu kadar hoyrat, bu derece hukuksuz davranabiliyorsa, sebebi Müslümanların o içler acısı halidir. Kadim İslam beldelerinden ezanlar değil, dumanlar yükseliyorsa, bunun nedeni biraz da Müslümanların basiretsizliğidir. İslam dünyası bu derece bölünmüş olmasa hiçbir güç, Müslümanların harem-i izzetine Allah'ın izniyle el uzatamaz. Müminler, Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi, bir duvarın tuğlaları gibi birbirine kenetlense, hiç kimse milyarca insanı karşısına almaya cesaret edemez. Çağrımızla toplanan İİT Olağanüstü Zirvesi'nin bir kırılma noktası olduğunu düşünüyorum. Kısa bir sürede, istenildiği zaman Müslümanların neler yapabileceklerini tüm dünyaya göstermiştir. Teşkilatın oybirliğiyle Kudüs'ü Filistin'in işgal altındaki başkenti olarak ilan etmesi, tarihi bir duruştur. Teşkilat, hem kuruluş gayesine sahip çıkmış, hem de rüştünü ispat etmiştir."
Hürriyet

Meclis'te Soylu Kavgası 
Bakanlıkların bütçelerinin TBMM'deki görüşmeleri dün de sert tartışmalara sahne oldu. CHP'liler, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Sen bittin" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan "Bakan'ın vizyonu tehdit, şantaj, hakaretten ibaret. Ergen çocuk gibi nerede bir siyasi polemik varsa üzerine atlıyor. Genel başkanımıza, 'Sen bittin' diyor, bu üçüncü sınıf mafya babası ağzı. Bu, devletin bakanlarının üslubu olamaz, mafyanın üslubu olur. (Soylu'nun geçmişte AK Parti'yi hedef alan sözlerini anımsatarak) 'Cumhurbaşkanı için 'gündüz imamı gece papazı oynuyor' diyor. Sayın Bakan kilisenin papazını söylüyorsun ama zangoçu kim, zangoçluk görevini yapmak sana mı düştü? Bu bütçe zangoçların bütçesidir, hayır diyeceğiz." CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Soylu'yu, "İddia ediyorum, Süleyman Soylu, Erdoğan sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi için genel başkan projesidir ama bu, bugünün projesi değildir; bu, kendisinin projesi de değildir; bu, yaklaşık dokuz on yıllık bir FETÖ projesidir" sözleriyle hedef aldı. Soylu'nun DP başkanlığı döneminde yanında olan Vedat Demir için, "FETÖ'nün Soylu'nun yanına verdiği adam" dendiğini öne süren Özel, "Vedat Demir, 15 Temmuz gecesi, daha sonradan güvenlik güçlerince ele geçirilen yazışmalarında 'Hocam, bu darbe başarılı oldu, oldu; olmazsa eğer hepimiz perişan olduk, tek adam diktatörlüğü' diye mesaj atmıştır. Bu yazışmalardan dolayı önce ihraç edilmiş, 8 Ağustos'ta da tutuklanarak cezaevine konmuştur. Sayın bakan birkaç ay sonra İçişleri Bakanı olmuş Vedat Demir tahliye edilmiştir. Eczacı kimliğimle söylüyorum, bir virüs yaşam ortamını kaybettiğinde kristalize olur; günler, aylar, yıllar durur, yeni bir besi ortamı bulduğunda yeniden büyüyebilir. Bir Fetullah Gülen'in Erdoğan sonrası AKP Genel Başkanı projesi o günü kristalize hâlde bekliyor mudur" dedi.
Hürriyet

Eski Başbakanın Evlat Acısı 
Eski başbakanlardan ve Anavatan Partisi genel başkanlarından Mesut Yılmaz'ın büyük oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz (38) İstanbul'da Beykoz Konakları'ndaki evinde yatağında başından vurulmuş halde bulundu. Mehmet Yavuz Yılmaz'ın silahla kafasına tek el ateş ederek intihar ettiği belirtildi. Amerika'da bulunan Yavuz Yılmaz'ın babası Mesut Yılmaz ve annesi Berna Yılmaz, ilk uçakla Türkiye'ye döndü. Yavuz Yılmaz'ın son dönemde maddi sıkıntı yaşadığı öne sürüldü. Ancak Yılmaz ailesinin yakın dostu, işadamı Abdürrahim Albayrak bu iddiayı yalanladı. Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz'ın yaşamını yitirdiği dün saat 09.00'da ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Mehmet Yavuz Yılmaz'ın korumaları sabah evin kapısını çaldı. Kapı açılmayınca korumalar telefonla aradı. Cevap alınamayınca kapı çilingire açtırıldı. İçeri giren korumalar, Yılmaz'ı yatağında ölü olarak buldu. Durum hemen polise bildirildi. Olayın cinayet olma ihtimaline yönelik ev ve çevredeki kamera görüntüleri de incelemeye alındı. Polis ekipleri yaptıkları ilk incelemede Mehmet Yavuz Yılmaz'ın yanı başında bir tabanca buldu. Tabancanın Yavuz Yılmaz'ın ruhsatlı silahı olduğu belirtilirken, ekipler, Yılmaz'ın elinden ve silahından barut izleri alıp el swabı incelemesi yaptı. İnceleme sonunda 38 yaşındaki Yılmaz'ın silahıyla kafasına tek el ateş ederek intihar ettiği belirtildi. Haberi duyan ve aralarında Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül ile işadamı Abdürrahim Albayrak'ın da bulunduğu Yılmaz ailesinin yakınları Beykoz Konakları'na geldi. Dün akşam Amerika'dan İstanbul'a gelen Berna-Mesut Yılmaz, oğullarının cenazesinin bulunduğu Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'ne gittiler. Hastanede 45 dakika kalan Mesut Yılmaz, kardeşi Turgut Yılmaz, Fatih Terim ve Abdürrahim Albayrak ile birlikte oğlunun vefat ettiği eve gitti. Hastanede gözyaşına boğulan Berna Yılmaz'ın ise kontrol altında tutulduğu belirtildi.
Milliyet

'Hiç Kimse Biz Olmadan Plan, Proje Yapmasın 
Partisinin Artvin ve Ardahan kongrelerine katılan Başbakan Binali Yıldırım, özetle şu mesajları verdi: Böyle oldu bittilerle Kudüs'ü İsraillilere vermek Amerika'nın hakkı da değil, haddi de değil. Türkiye bölgesel ve küresel barışın güvencesidir. Türkiye kendisi için ne istiyorsa komşuları için de aynı şeyi istiyor. Türkiye'yi hesaba katmadan bu bölgede hiç kimse plan, proje yapmasın. Hiç kimse bölgemizde kafasına göre iş tutamaz. Sayın Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Kudüs'teki temsilcimizin büyükelçi düzeyinde olduğunu söylemişti. Bakıyorum Kemal Bey bunu diline dolamış. Bilmeden, incelemeden konuşmaya devam ediyor. Acaba bunu bilgisizlikten mi yapıyor, yoksa yine hesabı yanlış mı yapıp verdiler? Orasına artık siz karar verin. Bugün Kudüs Başkonsolosluğu olarak faaliyet gösteren misyonumuz, fiiliyatta Filistin devleti nezdindedeki büyükelçi olarak görev yapmaktadır. Daha açık söyleyelim: Bizim Kudüs'te ikamet eden büyükelçimiz Filistin nezdindeki büyükelçimizdir. Bizden başka da Kudüs'te büyükelçilik seviyesinde Filistin için bir misyon açan yoktur. Olay bu kadar nettir. İsrail ister bunu kabul etsin ister etmesin bu gerçek değişmez, bizim kararımız değişmez. 2001'de yazar kasalar havada uçuşuyor. Millet sıkıntı içinde bir gecede Türkiye yüzde 50 fakirleşti. Faizler yüzde 7 bin 500'lere tırmandı. O günler geride kaldı. Geçmişten ders alacağız ki geleceğimizi inşaa edelim. Ne dedik; Yeter söz de, karar da milletindir. Kim söyledi? Millet sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan söylemişti. Biz hizmet, eser üretiriz. Şehirlerimizin, köylerimizin sorunlarını çöze çöze bugünlere geldik, ama bazıları var ki sadece laf üretiyor, dedikodu üretiyor, iftira, yalan.
Vatan

Ataşehir'in Yeni Başkan Vekili CHP'li Yılmaz 
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin İçişleri Bakanlığı'nca görevinden geçici olarak uzaklaştırılmasının ardından, Ataşehir Belediye Meclisi'nde yapılan belediye başkan vekili seçimini, CHP grubunun adayı İlhami Yılmaz kazandı. Ataşehir Belediye Meclis Salonu'nda, Ataşehir Belediye Başkan Vekili seçimi yapıldı. 37 üyesi bulunan mecliste CHP grubunun 22, Ak Parti grubunun ise 15 üyesi bulunurken, her iki parti de grup başkan vekillerini aday gösterdi. CHP'nin adayı İlhami Yılmaz, Ak Parti'nin adayı Mustafa Cevat Arzık oldu. Adaylardan ilk iki turda salt çoğunluğu alan çıkmayınca, üçüncü tura geçildi. Son turda CHP'nin adayı Yılmaz 22 oy ile belediye başkan vekili oldu. Arzık'a ise 15 oy çıktı. Ataşehir Belediye Başkan Vekilliği seçimini kazanan İlhami Yılmaz, teşekkür konuşması yaptı. Belediye Meclis üyelerine teşekkür eden Yılmaz, "Keşke bugün bu kürsüye bu şekilde çıkmamış olsaydım. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.
Milliyet

DÜNYA 

Avusturya'da Radikal Sağ Partili Koalisyon 
Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz, yaklaşık iki aydır sürdürülen koalisyon görüşmeleri sonucunda Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile 5 yıllığına hükümet kurma noktasında anlaştıklarını söyledi. Koalisyonun büyük ortağı olacak ÖVP'nin Genel Başkanı Kurz ve radikal sağcı, göçmen karşıtı FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache, iki aydır sürdürülen görüşmelerin sonucunu kamuoyuyla paylaştı ve 5 yıllık hükümet programı ile partilere göre bakanlıkların dağılımını açıkladı. Cumhurbaşkanı Van der Bellen'in onayıyla pazartesi günü göreve başlayacak yeni hükümette, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz Başbakan, FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache ise Başbakan Yardımcısı olacak. ÖVP, maliye, adalet ve milli eğitim bakanlığından sorumlu olurken, FPÖ ise dışişleri, içişleri, imar ve sağlık bakanlıklarından sorumlu olacak. Kurz, yeni hükümetin tamamen Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir programa sahip olduğunu, Cumhurbaşkanı Van der Bellen'in özellikle bu konuda kendilerine uyarılarda bulunduğunu anımsatarak, her iki partinin de ülkede 'Brexit' benzeri bir AB'den çıkış referandumu yapılmasına karşı olduklarını bildirdi. Aşırı sağcı lider Strache, ülkeye giren yasadışı göçmen sayısının azaltılacağını belirterek sığınmacılara yönelik yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini ifade etti. Strache, "Mülteci statüsü elde etmiş kişilere yapılan yardımlarda aylık 365 avro kısıtlama yapılacak" şeklinde konuştu.
Hürriyet

Suudilerden İsrail'e Yakınlaşma Sinyali 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Filistin ve İsrail'in mevcudiyeti konusunda bir uzlaşmaya varıldığı takdirde Riyad'ın İsrail'le tam diplomatik bağ kurmak için bir yol haritalarının olduğunu söyledi. France 24 televizyon kanalına verdiği bir röportajda konuşan el Cubeyr, krallığın İsrail'le herhangi bir ilişkisi olmadığını, İran'ın bölgede artan etkisinin iki ülkeyi de ilgilendiren ortak bir endişe olmasına rağmen Tel Aviv ile herhangi bir diplomatik bağ olmadığını söyledi. Kasım ayı ortalarında Lübnan'da günlük bir gazete al-Akhbar el Cubeyr'den Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'a İsrail'le ilişkilerin normalleşmesini planlandığı tarihsiz bir mektup yayınlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda İsrail ordusunun kumandanı General Gadi Eizenkot bir röportajında Suudi Arabistanla İrana karşı mücadle konusunda istihbarat paylaşmaya hazır olduklarını söylemişti. Cubeyr değerlendirmelerinde Trump yönetimine de övgü göndererek Trump hükümetinin İsrail ve Araplar arasında barışı sağlamak konusunda ciddi olduğuna inanıyoruz dedi. Öte yandan nüfuzlu isimlerin ve prenslerin gözaltına alındığı ülkeden bu kez Filistin kökenli, Ürdün ve Suudi Arabistan vatandaşlıkları bulunan milyarder işadamı Sabih el Masri'nin iş toplantısı için gittiği Riyad'da gözaltına alındığı haberi geldi. Daha önce İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmayan Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bu hareketle bir mesaj verdiği iddia edildi.
Milliyet

Sistani'den Haşdi Şabi Çağrısı 
Irak'ta Şii lider Ayetullah Ali Sistani silahların devlet elinde sınırlandırılmasını ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin de güvenlik güçlerine destek için kalmasını istedi. Sistani'nin temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta terörle mücadelenin bitmediğini, uyuyan hücrelerin ülkede tehdit oluşturduğunu belirtildi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise yaptığı yazılı açıklamada, Sistani'nin silahların devletin elinde sınırlandırılması açıklamasını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Iraklı Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi, 2014'te DAEŞ'le mücadele gerekçesiyle Sistani'nin cihat çağrısı üzerine kurulmuştu.
Milliyet

Bağımsızlık Ateşi Söndü Mü? 
Katalonya Özerk Bölgesi'nde, 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu ve ardından Katalan Parlamentosu'nun bağımsızlık kararının ardından haftalardır devam eden krizde son aşamaya giriliyor. Önümüzdeki hafta, 21 Aralık Perşembe günü, 5,3 milyon seçmen, Katalan halkının kaderini belirleyecek seçimlerde oy kullanmak üzere sandığa davet edildi. Katalonya bölge seçimlerine bir hafta kala yapılan anketler bağımsızlık girişimi öncesinde iktidarda olan milliyetçi Katalanların güç kaybettiğini, bağımsızlığa karşı birleşen merkez sağ birlik hareketinin ise oylarını artırdığını ortaya koyuyor. Seçim sonrası içinse üç senaryo konuşuluyor. Bütün Avrupa'nın dikkatle izlediği seçimlerde Katalan Özerk Parlamentosu'nun 135 sandalyesinin yeni sahipleri belirlenecek. La Vanguardia gazetesi tarafından 10 Aralık'ta yayınlanan bir ankete göre, yedi ayrı politik oluşumun aday olduğu seçimlerde bağımsızlık yanlısı Katalonya Halkçı Sol Partisi (ERC) ile merkez sağ birlik hareketi Ciudadanos yüzde 22 oy oranı ile yarışta başa baş görünüyor. Puigdemont'un seçim oluşumu Katalonya için Birlikte (Junts per Catalunya) ise yüzde 17.3 civarında oyla üçüncü sırada yer alıyor. Seçime katılan diğer partilerden Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) yüzde 15.6, Catalunya en Comu Hareketi yüzde 7,9 ; Popüler Parti (PP) yüzde 6,4; radikal ayrılıkçı parti CUP ise yüzde 6,2 civarında oy alıyor. İspanya ve Katalonya halkları başta olmak üzere tüm Avrupa'nın nefesini tutarak bekleyeceği Katalonya seçimi sonuçları, hem Katalon politikacılar hem de İspanya Başbakanı Mariano Rajoy açısından hayati önem taşıyor. Haftalardır süren krizde kan kaybeden Carlos Puigdemont ve bağımsızlık yanlısı ekibi, 7,5 milyon nüfuslu Katalan Özerk Bölgesi'nde fikirlerinin hala çoğunluk tarafından desteklendiğini göstermek zorunda. Madrid yönetimi ve Rajoy'un ise, sandıktan çıkan sonuçlarla ayrılıkçı hareketin zayışadığını ve Katalan kurumların yeniden yasal çizgilere dönmesini sağladıklarını ispatlaması gerekiyor.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8668-3,8685
Euro: Euro 4,5459-4,5492
Sterlin: 5,1553-5,1588
Gram Altın: 156,0956-156,2214

İşte Şampiyonlar 
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı ile düzenlediği 'Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı' araştırmasında şampiyonlar ödüllerini aldı. 17 alt sektörde ilk 3'e giren 51 firmanın ödüllendirildiği gecede, Türkiye genelinde ilk 10 sırayı alan firmaların ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci verdi. İhracat tutarı açısından ilk sırayı Türk Hava Yolları (THY) alırken, bu şirketi Polimeks, Pegasus, Yapı Merkezi, SunExpress, Netlog Lojistik, TAV, Rönesans Holding, Atlasjet ve Gap İnşaat izledi. 'Görsel-İşitsel Hizmetler' kategorisinde ödül alan şirket Kanal D oldu. Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 27 milyar dolarlık hizmet ihracatı yapıldığını söyledi. Türkiye'nin 2018 yılında hizmet ihracatında dünyanın ilk 10'unda olma yolculuğuna hızlı bir şekilde katılacağını söyleyen Nihat Zeybekçi, "Bunun için her şeyi yapıyoruz" diye konuştu. Türk dizilerinin, tanıtım için büyük fırsat olduğunu belirten Zeybekçi, "Birkaç hafta içinde dünyanın önemli merkezlerinde, Türk mutfağını Türk ürünlerini tanıtacağımız çok önemli bir projeyi hayata geçireceğiz" dedi.
Posta

Tazminata Doping 
Kıdem tazminatı, en az bir yıl aynı işyerinde çalışan işçinin, o işyerindeki yıpranmasının karşılığı olarak ödenir. İşverene ait bir ya da birkaç işyerinde belirli bir süre çalışmış bir işçinin, yıpranması göz önünde bulundurularak, geçmiş hizmetlerine karşılık olarak ödenen kıdem tazminatı bir haktır. Fakat iş mahkemelerini en çok meşgul eden konu da kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatının hangi hallerde ödeneceği, hesaplanması ve ödenmesine ilişkin pek çok konuda işçi ve işveren anlaşamaz ve konu yargıya taşınır. İşçiler bazı noktalara dikkat ederlerse kıdem tazminatı miktarını yükseltebilir. Kıdem tazminatı, aynı işverene bağlı en az 1 yıl çalışma sonunda elde edilir. 11 ay 29 gün aynı işverende çalışan işçi kıdem tazminatı alamaz. Diğer yandan işten ayrılan bütün işçiler de kıdem tazminatı alamaz. Tazminat alabilmek için belirli nedenlerle işten ayrılmış olmak gerekir.
Posta

Yönetmelik Hazır: Her Eve Bir Otopark 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Otopark yönetmeliği yakında çıkacak. Otoparkla ilgili zorunluluk tam üç katına çıkıyor" dedi. Özhaseki, önceki gün TBMM'deki bütçe görüşmelerinde özetle şunları kaydetti: "Eskiden üç binaya bir otopark zorunluluğu varken şimdi her bağımsız birim için âdeta bir otopark zorunlu hâle geliyor. Eskiden, 'toplanmış olan otopark paraları, otopark dışında kullanılamaz' diye bir hüküm vardı. Bu toplanan ilçede, otopark yapacak olan büyükşehirlere gönderilmesinden ziyade kendi bütçesinin içinde eritiyorlardı. Bunun da cezai bir uygulaması olmadığı için herkes de o paranın üstüne yatıyor, kullanıyor, başlarına da bir şey gelmiyordu. Görevi kötüye kullanma maddesinde şöyle bir şey var; ya kendine bir şey almış olacak ya karşısındakine vermiş olacak ya da kamuyu zarara uğratacak. Şimdi, otopark parasını almış, belediyede kullanıyor." Özhaseki, "Kuzey Anadolu fay hattı şu anda tehlike olarak kapımızda duruyor. İ s t e r duymayın, ister görmeyin, isterseniz 'Bu adam da neler söylüyor ya!' deyin ama böyle bir bela var" dedi. Deprem toplanma alanları ekseninde yeşil alanları ne bakanlık, ne de belediye başkanlığı döneminde imara açmadığını belirten Özhaseki, "Benim öyle günahım yok, bunun savaşını veriyorum" dedi. Cumhurbaşkanlığı atıklarından gübre ürettiklerini belirten Özhaseki, 5 aylık uygulamayla 980 ağacı kurtaracak bir dönüşüm sağladıklarını kaydetti. Kentsel dönüşümün iyi uygulanmadığını özellikle İstanbul'da sorunu çözmediğini belirten Özhaseki, Yeşil İklim Fonu konusunda BM'ye, 'çıkarız' resti çektiğini açıkladı. Bakan Özhaseki, "Müthiş bir istismar kapısıydı. 100 metrekarelik bir inşaat yapma hakkını 150-200 metrekareye çıkaranları gördük. 50 metrekare kış bahçesi koyuyorlar, imardan sayılmıyor. 60 metrekare balkon koyuyorlar, imardan sayılmıyor. Böyle olunca 100 metrekarelik evler, 250, 300 metrekareye çıkıyordu. Yeni yönetmeliği hazırladık. İmardan sayılmayacak alanlar yüzde 35'i geçmeyecek. Hol boşlukları, asansör boşlukları, balkonları bunun içinde çözecekler
Milliyet

Yüzde 40 Asgari Ücretli 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu ay içinde 2018 yılı artışı belli olacak olan ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretin, fotoğrafını çekti. Bakanlığın tespitlerine göre, Türkiye'de çalışanların yüzde 40.3'ü, bir başka deyişle 5.8 milyon kişi, asgari ücretle çalışıyor. Çalışanların yüzde 42.7'si ise asgari ücretin iki katına kadar maaş alıyor. Buna göre çalışanların yüzde 83'ü (12 milyon kişi), 1404 ile 2 bin 808 TL arasında değişen ücretlerle çalışıyor. Halen Türkiye'deki çalışan sayısı, stajer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında, 14 milyon 547 bin 574 kişi düzeyinde bulunuyor. Bakanlığın, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na da sunduğu asgari ücret raporuna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki asgari ücret, 2017 yılı Temmuz ayı verilerine göre, 181 Euro'dan başlıyor. 181 Euro'luk asgari ücret Arnavutluk'ta uygulanırken, Lüksemburg'da ise bu rakam 1999 Euro seviyesinde bulunuyor. Türkiye'deki 443 Euro'luk asgari ücret ise Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Letonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan gibi 12 ülkedeki asgari ücretten daha yüksek düzeyde bulunuyor. ABD'de 1101 Euro seviyesinde bulunan asgari ücret, Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya gibi ülkelerde ise Türkiye'den daha yüksek düzeyde uygulanıyor. Türkiye'deki asgari ücret artış oranlarında, 2016 yılı başı çekiyor. 2015 yılında net düzeyde ilk yarıda yüzde 6.51, ikinci yarıda 5.42 artan asgari ücret, 2016 yılında ise yüzde 30.03 oranında artırılıyor. 2017 yılındaki artış oranı ise, yüzde 7.9'da kalıyor. 2016 yılındaki yüzde 30'luk artışı sübvanse etmek için getirilen 100 TL'lik asgari ücret desteği de raporda yer alıyor. Bu kapsamda 2016 yılında 9.4 milyar TL aktarım yapıldığı belirtilen rapora göre, 2017 yılı Eylül ayına kadar da 7.5 milyar TL'lik destek veriliyor. Asgari ücret desteğinin, 2018 yılında ise sonlandırılması planlanıyor.
Hürriyet

70 Milyarlık Teşvik Sürprizi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70 milyar liralık yatırım teşvik belgesini bir kerede vereceğiz" dedi. Proje bazlı teşvik sisteminde desteklenecek yatırımlara ilişkin çalışmayı ay sonuna kadar tamamlayacaklarını ifade eden Zeybekci, bugüne kadar 70 milyar lira civarındaki yatırım tutarını yetiştirdiklerini söyledi. Bakan Zeybekci, yatırımlara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı alınacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Arkadaşlarla çalışıyoruz, konuyu Bakanlar Kurulu'na sevk edeceğiz. Her bir yatırım, Bakanlar Kurulu kararı haline gelecek. Şu ana kadar netleşmiş 12-13 civarında yatırım söz konusu. Her alanda yatırım başvurusu var. Tıp ve enerji teknolojilerinden petrokimyaya kadar tüm alanlarda, çok geniş kapsamlı yatırım başvurusu bulunuyor." Zeybekci, "2018'de hizmet ihracatımızda dünyanın ilk 10'unda olma yolculuğuna hızlı bir şekilde katılacağız ve 50 milyar doları geçeceğiz. Bunun için her şeyi yapıyoruz" dedi. Hizmet ihracatçılarına önemli destekler verildiğini ifade eden Zeybekci, güncellenmesi beklenen Gümrük Birliği'ne hizmet sektörün de dahil olacağını bildirdi.
Milliyet

Devlet Vergi Kaçağını Kod'undan Bulacak 
6728 Sayılı Kanun'un 51'inci maddesinde belirtilen Meslek Kodu Uygulaması 2016 yılında Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Ancak kanunun 51'inci maddesinde yürürlük tarihi 01.01.2018 olarak kayıtlara geçmiş ve o tarih itibarıyla uygulanacağı belirtilmişti. 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek 'Meslek Kodu Bildirimi' uygulaması ile devlet hangi vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Ayrıca bu uygulama kapsamında, orta vadede kim hangi işten ne kadar kazanıyor gibi soruların da yanıtlarını alabilecek. Bu tarih itibarıyla açıklamasını yaptığım kanuna istinaden meslek kodlarını bildirmeyen ya da yanlış bildirenler için asgari ücreti geçmemek üzere her bir personel için asgari ücretin 10'da biri tutarında idari para cezası uygulanacak. Şu ana kadar ki uygulamada meslek kodunu bildirmeyen işverene herhangi bir ceza uygulanmıyordu. SGK sisteminde 6.5 milyon asgari ücretli çalışan mevcut. Gerçekten asgari ücret maaşıyla çalışanları biliyoruz ama doktorlar mühendisler hatta futbolcular bile asgari ücretten bildirilmeye devam ediliyor. İşte tüm bunlara bir son vermenin yolu meslek kodu uygulaması olacak. Artık Bilgisayar Mühendisi olarak çalıyorsanız ve sigorta priminiz asgari ücretten ödeniyorsa SGK burada 'Dur bakalım! Bu kişi mühendis ve bir mühendise en düşük şu kadar ödeme yapabilirsin' diyerek ortalama mühendis maaşına ek olarak sigorta primlerini tamamlattıracak. Tabi bu sistemin oturmasının birkaç yılı bulacağı önümüzde duran ayrı bir gerçek. Mevcut sistemde alacak davalarının uzun sürmesi kişilerin ücret tespitlerinin yapılamamasından ya da yapılan tespitin düşük veya fazla bulunduğundan kaynaklanmakta. Önümüzdeki yıllarda asgari ücretin tek bir tip halinde değil, mesleklere göre açıklanacağı şimdiki yapılan hazırlıklardan belli olmaktadır. Artık bir bahçıvan mahkemeye gittiğinde onun ücret tespiti bir yıl sürmeyecek, ÇSGB'nin ücret skalasına göre net bir sonuca gidilecek.
Vatan

SPOR 

Perasovic Gitti Ataman Geliyor 
Anadolu Efes, başantrenör Velimir Perasovic ile yollarını ayırdı. Lacivert-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, "2016-2017 sezonu başında göreve getirilen Velimir Perasovic ile görüşülmüş ve Perasovic dönemi sona erdirilmiştir. Sayın Velimir Perasovic'e katkılarından dolayı teşekkür eder, spor hayatının bundan sonraki döneminde başarılar dileriz" ifadelerine yer verildi. Anadolu Efes, Perasovic'in yerine Ergin Ataman'ı getiriyor. Tecrübeli hocanın bugün resmi imzayı atması bekleniyor.
Posta

Potada Derbi Kartal'ın 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 11. haftasında derbi maçta Beşiktaş Sompo Japan, sahasında Galatasaray Odeabank'ı 80-78 yendi. Karşılıklı basketlerle başlayan karşılaşmada Galatasaray ilk periyodu bir sayı farkla 24-23 önde tamamladı. İkinci çeyrekte toparlanan Beşiktaş Hardy ve Taylor'ın etkili oyunuyla devreyi 41-36 galip bitirdi. Beşiktaş ikinci yarıya da etkili başladı ve üçüncü çeyreği 66-56 önde geçti. Son çeyrekte büyük çekişme yaşandı. Son 9 saniyeye 80-78 geride giren Galatasaray'da bitime 2 saniye kala Summers'ın 3 sayılık atışında top çemberden döndü. Pota altında ribaundu alan Hopson'ın atışı da başarılı olamayınca, Beşiktaş karşılaşmadan 80-78 galip ayrıldı.
Posta

'Kazanmak Zorundayız' 
Süper Lig'in son 4 haftasında; 1 galibiyet, 3 beraberlik alarak zirveden uzaklaşan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş bugünkü Osmanlıspor maçı öncesinde hem teknik hem de mental hazırlıklarını tamamladı. Kadroda bazı sürpriz değişiklikler yapması beklenen siyah-beyazlı hocanın antrenmanlarda Quaresma ve Atiba gibi isimleri kimi zaman as kimi zaman ise yedek kadroda oynattığı iddia edildi. Zorluk derecesi yüksek olmayan maçlarda bazı oyuncuların fazla sorumluluk almadıklarını düşünen Güneş'in bugünkü Osmanlıspor karşılaşmasında Lens, Negredo ve Medel gibi isimlere ilk onbirde şans verebileceği bildirildi. Bu arada Başkan Fikret Orman'ın ardından deneyimli hoca da oyuncularla toplantı gerçekleştirdi. Ligin geride kalan döneminde ciddi kayıplar yaşadıklarının altını çizen Şenol Güneş'in, "Şampiyonlar Ligi'nde araya girdik. Bizim artık ligde puan kaybetme gibi bir durumumuz kalmadı. Her maça ayrı önem vermenizi bekliyorum. Maç maç ilerleyeceğiz. Pozisyonlara giriyoruz, atamıyoruz. Fırsatları değerlendiremezsek maçları kazanamayız. Şampiyon olmak istiyorsak bu fırsatları gole çevireceğiz. Devre arasına iyi girmeliyiz. Bu nedenle Osmanlı maçını kazanmak zorundayız. Oyundan keyif almaya çalışın. Böylece işinizi daha iyi yaparsınız" ifadelerini kullandığı kaydedildi.
Milliyet

Devreyi Lider Bitirmeliyiz 
Sezonun ilk haftasında oturduğu liderlik koltuğunu 13 hafta boyunca koruyan ancak 14. haftada yerini Başakşehir'e bırakan G.Saray bir hafta sonra zirveyi geri aldı. Fakat bu bir haftalık süreçte yaşanan sorunlar ve tartışmalar herkesin de aklını başına getirdi. Teknik patron Tudor, oyuncularına sık sık "Liderliği kaybettiğimizde eleştirileri gördünüz" diyerek uyarıda bulunurken başkan Dursun Özbek de teknik heyet ile son bir konuşma yaptı. Hafta içinde tüm takımı yemeğe götüren ve burada herkesle tek tek ilgilenip moral veren başkan Dursun Özbek, dün de teknik direktör Igor Tudor ile görüştü. Hırvat teknik adama bir kez daha 'yanındayım' mesajı veren Özbek, "Sezonun geri kalanında da yola birlikte devam edeceğiz. Zor bir süreçten geçtik ve ben hep sana destek oldum. Bundan sonra da olacağım. Yeni Malatyaspor ve Göztepe'yi mutlaka yenmeliyiz. 2 maçtan 6 puan alarak devre arasına lider girmemiz şart.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme