24 Aralık 2017 Pazar

24.12.2017 Genel Gündem24.12.2017 Pazar
TÜRKİYE 

Hakkari'ye 24 Saat Su Sözü 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Hakkâri'de terör örgütü destekçisi belediye başkanının zamanında günde ancak 1.5 saat su verilirken bugün 13 saat su veriliyor. Önümüzdeki yıl yatırımların tamamlanmasıyla inşallah 24 saat kesintisiz su verilecek" dedi. AK Parti Hakkâri ve Şırnak il kongresine katılan Erdoğan, şu mesajları verdi: "O çukurlu günleri biz çukura gömdük. Bazen üzülüyorum. Niye? Yüksekova'da hastane yaptık, açılışına geldim. Fakat tehditlerle kimseyi o gün o açılışa göndermediler. Marifet iltifata tabidir. Ben Hakkâri halkını sevdiğim için bu lüks hastaneleri yaptık. Eğer bugün Hakkâri'de, Şırnak'ta, bölgemizde yatırımların azlığından, işsizliğinden yüksekliğinden şikâyet ediyorsak bunun birinci sebebi terördür. Hakkarili, Şırnaklı kardeşlerimiz kendi yaşadıkları yerlerdeki imkânları değerlendirmek varken niye sürekli göç etmek, niye yuvasını başka yerlere taşımak zorunda kalsın? İşte bu amaçla önümüzdeki bahardan itibaren uzun zamandır güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasaklarını inşallah kaldırıyoruz. Ama yaylalarınıza lütfen sahip çıkacaksınız. Yaylalara sahip çıkacak mıyız? Teröristlere kalkıp da en ufak bir tehditte 'Al sana bir baş havyan' diyecek misiniz, mesele o. Eğer öyleyse buyurun yaylalara çıkın, güvenlik de bizden inşallah. Yayla yasakları kalktığında Hakkâri'den hayvancılık konusunda büyük bir atak bekliyoruz.
Hürriyet


'2019'da O Adaların Tamamını Alacağım' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunanistan'ın Ege'de 18 adayı işgal ettiğine ilişkin açıklamaya "Gel de al" karşılığını veren Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'a, "2019'da geleceğim, o adaların tamamını alacağım" dedi. Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bir restoranda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Yunanistan Savunma Bakanı bana cevap verdi, 'Gel de al' diyor. 2019'da geleceğim, o adaların tamamını alacağım. Bunu niye söylüyorum? Bir dönem bunlar Kıbrıs için de söylüyorlardı 'Gel de al' diye. Rahmetli Ecevit ne yaptı? Çıktı ve gitti aldı. Bitti, o kadar. Korkudan cevap bile veremiyor. Hani dünya lideriydin kardeşim, herkes önünde titriyordu. Süleyman Şah Türbesi'ni topraklarımızdan kaçırdık. Sonra da kalkacaksın bana 'Ben milliyim' diyeceksin. Olmaz, ben gerekirse orada şehit olurum ama toprağımı korurum. Ege adalarının 18'inde Yunanlılar askeri birliklerini kuracak, askerlerini götürecekler konuşlandıracaklar, ben bunu dile getireceğim, tek cümle bile etmeyeceksin. Kimsin sen? Hani milliydin, niye demedin Yunanistan Savunma Bakanı'na 'Sen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anamuhalefet partisini tehdit edemezsin kardeşim.' Niye demedin?"
Hürriyet

Soğuk Ve Kar Geri Döndü! 
Tüm yurdu etkisi altına alan dondurucu soğuklar ve kar yağışı nedeniyle, birçok kent beyaz örtüyle kaplandı. Kocaeli'nin yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 52 santimetreyi bulurken, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik'e mevsimin ilk karı düştü. Kocaeli'nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından, Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Kartepe'de kar kalınlığı 52 santimetreye ulaştı. Vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için çalışan ekipler, cadde ve sokaklarda tuzlama ve kaldırım temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Edirne'nin Keşan ilçesinde önceki akşam başlayan kar yağışı, yüksek kesimlerde etkisini arttırdı. Keşan-Gelibolu karayolu Korudağ mevkiinde TIR'ların kayması nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Tekirdağ'da mevsimin ilk kar yağışı, önceki akşam başladı. Yağış nedeniyle Çorlu Havalimanı'ndan yapılması planlanan eğitim uçuşları iptal edildi. Hava sıcaklığının eski 1 derece ölçüldüğü Çanakkale'de kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Sert poyrazla birlikte etkili olan tipi nedeniyle yolda kalan sürücüler zor anlar yaşadı. Karayolları ekipleri bağlantı yollarının kapanmaması için çalıştı. Yollarda olanlara sıkıntılı anlar yaşatan kar, üniversite öğrencileri için ise eğlence aracı oldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi'nde öğrenciler karın keyfini kar topu oynayarak çıkardı. Kar sürprizini yaşayan bir diğer kentte Bursa oldu. Mevsimin ilk karının düştüğü kentte birçok ilçe beyaz örtüye büründü. Eskişehir, Kütahya ve Bilecik'te de zaman zaman etkili olan kar nedeniyle bazı bölgelerde önlem amacıyla tuzlama çalışması yaptı. Kışın en sert yüzünü gösterdiği bölgelerden biri olan Doğu Anadolu'da da birçok kentte dondurucu soğuklar yaşanıyor. Bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfır derece ile Ardahan'da ölçüldü. Bolu'da etkili olan kar yağışı nedeniyle D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinde TIR'ların geçişi durduruldu. Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı bölgede, sürücüler, TEM'in Bolu Dağı Tüneli bölgesinde elektronik levhalarla hız yapmamaları konusunda uyarıldı. Yol üzerinde denetimlerini artıran trafik ekipleri kar lastiği olmayan araçlara izin vermezken, karayolları ekipleri de trafiğin aksamaması için kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.
Milliyet

'Kanundan haberi yok bol keseden atıyor' 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkent olarak tanıyan kararının BM'de kabul görmemesine ilişkin, "Amerikan'ın başkanı bir gün çıktı böbürlenerek imzasını da göstererek bir kağıda imza attı. Kudüs'ü Amerika'nın başkenti yapacakmış; pardon İsrail'in başkenti yapacakmış. Aynılar zaten; ha Amerika ha İsrail. 'Ben yaptım oldu' demekle oluyor mu?" Yıldırım, partisinin Bartın ve Karabük il kongrelerine katıldı. Yıldırım, kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle Bartın'a kara yolu ile geldi. Yıldırım, şu mesajları verdi: Meclis'te 16'ncı bütçemizi yaptık. Cumhuriyet tarihinde bu kadar üst üste hizmet eden başka iktidar olmadı. Milletin partisine, Ak Parti'ye bu nasip oldu. Bütçemiz kabul edildi. 2018 bütçesinde ne var. Eleştirenler, beğenmeyenler, her şeye kulp takanlar burada da boş durmadı. 2018 bütçesinde ne var derseniz; büyüme var kalkınma var, refahın artması var, iş var aş var aydınlık Türkiye'ye açılan kapılar var. Türk ekonomisi güven ve istikrar ortamında büyümeye devam ediyor. Son çeyrekte yüzde 11,1 büyüme gerçekletirdik. Türkiye'nin iyi yolda olduğunun en açık göstergesidir.
Milliyet

'Mustafa Kemal'in Askerleri' Kubilay'ı Andı 
İzmir'in Menemen İlçesi'nde 87 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Yıldıztepe'deki şehitlikte düzenlenen iki törenle anıldı. Anıtta ilk olarak resmi anma töreni gerçekleştirildi. Ardından da Menemen Tren Garı'nda toplanan vatandaşlar, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye slogan atarak Yıldıztepe Şehitliği'ne yürüdü.. Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı anma programında önce Yıldıztepe Şehitliği'nde resmi tören düzenlendi. Törende, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kubilay Ailesi üyeleri hazır bulundu. Anıta çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve diğer şehitler için tören mangası tarafından saygı atışı yapıldı. G.Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın mesajının okunmasından sonra TSK adına konuşan Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç, "Kubilay vatanseverlik demektir. Gericiler karşısında boyun eğmemek demektir. Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar, onların emanetlerine sahip çıkacağız" dedi. Daha sonra Kubilay anısına yapılan koşuda dereceye girenlere madalyaları verildi. Resmi tören protokol üyelerinin, şehitlikteki mezarlara karanfil bırakmasıyla sona erdi.
Vatan

TSK'dan Yeni İhraç Dalgası! 
Başbakan yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın 'Kısa sürede yayınlanacak' dediği iki yeni Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) sona gelindi. Kulislere yansıyan bilgilere göre iki KHK yaklaşık 150 maddeden oluşacak. Çok kapsamlı olacağı konuşulan KHK'larda çok sayıda ihraç ve yine sınırlı sayıda da olsa bazı göreve iade kararları bekleniyor. İhraçların büyük kısmının Türk Silahlı Kuwetleri'nden olacağı ve sayının 400'ü bulacağı öne sürülüyor.Yeni KHK'larda yüksek yargıda da bir dizi yeni düzenleme yapılacağı konuşuluyor. KHK'daki yeni düzenlemeyle Yargıtay ve Danıştay'da üye sayısı artırılacak. Ayrıca darbe ve terör davalarının temyiz incelemesinin İstinaf'a gitmeden doğrudan Yargıtay'da yapılması sağlanacak. Bu şekilde davaların daha kısa sürede sonuçlandırılması sağlanacak. Yeni KHK'larda ekonomik düzenlemeler de var. 23 ilde kurulması planlanan Cazibe merkezleri projesi bunlardan biri. Bir milyona yakın taşeron çalışanın beklediği kadro düzenlemesi de KHK ile yapılacak. KHK'ların ne zaman yayımlanacağı merak konusu. Kulislerde 25 Aralık Pazartesi ve 31 Aralık Pazar günü öne çıkıyor. Yılın son günü yayınlanacağını söyleyenler taşeron düzenlemesine vurgu yaparak, bu tarihin sözleşmelerin yenilenme tarihi olduğuna dikkat çekiyor.
Vatan

DÜNYA 

Ukrayna'ya Tanksavar Rusya'yı Kızdırdı 
Kuzey Kore'den Suriye'ye kadar birçok bölgede yaşanan ABD ile Rusya arasındaki gerilim, Ukrayna'da da büyüme işaretleri gösterdi. Ukrayna ordusuna daha önce ekipman ve eğitim desteği sağlayan, özel şirketlere de tüfek gibi silahlar satma izni veren ABD, bu kez desteğini bir adım daha öteye taşıyarak Javelin tipi antitank füzeler tedarik etme kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ukrayna'ya silah satışıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD, Ukrayna'nın uzun vadeli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye geliştirilmiş savunma kabiliyetleri temin etmeye karar vermiştir" ifadelerine yer verildi. Amerikan basını, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberlerde bu yardımın 210 adet antitank füzesi ve 35 füze fırlatma rampasını kapsadığını yazdı. Buna göre ABD, Ukrayna'ya 47 milyon dolarlık askeri satış yapacak. Washington'dan gelen bu hamle Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara tank verdiği iddia edilen Rusya'yı rahatsız etti.
Hürriyet

Filistin'de Sular Durulmuyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının ardından bölgede Filistinliler ile İsrail askerleri arasında yaşanan gerginlik ve çatışmalar devam ediyor. İsrail askerlerinin, Kudüs, Gazze ve Batı Şeria'da ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki için düzenlenen gösterilere müdahalesinde önceki gün 2 Filistinli hayatını kaybetti, 247 kişin yaralandı. Beytullahim'de düzenlenen gösterilerde, İsrail askerleri, aralarında "Noel Baba" kıyafeti giyen kişilerin de bulunduğu göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermiler kullandı. Noel Baba kıyafetli bir kişinin yaralandığı görüldü. Öte yandan cuma günü gerçekleşen olaylarda İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Türk vatandaşlarının sayısının üç olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan Abdullah Kızılırmak ile Mehmet Kargılı'nın, "İsrail polisini darbetmek ve polise mukavemetle", daha önce gözaltına alındığı öğrenilen Adem Koç'un da "kamu düzenini bozmak ve yasadışı gösteriye katılmakla" suçlandığını belirtildi. Gözaltına alınan 3 Türk vatandaşı, İsrail mahkemesince kefaletle serbest bırakıldı.
Milliyet

BM'den Kuzey Kore'ye Yeni Yaptırım Kararı 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), kıtalararası balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye oy birliğiyle yeni yaptırımlar getirdiği bildirildi. BM'den yapılan yazılı açıklamada, yeni yaptırımların özellikle Pyongyang ekonomisini hedef aldığı ve yaptırımlarla ekonomik alanı giderek daralan ülkenin füze denemelerinden vazgeçmesi için çalışıldığı kaydedildi. BMGK'de Çin ve Rusya'nın da desteğiyle kabul edilen karara göre, Kuzey Kore'ye ihraç edilen rafine petrol ürünlerinin yüzde 90'ının bloke edilmesi ve yurt dışında çalışan Kuzey Kore vatandaşlarının 24 ay içerisinde ülkeye dönmesi öngörülüyor. Aynı kararda, Kuzey Kore'ye ihraç edilen ham petrolün yıllık sınırının 4 milyon varile çekilmesi konusunda da mutabık kalındı. Oylamanın ardından açıklama yapan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "oylamanın Pyongyang yönetimine çok açık bir mesaj gönderdiğini" dile getirdi. ABD Başkanı Donald Trump kararın ardından memnuniyetini Twitter üzerinden paylaştı ve dünyanın "ölüm değil barış" istediğini söyledi. BM aldığı kararlar kapsamında Trump yönetiminin sunduğu "Kuzey Kore'nin bütün petrol ve kömür ithalatının yasaklanması ve hükümet ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un bütün uluslararası varlıklarının dondurulması" önergelerini kabul etmedi.
Milliyet

6 Milyar Dolar Verirse Serbest Bırakılacak 
Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başkanlığındaki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun geçen ay başlattığı operasyonda gözaltına alınan isimler arasında yer alan Prens El Velid bin Talal'a, özgürlüğü karşılığında servetinin üçte birinden vazgeçmesi önerildi. 18.7 milyar dolarlık servetiyle Ortadoğu'nun en zengin kişisi olan Prens Bin Talal, yolsuzlukla mücadele operasyonunda gözaltına alınan en önemli isimlerin başında yer alıyordu. Operasyonun, Kral Selman'ın tahtı oğluna bırakmasından önce Veliaht Prens'in iktidarına muhalefet edebilecek isimlere karşı başlatılan bir 'önleyici hareket' olarak nitelendirilmişti. Suudi tahtında hak iddia edebilecek isimlerin başında gösterilen Bin Talal'in Suudi yetkililerle 'kefalet' ücreti konusunda pazarlık yaptığı öne sürülüyor. Prensin yetkililerin talep ettiği 6 milyar doları nakit vermek yerine, sahibi olduğu Kingdom Holding'in bir bölümünü devlete devretmeyi önerdiği söyleniyor. Avukatları, Bin Talal'a yöneltilen hiçbir resmi suçlama bulunmadığını, ancak prensin özgürlüğüne kavuşmasının pazarlıkların ne şekilde sonuçlanacağıyla doğrudan ilintili olduğunu kaydetti. Wall Street Journal gazetesine konuşan prense yakın bir kaynak, Bin Talal'ın hakkında 'düzgün' bir soruşturma yürütülmesini talep ettiğini ifade etti. Yerel basında çıkan haberlerde, gözaltına alınan 200'ü aşkın kişinin büyük bölümünün, servetlerinin bir bölümünü devlet hazinesine bağışlamayı kabul etmelerinin ardından serbest kaldıkları belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8668-3,8685
Euro: Euro 4,5459-4,5492
Sterlin: 5,1553-5,1588
Gram Altın: 156,0956-156,2214

Kolay Sınavla Kadro 
Taşeronlarla ilgili düzenlemenin ana hatları açıklanırken hâlâ yanıt aranan sorular da var. Bu soruların yanıtları, hazırlanan kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra netleşecek. Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre, düzenlemenin ana hatları oluşmuş durumda. Ancak merak edilen konuların başında 'kadroya geçiş sınavı'nın nasıl olacağı geliyor. Yaklaşık 850 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kadro sınavı konusundaki soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerin yüreğine su serpti. Yapılacak sınavın Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) gibi olmayacağını dile getiren Bakan Jülide Sarıeroğlu, sorulacak soruların da kolay olacağını belirtti. Yapılacak sınavda 10 üzerinden 6 alanın daha sonra sözlü sınava gireceğini ifade eden Jülide Sarıeroğlu, "Bu sınav kadroya alınacak kişi sayısının düşürülmemesi için eleme sınavı niteliği taşımayacak. Taşeron işçiye kadroda bir ayrımcılık, yaş ve eğitim kriteri yok. Asıl iş ve yardımcı iş ayrımı da olmayacak. Mevzuat gereği usulen bir sınav yapılacak" dedi.
Posta

Piyasalarda Yıl Sonu Rehaveti 
Piyasalar yılı kapatmaya hazırlanırken olumlu hava sürüyor. Borsada yükseliş, faiz ve döviz tarafında ise düşüş eğilimi hakim. Bu görünümde büyüme başta olmak üzere ekonomi ağırlıklı gelişmelerin ve bazı gergin gündem konularının geride kalmasının payı var. Özellikle Merkez Bankası faiz kararları büyük dalgalanmalara neden olmadı. Yine gerilen siyaset ve Kudüs eksenli Ortadoğu kaynaklı gelişmeler de öyle. Ancak ABD'de karar aşamasına gelinen Zarrab davası sonuçlarına göre önemli olacaktır. Olası bir olumsuzluk halinde bankaların yanında olunacağı mesajı hükümet tarafından verilese de karar ve sonrası için piyasalarda temkinli bir bekleyiş var. Ceza veya yaptırım gelir mi? Gelirse tutarı ve boyutları ne olur gibi sorular tedirginlik kaynağı olurken daha hafif tahribatla geçiştirilebilir diye bekleyenler de yok değil. Bu aşamada tahmin etmek zor elbette. Bu açıdan sonuçları görmek gerekecek. Dış piyasalarda görünüm aynı. Oldukça iyimser bir hava var. ABD vergi reformunun da desteğiyle başta Dow Jones Endeksi (ABD) olmak üzere borsalar çıkış trendlerini sürdürüyor. Dolar ve ABD tahvil bono faiz oranlarındaki hafif gerilemeler altın fiyatlarına tepki alımı olarak yansımış durumda. Ancak bu aşamada ciddi bir yükseliş görülmüyor. İç piyasalardaki gram/TL fiyatına ise dolar/ TL kurundaki gevşeme nedeniyle etkileri zayıf. Yabancı yatırımcıların tavrına baktığımızda ise Türkiye için pozitif görünümün korunduğu söylenebilir. Yabancı yatırımcılar 15 Aralık haftasında borsada 8, tahvil bonoda tarafında ise 226 milyon dolarlık net alım yapmışlar. Aralık ayının ilk üç haftasında ise borsada 37 milyon dolarlık satış, tahvil bonoda 273 milyon dolar alımdalar. Dışarıda devam eden risk iştahının yansımaları yüksek faiz nedeniyle daha çok tahvil bono tarafına olmuş. Alımlara bağlı olarak tahvil bono faiz oranlarında yaklaşık 1-1.5 puanlık düşüşler gerçekleşti. Dış dünyadaki faiz oranlarını dikkate aldığımızda hala Türkiye'deki faiz oranlarının cazibesini koruduğunu söylemek mümkün. Yabancı bakışındaki iyileşmenin geçen hafta devam ettiğini gösteren bir başka gösterge 230'lu seviyelerden 160'lı seviyelere gerileyen Türkiye'nin 5 yıllık CDS oranlarının nerede ise eylül dip seviyelerine yaklaşmış olması. Bu gelişmede dış piyasa katkısı var elbette. Bu noktada bir parça Güney Afrika'daki siyasi gelişmelerin gelişen piyasalara ve para birimlerine olumlu etkilerini de dikkate almak gerekecek. Önümüzdeki döneme projeksiyon tutacak olursak olumlu gelişmelerin en azından kısa dönem için önemli ölçüde fiyatlandığını gösteriyor. Bu açıdan nispeten daha zor bir piyasa görebiliriz.
Hürriyet

MTV'ye Yüzde 25 Zam Meşrubata Ötv Geldi 
2018'd e, vergi, harç ve cezalar da zamlanacak. Bakanlar Kurulu'nun ilave bir karar almaması halinde harç ve cezalar yüzde 14.47 oranında artacak. 1 yıllık pasaport harcı 200.9, iki yıllık 327.8, 3 yıllık 465 ve 4-10 yıllık olanlar ise 656 liraya çıkacak çıkacak. B sınıfı ehliyet harcı 495 lira olurken, A, F ve H tipi ehliyetlerin harcı 164 liraya çıkacak. Uluslararası ehliyetler de 330 lira olacak. Avcılık belgesi dernek üyeleri ve üye olmayanlar için 201 ve 220 lira olarak belirlenecek. Yılbaşından itibaren kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206 liradan 235 liraya çıkarken, alkollü araç kullananların cezası ilk yakalamada 1002, ikinci yakalamada 1256 olacak. Direksiyonda ikinci defa alkollü yakalananlar ise 1098 yerine 1256 lira ceza ödeyecek. Yeni yılda hız sınırını yüzde 30'a kadar aşan sürücüler 235 lira, yüzde 30'un üzerinde aşanlar 488 lira ceza ödeyecek. Emniyet kemeri takmayanlar ve park yasağını ihlal edenler 108 liralık ceza ödemek zorunda kalacak. Beklenen bir diğer düzenleme de içki ve sigarada ÖTV zammı. Temmuzda alkollü içkide vergi artırılırken, sigarada ÖTV zammı yapılmamıştı. Bu yıl da enşasyonla mücedele kapsamında sigara fiyatlarını artıran ÖTV zammının yapılmayabileceği belirtiliyor. İçkide ise zam büyük olasılık olarak görünüyor.
Milliyet

Yılın En Uzun Gecesinde E-Ticaret Rekoru Kırıldı 
Dünya çapında milyonlarca alışveriş tutkununun, indirimlerden faydalanmak için beklediği Black Friday indirimlerinden sonra yılın son kampanyası 'En Uzun Gece' indirimleriyle 21 Aralık'ta gerçekleşti. Perakende sektörü ise alışılmışın dışında kampanya günlerini de değerlendirirken, e-ticaret dünyası da 'ekinoks' tarihlerinde yeni rekorlara imza atıyor. 21 Haziran'da 'en uzun gün'ü kitlayan Morhipo.com, 21 Aralık'ta da 'en uzun gece' kampanyası düzenledi. Morhipo.com'un Genel Müdürü Şule Kuban'ın açıkladığı rakamlara göre; 21 Aralık gününde sipariş sayısı bir önceki haftayla kıyaslandığında yüzde 45 artış gösterdi. Toplam ciroda ise yüzde 60'lık bir yükselme yaşandı. En uzun gecede kadınların daha fazla alışveriş yaptığını belirten Kuban, "Bu güne özel hazırladığımız 'hepsi 21 TL' kampanyamızda yer alan giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünleri ilk bir saat içerisinde tükendi. 21 Aralık özel indirimlerimize en çok rağbet gösteren şehir ise yüzde 30 oranla İstanbul, onu yüzde 11 ile Ankara ve yüzde 6 ile İzmir takip etti" dedi.
Milliyet

Geleneksel 'Çereze Zam' Günleri 
Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, yaptığı açıklamada, kuru yemişte pazarın yılbaşı yaklaştıkça hareketlendiğini, firmaların ürünlerini rafa yetiştirme çabasında olduğunu ifade etti. Karaman, tüketimde yer fıstığı, leblebi ve ay çekirdeğinin ilk sıralarda yer aldığını kaydetti. Leblebide, nohut üretimindeki azalmanın etkisiyle önceki yıla göre yüzde 20 fiyat artışı olduğunu, aynı nedenle Antep fıstığının da yüzde 30'a varan oranda zamlandığını aktaran Karaman, ithal ürünlerde de yüzde 14'lük farkın fiyatlara yansıdığını dile getirdi. Fındıkta, toptan piyasada görülen düşüşün henüz perakendeye yansımadığına dikkati çeken Karaman, "Çerezlik ürünlerde enflasyon oranında bir artış oldu. Yılbaşı dolayısıyla bir fiyat artışı söz konusu değil. Nohut, kabak, Antep fıstığı ve incirde üretimin yüksek olması halinde fiyatların normale dönmesini umut ediyoruz" diye konuştu. Yılbaşında Antep fıstığı, fındık ve bademin yoğun talep gördüğünü, yıl genelinde çerez tabağının kuru yemiş fiyatlarına göre değişkenlik gösterdiğini anlatan Karaman, "İnsanların çerez için ayırdıkları bir bütçe var. Örneğin 20 liralık alıyor, bu karışımın içinde hangi kuru yemişlerin olacağını fiyatlar belirliyor" diye konuştu. Sektörün yıllık iç pazar büyüklüğünün 9.6 milyar lira olarak tahmin edildiğini kaydeden Karaman, "Sektör, yıllık cironun 1.1 milyar lirasını Aralık ayında elde ediyor, bunun 375 milyon liralık bölümü sadece yılbaşından kaynaklanıyor" ifadesini kullandı.
Vatan

Cep'ten İnternet Yüzde 71 Kullanımı Arttı 
Cep telefonlarından internet kullanımı bu yılın 3'üncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artışla 313 bin 447 terabayttan 534 bin 778 terabayta yükseldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, Türkiye'de Eylül sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 97.6 penetrasyon oranına karşılık gelen makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dahil, toplam 77 milyon 882 bin 845 mobil abone bulunuyor. Temmuz 2009'da sunulmaya başlanan 3G hizmeti, Mart 2016 sonu itibarıyla 65 milyon 949 bin 652 aboneye ulaşırken 1 Nisan 2016'da 4,5G'nin hayata geçmesiyle bu teknolojiye hızlı bir geçiş süreci yaşandı. Bu yılın Eylül sonu itibarıyla 3G abone sayısı 11 milyon 586 bin 255'e gerilerken, 4,5G abonesi 62 milyon 992 bin 758'e yükseldi. Söz konusu dönemde M2M abone sayısı da 4.3 milyona ulaştı. Aktif 4,5G abone sayısına bakıldığında, cihazı ve SIM kartı bu teknolojiye uygun abone sayısı 28 milyon 5 bin 798 iken 4,5G uyumlu cihaz sayısı 35 milyon 80 bin 678 olarak kayıtlara geçti. Mobil cihazların genellikle 9 yaş üstü kişiler tarafından kullanıldığı varsayımından hareketle mobil penetrasyon oranının yüzde 109.9 olduğu görüldü. 3G ve 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı 56 milyon 508 bin 669'a, sadece 4,5G'yle hizmet alan abone sayısı da 42 milyon 261 bin 936'ya yükseldi.
Vatan

SPOR 

Ve İmparator Sahne Alıyor 
Geçtiğimiz hafta Yeni Malatya'ya yenilen Galatasaray'da teknik direktör İgor Tudor'un görevine son verilmişti. Hırvat hocanın yerine; kulübün efsane ismi Fatih Terim getirildi. Dördüncü kez Cim Bom'un başına geçen İmparator bugünkü Göztepe karşılaşmasıyla birlikte mesaiye başlayacak. Terim ile Sarı-Kırmızılı taraftarlar Türk Telekom Stadı'nda tam bin 563 gün sonra buluşacak. Sarı-Kırmızılı ekipte Yeni Malatya mağlubiyetinden sonra oluşan karamsar tablo Terim'in gelişiyle birlikte tersine döndü. Fatih Terim ve futbolculara tam destek vermeye hazırlanan taraftarlar; Göztepe karşılaşmasının biletlerini tüketti. Bugün Türk Telekom Stadı'nda adeta bir şölen havası esecek. Sahasında oynadığı son 10 maçta 9 galibiyet 1 beraberlik alan Cim Bom, Göztepe engelini kayıpsız geçip, devre arasına Galatasaray, moralli girmek istiyor.
Posta

Kartal Sias'ta Çakıldı 
Beşiktaş deplasmanlarda sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Daha önce 2 mağlubiyetini de (Fenerbahçe ve Gençlerbirliği) dış sahada alan, son 2 deplasmandan (Yeni Malatya ve Kayserispor) 2 puan çıkaran Kartal, Sivas'ta da umduğunu bulamadı: 2-1. 5. Dakika: Kone'nin ceza alanı dışından sert şutunda kaleci Fabri'den seken topu Rybalka tamamladı: 1-0 9. Dakika: Quaresma'nın soldan kullandığı kornerde Talisca topu kafayla kaleye gönderdi. Ziya'dan seken meşin yuvarlağa bu kez Pepe dokundu. Ziya bu kez topu çizgiden çıkardı. 26. Dakika: Talisca ceza sahası içinde Bjarsmyr ile girdiği ikili mücadelede yerde kalınca Cüneyt Çakır, penaltı kararı verdi. Topun başına geçen Negredo skora denge getirdi: 1-1. 39. Dakika: Talisca'nın sağdan kullandığı serbest vuruşta kaleci Tolgahan Acar topu güçlükle çıkardı. 44. Dakika: Quaresma'nın sağdan ceza alanına ortasında arka direkte iyi yükselen Negredo'nun kafa vuruşunda kaleci Tolgahan, topu kornere tokatladı. 52. DAKİKA: Medel'in defansın arkasına attığı şık pasa Talisca gelişine vurdu, kaleci topa sahip oldu. 54. DAKİKA: Rybalka 30 metreden çok sert bir şut çıkardı, top yan direkten döndü. 56. Dakika: Ceza sahası içinde topla buluşan Cenk Tosun'a, kaleci Tolgahan gol izni vermedi. 62. Dakika: Sol kanattan Babel ortaladı, müsait durumdaki Talisca'nın kafa vuruşunda top yandan auta gitti. 66. Dakika: Kone soldan çalımlarla ceza sahasına girdi, vuruşunu yaptı. Fabri'nin ayaklarına çarpan meşin yuvarlağı defans çizgi üzerinden uzaklaştırdı. 83. Dakika: Sağ kanattan kullanılan korner sonrası Bjarsmyr'in altıpastan vuruşunda Fabri topu çizgiden çıkardı. Ancak Cyriac önünde bulduğu meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu: 2-1.
Posta

Filede Dev Final! 
TVF Başkent Salonu'nda yapılan Kadınlar Kupa Voley'de heyecan yarı final maçlarıyla devam etti. Günün ilk maçında Eczacıbaşı Vitra, Galatasaray'ı 3-1, ikinci mücadelede Vakıfbank ise Fenerbahçe'yi aynı skorla devirerek finale yükselen takımlar oldular. Kupada dev final bugün 16.30'da yapılacak. Sarı-kırmızılılar karşısında oyunun kontrolünü sürekli elinde tutan Eczacıbaşı, teknik molasını 12-8 önde geçtiği seti 25-19 kazanarak durumu 1-0 yaptı. Boskovic'in etkili servisleriyse Cim- Bom'un toparlanmasına izin vermeyen ve 12-10 üstün tamamladığı molanın ardından farkı açan Eczacı bu seti de 25-17 galip tamamladı. Maçı çevirmek için bütün gücünü sahaya yansıtan Galatasaray 3. sete hızlı başladı. Ruseva ve Kosheleva ile sayı üreten Aslan, 23-13'te farkı 10 sayıya çıkardı, seti de 25-16 aldı. Dördüncü sette hızını kesmeyen Galatasaray teknik molayı 12-7 önde geçti. Ancak Eczacıbaşı VitrA, 7 sayı kadar geriye düştüğü mücadelede skoru 23-23'te eşitledi ve seti 26-24, maçı da 3-1 kazanarak finale yükseldi. Günün ikinci mücadelesinde ise Vakıfbank, Fenerbahçe'yi 3-1 mağlup ederek hem ligdeki yenilginin rövanşını aldı hem de kupaya bir adım daha yaklaştı. Özellikle Zhu Ting'in skorer oyunuyla rakibine üstünlük sağlayan Vakıfbank, ilk seti 25-15 gibi farklı bir skorla kazandı. İkinci seti 25-23 alan Fener skoru 1-1'e getirse de Vakıf kalan iki seti 25-15 ve 25-19 galip tamamlayarak mücadeleyi 3-1 aldı.
Milliyet

F.Bahçe'nin Islahatı 6. Maçta Bitti 
5 maçlık galibiyet serisi yakalayan F.Bahçe, Konya deplasmanın da bu seriyi bitirdi: 1-1. İlk yarının bitiş maçına çıkarken son günde cezalı 3 oyuncuya Janssen ve İsmail'in sakatlıkları da eklenince bu kadar eksik sarı-lacivertlilerin oyun kurgusunu tamamen değiştirmek zorunda kaldı. KONYA her ne kadar Isla'nın ikramıyla golü bulsa da kaleye geldiklerinde tehlikeyi hissettirdiler. F.Bahçe adına ise ilk golü yemek büyük handikaptı. Cevap çabuk verilse de karmaşık düzen ve kaos futbolu sahne alınca puan kaybı da kaçınılmaz oldu. FORVETSİZ sistemle sıkışık anlarda her maç kazanılmıyor. Fernandao ve Soldado oyuna girdi ama sonucu değiştiremedi. İLK yarısı golsüz eşitlikle geçilen maçta Aykut Kocaman mutlak galibiyet için ikinci devreye çıkarken genç Oğuz'un yerine Soldado'yu oyuna alarak risk aldı. 58'de ise İsla'nın hatası golle sonuçlandı. Tam oyun kuracakken geri pasını karıştıran ve asist yapar gibi Ömer Ali'ye topu veren Isla yenilen golün de mimarı oldu: 0-1. 66'DA gol yüklenen F.Bahçe'de Aatıf ortaladı, Soldado kafayı vurdu, Serkan güzel kurtardı ve topun hakimi oldu. 69'da skora eşitlik geldi. Tıpkı geçen hafta Karabük maçında olduğu gibi Valbuena'nın kornerine Mehmet Topal kafayı vurdu: 1-1. 70'TE bu sefer de Alper, Serkan'ı geçemedi. 85'de ise serbest vuruşa Manyama kafayı vurdu, top direkten döndü. Uzatmada Fernandao'da yakın mesafeden sonra da Valbuena golü atamayınca 1-1'e razı oldular.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme