20 Ocak 2018 Cumartesi

20.01.2018 Genel Gündem20.01.2018

GÜNDEM
Pyd, Azez'deki Hastaneyi Vurdu 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la birlikte Moskova'da Rus Genelkurmay yetkilileri ile bir araya gelmesi sonrası Afrin sınırında asker ve ÖSO güçleri teyakkuza geçirildi. Azez ve Mare hattında konuşlanan 5 bin ÖSO savaşçısına "Hazır ol" talimatı verilirken, sınır hattındaki YPG hedefleri toplarla dövülüyor. Terör örgütü PYD/ YPG, Azez'de iki hastaneyi havan topuyla vurdu. Hastanelerden biri harabeye dönerken, yaralanan 12 hastadan biri kurtarılamadı. Münbiç'e de olası harekat kapsamında Cerablus ve El Bab bölgesinden silahlı güçler kaydırıldı. Eğit-Donat kapsamında Türkiye'de eğitilen sayıları yüzlerle ifade edilen ÖSO savaşçıları ise dün uzun otobüs konvoyu ile Kilis'teki askeri sınır kapısından Azez'e geçti. TSK, Hatay Reyhanlı ile Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı hattından Afrin ve Şehba'daki terör örgütü mevzilerini havan toplu taciz atışları üzerine dün de top atışlarıyla vurmaya başladı. Eş zamanlı olarak, Azez, Mare ve Tel Rifat bölgesinden de ÖSO grupları da Afrin doğu hatlarındaki mevzileri toplarla ateş altına aldı. Terör örgütü PYD/YPG mevzilerinden atılan havan mermilerinden biri Azez'deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne isabet etti. Patlamada yaralanan 12 kişiden biri kurtarılamadı. Sabah saatlerinde 200 yataklı hastanenin harabeye döndüğü görüldü. Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi'ne yapılan saldırıda ise yaralanan olmadı. Moskova görüşmesi sonrası Afrin sınır hattında yoğun askeri hareketlilik dikkat çekerken, doğu kesiminde Azez, Mare, Tel Rifat, kuzey ve batı kesimindeki İdlib ve Reyhanlı cephelerinde teyakkuz durumuna geçildi. Sınır hattında konuşlanan sayısı 15 ila 20 bin arasında olduğu öğrenilen TSK ve 10 bin civarında olduğu bildirilen ÖSO güçleri sınırda pozisyon aldı. Afrin operasyonu için Ankara'dan talimat beklenirken, TSK ile birlikte ÖSO'dan ise Azez bölgesinden operasyona katılacak 5 bin savaşçıya "Hazır ol" talimatı verildi. İlk hedefin köylerin ele geçirip Afrin'i kuşatmak olduğu, ÖSO içindeki 7 muhalif gruptan 6 bini aşkın savaşçının Afrin'in doğu hattından operasyona katılacağı bildirildi.
Milliyet


'Patinaj Yapıyorlar' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili, "Hala Türkiye'nin istikrar ve güven vermediğini söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde maalesef patinaj yapıyorlar" dedi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) nezdinde kurulacak "Donör Fonu"na ilişkin işbirliği anlaşması İstanbul'da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve EBRD Başkanı Suma Chakrabarti tarafından imzalandı. Türkiye'nin kurucu üyelerinden olduğu EBRD'nin 2009'dan bu yana ağırlıklı olarak özel sektör olmak üzere, çok önem verilen kalkınma konusunda bir ortak olduğunu vurgulayan Erdoğan, bugüne kadar Türkiye'ye yaklaşık 10 milyar euro gibi ciddi bir finansman sağlandığını belirtti. Türkiye'nin son 3 yıldır EBRD'nin en fazla yatırım yaptığı ülke konumunda olduğunu söyleyen Erdoğan, finansman miktarından öte bankanın Türkiye'deki yatırımlarının kalitesinin de oldukça yüksek olduğunu anlattı. Bir gerçeği söylemek istediğini dile getiren Erdoğan, "Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının hala ideolojik yaklaşımlarından kurtulabilmiş değiliz. Bunlar yine o ideolojik yaklaşımlarına devam ediyorlar. Hâlâ Türkiye'nin bu noktada istikrar ve güven vermediğini söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde maalesef patinaj yapıyorlar. Bunlara ya bu işi öğreteceğiz ya bu işi öğreteceğiz. Zira Türkiye böyle bir ülke değil. Türkiye yatırımlarıyla da üretimiyle de müstesna ülkelerden biri" diye konuştu.
Milliyet

Mhp: Abd Geri Adım Atmalı 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin "Türkiye'yi Afrin konusunda adım atmamaya çağırıyoruz" açıklamasıyla ilgili değerlendirme yaptı. Adan şöyle konuştu: ABD'den yapılan açıklamalar çok karışık. Afrin'de terör örgütü varsa Türkiye oraya girmelidir. MHP, sonuna kadar o iradenin yanında olacaktır. Kendi menfaatlerimizi biz biliriz, bize gelecek tehlikeleri de biz biliriz. Türk devletini bugün yöneten kadrolar, burada açılacak koridora öncülük yaptığını daha önce açıklayan, PYD'ye gönderdiği silahları her gün televizyonlarda izlediğimiz, bu coğrafyayı yakıp yıkan, hiçbir yerde haklılık kazanmamış, yine yanlışlarına devam ettiğini gördüğümüz ABD'yi uzun süreden beri uyarmaktadırlar. Dolayısıyla PYD'ye verdikleri silahları alıp götürmeleri ve bu coğrafyada oluşturmak istedikleri orduya da son vermeleri gerekmektedir. Türk milleti, devletin alacağı karara çok büyük bir hayacanla destek vermektedir. ABD, geri adım atmalıdır. Menfaatlerimizi koruma adına Türk milleti hiç kimseden icazet alacak değildir. MHP'li Adan, CHP'nin partilerine yönelik eleştirilerine de yanıt verdi. Celal Adan şunları söyledi: CHP'nin vekilleri bağıra çağıra, üslupsuzca, işaret parmaklarını sallaya sallaya MHP'yi hedef göstererek; bu yalın gerçeği halktan gizleme gayretine düşmüşlerdir. Fakat her şey aşikardır. CHP'nin İstanbul İl Başkanlığı'na getirilen şahsın üslubu da CHP'yi toprağın altına gömme planının son delilidir. Ermeni soykırımını savunan, Türkiye düşmanlığını normalleştiren, devlete hakaret eden bu kişinin sosyal medya paylaşımları; CHP yönetiminin bilinçaltı fotoğrafıdır.
Vatan

'El Bab Gibi Değil' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Afrin, El Bab gibi değildir. El Bab'da uluslararası uzlaşma vardı. ABD'nin, Rusya'nın, İran'ın, Suriye'nin de bir anlamda kabulü vardı" dedi. 3-4 Şubat'ta yapılacak 36. kurultay öncesi son kez Parti Meclisi'ni toplayan Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi. "SURIYE politikasının yanlışlığını, yanlışta ısrar ettiklerini çok iyi biliyoruz. Bunun Türkiye'ye getirdiği faturayı da çok iyi biliyoruz. Onların ifadesine göre 3.5 milyon Suriyeliye 30 milyar dolar harcandığını da biliyoruz. Söylüyorlar 30 milyar dolar para harcadık diye. Aslında harcamadılar kendileri yediler ama bunu da ayrıca tartışırız. Kendi sınırlarımızda terör örgütü ve uzantılarına destek verilmesini asla kabul etmeyiz. Türkiye'nin başına bütün bu olayları açan bu hükümettir. Afrin, El Bab gibi değildir. El Bab'da uluslararası uzlaşma vardı. ABD'nin, Rusya'nın, İran'ın, Suriye'nin de bir anlamda kabulü vardı. Biz, El Bab'a gittik 72 şehidimiz var. Afrin'e girmek için bağırıp duruyorlar. Önce siz diplomasiyi sonuna kadar zorlayacaksınız. Gerek Hulusi Akar'ın, gerek Hakan Fidan'ın çabaları kayda değerdir. Yeri zamanı gelince eleştiririz ama çabaları kayda değerdir. Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Hava desteği almadan oraya asker sokacaksanız Sayın Erdoğan'a açık ve net çağrımdır; seni kefenle karşılayan arkadaşları gönderin önce. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme. Diplomasi sonuna kadar zorlanır ve bir uzlaşma sağlanır, hava desteği de sağlanırsa sorun büyük ölçüde aşılabilir. Aksi halde sorun giderek büyür Türkiye'ye maliyeti çok ağır olur.
Hürriyet

DÜNYA 
'Kapağını Açmadan Ab'ye İade Ederiz!' 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Birlik ile ilişkilerde Türkiye'ye tam üyelik müzakereleri yerine imtiyazlı ortaklık ya da benzer anlaşmaların teklif bile edilemeyeceğini, bu yaklaşımları ciddiye almadıklarını, AB'den böyle bir teklif gelmesi halinde de "kapağı açılmadan" iade edileceğini söyledi. Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Çelik, Türkiye'nin bu yıl AB ile ilişkilerden beklentileri ve AB içindeki bazı ülkelerce gündeme getirilen Türkiye'ye tam üyelik yerine başka bir tür ilişki önerilmesi gibi yaklaşımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çelik, "Diyorlar ki 'Tam üyelik müzakereleri ilerlemiyor. Onun yerine biz Türkiye'nin AB ile daha yoğun ilişki içinde olduğu bir anlaşma imzalayalım. Ya da Türk halkı ile AB arasında yoğun ilişkiler kuralım.' Bu utanç verici bir yaklaşım" dedi. Çelik, "'Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini keseriz ama Türkiye'ye bir anlaşma öneririz, işte göçmen konusunda para veririz, terörle mücadele konusunda işbirliği yaparız' gibisinden bir yaklaşımla, ister adına imtiyazlı ortaklık denilsin, ister başka bir şey denilsin, Türkiye o anlaşmanın içinde ne var diye bile bakmayacaktır. Kapağını açmadan geri gönderecektir. O teklif AB'ye aynen iade edilecektir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Fransa'ya gerçekleştirdiği ziyarette düzenlenen basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin "Avrupa çapası" korunmakla birlikte, ilişkilerde "üyelik dışında bir ortaklık ya da işbirliği"ni düşünmek gerektiğini söylemişti. AB'nin etkili ülkelerinden Almanya'da da muhafazakarlar ile sosyal demokratlar arasındaki koalisyon protokolünde de, Türkiye ile hiçbir faslın açılmayacağı ya da kapatılmayacağı ifadesine yer verilmişti.
Milliyet

Abd'nin Önceliği Artık Terör Değil 'Rekabet 
ABD Ulusal Savunma Strateji Belgesi'nde ABD için oncelikli kaygının artık terorizm değil başta Rusya ve Çin olmak uzere uluslararasındaki guç rekabeti olduğu ifade edildi. Beyaz Saray'ın Ulusal Guvenlik Strateji Belgesi'ni yayımlamasından kısa bir sure sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Amerikan ordusunun stratejik hedefl erinin çerçevesini çizen ABD Ulusal Savunma Strateji Belgesi'ni yayımladı. Yaklaşık 60 sayfalık belgenin 11 sayfası kamuya açıklanırken geri kalanının gizli bırakıldığı ifade edildi. 11 Eylul saldırılarından bu yana "kuresel terorizmle mucadele" oncelik listesinin başına konulurken belgede, "ABD ulusal guvenliği açısından şimdi terorizm değil devletler arası rekabet oncelikli kaygıdır" ifadesi dikkati çekti. Belgede Çin ve Rusya'nın ABD'ye karşı askeri ve teknolojik rekabetinin yanı sıra İran ve Kuzey Kore'nin nukleer balistik fuze programına atıfta bulunuldu. Belge hakkında açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, 11 Eylul 2001 saldırılarının uzerinden 17 yıl geçerken, terorizme değil buyuk guç rekabetine odaklandıklarını belirtti. "Teroristlerin peşine duşme seferberliğini devam ettireceğiz. Ama artık Amerikan ulusal guvenliği, oncelikle terorizme değil, buyuk guç rekabetine odaklanacak" diyen Mattis, 'kendi otoriter modellerine uygun bir dunya yaratmak isteyen revizyonist guçler' diye nitelediği Çin ve Rusya'dan giderek buyuyen tehditlerle karşı karşıya olduklarını iddia etti.
Milliyet

İnternetten Yönetecek 
Katalonya Özerk Yönetimi'nin Madrid'in itirazlarına karşı gerçekleştirdiği 'yasa dışı' referandumun ardından tutuklanmamak için Belçika'ya kaçan Charles Puigdemont, eski görevine internet yardımıyla dönmeyi planlıyor. Katalonya Radyosu'na demeç veren Puigdemont, 'yeni teknolojiler' yardımıyla özerk bölgeyi Belçika'dan yönetebileceğini kaydetti. Katalonya'ya geri dönmesi halinde hapse atılacağını ve görevini yerine getiremeyeceğini savunan Puigdemont, "İşimi güvenle ve özgürce yapabilmemin tek yolu yeni teknolojiler. Günümüzde büyük işletmeler ve akademik araştırmalar bu tekniklerle yönetilebiliyor" diye konuştu. Puigdemont'un 'uzaktan yönetim' planına karşı çıkan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Puigdemont ve 'firari' bakanlarının Katalonya'ya dönüp mecliste yemin etmeden görevlerini icra etmelerinin mümkün olmayacağını açıklamıştı. Erken seçimde en fazla vekil çıkaran bağımsızlık yanlısı Junts per Catalunya ve Esquerra Republicana partileri, tekrar lider olması konusunda anlaştıkları Puigdemont'un meclisteki yemin törenine telekonferans yoluyla katılabileceğini düşünüyordu.
Vatan

 EKONOMİ 

Dolar: 3,7656-3,7674
Euro: 4,6186-4,6214
Sterlin: 5,2408-5,2472  
Gram Altın: 161,2121-1601 3053

Güneş Topla Benim İçin! 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yaptığı düzenlemeyle çatıda elektrik üretiminin önü tamamen açıldı. Artık çatısına güneş paneli kuranlar, kendi elektriğini üretip fazlasını sisteme satabilecek. Kurulum maliyetinin düşmesiyle bu yıl çatıda elektrik üretiminde patlama bekleniyor. EPDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, 10 kilovata (kW) kadar üretim tesisleri için hazırlanan usul ve esaslar ile uyumluluk sağlanarak tüketim odaklı üretim tesislerinin geliştirilmesi amaçlandı. Binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak. Binalarda kurulacak santrallerin kurulu gücü en fazla 10 kW olacak. Vatandaşlar ürettikleri elektriğin fazlasını mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek. Bu işlemin gerçekleşmesi için vergi mevzuatı uyarınca vatandaşların sattıkları elektrik miktarı üzerinden fatura kesmeleri gerekecek. Toplu konut projelerinin yanı sıra villaların da yararlanabileceği düzenlemeyle, öncelikle apartman giderleri karşılanabilecek. Şu anda güneş santrali kurmak için 2 bin 500 - 3 bin dolarlık bir maliyet gerekiyor. Bu da 8 yıllık elektrik faturasına denk geliyor. Bir evin ortalama yıllık elektrik tüketimi 2 kilovatlık bir güneş panelinden karşılanabiliyor. Güneş enerjisi santrallerinin ortalama kullanım ömrü ise yaklaşık 30 yıl. Fazladan üretilen güneş enerjisinin şebekeye verilmesiyle, apartman başına yılda 8 - 9 bin lira kazanç elde edilmesinin mümkün. Güneş panellerinde maliyetlerin watt başına 5 dolardan 50 cent'e kadar düşmesiyle bu yıl çatıları paneller kaplayacak. Özellikle toplu konutlarda güneş enerjisinden elektrik üretiminin, önemli bir gelir kapısı olabileceği belirtiliyor.
Milliyet

Kurulan Şirket Sayısı 2017'de Yüzde 14 Arttı 
Geçen yıl kurulan şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14.38 artarak, 72 bin 871'e ulaştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2017 yılının Aralık ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre Aralık'ta kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 14.03, kooperatif sayısında yüzde 8.33 azalış olurken, gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 28.12 artış görüldü. Kapanan şirket sayısı, aynı dönemde yüzde 78.16, kooperatif sayısı yüzde 52.58, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 18.09 artış kaydetti. Böylece geçen yılın Aralık ayında 5 bin 921 şirket kuruldu, 2 bin 15 şirket kapandı. Geçen ay kurulan 717 yabancı ortak sermayeli şirketin 376'sı Türkiye, 95'i Suriye, 55'i Suudi Arabistan ortaklı oldu. 2017'nin tamamında 6 bin 731 yabancı ortak sermayeli şirket kurulurken, bunların 2 bin 808'i Türkiye, 1.202'si Suriye, 508'i Suudi Arabistan ortaklı şirketler olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin 964'ü anonim, 5 bin 767'si limited şirket olarak belirlendi.
Vatan

Emıtt Morali 
Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2018, kapılarını açmasına günler kala turizmciyi heyecanlandırmaya başladı. 2016'daki krizin yaralarını turist sayısındaki toparlanma ile 2017'de sarmayı başaran sektör dört gözle fuarı bekliyor. Turizmcinin bu kadar heyecanlanmasının nedeni de uluslararası iş birliklerinin yapıldığı randevuların rekor seviyeye çıkması. EMITT, Londra'daki dünyanın en büyük turizm fuarı olan World Travel Market'in (WTM) 4 bin 500 olan randevu sayısını 6 bin 980 randevu ile geçmiş durumda. Bu özellikle 2018 ve 2019'da turizmcinin kendisine yeni pazarlar açması açısından çok büyük önem arz ediyor. Fuara kadar randevu sayısının 7 bini aşması bekleniyor.
Vatan

Fitch Notu Değiştirmedi 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti. Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB+" seviyesinde teyit edildiği, not görünümünün de "durağan" olduğu bildirildi. Açıklamada, Türkiye'nin kredi durumunun, yüksek enflasyon ve dış finansman hassaslıkları ve makroekonomik volatilite ile düşük kamu borcu, mali istikrar ve güçlü büyüme performansının bir dengesi olduğu belirtildi. Türkiye'nin yapısal göstergelerinin benzer ülkelerden daha iyi olduğunun altı çizilen açıklamada, 2017'de yüzde 6,8 büyüdüğü tahmin edilen Türkiye ekonomisinin "güçlü büyüme" yakaladığı vurgulandı.
Hürriyet

SPOR 
Her Şey Fener İçin! 
Fenerbahçe Kulübü, futbol takımı forma göğüs sponsorluğu için Acıbadem Sağlık Grubu ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, "Kulübümüz ile Acıbadem Sağlık Grubu arasında forma sponsorluğu anlaşması imzalandı. 2017-2018 sezonunda şampiyonluk hedefini sürdüren Fenerbahçe Futbol Takımımız, formasının üzerinde bugünden itibaren Acıbadem ismini taşıyacak" denildi. Anlaşmayla ilgili olarak, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın el sıkıştıkları bir fotoğraf paylaşıldı. Açıklamada, Aziz Yıldırım'ın, "Değer itibarıyla bugüne kadar yapılmış en iyi anlaşmalardan biri oldu. Fenerbahçe'de görev bilinci en üst düzeydedir. Gönüllülük esas olmakla birlikte, görev verildiğinde hiçbir Fenerbahçeli görevden kaçmaz. Bu bağlamda değerlendirildiğinde Mehmet Ali Aydınlar, Fenerbahçe için önemli bir görevi ifa etti" şeklindeki görüşlerine yer verildi.
Milliyet

Birlikte Paylaşalım 
Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) için logo ve slogan tanıtım toplantısı, Riva'daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirildi. EURO 2024'ün ev sahipliği adaylığı için belirlenen logonun tanıtıldığı toplantıda, Türkiye'nin sloganı ise 'Birlikte paylaşalım' olarak açıklandı. Toplantıda ilk olarak konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, EURO 2024 ev sahibi adaylığını 11 ay önce 15 Şubat'ta duyurduklarını hatırlatarak, "2 Mart'ta ise UEFA'ya resmi başvurumuzu yaptık. Süreç, aday şehir ve statları tespit etmemizle devam etti. Ardından 9 kentimizin vali ve belediye başkanları ile yoğun mesailer gerçekleştirdik. Bugün de 2024 yolculuğumuzda önemli bir günü birlikte yaşıyoruz" yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği desteğin bu yolda kendilerine büyük güç kattığının altını çizen Demirören, "Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve hükümetin desteğiyle EURO 2024'ü Türkiye'ye armağan etmek istiyoruz. Buradan spor sevgisiyle bize daima güç veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a destekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin ve bakanlıklarımızın, UEFA'nın istediği tüm garantileri vermesi, bu yarışta en büyük avantajımız olacak" diye konuştu.
Milliyet

30 Milyonun Başkanıyım 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, seçimden bir gün önce medya ile bir araya geldi. Başkan Özbek, bütün soruları samimiyetle cevaplarken, Riva benzeri yeni bir araziyi kulübe kazandıracağının da müjdesini ilk kez verdi. Başkan Özbek'in açıklamalarından satırbaşları şöyle: ¦ Ben seçim kampanyası yapmadım. Televizyonlara da çıkmadım. Çünkü benim derdim Galatasaray. Benim gündemimde 21 Ocak sonrası ve şampiyonluk var. ¦ İşlerin ve ödemelerin aksamaması lazım. Kendi içimizde tartışmak yerine, bu enerjimizi rakiplerle mücadeleye harcamalıyız. ¦ Kim seçilirse seçilsin Galatasaray'a huzur lazım. ¦ Benim bir amacım var, o da kulübü altın çağına taşımak istiyorum. Sene sonunda 80-90 milyon dolar daha gelecek. Yine banka borçlarına yatıracağım. ¦ Mali disiplin ve istikrar çok önemli. Felaket senaryoları ile Galatasaray'a hizmet edilmez. ¦ Bir dahaki seçim takvimini mayısta gerçekleştirmek için 2020 Mayıs'ta karar kıldık. 2.5 yıllık bir dönem için talibiz. ¦ İki şeye önem veriyorum: İstikrar ve huzur.. ¦ Serdar Güzelaydın kongre üyemiz ve çok faydalı olacak. Fayda sağlayacak kim varsa başımın üstünde yeri var. ¦ İmza toplanması demokratik bir hak. O arkadaşların o günkü isteklerini önemsedim. Getirin imzaları dedik. Getirseler gereğini yapardık. ¦ Liseli lisesiz tartışmasını doğru bulmuyorum. Böyle bir söylem bize zarar verir. Ben 30 milyonun başkanıyım. ¦ Kendi yapacağım iş için kimseden akıl almam. Statüko falan bir şehir efsanesi. İsmi var kendisi ortada yok. Kimse yönetim listeme elini veremez. Velev ki statüko var. Kötü bir şey mi? Veba değil. İstişare edilen insanlar var. Günahı da sevabı da bana ait. ¦ Selahattin Beyazıt Başkan'ın yeri başkadır bende. Fedakârlıkları üst seviyede olmuştur. Talebelik yıllarıma denk geliyor o süreç. Kendime onu örnek aldım. Ben de onun döneminde alınan Riva gibi bir araziyi kulübe kazandırmak istiyorum. Bunu yapacağım. ¦ Adayı niye satalım? Kim cüret edebilir. Geliştirmek istiyorum. Yeter ki teslim alalım. Rastgele yapılaşma ile bu olmaz. Orayı üyelerimizin yararlanacağı sosyal bir tesis haline dönüştüreceğiz.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme