15 Ocak 2018 Pazartesi

15.1.2018 Genel Gündem

15.01.2018

GÜNDEM
Felakete 25 Kala! 
Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, önceki gece saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı'na inişin ardından pist başında manevra yaptığı sırada sağa dönüş yapması gerekirken hız alarak sola doğru dönüş yaptı. Pistin kuzey tarafından yamaçtan denize yönelen uçak, iniş takımlarının balçığa dönüşen toprağa saplanması üzerine denize yaklaşık 25 metre kala durdu. Olay yerine sevk edilen kurtarma ekipleri, 162 yolcu ile 6 mürettebatı hiçbir sorun yaşanmadan tahliye etti. Trabzon Havalimanı, hava trafiğine kapatılırken, uçaklar da Erzurum, Erzincan, Ordu- Giresun ve Samsun havalimanlarına yönlendirildi. Uçakta soğutma işlemleri ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince gerçekleştirildi. Uçağın pistten çıkma nedeninin belirlenmesi amacıyla teknik çalışma başlatıldı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, "Uçağın oradan alınması, diğer iş ve işlemlerle ilgili her türlü tedbirler alındı, bunlar peyderpey yürütülecek" dedi. Vali Yavuz, "İlk etapta yapılması gereken yolcularımızın salimen tahliye edilmesi ve yerlerine ulaştırılmasıydı, bunlar da gerçekleştirildi. Çok şükür bir sorunumuz kalmadı. Hastaneye tedbiren başvuranlar var, sayısını tam bilmiyorum ama kayda değer bir rakam değil. Onlarda da herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi" diye konuştu.
Milliyet


Marmaris'te Çatışmadan Kaçan Polis De Ceza Almış 
15 Temmuz gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi sırasında çatışma devam ederken, mermisinin bittiğini söyleyerek olay yerini terk ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Marmaris Karakol Amiri Başkomiser M.O.'nun FETÖ'den mahkum olduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesi Marmaris'te yaşananları konu alan kitap ve belgeselleri ile tanınan Gazeteci Kenan Gürbüzün Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi ve sonrasındaki gelişmeler ile 224 gün süren dava sürecini anlatan kitabı 'Pandoranın Kutusu Açıldı' yayımlandı. Kitapta, Marmaris'teki çatışmalar devam ederken mermisinin bittiğini söyleyerek olay yerini terk ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan M.O.'nun, Bylock kullanıcısı olduğunun tespit edildiği ve hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldığı ve başkomiserin 6 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldığı bilgisi yer aldı.
Vatan

DÜNYA 
Afrin'e Süpürme Vuruşları 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Elazığ, dün de Tokat'ta, Afrin'deki PYD/PKK hedefleriyle ilgili "Bir haftayı bulmaz darmadağın ederiz" sözleriyle yeni bir operasyon sinyali vermesinin ardından sınır hattında konuşlu Türk topçu birlikleri son üç gündür belirli aralıklarla Afrin'i vuruyor. Afrin karşısındaki sınır hattına yönelik sevkıyatın artması da dikkat çekiyor. Erdoğan'ın Elazığ konuşmasının ardından Afrin'den Türkiye'ye yapılan taciz atışlarına, önce Oğulpınar Sınır Karakolu'nda konuşlu 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleriyle, radarlarla tespit edilen PYD mevzileri yoğun ateş altına alınarak yanıt verildi. Hedeflere 30'dan fazla atış yapıldı. Cumartesiyi pazara bağlayan gece de aynı bölgeden taciz atışları devam edince Türk topçu birlikleri yine misliyle karşılık verdi. Türk topçusunun yoğun bombardımanı sonucu kesilen taciz atışları dün öğle saatlerinde yeniden başlayınca Mehmetçik yine Fırtına obüsleri ile çok namlulu roketatarları (ÇNRA) ateşledi. Bu kez Hatay'ın Hassa ilçesindeki Suriye sınırında bulunan Gökhan Hudut Karakolu ile Kırıkhan'da konuşlu Fırtına obüsleri, Afrin'in Basufan, Cindere, Memelan, Meskenli ve Raco bölgelerine 40'tan fazla atış yaptı. Yapılan atışlar sınırın Türkiye tarafındaki yerleşim yerlerinden de duyuldu. Afrin'den yapılan taciz atışlarında ölen ya da yaralanan olmadı.
Hürriyet

Abd'den Sınırda Pyd'ye Ordu 
ABD öncülüğündeki Koalisyon, Suriye'nin kuzeyinde en büyük bileşenini terör örgütü PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarından 'sınır gücü' kurma sürecinin başlatıldığını açıkladı. Bu yeni silahlı oluşuma 'Sınır Güvenlik Gücü' (BSF) adı verildi. Türkiye ve Irak sınırı boyunca konuşlandırılacak yeni sınır gücü kuzeyde Türkiye sınırında, güneydoğuda Irak sınırında, ABD'nin desteklediği SDG ile Rusya'nın desteklediği Esad rejimi arasındaki hattı oluşturan Fırat Nehri Vadisi boyunca görev yapacak. Koalisyon Sözcüsü Ryan Dillon sınır gücü içindeki Kürtlerin daha çok kuzeyde Türkiye sınırında, Arapların ise Fırat Nehri Vadisi civarında ve güneyde konuşlanacağını söyledi. Gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun salı günü Kanada'da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile planlanan görüşmesi kritik önem kazandı. Ankara'nın Trump yönetimine son uyarılarını Çavuşoğlu iletecek.
Hürriyet

'Nükleer Anlaşmayı Bozamadılar' 
İran yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2015 yılında İran ve BM Guvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi arasında imzalanan nükleer anlaşmada yapılmasını talep ettiği "değişiklik" çağrısını reddederken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin nihai nükleer anlaşmanın altını oymakta başarısız olduğunu belirtti. ABD Başkanı Trump'ın İran'a nihai nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" uzattığını açıklaması sonrası İran cephesinden bir tepki daha geldi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet televizyonunda canlı yayınlanan açıklamasında, ABD'nin nükleer anlaşmanın altını oymada başarısız olduğunu söyledi,
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7464-3,7471
Euro: 4,5658-4,5669
Sterlin: 5,1442-5,1460         
Gram Altın: 161,1698-1601 2198

İlk Konutta Altın Fırsat 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut hesabı uygulamasını daha etkin hale getirmek amacıyla sistemi yeniden düzenlediklerini belirterek, "İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz" dedi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan "konut hesabı"nın 2016 yılında uygulamaya konulduğunu hatırlatarak sistemde devlet katkısının azami 15 bin lira olduğuna dikkati çekti. Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahipliğinin bulunmaması gerektiğine işaret eden Şimşek, devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme şartının bulunduğunu anımsattı. Ekim 2017 verileri dikkate alındığında 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının 11 bin 348 olduğunu belirten Şimşek, bu sayıyı yetersiz bulduklarını dile getirdi. Şimşek, katılımcıların sistemi yeterince cazip görmediği tespitinden hareketle uygulamanın daha etkin hale getirilmesi amacıyla sistemi yeniden dizayn etmeye karar verdiklerini vurguladı.
Milliyet

Kamu İthalatına İzin Şartı Freni 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kamu kaynaklarının etkin kullanımı için yerli üretimi yapılan ürünlerin, ithalat yerine iç piyasadan tedarik edileceğini belirterek, "Yerli üretimin gelişmesini desteklemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak ithalat, Bakanlar Kurulu kararıyla bakanlığımızın iznine tabi kılındı. Söz konusu düzenleme, 1 Mart'ta uygulanmaya başlanacak" dedi. Zeybekci, AA'ya ithalat önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 2015'te yapılan ithalatın yüzde 7.9'unun (16.4 milyar dolar), 2016'daki ithalatın yüzde 5.5'inin (11 milyar dolar) doğrudan kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapıldığını tespit ettiklerini aktaran Zeybekci, Ocak - Kasım 2017 dönemindeki ithalatın ise yüzde 5.4'ünün (11.5 milyar dolar) bu kapsamda yapıldığını bildirdi. Zeybekci, kamu kaynaklarının etkin kullanımı çerçevesinde ithalat yerine yerli üretimi yapılan ürünlerin iç piyasadan tedarik edilmesini amaçladıklarını söyledi. Bu amaçla uluslararası yükümlülükler de göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşları tarafından doğrudan ithalatın izinle yapılacağını ifade eden Zeybekci, "Bakanlar Kurulu kararıyla Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamında sayılan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları doğrudan ithalat bakanlığımızın iznine tabi tutulacak ancak Gümrük Kanunu kapsamındaki muafiyetlerde bakanlığımızın izni aranmayacak" diye konuştu.
Milliyet

Faktoring Sektörü Bu Yıl % 20 Büyüyecek 
Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Çağatay Baydar, faktoring sektöründe geçen yıl yüzde 25'lik bir ciro artışı yaşandığını ve 2018'de de yüzde 20 büyüme beklediklerini söyledi. Baydar, 2017'de sektörün karlılığı 2016'ya göre çok daha iyi durumda olduğunu belirterek, "Yanlış anlaşılmasın, 2016'da karlılığımız çok ciddi düşmüştü. Batık krediler karlılığımızı olumsuz etkilemişti. Geçen yıl batık kredi oranının azalması karlılığımızı olumlu etkiledi. Sektör olarak 2015 yılı kârlılık rakamlarını yakaladık" dedi. Faktoring sektörünün 61 şirket, 388 şube ve 4 bin 800 çalışan ile çoğunluğu KOBİ'ler olmak üzere 500 bin firmanın ticaretine aracılık ettiğini ifade eden Baydar, 2017'de 150 milyar liraya yakın işlem hacmine ulaşıldığını kaydetti.
Vatan

Merkez Adım Atar Mı? 
Başlıktaki bu soru iki farklı konu için de geçerli. İlki; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 18 Ocak'ta bu yılın ilk toplantısı ile ilgili. İkincisi Suriye ve Afrin ile ilgili olarak adım atılıp atılmayacağı konusu. İlkinden başlarsak, Perşembe günü yapılacak olan PPK toplantısından ben de piyasalar da herhangi bir faiz kararı beklemiyor. Yine toplantının yapılacağı güne kadar gerek politikacılardan ve danışmanlardan, gerekse de hükümet cephesinden "faizler inmeli" tarzında bazı yorum, öneri ve eleştiriler gelebilir. Hazır kurlar da gerilemişken bu eleştiri ve temenniler daha yüksek tondan da seslendirilebilir. 2017 yıllık enflasyonu yüzde 11.92 olarak nihayetlendi. TCMB'nin yüzde 12.75 olan Geç Likidite Penceresi (GLP) faizine "dayadığı" günlük fonlama faizi (ağırlıklı fonlama faizi olarak da anılan) şimdilik kaydıyla enflasyonun üzerinde kalmayı başarıyor, hatta sınırlı da olsa pozitif bir reel faiz anlamına geliyor. Hafta içinde açıklanan TCMB beklenti anketinde 2018 yılı TÜFE beklentisi; bir önceki aydaki yüzde 9.30'a oranla yüzde 9.55'e yükselmiş. Anlaşılan GLP'de Aralık ayında yapılan 50 baz puanlık artış beklentileri aşağı çekmeye yetmemiş. Normal şartlar altında PPK'nın bunu da göz önüne alarak faiz artırıyor olması çok da bizleri şaşırtmasa gerek. Ancak PPK "diğer tüm faktörleri" de göz önüne alarak bu toplantıda beklemeyi tercih edecektir. Herhangi bir faiz artışı beklemiyorum. Eğer gelecek olursa bu durumda dolar/ TL kurlarında yeni düşükleri görmemiz kaçınılmaz olacak. Diğer yandan herhangi faiz indirimi gelirse bu durumda; yurt dışındaki gelişmeler ne olursa olsun; dolar/TL kurlarında yeni zirveler görmesek de bir yükseliş olacaktır. İndirim oranına göre dolar/ TL kurları düşük 3.80'li veya yüksek 3.80'li seviyelere kadar çıkabilecektir.
Vatan

Toki 3 İlde Sanayi Sitesi Kuruyor 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Aksaray, Bolu ve Diyarbakır'da sanayi siteleri kuruyor. Yeni sanayi siteleriyle üretimde verimliliğin artırılması, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlanması hedefleniyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin yaptığı en önemli çalışmalardan birisinin de sanayi tesislerinin şehir dışına taşınması olduğunu aktararak, "3 yerde yaklaşık 4 bine yakın işyeri inşa etmiş olacağız" dedi. 567 bin metrekarelik alana kurulacak Bolu Büyük Sanayi Sitesi ile Bolu genelindeki küçük esnafın daha nitelikli alana taşınması amaçlanıyor. TOKİ'nin Diyarbakır 4'üncü Oto Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetimi iş birliğiyle hayata geçireceği sanayi sitesi de kentin ve gelişen sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak. Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin hazırlığı tamamlandı. 375 milyon lira bedelli projenin uygulama süreci 2 ay içinde başlıyor
Vatan

POLİTİKA 
Afrin'le Devam 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin Suriye'de terör örgütü YPG'ye verdiği desteği sert sözlerle eleştirdi ve "Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Devletimizin oyalama taktikleri ile geçirecek tek bir anı bile yoktur. Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin ile devam ettireceğiz" dedi. Tokat ve Yozgat il kongrelerinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şu mesajları verdi: "Bizim nazarımızda PKK neyse DEAŞ da odur. FETÖ ne kadar vahşi ise DHKP/C de, YPG de aynı şekilde vahşidir. İşte şimdi ABD isimlerini değiştiriyor. 'Sosyal Demokratik Güçler' veya 'Suriye Demokratik Güçleri.' Bunları artık yutmuyoruz. İkide bir isim değiştirmek suretiyle ABD bizi mi aldatacaksın? Tüm Batı'ya sesleniyorum; terör örgütlerinin bir başka terör örgütü ile mücadeleye teşne hale getirilmesine fırsat veren ülkeler ikili ilişkilerimizi zedeliyor. Terörist Gabar'da da, Bestler Dereler'de de, Kandil'de de, Afrin'de, Mümbiç'te de teröristtir. Birileri kısa vadeli çıkarları uğruna bu katil sürüleri arasında ayrım yapabilir. Ama Suriye'deki ve ülkemizdeki teröristleri de biz çok iyi biliyoruz. Ne dedim; 'Bir gece ansızın gelebilirim'. Geceler bitmez çok özgürlüklere gebedir. Bizim gecelerimiz bunlara çok gebe. Bizi izlesinler. Şu anda sınırlarımızdaki en ufak taciz bizim için atılması gereken adımların işaret fişeğidir. Türkiye geldiği nokta itibariyle şer şebekelerinin topunu birden toprağa gömecek güç, kudret ve imkâna sahiptir. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Devletimizin oyalama taktikleri ile geçirecek tek bir anı bile yoktur. Ülke olarak milli güvenliğimizi tehdit eden, vatandaşlarımızın canına kasteden tüm örgütleri, kaynağında bertaraf edeceğiz. Nasıl sınırlarımız içinde bölücü terör örgütüne göz açtırmıyorsak sınırlarımızın öte tarafında da bunların hakkından gelmeye kararlıyız. Önümüzdeki günlerde inşallah Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilk adımını attığımız güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin ile devam ettireceğiz.
Hürriyet 

Cumhuriyet Tarihinin Üçüncü Dönemi Başlıyor 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ak Parti ile 2019'a dönük "ittifak" arayışları için "Geri dönüş yok. Doğru yerdeyiz" derken, önemli bir çıkış yaptı. Bahçeli "2019 yılında yapılacak olan seçimlerde artık Cumhuriyet tarihimizde üçüncü bir dönemin başlayacağı kesinleşmiştir" dedi. Bahçeli, memleketi Osmaniye'de temel atma ve Masal Park açılışında özetle şunları söyledi: MHP üzerinde oyun kuranların, oyunlarının başlarına yıkılacağı gün yarın kadar yakındır. Partimiz üzerinde kirli hesap yapanlar, haksız saldırılarda bulunanlar karşılıksız bırakılmayacaktır. Siz değerli hemşerilerimin tabiriyle söylersek; 'Eceli gelen tilki dağda kurt ararmış.' İşte bozkurtlar buradadır. Önce ülkem ve milletim diyen ilkeli bir duruşun hayata geçirilmesinin zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Partimiz, yıllardır bu ilkeyle hareket ederek Türkiye'de toplumsal ve siyasi sistemi kısır tartışmalara sokan hükümet etme sistemiyle ilgili sorumluluk üstlenmiştir. Gerçekleştirilen halkoylamasıyla Türk milleti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni kabul ve teyit etmiştir. Bu çerçevede 2019 yılında yapılacak olan seçimlerde artık Cumhuriyet tarihimizde üçüncü bir dönemin başlayacağı kesinleşmiştir. 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, 1946 yılında çok partili siyasi hayata geçişiyle birlikte kuruluş sürecini tamamlamıştır. 1946'dan sonraki dönemdeyse demokrasisini darbelere rağmen olgunlaştırmış, gelişim sürecini perçinlemiş, gücünü pekiştirmiştir. 2019'dan itibaren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin iyice oturması, kurum ve kurallarıyla yerleşmesi önümüzdeki en mühim hedeftir. Türkiye artık yeni bir siyasi sürece girmiştir. Bundan geri dönüş yoktur. Yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ölçümüz Türkiye'nin birlik ve dirliğini korumak, beka ve istiklalini yaşatmaktır. Bu itibarla Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi ile beraber hareket ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kökleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Milletimizin beklentilerine kulak veriyoruz. Ne var ki biz bu iradeyi gösterdikçe birileri adeta çılgına dönüyor. Duruşumuzla ilgili itirazların Türkiye hasımlarından geleceğini beklerken, içerideki uzantılar ses veriyor. Türkiye'nin yanında durmayı bir türlü içine sindiremeyen FETÖ seviciler, Kandil havarileri, düşman süvarileri birer birer saklandıkları deliklerden fırlayıp kendilerini ele veriyorlar. 15 Temmuz'da yaşanan darbe ve işgal girişiminin karşısında muğlak kalanlar bugün gözü dönmüşçesine ve akıllarınca bize saldırıyor. Bunlar Atatürk'ün partisiyiz deyip Atatürk'ün aziz hatırasını lekeleyen şuursuzlardır. Bunlar Kuvay-ı Milliye'nin değil, Kuvayı İnzibatiye'nin mirasçılarıdır. Bunların Türkiye gibi bir kaygısı yoktur. Bunlar FETÖ'nün dalından acaba bize ne düşer diye ağzı açık bekleyen kalpsiz, karaktersiz, kalitesiz, siyasi kaburgasızlardır.
Milliyet 

İstanbul'u Kaftancıoğlu Kazandı 
CHP'nin önceki gün yapılan İstanbul 36'ncı Olağan İl Kongresi'nde İl Başkanlığı ve Kurultay Delegeliği seçimleri yapıldı. İl Başkanlığı seçimlerinde mevcut İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu aday oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı seçimli olağan kongrede 643 delegeden 325'inin oyunu alan Kaftancıoğlu yeni İstanbul İl Başkanı oldu. Mevcut başkan Canpolat ise 318 oyda kaldı. Kongrede seçimler öncesi Canan Kaftancıoğlu'nun "Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganını doğru bulmuyorum. Militer bir dil olmasından öte, birey olmanın önüne geçen bir ifade" tweeti tartışma konusu oldu. Kaftancıoğlu'na bu sözleri nedeniyle tepki gösterenler oldu. Ancak seçimi yine de Kaftancıoğlu kazandı. Sonuçların açıklanmasının ardından sahnede bir konuşma yapan Kaftancıoğlu, "Biz olacağız demiştim, olduk. Beni örgütüm aday yaptı. Örgütümle kazanacağım demiştim, bu da oldu. İyi ki varsınız. Hepimiz çok çalıştık. Hepimiz çok yorulduk. Öncelikle başkanımız Cemal Canpolat ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Biz söylediğimiz şeyleri yapacağız. Yapmayacağımız şeyi de söylemeyeceğiz. Bu kongre salonundan el ele, kol kola hep birlikte çıkıp, AKP faşizmini yıkmaya gideceğiz. İnancınız ve güvenciniz için çok teşekkür ederim" dedi.
Vatan

SPOR 
Beşiktaş'a Fifa Tehdidi 
Orlando City Kulübü Asbaşkanı Diogo Kotscho, Beşiktaş'ın İstanbul'a getirerek, sağlık kontrolünden geçirdiği Cyle Larin konusunda Milliyet'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kanadalı golcünün Beşiktaş formalı fotoğraflarını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadığını dile getiren Kotscho, "Ben daha önce hayatımda böyle bir şey görmedim. Bu yaşananlar çok garip" diye konuştu. Cyle Larin ile 2019 yılı sonuna kadar sözleşmeleri olduğunu dile getiren Diogo Kotscho, "Cyle Larin bizim oyuncumuz ve 2 yıl daha kontratı var. Bu durumdaki bir oyuncunun kulübüyle hiç görüşmeden kendisiyle transfer görüşmesi yapılması mümkün değil. Beşiktaş bizimle anlaşmadı. Onun da ötesinde bizimle görüşmedi bile. Bu olanlara gerçekten inanamıyorum. Beşiktaş uluslararası transfere dair bir çok konuyu ihlal etti" dedi. Cyle Larin'in garanti kontratının bittiği ve sonrasında opsiyonun kulüp tarafından oyuncunun onayı alınmadan uzatıldığına yönelik iddiaları hatırlattığımız Orlando City Asbaşkanı, "Larin'in bizimle 3+2 yıllık sözleşmesi vardı. Kulüp opsiyonu şeklindeki bu hakkımızı 2017 Mayıs'ta kullandık ve yürürlüğe de girdi. Bunun altında Larin'in de imzası var. Sözleşme 2 yıl uzatıldı ve Cyle Larin 2019 sonuna kadar bizim kontratlı futbolcumuz oldu" diye konuştu.
Milliyet

Emre, Ozan Yok Asamoah Zor 
Bir haftadır Antalya'da kampta bulunan Galatasaray'ın teknik patronu Fatih Terim, başkan Dursun Özbek ve Sportif AŞ yöneticisi Serdar Güzelaydın ile birlikte basınla sohbet toplantısı yaptı, transfer konusunda açık açık konuştu. Sol bek transferinde gündemde olan Juventus'un Ganalı oyuncusu Kwadwo Asamoah'ın durumuyla ilgili açıklamada bulunan Terim, "Biz, açık olmaya çalışıyoruz. Sol bek eksik dedik. Asamoah'ın gelme ihtimalinin yüzdesi düştü. Ancak 2 hafta süre var. Bu işler belli olmaz" yorumunu yaptı. Devre arası transferlerinin zorluğuna değinen sarı-kırmızılıların teknik patronu, "İşin teknik yanı kadar ekonomik yanı da önemli. Ayın sonuna daha var. Bir an evvel gelse iyi olur ama ocak transferleri kolay değil. Dikkat edilmesi gerekir. Biz teknik açıdan eksik gördüğümüz yerleri bildirdik" diye konuştu. Galatasaray Teknik Direktörü Terim, transfer gündemlerinde olduğu iddia edilen Lionel Carole, Emre Mor ve Ozan Tufan ile ilgili olarak da şunları dile getirdi: "Emre Mor ve Ozan Tufan ile ilgili hiçbir irtibat yok. Carole'ün dönmesi şu an için söz konusu değil. Transferde kimseyle temasa geçmedik. Olursa yönetimler ile geçeriz" değerlendirmesinde bulundu. Fatih Terim ayrıca, İngiliz kulüplerinin istediği öne sürülen Badou Ndiaye ile ilgili herhangi bir teklif olmadığını da aktardı. Sakatlığı süren Fernando'nun durumunu da anlatan Fatih Hoca, "Fernando iyiye gidiyor. Koşulara başlayacak. Gayet iyi çalışıyor. Umduğumuzdan erken gelebilir. Kayserispor maçına yetiştirmek güzel olurdu ama zor" dedi.
Milliyet

Yeni Bir Meydan Okuma 
Jan Olde Riekerink döneminde Galatasaray'a geldi ama tesadüf o ki, bir-iki ay içinde eski hocası Igor Tudor ile buluştu. PAOK'ta birlikte çalıştığı hocası, ilk döneminde şans vermese de, bu sezon ondan sağlı-sollu(!) faydalandı. Tolga Ciğerci'nin soldaki performansı bile onu takımdan kesemedi. Garry Rodrigues'ten söz ediyoruz. Hollanda'da doğan ama Yeşil Burun Adaları asıllı Rodrigues, Antalya kampında MİLLİ- YET'i ağırladı ve Galatasaray'ın bugünkü havasını yansıttı. İsterseniz sondan başlayalım! Yeni bir dönem başlıyor. Hem ikinci yarıdaki yarış, hem Fatih Hoca'nın gelişi... ¦ Ben Fatih Terim ile belki ilk defa çalışacağım ama kendisini zaten daha önce tanıyan, bilen bir futbolcu olduğumu söyleyebilirim. Şu anda takımdaki hava inanılmaz değişti. Baktığınız zaman, artık herkeste gülen yüzler var. İyi bir tatil geçirdik. İyice dinlendik. İkinci yarı hocamızla beraber hedefimize en iyi şekilde, en güçlü adımlarla ulaşmaya çalışacağız. Çalışmalarımız iyi bir şekilde başladı. Bence en büyük ayrıntı, yüzlerin gülmesi, herkesin mutlu olması... Takım içindeki mutluluğu gerçekten hissedebiliyorum. O yüzden hocamızın gelmesi bizi olumlu anlamda etkiledi. Yüzlerin gülmesi derken... Daha öncesiyle, bugün arasında ne gibi değişiklikler yaşandı da bu oldu? ¦ Tabii ki küçük detaylar, küçük ayrıntılar var. Ben çok rahatlıkla görebiliyorum ki herkesin yüzü gülüyor. Senin için ne değişti? ¦ Tudor ile biliyorsunuz daha önce çalışmıştım. Şimdi Fatih Hocamız geldi. Kendisinin Galatasaray'da ne kadar efsane olduğunu çok iyi biliyorum. Tabii takım arkadaşlarımızın mutlu olmaları size de olumlu olarak yansıyor. Diğer taraftan hocanın bana yaklaşımı çok iyi... Bire bir ilişkilerimiz güzel ve antrenman tarzı, bugüne kadar gözlemlediğim çok çok iyi olduğu... Ben de böyle bir efsaneyle çalışacağım için mutluyum. Benim için yeni bir sayfa ve yeni bir meydan okuma tabiri caizse... Yeni bir hocayla çalışacağım. Ama bence her şey güzel olacak. Türk futboluna bakış açın nedir? ¦ Türkiye Ligi'ndeki rekabetin iyi olduğunu düşünüyorum. İyi, güçlü takımlar var. Bu rekabete baktığımda Türkiye'de oynadığım için de kendimi iyi hissediyorum. Ama ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, tüm takımlara saygım var ancak Türkiye'nin en büyük camiasında oynuyorum. Şampiyon olarak bunu bir kez daha hissetmek istiyorum.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme