27 Aralık 2017 Çarşamba

27.12.2017 Genel Gündem

27.12.2017

GÜNDEM
Kudüs İçin Yol Haritası 
ABD Başkanı Donald Trump 7 Aralık'ta İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacaklarını açıklayınca dünyada bir anda gündem değişti. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'daki olağanüstü toplantısı için nasıl hazırlık yapıldı? Papa, İİT toplantısı için İstanbul'a nasıl davet edildi, neden gelmedi? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a telefonda Kudüs konusunda nasıl destek vereceğini hangi sözlerle anlattı? BM'deki oylama devletin zirvesinde nasıl takip edildi? Önümüzdeki dönemde hangi kararlar devreye sokulacak? İşte son 15 günün perde arkası: ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı alacağı haberi Ankara'ya 1-2 Aralık günü gibi geldi. Ankara, bunun doğruluğunu araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile telefonla görüştü. Kalın, McMaster'a ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etme yönünde bir karar alıp almayacağını sordu. McMaster, "Başkan'ın böyle bir niyeti, hazırlığı var. Birkaç gün içinde bu açıklamayı yapacak" dedi. Ankara ilk tepkisini o telefon görüşmesinde verdi. İbrahim Kalın, "Büyük hata olur. Sadece İslam dünyasından değil tüm dünyadan tepki gelir, bunu kestirebiliyoruz musunuz" dedi. Ancak McMaster geri adım atmayacaklarını belirterek, barış sürecine katkı sağlayacağını ileri sürdü. Kalın, bunun üzerine nasıl katkı sağlayacağını sordu ve "Bunu barış sürecinin ilk adımı diye planlıyorsanız, barış süreci baştan ölü doğar" uyarısında bulundu. McMaster-İbrahim Kalın telefon görüşmesinin ardından Ankara harekete geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili temaslarda bulundu ve elde edilen bilgiler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Cumhurbaşkanı, "ABD böyle bir yola girerse tanımayacağımızı açıklayacağız. Hemen İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) olağanüstü toplantıya çağıracağız ve konuyu Birleşmiş Milletler'e taşıyacağız. Hemen görüşmelere başlayalım" talimatı verdi. Sözcü Kalın, bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa ile görüşmesini önerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın onuruna verdiği yemekten hemen önce Papa ile telefonla görüştü. Erdoğan, karara Türkiye'nin tepkisini iletti, Papa da ABD'nin kararının yanlış olduğunu düşündüklerini belirtti. Erdoğan, bu görüşmede Papa'yı İstanbul'daki İİT toplantısına da davet etti. Papa, "yoğun programı sebebiyle katılamayacağını ancak açıklamaları ile destek vereceğini" söyledi.
Hürriyet


Şehit Cenazelerinde Gözyaşları Sel Oldu 
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan askerler Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Çam (26) memleketi Kahramanmaraş'ta, Piyade Uzman Çavuş Seyfettin Orkun Çil (25) ise Adana'nın Ceyhan ilçesinde gözyaşları arasında son yolculuklarına uğurlandı. Kahramanmaraş'a getirilen şehit Çam'ın cenazesi Döngele Mahallesi'ndeki baba ocağına götürüldü. Evli ve bir çocuk babası Çam'ın cenazesi, helallik alınmasının ardından mahalle meydanına getirildi. Burada düzenlenen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Vali, tugay komutanı, milletvekilleri ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Ayakta durmakta zorlanan Fulya Çam da şehit eşinin Türk bayrağına sarılı tabutunun arkasından yürüdü. Şehidin 7 aylık oğlu Mustafa ise bir yakınının kucağında babasına veda etti. Şehit Çam, mahalle mezarlığına gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit Piyade Uzman Çavuş Çil'in cenazesi Adana'nın Ceyhan ilçesinde ailesinin oturduğu Camızağılı Mahallesi'ndeki apartmanın önüne getirildi. Şehidin cenazesi, tedavi gördüğü hastaneden doktor kontrolünde getirilen babası Adnan, annesi Gülendam ve eşi Yeşim Çil ile yakınları tarafından karşılandı. 1 çocuk babası Çil'in cenazesi, mahalle mezarlığına getirildi. Törende eşinin cenazesinin yanına kucağındaki bebekleri 1.5 yaşındaki İrem ile gelen Yeşim Çil, uzun süre gözyaşı döktü. Küçük İrem, babasının tabutunu ve fotoğrafını sevdi. Kılınan cenaze namazının ardından Çil gözyaşlarıyla toprağa verildi
Milliyet

Deaş'ın Parmak İzi Oyunu 
Polis, DEAŞ üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanan örgüt üyelerinin verdiği bilgiler ve en son yakalanan sözde Kırşehir sorumlusunun sorgusunun ardından kent merkezindeki iki hücre evine baskın düzenledi. İlk evde DEAŞ adına düzenlenmiş çok sayıda evlilik cüzdanı şeklinde belgeler bulundu. Belgelerin en başında DEAŞ bayrağı, alt kısımlarda ise evlenen kişinin fotoğrafları, doğum tarihleri, anne ve babalarının isimlerinin bulunduğu dikkati çekti. Aynı evin mutfak bölümünde arama yapan ekipler, yemek yapımında kullanılan eşyaların içine gizlenmiş vaziyette sözde evlilik cüzdanındaki kişilere ait düğün fotoğrafları, ziynet eşyaları, örgüte ait kimlik kartları, Suriye ve Irak devletleri adına çıkarılmış kimlikler, çok sayıda dolar ve Türk lirası ele geçirdi. Evin gizli bölümlerinde bulunan parmak izi kalıpları da dikkati çekti. Gerçeklerinin birebir kopyası olarak alınmış 9 ayrı işaret parmağı iziyle ilgili de inceleme başlatıldı. Plastik kaplamalar üzerine kalıpları alındığı anlaşılan ve ölen DEAŞ mensuplarına ait olduğu tahmin edilen parmak izleri, örgütün iç yapılanmasında yer alan kişiler adına bazı işlemlerin yürütüldüğü izlenimi verdi. Ölen örgüt üyeleri adına para transferlerinin yapılması için kullanıldığı değerlendirilen parmak izi kalıplarıyla bulunan 60 bin dolar da bu değerlendirmeyi kuvvetlendirdi. Kırşehir'de, farklı tarihlerde tutuklanan 19 DEAŞ mensubunun yargılanmasına Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmış, bu sanıkların verdikleri ifadeler doğrultusunda aralarında DEAŞ'ın Kırşehir sorumlusu olduğu ileri sürülen şüphelinin de bulunduğu 4 kişi daha yakalanarak tutuklanmıştı.
Vatan 

DÜNYA 
Abd'den Bm'ye Kudüs Faturası! 
ABD'nin Kudüs ile ilgili kararını reddeden tasarının, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylamada büyük çoğunlukla kabul edilmesinin ardından, Washington yönetimi, oylama öncesi sözünü ettiği "yaptırımlar"ın ilk adımını attı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, 2018-2019 mali yılında ülkesinin BM için ayırdığı fonu 285 milyon dolar azaltacağını bildirdi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Haley, kesintiyi "doğru yönde atılmış büyük bir adım" olarak nitelendirirken, "BM'nin etkisizliği ve aşırı harcamaları bilinen bir durum. Bundan sonra Amerikan halkının cömertliğinin istismar edilmesine veya bunun kontrolsüz kalmasına izin vermeyeceğiz" değerlendirmesini yaptı. ABD, her ne kadar 2018-2019 mali yılında BM'nin bütçesine aktaracağı mali kaynağı 285 milyon dolar azaltma kararı alsa da, halen en fazla katkıyı yapan ülke konumunda bulunuyor. BM'nin bundan sonraki ilk iki yıllık periyodu kapsayan 5.4 milyar dolarlık bütçesinin 3.3 milyar dolarını ABD karşılıyor. ABD ayrıca BM çatısı altında yürütülen "barışı koruma çabaları" için de ayrı bir katkı yapıyor. BM'de geçen hafta yapılan Kudüs oylaması öncesi hem Başkan Donald Trump hem de Nikki Haley, ABD'nin kararına karşı oy kullanacak ülkeleri "ekonomik yardımları kesmekle" tehdit etmiş, ancak buna rağmen tasarı 9'a karşı 128 evet oyu ile kabul edilmişti. Bu arada BM'deki ezici karara rağmen ABD'nin ardından başka ülkelerin de büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacağına dair söylemler dikkat çekiyor. En son olarak Guatemala Cumhurbaşkanı Jimmy Morales, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. Bu haberin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tzipi Hotovely, büyükelçiliklerini taşımayı düşünen "en az 10 ülke ile daha iletişim halinde olduklarını" söyledi. İsrail radyosuna konuşan Hotovely, büyükelçiliklerin taşınması konusunda "Bazıları Avrupa'da olmak üzere en az 10 ülke ile temas halindeyiz" ifadelerini kullandı. İsrailli yetkili radyoya verdiği demeçte, Trump'ın açıklamasının büyükelçiliklerin taşınması konusunda "bir dalgayı tetikleyebileceğini" belirtti ve "Şu ana kadar daha sadece başlangıcını gördük" diye konuştu. Hotovely bu 10 ülkenin hangileri olduğu konusunda ayrıntı vermedi. Ancak İsrail radyosu diplomatik kaynaklara dayandırarak bu ülkeler arasında Filipinler, Honduras ve Romanya'nın olduğunu iddia etti.
Milliyet

Suriye'de Sular Isınıyor 
Irak sınır hattındaki Deyrizor kenti ve çevresinde DAEŞ'e yönelik operasyonlar yapan Suriye rejim güçleriyle ABD destekli YPG kuvvetleri, karşı karşıya geldi. Bölgede petrol tesisleri ve kuyularda denetim sağlayan YPG, son olarak Murad petrol kuyusunu ele geçirdiğini duyururken, Şam rejimi de, saldırı hazırlığı yapmaya başladı. Rus savaş uçaklarının desteğiyle Deyrizor kenti rejim güçlerinin denetimine geçerken, omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), kentin kuzeyinde DAEŞ'e karşı ilerleme sağladı. Operasyonlar kapsamında bölgedeki petrol tesisleri ve kuyuların tamamına yakını DSG'nin denetimine geçti. Operasyonlar kapsamında dün bölgedeki Murad petrol kuyusunun da DSG tarafından kontrol altına alındığı açıklandı. Kısa süre önce Suriye'nin en büyük iki petrol kuyusu Tenek ve El-Omer de DSG'nin denetimine geçmişti. Zengin petrol yataklarında kontrolü sağlayan DSG'nin bölgede etki alanını genişletmesi, Suriye rejimini hareketlendirdi. Kısa süre önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ABD ile ittifak yapan YPG'den, "vatan haini" diye söz etmesi sonrası Deyrizor bölgesindeki DSG mevzilerine rejim güçlerince iki kez uyarı amaçlı saldırılar yapılmıştı. Rus ajansı Sputnik ise rejim güçlerinin, Deyrizor kentindeki petrol ve doğal gaz kaynaklarını geri almak için YPG'ye saldırı hazırlığında olduğunu ileri sürdü. Rus kaynakları, DSG'nin Fırat'ın doğusundan çekilmemesi halinde rejim güçlerinin harekete geçeceğini ifade ediyor. Saldırı öncesi DSG'ye yapılan son uyarının da dikkate alınmaması halinde bölgede büyük bir askeri harekâta girişileceği belirtiliyor.
Milliyet 
 
Filistinlilere İdam Cezası 
İsrail Parlamentosu (Knesset), bugün Filistinli mahkumlara idam cezası verilmesine olanak tanıyan yasa tasarısını oylayacak. Savunma Bakanı Avigdor Liberman, tasarının bugün Knesset'te oylamaya sunulacağını duyurdu. İsrail televizyonuna konuşan Liberman, İsrail hedeflerine karşı operasyon düzenleyen Filistinlilerin idam edilmesini öngören tasarının bugün ilk tur oylamaya sunulacağını belirtti. Liberman, "Bu türden bir kanun, ABD kanunlarında da var. Bu nedenle, İsrail'in de dünyadaki en güçlü demokratik sistemin izinden gitmesi tercih edilir" dedi. Liberman, "Hapishaneye giren her terörist, terörist örgütleri, pazarlık (esir takası) amacıyla sivil ve askerleri kaçırmaya teşvik ediyor." diye konuştu. Yasa tasarısının kanunlaşması için parlamentoda yapılacak 3 turlu oylamadan geçmesi gerekiyor. İdam hükmünün olmadığı İsrail'de suçlulara yüzlerce yıl hapis cezası verilebiliyor.
Vatan

Yüzlerce Hayran Mektubu Alıyor 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kendisinden 24 yaş büyük eşi Brigitte Macron mektup alma rekoru kırıyor. 64 yaşındaki first lady'ye hergün, yaşça büyük kadınlardan "Baştan çıkarıcılıkta bize ilham perisi oldun" gibi mesajlar içeren 200 civarında teşekkür mektubu geldiği açıklandı. Danışmanı Pierre-Olivier Costa İngiliz Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda, Brigitte Macron'a teşekkür etmek ve fikir danışmak için gelen mektupların çokluğu karşısında şaşırdıklarını belirtti. Haberde, eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni'nin, first lady sıfatıyla günde ortalama 35 mektup aldığı hatırlatıldı. Brigitte Macron'un Fransa liderinin okuduğu lisede öğretmenlik yaptığı biliniyor. First Lady'nin önceki evliliğinden olan 3 çocuğu bulunuyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8076-3,8093
Euro: 4,5178-4,5208
Sterlin: 5,0923-5,0985         
Gram Altın: 156,9046-157,0101

O Hedef Tamam! 
Türkiye'nin, bu yıl revize edilen ve 156.5 milyar dolara çıkarılan ihracat hedefinin tutturulması için yılın bitimine 1 hafta kala umutlar yüksek. 1 Ocak- 25 Aralık 2017 döneminde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Gümrük Bakanlığı verilerine göre 153 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Hedefe 3.5 milyar dolar kaldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi aralıkta 14 milyar dolar seviyesinde ihracat verisi beklediklerini söylemişti. İhracat hedefi yılın başında 153.3 milyar dolar belirlenmişti. Bu ekimde Orta Vadeli Program'da yenilendi ve 156.5 milyar dolara çıkarıldı. İhracat rakamları TİM, Gümrük Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. TİM verileri külçe altın hariç ihracatçı birliklerinin açıkladığı rakamları içerirken, Gümrük Bakanlığı ve TÜİK verileri altın ihracatını da gösteriyor. 156.5 milyar dolarlık hedef de altının dahil olduğu rakamlar. Yani, TİM verileri Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar, Yaş Meyve ve Sebze, Meyve Sebze Mamulleri, Kuru Meyve ve Mamulleri, Fındık ve Mamulleri, Zeytin ve Zeytinyağı, Tütün, Süs Bitkileri, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Tekstil, Deri, Halı, Kimya, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Otomotiv, Gemi ve Yat, Elektrik Elektronik ve Hizmet, Makine ve Aksamları, Demir, Çelik, Çimento, Mücevher, Savunma ve Havacılık, İklimlendirme, Diğer Sanayi, Madencilik ihracatını kapsıyor. TÜİK ve Gümrük Bakanlığı verilerinde ek olarak külçe altın bulunuyor.
Hürriyet

Enerjiye Olumsuzluğu Ciddi Seviyede 
İnternet Yönetişim Forumu'nun (IGF 2017) on ikinci yıllık toplantısı, bu yıl İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler Binası'nda düzenlendi. Türkiye'den Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri Taha Yücel ile Arif Fırtına, İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Yasin Yiğit ve Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı'nda görevli Üst Kurul Uzmanı Orhan Gümüşsoy'un katıldığı toplantıda internet yönetişimine ilişkin konularda küresel anlamda açık ve kapsamlı diyaloglar gerçekleştirildi. 'Sayısal Geleceğini Şekillendir' teması altında düzenlenen IGF 2017'ye 142 ülkeden toplam 2019 kişi katıldı. Toplantıda, interneti korumak, güçlendirmek ve özellikle az temsil edilen ve henüz internet bağlantıları olmayan kitlelerin internet yönetişimi içinde yer almasını sağlamak için gerekli çalışmaların yapılması çağrısında bulunuldu. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki internet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği üzerinde durularak, sayısal uçurumun (digitaldivide) azaltılması ve dünyadaki herkese eşit erişim imkanının sağlanması gerektiğine dikkat çekildi. Son zamanlarda gündemden düşmeyen şifreli para birimi Bitcoin'in temelini oluşturan blockchain teknolojisinin de ele alındığı toplantıda, bu teknolojinin güvenlik boyutu üzerinde durulurken Bitcoin ve blockchain teknolojilerinin enerji tüketimine ciddi seviyede olumsuz etki oluşturmaya başladığına vurgu yapıldı.
Milliyet 

Taşeronda 5 Yıllık Maliyet 7. 5 Milyar Tl 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Aralık'taki grup toplantısında açıkladığı ve OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı KHK ile hayata geçirilen taşeron düzenlemesinin kamuya getireceği ek maliyetin 5 yıl için asgari 7.5 milyar TL olarak hesaplandığı öğrenildi. OHAL kapsamında yayımlanan son kararname ile, "genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları" ile KHK ekinde listede bulunan bazı diğer özel bütçeli kuruluşlarda 4 Aralık 2017 itibarıyla çalışmakta olan yaklaşık 450 bin taşeron işçisinin, Devlet Memurları Kanunu'nun 4D statüsünde yani, "devlette kadrolu işçi" olarak istihdam edilmesi hükme bağlandı. Düzenleme uyarınca kadroya alınacak taşeron işçilerin en büyük kazanımı, "iş güvencesi" olacak. Ancak bu imkândan, "Türk vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, affedilmiş olsa bile bazı suçlardan makhum olmamış olmak, askerlikle ilgisi bulunmamak, görevi yapmasına engel akıl hastalığı bulunmamak, güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılmış" şartları da aranarak, daha önce açıktıkları davalardan, icra takiplerinden feragat edeceğini beyan ederek 2 Ocak'tan itibaren 10 günlük süre içinde başvurusunu yapıp, uygulanacak yazılı-sözlü ya da uygulamalı sınavda başarılı olanlar yararlanacak.
Milliyet

Rüzgar Hızlı Esiyor 
Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin 2'nci gününde, 8 bölge için planlanan 370 megavattan en düşük teklif alınan 350 megavatlık kapasitenin tahsisi tamamlandı. En düşük teklif, Hatay bölgesi için verildi. Hatay'da kilovatsaat başına -1.83 dolar/cent teklif veren Böğürtlen Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim'e 30 megavat kapasite tahsisi uygun bulundu. Malatya bölgesi için düzenlenen ihalede 11 şirket yarıştı. 80 megavatlık kurulu güç için Tunna Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret, kilovatsaat başına -1.81 dolar/ cent teklif vererek 30 megavat kapasitenin sahibi oldu. Adıyaman'da Errol Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret kilovatsaat başına -1.40 dolar/cent teklif vererek 20 megavat kapasitenin sahibi oldu. Kapasitesi 40 megavat olan Ardahan-Kars bölgesi için Ceres Elektrik Üretim kilovatsaat başına 7.29 dolar/cent teklif vererek 20 megavat kapasitenin sahibi oldu. Erzincan'daki 50 megavata yönelik 4 şirket teklif sundu. Arapgir Elektrik Enerjisi Üretim, kilovat saat başına -1.33 dolar/cent teklifle 48 megavatlık kapasiteyi almaya hak kazandı. 40 megavatlık kapasiteye sahip Kahramanmaraş-Osmaniye bölgesinde, en düşük teklifi veren Güney Res Enerji ve Ak Jeo Enerji'ye 20'şer megavatlık kapasite tahsis edildi. Kocaeli-Yalova bölgesi için 40 megavatlık kapasite, kilovatsaat başına -1.41 dolar/cent ile en düşük teklif veren Karanfil Yenilenebilir Enerji ve Elektrik'e tahsis edildi. 50 megavatlık Yozgat Bölgesi için kilovatsaat başına -1.58 dolar/cent teklif veren Sandeks Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret 30 megavatlık lisansın sahibi oldu.
Vatan

POLİTİKA
Tankın Önüne Yatmayacak Mı 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, sivillere dokunulmazlık getiren düzenlemenin 15 ve 16 Temmuz'u kapsadığını belirterek, "Devlet çete kuruyor demek ne demektir? Devlete hakarettir. Darbe olduğunda vatandaş mücadele etmeyecek mi, tankların önüne yatmayacak mı" dedi. Anadolu Ajansı'na konuşan Bozdağ özetle şunları söyledi:(CHP'nin eleştirileri) Bu düzenleme 15 Temmuz'dan öncesini kapsamadığı gibi 16 Temmuz'dan sonrasını da kapsamıyor. Bunu kim böyle yorumluyorsa ya bu maddeleri okumamıştır ya da okuduğunu anlamıyordur. CHP'nin Genel Başkanı ve sözcülerinin yaptığı yorumlar art niyetlidir. Bu madde geleceği düzenlemiyor. Devlet çete kuruyor demek ne demektir? Bu devlete hakarettir. Darbe teşebbüsü olduğunda sokağa çıkan insanlara hakaret ediyorlar. Türkiye'de bundan sonra darbe olduğunda da vatandaş mücadele etmeyecek mi, tankların önüne yatmayacak mı? Bundan sonra kimse Türkiye'de darbe marbe yapamaz. Vatandaşı korkutuyorlar, bir nevi tehdit ediyorlar. Sizin başınıza ne işler gelir anlamında üstü kapalı tehdit var. Türkiye'de bir daha darbe teşebbüsü olursa sokağa çıkmayın diyorlar. Metinde muğlaklık yok. Bir eksiklik yok. Güneş gibi ortada her şey. 15 Temmuz 2016'da teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki eylemleri bastırmayı kastediyor. Yeni bir düzenlemeye gerek yok. Bu düzenleme genel, özel veya örtülü bir aftır demek, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü önlemek için şehit olanlara hakarettir, onların yakınlarına hakarettir. Gazilerimize hakarettir. Ortada bir suç yok. 15 Temmuz kahramanlarını suçlu ilan ediyorsa CHP, çıksın söylesin. Darbecilere karşı mücadele eden kahramanları himaye eden bir düzenleme yapıyoruz. Sokağa çıkan vatandaşlarımızı kimse suçlu ilan edemez, hiçbir savcı bu insanlarla ilgili soruşturmayı aklının ucundan geçirmez. Sen tankın içindeki darbeci askeri çıkardın, çıkarırken darp ettin diye onlara soruşturma mı açılacak?"
Hürriyet 

Mhp 'Cumhur İttifakını' Tüm Teşkilata Anlatacak 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, partinin il ve ilçe kongrelerinin tamamlandığını ve 18 Mart 2018'de 12. Olağan Kongreyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. Kongre hazırlıkları kapsamında Ocak 2018 itibarıyla 81 ilde tüm teşkilatları ziyaret etmeye başlayacaklarını aktaran Yalçın, "Teşkilat ve tabana, başta 'cumhur ittifakı' ve 'seçim barajı' olmak üzere, siyasi gündeme ilişkin, partinin düşünce ve görüşlerini anlatacağız" dedi. Teşkilatları ziyaret programını divan üyeleri, milletvekilleri ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden oluşan üç veya beş kişilik ekiplerle yapacaklarını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: "2019'a giden süreçte MHP'nin ne yapmak istediğini, ne yaptığını, hangi sebeplere dayandırdığını önce partililerimize ve tabanımıza izah edeceğiz. Karşılıklı bir bilgi alışverişi olacak. MHP'nin nasıl bir tavır ve tarz içerisinde olduğunu izah edeceğiz. Şu anda planlamalar yapılıyor. Bu minval üzere MHP, ocak ve şubat aylarında bütün Türkiye'deki teşkilatlarını tarayacaktır." Yalçın, teşkilat ve tabana yönelik bu kararın MHP lideri Devlet Bahçeli'nin teklifi üzerine MYK'da alındığını bildirdi. Bu toplantıların halka açık olabileceğini kaydeden Yalçın, yeni teşkilatlanmış illere de giderek, onların da görüş ve düşüncelerini alacaklarını ifade etti. Yalçın, terörle mücadeleye ilişkin ise şunları söyledi: "15 Temmuz travmasından sonra henüz halledilmesi gereken birçok problemi var bu ülkenin. Malum terör örgütü ve örgütleriyle hesaplaşması gerekiyor. Hesaplaşma da yargı önünde olur. Gayrikanuni bir şekilde değil. Burada FETÖ'yü de, PKK'yı ve onun uzantıları da kastediyorum. MHP ilk geceden itibaren devlet ve milletinin yanında yer aldığını, seçilmiş siyasi iktidara da destek verdiğini söyledi. O noktadayız."
Milliyet

SPOR 
Çin'e Gitme Kartal Ol! 
Teknik Direktör Şenol Güneş ile kısa süre içinde bir araya gelerek devre arası transfer döneminde izlenecek yol haritasını şekillendirecek olan Beşiktaş Yönetimi, Marouane Fellaini için başlatılan temasları 2018 yılının ilk günlerinde yoğunlaştıracak. Kanada'nın önde gelen kulüplerinden Montreal Impact'ın Atiba Hutchinson'a talip olması ve 34 yaşındaki başarılı futbolcunun devre arasında ülkesine dönme ihtimalini göz önünde bulunduran siyah-beyazlılar, Fellaini ve Manchester United ile yapılan görüşmeleri hızlandırma kararı aldı. Belçikalı futbolcu için İngiliz kulübüyle uzun süredir temas halinde bulunan Beşiktaş Yönetimi ilk etapta Atiba'nın takımda kalmasını sağlayacak. Siyah-beyazlılar, Atiba kalsa da Fellaini'yi devre arasında kadroya katma düşüncesinden vazgeçmeyecek. Buna göre sezon sonunda Manchester United ile sözleşmesi bitecek olan ve bu nedenle zengin Çin kulüplerinin hedefinde bulunan 30 yaşındaki yıldız futbolcu için İngiliz ekibine cazip bir teklif yapılacak. Siyah-beyazlılar, Fellaini'ye de rotasını tamamen Beşiktaş'a çevirmesi için iyi bir yıllık ücret önerecek. Transfer çalışmalarını tamamen Cenk Tosun'un olası satışı planı üzerine kuran Beşiktaş Yönetimi'nin, yaz dönemi için düşündüğü bazı oyuncuları da şimdiden tıpkı Domagoj Vida gibi ön protokolle bağlamayı planladığı ortaya çıktı. Juan Mata ve Hatem Ben Arfa gibi isimleri yakından takip eden siyah-beyazlılar bu oyuncuların başı çektiği transfer listesinden önemli isimleri takıma kazandırmaya çalışacak.
Milliyet

Türkiye'nin Barcelona'sı 
Başakşehir'in son Kasımpaşa maçını izlerken, yemin ediyorum, "Türkiye'nin Barcelona'sını" izliyorum sandım. Barcelona pas oyunuyla rakiplerini perişan ediyor ya, Başakşehir de, Kasımpaşa maçında tam 653 pas yaptı. Öyle "al gülümver gülüm" paslar değil... Hepsi ileriye, hepsi etkili ve rakibi çaresiz bırakan paslar... Denilebilir ki "Barcelona gibi Başakşehir izledin de neden o zaman Kasımpaşa önünde bu kadar zorlandı?" Bu doğru... Ama Başakşehir hem ilk, hem ikinci yarıda o kadar önemli pozisyonları gol yapamadı ki, inanılır gibi değil... Sanki o pozisyonlarda "Nasıl olsa atarız" diye bir boşvermişlik bile vardı. Başakşehir müthiş bir değişim geçiriyor. Geçmiş yıllarda yıldız oyuncudan uzak, takım oyunu oynamaya çalışır, topun rakipte kalmasına izin verir, kontrataklarla sonuca gitmiye çalışırdı. Şimdi yıldızlarla dolu bir kadro var ama gene takım oyunu oynuyor. Üstelik geçmiş yıllarda olduğu gibi rakibi beklemiyor, oyunu rakibe vermiyor, maçın çok büyük bir bölümünü kendi kontrolu altında tutuyor. Yiğidin hakkını teslim edelim: Başakşehir Kulübü iyi yönetiliyor, Abdullah Avcı büyük hoca...
Milliyet

Albayrak Savaşları 
Galatasaray, en büyük sorunlar arasında gördüğü teknik direktör konusunu Fatih Terim gibi güçlü bir formülle çözdü, iş 20 Ocak'taki seçimli genel kurula geldi. Kulislerde büyük hareketlilik yaşanırken, adaylar ve gruplar arasında Abdurrahim Albayrak savaşı çıktı. Terim'in gelişinden sonra ona en yakın isimlerden biri olan Albayrak'ı listesine almak isteyen başkan Dursun Özbek, beklemediği bir gelişme ile karşı karşıya kaldı. Çünkü şu an muhalefetin üzerinde hemfikir olduğu tek isim olarak ön plana çıkan Duygun Yarsuvat'ın da seçim kozları arasında Abdurrahim Albayrak yer alıyor. Üstelik Duygun Yarsuvat'ı ikna projesinde yer alan eski başkan ve yöneticiler de Abdurrahim Albayrak'a en yakın isimler arasında bulunuyor. Bu durum, Özbek'in Albayrak hamlesini sonuçsuz bırakabilir. Albayrak, geçtiğimiz dönemlerde 4 kez yönetime girerken hepsinde de şampiyonluk yaşamıştı. Bu nedenle görünen o ki seçimin en önemli hamleleri arasında Abdurrahim Albayrak ismi geçiyor. Galatasaray'da önceki gece kulübün eski yöneticilerinden Mete İkiz, Sedat Doğan ve Fatih Altaylı gibi isimler, Duygun Yarsuvat'a giderek ikna turlarına başladı. Yarsuvat, "Çalışmalara başlayın ve imzaları toplayın" diyerek öneriye yeşil ışık yaktı. Yarsuvat, kendisinin de finansman çalışmalarına başlayacağını aktardı. Dursun Özbek cephesi ise bu gelişme üzerine harekete geçerek, Serdar Eder ve Ali Öğüdücü gibi isimleri Yarsuvat'a gönderdi. Eder ve Öğüdücü, "31 Ocak itibariyle ağır finansman yükümüz var. Bu yerine getirilmezse tekrar yaptırımlara maruz kalabiliriz" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme