13 Ocak 2018 Cumartesi

13.01.2018 Genel Gündem

13.01.2018
Gündem
Tahliye Polemiği 
Anayasa Mahkemesi'nin, FETÖ suçlamasıyla tutuklu yargılanan gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan için verdiği 'hak ihlali' kararı, ardından yerel mahkemenin tahliyeye karşı çıkması hem siyaset hem hukuk dünyasında tartışma yarattı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ AYM'nin sınırı aştığını savunurken CHP'den "AYM de AİHM'ye başvursun" yorumu geldi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi ve görevi dahilindedir. Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesi'ni güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir. Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz; ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez. Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir. Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. Anayasa Mahkemesi'nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı: Bir hukuk devletinde mahkemeler arasında tartışmalara yol açacak işlemlerin yapılıyor olması üzücü. AYM'nin "Hak ihlali var" demesini esas yargılamayı yapan mahkemenin buyruk olarak dikkate alıp almayacağı da elbette tartışılır. Daha özenli olunması gerekir.
Hürriyet


'Özel Harekât'a 15 Temmuz Jesti 
Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Özel Harekât Dairesi Başkanlığı, Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, özel harekâtta yeni dönem başladı. Karara göre Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı olmaya devam edecek olan Özel Harekât Dairesi Başkanlığı statüsü yükseltilerek "Başkanlık" haline dönüştürüldü. 15 Temmuz darbe girişiminde 51 şehit veren birim, faaliyetlerine Özel Harekât Başkanlığı adı altında devam edecek ancak başkanlık yeniden yapılandırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Özel Harekât Daire Başkanlığı kaldırılarak "Özel Harekât Başkanlığı" kuruldu. Geçtiğimiz yıl çıkarılan KHK ile başlatılan süreçle ilgili yeni adımlar atıldı. Özel Harekât Dairesi Başkanlığı'nın statüsü yükseltilerek "Başkanlık" seviyesine çıkarıldı.
Milliyet

 DÜNYA 
Almanya'dan Türkiye'ye 3 Ret 
Almanya'da seçimlerin üzerinden 110 gün geçti. Halen yeni hükümet kurulamadı. Hıristiyan Demokratlar (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında beş gündür büyük koalisyon kurulması için sondaj görüşmeleri sürüyordu. Perşembe akşamı, "Son sondaj görüşmesinden bir sonuç çıkmazsa, ufukta erken seçim görünüyor" yorumları yapılıyordu. Bir erken seçimin Almanya'da siyasi manzarayı altüst edeceği, Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer'in koltuklarını kaybedeceği endişesi vardı. Üç parti perşembe günü bu baskı altında müzakere masasına oturdu. Görüşme cuma sabahına kadar sürdü. Üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Ön sözleşmede yeni hükümetin Türkiye politikası ayrı bir başlıkla yer aldı. 26'ncı sayfada 'Türkiye' başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye'yle AB müzakerelerinde yeni fasıl açılmayacak ve açılmış herhangi bir fasıl kapanmayacak. Türkiye'ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.
Hürriyet
 
O Sözlere Büyük Öfke 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'da önceki gün yapılan bir toplantıda bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerle ilgili, "Neden bu b.k çukuru ülkelerden insanların buraya gelmesini isteyelim" şeklinde sözler sarf ettiğinin basına sızması üzerine başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere pek çok ülkeden sert tepki geldi. ABD'nin Panama Büyükelçisi John Feeley ise bunun üzerine istifa etti. NORVEÇ'İ ÖVMÜŞ: Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat Illinois Senatörü Dick Durbin'in katıldığı o toplantıda Trump "Norveç'ten daha fazla göçmen almalıyız" demiş. ABD Başkanı, 'Green Card' (Yeşil Kart) çekilişinin kaldırılması ve göçmen zincirinin sona erdirilmesi gibi konuları yeniden gündeme taşımış. Beyaz Saray'dan o toplantıda söz konusu hakaret içerikli ifadenin kullanıldığını yalanlayan bir açıklama gelmedi. Ancak Trump'ın sarf ettiği söylenen sözlere dünyadan sert tepki geldi. Tepkilerin artması üzerine ABD Başkanı Trump, Twitter'dan açıklamalar yaptı. "Kullandığım dil sertti ama bu söylenilenler değildi" diye yazan Trump, "Haiti'nin çok yoksul ve sorunlu bir ülke olduğu dışında Haitililer hakkında aşağılayıcı bir şey söylemedim. Onları dışarı atın demedim. Demokratlar uydurdu. Haitililerle harika bir ilişkim var" ifadelerini kullandı. BM: İFADE IRKÇI: BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Afrika ve diğer ülkeleri nitelemek için kullanılan bu sözlerin potansiyel olarak pek çok insanın hayatına zarar verebileceğini söyledi. Colville, "Doğrulandığı takdirde bu yorumlar şok edici ve utanç verici. Üzgünüm ama ırkçılık dışında başka bir sözcük yok" ifadelerini kullandı. AFRİKA ÖFKELİ: Afrika Birliği Sözcüsü Ebba Kalondo, "ABD'ye köle olarak kaç Afrikalı'nın geldiğine dair tarihi realite göz önünde bulundurulduğunda, bu ifade, makul tüm tutum ve pratikler karşısında uçar gider" dedi. Afrika Birliği, "Kızgınlık, hayal kırıklığı ve öfke" duyduklarını belirtirken, bu sözün geri alınmasını ve özür dilenmesi talep etti. Bostvana hükümeti, Trump'ın sözlerini ayıp ve ırkçı olarak niteleyerek, Amerikan elçisinin çağrıldığını duyurdu.
Hürriyet
 
Trump'tan Gaf Üstüne Gaf 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, bulunduğu makamla ters düşen tuhaf açıklamaları devam ediyor. Trump'ın, Beyaz Saray'daki toplantıda bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri eleştirerek "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" cümlesini söylediği bildirildi. Washington Post'un haberiyle ilgili Beyaz Saray'dan bir yalanlama gelmedi. Toplantıda Trump'ın, "Neden bu iğrenç ülkelerden insanların gelmesini isteyelim. Norveç'ten daha fazla göçmen almalıyız" dediği belirtildi. Trump'ın açıklamaları büyük tepki çekti. Birleşmiş Milletler (BM), Trump'ın sözlerinin "ırkçı" olduğunu açıkladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcülerinden Rupert Colville, "Doğrulandıysa, bunlar ABD Başkanı'ndan şok edici ve utanç verici yorumlar. Üzgünüm, ama bu sözler için 'ırkçı' kelimesinden başka bir şey kullanılamaz" dedi. Afrika Birliği ve Haiti de, Trump'ın bu açıklamalarına tepki gösterdi.
Milliyet

 EKONOMİ 
Dolar: 3,7936-3,7953
Euro: 4,5360-4,5396
Sterlin: 5,1229-5,1277         
Gram Altın: 160,6825-160,8081
 
'2018 Tahminini De Revize Edecekler' 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin büyüme rakamlarını revize eden Dünya Bankası, 2018 tahminini de artı yönde revize etmek zorunda kalacak" dedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) bölgesel üyelikten ülke bazlı yapılanmaya dönüşüm süreci kapsamında İş Konseyleri Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Zeybekci, genel kurulda Türkiye'nin global bir aktör olduğunu ifade ederek, büyümeyi desteklemek ve kesintisiz sürmesini sağlamak için verdikleri destekleri devam ettireceklerini kaydetti. Zeybekci, "DEİK'in yeni döneminde DEİK Yönetim Kurullarına Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve imkan olduğu sürece ben de katılacağım. İlgili diğer bakanlarımıza da ihtiyaç duyduğumuz anda rica edeceğiz" dedi. Zeybekci, "Artık Yönetim Kurulları karşılıklı bilgi alışverişinin olduğu platformlar halinde olacak. İlk toplantımızı Başbakanlıkta Başbakanımızla yapacağız. İkinci toplantımızı Cumhurbaşkanımız lutfederlerse onunla yapacağız. 2017 yılı rüzgarını arkamıza aldık, 2018'de çok uzak hedeflere gideceğiz" dedi. Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla DEİK'in yapısı ile ilgili ana felsefeyi bozmadan bazı değişiklikler yapıldığını belirterek, bu değişikliklerle özel sektör ile devletin hem dış ticaret politikaları, hem de dış politikalarının paralellik arz etmesinin amaçlandığını kaydetti. Zeybekci, "Onun için bazı düzenlemeler yapıyoruz. Bazı yerlerde hafif böyle hükümet ile iktidarla, ilgili bakanlıklarla DEİK teması ile ilgili bazı noktalarda buluşmalar sağlandı" diye konuştu.
Milliyet

Domates Müjdesi 
Rusya'ya domates ihracatındaki firma kısıtlamasının hafifletilmesinde önemli bir adım atıldı. Türkiye'deki domates üretim tesislerini yerinde inceleyen Rus uzmanların 15 kadar Türk şirketine domates ihracatı izni verebileceği öğrenildi. Uçak kriziyle birlikte Rusya'nın Türkiye'den domates alımına ambargosu geçen sene kasım ayı itibarıyla sona ermişti. Rusya'nın 50 bin tonluk domatesi, kendi kriterlerine uygun dört Türk şirketinden alacağını açıklaması, daha sonra bu şirket sayısının üçe düşmesi Türk üreticilerinin tepkisini çekmişti. Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Yuliya Melano da Türk tarafının tepkileri üzerine, "Uzmanlarımız en kısa sürede Türkiye'ye gönderilerek bu işletmelerdeki üretim koşullarını inceleyecek" demişti. Türkiye'den domates ithalatı yasağını kaldıran Rusya'nın, sadece dört şirketten alım yapacağını açıklamasının ardından Türk tarafından gelen tepkiler yeni bir süreç başlattı. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı'ndan (Rosselhoznadzor) uzmanlar, domates üreticilerini denetlemek üzere geldikleri Türkiye'de temaslarını tamamlayarak ülkelerine döndü. Edinilen bilgiye göre heyet, Türkiye'de yüklü bir şirket listesi ile karşılaştı.
Milliyet

Hafiften Açıldık 
Cari açık Kasım 2017'de 4.2 milyar dolar ile beklentilerin hafif üzerinde çıktı. Ekonomistler 3.92 milyar dolarlık açık öngörüyordu. Merkez Bankası'nın verilerine göre, cari açık Ocak-Kasım döneminde 39.4 milyar dolara ulaştı. 12 aylık cari işlemler açığı 43.75 milyar dolar oldu. Kasım'da net hata ve noksan 813 milyon dolar olarak gerçekleşti. 11 aylık kaynağı belirsiz para girişi 2.28 milyar dolarda kaldı. 2016'da kaynağı belirsiz para girişi 11.1 milyar dolarla rekor kırmıştı. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, "Yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 46.3 milyar dolardan 46.9 milyar dolara çıkarıyoruz. 2018 tahminimiz 46 milyar dolar" dedi. Yıl boyunca iyileşme gösteren 12 aylık altın ve enerji hariç cari dengenin son 3 aydır ılımlı boyutta da olsa bozulma gösterdiğini belirten Tokalı, cari açıktaki artışın gelişim hızında, petrol fiyatlarının seyri ve iç talep koşullarının belirleyici olacağını vurguladı. Tokalı, cari açığın milli gelire oranının 2017 yılı için yüzde 5.5 ve 2018 için de yüzde 5.1 düzeyinde gerçekleşebileceğini ifade etti.
Vatan

Bitcoin Gerçek Para Olsa Değeri 1.780 $ 
Wall Street'li danışmanlık şirketi Quinlan&Associates, kripto para piyasasında bu yıl büyük bir çöküş öngörüyor. Quinlan&Associates tarafından yayınlanan raporda, Bitcoin fiyatının 2018 yılının Aralık ayına dek 1.800 dolara inebileceği belirtildi. 156 sayfa uzunluğundaki raporda, şu an 14 bin doların altında seyreden Bitcoin'in hem altına benzer bir yatırım varlığı hem de bir ödeme şekli olarak aldığı değerin oldukça üzerinde olduğu savunuldu. Raporda, "Üretim maliyeti ve değer saklama aracı yaklaşımlarını kullanarak yaptığımız Bitcoin değerlemesinde, sanal paranın bir varlık olarak değeri sırasıyla 2.161 ve 687 dolar olarak sonuçlandı. Bitcoin'e bir para olarak değer biçerken, sanal paranın hem yasal satış işlemlerindeki hem de kara para kullanımını hesaba kattık. Uyguladığımız testler sonucu, Bitcoin'in fiyatını 1.780 dolar olarak hesapladık" ifadesi kullanıldı. Yapılan değerlendirmede, Bitcoin'in şu anki değerinde oluşan balonun "patlayacağı" sonucuna varıldı.
Vatan

POLİTİKA
Doktora Bıtınce Doğrudan Doçentlık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin 135. Kuruluş Yıldönümü Programı'nda, "Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doğrudan doçentliğe gidecek" dedi. Çalışmanın önümüzdeki hafta Meclis'e geleceğini belirten Erdoğan özetle şöyle konuştu: "Yardımcı doçentlik unvanlıyla ilgili çeşitli şikâyetler var. Biliyorsunuz. Birçok yardımcı doçent kardeşlerim var. Yakın çevremde ahbaplarım, akrabalarım var. Dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Yani bunun bir aldatmaca olduğunu da bilirdim. Yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu dile getirdik. Dedik öyle bir adım atalım ki, ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapalım. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek. Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti, bu şekilde ülkemizin dört bir yanındaki en zeki öğrencileri devşirebileceği bir zemin bulmuştur. Evlatlarımızın üniversiteye girişlerini kolaylaştırarak, bu şartları ortadan kaldırmak için attığımız her adımda birilerinin tehditleriyle, saldırılarıyla, kumpaslarıyla karşı karşıya geldik. Başta bakıyorsunuz, emniyet sistemi, öbür tarafta yargı sistemi. Buralardan tehditler. Yıllar boyunca hükümet değişikliklerinde görev gelen her Milli Eğitim bakanına ilk talimatım 'Dershaneleri kapatın' olmuştur. Buna rağmen binbir hileyle ve hurdayla dershanelerin varlığını sürdürmesi sağlanmıştır. En sonunda Nabi Avcı hocamızın bakanlığı döneminde, bu meseleyi kökten çözme imkânımız oldu. Türkiye'nin 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu, dershane tartışmalarıyla takip etmek mümkündür. FETÖ bu ülke çocuklarına yaptığı kötülükle, geleceğimizi çalmıştır. Bu ümmeti parçalamıştır. 'Benim oyumla çobanın oyu bir olabilir mi' diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Kendi tarihini karalamak için zayıf kaynaklara dayanarak hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millikten söz edilemez. Farklı görüşlere tahammülsüzlük üzerine kurulu bir sistemden özgür bilim çıkmaz. Nitekim de bunca yıldır çıkmıyor, çıkmamıştır. Bu milleti, tarihiyle böyle bir inancın mensuplarını güya çağdaşlık adına aşağılayan hiç kimseye, gerçek bilim insanı nazarıyla bakamayız. Çünkü bilim demek, özgür bir zihin demektir. Siz zihninizi belirli kalıpların, belirli ideolojilerin belirli tezlerin emrine vermişseniz, bilim adamı sıfatınızı artık kaybetmişsiniz demektir. Pensilvanya'nın emrine, her yanıyla cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz profesör de olsan hiçsin, çok farklı reklamın da olsa bir hiçsin. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir önemi yoktur. Ben demiyorum ki bütün bilim insanları bizim istediğimiz gibi düşünecek. Haşa. Ben aklımı bu tür adamların emrine kiraya verenler için söylüyorum. Bizim isteğimiz bilimin özünü oluşturan objektiflikten uzaklaşılmadan hareket edilmesidir. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla, geliştirmeyle en yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim."
Hürriyet 

Kit Taşeron İşçileri İçin Çalışma Yapın 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, milletvekillerinden gelen yoğun talep ve şikayetler üzerine, taşeron düzenlemesi kapsamı dışında bırakılan KİT'lerdeki taşeron işçilerle ilgili yeniden bir çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamında, kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 10 günlük yasal başvuru süresi önceki gün sona erdi. Ancak düzenlemenin kapsamına ilişkin tartışmalar hala sürüyor. Özellikle KİT'lerdeki taşeronların kapsama alınmamasına ilgili sendikalar ve kamuoyundan tepki yükselirken, bunun Ak Partili vekilleri de seçim bölgelerinde sıkıntıya soktuğu ortaya çıktı. Ak Partili vekiller grup ve genel merkez yöneticilerinin yanı sıra, yaşadıkları sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da aktardı. Vekiller, Erdoğan'a, yapılan açıklamalarda "Taşeron sorununu kökten çözüyoruz" denildiğini, gidilen illerde "kadro" isteyen taşeronlara, "O iş tamam" dendiğini belirterek, "Ama çıkan KHK'ya baktık KİT'ler yok. Seçim bölgelerimize gidemez olduk" yakınmasında bulundu. Erdoğan'ın bu yakınmalar üzerine "KİT'lerde taşeronu kaldıralım o zaman. Kendi statülerinde devam etsinler" ifadelerini kullandığı, vekillerin, "Biz de öyle istiyoruz ama bakan, 'o kadro anlamına gelir' diyor" yanıtını verdikleri öğrenildi. Erdoğan'ın bunun üzerine, "Bakanla bir daha konuşun bakalım, üzerinde çalışın" dediği bildirildi. Taşeron düzenlemesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun önümüzdeki hafta grup toplantısında kapsamlı bir sunum yapacağı, soru ve eleştirileri yanıtlayacağı öğrenildi.
Milliyet

SPOR 
Transfere Kapalı Değilim 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Antalya kampında basın toplantısı düzenledi. Kocaman, transfer konularından takımın mevcut durumuna, Ozan Tufan ile Van Persie'den lig yarışına kadar birçok konuya değindi. Transfer konusunda detaylı olarak görüşlerini aktaran tecrübeli teknik adam, mevcut kadroyla ilerleme konusunda mesaj verdi, "Alacağımız oyuncular hangi pozisyonda olursa olsun, var olan oyuncuların üzerinde isimler olmalılar. Beklenen katkıyı vermek için böyle bir transfer yapmalıyız. 6 haftalık zorlu bir periyotla başlayacağız ancak sanki daha mantıklı olan gelecek bir kurtarıcı yerine 6 aylık çalıştığımız grubun verimliliğini arttırmanın çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Transfere kapalı değilim, tam tersi yönetime her konuda düşüncelerimizi açıkça söylüyoruz. Ancak 6 hafta içinde 3 tane şampiyonluk isteyen takımla oynayacağız. Gelen oyuncu çok üst düzey olmalı ki uyum sorunu olmadan takıma girmeli ve uyum sağlamalı. Bunun maliyetini söylememe gerek var mı bilmiyorum. Bunun maliyeti 15, 20, 25 gibi rakamlara gidiyor" dedi.
Milliyet

Korkutan Geçmış! 
Beşiktaş'ın golcü transferindeki hedefleri arasında yer alan Cyle Larin, futboldaki başarısı kadar özel hayatıyla da gündeme gelen bir isim... Orlando City'de takımının en skorer ismi olan Kanadalı oyuncu, geçtiğimiz yaz madde etkisi altında araba kullanırken yakalandı. Orlando'daki Florida Otoyolu'nda ters yöne giren ve hızlı bir şekilde seyreden Kanadalı futbolcu polisler tarafından durduruldu. Gerçekleştirilen kontroller sonrasında oyuncu, madde etkisi altında araba kullanma suçuyla gözaltına alındı. Alkol uyuşturucu madde kullandığı suçlamasıyla karşı karşıya kalan Larin, bir süre cezaevinde kalıp çıktı. Ardından takımının maçlarına bir süreliğine ara verdi. Bu tip cezalar alan futbolcular MLS statüsüne göre bir süreliğine doktor kontrolüne veriliyor ve ancak bu programı tamamladıktan sonra tekrar sahalara dönebiliyor. Maddenin kötüye kullanımı ve davranışsal sağlık programı doktorları tarafından değerlendirmeye alınan futbolcu, bu yüzden takımı Orlando'nun üç maçını kaçırdı, Kanada Milli Takımı tarafından da Gold Cup turnuvası kadrosundan çıkarıldı.
Milliyet 

'Başarının Ortağı Olalım' 
Galatasaray, taraftarını dijital ortamda bir araya getirecek proje kapsamında Turkcell ile iş ortaklığı anlaşması yaptı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen imza törenine Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, ticaret direktörü Ali Öğüdücü, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı İsmail Bütün katıldı. Başkan Özbek, "Şampiyonluğa adım adım ilerlediğimiz bugünlerde taraftarlarımızdan sarı, kırmızı ve şampiyon paketlerden birini alarak, kulübümüze destek vermelerini bekliyoruz. Çok önemli bir iş ortaklığı. Yeni projeyle hem kulübümüzün hem taraftarlarımızın dijitalleşmesi anlamında çok önemli adım atılacak. Hem kulübümüz hem taraftarlarımız kazanacak" dedi. Yaptıkları iş birliğinin dünyada örneği olmadığını savunan Özbek, "Bu projeyle bir çatı kuruyoruz. Bütün Galatasaray ailesini Edirne'den Hakkari'ye, Van'a kadar bir çatı altında topluyoruz. Bu çatıyı Galatasaray evi olarak düşünün. Başkanı, futbolcusu, yönetim kurulu, taraftarı, herkes burada olacak. Proje aynı zamanda kulübe gelir de getirecek. Bu yüksek seviyede gelir projesi. İlk aşamada 100, ardından 200 milyon lira mertebesine gidiyor. Bu projeyi başarıya götürmek zorundayız" ifadesini kullandı. Galatasaray'a destek veren çok büyük bir projeye imza attıklarını dile getiren Dursun Özbek şöyle devam etti: Bugüne kadar başarılı olamamış birçok proje var. Herkes bir şey deniyor. Anca bu, sadece birleşme değil, finansal açıdan büyük destek verecek bir projenin başlangıcı. Galatasaray Başkanı olarak bütün taraftarlarımızı bu sevince ortak olmaya davet ediyorum. Galatasaray, sportif başarılarda olduğu gibi bu konuda da ilk olmanın sevincini yaşıyor. Gelin bu başarının ortağı olalım. Yaşasın Galatasaray."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme