19 Ocak 2018 Cuma

19.01.2018 Genel Gündem

19.01.2018
GÜNDEM
Operasyon İçin 7 Nokta Belirlendi 
Afrin operasyonu için ABD ve Rusya ile görüşmeler sürerken, Hatay ve Kilis üzerinden Afrin sınırına tank desteğinde ağır silah sevkiyatı hızlandı. Reyhanlı ilçe sınırlarına yapılan taciz atışlarına tank ve topçu atışları ile karşılık veriliyor. Namlular Afrin'e çevrilirken Münbiç ve Kobani bölgelerinde ÖSO grupları ile terör örgütü YPG'liler arasında çatışmalar başladı. İki bölgedeki YPG hedefleri de tank ve toplarla vuruluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Olası harekât hazırlığı kapsamında son iki gün içinde Güneydoğu'daki askeri kışlalardan sınır hattına yoğun tank ve ağır silah sevkiyatı arttı. Bölgeye tank ve techizatların yanı sıra son sistem savaş araçları da getiriliyor. Dün Azez ve Mare bölgesi ile Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinden, Parsa Dağı'ndaki terör örgütü hedefleri ateş altına alındı. Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Reyhanlı'ya uzanan sınır hattında yer alan Parsa Dağı'nın devamı olan Darmık Dağı'ndaki YPG mevzileri de tank ve top atışları ile vuruldu. Yoğun sis ve yağmura rağmen top atışları gün boyu sürdü. Kilis'in Çalkaya bölgesinden Darmık Dağı'na atılan atışlar sınır hattından rahatlıkla izlendi. Milliyet'e konuşan Çalkaya köyü halkı, karşıda gelen taciz atışlarına sınırdaki askeri birliklerden yoğun atışlar yapıldığını ve top atışlarının zaman zaman seri halde devam ettiğini belirtti. Afrin'e harekât kapsamında planlamalar da tamamlandı. Bölgeye yönelik saldırıya ilişkin dört ana üslenme alanı oluşturuldu. Azez, Mare, Telrifat ve İdlip bölgesinde ise harekâtı yönetecek askeri yönetim merkezi belirlendi. Harekâta ilk etapta yedi noktadan başlanması bekleniyor. Bu kapsamda Afrin ve Tel Rifat bölgesine ulaşan 12 noktada bulunan beton duvarlar kaldırıldı.
Milliyet


Afrin Harekatı Ertelenmeyecek 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Afrin'e yönelik hazırlıkları süren operasyonla ilgili soruları yanıtlarken, ABD'nin yumuşatıcı açıklamaları için "Yapılan tüm açıklamalara rağmen biz tam olarak tatmin olmadık" dedi. Çavuşoğlu, "Açıklamalar üzerine Türkiye'nin Afrin Münbiç operasyonu ertelenir mi?" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Bakan Çavuşoğlu dün CNN Türk'te katıldığı programda, ABD Savunma Bakanı Mattis'in ve Dışişleri Bakanı Tillerson'ın konuyla yakından ilgilendiğini söyleyen Çavuşoğlu, Mattis ve Tillerson'ın, Türkiye'yi rahatsız edecek adım içinde olmayı istemedikleri yönündeki ifadelerini aktardı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu açıklamalardan tatmin olmadığını söyleyerek, "Hani Rakka bittikten sonra ortaklık bitecek ve silah vermeyeceklerdi? Sadece DEAŞ'a karşıydı" diye konuştu. Çavuşoğlu, ABD'nin, Türkiye'nin yanı sıra Fransa gibi koalisyon ülkelerine Rakka operasyonundan sonra verilen silahların toplanacağı yönünde verdiği sözü tutmadığını belirterek, "ABD, bize Münbiç'te verdiği sözü tutmadı" dedi. Son açıklamadan sonra ABD'den somut adım beklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, ABD'nin açıklamalarının ardından Türkiye'nin olası operasyonunun ertelenmeyeceğini söyledi. ABD'li yetkililere Afrin'e de müdahale edileceğini, Fırat'ın doğusunda da Münbiç'te de nerede olursa olsun Türkiye'ye yönelik tehditlere karşı adımların atılacağını söylediklerini belirten Çavuşoğlu, "Bu durumda da Amerika gibi bir müttefikimizin bizim karşımızda olmasını arzu etmeyiz" ifadelerini kullandı.
Vatan

Şehitlere Veda 
Isparta Yalvaç'ta düşen CN-235 tipi askeri nakliye uçağında şehit olan Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ile Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı için Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Havanın yağışlı olması nedeniyle uçak hangarında yapılan törene şehitlerin yakınları, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, AK Parti Eskişehir Milletvekili eski bakan Nabi Avcı ile çok sayıda kişi katıldı. Şehitlerden Karamustafa ve Odabaşı Ordu'da, şehit Arlı ise Eskişehir'de toprağa verildi.
Hürriyet

 DÜNYA 
Hindistan Balistik Füze Denemesi Yaptı 
Hindistan, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip 5 bin kilometre menzilli "Agni-V" balistik füzesini test etti. Yerel basında yer alan haberlere göre, Çin ve Rusya'yı vurabilecek menzile sahip füze, Abdülkelam Adası'ndan fırlatıldı. Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, nükleer başlık kapasitesine sahip Agni-V balistik füzenin başarıyla test edildiğini açıkladı ancak yerel basın, füzenin tüm testlerden geçip geçemediğinin henüz bilinmediğini yazdı. Agni-V balistik füze tüm testlerden geçerse Hindistan, dünyada uzun menzilli balistik füzeye sahip 6. ülke olacak. ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere, dünyada uzun menzilli balistik füzelere sahip ülkeler. Uzmanlar, Hindistan'ın sahip olduğu kısa menzilli "Prithvi", "Dhanush", "Angi-I" füzelerinin Pakistan'a, uzun menzile sahip "Agni-IV" ve "Agni-V" füzelerinin de daha çok Çin'e yönelik üretildiği yorumunda bulunuyor. Hindistan, sınır anlaşmazlığı nedeniyle daha önce Pakistan ve Çin ile savaşa girmişti. Hindistan ve Çin arasında 1962'de Himalayalar'daki sınır anlaşmazlığı yüzünden kısa süreli savaş yaşanmış, iki ülke ateşkesin ardından savaş öncesi sınırlarına geri dönmüştü. Hindistan ile Pakistan arasında üç savaşa neden olan Keşmir bölgesiyle ilgili anlaşmazlık ise sürüyor.
Milliyet

Trump Savunmaya Geçti 
ABD Başkanı Donald Trump, son dönemde ülke içinde yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Özellikle devam eden Rusya soruşturması, büyük ilgi gören ve Trump'ın Beyaz Saray dönemini anlatan "Ateş ve Öfke" isimli kitapta yer alanların yanı sıra, söylediği ve ırkçı olarak nitelendirilen sözler ABD Başkanı'nın başını ağrıtıyor. ABD'ye göçmen veren Haiti, El Salvador ve Afrika ülkeleri için "b.k çukuru" dediği iddia edilen ABD Başkanı Donald Trump, ırkçılıkla suçlanırken, oğlu Eric Trump babasını ilginç bir biçimde savundu. Trump'ın ikinci oğlu, babasına yöneltilen ırkçılık suçlamalarını "tümüyle saçmalık" diye reddederken "Benim babam tek bir renk görür: Yeşil. Tek umursadığı budur. Sadece ekonomiyi önemser. Irka bakmaz" ifadelerini kullandı. Bu sözler, ABD'de sosyal medya kullanıcıları arasında büyük ses getirirken, konuşma "Trump'ın umursadığı tek şeyin para olduğu" savına somut bir kanıt olarak gösterildi.
Milliyet

'Haham Katilinin' Evini Yıktılar 
İsrail ordusu, geçen hafta Batı Şeria'da öldürülen Haham Raziel Shevah'ın katili olduğu söylenen Filistinli Ahmed Nasr Cerrar'ı düzenlediği operasyonla öldürdü. Askerler, Perşembe sabaha karşı Cerrar'ın Cenin'deki evine baskın düzenledi. Çıkan çatışmada 22 yaşındaki Cerrar öldürülürken, saldırıyla ilgili bir kişinin de gözaltına alındığı açıklandı. Ordu yetkilileri, Cerrar'ın Hamas örgütüne mensup olduğunu öne sürdü. Operasyonun ardından İsrail ordusuna ait buldozerler, Cerrar ailesine ait 3 evi yıktı. Yıkım sırasında bölgede toplanan Filistinlilerle İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşandı. Hindistan gezisini sürdüren Başbakan Netanyahu, Cerrar'ın öldürüldüğü operasyona katılan askerleri tebrik ederken Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da yaptığı açıklamada, "Teröristlerin saklanacak yeri olmayacak. Her yerde onlara ulaşacağız" diye konuştu. Bu arada Filistin Esirler Cemiyeti Sözcüsü Fida Necade de yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Ramallah'ta 7, Kudüs'te 6, El Halil ve Cenin'de ikişer, Kalkilya ve Eriha kent- lerinde ise birer kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.
Vatan
 
EKONOMİ 
Dolar: 3,7656-3,7674
Euro: 4,6186-4,6214
Sterlin: 5,2408-5,2472         
Gram Altın: 161,2121-1601 3053

Bu Son Olsa 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulu'nda açılış konuşmalarını yapan Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, hükümetin üç ay daha uzatma kararı aldığı OHAL'in artık son olması talebini dile getirdiler. "Hain darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisi toparlanmaya devam ediyor" diyen Özilhan, "OHAL'in son kez uzatılmış olmasını temenni ediyoruz. Vatandaşlar açısından OHAL'in etkisi sınırlı olsa da yabancı müteşebbislerin yatırım kararları açısından olumsuz olduğunu biliyoruz" dedi. Bilecik de OHAL'in uzatılmasına ilişkin olarak, şöyle konuştu: "Türkiye'nin hem dünyada hak ettiği saygın konumu koruyabilmesi, hem de gelişmesi, kalkınması için yakın tarihin hepimizi sarsan bu travmalarından kurtulup hızla normalleşmeye başlaması gerekir. Bu nedenle atılması gereken ilk adımın, daha önce de başka vesilelerle gündeme getirdiğimiz OHAL'in sonlanması ve bir daha tekrarlanmaması olduğuna inanıyorum."
Milliyet
 
Yatırımcıya 55 Milyar Liralık Kefalet 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelecek günlerde Hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında, geri dönüşlerden sağlanan 5 milyar lira ile birlikte toplam 55 milyarlık yeni kefalet imkanı yaratılacağını belirterek, "Bu limitin 3'te 2'si yatırım ve ihracata yönlendirilecek" dedi. Şimşek, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Aralık 2017 itibarıyla uygulama kapsamında kullandırılan kredi büyüklüğünün 218 milyar lirayı, verilen kefaletin toplam büyüklüğünün ise 199 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Bu uygulamadan 202 bin şirketin yararlandığını ifade eden Şimşek, kullandırılan kefalet tutarının yüzde 73'ünün KOBİ'lere, yüzde 27'sinin ise diğer işletmelere sağlandığını bildirdi. Şimşek, bu kapsamda ihracat kredilerinin payının yüzde 13, yatırım kredilerinin payının ise yüzde 3 düzeyinde gerçekleştiğini dile getirdi. Tarım işletmeleri ve kadın girişimciler için de özel limitler ayrıldığına dikkati çeken Şimşek, "Yıl içinde ilave kefalet kullanımları da söz konusu olacak" dedi. Hazine destekli kredi garanti uygulamasına ilişkin yapılan ve 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren değişiklikle başta kredi geri dönüşleri sonrasında oluşan kefalet boşluğunun yeniden kullandırılması imkanı olmak üzere birtakım yeniliklere gittiklerini hatırlatan Şimşek, bu çerçevede uygulama esaslarını düzenleyen yeni bir protokol çalışmasını da tamamladıklarını söyledi.
Milliyet

'Enflasyon Gerilese De Faizi İndirmem' Mesajı 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentilerine paralel faize dokunmadı. Yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranını yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizi yüzde 8, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 12.75 seviyesinde tuttu. TCMB; enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ile hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini açıkladı. TCMB metninde Aralık 2017'de "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" şeklindeki ifade Ocak'ta, "Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" olarak değiştirildi. Ekonomistler, Merkez Bankası'nın bu açıklamasını "Önümüzdeki aylarda baz etkisiyle enflasyon düşse de faizi indirmeyeceğinin çok önemli bir sinyali. TCMB acele etmeyecek, enflasyon beklentilerinin iyileşip iyileşmediğini takip edecek" şeklinde yorumladı.
Vatan

Çılgın Teklif 
MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) ana partnerliğini üstlendiği, Medya City tarafından organize edilen ve 112 Türk firmasının katıldığı "2. Expo Turkey by Qatar", Katar'ın başkenti Doha'da önceki gün kapılarını açtı. Doha Exhibition and Convention Center'da (DECC) 17-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen fuarda hem Türkiye hem de Katar'da yapılacak işbirlikleri için önemli adımlar atıldı. Bu adımlardan en dikkat çekeni ise Emlak Konut ile Katarlı yatırımcılar arasında gerçekleşti. Çılgın proje olarak anılan Kanal İstanbul'a komşu gayrimenkul yatırımları için ortaklık planları masaya yatırıldı. Güzergâhı açıklanan ve bu yıl başlanacağı duyurulan proje Katarlı yatırımcıların da ilgi odağındaydı. Hürriyet'in duyurduğu gibi TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO'nun İstanbul Küçükçekmece Sazlıdere Durusu olarak açıklanan proje güzergâhında 4.6 milyon metrekare arsa stoku var. Bu arsalarda 23 bin konut planlanıyor. MÜSİAD'ın davetlisi olarak katıldığımız fuarda bir araya geldiğimiz Emlak Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Katarlı yatırımcılara bu arsalarla ilgili bir sunum yaptıklarını belirtti. Yetim, "Görüştüğümüz şirket Katar'ın Emlak Konut'u gibi. Onları Türkiye'ye davet ettik. Eğer isterlerse bu arsalarda hasılat paylaşımı modeliyle ortak projeler yapabiliriz. Hem proje hem Emlak Konut onları heyecanladırdı" dedi. Yetim, Kanal İstanbul hattında 3 milyon 600 bin metrekaresi 3. Havalimanı'na komşu, diğerleri Halkalı, Hoşdere ve Başakşehir'de yaklaşık 4.6 milyon metrekare arsaları olduğunu ekledi. Yetim, fuarda 10 milyar lira değere sahip gayrimenkul projelerini de tanıttıklarını kaydetti. Emlak Konut'un ortak proje için görüştüğü bu şirketin Katar devletine ait Qatari Diar olduğu öğrenildi. Bu şirket, İstanbul Ataköy sahildeki Sea Pearl projesinin de ortakları arasında yer alıyor. Katar'da Türk şirketlerine pozitif ayrımcılık yapılacağına ve öncelik tanınacağına da değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin henüz kesin olmamakla birlikte 900 milyon dolara ulaştığını, bu rakamın daha da yukarılara çıkacağını vurguladı.
Hürriyet

POLİTİKA
Abd'nin Kafa Karışıklığı Var 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin kafasının karışık olduğunu, Türkiye'nin kararlılığının ise açık ve net olduğunu söyledi. Yıldırım dün katıldığı İl Emniyet Müdürleri toplantısında özetle şu mesajları verdi: Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını bütün dünya ülkelerinin açık ve net olarak görmesini istiyoruz. Zira Türkiye'nin yaptığı terörle mücadele aslında Avrupa'nın güvenliğini de sağlıyor. Çünkü AB'nin NATO'nun sınırları Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından başlıyor. NATO'da müttefikimiz olan Amerika'nın Suriye'deki uygulamaları ne yazık ki bu müttefiklik hukukuna terstir, yanlıştır. Amerika, bölgenin geleceği konusundaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı ve tavrını barıştan yana, Türkiye ile hukukunu düzeltmekten yana değiştirmelidir. Amerikalı yetkililerden 3 gün içerisinde birbirini tekzip eden açıklamalar geldi. Bir gün, 'burada bir sınır güvenlik ordusu kurulacak' deniyor, daha sonra 'yok biz öyle demedik' deniyor, daha sonra da, 'böyle bir düşüncemiz yok, biz DAEŞ'le bölgeyi temizledikten sonra oradaki asayişi sağlamak üzere yerel unsurlardan bir güvenlik oluşturuyoruz' gibi açıklamalar geliyor. Tabii bunlar bir kafa karışıklığının ifadesi, ancak Türkiye'nin kararlılığı açık ve nettir. Hudutlarımızın hemen güneyinde bir terör ordusu oluşturulmasına asla izin vermemiz söz konusu değildir. Bu konuda uluslararası hukuktan kaynaklanan ve milletimizin can ve mal güvenliğini esas alan, hudutlarımızın güvenliğini esas alan her türlü tedbir hiç ama hiç rehavete kapılmadan hemen alınacaktır.
Milliyet

Olağanüstü Hal 6. Kez Uzatıldı 
TBMM Genel Kurulu'nda OHAL'in uzatılması görüşmelerinde yapılan oylamada, Başbakanlık Tezkeresi kabul edildi. 6'ncı kez uzatılan OHAL, bugün saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay daha uygulanacak. Genel Kurul'daki tezkere görüşmelerinde konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, OHAL'in uzatılma gerekçelerini aktardı. 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından her alanda mücadelenin sürdürüldüğünü söyleyen Gül, "Mücadelenin amacı, bu hain terör örgütünün ve diğer terör örgütlerinin kökünün kazınmasıdır. Bu amaçla yürütülen mücadelenin milletimizin güvenliğini korumak ve devletin bekasını sağlamak ekseninde sürdürülmesi elbette hukuk yoluyla olmuştur" dedi. Gül, özetle şunları kaydetti: OHAL'in ilan edilmesi, vatandaşlarımızın hayatlarının olağan akışına olumsuz etkide bulunmamıştır. Bu kararın alınmasının gerekçesi açıktır. Bu gerekçe, FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında bu örgütle etkin bir mücadelenin yapılması iradesidir. Bu süreçte ekonomimiz dâhil olmak üzere birçok meselede milletimizin ve ülkemizin lehine gelişmeler de katedilmiştir, kriz beklentileri boşa çıkmış, 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye'de büyüme istikrarı devam etmiştir. Olağanüstü hâl istisnai ama meşru bir yönetim biçimidir, bizim icat ettiğimiz bir durum değildir, anayasal bir müessesedir ve uygulamadır. OHAL uygulamaları nedeniyle milletimizde bir rahatsızlık bulunmamaktadır. OHAL, millete değil, devletin kamu düzenini sağlamaya yönelik kendisine ilan ettiği bir hukuki süreçtir. Asla bir zafiyete izin vermeyeceğiz. Bu hainlerden hesap sormaya devam edeceğiz.
Milliyet

SPOR 
"Planlarım 2022 İçin" 
Katar ekibi Al-Gharafa'nın teknik direktörlüğünü yürüten Bülent Uygun, Galatasaray'ın eski futbolcusu Wesley Sneijder'in ardından Türkiye'den futbolcu ve hoca transfer etmeyi planlıyor. Türkiye ile Katar'ın yürüttüğü ortak politikanın ardından iki ülke arasında önemli bir köprü kurulduğunu belirten Uygun, "Biz de burada spor elçisi olarak hizmet etmek, burada gerçekleştirilecek 2022 Dünya Kupası'nda birçok genci yetiştirmek adına elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi. Wesley Sneijder'in de takıma güç kattığına dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, "Amerika ve Çin'den teklifler vardı. Ama o burada olmanın kendisine daha büyük keyif vereceğini söyledi. 2022'de gençlere hizmet etmek için buraya geldi" diye konuştu.
Milliyet

Slımanı Olmazsa Sakho'yu Alırız 
Golcü transferi için hafta başından bu yana İngiltere'de kıran kırana pazarlıklar yapan Beşiktaş Yönetimi, İslam Slimani ve kulübü Leicester City ile son pürüzleri gidermek için seyahat süresini biraz daha uzattı. Planlanan takvime göre Cezayirli golcü Slimani'yi dün özel uçakla İstanbul'a getirmek isteyen fakat görüşmelerin uzaması nedeniyle bu hedefine ulaşamayan siyah- beyazlılar son kozlarını da oynadı. Slimani transferi konusunda önemli adımlar atan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın, Everton Kulübü ile Cenk Tosun için yürütülen pazarlıklar gibi işi çok sıkı tuttuğu aktarıldı. Mümkün olan en az maliyetle 29 yaşındaki oyuncuyu satın alma opsiyonuyla birlikte kiralamak isteyen Başkan Orman pazarlık masasına Premier Lig ekibi West Ham United'da forma giyen Diafra Sakho'yu koz olarak sürdü. Slimani için ısrarcı olduklarını dile getiren Orman'ın, West Ham ile sözleşmesi sezon sonu bitecek olan 28 yaşındaki Senegalli forvet Sakho'yu alternatifler arasında tuttuklarını ifade ederek, tok alıcı rolünü oynadığı vurgulandı. İngiltere'ye ilk olarak menajer Ahmet Bulut'u göndererek zaman kazanan Başkan Fikret Orman'ın birkaç gün içinde Slimani veya Sakho transferini noktalaması bekleniyor. Orman pazarlıkların anlaşma ile sonuçlanması halinde bugün yeni golcü ile birlikte İstanbul'a gelecek.

Kaynak Bulundu! 
Galatasaray Sportif AŞ için bu sene hayati önem taşıyor. Dört sene üst üste zarar açıklayan Sportif AŞ bu dönem sonunda kâr elde etmek zorunda. Bunun gerçekleşmemesi halinde Galatasaray Sportif AŞ'ye kayyum atanacak ve bağımsız iki üye yönetimde söz sahibi olacak. Haziran başı-Ağustos sonu 3 aylık dönemde 10.9 milyon kar elde eden Sportif AŞ'nin Eylül başı-Kasım sonu 3 aylık dönemdeki mali tablosu ise Şubat ayında açıklanacak. Ancak alınan bilgilere göre ikinci dönem sonunda kâr değil zarar açıklanması söz konusu... Bunun nedeni ise transfer döneminde yapılan harcamalar. Bu süreci 40 milyon euro bonservis ve oyunculara verilen garanti paralar oluşturuyor. Galatasaray camiası kara kara yıl sonundaki hesapları beklerken bilançoyu kâra geçirecek önemli bir kaynak bulunduğu belirlendi. 2011'de kulüp tarafından Sportif AŞ'ye aktarılması gereken stat gelirlerini içeren 79 milyon TL'nin senelerdir ötelendiği ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun buna müdahalede bulunduğu ortaya çıktı. SPK'nın bu hamlesi Galatasaray aleyhine değil lehine bir durum ortaya çıkardı. Dolayısıyla 79 milyon TL bu dönemde Sportif AŞ'ye artı olarak yansıyacak ve sarı-kırmızılı kulüp hayati bir nefes alacak. Sportif AŞ'nin kaderini belirleyecek son 6 aylık dönemde giderleri Eylül başı-Kasım sonu gibi olmayacak. G.Saray'ın büyük olasılıkla Mayıs sonunda kar açıklayacağı ve kayyum tehlikesinin tamamen ortadan kalkacağı öğrenildi. G.Saray Sportif AŞ için yeni bir sermaye artışı planladıklarını açıklayan Başkan Dursun Özbek, "Sermayemizi 100 milyon liradan 600 milyon lira seviyesine çıkaracağız" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme