2 Ocak 2018 Salı

02.01.2018 Genel Gündem

02.01.2018 Salı
TÜRKİYE 
'Türk Ordusu Mazlumların Ordusudur' 
Başbakan Binali Yıldırım, yılın son günü Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuwet komutanlarıyla Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nı ziyaret etti. Komandoların zorlu eğitimlerini parkurlarda izleyen Başbakan Yıldırım, daha sonra yemekte askerlerle bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım'ın gönderdiği baklavaları askerlere ikram etti. Masada yan yana oturduğu Türkmen kursiyer Teğmen Atayew Geldimurat'ın annesi Börü Geldimurat'ı telefonla arayan Yıldırım, "Oğlun burada iyi, merak etme. Yeni yılınız kutlu olsun. Bütün aile fertlerine selam söyleyin" dedi. Yıldırım, yeni yıla askerlerle, komandolarla birlikte girmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını belirtti. Yıldırım şunları söyledi: "Türkiye'nin her yeni günü, bugünü takiben gireceği yeni yılı sizler sayesinde emniyet ve güven içinde olacaktır. Bu vesileyle hepinizin yeni yılının hayırlı olmasını diliyorum. Milletim adına yeni yılınızı tebrik ediyorum. Hiçbir zorluktan şikâyet etmeyen ordumuzun asil ve yetenekli komandoları, Türkiye'nin terörle mücadelesinin adeta simgesi oldu. Komando zoru hemen başarır, imkânsız biraz zaman alır. Komandolar göklerin kartalı, düşmanı çelik pençeleriyle ezen büyük Türk kahramanlarıdır. Türk ordusu, mazlumların ordusudur. Türk ordusu, 'Vefalı Türk geldi yine, selam Türkün bayrağına' demeyi bekleyen insanların umududur. Türk komandosu, dünyanın neresinde olursa olsun huzurun, güvenin, barışın, ay yıldızlı bayrağımızın teminatıdır. El-Bab'da, Fırat Kalkanı operasyonunda yazdığı destanı, cümle âlem gördü. Yüreğiniz güçlü, bileğiniz daima bükülmez olsun."
Hürriyet


Taksim'de Drone-Savar 
İstanbul'da yeni yılı sokakta karşılamak isteyenlerin adresi yine Taksim Meydanı oldu. Polis ve jandarma vatandaşları tek tek arayarak Taksim Meydanı'na alırken önlem olarak özel eğitimli köpekler ve drone-savar da kullanıldı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Yüksek çözünürlüklü kameralarla Taksim Meydanı'nın her bir noktası gözetlendi. Saatler gece yarısına yaklaştığında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan saat 23.00 sıralarında Taksim Meydanı'na gelerek önlemleri denetledi ve görevdeki polislerin yeni yılını kutladı. Güvenlik önlemleri çerçevesinde bomba ve terör konusunda özel eğitimli Akbaş ve Sivas Kangal köpekleri ilk defa Taksim'de görev aldı. Jandarma ekipleri de Aselsan yapımı drone-savar ile Taksim'de olası bir saldırıya karşı hazır bekledi. Taksim Meydanı'nda itfaiyeciler ve kirpi araçlarıyla Özel Harekât polisleri de nöbetteydi. Şişli ve Beşiktaş'ta yeni yıl kutlamalarının yasaklanması nedeniyle İstanbullular bu ilçeleri tercih etmedi. Her yıl binlerce kişinin doldurduğu Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi boş kaldı. Beşiktaş-Ortaköy hattında gece boyunca yoğun trafik oluştu. Geçen yıl Ortaköy'de yaşanan silahlı saldırının ardından bu bölgede tedbirler üst seviyeye çıkarıldı. Ekipler eğlence mekanlarının önünde nöbetteydi. Cüppeleri ve uzun sakallarıyla dikkat çeken tebliğciler de yılbaşı gecesi sokaklardaydı. İlk önce Karaköy'de görülen tebliğciler vatandaşlara yılbaşı kutlamalarını eleştiren broşürler dağıttı. Tebliğciler daha sonra İstiklal Caddesi'nde görüldü. Bu kişilere polisler engel oldu.
Hürriyet

2017 Zorlu Geçti 
2017 yoğun ve tartışmalarla geçen bir eğitim yılı oldu. Lise ve üniversiteye geçiş sınav sistemleri ile müfredat değişti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir istifa etti, sonbaharda serviste unutulan çocuklar tartışıldı. İşte 2017'de Türkiye'nin eğitim gündeminde öne çıkan bazı konular: Eylül 2017'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "TEOG'u yanlış buluyorum, kaldırılması lazım" açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Yeni sistem netleşmeden TEOG'un kaldırıldığı duyuruldu. 6 Kasım'da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ayrıntıları paylaştı. Özetle, öğrenciler adrese dayalı yaptıkları beş tercihten birine yerleştirilecek. 'Seçiçi' 600-800 lise sınavla öğrenci alacak. Öte yandan 2017 TEOG'da ikinci dönem 17 bin birinci çıkması da çok tartışıldı. 2016'da 987 öğrenci birinci olmuştu. Bu yüzden sınavın seçiciliği konuşuldu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) değişiklik oldu. Yeni getirilen ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adlı verilen sistemde önce Türkçe ve temel matematik ağırlıklı Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile alan bilgisini değerlendiren 'ikinci oturum' yer aldı. Kasımda, eleştiriler üzerine sistem biraz değiştirildi. TYT'ye sosyal ve fen testi eklendi. TYT ile aynı gün yapılması planlanan ikinci oturum pazara alındı. ÖSYM, 2017 YGS'de yeni bir uygulama başlattı. Sınavdan 15 dakika önce adaylar binaya alınmadı. Marttaki YGS'de 10.00'da başlayan sınavı bir dakikayla kaçıranlar oldu. Eleştirilere rağmen uygulama LYS'de de sürdü.
Hürriyet

'Almanya İle İyi Bir Yıl Bekliyoruz' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile ilişkilerde çok daha iyi bir yıl beklediğini söyledi. Alman Haber Ajansı DPA'ya mülakat veren Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerde geçen yılın ilk üç çeyreğinin çok iyi olmadığını ancak ondan sonra bazı ilerlemelerin kaydedildiğini belirtti. Çavuşoğlu, "Özellikle Sigmar Gabriel ile iyi bir diyaloğumuz var. İki tarafın da ilişkilerin normalleştirilmesine hazır olduğunu düşünüyorum. 2018'den daha iyi bir yıl olmasını bekliyorum" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarafımızca biz bir kriz görmüyoruz. Türkiye'nin Almanya ile bir sorunu yok. Ama Almanya'nın Türkiye ile bir problemi var ve Almanya, Türkiye'ye saldırmak için fırsatı kaçırmıyor. Ayrıca Türkiye ve Erdoğan'ı karalama konusunda çok tehlikeli bir eğilim var. Bunların Cumhurbaşkanını rahatsız ettiğine inanmıyorum ancak ikili ilişkilere zarar veriyor. Her iki tarafta da nefret uyandırıyor. Halen Almanya'nın neden Türkiye ile sorunu olduğu konusundaki soruma dürüstçe bir cevap bekliyorum." Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumu hakkında Çavuşoğlu, "İktidar olarak yargının işine karışamayız. Sonuçta bağımsız yargı kararını veriyor. Bakınız Almanya'da iki bin Türk cezaevinde bulunuyor. Türkiye bunu ilişkilerde sorun yaptı mı?" ifadesini kullandı. Türkiye'nin Almanya'ya seyahat edecek vatandaşlara yönelik yaptığı seyahat uyarısıyla ilgili Çavuşoğlu, Almanya'nın Türkiye'ye seyahat uyarısının ardından böyle bir şeyin yapıldığını belirterek "Almanya bize doğru bir adım atarsa Türkiye Almanya'ya doğru iki adım atar. Ama Almanya Türkiye'yi tehdit ederse Türkiye de buna karşı gerekeni yapar" dedi
Milliyet

YSK'dan İyi Parti'ye Ret 
YSK, seçime katılma yeterliliğini sağladığını belirterek, seçmen kütüklerini isteyen İYİ Parti'yi, "henüz seçime katılma hakkı kazanmadığı" gerekçesiyle reddetti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, şunları kaydetti: "İYİ Parti, 1. Olağan Kurultayı öncesi YSK'dan seçmen kütüklerini talep etmiştir. YSK, cevaben seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanmamız halinde verilebileceğini bildirmiştir. Yasal olarak bir partinin seçime girebilme yeterliliği kazanabilmesi için 1. Olağan Kurultay'ını yapmış olması ve 41 il ile bu illerin merkez ilçesi dahil üçte birinde teşkilatlanması gerekmektedir. Teşkilatlanmanın tamamlanma şekli ise kuruluşu gerçekleştirilen yeterli sayıdaki ilçenin kuruluş bildirgesini bağlı bulunduğu ilçe dernekler masasına teslim edilmesidir. @iyiparti, 10 Aralık 2017 tarihinde 1. Olağan Kurultay'ını yapmış ve kurultay 12 Aralık 2017 tarihinde kesinleşmiştir. Ayrıca 41'den fazla ilde ve merkez ilçeler dahil üçte bir ilçede teşkilatlanmayı tamamlamış olup 6 aylık bekleme süresi sonunda seçime girebilme hakkı kazanmıştır."
Milliyet

Yılın Son Ayında da PKK'ya Ağır Darbe! 
Yıl boyunca gece gündüz demeden şehir merkezi ve kırsal alanların yanı sıra yurt dışında da PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'ya 2017'nin son ayında da ağır darbe vurdu. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1-31 Aralık 2017 tarihlerinde, terör örgütü PKK'nın saldırılarında 3 güvenlik görevlisi şehit düştü. Bir sivilin yaşamını yitirdiği terör saldırılarında, bir sivil yaralandı. Operasyon ve saldırılarda yaralanan 7 asker tedavi altına alındı. Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar düzenleyen terör örgütü PKK'ya yurt içi ve dışında hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi. Aralık 2017'deki operasyonlarda 120 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik pek çok ilde aralıkta düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 195 zanlıdan 163'ü tutuklandı. TSK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere yurt içi ve dışında yürüttüğü operasyonlar, zorlu arazi koşulları ve çetin kış şartlarında dahi hız kesmeden devam ediyor. Bölgede, herhangi bir ihbar ya da istihbarat beklemeksizin şüphe uyandıran adreslerin yanı sıra karla kaplı dağ ve sarp arazileri de didik didik arayan Mehmetçik, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Ağrı ve Kars kırsalı başta olmak üzere teröristlerce kullanılan sığınak, barınak, depoları belirleyip imha ediyor.
Vatan

CHP Delegelerle Değil Üyelerle Kongre İstiyor 
CHP yönetimi, parti içi sistemin kökten değişime yol açacak bir hamleye hazırlanıyor. 3-4 Şubat 2018'de yapılacak 36. Olağan Kurultayı'nın ardından özellikle il kongreleriyle ilgili düzenlemelere gidilecek bir de tüzük kurultayına hazırlanıyor. Hafta sonu partisinin Adana il kongresine katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bu yönde işaret vermişti. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, kamuoyuna çok yansımamasına rağmen, parti kulislerinde çokça konuşulan ve zaman zaman tartışmalara neden olan delege seçimleri vardı. "Delege hesabı yapanların partide işi yoktur" diyen Kılıçdaroğlu, gelecek süreçte bu türden düzenlemelere gidilecek bir tüzük kurultayının işaretini verdi. Kılıçdaroğlu önümüzdeki günlerde siyasi partilerdeki delege sisteminin kaldırılması ile ilgili TBMM'ye kanun teklifi verilmesini istedi. Partide de zamanı henüz netleşmeyen tüzük kurultayında delege seçimlerinin masaya yatırılması bekleniyor. CHP tüzüğüne göre il yönetimleri, toplam milletvekili sayılarının iki katı oranda kurultay delegesi belirliyor. Bu sistemde iller genel ve yerel seçimlerde ister başarılı olsun ister olmasın seçtikleri delegelerle parti yönetiminde söz sahibi oluyor. Örneğin Diyarbakır, Erzurum, Van ve Kahramanmaraş gibi büyükşehirlerde milletvekili çıkaramayan CHP'de, bu iller kendileriyle eş değer ancak başarılı diğer iller kadar delegeyle temsil hakkı alıyor. Parti kulislerinde, yapılacak tüzük kurultayında gerçekleştirilmesi beklenen değişiklikle iller için başarıya göre temsiliyet hakkı getirilebileceği konuşuluyor.
Vatan

DÜNYA 
Daima Masamda 
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkesinin nükleer ve füze programlarından vazgeçmeyeceğini belirterek "nükleer düğmenin" daima masasının üzerinde olduğunu söyledi. Güney Koreli Yonhap ajansının haberine göre, Kim, devlet televizyonunda yaptığı yeni yıl konuşmasında, ABD ana karasının Kuzey Kore'nin nükleer vuruş menzilinde olduğunu belirtti. ABD'nin asla kendisine ve ülkesine yönelik bir savaş başlatamayacağını kaydeden Kim, "ABD, nükleer silahlar için düğmenin daima masamın üzerinde olduğunu bilmeli" dedi. Kim, nükleer silahların yalnızca güvenliklerini tehdit edecek bir durum söz konusu olduğunda kullanılacağını ifade ederek "ABD, Kuzey'in nükleer gücünün tehdit değil, gerçek olduğunun farkında olmalı" ifadesini kullandı. Kuzey Kore lideri, "Nükleer silah başlıklarını ve balistik füzeleri kitlesel şekilde üretmemiz ve bunların mevzilenmesini hızlandırmamız gerek" diye konuştu. Öte yandan Kim Jong-un, Kore yarımadasında askeri gerilimin düşürülmesi ve Güney Kore ile ilişkilerin gelişmesi çağrısında bulundu. Güney Kore'de düzenlenecek 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet gönderilebileceğini kaydeden Kim, bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını ifade etti. Kim, "Güney Kore'de düzenlenecek Kış Oyunları, ülke için iyi bir fırsat olacaktır. Kış Olimpiyatlarının başarılı olmasını diliyoruz" diye konuştu. Güney Kore hükümeti de, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, gelecek ay düzenlenecek 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatlarına heyet gönderebileceklerine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladı.
Hürriyet

İran'da Hava Sertleşiyor 
İran'daki hükümet karşıtı gösteriler şiddetlenerek devam ederken, can kaybı sayısı da giderek artıyor. Devlet televizyonu ve ülkedeki ajanslar, ölü sayısının 13'e yükseldiğini duyururken, ülke çapında Instagram ve Telegram gibi programlara erişimin yasaklandığı bildiriliyor. Meşhed kentinde perşembe günü herhangi bir siyasi partinin çağrısı olmadan toplanan bir grubun, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla başlattığı gösteriler yayılarak sürüyor. Rejim muhalifi protestolara dönüşen gösteriler, farklı kentlere de yayılırken, şiddet dozu da artıyor. Dünkü gösterilerde silahlı protestocuların bir polis merkezini ele geçirmeye çalıştığı ve askeri birliğe saldırdığı belirtilirken, devlet televizyonu, pazar gecesi gerçekleşen çatışmalarda 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Cumartesi gecesi ölen iki kişi ve dün bir polisin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 13'e yükselirken, bu sayısının net olmadığı belirtiliyor. Nitekim yarı resmi ILNA haber ajansı, dün sabah saatlerinde İzeh kentinde iki kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, bu sayının, devlet televizyonunun açıkladığı 10 kişilik ölü sayısına dahil olup olmadığı netlik kazanmadı. Devlet televizyonu, pazar gecesi meydana gelen çatışmalardan görüntüler yayınlarken, polis ve askerlerin, merkezleri ele geçirmeye çalışan protestoculara karşı direndiği haber verildi. Bununla birlikte gösteriler sırasında Tahran'da 200, Erak kentinde 100, İsfahan'da 60, Batı Azerbaycan eyaletinde 10 ve Rebatkerim ilçesinde 7 kişi olmak üzere ülke genelinde 377 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Bu arada göstericilerin birbirleriyle haberleşmelerini önlemek amacıyla ülkede Instagram ve Telegram'a erişimin geçici olarak erişime kapatıldığı bildirildi. İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani- Fazli, "internetten şiddet çağrısı yapanları tespit ettik" derken, bu kişilere karşı harekete geçileceğini ifade etti.
Milliyet

Belçika İle Hollanda Toprak Takası Yaptı 
Belçika ve Hollanda, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren anlaşmayla toprak değişimi yaptı. İki ülke arasında yetki sıkıntılarına neden olan topraklara yönelik yeni sınır anlaşmasıyla Hollanda, 160 dönüm kadar bir alan karşılığında Belçika'yla 30 dönüm alanı takas etti. Takas, iki ülkeyi ayıran Meuse nehrinin hemen kıyısındaki Belçika'ya ait alanda 4 yıl önce başsız bir cesedin bulunmasının ardından gündeme geldi. Her ne kadar toprak parçası, Hollanda gibi nehrin kuzeyinde yer alsa da Belçika'ya ait olduğu için Hollanda polisleri duruma müdahale edemedi. Belçikalı polisler de o bölgeye Belçika'dan kara bağlantısı olmadığı ve Hollanda'dan da geçiş izni alamadıkları için gitmekte zorlandı. Botlarla, cesedin olduğu yere giden polis, savcı ve adli tıp çalışanları büyük zorluk yaşadı. 15 futbol sahası büyüklüğündeki yer, zamanla uyuşturucu satıcıları ve kaçakların uğrak mekanı haline de geldi. Buraya mukabil nehrin Belçika gibi güneyinde ise görece daha küçük bir yer de Hollanda'ya aitti. İki ülke arasındaki sınırın belirlendiği 1843'ten sonra yapılan takastan her ne kadar Belçika'nın payına daha küçük bir toprak düşmüş olsa da, hem Belçika hem de Hollanda durumdan memnun.
Milliyet

Ürdün'e Körfez'den 'Ankara' Uyarısı 
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına destek için bölge ülkelerine 'baskı yaptığı' iddialarına bir yenisi eklendi. İsrail basını, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, Ankara'nın Trump'ın Kudüs kararına karşı yürüttüğü kampanyaya destek veren Ürdün'e 'şantaj yaptığını' öne sürdü. İddiaya göre veliaht prensler, geçen ay başkent Riyad'da gözaltına alınan Filistin kökenli Ürdünlü milyarder Sabih el Masri'nin serbest bırakılmasını talep eden Ürdün Kralı II. Abdullah'tan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Kudüs konusunda 'arasına mesafe' koymasını istedi. Haberde Kral II. Abdullah'ın prenslerin talebine ne şekilde yanıt verdiği belirtilmedi. Prens Selman ve Prens Zayed'in daha önce de Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı, Ankara ile yakınlaşmaması konusunda 'uyardıkları' yönünde haberler çıkmıştı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8668-3,8685
Euro: Euro 4,5459-4,5492
Sterlin: 5,1553-5,1588
Gram Altın: 156,0956-156,2214

Devlet Destekli 3 Yıl Ek Süre 
Türkiye ekonomisi 2017'nin ilk altı ayında yüzde 5.1 büyümüştü, üçüncü üç ayda ise yüzde 11.1'lik büyümeyle dünya rekoru kırmıştı. Bu büyümede en önemli etken ise işverene verilen Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğiydi. Yani devlet kefaletinde işverene kredi kullandırıldı. Şimdi, kredilerin geri ödemeleri ile ilgili sıkıntı yaşayan işverenin hayatını kolaylaştırmak için bir önlem daha geliyor. KGF kefaletindeki krediler için yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre; Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla kefalet verilmiş kredilerin yeniden vadelendirilmesi veya yapılandırılması ve bu nedenle azami vade sürelerinin aşılması durumunda, söz konusu sürelere 3 yıla kadar ilave yapılabilecek. Bu sürede de birden çok yapılandırma hakkı tanınacak.
Posta

Otoda Zamma Vergi Freni! 
Otomotiv fiyatları 2017'de özellikle döviz kurundaki artış nedeniyle zamlandı. Bazı araçlarda yüzde 30'u aşan zamlar söz konusu oldu. Ancak zammın tek kaynağı döviz kuru değildi. Araç değerine göre uygulanan kademeli vergi sistemi de bunda pay sahibiydi. Bir başka ifadeyle değeri arttıkça bir üst vergi diliminden hesaplanan araçlar sürekli pahalanıyordu. Araç değerine göre kademeli sistem 2016'nın son aylarında devreye alınmıştı. Buna göre; motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyip araç vergisiz net fiyatı 40 bin lirayı aşmayanlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 45, 40 bin lirayı aşıp 70 bin lirayı aşmayanlar için ÖTV yüzde 50, 70 bin lirayı aşanlar için de yüzde 60 olarak uygulanıyordu. Model yenileme nedeniyle yeni 2018 zamları kapıdaydı. Ancak dün yapılan düzenlemeyle zam ötelenmiş oldu. Buna göre; 1600 cc'ye kadar olan araçlarda 40 bin liralık vergisiz fiyat limiti 46 bin liraya, 70 bin lira limiti de 80 bin liraya çıkarıldı. Artık vergisiz değeri 46 bin liraya kadar olan araçlardan yüzde 45, 80 bin liraya kadar olan araçlardan da yüzde 50 ÖTV alınacak.
Posta

Turizmciler 2018'de '2014'ü Hedefliyor' 
Turizm sektörü olarak 2018'de 40 milyon civarında yabancı turist, 35 milyar dolar da turizm geliri hedefliyor. Peş peşe geçen 2 sıkıntılı yılın ardından 2017'nin turizm sektörü açısından iyi bir yıl olarak kapandığını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, rakamlar istedikleri seviyede olmasa da pozitif ivmenin başlamasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Bu yılki hedeflerinin 2014 rakamlarını yakalamak olduğunu dile getiren Ayık, "Türkiye'nin turizm sektöründe bugüne kadar yaşadığı en iyi yıl 2014 yılı. Yani yaklaşık 40 milyon civarında yabancı turist ve 35 milyar dolar civarında turizm geliri. Bunlar, sektörde bugüne kadar elde edilen en iyi rakamlar. Geçen 2-3 yılda bu rakamları göremedik. 2018 yılında bizim en önemli hedefimiz tekrar bu rakamlara ulaşmak, kayıpları geri kazanmak olacaktır" dedi. Avrupa pazarının Türk turizmi için çok önemli olduğuna işaret eden Ayık, bu pazarda son 2 yılda ciddi kayıplar yaşandığını, yeni sezonda bunları telafi etmek istediklerini söyledi. Ayık, "Rusya'daki çıkışımızı da devam ettirmek istiyoruz. 2017 yılında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'dan ciddi ziyaretçi çektik. 2018'de ziyaretçi sayısını arttırmak, gelirlerin de bir miktar yükselmesini sağlamak istiyoruz" diye konuştu. Erken rezervasyon ilk satış rakamlarının bu sezon için kendilerini umutlandırdığını kaydeden Osman Ayık, "Şu anda en yoğun satışlar Avrupa pazarında. Rakamlar gayet iyi. Avrupa pazarında, özellikle de Almanya pazarında en iyi olduğumuz yıllardan biri 2015'ti. Şu anda erken rezervasyon satışları o yılın rakamlarının da üzerinde seyrediyor. Bu da bizi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı. Pazar çeşitliliğinin önemine de dikkati çeken Ayık, şunları söyledi: "100'ün üzerinde farklı ülkeden misafir geliyor. Ana pazarlarımız Rusya ve Almanya. Bu pazarların yanına alternatifleri koymak çok önemli. Geçen 3 yıl içinde birçok olayla karşı karşıya kaldık. Onun için hedefimiz, var olan kaynak pazarları elimizde tutmak, geliştirmek, aynı zamanda da alternatifleri bunların yanına koymak. Bu çerçevede İngiltere bizim için önemli bir pazar ve üçüncü kaynak pazar olmaya aday. Avrupa'daki diğer ülkeler de önemli pazarlar. Bunun yanı sıra orta ve uzun mesafe uçuş ile gelebilecek Hindistan, Çin, Ortadoğu'nun bir kısmı ve Kuzey Afrika ülkelerini de her zaman mercek altında tutmalıyız. Bu pazarları geliştirmek için tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz."
Hürriyet

50 Puana Kadro 
Taşeron çalışanların kadroya alınmasında takvim ve uygulanacak esaslar belli oldu. Buna göre, başvurular bugün başlayacak ve 10 gün içinde tamamlanması zorunlu olacak. Kalan tarihler içinse, tavsiye niteliğinde süreler oluşturuldu. Tüm süreçlerde bir aksama olmazsa 2 Nisan sonu itibariyle kadro işlemleri tamamlanmış olacak. Resmi Gazete'de yayımlanan taşeron çalışanların kadroya alınmasına ilişkin usul ve esaslara göre, genel ve özel bütçeli kuruluşlar, sosyal güvenlik kurumları ve düzenleyici-denetleyici kurumlardaki taşeron çalışanlar kadroya alınacak. Kapatılan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ile Şeker Kurumundaki personel için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumlu olacak. Bir sözleşmenin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi olarak kabul edilebilmesi için, işin en az yüzde 70'lik kısmının işçilik ve işçilikle ilgili kalemler olması gerekecek. Ayrıca personelin tüm çalışma saatlerinin idare için kullanılması da esas olacak. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin ihaleler kapsama girmeyecek. Kamu-özel ortaklığı kapsamındaki sağlık kurumlarında çalışan personel ise kapsama girecek. Kadroya geçmek isteyen personel, idarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağına ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini, idareye yazılı olarak bildirecek. İdareye açtıkları dava varsa da, mahkemeye başvurarak vazgeçmek zorunda olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada ise, taşeron işçilerin kıdem tazminatlarında bu süreç nedeniyle bir kayıp olmayacağını açıklamıştı. 2 Ocak'ta başlayacak taşeron işçi başvurularının 10 gün içinde tamamlanmasının ardından, oluşturulacak tespit komisyonları, 40 gün içinde hak sahiplerini ilan edecek. 3 günlük dönem ise, bu kararlara itiraz süreci olacak. 3 günün bitmesinin ardından 7 günde ilanlar kesinleşecek. 20 gün içinde sınav yapılacak. Sınava itiraz süresi de 4 gün olacak. İtiraz süresinin bitmesinin ardından da 5 gün içinde kadrolar kesinleşecek.
Hürriyet

KGF Kefaletindeki Kredilere Yeni Düzen 
Hazine, Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan desteğine ilişkin yeni düzenlemeye imza attı. Buna göre, Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından kefalet verilmiş kredilerin yeniden vadelendirilmesi veya yapılandırılması ve bu nedenle azami vade sürelerinin aşılması durumunda söz konusu sürelere en fazla 36 ay ilave yapılabilecek. KGF kefaletinden yararlanabilmek için KOBİ'ler ve KOBİ kapsamında sayılan esnaf ve sanatkar, serbest meslek mensubu, tarımsal işletme ve çiftçiler ile diğer işletmelerin kredilerinin, krediye başvuru sırasında donuk alacak olarak sınıflandırılmamış olması ve izlenen alacaklar niteliğinde bulunmaması gerekecek. Vade süresi asgari 6 ay, azami 5 yıl olan işletme kredilerinde anapara ödemesiz dönem en fazla 1 yıl olacak. Asgari vadesi 6 ay, azami vadesi 10 yıl olan yatırım kredilerinde ise anapara ödemesiz dönem en fazla 3 yıl olarak uygulanacak. Ödemesiz döneme ilişkin faizler azami 1 yıllık dönemler sonunda tahakkuk ve tahsil edilecek, ihtiyaç duyulması halinde ödemesiz döneme 1 ay ilave yapılabilecek
Milliyet

200 Gramlık Ekmek Satışı Başladı 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek israfını önlemek için 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle ekmekte yeni dönem başladı. Ekmek çeşitleri artık en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak satılacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yeni uygulamayla günlük üretilen 90 milyon 900 bin ekmekte israf oranının önemli ölçüde azalacağını belirterek, "İlk çalışmamızda ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürülmesi elimizdeki somut verilerdir. 2018 yılı inanıyorum ki israfın en alt seviyelere ineceği yıl olacaktır. Ekmek üreticileri olarak bu çalışmayla ekonomimize de önemli bir katma değer yaratacağımızı düşünüyoruz" dedi. "200 gram ekmek üretimi tüm illerde uygulanacaktır" şeklindeki yanlış algı olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini dile getiren Balcı, "Talep eden illerimiz 200 gram ekmek üretimi için tarife alabilecekler ve yine talebe uygun olarak bunun satışını yapabileceklerdir. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, ekmeğin kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkmaması konusunda da gerekli hassasiyet gösterilecektir" diye konuştu. Ekmeğin, 200 gramı 1 lira, 250 gramı 1 lira 25 kuruşa satılacak.
Vatan

İhracatçı Seçimlerine 2 Yıl Ve 5 Bin Dolar Şartı 
Ekonomi Bakanlığı, ihracatçı birlikleri seçimleriyle ilgili önemli bir düzenlemeye gitti. Yeni düzenlemeye göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde olduğu gibi ihracatçı birliklerinde de Genel Kurul'da oy kullanmak isteyen ihracatçı şirketler, en az 2 yıl üye olmak ve 5 bin dolarlık ihracat yapmak zorunda. Ayrıca Bakanlık, birlik başkanlarının görev süresini de 8 yılla sınırlandırdı. Bakanlık tarafından yapılan bu düzenlemeyle birlikte 2018 Nisan ayında gerçekleştirilecek ihracatçı birlikleri seçimleri öncesinde küçük ölçekte iş yapan esnafı birliklere üye yapıp ihracatçı gibi göstermek isteyen ve bu yolla kendine oy kazandırmayı planlayanların önü kapanmış oldu. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, düzenlemeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Büyük memnuniyetle karşıladığımız karar, Nisan ayında yapılacak ihracatçı birlikleri seçimlerinde olası manipülasyonları engelledi ve adaletli seçimin yolunu açtı. Bu düzenlemenin ardından ihracatçımızın özgür iradesini sandığa yansıtmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Cenk Çılgınlığı 
Beşiktaş'ın yıldızı Cenk Tosun, rekor bedelle Everton'a transfer olmak üzere... İngiliz ekibinin Sportif Direktörü Steve Walsh, İstanbul'a gelip Siyah-Beyazlı yöneticilerle pazarlık masasına oturmuştu. İlk etapta 25 milyon euro bonservis bedeli teklif eden Walsh, Başkan Fikret Orman'ı ikna edememişti. Cenk Tosun'u; 5 Ocak'ta Liverpool ile oynayacakları FA Cup karşılaşmasına yetiştirmek isteyen İngilizler para musluklarını sonuna kadar açtı. Beşiktaş'a bonuslar dahil tam 33 milyon euro önerildi. Başkan Orman'ın bu rakama sıcak baktığı öğrenildi. Everton; Cenk Tosun'a da yüklü bir miktar ücret teklif etti. İngilizler'in önde gelen gazetelerinden The Sun'ın haberine göre, Everton 4.5 yıllık sözleşme imzalamayı planladığı 26 yaşındaki yıldız futbolcuya haftalık 164 bin euro ödemeyi planlıyor. Bu da vergiler dahil yıllık 7.8 milyon euro demek. Eşiyle birlikte İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Cenk Tosun'un, iki kulübün anlaşmasını beklediği gelen haberler arasında. Başkan Orman'dan olumlu yanıt gelirse Cenk sağlık kontrolünden geçip, kendisini 4.5 yıllığına Everton'a bağlayan sözleşmeyi imzalayacak.
Posta

Sol Bek İçin İki Aday 
Galatasaray'da sol bek arayışları sürüyor. Sarı-Kırmızılılar iki isim üzerinde duruyor. Bunlardan ilki Brezilya'nın Atletico Paranaense takımında forma giyen Sidcley. 24 yaşındaki futbolcu için kulübüyle yapılan ilk görüşmede 2.5 milyon euro bonservis bedeli istendi. 25 Ağustos 2018'de sözleşmesi bitecek olan Sidcley için Galatasaray 1.5 milyon euro önerdi. Görüşmeler tüm hızıyla sürüyor. Sidcley'in alternatifi ise Fransa'da bulundu. Fransız ekibi Guingamp forması giyen Portekizli Pedro Rebocho için de nabız yoklanıyor. Rebocho, için istenilen bonservis rakamı 1.5 milyon euro. 22 yaşındaki Pedro Rebocho geleceğin yıldız adayları arasında gösteriliyor. Galatasaray yönetimi Sidcley transferinde sorun çıkarsa 2020'ye kadar sözleşmesi bulunan Rebocho'yu renklerine bağlamak istiyor. Fransız ve Brezilya gazeteleri bu gelişmeleri doğruladı ve Cim Bom'un iki isimden birini kadrosuna katacağını okuyucularına duyurdu.
Posta

Çalımbay: Kupayı Almak İstiyoruz 
Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, camianın beklentilerine karşılık vermek istediklerini söyledi. Kulübün dergisinde yer alan yazısında, göreve geldiği günden bu yana oynadıkları tüm karşılaşmaların final havasında geçtiğini ifade eden Çalımbay, şunları yazdı: "Çünkü her bir puan bizim için çok kritik... Alacağımız her galibiyet bizi bir anda yukarıya taşıyabilecek seviyedeydi. Şu ana kadar futbolcularımın çizdiği performans itibarıyla, bu bilinci sahaya yansıttığımızı düşünüyorum. Ligde olduğu gibi Türkiye Kupası'nda da benzer bir motivasyon kaynağımız vardı. Biz kupayı almak istiyoruz. Dikkatli ilerlemeliyiz. Trabzonspor, tarihi boyunca iddianın; kendine güvenin ve inancın takımı olmuştur. Futbol kariyerim boyunca Trabzonspor'un en zor zamanlarında bile iddiasından bir şey kaybettiğini görmedim. Şimdi ben de bu büyük ve anlamlı inancın bir parçasıyım. Bundan dolayı müteşekkirim." Ligin ikinci yarısında telafisi olmayan maçlar oynayacaklarına dikkat çeken Çalımbay, "Bu nedenle devre arası kampını çok önemsiyoruz. Bizler sorumluluğumuzun altından en iyi şekilde kalkmak istiyoruz. Camianın beklentilerine karşılık vermek, takımımızı daha yukarıya taşımak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Milliyet

'Böyle Bir Ligi Çok Az Gördüm' 
TFF Mali İşler, Hukuk, Kulüp Lisans ve Finansal Fair-Play'den Sorumlu Başkan Vekili Hüsnü Güreli, "25 yıldır bu işin içinde olan bir futbol adamı ve futbolsever puanların birbirine yakın olduğu, rekabetin bu kadar yaşandığı bir ligi çok az gördüm. Stadyumlardaki seyirci ortalaması yüzde 35 arttı. Sözleşmesinin fesih süresinden sonra Fatih (Terim) Hoca'mız tarafından talepte bulunuldu. Federasyon da buna itiraz etti. Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında bir hukukçu olarak beyanda, ifadede bulunmam doğru, etik de olmaz." dedi. Hakem kardeşlerimizin istemeden bazı hataları oluyor. 'VAR' dediğimiz Video Yardımcı Hakem Sistemi yatırımı çok hızlandırdık. 2-3 ay içinde hazır hale gelecek. En geç bu sezon sonunda hayata geçecek. Yabancı hakem gündemimizde yok. Yöneticilerin, teknik direktörlerin, futbolcuların biraz daha yapıcı konuşmalarının, müspet mesajlarının, pozitif enerjilerinin gerekli olduğuna inanıyorum.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme