20 Aralık 2017 Çarşamba

20.12.2017 Genel Gündem20.12.2017

GÜNDEM

Karlov Suikasti Aydınlatılıyor 
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016'da silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada, savcılık ve emniyet yetkilileri ile Rusya'dan gelen soruşturma heyetinin yaptığı görüşmeden çarpıcı bilgiler günyüzüne çıktı. Ankara'ya gelen Rusya heyetinde savcı, güvenlik ataşesi, Acil Durum Bakanlığı ve adli tıp yetkilileri yer aldı. Önceki gün Ankara Adliyesi'nde temaslarda bulunan heyet, Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma hakkında savcılık yetkililerinden bilgi aldı. Rus heyet, dün de Ankara Emniyet Müdürlüğünü de ziyaret ederek soruşturmaya ilişkin görüşmeler yaptı. Heyet, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü yetkilileri ile bilgi alışverişinde bulundu. Alınan bilgiye göre Türk yetkililer, suikastın Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiyi bozmak amacı güttüğünü, Karlov'u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın, FETÖ'nün amaç ve saiki doğrultusunda cinayeti işlemeye azmettirilmiş veya yönlendirilmiş olduğu bilgisini yabancı heyetle paylaştı. Rus heyetin de özellikle Altıntaş'ın bilgisayar hard diskinden silindikten sonra kurtarılan FETÖ odaklı belgelerin bu tespiti güçlendirdiği kanısında olduğu öğrenildi.
Milliyet


Arakan İçin Yardım Ve Siyasi Çözüm Çağrısı... 
Bangladeş'i ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım dün Başbakan Şeyh Hasina ile bir araya geldi. İki ülke arasında anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi. Konuşmasında iki ülke arasındaki güçlü bağlarını, tarihten gelen dostluğunu ve kardeşlik ilişkilerini daha da ileriye götürmek istediklerini söyleyen Yıldırım, "Ülkemizin istiklal mücadelesi yaptığı yıllarda Bangladeşli kardeşlerimizin gösterdiği destek hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2010'da Bangladeş'i ziyaret ettiğini hatırlatan Yıldırım, 7 yıl aradan sonra ikili ilişkileri daha da geliştirmek, özellikle Rohingya Müslümanlarının yaşadığı dramı yerinde görmek ve gerekli desteği yapmak için Bangladeş'te bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, "Rohingya krizine, hükümet olarak yapabileceğimiz katkılar konusunu da kapsamlı görüşme fırsatı bulduk. Ümit ediyorum ki Myanmar ve Bangladeş arasında 24 Kasım'da imzalanan anlaşmanın, orta ve uzun vadede bu Rohingya Müslümanlarının tekrar kendi topraklarına dönüşümünü mümkün hale getirecektir" dedi. Yıldırım, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası camianın da bu sorunu, "sadece Bangladeş'in sorunu" gibi görmekten artık vazgeçmesi gerektiğinin altını çizerek, "Gerek insani yardım konusunda gerekse de siyasi çözüm konusunda daha etkin hareket etmesi icap etmektedir. Siyasi çözüm tam olarak sağlanıncaya kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan 10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi, sorunlarının asgari düzeye indirilmesi konusunda da biz hep devrede olmaya gayret ettik. Bundan böyle de Bangladeş hükümetinin yönlendirmesi ve rehberliğinde gerekli desteğe devam edeceğiz" dedi.
Vatan


'Müdürlerin Yüzde 70'i Cemaattendi' 
Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu 15 eski vali ve emniyet müdürünün yargılandığı davaya dün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. FETÖ'den ihraç edilen eski emniyet müdürü Yunus Dolar, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve tanık olarak dinlendi. Dolar, özetle şunları söyledi: "Son olarak 2010 ile 2014 Temmuz ayında İstanbul'da emniyet müdür yardımcısı olarak görev yaptım. 17-25 Aralık sonrası cemaatle ilişkimi kestim. Ağustos 2016'da etkin pişmanlık kapsamında ifade verdim. Bu ifademde Hüseyin Çapkın'ın cemaatçi polis müdürleri tarafından yönlendirilmeye çalışıldığını söylemiştim. 2010 yılında Erzincan'dan İstanbul'a döndüğümde Balyoz, KCK, MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağırılması gibi soruşturmalar nedeniyle İstanbul gündemdeydi. Bu operasyonları yapan istihbarat, terör ve kaçakçılık şubesinin müdürlerinin tamamı cemaatçiydi. Erol Demirhan'ın laptop'u olurdu. O laptop ile emniyet imamıyla irtibatlı olup diğer şube müdürlerine 'şunu söyleyeceksin, bunu söyleyeceksin' derdi. 'Toplantılarda bizim istediğimiz gibi sonuç çıkacak' dediğine şahidim. Çapkın, bu taleplerin adliyeden geldiğini düşünerek 'Hukuki çerçevede gereğini yapın' diyordur herhalde. Böyle bir organizasyon karşısında bir kişinin farklı bir tepki göstermesi, farklı bir şekilde davranması mümkün değil. Şube müdürleri her şeyi kanun çerçevesinde yapıyor gösteriyorlardı. Bu yapı ile ortaokul sonunda tanıştım. Ergenekon operasyonlarının başlangıcına kadar bu yapının içinde oldum. Çapkın, il emniyet müdürü bazında bu yapı ile iltisaklı olsaydı sohbetlerde adını duyardım. İstanbul'da 120 emniyet müdürü vardı. Bunlardan 75-80'i cemaattendi. Türkiye genelinde ise bu oran rütbelilerde yüzde 70'in altına düşmez. Polis memurlarında ise yüzde 50'nin altında olacağını sanmıyorum. Çapkın, İzmir'den İstanbul'a geldikten sonra tayinini istediği 15-20 müdür vardır diye düşünüyorum. Cemaatçi müdürler PKK'ya operasyonlarda çok istekli değillerdi. Oslo görüşmelerinden haberdardılar. 'Biz mücadele ediyoruz. Onlar müzakere ediyor. Onlar müzakere ederse biz mücadele etmeyiz' şeklinde bir tutumları vardı. Hüseyin Çapkın düz bir yurdum insanıdır. PKK ile mücadele edilmesi taraftarıydı. Bu yöndeki taleplerini istihbarat ve terör müdürlerine iletiyordu."
Hürriyet


  DÜNYA 
Abd'ye Veto Tepkisi 
Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan Kudüs'le ilgili karar tasarısının kabul edilmemesini "üzüntüyle karşıladığını" belirterek, ABD'yi uluslararası toplumun iradesine aykırı davranmakla suçladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "BMGK daimi üyelerinden biri olan ve Filistinİsrail çatışmasında kilit ara bulucu olduğunu iddia eden ABD'nin, uluslararası toplumun iradesine karşı bir yaklaşım sergilemesi üzüntü vericidir. Bu yaklaşım, çözüm sürecinin yasal dayanağını eritmektedir" ifadeleri kullanıldı. Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Kudüs'le ilgili karar tasarısının, BMGK üyesi 15 ülkenin 14'ü tarafından kabul edilmesinin, uluslararası toplumun Kudüs'ün tarihi ve dini konumuna zarar verecek herhangi bir uygulamayı reddettiği yönündeki tavrını ortaya koyduğu ifade edildi. Vetonun ardından kararın, BM Genel Kurulu'na götürülmesini destekledikleri kaydedilen açıklamada, Katar'ın Filistin davası ve halkına desteği vurgulandı. Bu arada, İran Dışişleri Bakanlığı da, ABD'nin BMGK'daki Kudüs tasarısını veto etmesine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi'nin bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "ABD'nin kışkırtıcı adımı, uluslararası kararlara bağlı kalmadığının ve İsrail'in çıkarları için Filistinlilerin haklarını ayaklar altına almasının bir göstergesidir" ifadesini kullandı. Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ertelenen Ortadoğu ziyaretinin, Ocak ayı ortasında gerçekleşeceği bildirildi. Pence'in basın ofisinden yapılan açıklamada, ziyaretin ertelenmesinin nedeninin "ABD Kongresi'ndeki yeni vergi yasasıyla ilgili süreç" olduğu duyuruldu. Pence'in 19 Aralık'ta başlayacak Mısır ve İsrail ziyaretlerini, Kudüs kararı nedeniyle ertelediği iddia edilmişti. Pence, ziyaret öncesi Filistin'de istenmeyen adam ilan edilmişti.
Milliyet


Rusya Sert Çıktı 
Rusya, ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni eleştirdi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisinin "emperyal" bir nitelikte olduğunu ifade ederek, "Bu stratejiler, Washington'un tek kutuplu dünya fikrinden vazgeçmeye isteksiz olduğunu gösteriyor" dedi. Moskova'yı ABD güvenliği için bir tehdit olarak nitelendiren belgedeki ifadelere katılmadıklarını vurgulayan Peskov, "Belgede özellikle Rusya'yla ilgili bölümlere baktıktan sonra, bu belgenin emperyal bir yapıda olduğunu görüyoruz. Ayrıca, ABD'nin tek kutuplu dünya düşüncesinden vazgeçmeyi istemediğini ve çok kutuplu bir dünyayı kabul edemeyeceğini de gözlemliyoruz" dedi. Peskov "Rusya'nın ABD güvenliğine tehdit olduğu değerlendirmesini şüphesiz kabul edemeyeceğini" belirterek, "belgenin dikkatli inceleme gerektirdiğini ve bunun ilgili kurumlarca kesinlikle yapılacağını" söyledi. Trump tarafından açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi'ne, Rusya'dan sonra Çin' de tepki gösterdi. Pekin yönetimi, belgeyi "Soğuk Savaş mantığı ürünü" olarak niteledi. Çin Dışişleri Bakanı Hua Chunying, "ABD'ye, Çin'in stratejik hedeflerini engellemeye çalışmaktan vazgeçme ve modası geçmiş Soğuk Savaş mantığını terk etme çağrısı yapıyoruz. Yoksa kendisine ve başkalarına zarar verecektir" ifadeleri kullanıldı. Trump'ın ülkenin yeni ulusal güvenlik stratejisini içeren 55 sayfalık belge önceki gün yayınlanmıştı. Belgede özellikle Rusya ve Çin'in stratejilerinin ABD'nin çıkarlarıyla çeliştiğine dikkat çekilmişti.
Milliyet


Emekli Maaşı İçin Polisle Çatıştılar 
Arjantin Kongresi'nde görüşülmeye başlanan emekli maaşlarında revizyon önerisi başkent Buenos Aires'te emeklileri sokaklara döktü. Teklifi protesto eden çok sayıda gösterici Kongre önünde toplandı. Polis, taş, şişe ve molotof kokteyli atan göstericilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Çıkan çatışmalarda aralarında polis memurları, emekliler ve gazetecilerin de bulunduğu 149 kişi yaralandı. Polis, olaylarda 48 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Senato'da kabul edilen öneri, Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin yüksek bütçe açığını kapatmak için uygulamaya koymak istediği bir dizi ekonomik önlem arasında yer alıyor. Sendika liderleri ve eylemciler, teklifin emekli maaşlarında ve yoksul ailelere yapılan yardımlarda kesinti öngörmesinden şikayet ediyor.
Vatan


Emperyalist Ve Soğuk Savaş İzleri Taşıyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Stratejisi, rakip olarak nitelediği Rusya ve Çin'in tepkisine neden oldu. Kremlin'e göre belge, "emperyalist ve tek kutuplu bir dünya düşüncesinin ürünü.". Çin'e göre ise 'Soğuk Savaş zihniyetini' yansıtıyor. Trump'ın göreve gelmesi sonrası açıklanan ilk ulusal güvenlik stratejisinde Rusya ve Çin, "ABD'nin gücüne meydan okumak isteyen rakipler" olarak nitelendirilmişti. RUSYA: Kremlin Sözcüsü Peskov yaptığı açıklamada, "Rusya'ya öyle ya da böyle değinen bölümler, belgenin emperyalist karakterini ortaya koyuyor" dedi. Peskov, belgenin, çok kutuplu bir dünya düzenini kabul etmeme konusundaki ısrarı ortaya koyduğunu da belirtti. ÇİN: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'yi 'Soğuk Savaş mentalitesi'nden vazgeçmeye çağırarak aksi halde bunun ABD'ye ve diğerlerine zarar vereceğini belirtti.
Hürriyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,8331-3,8345
Euro: 4,5419-4,5467
Sterlin: 5,1350-5,1410
Gram Altın: 155,7913-155,8779

Enflasyon Nisan 2018'de Tek Hane 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018'de enflasyonda kalıcı tek haneye ulaşılacağını belirterek, "İlk üç ayda tek haneye inme beklentisi yüksek, nisana tek haneyle girilebilir. Hedefimiz ondan sonra bunu kalıcı hale getirmek" dedi. Zeybekci, şunları kaydetti: "Hedefimiz tek haneyi 2019 itibarıyla yarısına doğru indirerek yüzde 5'ler seviyesine doğru yaklaştırmak. Türkiye, yüksek hızla büyüyen, ihracatını artıran, pazarlama kabiliyeti olan bir ülke. Paranın bol, ucuz ve ulaşabilir olması lazım. Bunu sağlamak için her türlü gayreti gösteriyoruz." Büyümede yılın son çeyreğine ilişkin beklentilerinin üst seviyede olduğuna işaret eden Zeybekci, "4. çeyrek için gerek kapasite kullanım oranı gerekse sanayi üretim endeksindeki son değerlere bakarsak, beklentilerimizin de üzerinde güzel bir büyüme oranıyla yılı kapatacağız" dedi. İhracatta 2018 hedefinin 169 milyar dolar olduğunu anımsatan Bakan Zeybekci, "Gelecek yıl yine rekorlar peşinde koşan ihracat performansımız olacak. Öngörümüz, yüzde 6'nın üzerinde büyümeyi yakalamış olmak ve 170 milyar doların üzerinde ihracat hedefine ulaşmak" şeklinde konuştu.
Milliyet


Dolara Dolarsız Müdahale 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yıl rekor üstüne rekor kıran döviz kurları ile yükseliş eğilimindeki enflasyonla mücadelesinde birçok politika ve iletişim aracına başvururken, politika faizini değiştirmedi. TCMB, döviz kurlarındaki yükseliş ve gerek kur geçişkenliği gerekse mali politikaların neden olduğu gevşemenin etkisiyle yükselen enflasyonun yüzde 5 olarak belirlenen yıllık hedeften çok uzaklaşması nedeniyle bu yıl mücadele alanını genişletti. Para politikasındaki sıkı duruşu sürdürürken, finansal istikrarı sağlamak için kur tarafını rahatlatıcı birçok uygulamaya imza atan Merkez Bankası, yıl boyunca politika faizinde değişiklik yapmadı. TCMB, 2017'nin ilk işlem gününde yüzde 8.28 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini, yıl boyunca fonlama kompozisyonunda yaptığı değişikliklerle 447 baz puan artırarak yüzde 12.75'e çıkardı.
Vatan


50 Bin Taşeron Daha 
Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemenin kapsam ve detaylarının birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesi, çalışma hayatının gündemindeki yerini koruyor. Düzenlemenin kapsamıyla ilgili bazı belirsizlikler sürerken bu süreçte işçi sendikalarının talepleri de öne çıkıyor. Özellikle KİT'lerde çalışan yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de kadro düzenlemesine dahil edilmesini isteyen sendikalar, bu kapsamda 15 Aralık'ta talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletmişti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Bakan Jülide Sarıeroğlu arasındaki görüşmede, KİT'lerdeki yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin düzenlemeye dahil edilmesi yönünde fikir birliğine varıldı. Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemeyi bu yıl içerisinde yasalaştırmayı amaçlayan hükümet, çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemenin kanun yerine önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılması planlanıyor.
Vatan


Dijitalleşmede Henüz Pilotuz 
Türkiye, 4. Sanayi Devrimi'ni kaçırmamakta kararlı. Hem hükümet hem de iş dünyası çalışmalarını sürdürüyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) da dönüşümü iş edinmiş örgütlerden. TÜSİAD'ın dün uluslararası araştırma ve danışma şirketi The Boston Consulting Group ile hazırladığı Türkiye'nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği raporu daha alınacak çok yol olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye'deki şirketler dijital dönüşümün rekabeti artıracağını düşünse de henüz teknoloji kullanma seviyeleri 'siber güvenlik önlemleri'nin ötesine geçebilmiş değil. Sanayide dijitalleşme ise tam 'pilot uygulama' döneminde. TÜSİAD'ın raporunun tanıtımı dün Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı konferansla gerçekleşti. Araştırma imalat sanayinde 10 farklı sektörde faaliyet gösteren 108 şirket ile gerçekleştirildi. 118 sorunun sorulduğu araştırmada hedef Türkiye'nin dijital dönüşüm yetkinlik seviyesiyle dijital teknolojilerin yaygınlaşma seviyelerinin ölçülmesi idi.
Hürriyet


715 Bin 243 Engelliye Aylık 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 2016 yılı verilerine göre 715 bin 243 engelli ve engelli yakınına aylık verildiğini söyledi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yazılı sorularını yanıtlayan Kaya, engellilere yapılan yardımlarla ilgili bilgi verdi. Kaya, engelli vatandaşlara yönelik sürdürülen sosyal yardımların, kişilerin sadece engelli olması şartına değil aynı zamanda ekonomik olarak muhtaç olma şartına da bağlı olduğunu anımsattı. Türkiye'de 2017 yılı muhtaçlık sınırının 423,58 TL olarak uygulandığını kaydeden Kaya, engelli ve engelli yakını aylığı alan kişi sayısının 2013 yılında 662 bin 387 iken 2016 yılında 715 bin 243'e yükseldiğini açıkladı. Bakan Kaya, "Bakanlığımızın engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi, mevcut mevzuat hükümlerine göre kapsama alınamayan vatandaşların bu kapsama dâhil edilmesi, bütçe imkânları çerçevesinde aylık tutarlarının arttırılması gibi konulardaki çalışmaları devam etmektedir" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA
  Kudüs'ün Tarihi Statüsüne Sahip Çıkın 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda görüşülecek Kudüs tasarısı konusunda dünya ülkelerine çağrı yaparak, "Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul'da, adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: İslam dünyasının birliğine beraberliğine ve dayanışmasına en fazla ihtiyaç hissettiğimiz günlerden geçiyoruz. Bu dönemde İslam ülkelerinin aralarındaki yapay sorunları bir tarafa bırakarak, tek vücut olmaları birbirlerine kenetlenmeleri gerekiyor. Cumhurbaşkanı Guelleh'in bu ziyaretini İslam ülkeleri arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi açısından önemsiyorum. Geçtiğimiz hafta düzenlediğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi aslında Cibuti'nin de başbakan düzeyinde katıldığı bir zirve oldu. Kudüs'e sahip çıktıkları için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Hamdolsun İstanbul'da çok çok başarılı bir zirve gerçekleştirdik. Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün korunması noktasında kritik kararlar aldık. Mesele Birleşmiş Milletler (BM) zeminine taşındı. Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirecek bu tehlikeli hamleyi önleme amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan karar tasarısı maalesef ABD'nin vetosuna takıldı. Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul'da, adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum. Genel Kurul'da 3'te 2'lik bir destek aslında BMGK'daki bu kararın adeta reddi anlamına gelecektir. Buradan bir kez daha BM üyesi tüm ülkeleri Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip çıkmaya davet ediyorum. Türkiye olarak bu meselenin sonuna kadar takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanı olarak 2015 yılı ocak ayında Afrika'ya ilk ziyaretlerimden birini Cibuti'ye yapmıştım. Jeopolitik konumu itibariyle Doğu Afrika'ya giriş kapısı olan Cibuti, Afrika kıtasını ilgilendiren önemli meselelerde kayda değer bir rol oynuyor. Özellikle Somali bağlamında bu ülkenin istikrarına ciddi katkılar sağlıyor. Nasıl ki ülkemiz milyonlarca mülteciye kucak açıp ev sahipliği yapıyorsa, benzer bir şekilde Cibuti de imkanlarının çok ötesinde sorumluluk üstleniyor. Değerli kardeşimle yaptığımı görüşmelerde ikili ve bölgesel konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk. Çeşitli anlaşmalara, 4 başlıkta imzalar atıldı. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Bu bakımdan Türk Özel Ekonomik Bölgesi'ne önem atfettiğimizi belirtmek isterim. Türk Özel Ekonomik Bölgesi'nin sadece Cibuti ile değil bölge ülkeleriyle de ekonomik ilişkilerimizi farklı bir boyuta taşıyacağına inanıyorum. Biz bugüne kadar Cibuti'li kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da her türlü desteği sunmaya gayret edeceğiz.
Milliyet


Kimsin Sen Beni Tehdit Ediyorsun 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "bittin sen" açıklaması için, "İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturacak, şantajla devletin gücünü kullanarak beni tehdit edecek; ben de ona pabuç bırakacağım. Kim oluyorsun sen? Kimsin sen beni tehdit ediyorsun? Düne kadar Fetullah Gülen'e övgüler düzen, Erdoğan hakkında ağza alınmayacak her şeyi söyleyen bir insan nasıl oluyor da 180 derece dönüp birdenbire İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturuyor?" dedi. Kılıçdaroğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin görevden alınması hakkında da, "İddiaların tamamı için takipsizlik kararı verildi. Şimdi Man Adası'nı tartışmadan uzak tutmak ve İçişleri Bakanı olarak koltuğunu sağlamlaştırmak için böyle bir olaya başvuruyor" diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları sürerken Soylu, twitter'dan "KK, 'Ataşehir ile ilgili iddiaların hepsine mahkeme kararıyla takipsizlik verildi' dedi. Eğer böyleyse ben istifa edeceğim. Değilse sen istifa edecek misin?" diye sordu. NTV'ye konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle: (Mesut Yılmaz'ın oğlunun cenazesinde Erdoğan'a bakışı) Sıradan. Benim açımdan fazla bir şey ifade etmiyor. Sayın Erdoğan'ın cenaze törenine gelmesi önemli bir şey. (İYİ Parti ya da HDP ile ittifak olur mu?) Bugün için herhangi bir ittifak söz konusu değil. Demokrasiden yana kim tavır alıyorsa biz onlara 'evet' deriz. Her partinin ayrı bakış açısı olabilir. Demokrasi için İYİ Parti de MHP de DSP de bir araya gelebilirler.
Milliyet
 

SPOR 
Tosun Paşa'ya Juve Piyangosu 
Süper Lig'de ilk devrenin bitimine sayılı günler kala transfer hazırlıklarına başlayan Beşiktaş Yönetimi, Demir Grup Sivasspor maçı sonrası geniş kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yapacak. Transfer çalışmalarını uzun süredir büyük bir gizlilik içerisinde yürüten siyah-beyazlı yönetim ilk olarak Cenk Tosun dosyasını açacak. Şu ana kadar devre arası için Cenk'e hiçbir yazılı teklifin gelmemesi nedeniyle acele etmeyen siyah-beyazlılar sözlü tekliflerin ne kadar ciddi olduğunu araştıracak. Golcü oyuncu için geçtiğimiz yaz döneminde sadece Crystal Palace'tan yazılı teklif alan Beşiktaşlı yöneticiler; Juventus, Manchester City ve Newcastle United'tan da resmi teklif bekliyor. Daha önce siyah-beyazlı kulübe sözlü olarak Cenk Tosun ile ilgilendiklerini beyan eden kulüplerin arasında Juventus'un da bulunduğu belirlendi. İtalyan devinin birkaç kez sözlü teklifte bulunarak transfer için nabız yokladığı öğrenildi. Beşiktaş Yönetimi yapacağı kritik toplantıda Cenk Tosun'un olası satışı senaryosu karşısında izlenecek transfer stratejisini de belirleyecek. Demba Ba ile prensip anlaşmasına v a r a n siyah-beyazlılar, Senegalli golcünün Shanghai Shenhua ile bağlarını koparmasını bekliyor. Kartal; Mario Gomez, Gignac ve Benteke gibi forvetleri de yakından takip ediyor. Devre arasında kiralık veya bonservissiz golcü almak isteyen Beşiktaş ilk hedef olarak belirlenen yıldız isimleri kadrosuna katamazsa büyük olasılıkla Demba Ba'yı renklerine bağlayacak.
Milliyet


Özbek, Terim'i Getirmeli 
Bu yazıyı saat 12.00 sıralarında yazıyorum. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in yapacağı basın toplantısından yaklaşık 3 saat önce... Başkan değişik şeyler söyleyebilir, sürprizler yapabilir. Ama benim Galatasaray'ın şu sıkıntılı dönemine dair bir görüşüm var, onlar değişmez. 1- Başkan isterse dünyanın en önemli hocasını Galatasaray'ın başına getirsin... Eğer Fatih Terim çalışmıyorsa, boştaysa, gelen hoca kim olursa olsun, ilk beraberlikte, en ufak kötü bir sonuçta Fatih Terim sesleri "ayyuka" çıkar. Elbette bu işte Terim'in bir günahı yok. Ama gelen hoca ne kadar şöhretli, ne kadar güçlü olursa olsun, Fatih Terim adı her zaman "Demokles'in kılıcı" gibi üstünde sallanır. Böyle çalışmak kabul edelim ki kolay bir iş değil ve başarıyı ciddi anlamda zora sokar. 2- Oysa Başkan için kolayı var. Bu kadar baskıya direneceğine "İstediniz getirdim" der ve görevi Fatih Terim'e verip sorumluluğu üstünden atar. Olası bir başarısızlık durumunda "Ben daha ne yapayım" deyip faturayı Terim'e keser. 3- Fatih Terim'i çok isteyenler de var. Aralarında Divan Kurulu, Genel Kurul üyeleri dahil istemeyenleri de... Başkan bu durumda ve her şartta bir kesimi karşısına alacağını biliyor. Ama Başkan şunu da düşünmeli: Fatih Terim gelirse sular en azından bir süreliğini durulur. Hele sonuçlar iyi giderse ortalık güllük gülistanlık olur. 4- Galatasaray Yönetimi'nin Fatih Terim'e mesafeli yaklaşımında, Terim'in ekibinin olumsuz anlamda ciddi etkisi var. Terim'in ekibini yenilemesi, daha gerçekçi bir ekip kurması, Başkan Dursun Özbek'in Florya da dahil, çalıştığı profesyonellere dokunmaması isteniyor. Başkan Özbek, eğer Terim'i göreve getirecekse bunu kendisi ile açıkça konuşup şart olarak ileri sürebilir. Fatih Terim'den sadece teknik direktörlük sınırları içinde kalmasını isteyebilir. 5- Dursun Başkan kendini kurtarmak, baskıdan kurtulmak istiyorsa Fatih Terim'i getirmeli...
Milliyet


İçinden Geldiği Gibi Oynamalı 
Süper Lig'in 15. haftasında Kardemir Karabükspor'u 2-0 devirerek zirve yürüyüşünü sürdüren Fenerbahçe'de maçın yıldızı Mathieu Valbuena gündemin bir numaralı ismi... Son 5 haftadır ilk 11'e giremeyen Fransız futbolcunun, Aykut Kocaman'ın sistem ve anlayışına uymaması gündemdeki yerini koruyor. Henüz tam anlamıyla teknik heyetin beklediği profile dönüşmediği de belirtilirken, yıldız isimden komple bir takım oyuncusu olması isteniyor. Ancak konuyla ilgili bir dönem Galatasaray'ı da çalıştıran Valbuena'nın eski hocası Eric Gerets farklı bir formüle sahip. Marsilya'da tecrübeli futbolcuyla 2007-09 yılları arasında çalışan Gerets, ilginç bir yöntemden bahsediyor. Valbuena'nın her zaman kariyerinde çalıştığı en iyi hoca olarak tanımladığı Belçikalı antrenör, ilgi ve sevgi göstermenin önemine değiniyor. Valbuena ile olan ilişkisini ve başarısını geçtiğimiz yıl Fransa'da anlatan Gerets, "Valbuena'ya olan ilgi ve sevgimi hep gösterdim. Zaten onun beklentisi de budur. Görmek ister. Bazen herkese davrandığımdan daha fazla ona sert davranırdım. Ama kızmazdı bana. Çünkü benim onu sevdiğimi biliyordu. Bu duyguyla oynuyordu" ifadelerini kullandı. Eric Gerets'in taktiksel açıdan da Fransız oyuncuyu ilk gördüğü andan itibaren serbest bir rol verip, "Takımın 10 numarasısın. İçinden geldiği gibi doğal oyna, doğal oyununu oyna" dediği aktarıldı. Valbuena da benzer şekilde Gerets'in tavrını ne kadar sevdiğini şu sözlerle anlatmıştı: "Herkes biliyordu, ben onun favorisiydim. Evet, bu doğruydu. Fakat bana en sert şekilde davranırdı, bazen çok kötü bağırırdı bana. Ama ben onun bu ilgisini severdim."
MilliyetHiç yorum yok:

Yorum Gönderme