23 Aralık 2017 Cumartesi

23.12.2017 Genel Gündem23.12.2017

GÜNDEM

Ülkeleri Arayıp Tehdit Ettiler 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin 120. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Erdoğan, şu mesajları verdi: Kudüs meselesi, bölgede zaten sıkıntılı olan durumu, çok daha içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Kudüs'ü Filistinliler'in başkenti olarak ilan etmek suretiyle bu durum karşısındaki tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduk. BM Güvenlik Konseyi, Amerika'nın vetosu üzerine bu konuda bir karar alamadı.Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz ki dünya 5'ten büyüktür. Hele hele 1'den hayli hayli büyüktür, 196 kez büyüktür. Amerika'nın konunun Genel Kuruldaki görüşme öncesinde gösterdiği tavır da insanlığın vicdanında derin yaralar açmıştır. Demokrasi tarihine bu çok çirkin bir tespit olarak girecektir. Ve affedilmez bir tespit olarak demokrasiler tarihinde yerini alacaktır. 'Ben güçlüyüm, benim nükleer başlıklı silahlarım var, benim her türlü uçaklarım, bombalarım var'. Bunlar size güç kazandırmaz. Yanınızda sadece İsrail'i bulursunuz veya ona benzer beş altı ülkeyi, bununla beraber karşınızda 128 ülkenin dimdik ayakta durduğunu gösterir.
Milliyet


2 Tweet'e 6 Yıl Ceza 
İhraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için 289 gündür açlık grevi yapan eğitimci Semih Özakça'nın beraat ettiği, Nuriye Gülmen'in 'örgüt üyeliği'nden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığı kararın gerekçesi açıklandı. Kararda, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevini örgüt talimatıyla yaptığına ilişkin kanıt bulunmadığına dikkat çekildi. Açlık grevinin tek başına suç olmadığı anlatılan kararda, Gülmen'e verilen örgüt üyeliği cezasının nedeni olarak, paylaştığı iki tweet gösterildi. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, eğitimci Acun Karadağ'ın da beraat ettiği davaya ilişkin gerekçeli kararda, propaganda suçunun oluşabilmesi için bir terör örgütü lehine açıklama yapılması yeterli olmadığına dikkat çekilerek "Örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerinin övülmesi, meşru gösterilmesi ya da bunların teşvik edilmesi zorunludur" denildi. Üç sanığın terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerine yönelik övgü, meşrulaştırma ya da teşvik etme barındıran bir eylemi bulunmadığı belirtildi. Kararda sanık Nuriye Gülmen'in de örgütün talimatı ile açlık grevi eylemine başladığına ilişkin kanıt bulunmadığının altı çizildi. Gülmen'in örgüt üyeliği suçundan ceza verilmesinin nedeninin sanığın yaptığı paylaşımlar olduğu belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı: "Terör örgütü ile bağlantılı olduğu değerlendirilen kişi ve kurumlarla ilgili paylaşımları (04 Aralık tarihli 'Liseli Dev Genç'e binlerce teşekkür' içerikli paylaşım, terör örgütlerince sahiplenildiği belirtilen Cemhe Heval kod adlı Eylem Ataş, adlı kişinin fotoğrafının yer aldığı 29 Kasım 2016 tarihli paylaşım) birlikte değerlendirildiğinde sanığın, bu eylemlerinin bir bütün halinde örgüt hiyerarşisinde yer alarak örgüt içinde faaliyet göstermek ve bu suretle silahlı terör örgütü üyeliği suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır."
Hürriyet

DÜNYA 
Eleştiri Okları Trump'a Yöneldi 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesi, hem dünya çapında hem de ABD içinde okların Trump'a yönelmesine neden oldu. Dünya basını, Trump'ın tek taraflı hareketleri ve oylama öncesinde yapmış olduğu tehditlerinin oylamaya etki etmediği noktasında birleşti. Türkiye ve Yemen'in öncülüğünde önceki gün BM Genel Kurulu'na getirilen ve 128 oyla kabul edilen Kudüs tasarısı öncesinde, ABD'nin tasarıya destek verecek üye ülkeleri "ekonomik yardımları kesmekle" tehdit etmesi ABD içinde de tepkiyle karşılandı. Amerikan medyasında büyük yankı bulan oylamayla ilgili New York Times gazetesi, "BM Genel Kurulu, Trump'a karşı koyarak ABD'nin Kudüs kararını kınadı" başlığını attı. ABD yönetiminin "ekonomik yardımları kesme" tehdidinin işe yaramadığına vurgu yapılan haberde, geleneksel olarak ABD'nin müttefiki ülkelerin çok büyük bölümünün Trump karşısında birleştiğine işaret edildi. Washington Post gazetesi de "BM ABD'nin Kudüs kararını, keskin bir çıkışla net bir şekilde reddetti" başlığıyla geçtiği haberinde ABD Başkanı Donald Trump'ın ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'nin "ekonomik yardımları kesme" tehditlerinin geri teptiğine dikkat çekildi.
Milliyet


Katliamcı General Kara Listede 
Washıngton, insan hakları ihlali ve yolsuzluk faaliyetlerine karıştıkları gerekçesiyle dünya genelinde 50'yi aşkın kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı'nca hazırlanan listede, Myanmar ordusunun Arakan Müslümanlarına yönelik etnik temizlik kampanyasını yöneten General Maung Maung Soe'nin ismi de yer alıyor. Soe'nun, ABD'nin Myanmar'a karşı son 5 yılda aldığı ilk yaptırım kararına neden olan habis faaliyetleri arasında keyfi tutuklamalar, yargısız infazlar ve cinsel tacizlerin bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Maung Maung Soe, Myanmar ordusunun eski generali olarak Arakan eyaletindeki Rohingya Müslümanlarına karşı geniş kapsamlı insan hakları ihlallerine neden olan askeri operasyonu yürüttü. ABD Dışişleri Bakanlığı, 22 Kasım'da Arakan eyaletinde yaşananları etnik temizlik olarak tanımladı. Soe'nin yürüttüğü askeri operasyonun yüz binlerce Arakanlının Bangladeş'e göç etmesine neden olduğu vurgulanan açıklamada, Myanmar ordusunun erkekleri ve oğlan çocuklarını kitleler halinde katlederken kadınlara tecavüz ettiğini anlatan şahitler bulunduğu kaydedildi. Myanmar Genelkurmay Başkanlığı, geçen ay herhangi bir açıklama yapmadan General Soe'yi Arakan görevinden çekmişti.
Vatan


'Rajoy Tokadımızı Yedi' 
Katalonya'daki erken seçimlerde bağımsızlık yanlısı partilerin hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşmasının ardından bir açıklama yapan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un sandıkta aradığını bulamadığını söyledi. Madrid'in 27 Ekim'deki tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası görevden aldığı ve hakkındaki 'isyan', 'ayaklanmaya teşvik' ve 'kamu kaynaklarını kötüye kullanmak' suçlamaları nedeniyle İspanya'ya dönemeyen Puigdemont, konuşmasını seçim kampanyasını da yürüttüğü Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptı. "Rajoy suratına Katalonya'nın tokadını yedi" ifadelerini kullanan Puigdemont, "Avrupa Rajoy'un çözümünün işlemediğini anlamalı. Katalanlar geleceklerine kendileri karar vermeli" dedi. Puigdemont dün yaptığı açıklamadaysa, Madrid'in tutuklanmama garantisi vermesi halinde Katalonya'ya dönmeye hazır olduğunu belirtti. Merkezi hükümetin, anayasanın 155'inci maddesini kullanarak Katalonya'nın özerkliğini askıya almasıyla oluşan zararı tamir etme zamanının geldiğini vurgulayan Puigdemont, Rajoy'la yurt dışında görüşmeye hazır olduğunu ifade etti, ancak Rajoy teklifi reddetti.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8074-3,8099
Euro: 4,5162-4,5205
Sterlin: 5,0898-5,0956         
Gram Altın: 155,9397-156,0862

5 Milyar $'Lık Yatırım Rüzgârı 
Türkiye güneş enerjisinde yaptığı dev ihalelerin ardından şimdi de rüzgar yarışına hazırlanıyor. Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalelerinin ardından, sıra rüzgarda yeni tahsislerde. Rüzgar enerjisinde toplam 2.130 MW kapasite için düzenlenecek rüzgar lisans ihaleleri 25-29 Aralık'ta Ankara'da yapılacak. YEKA ile birlikte toplamda 4 bin MW'lık kapasite rüzgarda tahsis edilmiş olacak. Bu da 5 milyar dolardan fazla yatırım demek. Rüzgar enerjisinde Avrupa'yla arayı hazla kapatan Türkiye, 2016 yılında işletmeye giren santraller açısından Avrupa'da ilk 3 içerisinde yer aldı. Önümüzdeki nisan ayında da 3 milyar dolarlık bir yatırım için tahsise çıkılması bekleniyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "İçinde bulunduğumuz dönem rüzgar enerjisi sektörü açısından bir mihenk taşı. 3 bin MW'lık yatırım kapasitesi için düğmeye basılmış olacak. Ağustos ayında da YEKA yapılmıştı. 1000 MW'lık kapasite de oradan geliyor. Toplamda 4 bin MW'lık kapasite rüzgarda tahsis edilmiş olacak. Bu da 5 milyar dolardan fazla yatırım anlamı taşıyor. Bundan sonraki süreçte, yarışmalardan sonra yatırımcılar lisanslarını alacaklar, daha sonra inşaat izinleri başlayacak, inşaat izinleri bittikten sonra lisanslarını alacaklar ve yatırıma geçecekler. bu süreç çok kısa bir süreç de değil. Nereden bakarsanız bakın minimum 3-4 yıllık bir süreç. Ama önümüzdeki günlerde Türkiye'deki rüzgar enerjisinin hızlı bir ivmeyle artacağını söyleyebiliriz" dedi.
Milliyet


Bitcoin Serbest Düşüşe Geçti! 
Sanal para birimi Bitcoin son 5 gün içinde değerinin üçte birini kaybetti. Hafta başında 20 bin doları yoklayan Bitcoin, haftayı 13 bin doların altında kapatıyor. Dünyanın en bilinen ve en çok konuşulan sanal parası Bitcoin'in bir düzeltme yaşadığı konuşuluyor. Bu yıl başından beri neredeyse 20 kat değerlenen Bitcoin, bin doların altından 20 bin dolara kadar yükselmişti. Pazar gününden beri her gün değer yitiren sanal para dün de yaklaşık yüzde 20 düşüşle 12560 dolara kadar indikten sonra 13320 dolar civarına yerleşti. Reuters'a konuşan sanal para sitesi Cryptocompare'in kurucusu Charles Hayter, hislerin devrede olduğunu ve sürü psikolojisiyle yokuş yukarı çıkışı, yokuş aşağı inişin takip edeceğini savundu. Hayter, "Bir çok işlemci bu büyük düzeltmeyi bekliyordu. Yıl sonunda bir çok yatırımcı kâr satışı yapacak" yorumunda bulundu. Bütün sanal paralar gibi çok riskli olan Bitcoin ani fiyat iniş ve çıkışları yaşıyor. Ekonomistler sanal para piyasalarında bir balon olduğunu tartışsa da kimileri sanal paraların finansal bir devrim yaratacağını savunuyor. Bitcoin'in arkasında herhangi bir devlet ya da Merkez Bankası garantisi bulunmuyor. Tedavüle Bitcoin çıkarmak için 'madencilik' yapmak, yani çok güçlü bilgisayarlarla çok zor matematiksel denklemlerin üstesinden gelmek gerekiyor. Tüm dünyada üretilebilecek Bitcoin sayısı 21 milyon adetle sınırlı. Bunun ise yüzde 80'i tedavüle çıkmış durumda.
Milliyet


Yeni Yıl Hediyesi 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha fazla tarımsal üretici, esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi faiz desteğinden yararlanmasını sağlamak amacıyla düzenleme hazırladıklarını açıkladı. Şimşek, buna ilişkin kararname taslaklarını Başbakanlık'a gönderdiklerinin müjdesini verdi. Tarımsal üretimde verimlilik, kârlılık ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına yönelik Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından düşük faizli kredi kullandırıldığını söyleyen Şimşek, konusuna göre faizlerin yüzde 25'i ile yüzde 100'ünün Hazine tarafından üstlenildiğini dile getirdi. Şimşek, üreticilerin ödediği faiz oranının da yüzde 0 ile 8.25 arasında değiştiğini ifade ederek, "Gelecek yıl için başta Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi olmak üzere farklı platformlarda gündeme gelen temel politikalarla uyumlu olacak ve tarımın orta vadeli planını ortaya koyacak şekilde 3 yıllık dönem için destekler belirlenecek" dedi. Bu kapsamda daha fazla üreticinin hayvancılık kredilerinden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla 100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde tüm faizin Hazine tarafından üstlenileceğini vurgulayan Şimşek, bununla hayvan arzının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.
Vatan


İstanbul'daki Aşırı Değerlenme Yavaşlıyor 
İstanbul'da 2010-2015 döneminde konut fiyatlarında görülen aşırı değerlenme yavaşlamaya başladı. REIDIN ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan rapora göre, İstanbul genelinde görülen aşırı değerlenmede 2016 sonrasında ciddi bir düzeltme olurken, konut fiyat artışları beklentilere paralel hareket etmeye başladı. Özellikle merkezi ilçelerde düzeltme çok sert gerçekleşti ve fiyat artış hızı beklentilerin altına geriledi. REIDIN CEO'su Kerim Bertrand, İstanbul genelinde şu anda fiyat artış hızının beklentilerle paralel hareket ettiğini ancak bunun "aşırı değerlenmenin düzeltildiği anlamına gelmeyeceğini" savundu. Bertrand, tam manasıyla düzeltme olması için fiyat artış hızının bir süre beklentilerin altına düşmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Son birkaç aydaki veriler ışığında bu düzeltmenin yavaş yavaş başladığı gözükmekte ama bu düzeltmenin bitmesi için daha zaman olduğu kanaatindeyiz. Lakin ilçe bazında bazı farklı sonuçlar var. Mesela Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy gibi aşırı değerlenmenin ilk olarak gözlenmeye başladığı ilçeler, aynı zamanda düzeltmenin de ciddi anlamda başladığı ilçeler oldu."
Vatan


Yetenekli Osman Çelik 
Bürokraside Hazine Müsteşarı Osman Çelik rüzgarı esiyor. Hazine Müsteşarı Çelik'in dünürünün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) üye olarak atandığı öğrenildi. Çelik'in damadının da Ekonomi Bakanlığı'ndaki 5 yıllık tecrübesine rağmen New York ataşeliğinde görevlendirilmesi bürokraside rahatsızlığa neden oldu. Hazine Müsteşarı Çelik, dünürünün BDDK Kurul üyeliğine getirilmesi için talepte bulunmadığını söyledi. BDDK'da haziran ayından beri boş bululan kurul üyelikleri vardı. Başkan ve bir üyenin kaldığı BDDK'da boş üyeliklere atamalar 13 Aralık'ta yapıldı. Ataması yapılan 4 üyeden biri olan Mustafa Balcı'nın, Hazine Müsteşarı Çelik'in dünürü olduğu öğrenildi. Balcı'nın BDDK'ya atanmadan önce Vakıf Katılım'da görev yaptığı belirtildi. Müsteşarı Çelik, Hürriyet'in sorusu üzerine dünürü Mustafa Balcı'nın Kurul üyeliğine atanması sürecinin hiçbir aşamasında olmadığını, teklif aşamasında da hiçbir makamla konuşmadığını, Balcı'nın 30 yıllık bankacılık geçmişi olduğunu söyledi. Hazine Müsteşarı sıfatıyla talepte bulunmadığını, ilgili bakana da bir şey söylemediğini ifade eden Çelik, aday olup olmadığını bilmediğini, son anda atamayı öğrendiğini kaydetti. Damadı İskender Balcı'nın ise kendisi kamuya geçmeden önce Ekonomi Bakanlığı'na girdiğini belirten Çelik, ABD'de görevlendirilmesinin tamamen yönetimin takdiri olduğunu dile getirdi.
Hürriyet

POLİTİKA
 
'Yanlıştan Dönülmesi İçin Bir Fırsat' 
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 120. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın ardından, genel merkezden yürüyerek gittiği Başyazıcıoğlu Camisi'nde cuma namazını kıldı. Cami çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım BM'deki oylamaya ilişkin şunları söyledi: Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ne açık bir mesajdır. 'Ben yaptım oldu.' anlayışının dünya düzeninde geçerli olmayacağı, güçlü olanın haklı değil, haklının güçlü olması gerektiği evrensel gerçeği bir kez daha Genel Kurul'da tecelli etmiştir. Ümit ederim ki Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, alınan bu kararı, doğru okur ve yanlış verdiği bu karardan bir an önce vazgeçer. Çünkü, İsrail Filistin arasında yarım asra varan bu anlaşmazlık büyük acılara sebep olmuş. Artık bu acıların devam etmemesi gerekir. Bölgede, bir yandan DEAŞ, PKK, PYD, YPG, El Nusra gibi örgütlerle mücadele sürerken, yeni bir sorun alanının ortaya çıkarılmasının, insanlık ve bölge için büyük bir felaketin başlangıcı olacağına işaret eden Yıldırım, "Bu karar, yanlıştan dönülmesi için bir fırsat" dedi. Yıldırım, "Bundan sonra Türkiye başta olmak üzere bütün Birleşmiş Milletler'in sağduyuya sahip ülkeleri, Avrupa ağırlıklı olarak Uzakdoğu ve Amerika dışında hiçbir ülkenin bu karara karşı bir olumlu bakışı söz konusu değil. Türkiye, bu meselenin takipçisi olacak. Bizim derdimiz, haklı olanın yanında yer almak. Güçlü olanın yanında yer almak, bizim geleneğimizde de hukuk anlayışımızda da yok" diye konuştu.
Vatan


Erdoğan'a Sarraf Sorusu 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün TBMM'ye gelişinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmasında 13 dakika kendisinden bahsetmesiyle ilgili, "Öncelikle Erdoğan'ın beni gündeme alması, beni son derece mutlu ediyor. Ama ne hikmetse bir gün karşıma çıkıp benimle konuşmak istemiyor" dedi ve Erdoğan'ı yine bire bir tartışmaya davet etti. Erdoğan'ın konuşmasında kendisini, "rızkını ticaretle kazanan kişilere çamur atmakla" suçladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, rızkın helal bir kavram olduğunu hatırlattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Benim merak ettiğim nokta şu; Rıza Sarraf için Erdoğan bugüne kadar tek bir olumsuz cümle kullanmadı. Rıza Sarraf rızkını helalden mi elde etti? Dört bakana rüşvet verdi, genel müdüre rüşvet verdi. Sen önce şu Rıza Sarraf için ne diyorsun bunu bir konuş bakalım. Kendisinin çalışan, kazanan, vergisini ödeyen tüm yurttaşlara saygılı olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Ben vatandaşın vergisini koruma derneğinin de başkanlığını yaptım, sivil hayatımda. Ne ben, ne yakınlarım hiçbir zaman gidip Man Adası'nda veya Malta Adası'nda, Türkiye'de vergi ödememek için şirket kurmadılar. Şimdi ben Erdoğan'a sormak istiyorum; senin yakınların Man Adası'ndaki şirketle hangi ticari ilişkiler içindeler?" ifadesini kullandı. Sorularına, "bir şirket satıldığı" yönünde yanıt verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, hangi şirketin satıldığını, ne kadar para kazanıldığını sordu.
Vatan


SPOR 
Olmayınca Olmuyor! 
THY Euroleague'de 14. hafta mücadelesinde CSKA ile liderlik koltuğunu paylaşan Olimpiakos'u konuk eden Anadolu Efes, 61-58'lik skorla art arda 4, toplamda 11. yenilgisini tattı. Ergin Ataman yönetiminde çıktığı ilk maçta Khimki karşısında 3 çeyrek olumlu işler yapabileceğinin sinyalini veren temsilcimiz, Olimpiakos karşısında biraz daha ilerlediğini gösterdi ancak savunmadaki olumlu işler hücuma yansımayınca salonu üzgün terketti. Savunmada yardımları daha agresif yapan, adam değişmekten artık korkmayan Efes, rakibine ilk 4 dakikada 4, 3. çeyrekte ise tam 8 top kaybı yaptırdı. Yani enerjisinin yüksek olduğu anlarda istediklerini yaptı. Ancak kazanamama baskısı, hücumda bomboş turnikelerin kaçmasına neden olunca, o hatalar bir türlü skora yansımadı. Çok kötü gününde olmasına rağmen, sürekli potayı düşünen Ledo'nun tercihleri, konuk takımın devrede 33-25 önde olmasının en önemli nedenleri arasındaydı. 2. yarıda Ataman hücumda McCollum'a alan yaratmaya çalıştı. Simon'dan gelen şutlar da bu düzene katkı sağladı. Ancak Dunston ile Stimac'ın devreye girememesi ve şutları sokan Spanoulis etkisi, konuk takımı ayakta tutmayı başardı. 3. çeyrekte rakibin 8 top kaybına karşılık 1 top kaybetmişken bunu avantaja çevireme nedeni, hücumdaki hatalardı. Son dakika içinde McCollum'ın faulleriyle farkı 1'e indirmişken yapılan iyi savunma sonrası verilen hücum ribauntu ile direnç kırıcıydı. McCollum'ın son denemesinde 3 sayı isabeti çıkmayıp, taktik faul tercihi de gelmeyince, Komşu evine mutlu dönmeyi başardı.
Milliyet


Finali Yapalım 
Süper Lig'de 5 maçlık galibiyet serisi yakalayan Fenerbahçe'de Atiker Konyaspor maçı büyük önem taşıyor. Ligde zirve iddiasında bir hayli güçlü konuma gelen sarı-lacivertlilerde, bu mücadele final maçı olarak görülüyor. Teknik direktör Aykut Kocaman, oyuncularıyla yaptığı toplantıda bu konuya değindi. Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası oynanan oyun ve toplanan 15 puanın tam olarak karşılığının alınması için bugünkü deplasmandan üç puan almak zorunda olduklarını belirtti. Deneyimli çalıştırıcı, oyuncularından ilk yarının final maçını da kazanıp görevi tamamlamalarını istedi. Bu maçtaki galibiyetin ikinci yarıda kendileri için önemli bir güç ve moral kaynağı oluşturacağını belirten başarılı teknik adam, öğrencilerinden son beş maçtaki seri galibiyetlerin rehavetine kapılmamalarını istedi. Öte yandan, Fenerbahçe'de kazanan kadro mecburi olarak bozuldu. Bugün savunmanın tamamına yakını ile orta sahada ciddi değişikler söz konusu olacak. Skrtel ve Neustadter'in yokluğu orta saha kurgusunu da etkileyecek. M.Topal-Souza ikilisinden biri mecburen savunmaya geliyor. Souza'nın savunmaya gelmesiyle birlikte taşlar yerinden oynayacak. Son haftalarda takıma girmekte zorlanan Ozan Tufan ise bu bölgede görev yapacak. Ayrıca Şener de cezalı. Isla'nın bu boşluğu kapatması bekleniyor.
Milliyet


"TEK DİLEĞİM ŞAMPİYONLUK" 
Trabzonspor'da bu sezon attığı gollerle müthiş bir dönüş yapan Burak Yılmaz, tek isteğinin bordo-mavili takım ile sezon sonunda şampiyonluk yaşamak olduğunu söyledi, "Herhalde Allah'tan başka bir şey istemem. İnşallah Allah'ım bu duyguyu bu şehirde bana nasip eder" diye konuştu. Rıza Çalımbay'ın göreve gelmesiyle iyi bir çıkış yakaladıklarını belirten tecrübeli golcü, "Aslında yapmamız gereken, böyle seri maçlar kazanmasıydı. Bu çıkışı neye bağlıyorsunuz derseniz; bir hoca değişikliği yaşadık, bunun etkisi oldu. Bunu söylerken Ersun hocayı yerin dibine sokmamak lazım. Çünkü onun da büyük emekleri, katkıları olmuştur. Rıza hocanın tarzı, farklı. Oyuncular olarak birbirimizi iyi tanıyoruz. En önemlisi takım olabildik" dedi. Bordo-mavili takımın hedefinin her zaman belli olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz şöyle devam etti: "Zannediyorum ki son zamanların en çekişmeli, en güzel, en rekabete açık ligi oluyor. Nerelerden geldiğimize bakacak olursak Trabzonspor'un üst sıradaki takımlarla arasında büyük bir fark yok. Şu anda sadece Karabükspor maçını düşünüyoruz, maçlara tek tek bakıyoruz." Kendini yere attığı yönündeki eleştirilere de cevap veren bordo- mavili futbolcu, "Genç değilim. İnsanların ne dediğini kafama takmayacağım. Sahaya çıkar elimden gelenin en iyisini veririm" ifadelerini kullandı.
Milliyet


HİÇ GİTMEMİŞTİM Kİ 
Dördüncü kez 1.5 yıllığına göreve gelen Fatih Terim, "Hayatım burada geçti" diyerek Galatasaray'ın kendisi açısından önemine dikkat çekti, "Demek ki hiç gitmedim" ifadesini kullandı. Terim, "Zaman zaman ayrılıklar oluyor. Ayrılıklardan ziyade bağlılıklar daha ağır basıyor. Galatasaray'ın son aylardaki durumuna baktığımızda 'neden olmasın' diyen benim. Gelip benden Galatasaray'ın ihtiyacı var denildiğinde görev almam gerekti. Elimi taşın altına sokmam gerektiği için buradayım" ifadesini kullandı. Terim, şöyle devam etti: "Bu bir meydan okuma ama Galatasaray benim için takımdan öte bir duygu. Bir takım geldi, teklif yaptı değil. Galatasaray benden görev istediği zaman, hiçbir zaman kaçmadım. Kariyerimi riske attım ama kariyerimi Galatasaray'da yaptım. Kazandığım yerde kaybetmek beni üzmez. Karakterimde isyan var. Devre arası hiç takım almadım ama ihtiyaç varsa son maç da olur. Yarın yine gideriz, yine geliriz. Zaten 'Git' diyorlar gidiyoruz, 'Gel' diyorlar geliyoruz. Benim de kendime göre hayallerim var. Eksik olan bir şey var. Kolay olmadığını biliyorum. Büyük işler yapıyoruz. Olmaz denen şeyleri yaptık, belki benim de bu olmuş olabilir. Allah yardımcımız olsun. Belki de Allah söyletti." "Dördüncü kez geliyorum, demek ki hiç gitmedim" diye konuşan Fatih Terim, "Bayern'de Heynckes sıkışıldığında gelebilen bir teknik adam. Sizi dünyanın her tarafı istesin ama camianız istediğinde çok farklı oluyor. Mesela 1996'da Arsene Wenger ile geldi. Acaba ben 21 yıl kalsam ne olurdu. Düşünmeden edemiyorum. Benim de hatam var muhakkak. İstikrar sahada da olmalı. Ben oyun anlayışımızı en kısa zamanda oturtarak ciddi işler yapan G.Saray çıkaracağımızı düşünüyorum. 1996'dan daha heyecanlıyım. Umarım mutlu sona ulaşırız. Antalya kampı dönüşü Florya'yı tanıyamayacaksınız. Biraz hareketlendireceğiz" diye konuştu.
Milliyet 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme