14 Ocak 2018 Pazar

14.01.2018 Genel Gündem

14.01.2018
 GÜNDEM
 Afrin'i Başlarına Yıkacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin Suriye'de PYD-YPG terör örgütüne desteğini sürdürmesine tepki göstererek, yeni operasyon sinyali verdi. Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekâtı ile koridoru tam ortasından bıçakla keser gibi böldük attık ve bir gece ansızın vurduk. Şimdi İdlib operasyonuyla bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz. Bir araya toplayıp ordu kurduklarını sandıkları çapulcuları bir haftayı bulmaz nasıl darmadağın edeceğimizi görecekler" dedi. Erdoğan, MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir'in de katıldığı AK Parti Elazığ İl Kongresi'nde şunları söyledi: "Tek devlet, Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Yok paralel devletmiş, yok şu devletmiş, bu devletmiş. Nerede? Pensilvanya'da. Ne işin var orada? Hadi sıkıyorsa buraya gel. Amerika da seni bir yere kadar taşır Feto, bunu bilesin. Ondan sonra Amerika da seni kapıya koyacak. O zaman da kaçacak delik arayacaksın. Sen kaçacaksın biz de seni kovalayacağız. O hani birileri geliyorlar yok paralel devlet, yok işte şurayı böleceğiz falan, asla. Buna tevessül edenler karşısında askerimizi, polisimizi, hepsinden öte milletimizi bulurlar. Kim ki bölmeye teşebbüs ederse işte F-16'larımızla, helikopterlerimizle, tanklarımızla, toplarımızla inlerine gireriz. Gabar'da, Tendürek'te, Cudi'de, Kato'da girdik mi? Yetmedi, ta Kandil'e kadar gittik. Yetmeyecek daha da gideceğiz. Herkes haddini bilecek. Son 200 yıldır yaşadıklarımızdan, özellikle de 34 yıllık terörle mücadele geçmişimizden aldığımız dersle Suriye'de, Irak'ta, sınırlarımız boyunca her yerde aktif bir politika izliyoruz. Ülkemize yönelik tehditleri artık karakollarımızın kapısında, şehirlerimizin caddelerinde, vatandaşlarımızın günlük hayatı içinde değil, doğrudan kaynağında tespit ve imha etme kararı aldık. Bu stratejiyi adım adım hayata geçirdik. Biz terör örgütünü ülkemizde eylem yapamaz hale getirince bu defa güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturma çabasıyla karşı karşıya kaldık. Fırat Kalkanı Harekâtı'yla bu koridoru tam ortasından, tabiri caizse, bıçakla keser gibi böldük attık ve bir gece ansızın vurduk. Şimdi İdlib operasyonuyla bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz.
Hürriyet


Adaleti Sağlamak Sizin Göreviniz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 36. Olağan İl Kongresi'nde dış ve iç politikaya dair gelişmeleri değerlendirdi. Kemal Kılıçdaroğlu kongrede yaptığı konuşmasının başında, "Bu kongrede bir eksiğimiz var, temel bir eksiğimiz var, hapishanede bir milletvekili arkadaşımız var. Hiçbir günahı ve suçu olmamasına karşın aramızda olmaması, hapishanede olması, demokrasinin, hukuk sisteminin bir ayıbıdır ve hukukun siyasallaşmasıdır. Gönlümüzde yatan şudur: Milletin oyuyla seçilen milletvekillerinin, hapishanede değil, parlamentoda görev yapmaları gerekir. Halk onları parlamentoda görev yapsın diye seçti ve Ankara'ya gönderdi" dedi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: İstanbul'u yıllardır yönetenler 'Biz İstanbul'a ihanet ettik' dedi. 2019 geliyor. Referandumda hangi sonucu elde ettiysek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde daha büyük çoğunlukla aynı sonucu elde edeceğiz. İstanbul'u, İstanbul'a ihanet edenlere bırakmayacağız. Bugün asgari ücret üzerinde birisi emekli olursa ona bağlanacak emekli aylığı 718 lira 69 kuruş. Eğer sözde o reformu yapmasaydılar, eski kanun yürürlükte olsaydı bugün asgari ücret üzerinden emekli olan bir kişi 1822 lira aylık alacaktı. Peki sosyal güvenlik açığını kimin sırtından kapatmaya çalıştılar? Emeklinin sırtından. Bugüne kadar emekli aylıklarından sisteme aktardıkları para 120 milyar lira. Yüzde 11.1 büyüme olmuş. Kim aldı yüzde 11.1'i kim aldı. Ben size söyleyeyim; yüzde 11.1'i rantiye kesimi aldı, rantçılar aldı, faizciler aldı. Her yerde söyleyin bu hükümetin adı tefeci hükümettir. Tefecilere hizmet ediyor bu hükümet. Ne demek tefeci hükümet? Ne demek tefecilere çalışan hükümet? Son 15 yılda sadece yurtdışında bir grup faiz lobisine ödedikleri para 179 milyar dolar.
Milliyet

DÜNYA 
Çelik: İmtiyazlı Ortaklığı Reddederiz 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin, AB ile herhangi bir imtiyazlı ortaklık konusunu kabul etmeyeceğini belirterek, "Kapağında imtiyazlı ortaklık diye bir teklif görürsek, bu kapağı dahi açmayacağız ve reddedeceğiz. Hiç kimse Türkiye'ye AB ilişkilerinde ikinci sınıf bir statü teklif edemez" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 5 Ocak'ta Paris'te yaptığı görüşmenin ardından gündeme gelen Türkiye ile AB arasında imtiyazlı ortaklık tartışmaları konusunda Çelik, Türkiye'nin imtiyazlı ortaklık konusunda net olduğunun altını çizdi. Çelik, "Türkiye herhangi bir imtiyazlı ortaklık konusunu kabul etmeyecek" dedi. Türkiye'nin sadece göçmen meselesinde iş birliği yapılacak bir mülteci kampı ya da terörle mücadelede konusunda iş birliği yapılacak bir askeri karargah olmadığını dile getiren Çelik, "Türkiye'ye bir ülke olarak bakacaksınız. Yakın zamanda bu (imtiyazlı ortaklık) Alman siyasetçiler tarafından dillendirildiğinde, oradaki siyasetçilere imtiyazlı ortaklık gibi bir modelin Türkiye'ye bakış açısı açısından ahlaksız bir teklif olduğunu ifade ettim" diye konuştu. Çelik, Türkiye'nin imtiyazlı ortaklık teklifine karşı tutumu hakkında, "Kapağında imtiyazlı ortaklık diye bir teklif görürsek bu kapağı dahi açmayacağız ve reddedeceğiz. Hiç kimse Türkiye'ye AB ilişkilerinde ikinci sınıf bir statü teklif edemez" dedi.
Milliyet

Sözleri Olay Yarattı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın önceki gün göçmen gönderen bazı ülkelere yönelik şok edici açıklamalarının yarattığı tepki devam ediyor. Trump'ın, Beyaz Saray'daki bir toplantıda bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri eleştirerek "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" cümlesini sarf ettiği bildirilmiş, Washington Post gazetesinin haberinin ardından Trump'a Birleşmiş Milletler'den sert tepki gelmişti. ABD Başkanı, bazı Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi 'b.k çukuru' olarak nitelendirdiği ve 'Norveç gibi ülkelerden göçmen alınması gerektiğini' söylediği haberleri üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada "kullandığı dilin bu olmadığını" iddia etti. Trump, Twitter mesajında "Toplantıda kullandığım dil sertti, ama kullandığım dil bu değildi. Asıl gerçekten sert olan yapılan tuhaf teklifti" dedi. Afrika Birliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise Trump'ın açıklamalarından dolayı özür dilemesi gerektiği belirtildi. Haiti hükümeti de Trump'ın sözlerine sessiz kalmadı. Yapılan resmi açıklamada, Trump'ın söylediği iddia edilen ırkçı ve aşağılayıcı sözlerin ülkede derin sarsıntı ve öfke yarattığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu söylemlerin yüksek düzeydeki siyasi otoritede olması gereken bilgelik, erdemlik ve anlayış vasıflarını yansıtmadığı ve kınanması gerektiği yazıldı. Miami'de bulunan Haitililer ise Trump'ın sözlerinin ardından bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. İddialarda adı geçen ülkelerden El Salvador'un ise ABD'ye protesto notası verdiği duyuruldu. Devlet Başkanı Salvador Sanchez Ceren "2001'deki terör saldırılarından sonra Pentagon'un inşasında bizim insanlarımızın çalıştığı hatırlattık." ifadesini kullandı. Öte yandan Trump'la ilgili Amerikan basınında yer alan skandal iddialara bir yenisi eklendi. Wall Street Journal gazetesi ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık seçimlerinden kısa bir süre önce porno yıldızı Stephnie Clifford'a susması için 130.000 dolar ödeme yaptığını ileri sürdü. Trump'ın avukatı ise söz konusu iddiaları yalanladı.
Milliyet
 
Esad Yine Kimyasalla Saldırdı! 
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin sosyal medyadan paylaştığı bilgiye göre, Esad rejimi sabah saatlerinde Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki sivil bölgelerini klor gazı taşıyan 3 adet karadan karaya füzeyle hedef aldı. Gazdan etkilenen ve Sivil Savunma ekiplerince tedavi edilmek için hastaneye kaldırılan siviller taburcu oldu. Suriye güçleri Duma ve Haresta ilçeleri ile Merc ve Arbin beldelerine hava ve karadan saldırdı. Sivil Savunma kaynaklarına göre, Duma ilçesindeki topçu saldırılarında 1'i çocuk 2 sivil hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmalarına devam eden Sivil Savunma ekipleri, yıkılan binaların enkazından sivilleri kurtarmaya devam ediyor. Yaralananlar ise çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7464-3,7471
Euro: 4,5658-4,5669
Sterlin: 5,1442-5,1460         
Gram Altın: 161,1698-1601 2198

Mkek, Aselsan Gibi Çalışacak 
Hükümet, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) üretim kapasitesi ve teknolojisini yenilemek için karar aldı. Kurumun, TSK'nın ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılaması için yeniden yapılanması sağlanacak. MKEK, TAİ ve ASELSAN gibi farklı bir statüye kavuşturulacak. Konu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde de gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, üretim tesislerinin büyük bölümü, Kırıkkale'de olan Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'nun üretim kapasitesi ve geleceği iki ayrı toplantıda konu oldu. Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, yerli savunma sanayinin üretim kapasitesi ve planlanması konuşulurken, MKEK'in hantal yapısı ve kapasitesi masaya yatırıldı. MKEK'in TAİ ve ASELSAN gibi özel bir statüde, hızlı karar alan ve yeni teknolojilerle üretim yapan bir yapıya dönüştürülmesi değerlendirildi.
Hürriyet

Gözler Merkez'de 
Geçen hafta piyasalarda dalgalı bir seyir vardı. Sonradan yalanlanan Çin'in ABD tahvillerinde alımları durduracağı veya azaltacağı haberi borsada kâr satışlarına ivme kazandırırken faiz ve döviz kurlarında yukarı yönlü hareketlenmelere sebep oldu. Yalanlama haberiyle piyasalar tekrar eski seyrine dönmeye çalıştı. Bilindiği üzere Çin 1.1 trilyon dolar ile en fazla ABD tahvili bulunduran ülke. Yine dip not olarak vermek gerekirse onu yine 1 trilyon doların üzerinde ABD tahvili taşıyan Japonya izliyor. İç piyasalardakine benzer görünüm dış piyasalar için de geçerliydi. Özellikle yükseliş eğilimindeki ABD uzun vadeli tahvil faiz oranında yüzde 2.60 sınırına yaklaşılması, iki yıllık tahvilde ise 2009'dan sonra ilk defa yüzde 2'nin üzerine çıkılması önemli görüldü. Bu çerçevede "güvenli liman" özelliğinin hatırlanması doların değer kaybıyla da birleşince altın fiyatları yükseldi. Bu durum iç piyasalarda altının gram/ TL fiyatına da yansıdı. Çin ve ABD tahvilleriyle ilgili haber akışı dolarda biraz aşınmaya neden olmadı değil. Ancak dolar asıl darbeyi Euro'nun güç kazanmasından yedi. Son açıklanan Avrupa Merkez Bankası tutanaklarında 2018'de para politika değişikliğinden söz edilmesi "şahin" olarak değerlendirildi. Ayrıca Almanya'da hükümetin kısa sürede kurulma olasılığının artması ile Euro değer kazanarak Euro/dolar paritesi 1.21 seviyesini geçince iç piyasalarda Euro/TL kuru da yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen cari açık, petrol fiyatlarındaki yükseliş, kredi alacaklısı Türk bankalarının Telekom'un ana ortağı Otaş kredisini yakın izlemeye alması ve siyasi gelişmeler diğer gündem konuları. 18 Ocak'taki Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararını da gündeme eklemek gerekecek. Ekonomideki büyüme ve petrol fiyatlarındaki artışın da etkisiyle cari açık yıllık bazda 40 milyar doların üzerine yerleşti. Önümüzdeki yıl da bu seviyesini koruması muhtemeldir. Yüksek enflasyon, yüksek cari açık ve bütçe açığına ABD tahvil faiz oranları başta olmak üzere dış piyasalardaki faiz yükselişi eklendi.
Hürriyet


Altın Mevsimi 
Sarı metal altın yeniden ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz sene son beş yılın en iyi performansını sergileyen altının ons fiyatı, enflasyon kaygıları ile yeniden yükselişe geçti. Öte yandan euro, Almanya'da koalisyon hükümeti kurulmasına bir adım daha yaklaşılmasıyla 4.57 TL ile üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Altının fiyat seyrine bakıldığında ise Templeton Emerging Markets Group İcra Başkanı Mark Mobius'un geçtiğimiz ekim ayında dile getirdiği öngörülerin gerçekleşme ihtimalinin düşük olmadığını gösteriyor. Mobius, Fed'in faiz artırımında yavaşlaması ve bu durumun doları baskı altına almasıyla altının 2018 sonuna kadar yüzde 15 yükseleceği yönündeki öngörülerini paylaşmıştı. Mobius, "Dolar fazla güçlü değil ve daha da düşebilir. Eğer böyle olursa, altın daha da pahalı hâle gelebilir" diyor. Fiyatlara baktığımızda, aralık ayının son işlem gününde psikolojik direnç seviyesi olan 1.300 doların üzerine çıkan altının ons fiyatı, 1.330 dolara tırmanmış durumda. Son bir aydaki getiri ise yüzde 7 oldu. Yatırımcılar ise enflasyon artışına karşı korunmak amacıyla altın pozisyonlarını artırıyor. Bu noktada reel faizlerinin seyri de önemli hale gelecek.
Milliyet


Borsada Alım Fırsatı 
Borsa İstanbul, son ralli için güç topluyor. BIST 100 Endeksi 118.000 seviyesinden başladığı gerileme ile 114.644 puana indi. Göstergelerde gözlenen satış baskısı endekste ve hisselerde geri çekilme yaşanabileceğini gösterse de bu düşüşler alım fırsatı yaratacaktır. Borsada uzun vadeli yükseliş trendindeki kısa süreli düşüşlerin çoğunlukla iki hafta kadar sürdürdüğü gözlenmekte. Kar realizasyonunda birinci hafta geride kaldı. Şimdi ikinci haftaya giriyoruz. Endekste hafta sonu itibariyle 112.000 seviyesinin üzerindeki seyir korunduğu sürece yön yukarı doğru olacaktır. BIST 100 Endeksi dolar bazında 30.472 seviyesinde bulunuyor. Borsaya yatırım yapanlar dolar bazında son 10 yılda yüzde 32 kaybetti. Aynı dönemde yabancı payı yüzde 72'den 65'e geriledi. Yabancı payı son sekiz yılda yüzde 62-66 arasında dalgalanıyor. Neticede on yıllık süre içerisinde yabancılar sadece yüzde 4'lük bir marj içerisinde paylarını azaltıp çoğaltarak pozisyonlarını sürdürüyor. Dolar bazında da ciddi bir kayıp söz konusu. Böylesi bir durumda çıkmaları pek mümkün görünmüyor. Dolar bazında endeksin yükseliş hedefi 40.000'lerde bulunuyor. Mart sonu nisan başına kadar endekste 40.000'lere doğru bir atak görülebilir. Nisan ayında Amerika'da görülmekte olan Hakan Atilla Davasına ilişkin açıklanacak karar takip edilecek. Mayıs ayının genelde satış ayı olması ise hisse senetlerinde realizasyonları beraberinde getirebilir.
Milliyet

Tarımsal Kuraklık İçin Kritik Haftaya Girdik 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba son zamanlardaki yağış yetersizliği ve kuraklık tehlikesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şu anda tarımsal kuraklıktan söz etmenin doğru olmayacağını ancak 1 hafta daha yağışsız geçirilecek olursa 'tarımsal kuraklık' yaşanabileceğini ifade eden Fakıbaba, özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin için bu hafta sonundan itibaren yağış beklendiğini bildirdi. Fakıbaba, Bakanlık uzmanlarının konuya ilişkin çalışmalar yürüttüklerini ve bir koordinasyon merkezi bulunduğunu vurgulayarak, çiftçilerin zararlarının karşılanması için Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) açısından da çalışmalar yapılacağını söyledi. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve TARSİM'e kayıt olma işlemlerini kolaylaştıracaklarını anlatan Fakıbaba, "Bürokrasiyi azaltacağız, tapunun yanı sıra kira kontratını da ecrimisil varsa onu da kabul edeceğiz. Mümkün olduğu kadar 3 milyon çiftçinin tümünün ÇKS'ye kayıtlı, gözlenebilir, ürettikleri bilgi işlemde görülebilen, açık ve şeffaf hale getirilmesi için Bakanlığımızın çok ciddi çalışması var." diye konuştu.
Vatan

POLİTİKA
'Hakımleri Araya Taşı' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan için verdiği tahliye kararına uyulmamasını eleştirerek "İlk hüküm geçerliyse, Yargıtay'ı da kapat o zaman. Danıştay'ı kapat. Anayasa Mahkemesi'ni de kapat. AİHM'den çık. Hâkimleri saraya taşı" dedi. Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Kongresi'nde özetle şunları söyledi: "İflas eden bir yargı sistemiyle karşı karşıyayız. Dünyanın bütün demokrasilerinde, kimin suçlu olup olmadığına hâkim karar verir. Bugün geldiğimiz noktada , suçluyu belirleyen organ, sarayda oturan zevattır. O zat suçluyu belirliyor. Arkasından savcılar, hâkimler devreye giriyor. Bunu hak etmiyoruz. 1940'ların Almanya'sı, 2010'ların Türkiye'si, aynı şeyleri yaşıyor. Hitler Almanya'sında hangi koşullar varsa, bugün Türkiye'de aynı koşullarla karşı karşıyayız. Hâkim arkadaşlarıma sesleniyorum. Hâkimin onurunu savunacak olanlar sizsiniz. Siyasi otoritenin baskısı altında kalırsanız, Türkiye'yi Hitler dönemine taşırsınız. Hitler'in Almanya'sında Adalet Müşaviri vardı. Dönemin hâkimlerine şunu söylüyordu: 'Vereceğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun. 'Benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdi?' Bugün bazı hâkimler, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan hâkimler, Führer benzeri bir düzenin içinde yer almış durumdadırlar. Biliyorum bunu söyledim diye şimdi hemen fezlekeler düzenlenecek, hemen savcılar harekete geçecek. Hemen hâkimler harekete geçecek. Geçmezseniz, namertsiniz siz.
Hürriyet


'Konuşursam Altından Kalkamazsın' 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "benim sözüm var, adaları geri alacağım" dediğini ve "Adalar bizim mi, Yunanistan'ın mı?" diye sorduğunu belirterek, "Sen o soruyu bize soracağına git de zamanında bu adaları teslim edenlere sor. Bu adalar ne zaman teslim edildi oraya? Onun hesabını git de bu adaları onlara teslim edenlere sor. Ağzımı açtırma bak, konuştum mu altından kalkamazsın" dedi. Yıldırım, dün partisinin Niğde İl Kongresi'nde partililere hitap etti. Şehit Ömer Halisdemir'i anan Yıldırım, "Ak Parti'nin siyaset anlayışında sen ben yok, biz varız" vurgulamasıyla başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi: Kimse bizi yolumuzdan, istikametimizden alıkoyamayacak. Türkiye, milli mutabakatla, ittifakla gücünü birleştirmeye, büyümeye devam edecektir. Başkalarının yıkıcı ve eleştiri dolu eylemleri, bizi asla yolumuzdan çevirmeyecek. Biz inşa etmeye, kırgın gönülleri kazanmaya devam edeceğiz. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik tedbirleri olarak görmüyoruz. Hukuk temelinde vatandaşlarımızın haklı taleplerini karşılamak için büyük çaba sarf ediyoruz. Terörle mücadelemizin ardından yerle bir olan, çukur siyasetiyle adeta harabeye dönen yerleri yeniden inşa ederek 26 binden fazla konut yapıp vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Bugüne kadar kayyum atanan 90'dan fazla belediyede 2,5 milyar lira yatırım yapılarak, o bölgelerin alt yapısı yenilendi. Hem yatırımı yapıyor hem de bu belediyelerin borçlarını da ödüyor. Daha önceki belediyeler maalesef aldıkları paraları hizmet için harcamadıkları gibi Ankara'dan gönderilen paraları dağa, teröristlere daha fazla insan öldürmesi, daha fazla kaos çıkarması için aktardılar. Bugüne kadar bu belediyelerin biriktirdiği borç miktarı, 4 milyar liranın üzerine çıkmıştır. Terörle mücadelede kazanan millet oldu. Biz güvenlik ve özgürlüğün dengesini sağlayan bir mücadele içindeyiz.
Milliyet

SPOR 
Fener Zirvede Işıldıyor! 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 15. hafta mücadelesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne konuk olan Fenerbahçe Doğuş, 83-70'lik skorla, ilk devreyi 13 galibiyetle zirvede tamamladı. Ev sahibi maça Bircevic'in hem içeriden, hem dışarıdan bulduğu sayılarla başlayarak 5. dakikada 10- 9 üstün olsa da, savunmasını çok sertleştiren, çabuk çıktığı hücumlarda da Ali Muhammed ve Melli ile art arda üçlükler bularak 14-1'lik seri yakalayan Fenerbahçe, 23-11 öne geçti, ilk çeyreği 23-13 bitirdi. 2. çeyreğin başında Melli ile bir üç sayı isabeti daha bulduktan sonra Melih'in de devreye girmesiyle arayı iyice açan ve 14. dakikada milli oyuncunun basketiyle skoru 36-20 yapan sarı- lacivertli ekip, boyalı alan savunmasında aksamaya başladı. Klobucar ve Thompson'ın penetreleri ile skor bularak farkı 6 sayıya çeken İBB, soyunma odasına da 45-36 geride girmekten kurtulamadı. 2. yarıda Fenerbahçe bir kez daha 17 sayılık farkı yakaladı ama ev sahibi yine pes etmedi. Özellikle hücum ribauntları ile etkili olup, pota altı sayıları bulan İBB, son çeyreğe de 61-51 yenik girdi. Boyalı alana yaptığı koşularla rakibini zor durumda bırakan Belediye, Klobucar ile 68- 62'de farkı 6 sayıya çekse de, rakibine aynı şekilde potaya giderek yanıt veren Sloukas, takımını önde tutmayı başardı. Son dakikalarda Ahmet ile boyalı alanda daha iyi savunma yapabilen Fenerbahçe, salondan 83-70 galip ayrıldı.
Milliyet

Remy, Aslan'ın Radarında 
Galatasaray'da transfer konusunda teknik direktör Fatih Terim'in ipleri eline almasıyla, hücum hattını takviye edecek futbolcu konusunda fotoğraf netleşmeye başladı. Cim-Bom, bu sezon başında Chelsea tarafından La Liga ekiplerinden Las Palmas'a kiralanan Loic Remy'yi radarına aldı. İspanya'da 13 maça çıkıp 6 kez fileleri havalandıran Fransız golcünün durumunun araştırılmasını isteyen teknik direktör Fatih Terim'in bu isme sıcak baktığı öğrenildi. Remy'nin santrfor olarak Gomis'e alternatif olabileceğini planlayan sarı-kırmızılıların bu futbolcuyu listenin ön tarafına yazmalarının nedeni ise hücum bölgesinde her iki kanatta da oynayabilmesi... Teknik direktör Terim'in istediği profile uygun olduğu düşünülen Remy'nin de sarı-kırmızılıların ilgisine olumlu yaklaştığı belirtildi. Fransız golcü için Trabzonspor'un da devrede olduğu ortaya çıkmıştı. Diğer taraftan sol bek arayışını devam ettiren Galatasaray bu konuda kaleci antrenörü Claudio Taffarel'den yardım istedi. Brezilya cephesinde birçok futbolcuyu yakından tanıyan ve ilişkileri çok iyi olan Taffarel'in bu konuda girişimlerinin bulunduğu ifade edildi.
Milliyet

Çekil Aradan Orlando Cıty 
Cenk Tosun'u Everton'a gönderdikten sonra golcü arayışlarına hız veren ve birkaç gün önce Cyle Larin'i gizlice İstanbul'a getiren Beşiktaş, 22 yaşındaki Kanadalı futbolcuyu dün sabah saatlerinde önce sağlık kontrolünden geçirdi, ardından KAP'a görüşmelerin başlandığı yönünde bilgilendirme yaptı. Sözleşmesindeki 1 senelik uzatma opsiyonunu devreye sokan ABD ekibi Orlando City ile mahkemelik olan Larin'in önümüzdeki hafta içerisinde bu krizi çözmesi gerekiyor. Orlando City'de yıllık 200 bin euro kazandığı iddia edilen Kanadalı futbolcuyla 1 milyon 600 bin euro karşılığında anlaşma sağlanmasının da yönetim içinde şaşkınlığa yol açtığı savunuldu. Akşam saatlerinde de MLS kulübü resmi sitesinden bir açıklama yayınlayarak, "Larin'in 2019'a kadar sözleşmesi var ve Beşiktaş'ın bugün yaptığı açıklamadan sonra harekete geçip şikayette bulunacağız" ifadelerini kullandı. Buna karşılık Beşiktaş'ta Hukuk İşlerinden Sorumlu yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu Larin transferinde Beşiktaş aleyhine hukuksal bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Mahmutyazıcıoğlu, "Normalde oyuncunun sözleşmesi 31 Aralık'ta bitiyordu. Fakat oyuncu bizimle görüşmeye başlayınca kulübü tek taraflı sözleşmesini uzatmış. Yani tek taraflı sözleşme opsiyonu kullanımı söz konusu. FIFA tek taraflı opsiyon uzatmalarında her zaman oyuncunun lehine karar veriyor" dedi. Siyah-beyazlı yönetici sözleşmeye özel bir madde koyduklarını da ekleyip, "Çok düşük bir ihtimal de olsa herhangi bir olumsuz karar çıkması ve kulübümüze maddi yükümlülük çıkması durumunda bu maliyet tamamen Cyle Larin tarafından karşılanacak" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme