22 Aralık 2017 Cuma

22.12.2017 Genel Gündem22.12.2017

GÜNDEM

Bm'den Trump'a Kudüs Tokadı 
Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda ABD'nin tehditlerine rağmen 9'a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı. BM Genel Kurulu dün Trump'ın Kudüs kararını eleştiren ve Kudüs'ün statüsüne ilişkin "İsrail'in İşgal Altındaki Doğu Kudüs ve Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri" başlıklı karar tasarısını görüşmek üzere özel oturumla toplandı. BM Güvenlik Konseyi'nden 1967'den 2016'ya kadar geçmiş 10 karar'a atıf yapan tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasına ilişkin kararına atıfta bulunarak "Kudüs'ün statüsüne ilişkin son kararlara yönelik derin teessüfte" bulunuldu. Tasarıda BMGK kararlarına da atıf yapılarak, Kudüs'ün "ruhani, dini ve kültürel boyutlarının" korunması gerektiği ifade edilirken, Kudüs'ün statüsünün BM kararları çerçevesinde müzakerelerle çözülecek en son konu olduğu vurgulandı. Tasarı metninde "Kutsal Kudüs şehrinin statüsünde, karakter ve demografisini değiştirmeye yönelik herhangi bir adımın geçersiz, hükümsüz olduğu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararları uyarınca feshedilmesi gerektiği beyan olunur ve bu bağlamda tüm üye devletlerden Güvenlik Konseyi 478 (1980) sayılı kararı gereğince Kutsal Kudüs şehrinde diplomatik misyon açmaktan kaçınması çağrısında bulunuluyor" ifadesine yer verildi. Tüm üye devletlere BMGK'nin Kudüs kararlarına uyması ve bu kararlara aykırı atılan adım ve kararları tanımamaları talebinde de bulunan tasarı aynı zamanda Filistin'de iki devletli çözümü tehlikeye atan olumsuz trendleri tersine çevrilmesi ve BM kararları kapsamında ve Madrid karaları kapsamında Ortadoğu'da kapsamlı ve kalıcı bir barış sağlanması için uluslararası ve bölgesel çabalara hız verilmesi çağrısında bulunuyor. 18 Aralık'ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BM) ABD'nin Kudüs kararını geçersiz kılma yaklaşımıyla Mısır'ın gündeme getirdiği tasarı, ABD'nin vetosuna karşın kalan İngiltere dahil 14 üyenin de desteğini almış ve ABD Kudüs konusunda BM'de yalnız kalmıştı. Tasarının oylaması öncesi konuşma yapan Filistin Dışişleri Bakan El Maliki, "Barışı destekleyenler arasında bu kadarı destekleyen biri var mı? ABD neden yalnız kaldığını merak ediyor mu? Kudüs bütün bölgede barışın anahtarıdır. ABD, tekrar önemli bir fırsatı kaçırdı" ifadesini kullandı.
Vatan


28 Şubat'a Ağır Müebbet Talebi! 
1997 yılı Şubat ayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nun aylık toplantısı sonucu alınan ve '28 Şubat Kararları' diye bilinen darbe dönemine ilişkin 103 sanıklı davada savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmada, aralarında iddianameyi hazırlayan ancak FETÖ'den yargılanan eski savcı Mustafa Bilgili'nin de bulunduğu bazı kişilerin tanık olarak dinlenmesi talebine karşın mahkeme buna gerek görmedi. Erol Özkasnak'ın avukatı Ömer Çelikkesen, "28 Şubat davasının da FETÖ'nün kumpas davalarından biri olduğu açıktır" dedi. Ardından söz verilen Cumhuriyet Savcısı Yıldırım, esas hakkındaki görüşünü okumaya başladı. Buna göre Yıldırım, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de arasında bulunduğu 60 sanığın, hükümeti devirmeye iştirak suçlarından "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırılmalarını istedi. Ceza istenenler arasında Çetin Doğan, Çetin Saner, Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, Fevzi Türkeri, İdris Koralp, Ahmet Çörekçi gibi dönemin kuvvet komutanları ve çok sayıda üst düzey general bulunuyor.
Vatan


 DÜNYA 
Bm'den Trump'a Karşı Güçlü Tavır! 
Türkiye ile Yemen'in sunduğu, Amerika Başkanı Donald Trump'a Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararından vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı, Washington yönetiminin ısrarlı tehditlerine rağmen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada kabul edildi. Oylamaya 172 ülke katılırken, Filistin yanlısı karar, 9 "Hayır" oyuna karşılık 128 "Evet" oyuyla kabul edildi. Karar bağlayıcı olmasa da, güçlü bir mesaj verilmesi ve dayanışma sergilenmesi açısından önem taşıyor. Oylamanın ardından Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ile birlikte kameralar karşısında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kararın ezici çoğunlukla alındığına dikkat çekti, Filistin ve Kudüs'ün statüsüyle ilgili bir dayanışma ortaya konulduğunu söyledi. Türkiye'nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistin konusuna sahip çıkmaya devam edeceğini dile getiren Çavuşoğlu, "Türkiye olarak bundan sonra 1967 sınırlarıyla Filistin devleti ve Doğu Kudüs'ün de Filistin'in başkenti olarak kabul edilmesi konusunda daha çok çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. Çavuşoğlu, BM üyesi ülkelerin, oylama sonucuyla egemenliğin ve onurun satılık olmadığını gösterdiğini de vurguladı. Riyad el-Maliki de, oylama sonucunu "zafer" şeklinde tanımladı. Maliki, "Bu bir zaferdir. Bugün Kudüs konusunda yeni bir sayfa açıyoruz" ifadesini kullandı. Oylamanın, ABD ve İsrail tehditlerine rağmen yapıldığına dikkat çeken Maliki, "Tehditler bir şeyi değiştirmedi. Kudüs Filistin'in başkentidir ve bu gelecekte de böyle olacak. Tehditler umurumuzda değil. Oylama öncesinde tehdit ettiler ama oylama sonucu kanıttır" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet


'Etkisi Yıllarca Sürecek' 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, son dönemde gerilimin tırmandığı Orta Doğu'da yüz yıllardır güç mücadelesi içerisinde olan İran ve Suudi Arabistan arasında yakın gelecekte yaşanabilecek olası savaşa dair uzman görüşlerinden oluşan bir senaryo hazırladı. BBC Dünya Servisi Radyosu'nun 'The Inquiry' programı için görüşlerine başvurulan Washington Enstitüsü Ortadoğu uzmanı Michael Knights, ABD ordusuna ve NATO'ya Ortadoğu konusunda danışmanlık veren Anthony H. Cordesman, Johns Hopkins Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Bölümü'nden öğretim üyesi Mara Karlin ve Uluslararası Kriz Grubu'nun İran çalışmaları direktörü Ali Vaez, İran'la Suudi Arabistan arasında savaş çıkması halinde yaşanacak olası gelişmeleri şöyle sıraladı: 1) Sıcak çatışma özellikle hava güçleri arasında yaşanacak. Riyad'ın savaş uçakları Tahran'ınkilere göre daha modern olsa da sıra füzelere geldiğinde İran durumu eşitleyecek. 2) Sıcak çatışmada ilk hedefler elektrik ve içme suyu tesisleri gibi altyapı merkezleri olacak. Daha sonra iki taraf da birbirlerinin petrol ve doğalgaz tesislerini vuracak. 3) İran'ın, dünyanın en önemli enerji nakil yolları arasında bulunan Hürmüz Boğazı'nı mayınlarla kapaması muhtemel. Bu durumda bölgede halihazırda önemli bir askeri varlığı bulunan ABD'nin İran'a 'kısa ve sert' bir karşılık vermesi kaçınılmaz. 4) Savaş kısa süre de sona erse bile İran'ın bölgede desteklediği Şii milis grupları, Orta Doğu'nun birçok noktasında yeni çatışmalar başlatacak.
Vatan


Vergi İndirimi Ona Da Yaradı 
ABD'nin vergi sisteminde son 30 yılın en büyük değişikliklerini içeren yeni vergi yasası, Başkan Donald Trump ve kabinesine de yaradı. Washington merkezli düşünce kuruluşu 'Amerikan İlerleme Merkezi'nin yaptığı hesaplamalara göre 'emlak kralı' lakaplı Trump yeni yasa sayesinde yılda 11 ila 15 milyon dolarlık bir vergi indiriminden faydalanacak. Beyaz Saray'a başdanışman olarak atanmasından önce, kayınpederi gibi emlak sektöründe faaliyet gösteren Jared Kushner'in de yeni vergi indirimleri sayesinde yılda 5 ila 12 milyon dolar arasında bir ek kazancı olacağı öngörülüyor. Yeni yasa sayesinde milyonlarca dolar vergi indirimi alacak isimler arasında Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Eğitim Bakanı Betsy DeVos, Hazine Bakanı Steven Munchin ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da bulunuyor. Yasayla birlikte Amerikalı şirketlere yönelik kurumlar vergisinin 2018 itibarıyla yüzde 35'ten yüzde 21'e indirilmesini öngörüyor. Tasarı, ülkedeki bireysel mükelleflere uygulanan vergi oranları bakımından da önemli değişikler içeriyor. Demokrat Parti üyeleri, yasanın zenginlere yarayacağını, orta ve düşük gelirli vatandaşların ise hayatını zorlaştıracağını öne sürüyordu.
Vatan


Rusya: S-400'de Pürüzler Giderildi Teslimat 2019 Sonu 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri teknik işbirliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı konusunda Türkiye ile tüm konuların çözüldüğünü belirterek, "Teslimatların 2019 sonu veya 2020 başında yapılacağını öngörüyoruz" dedi. Kojin, kontratın Türkiye ile Rusya arasında önümüzdeki günlerde imzalanabileceğini söyledi.
Haber Türk


Katalonya'da Referandum Gibi Seçim 
Katalonya'da 1 Ekim'de tek taraflı yapılan ve İspanya hükümetinin sonuçlarını iptal ettiği bağımsızlık referandumunun ardından dün söz konusu ayrılıkçı bölgede sandığa gidildi. TSİ 01.00 itibarıyla oyların yüzde 30'ı sayıldı ve ortaya çıkan tablo ayrılıkçı partilerin Katalan parlamentosunda çoğunluğu alacağına işaret ediyordu. Siyasi yorumcular, seçimlerin bir anlamda ayrılıkçılar ile birlikçiler arasında bir referanduma dönüştüğüne işaret etti. Dün sandığa gidenler 135 üyeli yerel parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere oy verdi. 1 Ekim referandumunun mimarlarından olan ayrılıkçı Katalan lider Carles Puigdemont, tutuklanma korkusu nedeniyle referandumu kaçtığı Brüksel'den izledi. Seçimlerde ayrılıkçı kanadı Katalonya Cumhuriyeti Solu (ERC), Katalonya Demokratik Uyuşma (CDC), Katalonya Avrupa Demokrat Partisi (PDeCAT) ve Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP) temsil ederken birlik yanlısı siyasi partiler ise Vatandaşlar, Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) ve Katalonya Halk Partisi (PP) olarak öne çıktı. Anketler seçimlerde ayrılıkçılar ile birlikçiler arasında başa baş bir yarışın olacağını gösteriyordu. Aşırı sol Podemos'un Katalonya kolu ise iki kanadın da dışında bir pozisyon alıyor. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bağımsızlık kararı alan Katalonya özerk yönetimini görevden almış ve erken seçim yapılacağını açıklamıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8211-3,8226
Euro: 4,5295-4,5314
Sterlin: 5,1154-5,1190         
Gram Altın: 155,4638-155,5756


Gelecek Bol Güneşli 
Başbakan Binali Yıldırım, Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Güven ve istikrarın kıymetini risk almayan, hiç emek ve değer üretemeyenler bilemez. İnşallah Türkiye gelecekte daha güzel gelişmelere sahne olacak, yeni yatırımlar, yeni fırsatlar birbirini izleyecektir" dedi. Yıldırım, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Konya Karapınar ile başlayan yenilenebilir enerji hamlesinin devamı olan yatırımla enerji teknolojilerinin geleceğinin temelinin atıldığına ve enerji kaynaklarının daha da zenginleştiğine dikkat çeken Yıldırım, "Küresel ve yerli yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor. Doğal zenginliklerimiz daha da değer kazanıyor, ülkemize yeni eserler ve hizmetler olarak geri dönüyor. 15 yıl boyunca inşa ettiğimiz güven ve istikrarın sonucu yatırımdır, üretimdir, istihdamdır ve kalkınmadır. Güven ve istikrarın kıymetini risk almayan, hiç emek ve değer üretemeyenler bilemez. Kim bilir? Yatırım yapmak, üretmek, istihdam kapısı açmak isteyen özel sektör; güvenin ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi sizler bilirsiniz" diye konuştu.
Milliyet


Önce Kılıç Kalkan Sonra 45 Dolar Destek 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, kruvaziyerle turist getiren seyahat acentalarına, mevsimselliği dikkate alarak turist başına 25 ile 35 dolar arasında değişen miktarlarda destek verilmesinin planlandığını söyledi. Turizmde 2016'da yaşanan ciddi düşüşün ardından bir yıl içerisinde çok hızlı bir toparlanmanın yaşandığına işaret eden Kurtulmuş, "2017 sonu itibarıyla 31.4 milyon turist gelmiş olacak ve 26 milyar dolar gibi bir turizm geliri elde edeceğiz" dedi. Bakan Kurtulmuş, Türkiye'ye kruvaziyerle turist getiren A Grubu seyahat acentalarına yolcu başına 30 dolar teşvik verilmesine ilişkin destekle ilgili de dönemsel sistemi içeren yeni bir çalışmayı planladıklarını belirtti. Turizm desteklerini mevsimselliği ön plana alarak 12 aya yayılacak şekilde vermeyi istediklerini belirten Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Kruvaziyer desteklerinde hem gelinen limanların sayısını artıracağız hem de yine mevsimselliği dikkate alacağız. Diyelim ki yüksek sezonda getirene 25 dolar, ölü sezonda getirene 45 dolar, normal sezonda 35 dolar turist başına destek vereceğiz."
Vatan


Satılan Her 5 Araçtan Biri 'Kiralama'ya Gitti 
Türkiye yeni otomobil satışlarının 2016'nın ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 2.6 oranında azaldığı 2017'nin aynı döneminde operasyonel kiralama sektörü, Türkiye'de satılan yeni otomobillerin yüzde 20'si olan yaklaşık 95 bin 500 adet yeni aracı filosuna kattı. 2017'nin ilk 9 ayında 8.4 milyar TL'lik yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 26 milyar TL'yi aşarken filosundaki araç sayısı ise 346 bin 600 oldu. Yılın 3. çeyreğinde ulaşılan bu rakam 2016'nın tamamında gerçekleşen 330 bin 600 adetlik rakamın da yüzde 4.8 üzerine çıktı. 2016'da KDV+MTV+ÖTV olmak üzere yaklaşık 4.9 milyar TL vergi ödeyen operasyonel kiralama sektörünün 2017'nin ilk 9 ayında ödediği vergi tutarı da 4.5 milyar TL'yi buldu. Türkiye operasyonel kiralama sektörüyle ilgili görüşlerini paylaşan TOKKDER Genel Koordinatörü Tolga Özgül, "TL'nin dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı, jeopolitik ortam, FED'in faiz artırımı beklentileri gibi faktörler ticari hayatı olumsuz yönde etkiliyor, para piyasalarında sıkışıklığa neden oluyor. Hal böyle olunca, risk yönetiminin ve kısıtlı kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da artıyor. Risklerini azaltıp kaynaklarını verimli kullanmak isteyen işletmelerin araç ihtiyaçlarını daha fazla kiralama yöntemiyle karşılayacağını düşünüyorum" dedi.
Haber Türk

'Kadın Gözüyle İstanbul' 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal iş kadınları ile bir araya geldi. İstanbul'un sorunlarını ve çözüm önerilerini iş dünyası ile konuşacakları bir dizi toplantı planladıklarını belirten Başkan Uysal görüşmeye kadınlarla başlamak istediğini dile getirdi. Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, TİKAD Üyeleri Ayşe Cevahir Ersoy, Şerife Ercantürk, Hediye Güral Gür, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ayşe Böhürler, Avukat Kezban Hatemi, Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Müberra Eresin gibi çok sayıda iş kadınının katıldığı toplantıda başta ulaşım, sağlıksız yapılaşma, yeşil alanların azalması, çevre kirliliği, altyapı eksikliği, sokak çocuklarını, sokak hayvanları gibi birçok konu masaya yatırıldı. Toplantı, 105 yıl sonra restore edilen, İstanbul Sultanahmet'teki Tunuslu Hayrettin Paşa Konağı'nda gerçekleşti. Tek tek söz alarak İstanbul ile ilgili görüş ve önerilerini Başkan Uysal ile paylaşan iş kadınları, nefes alan, daha fazla yeşil alana sahip bir İstanbul istediklerini söyledi. Çöp ve atık ayrıştırılması konusunda şehrin yeni çalışmalara ihtiyacı olduğunu belirten kadınlar sağlıksız yapı stoku ve yetersiz altyapı sorununa da dikkat çekti. İstanbul'da başlayan kentsel dönüşüm sürecinin imar artışı verilmeden ilerlemesi gerektiğini belirten katılımcılar, yeni binalar yaparken sosyal donatı alanları ve altyapıya da önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Doğru bir dönüşüm için önce doğru şehir planlaması gerektiğini belirten iş kadınları, şehirde günlük hayatı ve ticareti olumsuz etkileyen kazı çalışmalarını da eleştirdi. Sokak çocukları için de kamunun önemli adımlar atması gerektiğini belirten katılımcıların üzerinde hassasiyetle durduğu bir diğer konu da sokak hayvanları oldu. Teknolojinin de yardımı ile sokak hayvanlarının kontrol edilmesi, onlara eziyet edilmemesi öne çıkan talepler olarak dikkat çekti. İstanbul gibi bir şehirde kültür sanata da hak ettiği önemi vermek gerektiğini belirten katılımcılar daha fazla ve kapsamlı festivaller yapılmasını önerdi.
Hürriyet


POLİTİKA 
 Memnuniyetle Karşılıyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs tasarısının BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesine ilişkin olarak, "Kudüs konusunda BM Genel Kurulu'na sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. Erdoğan, Kudüs tasarısının BM Genel Kurulu'nda 128 oyla kabul edilmesinin ardından ilk değerlendirmesini sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptı. Erdoğan, "Kudüs konusunda BM Genel Kurulu'na sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Trump yönetiminin, BM Genel Kurulu tarafından gayrı hukukiliği en sarih şekilde ortaya konulan bu talihsiz kararından bir an evvel dönmesini bekliyoruz. Filistin ve Kudüs davasına destek veren herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan oylamadan önce yaptığı konuşmada ise "Temenni ediyorum ki bugün (dün) Amerika oradan beklediği neticeyi alamaz ve bu konuda dünya, Amerika'ya çok güzel bir ders verir" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katıldı. Ödüle layık görülen isimleri ve onların temsilcilerini tebrik eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı ödüllerini, milletimizin ve devletimizin kültür sanat imkanlarımıza teşekkürünün, takdirinin bir nişanesi olarak veriyoruz. Her fırsatta ifade ettiğim gibi, bir ülke şayet kültür sanat alanında zirveye çıkamamışsa, diğer alanlardaki başarılarının hiçbirini kalıcı hale getirme, tarihe altın harflerle nakşetme imkanı da yoktur" dedi. BM Genel Kurulu'ndaki Kudüs oylamasına da değinen Erdoğan, Trump'a şu tepkiyi gösterdi: "ABD'nin başkanı tehdit sallıyor. Nedir bu tehdit? Diyor ki, 'Biz yüz binler, yüz milyonlar, milyarlar veriyoruz, bizim düşüncemizin aksine hareket edenler var. Bunların hepsini tek tek kaydediyoruz'. Peki, Amerika'ya ne diyorlar, 'demokrasinin beşiği'. Demokrasinin beşiği, dünyada dolarla satın alınacak iradeler arıyor. Sayın Trump, siz Türkiye'nin demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız, bizim kararımız bellidir. Tüm dünyaya da sesleniyorum. Sakın ha, böyle ufak tefek dolarlarla demokrasi mücadelenizde iradenizi birilerine asla satmayın. O dolarlar gelir ama satılan irade bir daha geri gelmez. Onun için duruşunuz çok önemli." Erdoğan, "Şu yapılanları gördüğümüz zaman, 'bu nasıl bir demokrasidir' demek durumundayız. Demokrasi mücadelesi verilecekse böyle kalkıp iradeleri dolarla satın almak suretiyle engelleyerek değil, bırakın, herkes iradesini özgür bir şekilde kullansın, özgür bir şekilde ortaya koysun. Temenni ediyorum ki bugün (dün) Amerika oradan beklediği neticeyi alamaz ve bu konuda dünya, Amerika'ya çok güzel bir ders verir, beklentim bu" diye konuştu.
Milliyet


Gözdağı Ve Tehditler Başarısız Oldu 
Başbakan Binali Yıldırım, Kudüs tasarısının BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesine ilişkin olarak "Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur. Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu'ndan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır" dedi. Yıldırım, tasarının 128 oyla kabul edilmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: "BM Genel Kurulu'nun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur. Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu'ndan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Oylama, ABD Yönetimi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanının ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkâr edilemeyecek şekilde teyit etmiştir. Bu karar gösteriyor ki, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs'le ilgili alınan tek yanlı kararlar asla kabul görmeyecektir. Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte kalıcı barış ve istikrardan söz edilemez. Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs'ün yanında olacaktır." Yıldırım, dün ayrıca Ankara'da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Zirvesi'ne katıldı. Kendisi de İTÜ mezunu olan Yıldırım, şu mesajları verdi: Bir kez daha anılarım tazelendi. İTÜ, Türkiye'nin son 40 yılına hükmetti, yönetimdeki siyasetçileri yetiştirdi. 1960'tan itibaren siyasi tarihe bakıldığında Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal, İTÜ mezunu olan isimler. Türkiye'ye çok büyük hizmetler yaptılar. Biz de daha sonraki kuşak İTÜ'lüler olarak onlardan aldığımız memleketi, bayrağı biraz daha ileriye nasıl götürürüz, onun gayreti içindeyiz. Başbakan olduğum 65. Hükümet'te de benimle beraber 6 İTÜ'lü arkadaşımız kabinede görev aldı. Teknik Üniversite 244 yıllık geçmişiyle, sadece teknik konularda değil sosyal alanlarda da sesini duyuran bir üniversite. Mühendislerin de edebiyatçı olacağını hem de iyiler arasında gösteren merhum Oğuz Atay'ı da yad etmek istiyorum.
Milliyet
Aym'den Demirtaş'ın Bireysel Başvurusuna Ret 
Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bireysel başvurusunu kabul edilemez buldu. Demirtaş, "hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması, tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevini yerine getirememesi"ni gerekçe göstererek haklarının ihlal edildiğini öne sürmüş, AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu 6 Aralık'ta inceleyen Anayasa Mahkemesi Ikinci Bölümü, "başvurunun niteliği itibarıyla genel kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi Iç Tüzüğü uyarınca genel kurula sevki"ne karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugünkü gündem toplantısında Demirtaş'ın başvurusunu ele aldı. Yüksek Mahkeme, bireysel başvuruyu, "yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olduğu" iddiasını "başvuru yollarının tüketilmemesi", diğer iddiaları ise "açıkça dayanaktan yoksun olması" gerekçesiyle kabul edilemez buldu.
Haber TürkSPOR 
Fener Saşırttı 
THY Euroleague'deki 14. maçında İsrail'de Maccabi Tel Aviv'e konuk olan Fenerbahçe Doğuş, 82-73'lük skorla 5. yenilgisini aldı. Fenerbahçe kafa olarak hazır başlayamayınca, ev sahibi oyuna çok iyi girdi. Daha ilk dakikada Thompson'ın yaptığı fauller, Guduric'in savunma hataları, Nunnally ile Wanamaker'ın bir türlü devreye girememesi, ev sahibinin 9-0 ile maça başlamasını, ilk basketini 4.5 dakika sonra bulan temsilcimiz karşısında, potaya yaptığı her koşudan sonuç alıp, ilk çeyreği 24-15 önde bitirmesini sağladı. İlk çeyrekte rakibe 13'te 8 iki sayı şansı tanıyan, 6 ribaunt daha az alan Fenerbahçe, 2. çeyrekte savunmada biraz toparlandı, Vesely ile farkı 2 sayıya indirdi ama Nunnally hücum dışında savunmada da öyle vasat bir günündeydi ki, onun üzerinden oynanan oyunlar Maccabi'yi yeniden hareketlendirdi. Vesely ile devreye 10 sayı sığdıran Dixon dirense de, ilk yarıyı Maccabi 40-36 galip bitirdi. Rakibin uzunları faul problemine girmişken Melli skoru 40-40'a getirdi ama ikili oyun savunmasında çok hata yapan rakibe karşı, guardların çok kötü günde oluşu, bunu fırsata çevirmeyi engelledi, Maccabi son çeyreğe de 60-54 galip girdi. Datome son çeyrekte Vesely'nin direncine ortak olmaya çalıştı ama temsilcimizdeki enerji o kadar düşüktü ki, Maccabi tempoyu her yükselltiğinde arayı açtı. Sinan ve Melih gibi direnç koyabilecek isimler de çok az süre alınca, geri dönüş şansı kalmadı, temsilcimiz 35. dakikada 16 sayı geriye düştüğü maçta 5. yenilgisini aldı.
Milliyet


Bir Maçtan Fazlası! 
Süper Lig'de son 5 maçını kazanarak adım adım zirveye yaklaşan Fenerbahçe'de tüm gözler Atiker Konyaspor deplasmanına çevrildi. Teknik Direktör Aykut Kocaman ve ekibi bu zorlu karşılaşmayı sezonun en önemli sınavlarından biri olarak değerlendiriyor. Ligde yakaladıkları iyi havayı devam ettirmenin ötesinde bunu bir adım daha yukarıya taşımanın hesaplarını yapan Kocaman, şampiyonluk yolunda yarınki doksan dakikayı kritik bir dönemeç olarak görüyor. Karşılaşmanın ilk yarının sonunu galibiyetle kapamanın ötesinde zirvede de gövde gösterisi yapma anlamı taşıdığı belirtiliyor. Kocaman ve öğrencilerinin, zorlu Atiker Konyaspor maçı öncesinde önünde şu seçenekler bulunuyor: 2.5 yıl görev yaptığı ve unutulmaz başarılar elde ettiği Atiker Konyaspor'a ayrıldığından beri ilk kez rakip olarak gidecek Kocaman'a özel bir karşılama yapılması bekleniyor. Aynı şekilde Aykut hoca da kendisi için özel bir takım olan yeşil-beyazlıları hem iyi tanıyor hem de çok seviyor. Ligde 6 hafta önce zirvenin tam 9 puan gerisinde olan Fenerbahçe, 17. hafta öncesinde sadece 1 puan geride. Bu hafta sonu rakiplerinden Beşiktaş'ın Sivasspor deplasmanına çıkacak olması, Galatasaray ile Göztepe'nin mücadelesi ve Başakşehir'in de Kasımpaşa sınavı bir anda liderlik hesaplarını akıllara getirdi. Özellikle Galatasaray ve Başakşehir'den bir gün önce maça çıkılacak olması psikolojik bir baskı yaratabilir. Savunmada Şener, Skrtel ve Neustadter'in cezalı olması mevcut kadro için de bir test olacak. Mecburi bir rotasyona girişecek olan Kocaman, devre arası transfer dönemi öncesi kadrosunun durumunu görecek. Kadrodaki eksikler nedeniyle Isla sağ bek, Neto stoper ve Ozan Tufan orta sahada formayı geri alacak. Sezon başında ilk 11'de olan bu üç ismin haftalar sonra yeniden forma giymeleri merak uyandırıyor. Ayrıca son Karabük maçı yıldızı Valbuena'nın da yeni bir ispat maçına çıkması bekleniyor.
Milliyet


Fatih Terim Yuvaya Döndü 
Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi. Igor Tudor'la yollarını ayırıp seçim atmosferine giren Cim-Bom tecrübeli hoca ile anlaştı. İlk olarak gece saatlerinde Terim, "Nerede kalmıştık" mesajını yayınladı. Kısa bir süre sonra ise sarı-kırmızılı kulüp Kamu Aydınlatma Platformu'na Fatih Terim ile görüşmelere başlandığını bildirdi. Terim Galatasaray ile para konuşmazken Göztepe maçında büyük ihtimal kulübede olacak. Türkiye Futbol Direktörlüğü görevinden ayrıldığı günden bu yana Galatasaray'ın gündeminde olan Terim için taraftarlar da son dönemde çeşitli kampanyalar düzenliyordu. Göztepe maçında yine Terim'e destek tezahüratları yapılacaktı. Böylece Galatasaray hazırlık kampına Terim'le gidecek. Sarı-kırmızılılarda 20 Temmuz'dan sonra da kim seçilirse seçilsin Terim'in devam etmesi kesin gibi görünüyor. Çünkü adı geçen adaylar da Terim'le çalışmak istediklerini söylemişti. Başkan Dursun Özbek'in Terim'le anlaşmasının önemli bir seçim kozu olduğu da yine belirtiliyor. Galatasaray'da 6 lig şampiyonluğu ve UEFA Kupası'nı gören Terim için önümüzdeki günlerde görkemli bir imza töreni bekleniyor. 3.5 yıllık anlaşma yapılan Terim'in yardımcısı olarak da Hasan Şaş ve Johan Elmander'in görev alacağı öğrenildi.
Milliyet


Pitbull Sahnede 
Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi'nde yoluna devam eden Beşiktaş'ta Gary Medel'in artan performansı büyük beğeni topluyor. Ligdeki son Osmanlıspor maçında orta sahada Atiba ile birlikte oldukça başarılı bir görüntü çizen Şilili yıldız, Inter'deki görkemli günlerini anımsattı. Sezon başında stoper alternatifi olarak kadroya transfer edilen Medel, 4.5 aylık süreçte genel olarak olumlu görüntü sergiledi. Uyum sürecini atlattıktan sonra hep daha ileriye giden tecrübeli oyuncu hem yüzleri güldürdü hem de kadroda çok önemli bir koz haline geldi. Bu durum Medel'in ülkesi Şili'de de gözden kaçmadı. Ülke basını, "Pitbull'un geri dönüşü" başlıklarını kullandı. Medel'in bu ilerleyişi birden çok sebebe bağlanıyor. Başarılı yıldızın yükselişinde şu detaylar öne çıkıyor: Fiziksel olarak ciddi bir gelişim kaydeden Medel, geldiğinden bu yana tam 6 kilo verdi. Bu sayede Teknik Direktör Şenol Güneş'in gözüne giren tecrübeli futbolcu, ideal durumuna yaklaştı. Gary Medel'in profesyonel tutumu da öne çıkıyor. 32 yaşındaki futbolcu sezon başından beri sakin, çalışkan ve olumlu görüntüsüyle alkış topladı. Medel, forma sırasını bekleyerek örnek oldu. Medel'in Şampiyonlar Ligi'ne etkisi dikkat çekiyor. Bayern Münih ile son 16 turunda eşleşen siyah-beyazlılarda kadroya bakıldığında Medel'in tanınırlığı gözden kaçmıyor. Özellikle uluslararası değerlendirmelerde Beşiktaş'ın yıldızları arasında ilk isimlerden biri Medel oluyor. Kadro içerisinde joker gibi olması Şenol Güneş'i bir hayli rahatlatıyor. Medel; sağ bek, stoper ve defansif orta saha olarak görev yapıyor, sıkıntılı zamanlarda öne çıkıyor.
Milliyet
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme