10 Ocak 2018 Çarşamba

10.01.2018 Genel Gündem

10 Ocak 2018 Salı
TÜRKİYE 
Bu Trenden Düşenler Yerde Kalır 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu trenden düşenler kusura bakmasınlar düştükleri yerde kalırlar" dedi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda, isim vermeden eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü hedef aldığı yorumlarına neden olan konuşmasında şunları söyledi: "Bizim gücümüz, birliğimizden ve milletimizle olan bağlarımızı sıkı tutmamızdan geliyor. Bu iki unsura zarar verecek hiçbir davranışı, hiçbir tutumu, hiçbir sözü affetmemiz söz konusu olamaz. Aynı şekilde geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin partimizle, hareketimizle ilgili söz söylemeye hakkı yoktur. Herkes ağzını açmadan önce nerede bulunduğuna, kimlerle aynı safa geçtiğine dikkat etmelidir. Bunlar, milletimizle birlikte son 3-4 yıldır verdiğimiz hayati mücadelede en küçük bir desteklerini görmediğimiz, hatta çoğu defa karşı saflarda silüetleri beliren kişilerdir. Dünyada neler oluyor, ülkemizde neler oluyor, bununla ilgili bir sesiniz çıkmayacak, bu ülkede bir 'evet-hayır' referandumu yapılıyor ve partimiz burada 'evet' başlığını böyle atıyor ama bakıyorsunuz birileri de 'hayır' için kampanya yürütüyor. Kulislerde, şurada burada... Ve şimdi de kendilerinde söz hakkı görüyorlar. Kusura bakmasınlar. Bu birlikteliği, beraberliği, dayanışmayı zedeleyenler bilsinler ki artık bu kervanın samimi yolcuları değildir. Biz bu yola çıkarken ahdederek çıktık ve bu yola bu akitleşmeyle, bu ahitle çıkarken de şunu bir defa çok iyi bilmemiz lazım, sadakatin aslolan bir kavram olduğunu bilerek çıktık. Bu trenden düşenler, kusura bakmasınlar düştükleri yerde kalırlar ama bu da yoluna devam eder. Kendilerine biçilen tek misyonun AK Parti'ye ve şahsımıza zarar vermek olduğunu göremeyecek kadar hırslarının esiri olanların hükmünü milletimiz zaten veriyor. (Erdoğan, bu sözlerini anımsatan bir gazetecinin "İsim vermediniz ama Abdullah Gül'e yönelik sitemkâr mesajınız vardı" sorusuna karşılık, "Bak işte istediğiniz yöne çekebiliyorsunuz" dedi.)
Hürriyet

Tezek % 18 Gucci % 8 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu KDV sistemini eleştirerek, "Vatandaşın haberi olmadan ondan ağır vergiler alıyorlar. Boşuna demiyorlar Adalet ve Kalkınma Partisi. Tezek yak yüzde 18, Gucci gözlük tak yüzde 8. Bunların insafı yok" dedi. Kılıçdaroğlu, dün 2018 yılının ilk grup toplantısında şöyle konuştu: "2017'nin son ayları, bütçe görüşüldü, yüzde 11.1 büyüdük. Olağanüstü. Dünyada birinci. Ama bu büyük bir heyecan yaratmadı. Çünkü vatandaş cebine baktı, büyüme yok. Nerede bu büyüme? Bu büyüme eğer gerçek bir büyüme olsa işsizlik azalır. İşsizliği engelleyeceklerdi sözde. 7 Şubat 2011, AK Parti Genel Başkanı, TOBB Genel Kurulu'nda konuşma yapıyor, 'Bu seferberlikle işsizliği gümbür gümbür çökerteceğiz.' Ne oldu? İşsizlik mi azaldı? Büyüme üretime dayalı bir büyüme değil. Elin parası ile kalkınma olmaz, işsizliği önleyemezsin. O nedenle biz üretim, istihdam diyoruz. Vatandaşın geliri değil borcu arttı. Geçen yılla bu yıl arasında vatandaşın bankalara borcu, 2016 Aralık 433 milyar lira, 2017 Aralık ayında 499 milyar liraya çıkmış. Artan borç miktarı 66 milyar lira. Faize karşısın, faizi düşür. Düşüremiyor. Çıkar bir KHK, faizi sıfırla, vatandaşın borcunu sildim de. Siz tefeci bir düzen getirmişsiniz. Vatandaş hem faiz ödüyor hem dünyanın en ağır vergilerini ödüyor. İçeriye ödenen faiz miktarı 620 milyar lira. 620 milyar liralık faizi kim aldı? Çıkıp hesabını versinler. Vatandaşın haberi olmadan, ondan ağır vergiler alıyorlar. Musluğu açtığı anda 5 çeşit vergi ödüyor. Elektriğe bastığı anda 4 çeşit vergi ödüyor. Bu beyler ne yapıyor? Vergi ödememek için Man Adası ile ilişki kuruyorlar. Bunları ben söyleyince de 'Nasıl bunları dile getirirsin, seni mahkemeye veririz'... Vermezsen namertsin kardeşim. Teneffüs ettiğiniz hava hariç her şeye vergi ödüyorsunuz. Bu hükümet nerede bir gariban görüyorsa onu soymaya kalkıyor. Bir emekli düşünün, Hermes çanta aldı diyelim, alamaz ya maaşı yetmez ama aldı diyelim, Prada ayakkabı giydi, Gucci gözlük aldı diyelim bunların KDV'si yüzde 8. Ama aynı emekçi elektrik, doğalgaz kullanır, tezek yakarsa KDV'si yüzde 18. Adalete bak. Boşuna demiyorlar Adalet ve Kalkınma Partisi. Tezek yak yüzde 18, Gucci gözlük tak yüzde 8. Bunların insafı yok."
Hürriyet

Libya'da Kaçırılan 3 Türk İçin Devrede 
Başbakan Binali Yıldırım, Libya'da 3 Kasım 2017'de silahlı bir grup tarafından kaçırılan üç Türk vatandaşı için devreye girdi. Kaçırılanların yakınlarıyla dün bir araya gelen Başbakan Yıldırım'ın, partisinin grup toplantısının ardından TBMM'deki makamında basına kapalı yapılan ve yaklaşık yarım saat süren kabulünde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Libya'nın Ubari Belediyesi yetkililerince, 3 Kasım 2017 tarihinde, silahlı bir grup tarafından bir Türk şirketinin çalışanı üç Türk ile bir Alman vatandaşının kaçırıldığı açıklanmıştı. Yıldırım, 14 Aralık'ta İstanbul'daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'ne katılan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile bir araya gelerek konuyu görüşmüş ve Libya makamlarından kaçırılan Türk vatandaşlarının kurtarılması amacıyla gayretlerin arttırılması ricasında bulunmuştu. Serrac da kaçırılan Türk vatandaşlarının kurtarılması için her türlü çabanın gösterildiğini belirtmişti.
Hürriyet

'Fitnecilere Aldırmayacağız' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı adayı göstermeyecekleri ve 2019'da Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyecekleri açıklamasına CHP'den gelen, "patron çıldırdı, partiyi kapatıyor" şeklinde gösterilen tepkilere sert yanıt verdi. Bahçeli, "Bilsinler ki, kendileri ve zihniyetleri çukurların en derinine, uçurumların en dibine çıldıra çıldıra düşmüşlerdir. Yeni hükümet sistemi üzerinde ameliyat yapmak ne Sayın Gül'ün harcı ne de Gandiliğe özenen, ama Kandil'e tutunan Sayın Kılıçdaroğlu'nun harcıdır. Fitne sokmaya çalışanlara aldırmayacağız. Firavun taktiklerine eğilmeyeceğiz" dedi. Bahçeli, dün MHP grup toplantısında özetle şöyle konuştu: AKP ve MHP, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hazırlık safhasından halkoylaması aşamasına kadar hayırlı ve başarılı bir işbirliği sürecini işletmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bina edilmesini tavizsiz şekilde destekledik. Bu destek ve katkımız, açık açık söylüyorum, 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinde de mutlaka devam edecektir. Hatta seçimlerle sınırlı kalmayacak, 2019'dan sonraki beş yıl boyunca da, yeni sistemin iyice kökleşmesi ve kalıcı hale gelmesi için milli ve tarihi sorumluluğumuz kapsamında süren işbirliğinin, doğacak ahlaki ittifakın gereğini gönül huzuruyla yapacağız. Partimiz 2019'da uzlaşmaya açık ve talipli olduğundan Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaktır. Parti olarak 7 Ağustos Yenikapı ruhuna, 16 Nisan halk oylaması şuuruna bağlıyız, bağlı kalacağız. Çünkü biz Türkiye sevdalısıyız. Çünkü biz Türküz, doğruyuz, verdiğimiz sözü sonuna kadar tutarız
Milliyet

Yakalanacağını Anladı, Teslim Oldu 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından madalya verilen ve kahraman olarak nitelenen Kara Kuwetleri Komutanı (KKK) Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı Yüzbaşı Burak Akın'ın, FETÖ içindeki kod adının, "Cenk" olduğunu itiraf ettiği açığa çıktı. Akın'ın, teslim olmadan önce KKK'daki 700 personele yapılacak ankesörlü telefon operasyonunu öğrendiğini anlattığı bildirildi. Akın'ın, kendisinin de ankesörlü görüşmeleri bulunduğu ve karargâha gelen MİT'çilerden tedirgin olduğunu söyleyerek, "yakalanacağımı anladım, teslim olmaya karar verdim" diye ifade verdiği öğrenildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemenin adli kontrol kararıyla önceki gün serbest bırakılan Akın'ın ifadesinde şunları söylediği öğrenildi: 1983 Adana doğumluyum. İlk ve orta okulu ailemin yanında Adana Seyhan Çukurova'da okudum. 1997'de Kuleli Askeri Lisesi'ni kazandım. 2001'de Kara Harp Okulu'na geçiş yaptım. 2005'te piyade teğmen olarak mezun oldum. 2006 Mart ayında Isparta Eğirdir komando temel kursunda iken Özel Kuwetler Komutanlığı seçmelerine katıldım. 2006'da ÖKK Okul Komutanlığı bünyesinde kurs bölük komutanlığına atandım. 2014 Haziran'da Musul Konsolosluğu rehine krizi döneminde Özel Kuwetler'ce yapılacak operasyonel faaliyete seçildim. 2015 Ağustos'ta Kara Kuwetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma müdürü seçildim. 15 Temmuz darbe girişiminde Çolak'ın derdest edilmesini engellemeye çalıştığım esnada darbeci Kurmay Yarbay Halit Kazancı isimli terör örgütü mensubunca sol bacağımdan tabanca mermisi ile Binbaşı Adnan Arıkan isimli terör örgütü mensubunca sağ bacağımdan piyade tüfeği mermisi ile yaralandım ve GATA'da tedavi gördüm.
Milliyet

Gazilere Saldıranlara Rekor Ceza İstendi! 
Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, başkentte aileleriyle seyahat ederken bir akaryakıt istasyonunda darp edilen iki gazi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Gazi ve yakınlarına şiddet uygulayan şüpheli Doğan Çiçek'in, "Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamadan" "Kasten yaralamadan", "Mala zarar verme", "Birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit", "Trafik güvenliğini tehlikeye sokma", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçlarından 24 yıl 4 aya kadar cezalandırılması talep edildi. Şüpheli Tamer Görkem'in de "Kasten Yaralama", "Mala Zarar Verme", "Birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit", "T.C. Hükümetini, Yargı Organlarını, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama," ve "Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma" suçlarından 20 yıl 10 aya kadar cezalandırılması istendi. Ayrıca olay sonrası şüpheli Çiçek ile benzinliğe gidip kamera kayıtlarını almak isteyen ve benzinlik çalışanlarına saldıran şüpheliler Barış Y., Batuhan Ö. ve Enes K.'nın ise kasten yaralama nedeniyle 1 yıl, darp eyleminden dolayı 6 yıl, hakaret ve tehdit suçlarından ise 12 yıl 9 ay kadar hapisle cezalandırılmaları istenildi.
Vatan

HDP'li Kaplan'ın Irkçı Tweetine Tepki 
HDP Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan'ın HDP kurultayı öncesinde eş başkanlık adaylığına ilişkin "Demirtaş'ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, herkes haddini bilecek" diye tweet attı. Kaplan'n ırkçı tweetine HDP'den, 'Kınıyor ve ayıplıyoruz" yanıtı geldi. HDP'li Hasip Kaplan'ın attığı tweetler, dün gece sosyal medyanın gündemine oturdu. Kaplan, "Kurultay'da Demirtaş'ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek" diye tweet atınca tepkileri üzerine çekti. HDP Genel Merkezi'nden, kongrede Türk bir genel başkan adayı istemediğini belirten Kaplan'ın ifadeleri, partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamayla kınandı. Acıklamada, "Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz" den
Vatan

DÜNYA 

'ABD Başkanı Trump Sorgulanacak' İddiası 
ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibinin Rusya ile bağlantısını ve Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını soruşturan Özel Savcı Robert Mueller'in, gelecek haftalarda Trump'ı sorgulayacağı ifade edildi. Washington Post gazetesinin haberine göre Mueller, konuyu aralık ayı sonlarında başkanın avukatları John Dowd ve Jay Sekulow ile yaptığı görüşmede gündeme getirdi. Gazete, Trump'a yakın bir kişiye dayandırdığı haberde, birkaç hafta içinde yapılabilecek görüşmede Trump'a sınırlı sayıda soru sorulabileceğini yazdı. Konuya yakın bir kaynak avukatlar arasında, Trump'ın olası ifadesine ilişkin istişarelerin devam ettiğini belirtti. NBC televizyonu, avukatların, Mueller'in Trump ile yüz yüze bir görüşme yapması yerine sorularını yazılı olarak iletmesi gibi seçeneklerin uygulanmasından yana olduğunu duyurdu. Avukatlar, görüşme yüz yüze olursa ABD Başkanı'nın nerede ve ne kadar süre ifade vereceği konusunda da bir plan hazırlamaya çalışıyor. Amerikan haber ajansı AP de bir kaynağına dayanarak Mueller'in soruşturma ekibinin, Rusya soruşturması kapsamında Trump'la konuşmaya ilgi gösterdiklerini ifade ettiklerini kaydett
Hürriyet

Kore'de Kaynaşma Zamanı 
Kuzey ve Güney Koreli yetkililer arasında Güney Kore'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları vesilesiyle başlayan görüşmelerde önemli ilerleme sağlandı. İki ülke arasında dün başlayan üst düzey görüşmeler, sınır bölgesindeki askerden arındırılmış Panmunjom köyünde gerçekleşti. Görüşmede Kuzey Kore'nin, Güney Kore'deki Pyeongchang kentinde yapılacak 2018 Kış Olimpiyatları'na kafile gönderme kararı aldığı, kafilede sporcularla birlikte taraftarların da olacağı açıklandı. İki Kore'nin ortak açıklamasına göre, iki ülke askeri konularda görüşmeler yapma konusunda da anlaştılar ve ilişkilerin geliştirilmesi için, askeri alanlar dışındaki konularda da ikili görüşmeler yapmayı kararlaştırdılar. Öte yandan Güney Kore delegasyonu, Kore Savaşı nedeniyle birbirinden ayrılmak zorunda kalan aile üyelerinin 16 Şubat'ta geçici olarak bir araya getirilmesini teklif etti. Kuzey Kore'nin, bu teklife "diyalog yoluyla barış ve uzlaşıya çalışılması gerektiği" cevabını verdiği belirtiliyor. Bu arada Kuzey Kore'nin bir askeri hattını Güney'e açtığı da bildirildi.
Milliyet

Skandal Girişim 
Suriye'nin dörtte birini işgal eden terör örgütü PYD/PKK, ABD'nin desteğiyle sözde ordu kurmaya hazırlanıyor. PYD/ PKK'ya desteğinin süreceğini açıklayan ABD yönetimi, Amerikan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in, 22 Aralık'ta, DAEŞ'in canlanmasını önlemek için Suriye'de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurması sonrasında ilk adımı attı. Anadolu Ajansı'nın güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre ABD Savunma Bakanlığı, CIA ve PYD/PKK'nın Kandil yapılanması, 400 örgütü mensubuna verdiği eğitimi tamamladı. Haseke'nin güneyindeki Sabahu'l Hayır kampı ile Halep'in doğusunda Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında verilen eğitimlerde, CIA eğitmenleri teorik ve teknik bilgiler sağlarken, Pentagon'un hava indirme birimleriyle özel kuvvetleri, Kandil'den gelen teröristlerle ortak silahlı eğitim verdi. Pentagon ve CIA'in, terör örgütünün 2014'te kurduğu YAT adlı sözde anti-terör birlikleriyle HAT ismi verilen sözde özel harekat unsurlarını genişlettiği, özel eğitim alan teröristlerin, bu yapılara katıldığı kaydediliyor. "Sınır muhafızları" adıyla büyütülen yapıya terör örgütünce "Kuzey Ordusu" adı verilirken, "kuzey" ifadesinin, gelecekte muhtemel özerk yönetimde korunabilmesi için seçildiğine dikkati çekiliyor. "Kuzey ordusu"nun, ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejimle sınır hattında yer alan Kobani, Tel Ebyad, Resulayn ve Malikiye'de konuşlanacağı belirtiliyor. Bununla birlikte ABD'nin yeni oluşum için PYD/PKK'ya telsiz, dinleme istasyonu ve sinyal istihbarat ekipmanları transfer ettiği belirtiliyor. Ekipmanların eğitimi yine ABD'li uzmanlar tarafından veriliyor. Yerel kaynaklar, YAT birimlerinin Türkiye sınırındaki karakolları dinleme faaliyetlerine başladığını iddia etti.
Milliyet

'Bana Değil Ona Sorun' 
Tayland'ın başkenti Bangkok'daki hükümet binası önünde Başbakan Prayut Çan-oça'nın basın toplantısını bekleyen gazeteciler beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. Basın toplantısının başında Çan-oça yardımcısına gazetecilerin önüne kendisinin gerçek boyutlardaki karton maketinin yerleştirilmesi emrini verdi. Gazetecilerin şaşkın bakışları ve gülüşmeleri arasında karton maket alana yerleştirilirken Başbakan, "Eğer siyasetle ya da çatışmayla ilgili soru sormak istiyorsanız, bu arkadaşa sorun" dedi. El sallayarak alanı terk eden Çan-oça gazetecileri maketiyle baş başa bırakırken, bazıları tokalaşma pozundaki karton maketle fotoğraf çektirdi. Çan-oça, 13 Ocak'ta kutlanacak 'Uluslararası Çocuk Günü' öncesi makamında Taylandlı aileler ve gazetecilerle bir araya gelmişti. BBC Tayland servisi karton maketin 13 Ocak'taki etkinliklerde kullanılacağını belirtti. Taylandlı çocuklar hükümet binasını ve Başbakan'ın ofisini ziyaret edecek. Çan-oça daha önce de bir kameramana yarısı yenmiş muz atmış, seçimlerle ilgili bir soru üzerine basın toplantısını terk etmiş hatta hükümeti eleştiren gazetecileri 'infaz etmekle' tehdit etmişti
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7685-3,7731
Euro: Euro 4,4969-4,5039
Sterlin: 5,0998-5,1092
Gram Altın: 158,8023-159,0749

'Havadan' 12 Milyar Dolar 
Türkiye'de havayolu taşımacılığı hızla gelişiyor. Özellikle Türk Hava Yolları (THY), önemli başarılara imza atıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THY'nin bu yıl 33 milyonu iç hatlar, 41 milyonu da dış hatlar olmak üzere toplam 74 milyon yolcu ile 1.3 milyon ton kargo taşımayı ve 11.8 milyar dolar da gelir elde etmeyi hedeflediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün THY yurtdışı temsilcilerini kabul eden Erdoğan, "Yeni havalimanıyla ilk hedefimiz; THY'yi, dünyanın en büyük filosuna sahip uçak şirketi haline de getirmek" diye konuştu. THY, geçtiğimiz günlerde Boeing ile 40 adet 'Dreamliner 787-9', Airbus ile de 20+5 adet uçak alımı için anlaşmıştı. THY'nin halen 325 uçaklık filosu bulunuyor. 120 ülkedeki 300 havalimanına sefer düzenleyen THY, 'dünyanın en çok noktaya uçan şirketi' ünvanına sahip. Erdoğan, "Eğer bugün ülkemizde dünya çapında başarılara imza attığımız bir havacılık sanayisi varsa, bunu önemli ölçüde THY'ye borçluyuz. Son 10-15 yılda dünya havayolu taşımacılığında hizmet standartlarının yükselmesinde THY'nin büyük katkısı var" dedi.
Posta

Emlakta Hedef Büyük 
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2018 hedeflerini açıkladı. Şişli, Bakırköy, Florya gibi ilçelerdeki arsalarını ihaleye açacaklarını belirten Kurum, 2018'de 7.2 milyar liralık satış planladıklarını söyledi. Kurum, "2018'de 850 bin metrekare bağımsız bölüm satışı ve toplamda 1.8 milyar lira net kâr elde etmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu. Şirketin 2017 rakamlarını değerlendiren Murat Kurum, "2017'de 9 adet gelir paylaşım ihalesini başarıyla tamamladık. Bu ihalelerde yaklaşık 13 milyar TL'lik bir değer oluşturduk ve 1.1 milyon metrekare büyüklüğünde 7.7 milyar TL 'lik satış yaptık" dedi. Kurum, 2017 içerisinde teslim edilen projelerdeki satış oranlarının ise yüzde 95'e ulaştığını ekledi. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, ev fiyatlarında İstanbul'da 2 yıldır süren düzeltme hareketinin bitmek üzere olduğunu ve fiyatların daha fazla düşemeyeceğini söyledi. Kurum, Türkiye'nin genç nüfus, şehirleşme ve çalışan nüfus avantajıyla her yıl 600 bin konut açığı bulunduğunu ifade etti
Posta

Sendikalarda 'Taşeron' Kavgası 
Taşeron işçiler için yapılacak başvurularda son iki güne girilirken, çalışma hayatının iki büyük işçi konfederasyonu "taşeron" konusunda karşı karşıya geldi. Türk-İş önceki gün taşeron sürecinde işçilerin baskıyla başka sendikaya üye yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak Başkanlar Kurulu'nu olağanüstü topladı. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise, "Kendi başarısızlıklarını Hak-İş'e yüklemesinler. Algı oluşturmaya çalışıyorlar" dedi. Türk-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nun en önemli gündem maddesini taşeron düzenlemesi oluşturdu. Tüm il yöneticilerinden taşeron düzenlemesiyle ilgili yaşanılan süreci raporlaştırmaları istenirken, toplantı sırasında verilen raporların büyük bölümünde, sendikal baskı olduğu iddiası yer aldı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Birçok ilde bürokratlar, siyasiler, çalışanları yönlendiriyor. 'Türk-İş'te kalırsanız, kadroya geçemezsiniz' diyorlar. İşçiler üzerinde baskı hissediyor. 81 ilin birçoğunda tehditkar söylemler ortaya çıkıyor. Sendikal baskı kimseye yarar sağlamaz" ifadelerini kullandı. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise Türk-İş'in kendilerini suçladığını ve bu süreci hayretle izlediklerini belirtti. İddiaların haksız ve mesnetsiz olduğunu savunan Arslan, şunları söyledi: "Niye baskı yapacakmışım. Zaten biz taşeron işçilerin büyük bölümünü daha önce üye yaptık. Onlar taşeron işçileri 'Kunta Kinteler', 'marabalar' olarak görürken, biz mücadele ettik. 10 yıldır bu işin mücadelesini veriyorum. 300 binden fazla üyem var. Bir iddiaları varsa ortaya belge koyacaklar. Yiğitlik böyle olur. Bu iddialara devam ederlerse biz de gereğini yaparız. Böyle mensetsiz bir suçlamaya maruz kalmayı, ciddi bir problem olarak görüyorum. Rekabet olmalı, farklı sendikalar olmalı. Ama böyle haksız ithamlarla süreç yürümez. Herkesi aklı başında davranmaya davet ediyorum."
Hürriyet

'Bilgi Paylaşımı Yaptığımız Ülke Yok' 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, OECD tarafından oluşturulan ve 116 ülkenin imzaladığı "Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi" kapsamında şu an için bilgi paylaşımı yapılan ülke bulunmadığını belirterek, "AB ülkeleri başta olmak üzere, diğer ülkelerle bilgi paylaşımına başlamamız için gereken idari, teknik ve yasal yapı, 2019 sonuna kadar tamamlanacak" dedi. Ağbal, bu kapsamda, OECD'nin 2011'de oluşturduğu 'Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi'nin otomatik bilgi değişimine de imkan sağladığını ifade etti. OECD tarafından, otomatik bilgi değişiminin standartlarının belirlendiğine işaret eden Ağbal, sözleşmeye taraf tüm ülkelerin buna uyması gerektiğini söyledi. Ağbal, bugün itibarıyla 116 ülkenin söz konusu sözleşmeyi imzaladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Türkiye açısından otomatik bilgi değişimine ilişkin yasal süreç henüz tamamlanmamıştır. Dolayısıyla bilgi paylaşımı henüz başlamamıştır yani sözleşme kapsamında şu an için bilgi paylaşımı yaptığımız bir ülke yok. AB ülkeleri başta olmak üzere, diğer ülkelerle bilgi paylaşımına başlamamız için gereken idari, teknik ve yasal yapı, 2019'un sonuna kadar tamamlanacak. Hangi ülkelerle karşılıklı bilgi değişimi yapılacağı da ilerleyen süreçte Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek."
Hürriyet

Borusan'dan Geleceğe 75 Milyon Dolar'lık Yatırım 
Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur, Borusan Mannesman şirketinin son 5 yılda 350 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi. Şirketin Gemlik'te yaptığı yeni 75 milyon dolarlık yeni fabrika yatırımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Uğur, Borusan Mannesmann'ın otomotiv sanayi için özel borular üretecek yeni fabrikasıyla Türkiye otomotiv boruları pazarındaki lider konumunu pekiştireceğini ve Avrupa pazarındaki payını artırarak Türkiye'nin otomotiv ihracatını destekleyeceğini söyledi. Şirket yönetiminde genç ekip ile bir dönüşüm başlattıklarını vurgulayan Uğur, "Rekabet açısından çok güçlü olduğunuz yerler bulmak zorundasınız. Türkiye'de sanayi sektöründe bir kapasite fazlası var. Çok hevesle yatırım yapıyoruz. Genelde ihtiyacın çok üzerinde bir kapasiteyi çok hızlı sürede yaratıyoruz" dedi. Müşteri açısından bakıldığında otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinin 2017'de büyümelerini sürdürdüğünü belirten Uğur, "Ekonominin kırılganlığına rağmen sektörlerimizin müşterileri segmentlerimizi güçlendirdi. Fabrika yatırımımız, özellikle otomotiv sektörüne yönelik teknoloji yoğun ve katma değerli ürünler anlamında büyük fayda yaratacak" şeklinde konuştu. 60. kuruluş yılını kutlayan Borusan Mannesmann, Gemlik'te otomotiv sanayisi için özel borular üretecek yeni bir fabrika kurarken, Halkalı'daki fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Toplam 75 milyon dolar düzeyindeki yatırımın bir bölümü bu yıl devreye alınacak, 2019 yılında ise tamamlanmış olacak. "Türkiye operasyonlarımıza 75 milyon dolar yatırım yaparak otomotiv borularında büyümeye odaklanıyoruz" diyen Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey, 6 tane üretim tesisleri bulunduğunu, şimdi 7'nci üretim tesisini kurduklarını söyledi. Atabey, "1,2 milyon ton toplam global üretim kapasitemiz var. 35 ülkeye satışımız var. Türkiye dahil 2017'de Borusan Mannesmann olarak satışlarımız 850 bin tonu buldu. Yüksek katma değerli satışlarımızın toplam satışlarımıza oranı yüzde 60'larda. Her sattığımız 3 ürünün 2 tanesi yüksek katma değerli. Konsolide ciromuz 770 milyon dolar. Son 5 yılda 350 milyon dolar yatırımımız var" diye konuştu.
Milliyet

Ucuz Konut İçin Pilot Şehir 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye'de konut ihtiyacı olanların yüzde 85'inin orta ve ortanın altı gelire sahip olduğunu belirterek, konut için ayda en fazla 2 bin lira ödeme yapabilecek bu kesim için pilot şehirler kurulması gerektiğini söyledi. Durbakayım, Eventuum tarafından Bosch sponsorluğunda bu yıl altıncısı düzenlenen Bosch İnşaat ve Konut Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ucuz konut vurgusu yaptı. Durbakayım, şunları söyledi: "Ülkemizdeki konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85'inin gelir seviyesi orta ve ortanın altıdır. Ekonomik veriler, bu kesimi oluşturan bireylerin, çalışan 2 kişilik aile bireylerinden olduğunu ve toplam gelirlerinin yaklaşık 6 bin lira seviyesinde olduğunu işaret ediyor. Bu ailelerin konut için ayırabilecekleri aylık azami miktarın 2 bin lira civarında olacağını varsayımı ile alabilecekleri brüt 70-75 metrekarelik dairenin metrekare satış fiyatı 2.5-3 bin lira arasında olması gerekiyor. Bu fiyatlardan konut satılabilmesi için üretimde arsa girdisinin metrekare başına 250- 500 lira civarında olmalı." Durbakayım, "İnsanların aylık azami 2 bin lira ödeyerek ev sahibi olabilmesi için, işlerine yürüyerek veya toplu taşıma ile kısa zamanda ulaşabildiği, sağlık, eğitim, sanat-kültür ve sosyal hizmetlerin bedelsiz veya çok küçük bedellerle sunulacağı pilot şehirler kurmalıyız" dedi. Durbakayım, bu bölgede yapılan işlerde devletin vergisel teşvikler de getirebileceğini kaydederek, bunların olması halinde insanların büyük şehirlerde yığınlar halinde yaşama mecburiyetinin olmayacağını, konut fiyatlarının ulaşılabilir seviyelere çekilebileceğini vurguladı. Yaşanası pilot şehirlerin hayal olmadığını dile getiren Durbakayım, "Bakanlığın böyle bir proje geliştirmeyi uygun görmesi halinde görev almaya hazırız. Avrupa'daki şehirleşmeye baktığımızda, en büyük şehirlerin dahi 1-2 milyon nüfusu etrafında 100- 150 binlik pilot yerleşim alanları görüyoruz" diye konuştu.
Vatan

Gıda 4.7 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdi 
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, "2017 yılının 10 ayında gıda ve içecek ihracatı 8 milyar 715 milyon dolara ulaşırken, ithalat tutarı 3 milyar 942 milyon 971 bin dolar oldu. Gıda ve içecek sanayisi, 2017 Ocak-Ekim döneminde, 4 milyar 772 milyon 419 dolar dış ticaret fazlası verdi" dedi. Kopuz, 2017 yılında çok tartışılan uygulamaların başında bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi ya da sıfırlanmasının geldiğini anımsattı. Tarım ürünleri ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların enflasyona etkisi konusundaki tartışmalara, geçen yıl alınan ithalat kararlarının da eklendiğini belirten Kopuz, Gıda Komitesi kararları doğrultusunda tarımsal üretim açığı olan ürünlerde fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla gümrük vergilerinin düşürülmesi ya da sıfırlanması yoluyla ithalatın kolaylaştırıldığını aktardı.
Vatan

SPOR 

Her Şey Fener İçin 
Büyük umutlarla transfer edilmesine rağmen yaşadığı sakatlıklar nedeniyle beklentilerin altında kalan Roberto Soldado, ligin ikinci yarısından umutlu. Süper Lig ve Türkiye Kupası'nda zirveyi hedeşediklerini söyleyen İspanyol forvet, "İyi bir kamp dönemi geçiriyoruz. Taktiksel ve fiziksel anlamda ikinci yarıda bizi bekleyen zorlu mücadeleye kendimizi hazırlıyoruz. Son 1.5 aylık dönemde takım rayına oturdu. Umarım ligin sonuna kadar bu oyunumuzun üstüne katarak devam ederiz. İkinci yarıda en az 40 puanlık hedefimiz var" dedi. 3 golü bulunan Soldado, kendi performansından memnun olmadığını da sözlerine ekleyerek, "Buraya oynamaya, takım için önemli olmaya geldim. Şu ana kadar bunu başaramadım. Ligin ikinci yarısında hedefim takım için daha faydalı olmak, ama takımın hedeşerini her şeyden öne koydum. Şampiyon olmak için benim kulübede oturmam gerekecekse oturmayı tercih ederim. Takım için iyi şeyler yapmak istiyorum. Saha içinde takıma faydalı olup, şampiyonlukta pay sahibi olmak amacındayım" diye konuştu.
Posta

Oy Kullan Arkadaş 
Galatasaray'da Olağanüstü Genel Kurul öncesi mevcut başkan Dursun Özbek ile Mustafa Cengiz başkan adaylığını açıklamıştı. Mustafa Cengiz Posta'ya özel açıklamalar yaptı. Cengiz'in açıklamaları şöyle: "Her Galatasaraylı üye gibi, başkan adaylığı düşüncem vardı. Galatasaray'da Dursun Bey hiç hoş olmayan bir zaman darlığında, ben buna baskın seçim bile diyemiyorum seçim kararı aldı. Zira 3 haftalık bir süreç vardı önümüzde. Zaten aramızda yıllardır çalışıyoruz. Bu aşk için daima vardık. Tarihimizde ilk defa son dilekçe verme tarihinde 135 imzayı Divan'a teslim ettik. Halihazırda 100'ün üzerinde imza daha beklemektedir." "Dursun Özbek yönetimini, sportif, ekonomik ve diğer yönlerden başarılı görseydik ortaya çıkmayacaktık. Biz biraz da buna tepkiliyiz. Çok dar zamanda ve mali durumun sıkıntıda olduğu bir anda göreve talip oluyoruz. Biz bu kötü gidişe karşı çıkmasaydık, yarın gelecek kuşaklara ve çocuklarımızın yüzüne bakamazdık."
Posta

Gümüşdağ: Prensipte Anlaştık 
Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, Arda Turan'ın transferi için Barcelona ile birçok konuda prensip anlaşmasına vardıklarını açıkladı. Gümüşdağ, Arda Turan ile Başakşehir arasındaki transfer görüşmelerinin basına yansıyan detayları hakkında kulübün internet sitesine açıklamada bulundu. Arda'nın Barcelona'dan ayrılma ihtimali sonrasında bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Gümüşdağ, "Transferin gerçekleşebilmesi için gereken prosedürlerin tamamlanmasını beklemek zorundayız. Prensipte birçok konuda anlaşmış olmamıza rağmen fiiliyatta hâlâ atılması gereken birkaç adım var. Ekibim, oyuncu temsilcisi ve Barcelona Kulübü yetkilileri temas halinde. Umut ediyorum ki olumlu bir sonuçla geri döneceklerdir" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Beşiktaş Türkiye'yi Çok İyi Tanıtıyor 
TÜFAD ve TFF iş birliğiyle Antalya'da düzenlenen Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri'nde Antalyasporlu Samuel Eto'o, Beşiktaşlı Pepe ve Demir Grup Sivassporlu Arouna Kone, 'Yıldız Futbolcu Gözüyle Türk ve Avrupalı Antrenör' konulu panele katıldı. ETO'O yaptığı konuşmada Türk futbolunun kendisine bir kimlik yaratıp bunu pazarlaması gerektiğini söylerken "Tıpkı Beşiktaş gibi. Beşiktaş bunu çok iyi başardı. Kendisine bir kimlik yarattı ve Türk futbolunu, kültürünü çok iyi şekilde temsil ediyor. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'ndeki en iyi takımlardan biri ve Türk futbolunu çok iyi pazarlıyor" ifadelerini kullandı. TÜRK futbolcuların daha fazla sorumluluk alması gerektiğini de söyleyen Kamerunlu yaşayan efsane, "Yerli oyuncuların bireysel hedeşeri, kişisel istekleri olmalı. Rahatlıklarını bırakmaları lazım. Ben 36 yaşındayım ama ve hâlâ hedeflerim var. 'Bu sene 20 gol atmalıyım' diyorum. Maçta benden daha genç olan Türk arkadaşım 800 metre gerimde. Oysa ben 36 yaşındayım" şeklinde konuştu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme