17 Ocak 2018 Çarşamba

17.01.2018 Genel Gündem

17.01.2018 Çarşamba
TÜRKİYE 

ÖSO'yla Beraber Yapacağız 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün AK Parti Meclis Grubu'nda konuşma yaptı. Toplantının ardından gazetecilerin, "Afrin'e yönelik operasyonun ne zaman yapılacağı" sorusu üzerine, "Ben her zaman ne diyorum? 'Bir gece ansızın.' Çünkü savaş stratejisinde geceler biliyorsunuz sayısızdır. Bir gece..." dedi. Bugünkü MGK'da bu konuda bir karar çıkıp çıkmayacağı sorusuna, "Onu oradan beklersen yanlış olur" karşılığını veren Erdoğan, "Afrin operasyonuna Suriyeli muhaliflerin dahil olup olmayacağı" sorusu üzerine ise şunları söyledi: "Tabii olacak, beraber. Onlar için veriliyor bu mücadele, bizim için değil. Biz onlara, topraklarına sahip çıkmaları için, bu kardeşlerimize orada yardımcı oluyoruz. Çünkü biz bugün onlara yardımcı olmazsak, yarın orada bizim için bir tehdit kuşağı oluşacak. Biz bu tehdit kuşağının oluşmaması için orada bize gönül veren, Türkiye'ye karşı gerçekten muhabbeti fazla fazla olan bu tür insanlarla dayanışma içerisindeyiz. Amerika 11-12 bin kilometreden gelecek, burada kendisine bir ordu oluşturacak ve adını da ne koyacak? 'Sınır güvenliği.' Neyin sınır güvenliği? Bakın şu anda Suriye'de rejim, 'bu bizim için bir tehdit oluşturur' diyor ve kesinlikle böyle bir oluşuma onlar da sıcak bakmıyor." Cumhurbaşkanı, Afrin operasyonuna hava desteği olup olmayacağı sorusu üzerine çok fazla detay istenmemesi gerektiğini belirterek, "Bu stratejiktik, taktiktir" demekle yetindi. Erdoğan grup konuşmasında da NATO'ya şöyle seslendi: "Ey NATO, siz ortaklarınızdan birine herhangi bir sınır tecavüzünde, tacizinde bulunanlara karşı tavır almakla da mükellefsiniz. Peki şu ana kadar siz, ne tür bir tavır aldınız? Bunu kendilerine duyurduk. Şu anda da Belçika'daki toplantıda Genelkurmay Başkanımız, kendileriyle bu konuları da görüşüyorlar, görüşecekler. Dün Irak'ta oynanan oyunu bozduk, Suriye'de oynanan oyunun kalbine Fırat Kalkanı ile adeta bir hançer sapladık. İnşallah yarın-öbür gün, kısa bir sürede Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer birer dağıtacağız. Buna ne müttefikimiz gibi gözüküp de bizi sırtımızdan vurmaya kalkanlar engel olabilir ne de siyasetçi görünümlü marjinal terör destekçileri mani olabilir."
Hürriyet


'Diplomatik Kanalları Sonuna Kadar Zorla' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'ye "Ortadoğu'ya göndereceğiniz her silah acıyı büyütecektir" diye seslenirken hükümete de Afrin konusunda "Diplomatik kanalların sonuna kadar zorlanması lazım" uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: "İstiyoruz ki hiçbir komşumuzun burnu kanamasın. Bu coğrafyayı bir barış denizine dönüştürelim. Petrolün tarihini bilenler, bu bölgenin özelliğini kavrarlar. Petrol üzerine oynanan oyunları bilen bir kişi, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve bölgeyi sağlıklı yönetir. Eğer tarihten yoksunsa, bodoslama dalarsa çıkmaz sokaklarla karşı karşıya kalır. Türkiye'nin geldiği nokta, üzülerek ifade ediyorum ki bu noktadır. Irak'a saldırı sonrası ne büyük acılar çektiğimizi hepimiz biliyoruz. Suriye'de benzer olaylar yaşanıyor. Bugün Ortadoğu, aktörlerin yönlendirdiği bir Ortadoğu. Bir ucunda ABD var, bir ucunda Rusya var, bir ucunda İran var, bir ucunda Türkiye var. Bu dört temel aktörün bir araya gelip Ortadoğu'daki acıyı, kanı ve gözyaşını sonlandırması lazım. Ama bugün geldiğimiz noktanın en kötü aktörlerinden birisi üzülerek söyleyeyim ki Türkiye. Defalarca söyledik, 'Ya silah göndermeyin terör örgütlerine' diye, silah gönderdiler. Aynı olayı şimdi ABD yapıyor. Suriye'deki, Irak'taki terör örgütlerine silah veriyor. Buradan uyarmak bizim namus borcumuzdur; eğer insan kanı içmekten hoşlanıyorsanız buyurun silah gönderin. İnsanlık ne gerektiriyorsa onu düşünüyoruz ve yapacağız diyorsanız, silah göndermeyin ne PKK'ya ne de onun uzantılarına. Ortadoğu'ya göndereceğiniz her silah acıyı büyütecektir, kanın ve gözyaşının artmasına yol açacaktır. Rusya'yı da, ABD'yi de uyarmak zorundayız. Bu iki ülke uzak diye Ortadoğu'da terörün beslenmesine izin verirlerse sonuç acı olur. Buradan hükümete de sağduyu çağrısı yapmak bizim görevimizdir. Ortadoğu'da barış, huzur istiyoruz. Diplomaside hamasetin geçerliliği yoktur. Diplomatik kanalların sonuna kadar zorlanması lazım. El Bab'daki şehit sayımız 70'i aştı. Bu ne demektir; Esad için orada çarpışıyoruz ve 70 askerimiz şehit oldu. Düne kadar ne söylüyorduk, bugün neler yapıyoruz. Eğer siz üç hamle ötesini görmezseniz, dış politikayı iyi yönetemezsiniz, diğer aktörlerin oyuncağı olursunuz. Bugün Türkiye'nin geldiği nokta budur. Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti devleti, Suriye'de yaşananlardan dolayı kendisini güvence altına almak, tampon bölge oluşturmak zorundadır. Ama bu noktaya gelinceye kadar izlenen politikalar Türkiye'yi böyle bir bataklık ile karşı karşıya getirdi. Bu işler hamasetle değil akılla bilgiyle yürür."
Hürriyet

Allah Gazamızı Mübarek Kılsın 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD eliyle Suriye sınırında 30 bin kişilik PYD/YPG ordusu kurulmasına sert tepki göstererek, "ABD/ YPG aşkı kara sevdaya dönüştü. Türkiye kaynağında imha için harekete geçmeli. Allah gazamızı mübarek kılsın" dedi. Bahçeli, dün MHP grup toplantısında özetle şu mesajları verdi: Türkiye'nin etrafındaki çember giderek daralmaktadır. Türkiye deyim yerindeyse yeni bir istiklal müdafaasının içindedir. Artık oyalanacak vakit kalmamıştır. Türkiye'nin önünde mutlaka aşması ve sonuçlandırması gereken üç ayaklı terör sorunu bulunmaktadır. Bunun birinci ayağını FETÖ'yle mücadele oluşturmaktadır. FETÖ'yü ABD'den ayrı düşünmek, ABD'yi FETÖ'ten bağımsız yorumlamak makul ve mantıklı bir izah tarzı olmayacaktır. Kaçak güreşmeye lüzum yoktur. Kıvırmaya hiç gerek yoktur. İkincisi elbette PKK, diğeri ise güney sınırlarımız boyunca zehir kusan PYD/YPG nifakıdır. ABD, Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG'yle gayri meşru birliktelik içindedir. Düşününüz, ABD lafa gelince müttefikimizdir. ABD'nin YPG aşkı kara sevdaya dönüşmüş, silah ve mühimmatla kanlı ortağını ödüllendirmiştir. Terör örgütlerine sözde ordu kurdurulması ne demektir? Kirli emelleriyle simsiyah kesilen Beyaz Saray yönetimi, Suriye'deki terörist ortaklarıyla 30 bin kişilik sözde Kuzey Ordusu kurmak için kolları sıvamıştır. Bu ne rezalettir, nasıl bir ihanettir? ABD, fenersiz ve frensiz şekilde terör örgütleriyle suçüstü basılmıştır. Hedeflenen, Suriye'nin işgalini genişleterek Türkiye'yi teröristlerden oluşan haçlı birlikleriyle ablukaya almak, ilk fırsatta saldırıya geçmektedir. Milletçe ne kimseye muhtaç olduk, ne de kimseye minnet ettik. Anamızın duasıyla geldik, hocanın selasıyla da gideriz. Türkiye'ye parmak sallayanları, tehditvari ve emrivaki bir dille Türk milletini dize getirmeyi aklından geçirenleri anasından doğduklarına pişman ederiz.
Milliyet

Silahlanmaya İzin Vermeyiz 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı'na katıldı. Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'un da yer aldığı toplantının açılış oturumunda yaptığı konuşmada "NATO, terörizmle mücadele söz konusu olduğunda, terörist örgütler arasında ayrım yapmamalıdır. DAEŞ ile mücadele ne kadar önemliyse PKK/PYD/YPG, FETÖ ile mücadele de o kadar önemlidir. PKK'nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi ve silahlandırılmasına müsaade edemeyiz ve etmeyeceğiz. Bu hatadan en kısa sürede dönüleceğini umuyoruz" ifadesini kullandı. Toplantı çerçevesinde bazı ikili temaslarda da bulunan Akar, Dunford ile de görüştü. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terör örgütü YPG hedeflerine yönelik olası operasyonu öncesindeki görüşmede, Suriye'deki gelişmelerin yanı sıra bölgesel güvenlik sorunlarının ele alındığı yorumları yapıldı. ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki SDG'nin komutasında 30 bin kişilik sınır gücü oluşturma kararını açıklamasının ardından yapılan görüşmede Akar, Dunford'a bu karara karşı tepkisini iletti. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre Akar, toplantıda Avrupa'nın güneydoğu kanadındaki güvenlik ve istikrar, Afganistan'da icra edilen Kararlı Destek Misyonu, NATO komuta yapısı çalışmaları, Ukrayna ve Gürcistan'daki durum ile Irak'ta icra edilen koalisyon harekatı konuları görüşüldü. Akar, ABD Avrupa Kuwetler Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti ve sırasıyla Ukrayna, Yunanistan, ABD, İspanya ve Almanya genelkurmay başkanları ile ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.
Milliyet

Akıncı'dan Defalarca Malatya Üssü Aranmış 
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'nin de bulunduğu 76 sanığın yargılandığı dava dosyasında, teşebbüsün komuta merkezi olan Akıncı Hava Üssü ile Malatya 7. Ana Jet Üssü'ndeki arama kayıtlarına ilişkin istenen belge ve bilgiler yer aldı. HTS kayıtlarında, darbe girişimi sırasında Akıncı'dan Malatya 7. Ana Jet Üssü'ne 15 Temmuz 2016'da saat 09.32 ile 23.58 arasında 14 arama gerçekleştiği belirlendi. Kayıtlara göre, tutuklu eski Akıncı Üssü Komutanı tuğgeneral Hakan Evrim ve emir astsubayı Fatih Aslantaş, 143. filo komutanı olan eski Binbaşı Mustafa Azimetli'nin darbe girişimi sırasında Malatya'daki 7. Ana Jet Üssü'nü aradığı ortaya çıktı. Evrim'in 15 Temmuz günü 7. Ana Jet Üssü'nü arayarak saat 12.02'de 12 saniyelik, saat 13.50'de 2 dakika 12 saniyelik, saat 14.11'de de 1 dakika 6 saniyelik görüşme yaptığı belirlendi. Hakan Evrim'in emir astsubayı Fatih Aslantaş'ın saat 20.51'de 24 saniyelik, eski 143. filo komutanı binbaşı Mustafa Azimetli'nin ise saat 23.41'de 42 saniyelik, 23.58'de de 18 saniye 7. Ana Jet Üssü ile görüştüğü de tespit edildi. Akıncı'dan yapılan aramalara Malatya 7. Ana Jet Üssü'nde kimlerin cevap verdiği ise belirlenemedi. Kayıtlarda, tutuklu yargılanan dönemin 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı 171. Filo Komutanı Binbaşı Metin Çivilibal'ın da Akıncı ile irtibat halinde olduğu yer aldı. Kayıtlarda, 4. Ana Jet Üssü 143 Filodan da Ayık ve Çivilibal ile "Malatya'daki kuleden kalkış yapmayın anonsunun yapıldığı" saatlerde görüşmeler yapıldığı yer aldı. Aramaların Malatya'dan kaldırılmak istenen ancak pistin iş makineleri ve kamyonlarla kapatılması dolayısıyla kalkış yapamayan 4 F4 savaş uçağının hazırlık aşamasında gerçekleşmesi ise dikkati çekti.
Vatan

İttifak İçin Yol Haritası Bekleniyor 
MHP ile ittifak görüşmelerini yürütecek AK Parti heyetine başkanlık edecek TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, MHP ile görüşmenin bu hafta gerçekleşebileceğini açıkladı. Şentop, Meclis'teki AK Parti Grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İttifak görüşmelerini yürütecek komisyon üyeleri olarak bugün bir toplantı gerçekleştireceklerini açıklayan Şentop, "Cumhurbaşkanımız bize direktişer verecektir. Çünkü iki lider görüştü, bize bir yol haritası vermeleri lazım" dedi. Şentop, bu hafta MHP ile bir görüşme olabileceğini tahmin ettiğini belirterek, "Perşembe, cuma... Bakarsınız bugün görüşülür, çarşamba da olabilir. Bizim kendi heyetimiz dün (önceki gün) toplandık, görüştük. Henüz bir takvim yok, bizim tek başımıza karar vereceğimiz bir şey değil" ifadesini kullandı.
Vatan

DÜNYA 

Freedom House'a Göre Türkiye 'Özgür' Değil 
Merkezi Washington'da bulunan Özgürlük Evi (Freedom House), 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu'nu açıkladı. "Demokrasi Krizde" başlığı verilen yıllık raporda Türkiye ilk kez "özgür olmayan" ülkeler kategorisine düşürüldü. Türkiye daha önce "kısmen özgür" kategorisindeydi. Raporda Türkiye'nin notu geçen yıla göre 6 puan geriledi. Raporda, Türkiye'nin 'özgür değil' kategorisine düşürülmesi anayasa referandumu, iktidarın merkezileşmesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki OHAL ortamı gibi gelişmelere bağlandı. Türkiye, 1974-1980'e kadar Freedom House'ta 'özgür' ülkeler statüsünde yer almış, daha sonra 'kısmen özgür' ülkeler statüsüne yerleştirilmiş. 2017'de 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde gerilemeler görülürken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi. Raporun son versiyonunda, 195 ülke değerlendirme altına alınırken, bunlardan 88'i (yüzde 45) 'özgür', 58'i (yüzde 30) 'kısmen özgür' ve 49'u (yüzde 25) 'özgür değil' kategorisinde yer aldı.
Hürriyet

ABD, Filistin'e Mali Yardımı Askıya Aldı 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin'e verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü 'tekrar gözden geçirmek üzere' askıya aldığını açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı. Nauert, "ABD, tekrar gözden geçirmek üzere Filistin'e verilecek 65 milyon dolarlık yardımı askıya aldı" ifadesini kullandı. Yardımın askıya alındığını ve iptal edilmediğini bildiren Nauert, "ABD olarak bazı değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz" dedi. Donald Trump yönetiminin aldığı bu kararın BM'de yapılan Kudüs oylamasıyla alakalı olmadığını belirten Nauert, 60 milyon dolarlık yardımın ise Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) verileceğini belirtti.
Milliyet

Almanya'da 'Büyük Koalisyon' Yine Zorda 
Almanya'da seçimlerin ardından bair türlü kurulamayan koalisyon çalışmaları bu hafta sonunda kritik bir dönemece girecek. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında yapılan koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından CDU lideri Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile tekrar büyük koalisyonun kurulması için görüşmelere başlamıştı. Önceki gün Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti ile doğrudan koalisyon görüşmelerine başlanmasına yeşil ışık yaktı. CSU Yönetim Kurulu'nun CDU ve SPD ile doğrudan koalisyon görüşmelere başlama kararını aldığını belirten CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, "Biz, ön görüşmelerde SPD ile vardığımız sonuçtan memnun olduğumuz için koalisyon görüşmelerine başlanması yönünde karar aldık" dedi. Buna karşın koalisyon için SPD içinde büyük bir direniş olduğu biliniyor. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, CDU/CSU ile koalisyon görüşmelerine başlanabilmesi için partisini ikna etmekte zorlanıyor. SPD, Bonn kentinde pazar günü düzenlenecek olağanüstü parti kongresinde koalisyon görüşmelerine katılıp katılmayacağına karar verecek. Çok sayıda SPD'li politikacı koalisyon için gerçekleştirilen ve başarıya ulaşan ön görüşme sonuçlarını eleştirerek mutabakat metninde değişiklikler yapılmasını talep ediyor. Schulz, önceki gün partilileri ikna turuna Dortmund kentinden başladı. SPD'de büyük koalisyon karşıtları ise kurultayda hayır çıkması için yoğun kampanya başlattı. Kurultaydan "Hayır" kararı çıkması durumunda, Merkel'in önündeki "büyük koalisyon" gerçekleşmeyecek ve ülke erken seçime gidecek. Bu, aynı zamanda ülkede bir siyasi krizi anlamına gelecek.
Milliyet

Belçika'da Cami Krizi 
Belçika'da hükümetin güvenlik prosedürlerini geçmelerine karşın 33 camiyi tanımaması, federal parlamentoda tartışma konusu oldu. Hristiyan Demokrat Parti'nin (CD&V) Türk kökenli vekili Veli Yüksel, ülkede bir süredir devam eden cami tartışmasıyla ilgili parlamentoya soru önergesi sundu. Yüksel, önergesinde istihbarat raporlarının 'temiz' olmasına karşın camilerin neden hâlâ tanınmadığı sorusunu yöneltti. Önergeye yanıt veren Adalet Bakanı Koen Geens ise camilerle ilgili başvuruların hala değerlendirildiğini söylemekle yetindi. Bakan Geens'in bu yanıtına karşılık Yüksel de, "Bahsi geçen 33 caminin 23'ü Flaman, 10'u ise Brüksel ve Valon bölgelerinde. Tüm camilerin istihbarat raporları temiz olmasına rağmen aylardır dosyaları bekletiliyor. Bu mevzuata ve prosedüre aykırı bir uygulamadır, kabul edilemez. Bu camilerin bir an önce tanınmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu. Flaman bölgesinde tanınmayı bekleyen camilere Flaman İçişleri Bakanı Liesbeth Homans'ın veto koyduğu biliniyor. Homans vetosuna gerekçe olarak, Belçika İstihbarat Servisi'nin Şubat 2017'de Brüksel Büyük Camisi'ne yaptığı operasyonu gösteriyor. Homans, camilerin radikal dinci unsurlarca kullanıldığını savunuyor. Yüksel konuşmasının devamında, Homans'a çağrıda bulunarak, söz konusu vetoyu kaldırmasını istedi. Yüksel, "Müslüman topluma yönelik bu tür engellemeler hukuk ile bağdaşmadığı gibi, açık bir ayrımcılıktır" diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8013-3,8051
Euro: Euro 4,6560-4,6664
Sterlin: 5,2385-5,2502
Gram Altın: 163,8799-163,9180

Eksik Prime Kredi 
Sigorta prim borcu çok fazla olup da ödeyemeyen 100 binlerce emekli adayı var. Esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek erbapları bu grupta yer alıyor. Ödenemeyen prim borcu katlanarak artmaya devam ediyor. Primlerini kendisi ödeyen Bağkurlu'ya yasal olarak tanınan haklar var. Örneğin; 10-15 yıllık prim borcu dahi tek kalemde ödenebiliyor. Bunun bir maliyeti var. Güncel değer aylık 700 lira. Ödenemeyen borçlar cezasıyla yükseliyor. 100 bin lirayı aşan borçlar mevcut. Bu borç ve prim eksiği nedeniyle emekli olamayan Bağkurlu'ya kredi imkanı geliyor. Bu konuyla ilgili müjdeli haberi Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken verdi. Bendevi Palandöken, önceki gün gerçekleştirilen 'Türkiye Esnaf Buluşması'nda konuyu Başbakan Binali Yıldırım ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci ile masaya yatırdıklarını söyledi. İncelemelerin ardından tüm bankaların dahil olacağı bir sistem kurulacak. Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara düşük faizli kredinin yolu açılacak. Emeklilik için yaş ve primi tamamlama şartı yer alıyor. Bu şartları taşıyanlar, SGK'dan 'emekli olabilir' yazısı aldıktan sonra bankalara müracaat edecek. Bankalar sigortalıya bağlanacak maaşa göre bir kredi ödeme planı çıkaracak. Kredi vadesi emeklilik maaşına ve bu maaşın prim borcunu karşılama oranına göre belirlenecek. Maaş borç bitene kadar çekilemeyecek
Posta

Kamu Özel İşbirliği Projelerine Risk Analizi 
Kamu Özel İşbirliği projeleri ile yapılan şehir hastaneleri, köprüler, tünellerin risk analizi çıkarılıyor. Gelecek 25 yıla yönelik bu projelerin getirebileceği risklere ilişkin Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine ortak bir çalışma yapıyor. Çalışmada Uluslararası Para Fonu (IMF) da yer alıyor. IMF'den bir heyetin 2017 Aralık ayında geldiği ve bazı önerilerde bulunduğu değerlendirmelerin devam ettiği belirtildi. Çalışmada bu projelerin enflasyon, kur ve büyüme karşısındaki risk analizinin yapıldığı bildirildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal önceki gün 2017 yılı bütçe gerçekleşmelerini açıkladığı basın toplantısında, Kamu Özel İşbirliği projelerinin bütçeye yükü bir soru üzerine, IMF ile teknik bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Onların bize birtakım tavsiyeleri ve teknik birtakım destekleri oldu. Burada istedik ki uluslararası standartlarla tam uyumlu bir çerçeve oluşturalım. Burada arkadaşlar o teknik yardımı da aldıktan sonra o konuyu toparlayınca açıklayacağız, bir miktar gecikti çünkü IMF heyeti aralıkta geldi, bazı değerlendirmeleri çok doğru ve haklı. Arkadaşlara o değerlendirmeleri esas alacak şekilde çalışmalarını yürütme talimatı verdim" dedi.
Hürriyet

Cari Açığa HES Freni 
Başbakan Binali Yıldırım, "HES'ler cari açığımızın kapanması hususunda olumlu katkı sağlıyor. Enerji üretimimizi 2019 yılına kadar 110 milyar kilovatsaate çıkararak cari açığı azaltacağız" dedi. Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, enerji sektöründe izlediği politikalar ve hayata geçirdiği yatırımlar ile zirveye emin adımlarla tırmanan Türkiye'nin, sektörün önemli bileşenlerinden hidroelektrik santrali (HES) projelerini, hem kamu, hem de özel sektör eliyle hayata geçirmeye devam ettiğini bildirdi. 2017'nin 11 aylık döneminde son 44 yılın en şiddetli kuraklığının yaşandığını, buna rağmen, enerjinin yükselen değerleri HES projelerinden 53 milyar kilovatsaat enerji üretildiğini ifade eden Yıldırım, bu üretimle Türkiye ekonomisine 8 milyar 700 milyon liralık katkı sağlandığını bildirdi. Yıldırım, enerji sektörünün, hem ulusal, hem de uluslararası düzeyde her zaman önemini koruyan bir sektör olduğunu, güçlü Türkiye'nin "olmazsa olmazları" arasında enerji sektörünün bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, bu alandaki büyümede Türkiye'nin dünyada, Çin'den sonra ikinci ülke konumunda olduğuna işaret etti. Türkiye'nin, geçen 10 yıl içinde, enerji talep artışı en hızlı gerçekleşen ülke olduğunu belirten Yıldırım, "Enerji talebimiz, 2023 yılında şu anki kapasitemizin 2 katı olacak" açıklamasında bulundu. Yıldırım, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatarak, "Sağlam, dengeli, sürdürülebilir bir enerji stratejisi hedefi ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Amacımız 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmak" ifadesini kullandı. Türkiye'nin, enerji arz kapasitesi bakımından Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, her alanda olduğu gibi enerji sektöründe de yatırımlara devam edeceklerini bildirdi. Yıldırım, Türkiye'nin sahip olduğu önemli enerji bileşenlerinden hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğine de işaret etti. "Yerli ve yenilenebilir enerji olan HES'lerin oranını sürekli olarak arttırabilmek için hem kamu, hem de özel sektör eliyle var gücümüzle çalışıyoruz" ifadesine yer veren Yıldırım, şunları belirtti: "AK Parti hükümetleri 2003-2017 yılları arasında 513 adet HES'i işletmeye aldı. Söz konusu HES'lerin kurulu gücü toplamı 15 bin 86 megavat olup, yıllık enerji potansiyelimiz özel sektör işbirliği ile 95.1 milyar kilovatsaate ulaştı. Üretilen bu enerji ile doğalgaz ithalatından yıllık 15 milyar lira tasarruf yapıldı."
Milliyet

Katar'la El Ele Üçüncü Ülkelere 
Katar ve Türkiye'nin yeni hedefi üçüncü ülkelerde ortak çalışmak. Doha'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) öncülüğünde gerçekleşen Türkiye Katar İş Forumu'nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar ve Türkiye'nin üçüncü ülkelerde güçlerini birleştirebileceğini söylerken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu iki ülke arasında "Huzur, ticaret ve zenginlik hattı kuralım" çağrısında bulundu. Gün boyu süren Türkiye Katar İş Forumu'na 200'ü Türkiye'den, 200'ü Katar'dan olmak üzere toplam 400 iş insanı kaldı. Açılışta ilk konuşmayı yapan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed Bin Jassim Al Thani, Katar'a uygulanan ambargoya dikkat çekti. Ambargoyu Katar'ın üretim imkanlarını artırarak ve Türkiye ve diğer ülkelerden yapılan ithalatla bertaraf ettiklerini kaydeden Al Thani, Türk mallarının Katar'da rahat bir şekilde yer bulduğunu ifade etti. Yeni dönemde Katar ve Türkiye'nin ekonomik işbirliğini artıracağını vurgulayan Al Thani, "Birlikte 400 milyon kişilik pazara erişebiliriz. Bu işbirliği orta ve uzun vadede hayırlı sonuçlar doğuracak" dedi. Al Thani'den sonra kürsüye çıkan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, iki ülke arasında ticari ilişkileri, diğer ülkelerdeki ortaklıklar ve çeşitli ürünlerin ortak üretimiyle farklı bir noktaya taşıyabileceklerini söyledi. Ortak iş yapmanın ve ticareti artırmanın bir adımı olarak İran üzerinden transit geçişleri kolaylaştırdıklarını ifade eden Tüfenkci, Irak üzerinden transit geçişleri sağlayacak bir mekanizma kurmak istediklerini de vurguladı. Tüfenkci, "Türkiye olarak Katar'la ilişkilerimizi geliştirmek için gereken tüm adımları atmakta kararlıyız. Artık kaybedecek zamanımız yok" ifadelerini kullandı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise sözlerine "Daha yolun başındayız" diyerek başladı. Asıl büyük işleri ve işbirliğini bundan sonra yapacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "15 yıl önce ülkemizde yatırım yapan Katar sermayesi sadece 1 milyon dolardı. Bu rakam da 1,6 milyar dolara ulaştı. Geçmişte Katar'da hiç Türk yatırımı yokken, bugün işadamlarımızın toplam yatırımı 32 milyon dolara ulaştı. Şimdi diyoruz ki gelin güçlü yanlarımızı birleştirelim. Sizde sermaye var. Bizde girişimci ruh var. Somut projelerle bunları bir araya getirelim. Türkiye- Katar ortaklığını bütün dünyaya kabul ettirelim. Biz bunu yaparız. Bunun için de Katarlı yetkililerden tek bir isteğimiz var. Ticarette, nakliyede, yatırımlarda önümüze engel çıkarsa bunları kaldırın. İş yapmamızı kolaylaştırın."
Hürriyet

Panikle 1 Saatte Eridi 
Kripto paralarla ilgili olarak Güney Kore ve Çin'in sınırlama getirilmesini talep etmesi ve son olarak Almanya'nın küresel çapta düzenleme önerisi, Bitcoin'de sert düşüşe neden oldu. Bitcoin'in fiyatı dün 1 saatte yüzde 10'dan fazla düştü ve 10 bin 891 ile Aralık'tan bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi. Sadece Bitcoin değil, kripto para piyasasında işlem gören tüm para birimlerinde yüzde 35'lere varan gerilemeler yaşandı. Çin'in kripto para ticaretine yönelik sınırlamaları artırmayı tartışması ve Güney Kore'de dijital para borsalarının yasaklanmasının gündeme gelmesi fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Pan Gongsheng, hükümetin kripto para birimlerine uyguladığı baskıyı devam ettirmesi ve Bitcoin'in yanı sıra ilgili hizmetleri sağlayan işletmeler de dahil olmak üzere dijital para birimlerinin ticaretini yasaklamaları gerektiğini söyledi. Almanya Merkez Bankası'nın kripto paralar için global ölçekte düzenlemelere ihtiyaç olduğunu açıklaması da düşüşte etkili oldu.
Vatan

Dericilerin Yeni Hedefi ABD Pazarı 
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 2017 yılı içerisinde 186 ülkeye gerçekleştirdiği 1.5 milyar dolarlık ihracat ile bir önceki seneye göre yüzde 9 artış yakaladı. Sektör olarak 2017 yılı içerisinde yeni pazarlara açıldıklarını aktaran İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak geçtiğimiz yıl mevcut pazarlara ihracatı artırmanın yanında kendilerine yeni pazarlar açtıklarını söyledi. ABD'nin sektörün en büyük ithalatçısı olduğuna vurgu yapan Şenocak, sözlerine şöyle devam etti: "2017'de dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD'ye ihracatımız yüzde 15 artmış durumda olmasına rağmen bu pazardan aldığımız pay yüzde 1 bile değil. Bu nedenle ABD'yi çok önemsiyoruz ve burada Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) projesi içerisinde yer almak için müracaat yaptık. Bu pazardan aldığımız pay ne kadar büyürse ihracatımız da o kadar artacak. 2018 yılı bizim için bir atılım yılı olacak."
Vatan

SPOR 

Ada'da Sıkı Pazarlık 
Beşiktaş, Cenk Tosun'u Everton'a satınca forvet arayışına girmişti. Kanadalı Cyle Larin'i kadrosuna katmasına rağmen Kartal, kaliteli, oynamaya hazır bir forvet için çalışmalarını sürdürüyor. Siyah-Beyazlı yöneticiler İngiltere'de pazarlıklara devam ediyor. Başkan Fikret Orman, "Beşiktaş'a yakışacak bir golcü alacağız" dedi. Listenin başında Leicester City'nin Cezayirli yıldızı İslam Slimani var. 29 yaşındaki oyuncu için kiralama teklifi yapılmıştı. Premier Lig'de sadece 12 maçta şans bulan Slimani de Leicester City'den ayrılmak istiyor. Beşiktaş, Leicester City'den cevap bekliyor. İngiltere pazarındaki ikinci isim ise Arsenal'in Fransız golcüsü Olivier Giroud. Arsenal'de 15 lig maçında sadece 373 dakika süre alan Giroud, gitmek istediğini yönetime de bildirdi. Beşiktaş'ın diğer adayı ise Manchester United'ın İsveçli yıldızı Zlatan İbrahimovic. Siyah-Beyazlı yönetimi, Zlatan'ın maliyetinden çok sakatlığı düşündürüyor.
Posta

Fener Turladı 
Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası'nda yoluna devam ediyor. Sarı-Lacivertliler; son 16 turu rövanşında TFF 1. Lig ekiplerinden İstanbulspor'u 1-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Kanarya ilk karşılaşmada da evinde 2-0'lık skorla kazanmıştı. Orta saha mücadelesi şeklinde geçen mücadelede iki takım da pozisyon bulmakta zorlandı. 89. dakikada ceza alanı önünde kazanılan serbest vuruşta topun başına geçen Giuliano kaleci Okan'ı avladı: 0-1. Dick Advocaat'ın çalıştırdığı Sparta Rotterdam'a kiralanması gündemde olan Yiğithan Güveli, İstanbulspor maçına ilk 11'de çıktı. Ancak genç yıldız 20. dakikada sakatlandı. Sahayı sedyede gözyaşları içinde terk eden Yiğithan'ın sol arka adalesinde kopma tespit edildi. Bu gelişme sonrası transfer zora girdi.
Posta

'Tek Derdim Galatasaray' 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, seçimden hemen sonra Süper Lig şampiyonluğuna odaklanmaları gerektiğini söyledi. Sarı-kırmızılı kulüpte 20 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurul öncesi 1905 Galatasaraylı Yönetici Ve İşadamları Derneği'nin Levent'teki merkezinde düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Özbek, tek terdinin Galatasaray olduğunu belirterek, "Bütün hesabım ve düşüncem 21 Ocak'tan sonraki Galatasaray... Bir şekilde bugüne kadar geldik. Yaptığımız projeler tamamen Galatasaray'ın 21 Ocak sonrası için... Her zaman Galatasaray'ın yeni kaynaklar oluşturmaya ihtiyacı olduğunu söyledim. Turkcell ile yaptığımız çalışma da bunlardan birisi... Şampiyonluğa büyük ihtiyacımız var. Çünkü şampiyonluğun sonundaki ödül yaklaşık 250 milyon lira... Dolayısıyla bütün Galatasaraylıların seçim ertesinde şampiyonluğa odaklanması lazım" diye konuştu. Dursun Özbek, bazı üyelerin geçen sene olağanüstü seçim için imza toplamasına ilişkin kullandığı "Mayıs'tan Eylül'e kadar imza toplayanların hepsi tüydü" şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek şunları kaydetti: "Mayıs ayı itibarıyla imzalar toplandı. Daha önce toplanan bu imzaların demokratik bir hak olduğunu ifade etmiştim. Ben oradaki sözleri tamamen başkanlık yarışında olanlar için söyledim."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme