.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Ocak 2018 Salı

09.01.2018 Genel Gündem

09.01.2018 Salı
TÜRKİYE 

OHAL'de Devam 
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Olağanüstü halin (OHAL) bir kez daha uzatılacağını açıklayarak konunun Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) ele alınacağını söyledi. 2018 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündeme gelen konularla ilgili açıklamalarda bulunan Bozdağ, şunları söyledi: "(OHAL'in uzatılması) OHAL, bir defa daha uzatılacak. Bunun usulü, MGK'nın tavsiye kararı alması gerekiyor, ondan sonra Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi gerekiyor. Önümüzdeki MGK'nın gündeminde muhtemelen yer alacak ve arkasından toplanan Bakanlar Kurulu, OHAL'in uzatılmasına karar verecek. Bu da parlamentoda görüşüldükten sonra yürürlüğe girecektir. (Meslek yüksekokulu (MYO) mezunlarına kısa dönem askerlik) Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın ifadesi sanki ön lisans mezunlarına kısa dönem askerlik imkânı getirilecek gibi algıya yol açtı. Hükümetimizin gündeminde ön lisans mezunları için böyle bir kısa dönem askerlik değerlendirmesi çalışması yoktur. Hiç kimsenin böyle bir beklenti içine girmemesi gerekir. Bundan önce nasıl askerlik yapıyorlarsa bundan sonra da aynı usulde askerlik yapmaya devam edeceklerdir. (Erdoğan'ın 'ABD'ye karşı dava açarız' açıklaması) Cumhurbaşkanımızın dava açıklaması Halk Bankası'na dönük açıklamadır. Bu davada Halk Bankası yargılanmıyor ancak Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı sanık durumunda. Dava süresince Halk Bankası sürekli mahkeme salonunda, soruşturma sürecinde, medyada konuşuldu. Bu, bankanın marka değerine, ticari itibarına da zarar verdi. Banka kendi açısından değerlendirme yapabilir, bir dava yolu tercih etmek isterse edebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği husus bankanın bu yönüyle uğradığı itibar kaybı konusunda açabileceği bir davaya işaret etmiştir.
Hürriyet


'Sahte Belge' İtirazları Reddedildi 
28 Şubat davasında, sanıklar esasa ilişkin savunmalarını yapmaya başladılar. Aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 103 sanığın yargılandığı davanın görülmesine, sanıkların savcılık mütalaasına karşı beyanlarının alınmasıyla devam edildi. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme heyeti, davaya katılma talebinde bulunan bazı kişilerin talebini reddetti. Heyet, sanık beyanlarının isim sırasına göre değil iddianamedeki sıraya göre alınması talebini de kabul etmedi. Daha sonra söz alan sanıklardan Çetin Doğan, duruşma savcısının geçen celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasının yeniden ele alınmasını istedi. Dosyada bulunan '27 Nisan Batı Harekât Konsepti' belgesinin tahrif edildiğini ve bu belgenin sahte olduğunu öne süren Doğan, "Öyle ki bir ilgi koyuyor tahrif ettiği belgede, yayınlama tarihinden daha sonraki bir tarih" dedi. "Batı Harekât Konsepti belgesinin aslını buldum" diyerek dosyadaki belgenin orijinali olduğunu öne sürdüğü bir belgeyi mahkeme heyetine sunan Doğan, mahkeme başkanının, "nereden bulduğunu" sorması üzerine, DGM'de açılan ve suç unsuru bulunmayan bir dava dosyasından aldığını söyledi. Doğan, "Soruşturma sürecinde Genelkurmay ile yazışmalar yapılmış. Genelkurmay'dan bu evrakları gönderenlerin tamamı tutuklandı. O yüzden evrakların asıllarının yeniden sorularak getirtilmesini ve savcının mütalaasını yeni baştan ele almasını talep ediyorum" dedi. Doğan'ın talepleri mahkemece reddedildi.
Hürriyet

Erdoğan'a 2019 Sözü 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için "MHP, Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. MHP'nin genel başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. MHP ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi milletvekilliği seçimlerine girer, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 'Yenikapı ruhu'yla hareket edip Erdoğan'ı destekleme kararı alır" dedi. Bahçeli, dün basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle kahvaltıda şunları söyledi: "(İttifak) MHP olarak Recep Tayyip Erdoğan Bey ile ittifak ve siyasetin geleceği konusunda herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. İleriki günlerde, arzu ediyorsa, bir görüşme talebi olursa görüşürüz, olmazsa biz inandığımız konularda görüşlerimizi tekrarlayarak yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getireceğiz. İttifak söz konusu olacaksa bu yasal olmalıdır. Uyum yasalarında siyasi partilere ittifak yapma imkânı ve seçim sisteminde bu ittifakın nasıl gerçekleşeceğine dair maddeler konulmalıdır. Yüzde 10 ağır bir barajdır. 'MHP barajı aşamama endişesine sahiptir' eleştirileri geldi. MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur. MHP, Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. MHP'nin genel başkanı, Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. Yenikapı diye başlayan bir ruhla hareketle Anayasa'da, halkoylamasında beraber hareket ettiğimiz, uygulamasına önderlik yapan parti ile beraber sonuç almak, Türkiye'nin hayrına olacağı inancındayız. Herhangi bir sebeple Recep Tayyip Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse, 'Ben böyle bir yola girmek istemiyorum' der ise o kendisinin bileceği iştir. Ama başlatılan bir ruha MHP sadıktır. Bu yeni ruh, Yenikapı meselesini de iyi anlamak lazımdır. Türkiye'de yeni bir kapı açılmıştır. MHP, Türkiye'nin geleceğini dikkate alarak eğer yeni bir sürece girilmişse, bunun başlangıcı 3 Kasım 2019 olacaksa, o zaman MHP Cumhurbaşkanlığı veya milletvekilliği seçiminde bu yönüyle hareket edecektir. MHP ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimlerine girer, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 'Yenikapı ruhu'yla hareket ederek, Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır. Bu kadar nettir. (Yerelde ittifak) Hayatın bundan sonra her alanında olacaktır anlamı taşımaz. İttifak olur ama ittihata doğru gidecek bir durum söz konusu hiçbir zaman olmaz."
Hürriyet

Orduya 9 Bin Yeni Subay Ve Astsubay 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Savunma Üniversitesi'ne öğrenci alımı için 18 Mart 2018'de 81 il merkezinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılacağını belirterek, "Yapılacak bu sınav sonrası adaylar, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavlarından oluşan ikinci aşama sınavına çağrılacaktır. Bir başka ifadeyle bu sınav, sadece ikinci aşama sınava çağrılacakların belirlenmesi amacıyla yapılacaktır" ifadelerini kullandı. Canikli, "Dış kaynaktan acil ihtiyacımızı karşılamak amacıyla 2018'de Kara Kuwetleri Komutanlığımız için 2 bin 427 subay, 2 bin 657 astsubay; Deniz Kuwetleri Komutanlığımız için 693 subay, 836 astsubay; Hava Kuwetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 astsubay; Özel Kuwetler Komutanlığımız için ise 300 subay, 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubayımızın yetiştirilmesi planlanmaktadır" bilgisini verdi. Canikli, dün düzenlediği basın toplantısında, bakanlık bünyesinde faaliyette bulunan Harp Okulları'na yeni dönemde subay ve astsubay alımına ilişkin bilgi verdi. FETÖ'nün hain kalkışmasında en önemli hedeşerinden birinin de TSK'nın subay ve astsubay kaynağı olan Harp Okulları ve eğitim kurumları olduğunu, buralara yönelik çok ciddi bir tahribatın gerçekleştiğini hatırlatan Canikli, örgütün bu kurumları çok büyük oranda kontrol edebilir halde olduğunu, özellikle 15 Temmuz öncesinde yapılan sınavların hemen hemen tamamının örgütün kontrolü altında gerçekleştiğini söyledi. Darbe girişiminin ardından TSK'nın subay ve astsubay eğitim mekanizması sisteminin yeniden dizayn edildiğini belirten Canikli, TSK'nın önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki eğitim ve öğretim kurumlarının, Milli Savunma Üniversitesi'nde bir araya getirildiğini anımsattı. Canikli, bu açığı telafi etmek amacıyla çok hızlı bir şekilde çalışmalara başlandığını dile getirdi.
Milliyet

'Mit'in Tespiti Geçerli Delildir' 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'ByLock' kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanarak 5 yıl hapis cezası alan İl Jandarma eski Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş ile ilgili gerekçeli karar açıklandı. 'ByLock' programına ilişkin MİT tarafından yapılan tespitlerin istihbari nitelikte olduğu için hukuki delil olmadığına yönelik tezlerin olduğunu belirten mahkeme, buna karşın MİT'in ülke aleyhine faaliyet gösteren ajanlık eylemlerin belirlenmesi için kanunla verilmiş görevlerinin bulunması nedeniyle, bu yöndeki savunmalara itibar edilemeyeceği ve yapılan tespitin hukuken geçerli delil niteliğinde olduğu sonucuna varıldığını belirtti. Türk Ceza Kanunu'na gönderme yapılan gerekçeli kararda, MİT'in devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ve casusluk konularında bilgi, belge ve kayıtlar ile yapılan analizleri, adli merciler istediği takdirde vermek zorunda olduğu vurgulanarak şöyle denildi: "MİT, devletin güvenliğini tehdit eden bir terör örgütü ile ilgili elde ettiği verileri, terörle mücadele konusunda görevli idari ve adli birimlere ulaştırmakla yükümlüdür. Gönderilen materyalin içerik takdirini MİT kendisi yapacaktır. Görev sırasında elde ettiği, rastladığı suç delili olabilecek unsurları dokunmadan, bozmadan adli makamlara veya terörle mücadele konusunda görevli birimlere iletmesi, MİT'in istihbarat bilgisi toplaması veya görüş bildirmesi olarak değil, görevi sırasında ulaştığı ve suça konu olabilecek materyalleri adli makamlarla paylaşması, delilin adli makamlara verilmesi olarak değerlendirilmelidir."
Milliyet

CHP İzmir'de Galip Yücel 
CHP İzmir İl Başkanlığı'nın çarşaf liste ile yapılan, kavga da çıkan kongresinde adaylardan Deniz Yücel 355 oy aldı, rakibi Utku Gümrükçü ise 234 oyda kaldı. Yeni il başkanı Deniz Yücel, "Bugün burada kimse seçimi kazanmadı, kimse seçimi kaybetmedi. Burada tek bir kazanan var, CHP. Bizim mücadelemiz, kavgamız dışarıda. Utku kardeşimiz de çok centilmence bir yarış sürdürdü. Partimize yakışan bir kongre yaptık" dedi. İl başkanının seçilmesinden sonra yönetim, disiplin kurulu ile kurultay delegeleri de belli oldu. Deniz Yücel, yönetim ve disiplin kurulunda fire yaşamadı. Anahtar listesi, blok halde seçildi. Ancak kurultay delegelerinde diğer başkan adayı Utku Gümrükçü'nün listesinde yer alan İl eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu listeyi deldi. Adaylardan Deniz Yücel'i desteklediği bilinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Aramalar sonucunda, 4 yıldır birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ni yönettiğimiz Deniz Yücel arkadaşımız'ın kişiliği, duruşu ve yaşam felsefesiyle, geçmişten, aileden CHP'liliği ile bu işi başarılı bir şekilde yapabileceğine, grupların, ekiplerin partimizi yıprattığı bir süreçte genç bir kadronun ve hiçbir grubun, ekibin adamı olmayan, sadece partiden yana olan bir kadronun başarılı olacağına, bizi 2019 seçimlerine götüreceğine ve başarılı çıkacağına inandım" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Darbeci Askeri 36 Saat Kaybettiler 
Yunanistan'da İdari İstinaf Mahkemesi 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan sekiz Türk askeri arasında yer alan Süleyman Özkaynakçı'ya verilen iltica hakkını geçici olarak askıya aldı. Ayrıca geçen 29 Aralık akşamı iltica talebi kabul edilip serbest bırakılmasına karar verildiğinde Yunan yetkililerin, 36 saat boyunca Özkaynakçı'nın izini kaybettiği de ortaya çıktı. Haftalık Yunan "Real News" gazetesi, darbeci askerin serbest bırakılmasından sonra yaşananlar ile ilgili olarak şunları yazdı: "İltica Komisyonu, Özkaynakçı ile ilgili kararını, 29 Aralık'da askerlerin idari gözaltında tutuldukları Atina Olimpiyat Köyü'ndeki polis karakoluna iletti. Atina Emniyet Müdürlüğü'nden, karakoldaki polislere Özkaynakçı'nın serbest bırakılmasından sonra nereye gideceğinin kontrol edilmesi talimatı verildi. Özkaynakçı, bir avukatının eşi ile birlikte taksiye bindi. Ancak kısa bir sure sonra taksiden inip başka bir otomobil ile uzaklaştığı anlaşıldı. O andan itibaren büyük güvenlik boşluğu oluştu. Bir gün sonra bir sivil toplum örgütü tarafından misafir edildiği belirlendi. Özkaynakçı'nın Atina'da kaldığı yer, serbest bırakıldıktan ancak 36 saat sonra EYP (Yunan istihbaratı) mensupları tarafından bulundu."
Hürriyet

ABD'den Silah Kampanyası 
Seçim vaatleri arasında ülkede daha fazla istihdam yaratmayı hedefleyen ABD Başkanı Donald Trump, tartışma yaratacak bir değişikliği hayata geçirmeye hazırlanıyor. Reuters haber ajansının ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Trump yönetimi, ABD'den dünyaya silah satışını kolaylaştıracak ve Amerikan yapımı silahların pazar payını artırmayı hedefleyen yeni bir tasarıyı tamamlamak üzere. Reuters'in görüştüğü ABD'li yetkililer, Trump'ın "Amerikan malı al ve aldır" politikası çerçevesinde en erken şubat ayında bir açıklama yapacağını söyledi. Yeni plan sayesinde Trump yönetimi, daha çok ABD yapımı silah satışını sağlayarak ekonomiye katkı sağlamayı planlıyor. Trump yönetimi son 6 yılın rekoru olan 50 milyar dolarlık ticaret açığını da azaltmayı hedefliyor. Plan kapsamında ABD'li askeri ataşelerle diplomatlara seferber olmaları talimatı da verilecek. Bu durumda ABD diplomatik görevlileri rutin görevlerinin yanında "silah tacirliği" de yapacaklar. Trump yönetiminin Amerikan silah üreticilerinin baskısı altında olduğu ifade ediliyor. Özellikle Çin ve Rusya gibi ülkelerin silah pazarında yarattığı rekabet ABD merkezli üreticileri rahatsız ediyor. Yeni düzenleme düzey silahların satışında kolaylık sağlarken, bu durum akıllara Türkiye'nin son dönemde Amerikan yönetimi ile yaşadığı silah krizlerini getirdi. ABD ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik sıkıntıların ardından bazı firmaların Türkiye'ye yapacakları satışlar Amerikan yönetimi tarafından engellenmişti. Türkiye'nin son olarak Amerikan Raytheon firmasından güdümlü füze satın alacağı açıklanmıştı.
Milliyet

Yine Koalisyon Çıktı 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) önceki gün yapılan erken genel seçimde, yeniden bir koalisyon hükümeti kurulması gündeme geldi. Başbakan Hüseyin Özgürgün liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) oyların yüzde 35.59'unu alarak birinci parti olurken, partilerden hiçbiri, tek başına iktidara gelebilecek milletvekili sayısına ulaşamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre, UBP yüzde 35.59 ile ilk sırada yer aldı, onu, oyların yüzde 20.91'ini alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) izledi. Seçime ilk kez katılan ve Kıbrıs görüşmelerine müzakereci olarak katılan Kudret Özersay'ın liderliğindeki Halkın Partisi (HP) ise, yüzde 17.08 ile üçüncü parti konumuna geldi. Bu üçlüyü, yüzde 8.65 ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), yüzde 7.85 ile Demokrat Parti (DP) ve yüzde 6.98 ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP) izledi. UBP, bir önceki seçime göre oylarını yüzde 8 artırırken, TP yüzde 17, DP yüzde 16 oy kaybı yaşadı. Buna göre CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3'er, YDP ise 2 milletvekili çıkardı. Bu sonuçlardan sonra iki ya da üç partili yeni bir koalisyon hükümeti gelirken, seçimlerden üçüncü parti olarak çıkan HP'nin lideri Özersay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ortaya çıkan sonucun ülkenin geleceği açısından iç açıcı olmadığını ifade etti ve koalisyon hükümetine kapılarını kapattı. UBP'nin 18, Serdar Denktaş liderliğindeki DP'nin ise 4 milletvekilinin bulunduğu koalisyon hükümetine, 4 bağımsız milletvekili de dışarıdan destek veriyordu. 50 sandalyeli KKTC Meclisi'nde muhalefetteki CTP 20 ve TDP 3 sandalyeye sahipti. Mecliste hükümete destek verenlerin dışında bir bağımsız milletvekili daha bulunuyordu. KKTC Cumhuriyet Meclisi, 13 Kasım 2017'de oy çokluğuyla erken genel seçim kararı almıştı.
Milliyet

Venezuela'da Marketler Kuşatma Altında 
Temel ihraç maddesi olan petrolün fiyatında görülen hızlı düşüşle birlikte tarihinin en ağır ekonomik ve siyasi kriziyle karşı karşıya kalan Venezuela'da ordu ve güvenlik güçleri, yağmalanan süpermarketleri koruma altına aldı. Başta başkent Caracas olmak üzere ülkenin birçok şehrinde yaşanan yağmalama olayları sonrasında temel besin maddelerinin fiyatlarında indirim kararı alınan ülkede ordu süpermarketlerin çevresinde koruma çemberi kurmaya başladı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro geçtiğimiz Cuma günü, süpermarketlerdeki fiyatların, bir ay öncesindeki seviyelerine çekilmesi talimatını vermişti. Gelişmenin ardından halk marketlere akın etmiş ve raşarı yağmalamaya başlamıştı. Hükümetin indirim kararının ülkedeki 26 büyük süpermarket zincirinde geçerli olacağı belirtilmişti. Hafta sonunda sokağa çıkan askerler, başkent Caracas ve diğer büyük şehirlerdeki süpermarketlere sadece belirli sayıda insanın girmesine izin verdi ve kontrolü sağladı. Venezuela'da halk sadece birkaç dolara tekabül eden aylık asgari ücret sebebiyle temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hâle geldi. Ülke genelinde son günlerde görülen yağmalama olayları nedeniyle şu ana kadar 48 kişi gözaltına alındı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7422-3,7469
Euro: Euro 4,4802-4,4874
Sterlin: 5,0794-5,0856
Gram Altın: 158,6735-158,8715

Sanayide Üretim Tam Gaz 
İstatistik Kurumu'nun verilerine göre; sanayide çarklar hızlandı. Sanayi üretimi Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Yıllık artış ise yüzde 7 oldu. Sanayi üretimindeki artışın sürüyor olması, büyümenin son 3 ayda da artarak devam ettiğinin bir göstergesi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kasım'daki yüzde 7'lik büyümenin son 10 yılın zirvesi olduğunu söyledi. Lütfi Elvan, "Sanayi üretimi, 2017'nin son üç ayında da büyümenin beklenenden daha yüksek olacağına işaret ediyor. Ekonomi olumsuz algı operasyonlarına rağmen, güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor" dedi. Sanayi Bakanı Faruk Özlü de, "Geçen yıl büyümeye en büyük katkı, sanayicilerden geldi. 2017 sonunda beklentilerin ötesinde bir büyüme görülecek" diye konuştu.
Posta

'İyi İlişkinin Tam Zamanı' 
Avrupa Birliği ile geçen yıldan itibaren ilişkiler iyice gerilmişti. Son günlerde ise Almanya, Fransa ve Bulgaristan gibi ülkelerle karşılıklı olumlu adımlar atılmaya başlandı. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik de Avrupa ile ilişkileri iyileştirmenin tam zamanı olduğunu ve bu konuda hiç vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi. Erol Bilecik, "Uzlaşma adımlarını, Gümrük Birliği'nin revizyonu müzakerelerini başlatarak taçlandırırsak, emin olun 2018 yeni bir başlangıç yılı olur" dedi. 2017'den çıkarılacak iki önemli ders olduğunu belirten Bilecik, "Biri Avrupa'nın yok sayılamayacağı. Diğeri de reformsuz, sadece iç talebi zorlayarak büyürsek, bunun bedelini enşasyonla ödeyeceğimiz gerçeği" diye konuştu. 2017'de ihracatın arttığını belirten Erol Bilecik, doğru politika ile ihracattaki artışın 2018'de de süreceğini söyledi. 2018'de Avrupa ve dünyadaki büyümenin bir fırsat olduğunu kaydeden Bilecik, "Türkiye'de daha yavaş ama daha dengeli bir büyüme öngörebiliriz. Büyümenin 2018'de yüzde 4.5 olacağını tahmin ediyoruz" dedi.
Posta

İmar Affı Yok! 
İmar kanuna eklenmesi düşünülen geçici bir maddeyle, tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için yüzde 3 harç ödenerek "Yapı kayıt belgesi" verilmesi önerisi "İmar affı geliyor" yorumlarına neden oldu. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İmar affına yönelik bir çalışmamız yok. Herkes beni arıyor, imar affı mı geliyor, diye? Hayır öyle bir af yok. Aşara önce ben karşı çıkarım. Ancak ağırlıklı olarak belediyelerden gelen bazı talepler var. Bu taleplerin Meclis'te değerlendirilmesi gerekiyor" dedi. Belediyelerin kaçak yapıların yıkımıyla ilgili yaşadıkları zorluklara dikkat çeken Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı belediyeler kendi bölgelerindeki yapıların yüzde 50'den fazlasının kaçak olduğunu belirterek, mevcut yapıların bir şekilde kayıt altına alınmasını istiyorlar. Bir ilçe düşünün 30 bin kaçak yapı var. Müfettişler niye yıkmadın diye belediyelere soruşturma açıyor. Başkan ve ilgili yöneticiler kendini kurtarmak için, yıkım ihalesi yapıyor, bir tek teklif gelmiyor. Ne yapacağız, diyorlar? İstanbul'daki belediye başkanlarından bir kısmı, o öneriyi getirmişler. Af değil, imar barışı sağlansın isteniyor. Meclis'e gelsin, enine boyuna konuşulsun, tartışılsın. Kim ne diyorsa söylesin, ondan sonra karar verilsin, deniyor. Benim buna diyeceğim bir şey yok. Meclis her şeyin konuşulabileceği milletin evidir." İmar affı ile başkanların önerisi arasındaki farkın ne olduğu sorusuna ise Özhaseki şu yanıtı verdi: "Arsa ve yapının değeri ayrı ayrıdır. Adam Avcılar'da 5 kat yapılması gereken yere 8 kat yapmış. Orayı yıktığında yeniden 8 kat yapma izni verilirse o af olur. Ama belediyelerin bu getirdiği sadece mevcut durumu, yani çıkılmış olan 8 katı kayıt altına alma işi. İlerde orada yapılacak kentsel dönüşümlere, imar plan çalışmalarına, bu kaydın bir engeli olamaz, olmamalı zaten. Bu kayıt alındığında belediye, yıkmak zorunda kalmayacak. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. Zamanla buradaki imar ve kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlamış olacak. Ayrıca buranın kayıt altına alınmasıyla Maliye'nin de resmi kayıtlarına girmiş olacak. Şu anda belediyeye burayı bir an ewel çarpık kentleşmeden kurtar ve imara uygun hale getir deseniz, yapacak imkanı yok. Bu bir süreç ister. Bize getirilen teklişer de bu doğrultuda. İmar affı diye bir şey gündemimizde yok" dedi.
Hürriyet

Taşerona Kadro, Kik'i İşsiz Bırakacak 
Kamuda hizmet alımı ihaleleriyle taşeron çalıştırılmasına son verilmesi, en çok Kamu İhale Kurulu'nu (KİK) etkileyecek. Yapılan değişikliklerle, inceleme kapsamı daralan kurulun, en çok inceleme yaptığı ihalelerin başında yemek, güvenlik, temizlik hizmet alım ihaleleri bulunuyordu. 2017 yılının ilk 6 aylık verilerine göre kurul toplam 2 bin 65 ihaleyi inceledi ve karar aldı. Bu kapsamda inceleme yaptığı ihalelerin 1152 tanesi hizmet alımı olurken, 635 tanesi yapım işi, 278 tanesi de mal alımı kapsamında oldu. Yani hizmet alımı kapsamında incelenen ihaleler, kurulun iş yükünün yüzde 50'sinden fazlasını oluşturdu. Yeni dönemde ise bu ihaleler yapılmayacak, dolayısıyla kurulun incelediği ihale sayısı da ciddi anlamda düşecek. Kurulun son toplantılarına da bu durum yansıdı. Hizmet alımı yöntemiyle personel çalıştırma işleriyle ilgili yapılan şikayetler, ihaleler iptal olduğu için reddedildi. Reddedilme kararlarında, KHK ile taşeronla ilgili yeni düzenleme yer aldı.
Hürriyet

Turizmci Şimşek'e 5 Taleple Gitti 
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) heyeti, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i ziyaret ederek, turizmde 2023 hedeşerine ulaşmak için gereken dönüşüm stratejisi kapsamında kısa, orta ve uzun vadeli tedbir önerilerini kendisine iletti. Heyet, ziyarette, kısa, orta ve uzun vadeli tedbir önerileri için hükümetin desteğini istedi. Kısa vadede sektörün vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde desteklenmesini, orta ve uzun vadede ise sektörde yapısal dönüşümü sağlayacak Turizm Master Planı oluşturulmasını hedefleyen tedbirlerden öne çıkan maddeler şu şekilde: "Sektöre yönelik 20 milyar liralık ilave KGF limiti oluşturulması, turizm sektörünün ihracatçılara sağlanan tüm desteklerden yararlandırılması, turizmciye ana girdi kalemlerini vergisiz ithal ederek kullanma imkânı sağlanması, orta ve uzun vadeli, düşük faizli Eximbank kredisi imkânı, istihdam teşviklerinin turizm sektörüne özel 2 yıl daha uzatılması ve kış sezonunda iş akdinin devamını sağlayacak istihdam desteklerinin oluşturulması." TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye'nin turizmde önemli bir eşik noktasında olduğunu belirterek, sektörün bu eşiği, hem fiziksel dönüşüm hem de destinasyon yönetimi ve markalaşma alanında başarılı bir dönüşüm stratejisi izleyerek aşabilecek deneyime sahip olduğunu bildirdi.
Milliyet

Fitch Dünyaya Moral Verdi: Reytingler Pozitif 
Fitch Ratings, küresel kredi görünümünün finansal krizden bu yana en olumlu halinde olduğunu bildirdi. Fitch Ratings'den yapılan açıklamada, ultra destekleyici parasal politikaların hafiflemesi ve artan faiz oranlarının finansman maliyetini artırmasıyla gelecek dönemde kredi kalitesinin zayıflayabileceği uyarısında bulunuldu. Fitch, küresel reytinglerin ülke, şirket ile finansal kurumlar dahil olmak üzere gelişen ve gelişmekte olan piyasalar için olumlu seyir izlediğini kaydetti. Olumlu beklentide itici unsurların; büyüme, destekleyici para politikaları, istikrarlı emtia fiyatları olduğu vurgulandı. Fitch, küresel büyümenin 2018'de yüzde 3.3 olarak gerçekleşmesini bekliyor. Fitch Kredi Piyasası Araştırma Direktörü Monica Insoll, "Şu anda reyting görünüm eğilimi en olumlu seyirde. Pozitif görünüme sahip reytinglerin sayısı negatif olanlardan daha fazla" dedi.
Vatan

SPOR
Son Karar Larin 
Beşiktaş yönetimi; 22 milyon euroluk rekor bir bedelle Everton'a sattıkları Cenk Tosun'un boşluğunu doldurmak için dört koldan transfer taarruzuna geçmişti. Leicester City'den İslam Slimani ve Kelechi Iheanacho, Arsenal'den de Olivier Giroud gibi yıldızların bulunduğu listenin dışından Amerika temsilcisi Orlando City'den Cyle Larin de vardı. Teknik direktör Şenol Güneş'in de görüşünü alan Siyah-Beyazlı idareciler bu isimler arasından Larin'i tercih etti. 22 yaşındaki Kanadalı futbolcuyla 1 yılı opsiyonlu 3 yıllık anlaşma sağlandı. Larin'in; Aralık 2018'e kadar sözleşmesinin bulunduğu Orlando City'ye de 500 bin euro bonservis önerildi. Bu rakama sıcak bakan Amerika ekibinin de onayıyla transfer kesinlik kazanacak. Cyle Larin'in yarın Antalya kampına katılması bekleniyor. 3 sezondur Orlando City forması giyen Cyle Larin ligde 87 maça çıktı, 44 kez rakip fileleri havalandırdı. Beşiktaş kaptanlarından Atiba'nın önerdiği 22 yaşındaki Kanadalı futbolcunun kasetlerini izleyen teknik direktör Şenol Güneş bu transfere onay verdi.
Posta

Emre Mor Bombası 
Galatasaray'ın transferde önceliği sol bekti. Bu mevki için adayları masaya yatıran Galatasaray'da dün sürpriz bir gelişme yaşandı. Teknik direktör Fatih Terim'in isteği üzerine İspanya'nın Celta Vigo takımında forma giyen Emre Mor için temasa geçen Sarı-Kırmızılılar, milli futbolcuyu 6 aylığına kiralamak için kulübüyle prensip anlaşmasına vardı. Sezon sonunda satın alma opsiyonu da Galatasaray'da olacak. Transfer bitme noktasında. Son dakikada pürüz yaşanmadığı takdirde Emre Mor'un birkaç gün içinde Galatasaray'ın Antalya kampına katılması bekleniyor. Emre Mor için daha önce Fenerbahçe ve Beşiktaş da girişimde bulunmuştu. 20 yaşındaki genç futbolcu kariyerine Avrupa'da devam etmek istediğini açıklamıştı. Ancak Fatih Terim'in kendisini bizzat araması Emre Mor'u ikna etti. Danimarka ekibi Nordsjaelland'da yıldızı parlayan Emre Mor, 2016'da 10 milyon euro bonservisle Alman ekibi Borussia Dortmund'a transfer olmuştu. Emre Mor, bu sezon başında ise 13 milyon euroya Celta Vigo'nun yolunu tutmuştu. Emre Mor, İspanya'da toplam 14 maçta forma giydi, 1 gol attı.
Posta

Şampiyonluk İçin Her Şey Var 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, beIN Sports'a verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle ilk yarıyı değerlendiren Kocaman, "Sıkıtılar olacağını biliyordum, bunlara da hazırlıklıydım ama düşündüğümün, beklediğimin çok üzerinde gerçekleşen saha sonuçları ile karşılaştık. Bu durum, esas itibariyle kırılgan olan yapımızı çok daha geriletti ve ilk yarıya damga vuran en önemli faktör oldu. Ta ki Osmanlıspor maçına kadar gelen süreçte. Osmanlıspor ve öncesindeki Kayserispor maçı, tarihsel olarak bakıldığı zaman pek kolay gibi gözüken bir durum değildi. İçeride oynayıp da 3-1'den maç vermek Fenerbahçe'nin genetiğine pek uygun değil. Arka arkaya aynı şeylerin tekrarlanması skor anlamında olağanüstü bir durumu gösteriyordu. Hakikaten Osmanlıspor maçında kadar olan süreç çok kırıcıydı. Benim de bir karar vermem gerekiyordu. Şöyle ki; yüksek karakterli, mesleğini seven, dayanışması yüksek son derece iyi bir takım var. Fakat kıramadığımız bir şey var gibi gözüküyordu. Ben de bu anlamda sorumluluğu üzerime aldım" dedi. Sonraki süreçte devam etmenin daha doğru olacağını düşündüğünü belirten tecrübeli hoca, "Ve o andan itibaren de aslında bu kadar kırıcı etki yaşamasına rağmen tamamen değişen, istediklerini yapmaya doğru yönelen bir takım haline geldik" diye konuştu. Transfer konusuna da değinen Kocaman şöyle devam etti; "Birincisi ara transfer dönemi zaten zor. İkincisi ise transfer yapmak istediğiniz yerlerdeki oyunculardan daha üst seviyede olanı buldunuz. Şu anki maliyetler ortada, çok yüksek meblağlar. Bunu herkes görüyor. Yani sizin talip olduğunuz, size fayda sağlayacağına inandığınız ki transfer listemiz var, o konuda bir derdimiz yok. Ancak buralara gittiğiniz andan itibaren, birincisi kulüpleri iyi futbolcularını bırakmak istemiyor. İkincisi maliyetler gerçekten çok yüksek.
Milliyet

Romanya Gibi Yapalım 
A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, genç oyuncuların yabancı oyuncularla rekabetini sağlıklı hale getirmek ve onların özgüvenini yükseltmek için adım atılması gerektiğini belirtti. Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri'nde konuşan Romen hoca şunları söyledi: "ORTAK konsensüs ile bazı statü değişiklikleri getirebiliriz. Örneğin, kadroda Türk Milli Takımı için oynama uygunluğu bulunan en az 21 yaş altı bir futbolcu bulundurma, oynatma zorunluluğu gibi zorunluluklar olmalı. Romanya'da, benzer olan bu kuraldan çok fayda sağladığımızı söyleyebilirim. Bizim şu anda Ertuğrul Ersoy haricinde takımında sürekli oynayan bir Ümit Milli oyuncumuz yok. SON birkaç yılda kulüplerin yapmış olduğu ciddi yatırımlar ve çok önemli üst düzey oyuncuların transferi sayesinde Süper Lig'in teknik seviyesinde gözle görülür bir artış yaşandı. Hatta Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiği başarıyı bile bununla ilişkilendirebilirim. Bu sezon, seyir düzeyi yüksek ve çekişmeli birçok maç izledik. EN üst ulusal ligde forma giyen futbolcuların ortalama yaş sıralamasında, Türkiye 28.70 ile en yaşlı lig pozisyonunda. Tüm bu istatistikler bize şunu gösteriyor ki takımlarımızın büyük bir bölümü uzun dönemli bir transfer stratejisi izlemiyor. Cenk Tosun'un Everton'a transfer olmasını çok sevindirici bir gelişme olarak görmeliyiz. Cenk'in diğer genç Türk oyuncular için bir ilham kaynağı olacağına inanıyorum. Ulusal ligde ve Avrupa Kupası maçlarında iyi performans sergilemenin Avrupa'nın büyük kulüplerine transfer olmayı mümkün kıldığını gösterdiğini düşünüyorum."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme