23 Ocak 2018 Salı

23.01.2018 Genel Gündem23.01.2018

GÜNDEM

Mehmetçik Azez'den 2. Cepheyi Açtı 
'Zeytin Dalı Harekâtı'nın 3. gününde etkili hava saldırıları sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) desteğinde üç bölgeden Afrin'e giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), köyleri tek tek ele geçirirken Kilis Hassa arasında yer alan Gülbaba bölgesindeki dağlık bölgede şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Çatışmalarda bir asker şehit oldu. TSK'nın dün Afrin'in doğusundaki Azez'den de kapsamlı harekât başlattığı operasyonda çok sayıda ÖSO unsurunun da yer aldığı kaydedildi. Türk askerleri ile ÖSO güçlerinin Hassa ilçesinin sınırına sıfır noktasındaki hareketliliği dün sabah devam etti. Özel tankçı birlikleri, sabah hazırlıklarını sürdürdü. Çok sayıda M60T tankı, art arda sıralandı. PKK/ PYD'li teröristlerin Azez bölgesine attığı iki roket havada imha edildi. Harekâtın 3. gününde Azez'den de Afrin'e doğru yeni bir cephe açıldı. TSK'nın desteğinde sayıları yüzlerce ifade edilen ÖSO grupları Afrin'e doğudan operasyon başlattı. Kara unsurlarının hedef topraklara girdiği bildirildi. Operasyona ÖSO güçlerinin yanı sıra özel eğitimli bordo bereli askerler de katıldı. Bu arada TSK'ya ait savaş uçakları Afrin için fiziki koruma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı'ndaki terör örgütü hedeflerini vurdu. Bu bölgeden sivillere yönelik havan ve füze saldırıları yapılıyordu. Burseya Dağı'nın YPG'den temizlenmesiyle Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliği de sağlanmış olacak. Sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beldesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tuttu. Kara harekâtının başladığı Gülbaba sınır bölgesi ise önceki gece sakin geçti. Ancak dün sabaha karşı Gülbaba'ya bitişik Hisar köyü yakınlarına üç roket düştü. Mermilerin atıldığı yere Hisar karakolundan karşı ateş açıldı.
Milliyet


'Rusya'ya Taahhüt Vermedik' 
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türk heyeti, 19-20 Ocak'ta Rusya'da yapılan Suriye Ulusal Kongresi'ne hazırlık toplantısında, 30 Ocak'ta yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne terör örgütü PYD/PKK'nın ya da ilişkili kişilerin katılmaması konusundaki kırmızı çizgiyi yineledi. Kaynaklar, Türkiye'nin bu isteğinin Suriye'deki ateşkesin diğer garantörleri Rusya ve İran tarafından da kabul gördüğünü bildirdi. Edinilen bilgilere göre de Soçi'deki Ulusal Diyaloğ toplantısı kesinleşti. Yaklaşık bin 600 kişilik bir katılımcı listesi oluştu. Liste üzerinde hemen hemen uzlaşıya varıldığını söyleyen diplomatik kaynaklar, YPG'nin temsil edilmeyeceğini belirtti. Türkiye'nin de önerisiyle Kürtleri, YPG ile ilişkisi olmayan Suriyeli Kürtler temsil edecek. Bu listede Suriye Yüksek Müzakere Heyetine katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi Temsilcilerinin yanı sıra Rusya'nın araziden belirlediği aşiret ve sivil toplum temsilcileri yer alacak. Kaynaklar, Rus basınında yer alan bazı iddialara ilişkin de Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nın Afrin ile sınırlı kalacağı konusunda Rusya'ya taahhüt vermediğinin altını çizdi. Diplomatik kaynaklar, diğer bir iddiayla ilgili de Afrin'deki terör örgütlerine yönelik harekatın siyasi süreci olumsuz değil, aksine olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.
Vatan

DÜNYA 
Sıra 'Çetin Pazarlık'larda 
Almanya'da SPD ile Hristiyan Birlik partileri arasındaki koalisyon görüşmeleri, SPD'nin yeşil ışık yakmasının ardından, parti liderleri Angela Merkel, Martin Schulz ve Horst Seehofer'in buluşmasıyla resmi olarak başlayacak. Görüşmelerin çetin pazarlıklara sahne olması bekleniyor. Alman DW ajansının bildirdiğine göre Sosyal Demokrat Partisi (SPD) kongresinde koalisyon görüşmelerinin başlatılmasının kabul edilmesinden sonra ilk ön görüşmeler hafta başında yapılacak. SPD'nin çalışma, sondaj niteliğindeki görüşmelerde varılan sağlık ve mülteciler politikalarıyla ilgili uzlaşmada düzeltme yapılmasını talep etmesine, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri tepki gösterdi. CSU başkanlık divanı ön görüşme sonuçlarının pazarlık konusu yapılmayacağını duyurdu. beklentiler karşısında uyardı. Bonn'daki SPD kongresinde parti yönetiminden ön görüşme protokolündeki bazı maddelerin yeniden gündeme getirilmesi talep edilmişti. Bunlar arasında gereksiz süreli iş sözleşmelerinin yasaklanması, özel ve resmi sağlık sigortaları arasındaki farkın kapatılması ve mülteci aileleri birleşiminin kolaylaştırılması var. CDU'lu Saarland Eyalet başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, SPD'ye geniş tavizler verilemeyeceğini ve SPD'nin yeni öneriler getirilebileceğini, ancak bunların ön görüşme protokolünde değişiklik yapılmasını içermemesi gerektiğini söyledi.
Milliyet

Kudüs'te Yeni Gerginlik 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail'e gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Başkan Donald Trump'ın Kudüs kararına göndermede bulunarak, "İsrail'in başkenti Kudüs'te olmaktan büyük onur duyuyorum" ifadesini kullandı. Pence, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, "Sayın Başbakan bu misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim. ABD Başkanı Donald Trump adına, onun tarihi kararından sonra, İsrail'in başkenti Kudüs'te olmaktan büyük onur duyuyorum" diye konuştu. Ziyaretinde İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerini ele alacaklarını belirten Pence, "Ortak önemli sorunları konuşmak, ABDİsrail ilişkilerini daha da pekiştirmek ve ortak meydan okumalarla mücadeleyi ele almak üzere sizinle burada olmak benim için büyük bir şereftir. Ayrıca bildiğiniz üzere, barış imkânı hakkında sizinle detaylı konuşmayı da umut ediyorum" dedi. Başbakan Binyamin Netanyahu da, "İsrail'in hakiki ve harika bir dostusunuz" derken, Pence'e "İlk kez ülkemizi ziyaret eden yabancı bir devlet adamı benim yanımda bu üç kelimeyi (İsrail'in başkenti Kudüs) söylüyor. Trump'ın tarihi kararındaki rolünüzden ötürü teşekkür ederim. ABD-İsrail ittifakı hiç bu kadar güçlü olmamıştı" diye hitap etti. Mısır ve Ürdün'ün ardından geçtiği İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ile biraraya gelen ve İsrail meclisi Knesset'te konuşan ABD Başkan Yardımcısı Pence, büyükelçiliklerini 2019'un sonuna kadar Kudüs'e taşıyacaklarını açıkladı. Pence'in konuşmasını Mescid-i Aksa'nın posterini açarak protesto eden Arap milletvekilleri ise genel kuruldan zorla çıkarıldı. Knesset'teki üçüncü büyük parti olan Ortak Arap Listesi, "ırkçı" diye nitelediği, "istenmeyen misafir" ilan ettiği Pence'in meclise hitabını boykot edeceğini duyurmuştu. Pence, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına da vurgu yaparak ABD Başkanı Trump'ın İsrail-Filistin sorununun çözüleceğine inandığını ve bunun için barış görüşmelerinin başlaması için yeni bir sayfa açacaklarını belirtti. ABD ve İsrail arasındaki "ortak menfaatlere" dikkati çeken Pence, "Bu bölgeyi etkileyen ve on yıllardır süren çatışmalara barışçıl bir çözüm bulmak için yeni bir dönemin şafağında olduğumuzu umuyoruz" dedi. Ziyaret sırasında Batı Şeria'nın güneyinde bulunan Beytullahim'de çok sayıda Filistinli, Mike Pence'in bölgeye gelişini protesto etti. Filistinliler, ABD bayrağını yaktı ve Pence'in ziyaretini kınayan dövizler taşıdı.
Milliyet

'Fransız Halkı Da Ab'yi İstemiyor' 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye verdiği röportajda, Avrupa Birliği (AB) üyelerini endişelendirecek açıklamalarda bulundu. Andrew Marr'ın sorularını yanıtlayan Macron, İngiltere'deki Brexit referandumuna benzer bir oylamanın ülkesinde yapılması halinde, halkın büyük bölümünün AB üyeliğinden çıkma yönünde oy kullanacağını itiraf etti. "İngilizlerin verdiği kararı sorgulayacak kişi ben değilim" diyen Macron sözlerine, "Benim yorumuma göre bugün benzer bir referandum bizde yapılsa muhtemelen aynı sonuç çıkabilir" diye devam etti. Macron, öngörüsüyle ilgili bahse girmeyeceğini belirtirken, "Bunun olmaması için çok sıkı çalışırım" dedi. Fransa lideri orta sınıfın, işçilerin ve yaşlıların AB'nin politikalarından en fazla rahatsız olan kesimler olduğuna da dikkati çekti. İngiltere'de 23 Haziran 2016'da düzenlenen referandumda halkın yüzde 52'si AB üyeliğinden çıkma yönünde oy kullanmıştı.
Vatan

Abbas'tan Ab'ye: Filistin'i Hızla Tanıyın 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail Parlamentosu Knesset'te, Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e 2019'da taşınacağını açıklarken Brüksel'de Avrupa Birliği dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birlik ülkelerine hızlı şekilde Filistin Devleti'ni tanıma çağrısı yaptı. Toplantı öncesi AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile ortak basın açıklaması yapan Abbas, üye ülkelerin pozisyonlarına saygı duyduklarını vurguladıktan sonra, "AB'yi gerçek bir ortak ve dost olarak görüyoruz. Üye ülkeleri hızla Filistin Devleti'ni tanımaya çağırıyoruz. Tanıma ile müzakerelere kaldığı yerden devam edilmesi birbiriyle çelişen bir durum değildir" dedi. Mogherini de AB'nin, Kudüs'ün her iki tarafın da başkenti olduğu iki devletli çözüme yönelik desteğini yineledi. Mogherini, isim vermese de ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına atfen olduğu hissedilen şekilde, barış sürecinin taraflarına bilgece konuşma ve sorumluluk bilinciyle hareket etme çağrısı yaptı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7822-3,7850
Euro: 4,6400-4,6421
Sterlin: 5,2912-5,2947         
Gram Altın: 162,4714-162,6564

4 Günlük Maaşa Bir Ömür Boyu 
Davos'ta bugün başlayacak Dünya Ekonomik Forumu öncesinde "Çalışmayı ödüllendir, zenginliği değil" adlı raporunu açıklayan İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünyanın en varlıklı yüzde 1'lik kesiminin geçen yıl yaratılan küresel servetin yüzde 82'sine sahip olduğunu, ancak nüfusun en yoksul yüzde 50'sini oluşturan 3.7 milyar kişinin bu pastadan hiçbir pay alamadığını açıkladı. 2010 yılından bu yana milyarderlerin serveti sıradan çalışanlara göre 6 kez daha hızlı büyürken Mart 2016 ile Mart 2017 arasında her 2 günde bir yeni bir milyarder ortaya çıktı ve milyarderlerin sayısı rekor bir seviye olan 2 bin 43'e ulaştı. Davos'taki zirveye katılacak olan Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, "Milyarder patlaması gelişen bir ekonominin işareti değil, başarısız olan ekonomik sistemin belirtisidir" dedi. Raporda kadınların erkeklerden daha az para kazandığı ve en düşük ücretli işlerde çalıştığı belirtilirken, 10 milyarderden 9'unun erkek olduğu açıklandı. Raporda, dünyanın en büyük 5 moda markasının genel müdürlerinin maaşlarının sadece 4 günlük toplamının Bangladeş'teki tekstil işçilerinin bir hayat boyu kazandığından daha fazla olduğu vurgulandı. Oxfam artan eşitsizlikle mücadele için hükümetleri hissedar ve genel müdür seviyesindeki çalışanların gelirlerini sınırlamaya, eşit işe eşit ücret vermeye, vergi kaçıranlara darbe indirmeye, sağlık ve eğitime daha fazla bütçe ayırmaya çağırdı.
Vatan

En Küçük Olumsuz Yansıması Olmaz 
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Afrin harekâtının ekonomiye en küçük bir olumsuz yansımasının olmayacağını söyleyerek, "Zira biz şu anda ekonomide güçlü olduğumuz bir dönemde bu adımı atmış bulunuyoruz" dedi. Erdoğan, dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ankara Sanayi Odası (ASO) 54. Yıl Ödül Töreni'ne katıldı. Erdoğan, geniş bir cephede fiilli mücadele yürütürken ekonomiyi asla ihmal etmediklerini belirterek şöyle devam etti: "Ekonomideki hedeflerimize ulaşmak için gereken her türlü tedbiri alıyoruz, adımı atıyoruz. Türkiye'nin geçmişte yaşadığımız krizlere baktığımızda hepsinde siyasi istikrarsızlıkla birlikte ekonomik zayıflığın rol oynadığını görüyoruz. 3-5 milyar dolarlık manipülasyonlarla ekonomisi alt üst edilen bir ülkenin siyasi ve diplomatik bakımdan etkin güç haline gelebilmesi elbette mümkün değildir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları açıklamalara falan aldanmayın bunlar adeta birer siyaset kurumu gibidir. Bunlar kendilerine göre siyasi kararlar vermek suretiyle Türkiye'yi çökerteceklerini sanıyorlar. Onlar ne denli aleyhte açıklamalar yaptıysa işte büyüme açıklandı 11.1, dünyada bir numara Türkiye oldu. Hani kredi derecelendirme kuruluşları özür dilediler mi yok. Bunlar da yüz yok ki özür dilesinler. 2013 yılında milli gelirimiz 950 milyar dolara kadar çıkmıştı bu rakamı biraz daha yukarı çektiğimizde gelişmekte olan ülkeler sınıfından gelişmiş ülkeler sınıfına geçme yolunun çoğunu kat etmiş olacağız." Erdoğan, istihdam seferberliği kapsamında iş dünyasından daha önce istediği artı iki yeni istihdam çağrısını yineleyerek "İşi bilenler sinyali veriyor. Bunu yaptığımız anda Türkiye işsizlikte tek haneli rakama inecektir zaten işsizlikte tek haneli rakama indiğimizde ülkemiz bir barış ülkesi olur mu? Hiç sesiniz çıkmıyor, bir sevgi ülkesi olur mu? Ondan sonra birileri de bunun istismarını yapamaz. Bu dayanışma yapacağız bu aynı zamanda sizin hayrınız olacak. İşsiz insanlara iş vermek, işyerinizin kapısını o insanlara açmak bu dünyada bundan daha güzel ne olabilir" dedi.
Hürriyet

Türk Telekom'da Bankalar Dönemi 
Türk Telekom'un yüzde 55'ine sahip Otaş'a kredi verip, yaklaşık 2 yıldır taksitlerini tahsil edemeyen bankalar alacakları karşılığı Türk Telekom'a ortak olmaya karar verdiler. Bir başka deyişle, Türk Telekom'da ağırlıklı hisseye sahip olmak için harekete geçtiler. Hükümet ile alacaklı bankalar anlaştığı ve yüzde 55 paya sahip Otaş'a karşı hukuki sürecin başlatılmasına karar verildiği öğrenildi. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar en büyük alacaklı üç bankanın hükümet adına Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştığını ve sürecin hukukileştirilmesine karar verildiğini söyledi. Bankaların nihai amacının Otaş'ın iflasını isteyerek ya da anlaşarak sahibi olmak, bu yolla alacaklarını tahsil etmek olduğu görülüyor. Bilgi veren bankacılar, ise sürecin daha çok başında olduklarını söyledi. Bir karar verilmiş olmasının önemli olduğunu kabul eden bankacılar, üç büyük bankanın yanında Otaş'a kredi vermiş çok sayıda banka olduğunu, bu bankalarla teker teker konunun konuşulmasına başlandığını söyledi. Bu sürecin sonunda Otaş'ın borcuna karşılık ya iflasının istenip varlıkları yeni şirkete devredilerek bankaların bu şirketin sahibi olacağı, ya da anlaşma olursa Otaş'ın sahibinin bu bankalar olacağı söylenebilir. Bankaların verdikleri krediler karşılığında ellerinde rehin olarak Telekom hisseleri bulunuyor ama operasyonun rasyonel hale getirilip Telekom'a zarar verilmemesi için, kredi verilen şirket olan yüzde 55 paya sahip Otaş'a sahip olmak daha uygun yol olarak görüldü. Verilen bu karar doğrultusunda da adımlar geçen hafta atılmaya başladı.
Hürriyet

Rakam Sembolik Ticaret Büyük 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hong Kong'un taşımacılık firması PAL Express şirketinin yüzde 15'lik hissesinin, 24 Ekim 2017'de imzalanan ek protokol kapsamında sembolik bir rakam olan 1 dolar karşılığı PTT AŞ'ye devredildiğini belirtti. Arslan, "Bu anlaşmayla PTT, Türkiye'de e-ticarette taşımacılık hub'ı (merkez) haline gelmiş olacak" dedi. Dün yapılan imza töreninde Türk Hava Yolları (THY) ile dünyadaki yaygın hizmet ağını arkasına alacak şekilde işbirliği yapıldığını belirten Arslan, şöyle konuştu: "Hong Konglu taşımacılık firması PAL Express ile geçen yıl satış acenteliği sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında PAL Express ve THY aracılığı ile Uzakdoğu'dan gerek ülkemiz gerekse diğer ülkeler adına toplanan tüm elektronik ticaret gönderilerinin en hızlı ve uygun şartlarda taşınması sağlandı. Bu hizmet sayesinde 2016 ve 2017 yıllarında toplam 4 milyon 831 bin 729 kilogram gönderinin ülkemize kabulü ve üçüncü ülkelere transit geçişi gerçekleşti. Bu taşımalar bu yıl hizmete alacağımız İstanbul Yeni Havalimanı ile katlanarak artacak. Toplamda 133 milyon 839 bin 884 lira ciro elde edildi. Buradan elde edilen kâr ise 14 milyon liranın üzerinde." Arslan, bu ortaklık sayesinde PTT'nin uluslararası e-ticaret gönderilerinin taşınması ve tesliminde 67 ülke arasında 7'nci sıraya yükseldiğini dile getirerek "Bu ortaklığı bir adım daha ileriye taşıyoruz. PTT, PAL Express'in kabiliyetlerinden yararlanarak, Uzakdoğu'da ve dünyada daha farklı ve önemli işler yapabilir hale gelecek."
Hürriyet

POLİTİKA
Siz Yolunuza Biz Yolumuza 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonuyla ilgili olarak, "süre uzun olmamalı" diyen ABD'ye sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Biz bu yoldan geri duramayız. Bu konudaki kararlılığımız ortadadır. Ne dedik Afrin hallolacaktır, Afrin'den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, mutabakatımız var, diğer koalisyon güçleriyle de konuştuk" dedi. Afrin operasyonunun tıpkı Fırat Kalkanı gibi hedeflerine ulaştığında sona ereceğini belirten Erdoğan, "Amerika ne diyor, 'süre belli olmalı, fazla uzun olmamalı'. Peki o zaman ben de Amerika'ya soruyorum. Afganistan'da sizin süreniz belli oldu mu, ne zaman bitecek o? Biz iktidara gelmeden önce siz Irak'a girdiniz Irak'ta bitti mi bu süre hâlâ Irak'tasınız. Ne zaman iş bitirse bizim orada durmaya merakımız yok, çekilmesini de biliriz. Bunun için birilerinden icazet almak gibi derdimiz yok bunu da bilmeniz lazım" dedi. Erdoğan, dün Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde Afrin operasyonuna ilişkin şu mesajları verdi: Sınırlarımız boyunca oluşturulmak istenen milli birliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü alenen tehdit eden terör koridoruna ilk hançeri Fırat Kalkanı Harekâtı'yla vurmuştuk. Şimdi bazı yazar çizer vesaireler özellikle bizim bu operasyonlarımızı Kürtlere karşı yapılan operasyonlar olarak ilan edip hedeften saptırma gayreti içinde giriyorlar. Önce şunu çok açık, net söylüyorum. Bizim Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yoktur. Ve olay Kürt koridoru meselesi de değildir. Olay terör koridorunu yok etme meselesidir... Tabii ki böyle bir mücadele içinde şehidimiz de gazilerimiz de olacak. Bu karşılıksız da kalmayacak. Bunun bedelini çok çok ağır ödüyorlar, ödeyecekler. Ne dedik Afrin hallolacaktır, Afrin'den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, mutabakatımız var, diğer koalisyon güçleriyle de konuştuk, Amerika ile de konuştuk. Ama biz Amerika'yı bir şeye ikna edemedik, neydi o? Biz kendilerine dedik ki siz DEAŞ terör örgütüyle mücadeleyi niçin bir terör örgütüyle yapıyorsunuz? Niçin PYD, YPG, PKK gibi terör örgütüyle yapıyorsunuz? Gelin bunu stratejik ortağınız olan Türkiye ile yapın. Dediler ki, 'Bizim generallerimiz bize Türkiye'nin bu işe tahsis ettiği ekip ordu yeterli değil'. Dedim, 'Bakın yanlış söylüyorsunuz sizin generalleriniz yanlış söylüyor'. Bunları ikili, heyetlerarası görüşmede de Sayın Trump'a söyledim fakat dinlemediler. Siz bilirsiniz dedik, siz yolunuza biz yolumuza. Dolayısıyla 5 bin TIR silah getirdi Amerika bu bölgeye terör örgütlerine dağıtıldı. Bugün Suriye'nin kuzeyinde 20 kadar Amerikan üssü var. Bunları bütün halkımın bilmesi lazım. Kimse 'haberimiz yoktu, biz bilmiyorduk' deme lüksüne kimse sahip olmasın. Şu anda 2 bin kadar kargo uçağıyla ayrıca bu bölgeye silah taşınmıştır.
Milliyet

Zeytin Dalı Kaçınılmazdı 
Zeytin Dalı harekatının başladığı gün Almanya ziyaretinde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, Başbakan Binali Yıldırım telefonla bilgi vermişti. Dün de ikili, Çankaya Köşkü'nde bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı yapılan 50 dakikalık görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Sayın Başbakan lütfedip bilgi verdiler. Türkiye'nin sınır güvenliği çok ama çok önemlidir. Bulunduğumuz coğrafya sınır güvenliğine önem vermemiz gerektiğini zorunlu kılıyor. Bu bağlamda 'Zeytin Dalı Operasyonu' kaçınılmaz olarak Türkiye'nin gündemine gelmiştir. Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar. En büyük arzumuz kimsenin burnu kanamadan ülkemize görevlerini yapıp dönmeleridir. Suriye'nin toprak bütünlüğü de çok önemli. Askerlerimiz görev yaparken bir taraftan terör ve terör örgütünü cezalandırırken öte yandan Suriye'nin toprak bütünlüğüne de bir anlamda katkı yapıyorlar. Bu bağlamda kahraman ordumuzun görevini başarıyla yerine getirmesini arzuluyoruz. Allah onlara yardımcı olsun en büyük dileğimiz bu. Başbakan Yıldırım da, 'Zeytin Dalı Harekatına' ilişkin şu ifadeleri kullandı: Hassasiyetlerimiz var. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede terör örgütlerinin baskı zulüm yaparak halkı yıldırmalarının önüne geçilmesi bütün bunları yaparken de sivillerin zarar görmemesi. Bu kapsamda başlatılan harekât başarı ile devam ediyor. İlk 2 günde yapılan 100'ün üzerinde belirlenen 170'ten fazla hedef imha edilmiş ve uçaklarımız görevlerini tamamlayarak yerlerine dönmüştür. Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur. Ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş bir askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Dün akşam 22 sularında icra edilen hava harekatı ile daha önce Reyhanlı ve Kilis'e roket gönderen Afrin'deki nokta bombalanmış ve etkisiz hale getirilmiştir.
Vatan

SPOR 
Gerçek Lider! 
Süper Lig'de ikinci yarıya hızlı bir giriş yapan Medipol Başakşehir'in Bursaspor deplasmanında aldığı 3-0'lık galibiyet büyük beğeni topladı. Son 2 sezondur ciddi anlamda zirve yarışının içerisinde olan turuncu-lacivertliler, yarıştaki rakipleri Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ı da her anlamda geride bıraktı. Abdullah Avcı'nın takımı son 4 sezonda sürekli üzerine koyan yapısıyla ilerlerken, bu sezon özellikle kadro mühendisliğinde zirve yaptı. Avcı'nın kurduğu taktiksel sisteme uygun transferlerle doğru bir politika izleyen İstanbul ekibi, rakiplerinin nerede eksiği varsa o bölgede öne geçti. Örneğin, Fenerbahçe'de orta sahada çift yönlü oyuncu eksikliği 3 sezondur Emre Belözoğlu ile kapanıyor. Emre'nin bilhassa bu sezon yakaladığı ivme ise milli takıma geri dönmesiyle tescillenmişti. Beşiktaş'ın şu anda forvet arayışı varken Başakşehir Adebayor ile rakiplerini korkutuyor. Togolu yıldız adeta ikinci baharını yaşarken saha içi ve saha dışı önemli katkılar sunuyor. Savunmada da bu sezon Şampiyonlar Ligi elemelerinden bu yana Epureanu- Attamah ikilisinin kurduğu tandem alkış alıyor. Kanatlarda da Arda Turan takviyesiyle beraber Visca, Mossoro, Elia ve büyük maçların adamı Kerim Frei öne çıkıyor. Ayrıca yine başta Galatasaray olmak üzere rakiplerin beklerde yaşadığı sorunlar Çaicara ve Clichy ile hiç yaşanmadı.
Milliyet

İkisini De Alın! 
Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızları Giuliano, Josef de Souza ve Jose Fernandao, Samandıra'da özel misafirler ağırladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Brezilya Milli Takım Teknik Direktörü Tite'nin iki yardımcısı; Cleber ve Fernando, önce Samandıra'da iki antrenman seyretti, ardından ligdeki Göztepe maçını tribünden takip etti. Tite'nin son milli takım kadrosuna dahil ettiği Giuliano'yu ön plana alan iki Brezilyalı teknik adam, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile de bir araya geldi. Brezilya Futbol Federasyonu'nun da resmen duyurduğu bu görüşmelerde Cleber ve Fernando'nun önceliği Giuliano olurken, Aykut Kocaman diğer Sambacılar; Souza ve Fernandao hakkında da olumlu referanslar verdi. Sarı-lacivertli teknik adamın bilhassa Souza'dan övgüyle bahsettiği kaydedildi. Kocaman'ın bu sezonki istatistiki verileri ele aldığı ve çalıştığı süre zarfında nasıl bir ilişki kurduklarına dair geniş çaplı bir değerlendirme yaptığı belirtildi. İlk olarak iki tarafın Giuliano hakkında fikir alışverişi yaptıkları ve iyi bir toplantı geçtiği aktarıldı. Kocaman'ın Brezilya ile Dünya Kupası'na gitme konusunda Giuliano'ya olumlu referans verdiği belirtildi. Daha sonra ise Souza ve Fernandao konularının gündeme geldiği vurgulandı.
Milliyet

Cengiz Han İmparatorluğu 
Galatasaray zorlu Kayseri deplasmanında 3-1 kazanıp ligin ikinci yarısına 3 puanla başladı. Cim-Bom, yeni başkanı Mustafa Cengiz'i galibiyetle karşılayıp "Hoş geldin" mesajı verdi. Galatasaray maça kusursuz başladı. Gomis'siz Aslan, Özellikle sağdan Rodrigues ile yüklendi. Gol de zaten yine onun pasında geldi. Yasin'in ara pasında iyi hareketlenip Eren'e "al da at" diye topu yolladı. Gomis yoktu belki ama Eren Derdiyok vardı. Birkaç dakika sonra ise ters taraftan Feghouli'den gelen pası Eren soğukkanlı bir şekilde ağlara gönderdi. İkinci yarı Sumudica müdahalede bulundu. Güray ev sahibine hareket getirdi. Umut Bulut'la umutlanan Kayseri çok net fırsatları değerlendiremedi. Rodrigues uzatmada fişi çekti. 13'te Yasin'in ara pasında iyi hareketlenen Rodrigues boş pozisyondaki Eren'e mükemmel bir asist yaptı. Ona sadece dokunmak kaldı. 19'da Selçuk ile başlayan atakta Feghouli soldan hareketlendi. İlk golün benzeri bir organizasyonda bu kez ters tarafta Cezayirli'nin ortasında Eren sol ayağıyla kendisinin ve takımının ikinci golünü attı: 0-2. 29'da Feghouli'nin kafası az farkla dışarı gitti. 37'de ise Garry Rodrigues net bir fırsatı değerlendiremedi. 52'de Güray'ın ortasında Umut Bulut iyi yükselip farkı 1'e indiren golü attı: 1-2.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme