30 Aralık 2017 Cumartesi

30.12.2017 Genel Gündem

30.12.2017
GÜNDEM
Kullanıcı Sayısı 111 Bin'e Düştü 
MİT ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), 11 bin 480 GSM numarasının iradeleri dışında ByLock sunucusuna yönlendirildiğine ilişkin raporu, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın il başsavcılıklarına gönderdiği yazıda ortaya çıktı. Raporda, ByLock sunucularıyla bağlantısı bulunan 123 bin 114 GSM hattının yaklaşık yüzde üçünün "Mor Beyin" adlı hesaba ait uygulama sunucusuna yönlendirildiği kaydedildi. Raporda, toplamda 4 bin 406 GSM numarasının ByLock bağlantısının mevcut olduğu tüm günlerde Mor Beyin sunucusuna bağlantı sağladığı, geri kalan 7 bin 74 GSM hattının da iradeleri dışında ByLock'a yönlendirildiği belirtildi. Savcılığın ByLock kullanıcı listesini de yeniden düzenlediği, yönlendirilenlerin listelerden çıkarıldığı anlaşıldı. Yönlendirilen 11 bin 480 GSM nuramasının listeden çıkarılmasıyla ByLock sunucularıyla bağlantısı bulunan GSM sayısı da 111 bin 634'e düştü. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından 27 Aralık 2017'de tüm il cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen iki sayfalık yazıda, BTK'nın 26 Aralık tarihli raporu ile ByLock listesinden çıkarılanlara ilişkin MİT ve BTK'ca düzenlenen Ek-1, Ek-2, Ek-3 listelerinin ayrıntıları gün yüzüne çıktı. Yazıda, ByLock kullanımında ortaya çıkan sorunlara dair savcılığa intikal eden dilekçe ve itirazların değerlendirildiği, konunun incelenmesi ve araştırılması amacıyla soruşturma açıldığı ve bilgi ve belgelerin MİT ve BTK'ya gönderilerek konunun her yönüyle incelenmesi ve araştırılmasının talep edildiği kaydedildi. MİT tarafından yapılan çalışma sonucunda düzenlenen 20 Aralık 2017 tarihli rapor ve ekinde yer alan Ek-1, Ek-2 ve Ek-3 listelerinin savcılığa teslim edildiği belirtilen yazıda, BTK'dan verilerin detaylı incelenmesi, ByLock bağlantı verilerinin ileri inceleme tekniklerine tabi tutulması, MİT'in düzenlediği rapor ekindeki GSM numaraları ile ilgili kayıtların detaylı incelenmesi, telefon numaralarının ByLock yazılımını kullanıp kullanmadıklarına ilişkin rapor hazırlamasının istendiği ifade edildi. Yazıda, BTK tarafından gerekli çalışmaların yapıldığı ve 26 Aralık 2017 tarihli rapor ve eklerinin savcılığa teslim edildiği
Milliyet


Megakentte Mega Yılbaşı Önlemleri 
Önemli merkezlerde yılbaşı kutlamalarına bu yıl izin verilmeyen İstanbul'da güvenlik tedbirleri artırıldı. Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy'e çıkan yollar yarın araç trafiğine kapatılacak. Sarıyer, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih, Bakırköy ve Kadıköy'e, yarın saat 08.00'den pazartesi saat 08.00'e kadar ağır tonajlı araçların girişi de yasaklandı. İstanbul Valisi Vasip Şahin önceki gün, vatandaşların yeni yıla huzur ve güven içerisinde girebilmesi için 37 bin polis, 4 bine yakın jandarma ve sahil güvenlik ekiplerinin görev yapacağını açıklamıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinden yapılan duyuruya göre, yarın Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi ve bu caddeye çıkan yollar saat 15.00'ten, Taksim Meydanı'na çıkan cadde ve sokaklar ile diğer yollar saat 19.00'dan, Beşiktaş'taki yollar saat 15.00'ten, Şişli'deki yollar saat 16.00'dan ve Kadıköy'deki yollar saat 15.00'ten itibaren yılbaşı önlemlerinin sona ermesine kadar trafiğe kapalı olacak. Beyoğlu'nda Mete Caddesi-İnönü Caddesi trafiğe açık olacak, Sıraselviler Caddesi'ne giriş ve bu caddeden İstiklal Caddesi'ne bağlanan yollar kapatılacak. Sıraselviler Caddesi Taksim Meydanı istikametine trafik akışı, Kazancı Yokuşu'na yönlendirilecek. Şişli'de 16.00'dan itibaren Mim Kemal Öke Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Bostan Sokak, Atiye Sokak, Altın Sokak, Prof. Dr. Fevzi Fevzioğlu Sokak ve Bronz Sokak trafiğe kapatılacak. Sürücüler, Teşvikiye Caddesi, Bayıldım Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'ne yönlendirilecek. Beşiktaş'ta Bebek Arnavutköy Polis Merkezi İstikameti kapatılacak, akım Arnavutköy istikametine, Sekbanlar Caddesi'nden gelen akım Kireçhane Sokak başından geri döndürülüp, Sekbanlar Caddesi'ne verilecek. Kadıköy'de kapatılacak yollar ise şöyle: "Osmanağa Mahallesi'nde Söğütlüçeşme Caddesi'nden Bestekar Dilhayat Sokağı'na giriş, General Asım Gündüz Caddesi'nden Kırtasiyeci Sokağı, Serasker Caddesi, Nailbey Sokağı'na giriş. Caferağa Mahallesi'nde General Asım Gündüz Caddesi'nden Nazmi Bey Sokağı, Sakız Gülü Sokağı, Dr. İhsan Ünlüer Sokağı ve Şair Latifi Sokağı'na giriş, Dr. Esat Işık Caddesi'nden Badem Altı Sokağı'na giriş, Badem Altı Sokak'tan Moda Caddesi'ne giriş, Badem Altı Sokak'tan Cemal Süreyya Sokağı'na giriş, Mühürdar Caddesi'nden Damga Sokağı'na giriş, Albay Faik Sözdener Caddesi'nden Muvakkithane Caddesi'ne giriş noktaları."
Milliyet

Mağarada Sıkışan Terörist Ateş Açtı! 
Erzincan'da bir istihbaratı değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı komando birlikleri ve jandarma özel harekat (JÖH) timlerinin Refahiye ilçesi Söğütlü köyü Koç mezrası kırsalında operasyon başlattı. Mehmetçik'in karla kaplı, ormanlık ve sarp bir arazide kararlılıkla yürüttüğü operasyonda, helikopterle bölgeye inen birlikler, bir süre yürüyerek arazi arama taraması yaptı. Birlikler, bu sırada teröristlerce ormanlık alanda toprak kazılarak yapılan bir sığınağı tespit etti. Birlikleri yöneten Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Aksoylu, terörist bulunduğu anlaşılan sığınağın etrafının askerlerce çevrilmesinin ardından içerideki teröriste, "Devletin şefkatine sığının. Size namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum, teslim olmanız halinde canınıza herhangi bir halel gelmeyecek." şeklinde anons yaparak "teslim ol" çağrısında bulundu. Güvenlik güçlerinin uyarı ateşi sonrası sığınaktan çıkıp güvenlik güçlerine ateş açan bir terörist, yaşanan çatışmada ölü olarak ele geçirildi. Çatışma sonrası, bölge bir savaş uçağı tarafından da bombalandı.
Vatan

DÜNYA 
İran'da 'Farklı' Rüzgârlar 
Suudi Arabistan'dan sonra İran'dan da katı İslami kurallar konusunda yeni adımlar geldi. İran'da "farkında olmadan" tesettüre riayet etmeyen kadınların artık polis tarafından gözaltına alınmayacağı bildirildi. Tesnim Haber Ajansı'nın haberine göre, Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, Güvenli Şehir Tahran Fotoğraf Festivali'nin kapanış programında yaptığı konuşmada "farkında olmadan" tesettüre riayet etmeyen kadınların gözaltına alınmayacağını söyledi. Rahimi, "Bundan böyle farkında olmadan tesettüre uymayan kadınlar, polis tarafından gözaltına alınmayacak, haklarında dosya oluşturulmayacak. Eğitici sınıflar oluşturulup bu derslerde eğitim alacaklar" ifadesini kullandı. Bununla birlikte söz konusu uygulamanın, sadece Tahran bölgesinde geçerli olacağı belirtiliyor. İran'da 1979'daki İslam devrimi sonrası toplumsal muhalefete rağmen kadınlarda tesettür zorunlu hale getirilmiş, kuralları ihlal edenler gözaltına alınmaya başlanmıştı. Yasayı sürekli ihlal eden kadınlara ise yasal işlem uygulanabileceğini vurgulanıyor. Eğitici sınıflar uygulamasının ise sürdüğü, 7 binden fazla kadının burada eğitimden geçirlidiği belirtiliyor.
Milliyet

Küresel Isınma Esprisi 'Üşüttü' 
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan topraklarını etkisi altına alan dondurucu soğuklarla ilgili olarak, 'Çin aldatmacası' olarak gördüğü ve ABD endüstrisine zarar vermek için ortaya atıldığını savunduğu küresel ısınmayla mücadele anlaşmasına karşıtlığını bir kez daha ortaya koyan bir mesaj paylaştı. Trump soğuk uyarılarına ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Doğu kıyısında en soğuk yılbaşı gecesi yaşanabilir. Belki de bu güzelim küresel ısınmanın birazını kullanabiliriz. Küresel ısınmaya karşı diğer ülkeler değil bizim ülkemiz trilyonlarca dolar ödeyecekti. Sıkı giyinin!" ifadelerini kullandı. Associated Press haber ajansı Trump'ın esprisiyle ilgili haberinde, "Trump iklim ve hava durumunun farklı olduğuna değinmedi. Hava durumu bir bölgede daha kısa süre hakim olan atmosfer şartları anlamına gelir, iklim ise bir bölgede uzun süre boyunca gözlenen koşullardır" ifadelerini kullandı. Haberde 'küresel ısınmanın' daha küresel ve ciddi bir durum olduğunun altı çizildi. Küresel ısınmanın varlığını reddeden Trump, ABD'nin BM Paris İklim Anlaşması'ndan çekildiği açıklamıştı.
Vatan 
 
İsrail Askerlerinin Gazeteciyi Vurduğu An! 
İsrail'de Cuma namazı sonrası Kudüs protestolarında gösterileri takip eden gazeteci askerler tarafından vuruldu. Gazetecinin vurulma anı kameralara yansıdı. Ramallah'ın Beytil bölgesinde Cuma namazı sonrası İsrail askerleri, Filistinli göstericilere müdahale etti. Müdahale sırasında İsrail askerleri ile Filistinli göstericiler arasında kalan gazeteciler zor anlar yaşadı. Müdahale sırasında gazeteciler kendilerini korumak için sağlık ekipleri ile birlikte bir duvarın arkasına sığındı. Güvenlikli çıkış anını kollayan sağlık ekipleri ve gazeteciler kendilerinin Filistinli göstericilerin tarafına doğru koşmaya başladı. Bu sırada İsrail askerleri, kendilerini görüntüleyen bir gazeteciyi vurdu. Ayağından vurularak yaralanan gazeteci bir anda yere yığıldı. Yerde yatan gazeteciye ilk müdahaleyi sağlık ekipleri yaptı. Daha sonra gazeteci ambulansa taşınarak hastaneye götürüldü. Olaylarda 2'si gazeteci olmak üzere toplam 9 gazetecinin yaralandığı öğrenildi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8076-3,8093
Euro: 4,5178-4,5208
Sterlin: 5,0923-5,0985         
Gram Altın: 156,9046-157,0101

Asgari Ücret Bin 603 Lira Oldu 
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, 2018 yılı için bin 603 olarak belirlendi. Bu yıla göre yüzde 14.2 zamlanacak olan asgari ücret için işverenlere sağlanan 100 liralık asgari ücret desteği de devam edecek. 2018'de uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için yapılan son toplantı dün yaklaşık 5 saat sürdü. 2018'de uygulanacak yeni asgari ücret, yüzde 14.2 artışla net bin 603 lira olarak belirlendi. Gelecek sene 199 lira zam görecek olan asgari ücret, enflasyonun biraz üzerinde zamlanmış oldu. İşverenin istediği 100 liralık asgari ücret desteğinin de devam etmesine karar verildi. Türk-İş, açıklanan asgari ücrete şerh koydu. Toplantıda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, şunları söyledi: "Milyonlarca çalışanı ilgilendiren böylesine önemli bir konuda görüşmelerimizi titizlikle yaptığımızı belirtmek istiyorum. Kısa bir not olarak, çoğunluk kararı olmadan komisyonumuz bir rakam belirleyemiyordu, onun için müzakerelerimiz bu saate kadar sürdü. Bu belirlediğimiz yüzde 14,2'lik artışla birlikte son 3 yıldır asgari ücrete kümülatif değer olarak yüzde 52 oranında bir artış yaptığımızın da altını çizmek istiyorum. Asgari ücret desteğimizi 2018 yılında da sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum. Çalışanlarımızın hak ettiği payı alması her zaman önceliğimiz oldu. Başbakanımız ve cumhurbaşkanımıza da katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Geldiğimiz noktanın olumlu olduğuna inanıyorum." Yeni asgari ücretin brütü 2 bin 29 lira, işverene toplam maliyeti ise 2 bin 384 lira olacak. Kapıcılar için asgari ücret bin 725 TL olarak belirlendi. Asgari ücret komisyonunda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, asgari ücretin 2018 yılında bin 893 lira olmasını talep etmiş, işveren temsilcisi TİSK ise yaklaşık yüzde 7'lik bir zam teklifinde bulunmuştu.
Milliyet 

6.3 Milyar $ Dış Açık Var 
Dış ticaret dengesi kasımda Gümrük Bakanlığı'nın öncü verilerine paralel yüzde 52.4 artışla 6.32 milyar dolar oldu. TÜİK verilerine göre yılın ilk 11 aylık döneminde ise dış ticaret açığı yüzde 33.8 artışla 67.5 milyar oldu. Gümrük Bakanlığı'nın ay başında açıkladığı öncü veriler kasım ayında 6.3 milyar dolarlık dış ticaret açığına işaret ediyordu. TÜİK verilerine göre ihracat kasımda yüzde 11.2 artarak 14.2 milyar dolar, ithalat ise yüzde 21.3 artarak 20.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı 2016 Kasım ayında yüzde 46.7 iken, 2017 Kasım'da yüzde 49.1'e yükseldi. AB'ye yapılan ihracat, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 17 artarak 6.98 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu. Almanya'ya yapılan ihracat Kasım'da 1.38 milyar dolar olurken, bu ülkeyi 908 milyon dolar ile İngiltere takip etti.
Milliyet 

Gürültücü Komşu 964 TL Ödeyecek 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 2018'de çevreyi kirletenlere uygulanacak idari para cezaları belirlendi, yeniden değerleme oranında artırıldı. Buna göre umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere uygulanacak para cezası 232 lira, kişilerin huzur ve sükunu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde gürültü ve titreşim oluşturan konutlara 964 lira, ulaşım araçları için 2 bin 910 lira, iş yerleri ve atölyeler için 9 bin 719 lira, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için de 29 bin 173 lira ceza uygulanacak. Ayrıca kanun ve yönetmelikte öngörülen yasaklara veya standartlara aykırı ya da gerekli önlemleri almadan atıkları toprağa gömenlere verilecek ceza miktarı 58 bin 351 liraya çıkarken, yasaklara veya sınırlamalara aykırı olarak tehlikeli atıkları bertaraf edenlere 243 bin 156 lira ile 2 milyon 431 bin 628 lira aralığında ceza kesilecek. Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.206 lira, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 2 bin 423 lira ceza verilecek. Kurulması ve işletilmesi yönetmelikle izne tabi tutulan tesisleri yetkili makamlardan izin almadan kuran, işleten veya iznin iptal edilmesine rağmen kurup, işletmeye devam edenler, sonradan değişiklik yapanlar, değişiklikleri tanınan sürede yapmayanlara 58 bin 351 lira para cezası uygulanacak.
Vatan 

Özel Sektöre Yüzde 11 Zam 
Global insan kaynakları ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry Hay Group'un Türkiye genelinde Aralık ayında gerçekleştirdiği araştırma özel sektörde bulunan şirketlerin 2018 yılında çalışanlarına yüzde 11 zam yapacağını ortaya koydu. Korn Ferry Hay Group'un Kasım ayında gerçekleştirdiği araştırmada bu oran yüzde 10 olarak tahmin ediliyordu. İki araştırma arasında ortaya çıkan farklılığın, enflasyon beklentilerinde son dönemde yaşanan artıştan kaynaklandığı belirtildi. Araştırma, şirketlerin yıllık enflasyon beklentilerinin artmasına bağlı olarak maaş zamlarını revize ettiklerini gösterdi. Türkiye ekonomisinin önde gelen yerli ve yabancı 390 şirketin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, önümüzdeki yıl en çok hangi sektörlerin maaş artışına gideceği, hangi sektörlerin maaş artışında biraz daha geride kalacağını da net bir şekilde ortaya koydu. Buna göre otomotiv ana sanayi yüzde 13 ile en yüksek zam oranını yapacak sektör olurken, kimya, enerji dağıtım ve perakende, otomotiv yan sanayi, metal, sigorta ile teknoloji Türkiye ortalamasının üzerinde zam yapmayı planlayan sektörler oldu.
Vatan 

En Büyük Tüpraş, En Kârlı Enka 
Capital dergisi tarafından düzenlenen Türkiye'nin 'En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Araştırma kapsamında ciro, karlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirilen şirketlere 8 kategoride 24 ödül verildi. Araştırmada Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketler ciro büyüklüğüne göre sıralanıyor. Buna göre, Tüpraş, Petrol Ofisi ve THY, 'Türkiye'nin En Büyük Şirketleri' olurken, Çelikler Taahhüt İnşaat, Nurol Makine ve YSE Yapı Sanayi de 'Cirosunu En Çok Artıran Şirketler' arasında yer aldı. 'En Çok Kar Eden Şirketler' kategorisinde Enka İnşaat, Ereğli Demir Çelik ve Turkcell, 'Kârını En Çok Artıran Şirketler' kategorisinde ise Anadolu Cam, Kaptan Demir Çelik ve Çelikler Taahhüt İnşaat ilk 3 sırayı paylaştı. 'En Çok İhracat Yapan Şirketler' Ford Otosan, Tofaş Oto Fabrika ve Arçelik, 'İhracatını En Çok Artıran Şirketler' ise Tepe İnşaat, Sanko Pazarlama ve Enerji Petrol Ürünleri oldu. 'En Fazla Çalışanı Olan Şirketler' kategorisinde BİM, LC Waikiki ve Türk Telekom, 'Çalışan Sayısını En Çok Artıran Şirketler' kategorisinde ise Sinpaş Yapı, Aras Elektrik Dağıtım ve Altın Ateş Kimya yer aldı. Bu yıl 20'ncisi yapılan araştırma kapsamında, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, onur ödülüne layık görülürken, 'Vodafone Dijitalleşme Özel Ödülü'nü ise Borusan Holding aldı.
Hürriyet 

POLİTİKA 
 250 Bin Liralık Tazminat Davası 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki konuşmasında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun 22 Aralık 2017'de TBMM'deki basın açıklamasındaki sözleri nedeniyle 100 bin, 24 Aralık 2017'de CHP'nin Eskişehir İl Kongresi'ndeki konuşması için de 150 bin lira manevi tazminat talep edildi. Dava dilekçesinde, "Davalının, üzerinde konuşulurken özellikle hassasiyet gösterilmesi gereken 'şeref ve namus' gibi çok önemli ve hassas konular üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sarf ettiği ifadeler kesinlikle eleştiri olarak kabul edilemez" denildi ve Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin FETÖ'nün söylemleriyle bire bir örtüştüğü öne sürüldü. Dilekçede, "Bu doğrultudaki söylem ve politikanın örgüt tarafından adı geçen siyasi partiye empoze edildiği hususunda toplumda yaygın bir kanaat oluşmuştur" ifadesi de yer aldı.
Vatan 

Kudüs'ü Konuştular 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko ile dün telefonda Kudüs'le ilgili son gelişmeleri görüştü. Görüşmede, bölgedeki istikrarın kilit taşı olan Kudüs'ün statüsünün korunmasının ve bu hususta yanlış adım atılmamasının son derece önemli olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Françesko , ABD'nin attığı yanlış adıma karşı hazırlanan tasarının, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 21 Aralık'taki oylamasında 9'a karşı 128 oyla kabul edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Üç semavi din için de kutsal olan Kudüs'ün statüsünün korunması için ortak çaba harcamanın önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Francis, ikili ilişkileri ve uluslararası konuları yüz yüze görüşmek üzere önümüzdeki dönemde bir araya gelme hususunda mutabık kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Françesko , görüşmede 2018'in tüm insanlık için barış, refah ve huzur dolu bir yıl olması dileğinde de bulundu.
Hürriyet 

SPOR 
Asamoah Yoksa Behıch Var 
Sol bek transferi Galatasaray'da futbol gündeminin ilk sırasında yer alırken, Cim-Bom, ilk göz ağrısı Kwadwo Asamoah'ın peşinde koşmaya devam ediyor. Sezon başındaki ilk transfer döneminde de Ganalı oyuncuyu kadroya katabilmek için yoğun çaba harcayan sarı-kırmızılılar, bu transfer için yeniden düğmeye bastı. Juventus ile sözleşmesi sezon sonu bitecek olan 29 yaşındaki Asamoah için Torino ekibinin vereceği karar beklenirken, sol bek konusunda B planı belirlendi. Cim-Bom, Asamoah'ı getirememesi durumunda Aziz Behich için Bursaspor ile masaya oturacak. Bu sezon yeşil-beyazlı forma ile 15 lig maçında 5 gol atarak dikkatleri üzerine çeken 27 yaşındaki defansif oyuncuyu teknik direktör Fatih Terim'in çok beğendiği öğrenildi. Terim'in Asamoah'tan gelecek yanıta göre bu transfer için talimat vereceği bildirildi. Avustralya Milli Takımı formasını giyen Behich'in Bursaspor ile 31 Mayıs 2019'a kadar sözleşmesi bulunuyor.
Milliyet 

Çok Çalışma İle Olmuyor 
Fenerbahçe'nin büyük umutlar beslediği ancak bir türlü takıma monte edemediği Salih Uçan, kariyerini Sion'da sürdürüyor. İki yıllık Roma macerasının ardından sarı-lacivertli takıma geri dönen ancak istediği süreyi bulamayan genç yıldız, bu sezon da fazla şans yakalayamayacağını görünce soluğu İsviçre'de almıştı... Yeteneğine ve kendisine güvenen, "Çalışıyorum ama şans verilmesi gerek" diyen genç futbolcu bunu ispat etmek için yeni bir maceraya yelken açtı. Sion'da takımının en etkili ismi olan Salih golleri ve asistleriyle dikkat çekiyor. Biz de Türk futbolunun son dönemdeki en önemli yeteneklerinden biri olan genç oyuncu ile kariyerindeki kırılma noktalarını, keşkelerini ve gelecek planlarını konuştuk... "Avrupa'da oynamak benim için güzel bir şanstı. İtalya ve şimdi de İsviçre'deyim. Hem futbol hem de yaşam farklı. Yalnız yaşayınca, hayatın gerçeklerini daha çok öğreniyorsun. Çünkü ailen, arkadaşların yanında olunca yardım alıyorsun. Yalnız kalınca bütün işleri kendin halletmeye başlıyorsun. Sabah kendin kahvaltını hazırlıyorsun, yıkıyorsun. Hayatı öğreniyorsun, Bütün işlerini bireysel yapıyorsun. Avrupa'da çok fazla kural var. Çöple ilgili mesela. Her çöpün kendi günü ve saati var mesela. Karton, cam, diğer atıklar. Bunları yapıyorsun. Oradaki yaşama adapte olmaya başlıyorsun. Kendi ayakların üzerinde durmayı öğreniyorsun. İnsan kendini daha güçlü hissediyor. Kimseye muhtaç olmuyorsun. Ben bir bireyim ve kendi kendime yaşıyorum artık. Bu çok önemli."
Milliyet

Tok Satıcı Kartal 
Devre arası dönemin en flaş transferlerinden olması beklenen Cenk Tosun- Everton transferinde gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sadece Türkiye'nin değil Avrupa transfer piyasasının da en çok konuşulan isimlerinden biri olan Cenk Tosun için, Everton kulübü futbolcuyla her konuda anlaştı. Siyah-beyazlı oyuncunun tek bir şartı olduğu ve bunun da Beşiktaş Yönetimi'nin istemesi durumunda İngiltere'ye gideceğini söylediği öğrenildi. İki kulüp arasındaki pazarlıklar ise dün gece yarısına kadar sürdü. Beşiktaş yönetiminin euro yerine pound üzerinden transferin gerçekleşmesini istemesinin ardından pazarlıkların bu doğrultuda devam ettiği bildirildi. İngiliz ekibi, Beşiktaş'a yıldız futbolcu için ilk olarak 20 milyon pound önerdi. Bu teklifin kabul görmemesi üzerine kademeli olarak teklif 25 milyon pounda çıkarıldı. Ancak Beşiktaş yönetimi önerilen bu miktarı da yeterli görmedi ve transferin gerçekleşmesi için 30 milyon poundda diretti. Bu gelişmeler üzerine görüşmelerden sonuç çıkmadı. Tarafların bugün bir kez daha bir araya geleceği ve transfere nokta koyacağı ifade edildi. Cenk Tosun anlaşma sağlanması halinde en kısa zamanda bavullarını toplayarak, İngiltere'ye gidecek ve Everton'ın antrenmanlarına katılacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme