.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Ocak 2018 Perşembe

04.01.2017 Genel Gündem

04.01.2018

GÜNDEM 
2 Kişi Destekliyor 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'daki olayları değerlendirirken, "İran'da gösterilere iki kişi destek veriyor, Netanyahu ve Trump" dedi. "2017 zorlu geçen bir yıldı, ama aktif bir dış politika izledik" diyen Çavuşoğlu, gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileri ile buluşmasında gündeme ilişkin konularla ilgili özetle şu değerlendirmeleri yaptı: "İRAN Dışişleri Bakanı'nın bana söylediğine göre durum o kadar kötü değil. İki kişinin destek verdiğini görüyoruz; Netanyahu ve Trump. Biz dışarıdan bu şekilde bir müdahaleye karşıyız. İran'ı eleştiren ülkelerin çifte standarttan da uzak olması gerekiyor. İsteğimiz çatışmaların bir an önce durması ve istikrarın geri gelmesi. Rejimi seversiniz, sevmezsiniz ama İran'da yönetimler seçimle iş başına gelir. Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamalarını önemli buluyoruz. (ABD'nin konuyu BM'ye taşıması girişimi) Bu olayların uluslararası bir boyutu yok. Bu girişimin sebebi, ABD'nin güçlü İran karşıtlığı. FİLİSTİN DAVASI: Birleşmiş Milletler'deki oylama öncesi ABD yönetimi tüm dünyayı tehdit etti. Oylama sabahı bazı ülkeler 'Fikrimiz değişmedi ama çekimser oy kullanacağız' dediler. Tehditlere rağmen ezici çoğunluk sağlandı. Ancak oylama günü bazı ülkelerin büyükelçileri 'Tatile gidiyorum' diyerek New York'tan kaçtı. ABD İLE İLİŞKİLER: 2017 sorunlu bir yıl oldu. Artık samimi davranmalarını bekliyoruz. ABD, NATO'da müttefikimiz. İlişkilerimizin iyi olması gerekiyor ama bu ABD'ye bağlı. Bize yanlış yaptıklarında altında kalmıyoruz. İki ülke çalışma grubu var, 23 Ocak'ta ABD'liler Türkiye'ye gelecek. HAKAN ATİLLA DAVASI: Davanın boş olduğunu gördünüz. Türkiye açısından ne çıktığının önemi yok. Siyasi dava olduğunu ABD'lilere de söyledik. Komediye dönüştü. SURİYE: 2018'de siyasi çözüm süreci ile uğraşılacak. Çözüm süreci sonrasında Suriye'nin yeniden inşası için tüm aktörlerle görüşmelere şimdiden başladık. Çözüm masasına kimlerin oturacağı konusunda çok netiz. YPG yani terör örgütlerinin toplantıya katılmaması için, ki İran da karşı. Bu konuda üç garantör ülke karar verecek. Kürtleri temsil edebilecek başka gruplar var. Rusya ile ABD arasında YPG'yi kullanmak konusunda rekabet var. Rusya YPG'ye destek vermiyor ama tam uzak durduğunu da söyleyemeyiz. ALMANYA: Almanya PKK'nın gerçek yüzünü görmeye başladı. Samimilerse bu yıl önemli adımlar atacağız. AVRUPA BİRLİĞİ: 2017'de inişli çıkışlı ilişkilerimiz oldu. 2018'de AB, Türkiye'ye saygı duymayı öğrenir, eşit ortak olarak görür ve değerlendirmelerini AB üyelik çerçevesi içinde yapar ise ilişkilerimiz daha sağlıklı yürür. Patronluk taslama dönemi bitti. Vize serbestisi konusunda Türkiye'nin karşılaması gereken 65 kriterde sorun yok, ancak diğer kriterler için ilgili dört bakan toplantı yaptık. Hazırladığımız belgeyi Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a sunacağız, sonra AB ile paylaşacağız."
Hürriyet


Evlilik Yaşı En Az 17 Olmalı 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet'in "Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer", "Buluğ çağına giren kişiler evlenebilir" tanımlarının çarpıtıldığını söyledi. Başkan Keleş, "Bu insanlıkla ahlakla bağdaşmaz. Diyanet'in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam'a aykırıdır yönünde" dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, sosyal medyada tartışılan çocuk yaştaki evlilikle ilgili görüşlerini Hürriyet'e şöyle açıkladı: "Bırakın 9-10 yaşı bir çocuk 15 yaşında da evlenmemeli, evlendirilmemeli. Yapılan tanım biyolojik bir tanımdır ve buluğ çağına girmeden kimsenin evlendirilmemesi gerektiğini anlatıyor. Bir çocuk 9 yaşında buluğ çağına girdi diyelim hangi vicdan onu evlendirebilir. Bu kadar yanlış bir düşünce olabilir mi? Bu eleştiriler ne ahlaka, ne insanlığa sığar. Diyanet çocuk yaşta evlilikleri engellemek için yıllardır çaba harcıyor. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bir sürü çalışmamız oldu. Şimdi kim çıkıp bizi suçlayabilir? 1917 yılında Aile Hukuku Kararnamesi yayınlandı. Bu kararname tamamen İslam fıkıhından kaynağını alıyor. Orada evlilikte alt sınır kızlarda 17, erkeklerde 18'dir. Diyanet de her zaman bunu savundu. Bir kişi psikolojik olarak hazır değilse evlenmemeli. Bu yaşlardan önce kim hazır olabilir? Bir kişi anne ve baba olmanın sorumluluğunu taşıyabilmeli. Aksi halde toplumda sorunlar ortaya çıkar. Hiç kimse çocuğunu 9-10 hatta 15 yaşında evlendirmemeli. Bunu düşünmek bile büyük yanlıştır."
Hürriyet

DÜNYA 
Rejim Yanlıları Sokakta 
İran'da geçen perşembe hayat pahalılığını protesto için başlayan ancak daha sonra rejim karşıtı bir içeriğe bürünerek ülke geneline yayılan gösteriler sürerken, dün rejim yanlılarının sokağa çıkmasıyla gelişmeler yeni bir boyuta ulaştı. İran hükümetinin daveti üzerine rejim yanlıları karşı gösteriler düzenlemeye başladı. Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr kentlerinde "rejime destek" mitingleri yapıldı. Göstericiler, "Kahrolsun ABD", "Kahrolsun Suudi Arabistan" ve "Kahrolsun fitneci ve münafık" şeklinde sloganlar attı. Destek gösterilerinde İran bayrakları ile ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in portreleri taşındı. İran devlet televizyonu da ülkenin güneybatısındaki Kirmanşah, İylam ile kuzeydeki Gorgan kentlerindeki rejim yanlısı gösterileri yayınladı. İngiliz Reuters haber ajansı, sosyal medyadan organize olan göstericilerin özellikle günbatımından sonra kalabalıklar halinde sokaklara çıktığını yazdı. 28 Aralık'tan bu yana aralarında bir polisin de olduğu en az 23 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Önceki akşam da rejim karşıtı gösterilerde 2 öğrencinin daha öldüğü açıklandı. İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi dün İran'ı sarsan protestoların sonlandığına dair bir açıklama yaptı. Caferi, "Bozgunculuğun sonlandığını bugün ilan edebiliriz. Her bölgede en fazla 1500 kişi ve sorun çıkaranlar ülke genelinde 15 bini aşmadı. Karşı devrimcilerden eğitim alan, kışkırtıcıların büyük kısmı gözaltında ve onlara karşı sert tutum takınılacak... İranlı yetkililerin karışıklık çıkaranların destekçilerinin internet erişimini kesme konusundaki yetersizliği sorunların büyümesine yardım etti" dedi. Öte yandan, İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim, Loristan vilayetine bağlı Burucerd ilçesinde rejim karşıtı gösterilere katılan bir Avrupa ülkesi vatandaşının gözaltına alındığını duyurdu. Başsavcı Hamid Rıza Bolhasani, bu kişinin Avrupa'daki casusluk merkezlerinde eğiltidiğini ve gösterileri yönlendirmek için İran'da bulunduğunu öne sürdü. Ayrıca, Devrim Muhafızları, Irak Kürt bölgesiyle sınır hattındaki Piransehr kentinde çıkan çatışmalarda istihbarat birimlerine mensup üç kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın ülkedeki gösterilerle ilgisi olmadığı tahmin ediliyor.
Hürriyet

 'Benim Nükleer Düğmem Seninkinden Büyük'  
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong un'un nükleer saldırı tehdidine, "Benim masamın üzerinde de nükleer düğme var. Hem de çok daha büyük" yanıtını verdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Kuzey Kore lideri Kim Jong-un nükleer düğmenin her an masasının üstünde olduğunu belirtti. Tükenmiş ve açlıkla boğuşan rejiminden biri kendisine bende de bir nükleer düğme olduğunu hatırlatsın. Hem de bendeki çok daha büyük, güçlü ve çalışır durumda" dedi. Kim Jong-un yeni yıl konuşmasında nükleer düğmenin her zaman masasında olduğunu ve nükleer silahlarının ABD'nin tümüne erişebileceğini belirterek, "Bu salt bir tehdit değil, gerçek" demişti. Ancak gerçekte Trump'ın elinde bir düğme bulunmuyor. ABD Başkanı'nın nükleer saldırı kararı verirse, Pentagon'un daha önce kendisine özel verdiği şifreleri kullanması gerekiyor. Bu şifreler 'bisküvi' diye adlandırılan ve sürekli yanında taşıması gereken kartta yer alıyor. Başkan bu şifrelerle Pentagon'a saldırı emri verebiliyor. Trump, Kuzey Kore ile gerginliği sürdürürken Pyongyang'tan ise tansiyonu düşürebilecek bir adım geldi. Kuzey Kore, dün itibariyle Güney Kore ile 2016'da kapattığı iletişim hattını yeniden açtı.
Hürriyet

Norveç'ten Bae'ye Mühimmat Ambargosu 
Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) silah ve mühimmat ihracatını durdurduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Eriksen Soreide, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun son 3 yıldır Husilerle savaştığı Yemen'deki durumu değerlendirdikten sonra ihtiyati bir önlem alarak koalisyonda yer alan BAE'ye silah ve mühimmat satışını askıya aldıklarını belirtti. Norveç'in bu ülkeye 2010'dan bu yana ihraç ettiği silah ve mühimmatın savaşta kullanıp kullanılmadığına dair bilgisi olmadığını ifade eden Soreide, Yemen'deki insani krizle ilgili ciddi endişe duyduklarını aktardı. Soreide, kararın 19 Aralık'ta alındığını dile getirdi. "Verdens Gang" adlı Norveç gazetesi, önceki gün Husilerin yayımladığı ve ABD'ye ait bir denizaltıyı ele geçirdiklerini iddia ettiği bir videoyu internet sitesinde paylaşmış, aracın Norveçli Kongsberg şirketi tarafından üretilen REMUS 600 Müstakil Sualtı Aracı olduğunu yazmıştı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7798-3,7828
Euro: 4,5462-4,5482
Sterlin: 5,1145-5,1176         
Gram Altın: 158,9018-158,9896

Şehir Merkezine Otomobil Sınırı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı (2017-2023) Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi. Plana göre, otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak, parklanma ücretinin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde pahalı, sakin olduğu yerlerde ise nispeten ucuz olduğu düzenlemeler yapılacak. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında dün yayımlanan plan kapsamında, bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma, sanayi ve teknoloji, tarım ve yatay konular olmak üzere, toplam 6 kategoride 55 eylem planı ile 2023 yılında Türkiye'nin birincil enerji tüketimini yüzde 14 azaltılması hedefi yer aldı. Ulaştırma sektörü başlığı altında, "Şehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılması: Otomobil kullanımının azaltılması" eylemi yer aldı. Amaç; şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması için araçların yol üstüne parkının etkin bir şekilde denetimi, caydırıcı ücretlendirme sistemlerinin uygulanması ve akıllı park alamı sistemlerinin kurulması olarak belirtildi. Yürütülecek faaliyetler şöyle sıralandı: · Otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak. · Trafik yoğunluğuna neden olan cazibe merkezlerinin otopark kapasiteleri uygun şekilde planlanacak, otoparksız bina uygulamalarına müsaade edilmeyecek ve belediyeler tarafından tahsil edilen otopark bedellerinin yeni otopark yapımlarında kullanımı etkin yürütülecek. · Yolüstü ve kaldırımların araçlar tarafından işgalinin önlenmesi ve yoğun arterlerde yolüstü parklanmaların planlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Taksi, otobüs, dolmuş gibi araçların indirme/bindirme alanlarının fiziki düzenlemeleri yapılacak. · Parklanma ücretinin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde pahalı, sakin olduğu yerlerde ise nispeten ucuz olduğu düzenlemeler yapılacak, toplu taşıma sistemleri modlar arası (intermodal) olarak düzenlenecek. · "Park et devam et" uygulaması yaygınlaştırılacak. · Zirve trafik saatlerde çöp/hafriyat kamyonu, iş makineleri vb. araçların trafik seyri denetlenecek ve kısıtlanacak. Ağır yük vasıtalarının şehir içi lojistik kapsamında şehre sadece belli saatlerde girmesi sağlanacak. · Şehirlerde düşük karbon emisyonlu bölgeler oluşturulacak bu bölgelere büyük tonajlı araçların girmesi engellenecek. · Şehir içi kargo taşımacılığının trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde yapılması özendirilecek. · Kamu kurumları, özel kuruluşlar ve okulların girişçıkış saatleri kademeli olarak daha etkin düzenlenecek. · Araç kullanmanın yıllık maliyeti konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesine yönelik faaliyet düzenlenecek.
Hürriyet

'Temel' Problem 
Enflasyon, 2017'yi yüzde 11.92 ile son 13 yılın en yüksek yıllık enflasyonu ile kapattı. 2017 Aralık ayında enflasyon yüzde 0.63 olan piyasa beklentisinin biraz üstünde yüzde 0.69 artarken, yıllık enflasyon yüzde 11.92'ye çıktı. Merkez Bankası'nın ve güncellenen Orta Vadeli Program'da beklenti yıllık yüzde 9.8 enflasyondu. Bu aşıldı, 2018'in ilk çeyreğinde ise enflasyonda geçen yılın çok yüksek enflasyon verileri nedeniyle düşüş bekleniyor. Verilerde düşüş beklense de 1 yılda domates, limon, sabun, tereyağı, otomobil, patates, soğan, yoğurt, tuvalet kâğıdı çift hanenin üzerinde arttı. Bunun yanı sıra memur ve emekli ise 6 aylık enflasyon olan yüzde 5.69 çerçevesinde yüzde 4'lük toplu sözleşme zammının üstünde kalan yüzde 1.69 seviyesinde artış alacaklar. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre üretici fiyatlarında da yükseliş sürdü. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE 2017 Aralık'ta yüzde 1.37 arttı, yıllık artış yüzde 15.47 oldu. Bu da 11 yılın en yüksek üretici enflasyonu verisi. Merkez Bankası'nın para politikası için takip ettiği çekirdek enflasyon göstergeleri de tarihi zirvelerinde. TÜİK'in işlenmemiş gıda, enerji, içki ve sigara ile altın hariç hesapladığı B çekirdek enflasyonu aylık yüzde 0.51 arttı ve yıllık yüzde 12.28'ye ulaştı. Yine TÜİK'in enerji, gıda, içki ve sigara ile altın fiyatlarındaki değişimleri göz ardı ederek hesapladığı C çekirdek enflasyonu da aylık yüzde 0.55 arttı ve yıllık yüzde 12.30'e çıktı. Bu ikisi de rekor seviyeler. Merkez Bankası'nın bu veriler nedeniyle hükümete 'neden tutturamadık' mektubu yazacak.
Hürriyet

İhracatta En İyi 2. Yıl 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2017 yılında ihracat 2016'ya kıyasla yüzde 10.4 artarak 156.8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu rakam TİM kapsamına girmeyen kalemler dahil edildiğinde 157.1 milyar dolar oldu. TİM tarafından, 2017 yılı ihracat verileri açıklandı. Buna göre, geçen yılın aralık ayında ihracat 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.1 artarak 13 milyar 570 milyon dolar oldu. Böylece Aralık 2017, tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı olarak kayıtlara geçti. İhracat, geçen yılın tamamında ise 2016'ya kıyasla yüzde 10.4 artışla 156 milyar 782.3 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. TİM kapsamına girmeyen kalemler dahil edildiğinde, 2017'de 157.1 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllık ihracat rakamına ulaşıldı. İhracat 2014 yılında 157.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Otomotiv endüstrisi, 28.5 milyar dolarla 2017 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak belirlendi. Otomotiv endüstrisini, 17 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 16 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti. Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında otomotiv, makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve- sebze mamulleri ve süs bitkileri tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı. 2017 yılında en fazla ihracat artışı yüzde 69.3 ile zeytin ve zeytinyağı, yüzde 37.6 ile gemi ve yat sektörlerinde kaydedildi. Geçen yıl 1 milyar dolar ihracatı aşan sektör sayısı da 23 olurken, 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülke sayısı 33'e, ihracatçıların sayısı da 69 bin 516'ya yükseldi.
Milliyet

Askere Organik Süt Ve Yumurta 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "İlk defa organik ürün uygulamasını Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bu dönem başlatıyoruz. Bu uygulama pilot uygulama olacak. Süt ve yumurtadan başlıyoruz. Doğu ve Güneydoğu'daki askeri birliklerimiz tarafından tüketilmek üzere ilk defa bu sene, 200 bin litre organik süt ve 1 milyon 650 bin organik yumurta tedarik edeceğiz" dedi. Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca iş birliği protokolü dün imzalandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da katıldığı TSK'nin gıda teminine ilişkin iş birliği protokolü imza töreninde konuşan Canikli, tedarik yönteminin değiştirilmesiyle ürünlere yönelik kalite tartışmalarının büyük oranda ortadan kaldırılacağını vurguladı. Yıl içinde Et ve Süt Kurumu'ndan 510 milyon, Tarım Kredi Kooperatifleri'nden 91 milyon, Marmara Birlik'ten 44 milyon, Tarişten 23 milyon, Trakya Birlik'ten 28 milyon, Çaykur'dan 25 milyon, TMO'dan 13 milyon ve Adalet Bakanlığı Cezaevleri İşyurtları Kurumu'ndan 23 milyon liralık malzeme satın alacaklarını dile getiren Canikli, "Toplam 758 milyon liralık malzemeyi 2018 içinde ağırlıklı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla ilgili ve bağlı kuruluşlarından temin etmiş alacağız" dedi. Türkiye'de organik yumurta üretimi yapan 14 firma bulunduğunu belirten Canikli, "Altısı ilgilendi. En düşük fiyatı veren işi aldı. 11 firma organik süt üretimiyle iştigal ediyor. Üçü ilgilendi, en düşük fiyatı veren Pınar Süt aldı" diye konuştu. Balık konservesinde 3 firmanın yarıştığını ve en düşük fiyatı veren Kerevitaş'ın aldığını söyleyen Canikli, TSK'nin tavuk tüketiminde de organik ürüne geçmesi konusunda çalışma yaptıklarını da belirtti.
Milliyet

Borsa İstanbul'un Piyasa Değeri 267 Milyar Arttı 
Borsa İstanbul'daki şirketlerin 2017'deki toplam piyasa değeri, 2016 kapanışına göre 267 milyar lira artarak 883 milyar liraya ulaştı. Söz konusu dönemdeki artışın büyük bölümü borsanın devleri olarak nitelendirilen 20 şirketten geldi. 2016 sonunda Borsa İstanbul'da 373 milyar lira olan en değerli 20 şirket, 160 milyar liralık artışla geçen yılın sonunda 533 milyar liralık piyasa değerine ulaştı. Piyasa değerini 2017'de yaklaşık 12 milyar lira artırarak 46.9 milyar liraya yükselten Koç Holding, borsanın en değerli şirketi oldu. Koç Holding'i, 45 milyar lira ile Garanti Bankası ve 39.4 milyar lira ile Akbank izledi.Değer artışında şampiyon 19,1 milyar lira ile ASELSAN oldu. Piyasa değerini 31.8 milyar liraya çıkartan ASELSAN, en değerli şirketler sıralamasında 6'ncılığa yükseldi.
Vatan

POLİTİKA
Bu Tuzağa Düşmeyeceğiz 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, yeni yılın iyi bir gelecek getirmesi temennisinde bulunurken, dünyada ise iyi şeylerin olmadığını belirtti. Ortadoğu'nun uzun zamandır bir yangın yeri olduğuna dikkati çeken Tezcan, "İran'da da çeşitli gerilimler yaşandığını görüyoruz. İran'ın istikrarının sadece İran için değil, hem bölge için hem de Türkiye için çok önemli olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı. Elbette bir ulusun istekleri, talepleri olabileceğini aktaran Tezcan, ancak bunların demokrasi içerisinde, sükunetle ele alınması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz hafta, "darbe gecesi kim nerede?" tartışması yaşandığını belirten Tezcan, "Uçaktan inmeden 'darbe nereden gelirse gelsin karşıyız' diyen Genel Başkan'ımızdır. Yanında teselli ettiği ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dır. Çıkar, anlatır. Genel Başkanımız nerede olacaktı? Sokakta mı olacaktı? Hanginiz sokaktaydınız, hanginiz tankın önüne yattınız, bütün bu koruma ordusuyla güvenlik sağlandıktan sonra Atatürk Havalimanı'na indin, 4 gün Ankara'ya gelemedin, verilecek bir hesap varsa, bunun hebasını vereceksin. Ilgaz Tüneli'nde Başbakan'ın ne işi vardı? Hangi polemiğin peşindesiniz, hangi hükümet üyesi sokaklardaydı? Sanki bu fotoğraflar sonradan ortaya çıkmış, bu fotoğraflar 16 Temmuz günü CHP Basın Bürosu tarafından servis edilmiştir. Bilgi verilmiştir, Genel Başkan'ın saklayacak bir şeyi yok" dedi.
Milliyet

'İran'ın Huzuruna Önem Veriyoruz' 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile dün telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede Erdoğan, Türkiye olarak İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem verdiklerini vurguladı, Ruhani'nin halkın barışçıl gösteri hakkını kullanırken kanunların çiğnenmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını isabetli bulduğunu da ifade etti. Ruhani'nin ise Erdoğan'a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, gösterilerin birkaç gün içerisinde sona ermesini umduklarını söyledi. Ayrıca "Kötü niyetlilerin yasa dışı eylemlerine karşı sessiz kalmayacağız" dedi.
Vatan

'Ne Çatı Ne Baca Ben Adayım!' 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, çatı aday göstermeyi düşünmediklerini, kendisinin aday olacağını vurguladı. İYİ Parti İl Başkanlığı binası açılışı için dün Giresun'da bulunan Akşener, seçmen kütüklerini talep ettikleri Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bunu reddederek, "Seçime girmek için kongrelerin tamamlanmış olması lazım" demesine tepki gösteren Akşener, şunları söyledi: Anadolu Partisi, Merkez Parti, Türkiye Partisi bütün bunlar birinci olağan kongrelerini bizim yaptığımız gibi yaptılar. Yeni içtihat mı getiriyorsun, aklından bile geçirme. Ondan sonra sorumlusu siz olursunuz, aklından bile geçirme. Bugün bir yazar arkadaş şey yazmış, Sayın Abdullah Gül ile haşır neşirmişiz, kendisi aday olacakmış, ben de adaylığımı geri çekecekmişim. Benim sözüm söz, yani hani çatı adaylar, matı adaylar vardı ya, ne çatı, ne baca, ne pencere kardeşim, ben adayım. Halep oradaysa arşın da burada, hep beraber göreceğiz.
Vatan

SPOR 
Futbol Sadece Bir Şölen 
Türk futbolunda son dönemde yurt dışına transfer olan genç yıldızlar, hem ülkemize hem de altyapılarımıza çok güzel örnekler veriyor. Çağlar Söyüncü, Enes Ünal, Cengiz Ünder ve Salih Uçan... Ancak içlerinden bir isim var ki yeri çok özel.. Adeta tüm tabuları yıkan, yetenek ile emeğin nasıl harmanlandığını gösteren ve ülke futbolunun en güzel projesi Altınordu'nun göğsünü kabartan bir isim... Sadece Türkiye için değil tüm dünya futbolunda stoperlerin özel bir yeri olur. 2006 Dünya Kupası'nın en iyisi Fabio Cannavaro idi ya da Barcelona kulübünün Carles Puyol gibi bir efsanesi vardı. İşte şimdi de Türk futbolunda yeni bir yıldız, sağlam ve emin adımlarla yükseliyor. Avrupa'nın en iyi liglerinden Bundesliga'da Freiburg formasıyla sürekli üzerine koyan Çağlar Söyüncü, MİLLİYET'e özel bir röportaj verdi, çok önemli mesajlar gönderdi...
Milliyet

Çok Büyük Bir Aileye Geldim 
Beşiktaş, Dinamo Kiev'den bedelsiz transfer ederek, 4,5 yıllık sözleşme imzalattığı Hırvat stoper Domagoj Vida'yı dün basına tanıttı. Vodafone Park'ta düzenlenen törene Başkan Fikret Orman da katıldı. Başkan Orman, Vida'nın çok sayıda transfer teklifine rağmen siyah-beyazlı takımı tercih ettiğini belirterek, "Çok karakterli bir oyuncu aldık. Vida ile dar bir zamanda görüşmüştüm. O zaman da aramızdaki ilişki sağlam temellere oturdu. Birçok teklif gitti oyuncuya, Türkiye'den de teklifler geldi. 'Beşiktaşlıyım ve Beşiktaş'a söz verdim. Beşiktaş'tan başka takımda oynamayacağım' diye cevap verdi. İlk günden beri çizgisini hiç değiştirmediği için kendisine teşekkür ediyorum" diye konuştu. Domagoj Vida ise Beşiktaş'a transferinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. 28 yaşındaki futbolcu, "Sayın Başkan Fikret Orman ve Umut Güner'e transfer sürecindeki ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. 4,5 yıl burada sizinle beraber olacağım. Her şeyin yolunda gideceğine inanıyorum" dedi.
Milliyet

'İlmik Hala Boynumuzda' 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, geçtiğimiz günlerde kadın kongre üyeleri için verilen yılbaşı yemeğine katıldı, burada mesajlar verdi. Birçok konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Yıldırım'ın, 3 Temmuz Süreci ve bununla birlikte başkan adaylığı ile alakalı olarak üyelere bilgi verdiği ortaya çıktı. Fenerbahçeli kadınların kendilerine her zaman büyük destek verdiğini ve bunu hiçbir zaman unutmadığını ifade eden Başkan Yıldırım şunları söyledi: "Büyük acılar çektik. Biz içerdeyken verdiğiniz destek çok önemliydi. 20 Eylül'de tarih yazdınız. Stadı doldurdunuz. Ancak hâlâ süreç bitmiş değil. İlmik hâlâ boynumuzda yaşıyoruz. Yargıtay kararının ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Desteğinize devam edin." Başkanlık süreciyle ilgili de açıklamada bulunan Aziz Yıldırım, "Kongre üyelerinin desteği ile başkan oldum ve bu görevime hep bu şekilde devam ettim. Kendimizle ilgili kararı bu süreç sona erdikten sonra, zamanı gelince paylaşacağım. Bu konuyla ilgili hala vakit var" ifadelerini kullandı. Fenerbahçe Başkanı böylece, başkanlıkla ilgili sürecin Yargıtay kararına bağlı olduğunu bir kez daha yineledi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme