21 Ocak 2018 Pazar

21.01.2018 Genel Gündem21.01.2018
Gündem
Zeytin Dalı Vuruşu 
'Zeytin Dalı' harekâtı Genelkurmay Başkanlığı saat 17.35'te yaptığı yazılı bir açıklamayla dünya kamuoyuna duyurdu. Açıklamada, harekâtın sadece PYD-YPG/PKK güçlerine karşı değil aynı zamanda terör örgütü DEAŞ hedeflerine yönelik olduğu da vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi: "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren 'Zeytin Dalı' harekâtı başlatılmıştır. Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir." TSK bu açıklamadan kısa süre sonra iki ayrı açıklama daha yaparak DEAŞ hedeflerinin de vurulduğunu, harekât sonrası PKK/PYD-YPG terör örgütünün başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başladığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre Türk savaş uçakları, Hatay sınır hattında Afrin'in dağlık bölgelerinde bulunan PYD'ye ait gözlem noktaları, mevziler ve verici istasyonlarını vurdu. Hedeflerin insansız hava araçlarıyla işaretlendiği ve F-16'ların attığı lazer güdümlü bombalarla vuruldukları öğrenildi. Hava harekâtı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Moskova ziyareti kapsamında Rusya ile varılan mutabakata uygun olarak yapıldı. Türk savaş uçakları, Suriye Hava Sahası'na kısa süreli giriş çıkışlar yaparak PYD hedeflerini bombaladı. Harekâtın başlamasından kısa süre sonra ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Orgeneral Hulusi Akar'ı, telefonla aradı. Akar mevkidaşlarına operasyonla ilgili bilgi verdi.
Hürriyet


Kimse Hafife Almasın 
Binali Yıldırım, Afrin operasyonunun amacının Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını ortadan kaldırmak olduğunu belirterek,  "Aramıza ayrılık tohumları ekmek isteyenleri kazdıkları kuyuya düşüreceğiz. Hak ettikleri cezayı vereceğiz. O elleri kırdık bundan sonra da kırarız. Vatandaşımızın hukuku da huzuru da bizim teminatımız altındandır. Hiçbir karanlık örgüt kardeşlik hukukumuza asla zarar veremeyecek. Yalanla, dolanla, iftira ile siyaset gemisini yürütmeye çalışanlar bugüne kadar karaya oturduğu gibi yine oturacaklar. Bu heyecana ortak olmayanlar yine yaya kalacak. Gerek sınır içinde gerek dışında memleketimizin milletimizin huzurunu bozan, kardeşliğine zarar veren hiçbir terör oluşumuna müsaade etmeyeceğiz. Bugün güney sınırımızda yeni oyunlar sahneleniyor. Bir yandan güya müttefikimiz olan ülkeler bize söz üzerine söz veriyor. Diğer yandan bölgeye PKK, PYD, DEAŞ'ı terör örgütlerini yerleştiriyorlar. Türkiye terör örgütlerine göz yumar mı? O zaman Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 'Gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz'. Bunu neden yapıyoruz? Oradaki PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin yarın daha büyük belaları başımıza sarmaması için yapıyoruz. Afrin'de yaşanan acıların Araplara, Kürtlere, sivil halka zulüm ve baskısının sona ermesi için yapıyoruz. Bu terör örgütü diyor ki 'Kürtlere yönelik Türkiye operasyon yapıyor.' Külliyen yalan. Bakın Afrin'de PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin baskısından, zulmünden bu toprakları terk eden 350 bin Türk kardeşimiz Türkiye'ye sığındı, canını kurtardı. İşte bu operasyonun amacı, bu alçakların bölgede yaptığı zulmü ortadan kaldırmak ve ülkemize yönelik terör saldırılarını da tamamen sonlandırmaktır. Amacımız Suriyeli kardeşlerimizin işgal edilen topraklarına tekrar dönmesini sağlamaktır. En önemlisi de ülkemizin güney illerindeki can ve mal güvenliğini teminat altına almaktır. Kimse bu durumu hafife almasın bizim için söz konusu vatandaşsa gerisi teferruattır".
Hürriyet

Sadece Teröristler Hedef Alınacak 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nı, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndaki harekât merkezinden bizzat yönetiyor. Akar ile birlikte harekât merkezinde; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal da bulunuyor. Bölgedeki askerlerle de görüntülü irtibat kuran Akar, şunları kaydetti: Türk Silahlı Kuvvetleri hudutlarımızda ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye kuzey batısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/ YPG/PYD ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost, kardeş bölge halkının bunların baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere Zeytin Dalı harekâtını icra etmeye başlıyoruz.
Milliyet

Hedefler Yüzde 95 Tam İsabetle Vuruldu 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili, Suriye Rejimi'ne yazılı bildirimde bulunulduğunu ve harekat kapsamında hedeflerin yüzde 95'inin tam isabetle vurulduğunu söyledi. Çavuşoğlu dün akşam NTV'de Afrin Operasyonu'na ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, özetle şunları kaydetti: Tüm attığımız adımlarda ülkede bulunan diğer aktörlerle de istişare içindeyiz. Genelkurmay Başkanımız ve MİT müsteşarımız Moskova'ya gittiler. Burada açık bir şekilde havadan da müdahale ihtiyacı duyulmuştur. Karadan da aynı şekilde müdahalemiz yapılıyor. Şu anda tespit edilen hedeflerin yüzde 95'i tam isabetle vurulmuştur. Burada hava sahasını kullanma ihtiyacı da vardır. F-16'larda bazı hedefleri vurmuştur. Suriye Rejimi her operasyonda kayıtlara geçirmek için, kendi topraklarına girilmesine karşı olduğunu kayıtlara geçirir. Rusya ve diğer kardeş ülkeleriyle olsun bilgi paylaşımı yapıyoruz. Birleşmiş Milletler'e bilgilendirmeyi yapıyoruz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaha hakkımızı belirtiyoruz. Değişik açıklamalar gelebilir. Bizim de onlara vereceğimiz cevabımız olur. Biz kendi adımlarımızı atmamız lazım. Tillerson'a net mesajları verdik. Bu tür bilgilendirmeleri Lavrov ve Zarif olsun bilgi paylaşımında bulunuyoruz. (Soçi ve Cenevre ile Astana süreçleri nasıl etkilenir sorusu üzerine) Soçi'nin bu süreçle ilgisi yoktur. Soçi'de YPG'nin olmayacağını biz söyledik ve İran'da bizimle aynı düşünüyor. Soçi'nin amacı rejimle ılımlı muhalefeti bir araya getirmektir. Burada YPG/PKK yoktur. Soçi'yi etkileyecekse madem, DAEŞ'le mücadeleyi de durdurmamız lazım.
Milliyet

Allah Ordumuzu Muvaffak Etsin' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığını açıklamasının ardından, "Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Allah ordumuzu muvaffak etsin" değerlendirmesinde bulundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP'nin Kızılcahamam'daki kampına katılan Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin operasyonuna ilişkin açıklamasına ilişkin değerlendirmesini Twitter'dan paylaştı. Yalçın, şunları kaydetti: "Toplantı sırasında Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığı haberini alan Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin ilk sözleri 'Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Allah ordumuzu muvaffak etsin' şeklinde olmuştur." Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve TBMM Grubu ortak toplantılarının yapılacağı Kızılcahamam kampından önce Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti. Kızılcahamam Belediye Başkanı AK Partili Muhittin Güney, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Acar ve partililerin karşıladığı Bahçeli, anıt önünde dua ederek şehitlerin isimlerinin bulunduğu mermerlerin önüne karanfil bıraktı. Devlet Bahçeli ve beraberindekiler daha sonra kampın yapılacağı alana kurulu otağ çadırına giderek soba başında çay içti. Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney burada Bahçeli'ye Türk motifli bir tablo ve tespih hediye etti. Bahçeli daha sonra ilçe merkezinde 6 binin üzerinde şehidin künyesinin bulunduğu Şehitler Ağacı önünde dua etti.
Vatan

DÜNYA 
Almanya'da Kritik Gün 
Avrupa Birliği'nin motor ülkesi Almanya'da 22 Eylül'de yapılan genel seçimlerden bu yana yeni hükümet kurulamadı. Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) liberal FDP ve Yeşiller ile yaptığı koalisyon görüşmelerinin çökmesinin ardından SPD ile yeniden 'büyük koalisyon' görüşmelerine başlanmıştı. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez hükümet kurmanın bu kadar uzadığı Almanya'da SPD, parti yönetiminin koalisyon ön görüşmelerinde CDU/CSU ile mutabakat sağladığı 28 sayfalık uzlaşma metnini bugün düzenlenecek olağanüstü kurultayda oylayacak. Hıristiyan Birlik partilerinin daha önce yeşil ışık yaktığı 28 sayfalık metnin SPD delegeleri tarafından da kabul edilmesi durumunda dört yıldan beri hükümette bulunan CDU/CSU ve SPD arasında, yeniden 'büyük koalisyonu' kurma hedefiyle doğrudan koalisyon görüşmelerine geçilecek. Ancak kurultaydan 'Evet' çıkması hükümetin kurulacağı anlamına gelmiyor. SPD, koalisyon görüşmeleri bittiğinde mutabakatı tüm üyelerine oylatıp çoğunluk arayacak. Olağanüstü kongrede delegelerin, ön görüşmelerden çıkan mutabakata onay vermemesi durumunda Almanya bir siyasi krizle karşı karşıya kalabilir. Bu durumda ya erken seçime gidilecek ya da azınlık hükümeti için bir çözüm aranacak. Ancak Başbakan Merkel'in azınlık hükümeti istemediği biliniyor. SPD'den onay çıkmazsa Merkel ve Martin Schulz'un liderlikleri de tartışma konusu olabilir. 12 yıldır başbakan olan Merkel'e karşı yeni isimler gündeme gelebilir. Keza SPD'nin Başbakan adayı Schulz beklentileri karşılayamadı. Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz liderliğinde girilen genel seçimlerde SPD yüzde 20.5 ile parti tarihinin en kötü sonucunu aldı.
Hürriyet

İsrail'de Tutuklanan Türkler Serbest 
Kudus'te, Mescid-i Aksa'yı ziyaretleri sırasında İsrail polisince gozaltına alınan 6 Turk iş adamının kefaletle serbest bırakıldığı oğrenildi. İsrail'de onceki gun Mescidi Aksa'da Turk bayrağı açıp fotoğraf çektirdikleri gerekçesiyle gozaltına alınan, aralarında MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı ve Kayseri Ticaret Odası Başkanvekili Celal Hasnalçacı ile 4 işadamının bulunduğu grup yapılan diplomatik girişimlerin ardından kefaletle salıverildi. Gruptaki işadamlarının İsrail'de mahkemeye çıkarılacakları ifade edildi.
Milliyet

Kapalıyız! 
ABD Federal Hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için Trump'ın başkanlığının birinci yıl dönümünde resmi olarak kapandı. Birçok federal kurumun hizmetlerini, 20 Ocak 2018 itibariyle geçici olarak askıya almasına yol açan bütçe krizi, milyonlarca kamu çalışanının ücret almadan çalışmasına ya da zorunlu izne çıkarılmasına neden olacak. Hükümetin kapanması ile ulusal anıt ve parklar da ziyaretçilere kapatılacak. Krizin uzama süresine bağlı olarak gazilik ve emeklilik ödemelerinin ertelenmesi, ABD içinde vize ve pasaport işlemlerinin yapılamayacağı öngörülüyor. Hava trafik kontrolü ve gıda denetimleri gibi zorunlu kabul edilen çalışmalar devam edecek. Güvenlik güçleri, itfaiye, Ulusal Orman Hizmetleri Başkanlığı, sağlık, posta çalışanları işlerine devam edecek. Savunma Bakanlığı, askeri üniformalı personelin normal çalışmasının devam edeceğini bildirdi. Ancak sivil personelin birçoğundan evde kalmaları istenecek.
Vatan
 
EKONOMİ 
Dolar: 3,8093-3,8101
Euro: 4,6564-4,6578
Sterlin: 5,2819-5,2839         
Gram Altın: 161,1325-163,2647

Sömestr Hücumu 
GEÇEN hafta cuma günü ilkokul, ortaokul ve liseler tatile girdi. Yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini aldı. Karnelerin alınmasının ardından ise ailelerin tatil serüveni başladı. Havalimanları, otogarlarda yoğun kalabalıklar yaşanırken, tatilcilerin ilk tercihleri arasında yurtiçinde kayak merkezleri, termal oteller ve kültür turları, yurtdışında ise yakın ülkeler, yurtdışı kayak merkezleri, Uzakdoğu ülkeleri yer aldı. Sektör temsilcilerine göre bu yıl yaklaşık 300 bin kişinin otellerde tatil yapacağı tahmin ediliyor. Ancak seyahat edecek kişi sayısının 2 milyona yaklaşması bekleniyor. Yıllardır iç pazar müşterisine tatil alışkanlığı kazandırmak için çalıştıklarını ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, "Bu anlayış yavaş yavaş oturdu. Bayram ve sömestr gibi dönemlerde insanlar fırsatları değerlendiriyor. Milyonu aşkın kişi tatil döneminde seyahat edecek. İlk tercihler kayak otelleri, sonra termal oteller, üçüncü sırada ise kıyı otelleri var. Sömestr boyunca yerli ve yabancı turistler otelleri dolduracak" dedi. Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Başkanı Mehmet Haluk Beceren de bölgede dolulukların yüzde 100'e yaklaştığını söyledi. Uludağ'ın tatilcilerden yoğun talep gördüğünü dile getiren Beceren, "Sadece dağdaki oteller değil, Bursa'daki oteller de yüksek doluluklara ulaştı. Uludağ gelen turist sayısı ne kadar çok olursa, Bursa'daki esnaf da o kadar mutlu oluyor" diye konuştu.
Hürriyet

Gündem Suriye 
AFRİN operasyonunun başlamasıyla artık gündemin ilk sırasında Suriye var. Geçen haftaiçinde Suriye'ye müdahale olasılığı bu aşamada piyasalar üzerinde dalgalanma dışında çok belirgin tahribata neden olmamıştı. Ancak operasyonun gerçekleşmesiyle daha temkinli bir görünümün öne çıkması bekleniyor. Burada piyasaları rahatlatacak unsur, kısa sürede bitecek başarılı bir operasyon olması. Buna karşılık zorluk derecesi yüksek görünen operasyonun uzaması piyasalar üzerinde baskıya neden olacaktır. Diğer gündem konuları ise bu aşamada çok da etkili olmayacak. Hafta içerisinde ABD'deki Zarrab davasında olduğu gibi geri çekilmeler alım fırsatı olarak görüldü. Yatırımcılar tedirgin iken teşbihte hata olmaz sanki görünmez bir el, bankalar başta olmak üzere lokomotif hisselerde alım yaptı ve 111 bini gören endeksi 117 binin üzerine taşıdı. Borsadaki yükselişte fazlaca genele yaygınlık görülmedi. Döviz kurları ise yatay seyrini sürdürdü. Ancak geçen haftanın kapanışında cuma günü borsada kâr satışları döviz kurlarında ise yukarı sınırlı bir hareketlilik görüldü.
Hürriyet

Kapsamlı Reform Paketi Yolda 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Kapsamlı reform üzerinde çalışılıyor. Yatırım ortamını iyileştiriyoruz" dedi. Şimşek, Şanlıurfa'da düzenlenen 'Yerel Yönetimler' toplantısında, Türkiye'nin daha çok üreten alanlara para aktarması gerektiğini söyledi. İş ortamındaki iyileştirmeye ilişkin bir değişimin yapılacağını bildiren Şimşek, şöyle konuştu: "Kapsamlı bir reform üzerinde çalışılıyor. Allah'ın izniyle Türkiye'de yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Bir, yatırımcının önündeki engelleri kaldırıp, prosedürleri azaltmak. İki, maliyetleri azaltmak, bundan sonra inşaat ruhsatları falan filan buralarda biz bürokrasiyi çok azaltacağız. Milletin önünü her konuda açmamız lazım. Yargıdan tutun, diğer bütün alanlara kadar. Çünkü dünyada para bol, yatırımcı yer bakıyor, kim daha iyi şartlar sunarsa oraya gidiyor. O nedenle belediyelerimiz de biz de çalışacağız." Türkiye'nin iş yapma kolaylığında 60'ncı sırada olduğunu aktaran Şimşek, hedefin ilk 20'ye girmek olduğunu söyledi. İstihdam ve yargı sisteminin daha hızlı işlemesini sağlayacaklarını dile getiren Şimşek, "Türkiye'de eğitime sınıf atlatacağız" diye konuştu. Şimşek, "Türkiye'de yatırımlar mili gelire oranla Çin ve Hindistan'dan sonra yüksek ülkelerden. Bu iyi, fakat bu yatırımların keşke daha fazlası makine ve teçhizata olsa, maalesef önemli bir kısmı inşaat. Bizim üretken alanlara daha çok para aktarmamız lazım" dedi.
Milliyet

Altyapıya Çin'den Finans Köprüsü 
Dünyanın önde gelen finans ve bankacılık devlerinden Bank of China'nın (BOC) Türkiye iştirakinin Genel Müdürü Ruojie Li, Türkiye'deki altyapı yatırımlarının finansmanına talip olduklarını belirterek, "BOC, Türkiye'de altyapı projelerinin finansmanını sağlayarak köprü görevi görmek istiyor" dedi. Ruojie Li, Çin'in "Bir Kuşak, Bir Yol" girişiminin Türkiye'ye yatırım kararı almalarında en önemli etken olduğunu belirterek, İpek Yolu'nun tekrar canlandırılmasını hedefleyen söz konusu girişimin önemli bir parçasının Türkiye olduğuna dikkati çekti. Ruojie Li, şöyle devam etti: "Çin, Bir Kuşak, Bir Yol girişiminin bir parçası olan ülkelerdeki enerji, telekomünikasyon, demiryolu ve liman gibi altyapı yatırımlarını finanse etmek istiyor. BOC söz konusu girişimdeki en büyük finansman sağlayıcı durumunda. BOC Türkiye'deki altyapı projelerini finanse ederek köprü görevi görmek istiyor. Çinli şirketler bu projelere yatırımcı veya yüklenici olarak katılacaktır ve bankamız bu projelerde finansman ortağı olacak. BOC'nin Türkiye'deki faaliyetleri iki ülke arasındaki ticaret hacmini, özellikle de Türkiye'den Çin'e olan ihracatı artıracak. 53 ülke ve bölgedeki bankacılık altyapısıyla BOC, Türk iş insanlarının dünyadaki işlerini büyütmeleri için hizmet verecek."
Milliyet

Agresifiz, Türkiye'de Varlık Artırabiliriz 
Türkiye'de banka kurma çalışmalarını geçen yıl tamamlayan Çin'in en büyük bankası Bank of China (BoC), Türkiye'de agresif büyüme sinyali verdi. Türkiye ve küresel ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Genel Müdürü Ruojie Li, Türkiye'nin, büyüyen ekonomisi ve genç nüfusuyla önemli bir ülke olduğunu söyledi. BoC'in uzun vadeli bir yatırımcı olarak, Çin'in 'Bir Kuşak, Bir Yol' girişimi kapsamında en önemli ülkelerden birisi olan Türkiye'de bulunduğuna işaret eden Li, bankanın Türkiye'deki uzun vadeli varlığının sadece Türk ekonomisini değil, aynı zamanda girişimin bir parçası olan diğer ülkelerin ekonomilerini de destekleyeceğine inandıklarını anlattı. Li, "Son yıllarda küresel piyasalar ve Türkiye piyasası değişmeye devam ediyor. Fakat Türkiye'de uzun vadeli bir yatırımcı olarak, Türk ekonomisinin ve Çin ile ikili ilişkilerin uzun vadeli geleceğine yürekten inanıyoruz" diye konuştu. Ruojie Li, Çin'in 'Bir Kuşak, Bir Yol' girişiminin Türkiye'ye yatırım kararı almalarında en önemli etken olduğunu belirterek, İpek Yolu'nun tekrar canlandırılmasını hedefleyen söz konusu girişimin önemli bir parçasının Türkiye olduğuna dikkati çekti.
Vatan

Spor
Cengiz Tabuları Yıktı 
Galatasaray'ın Olağanüstü Genel Kurulu büyük bir sürprize sahne oldu, büyük farkla seçimi alacağı söylenen Dursun Özbek, koltuğunu Mustafa Cengiz'e devretti. Özbek bin 623 oyda kalırken, bin 703 oya ulaşan Mustafa Cengiz başkanlığa seçildi. Galatasaray Lisesi'nde dün bir araya gelen sarı-kırmızılılar, saat 10.00'da seçimi başlattı. Seçim için 3 bin 416 üyenin liseye gelerek, kartlarını aldıkları duyuruldu. 15.00'te sandıklar kapandı ve sayıma geçildi. Genelde yaşlı üyelerin bulunduğu ilk 6 sandıktan, az da olsa önde çıkan Özbek'in kaderi, 7. sandıktan itibaren değişti. Cengiz, 6. sandık sonunda Özbek'in 153 oy gerisinde kalırken, 12. sandık sonunda ise 22 oy farkla öne geçmeyi başardı ve bir daha rakibinin gerisine düşmedi. Dursun Özbek, 17. sandığın sayılmasının ardından 146 oy gerideyken, yanına gittiği Mustafa Cengiz'i tebrik etti. Özbek ve ekibi, son sandık açılmadan önce salondan ayrıldı. Sarı-kırmızılıların 37. başkanı Cengiz, Divan Başkanı İrfan Aktar'ın sonucu ilan etmesinin ardından kürsüye çıkmak için hazırlığa başladı. Yeni başkan, seçim boyunca taktığı sarı kravatı çıkardı, sarı-kırmızılı olanı takarak genel kurulun huzuruna çıktı. Yeni başkan bu durumu, "Artık ben herkesin başkanı olduğum için sarı-kırmızılı kravatı taktım" diye konuştu.
Milliyet

'Birlikte Savaşalım' 
Fenerbahçe'nin kaptanı Volkan Demirel, Göztepe galibiyetiyle ligin 2. yarısına iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi. Tecrübeli file bekçisi, "Galip gelmek önemliydi. Üzerimizde baskı da hissettik. İlk yarı golden sonra takımda koruma duygusu oluştu. İkinci yarıya daha kontrollü başladık. İlk yarının ilk bölümündeki o oyununu sergilesek farklı olurdu. Yapmış olduğumuz bireysel hatadan dolayı gol yedik. Son dakika da olsa gol attık ve galip geldik" diye konuştu. Volkan, "Göztepe'nin ligin iyi oynayan takımlarından biri. Gücümüz, taraftarımız yanımızda ama ilk maçlar her zaman sondur. Mutluyuz. Maç sonu yaşananlarda kimsenin kötü niyeti yok. Bunlar futbolun içinde olan şeyler" dedi. Taraftarların her zaman destekçileri olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Volkan Demirel, "Bizi ateşlesinler. Oyunun bazı zamanlarında hep beraber duruyoruz. Hem takım hem de seyirciler duruyor. Bu ıslıklamaları yapmayalım. Sezon sonuna doğru herkes düşünür taşınır. Şu an bunu yapmak kimseye bir şey kazandırmaz. Herkes takımı desteklesin; güç, kuvvet versin ki hep beraber başaralım. Biz bir bütünüz. Bunu yansıtırsak başarırız. Sahada kimsenin ıslıklanması kimseye fayda sağlamaz. Biz F.Bahçe için savaşıyoruz. Takım için itişip kakışıyoruz. Taraftarımız da bize sonuna kadar destek versin" ifadelerini de kullandı.
Milliyet

Gözünü Zirve Bürüdü 
35 dakika kusursuza yakın bir oyun. Herkes duracağı yeri biliyor. Takım halinde hücum ve takım halinde savunma yapılıyor. Kademeler müthiş. Tüm kontrol Fenerbahçe'de. Tam Kocaman'ın kafasındaki sistem sahada. Takım ne yaptığını biliyor. Oyun ezberlenmiş gibi oynanıyor. 15. saniyede direkten dönen top ile baskıyı hissettiriyor sarılacivertliler. 15'te Fernandao'nun kafa golü ile 1-0 öne geçiyor. Bunun dışında da sağlı sollu ortalar söz konusu. İlk yarının son on dakikası sarılacivertliler adına daha durağan geçiyor. Bu bölümdeki düşüş ikinci yarıda devam etti. Takım yine klasik olarak geriye yaslanmaya başladı. Bunda Göztepe'nin de golü araması etkiliydi. Kocaman belki ilk yarının sonundaki düşüş görüp ikinci yarıya değişiklikle başlasa rakibini şaşırtabilirdi. Değişikliği yapan Göztepe oldu ve saniyeler sonra Poko skoru eşitledi: 1-1... 59'daki bu golde İsmail ve Skrtel'in anlaşmazlığı söz konusuydu. Yine bireysel hata denebilir bu pozisyona.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme