25 Ocak 2018 Perşembe

25.01.2018 Genel Gündem

25.01.2018 Perşembe
TÜRKİYE
Obama Bizi Aldattı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski ABD Başkanı Barack Obama'ya Suriye politikasından dolayı sert eleştirilerde bulunarak, "Sayın Obama döneminde bizim bir de Zeytinlik harekâtı vardı. Zeytinlik harekâtında da ne yazık ki Obama bizi aldattı. O harekât Mümbiç'i (Menbiç) teröristlerden temizleme harekâtıydı. Sözünde durmadı" dedi. Erdoğan, 44'üncü Muhtarlar Toplantısı'nda şu mesajları verdi: TÜRK Silahlı Kuwetlerimize ait birlikler ile bölgenin asli sahipleri olan Suriyeli kardeşlerimizden oluşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları, adım adım Afrin'i kontrol altına alıyor. Son birkaç yılda 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silahla donatılan terör örgütünün son mensubu da etkisiz hale getirilene kadar bu operasyon devam edecektir. Bin yıllık komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak bölgeyi tüm terör örgütlerinden arındırmayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Bizim sınır güvenliğimizi sağlama ve yıllardır ülkemizde misafir ettiğimiz kardeşlerimizin geri döneceği emin bir yer haline getirmek gayretlerimizi çarpıtmaya çalışanlar, dört bir koldan saldırmaya başladı. Önce teröristlerin kökünü kurutacağız sonra da orayı yaşanabilir hale getireceğiz. Kimler için? Misafir ettiğimiz 3.5 milyon Suriyeli için. Tekrar onları topraklarına göndereceğiz. DEAŞ bahanesiyle Afrin'i terör koridoruna dahil etmek isteyenler bugün DEAŞ'lılarla birlikte ülkemize karşı açık ve net savaşıyorlar. Bölücü örgüt, güya hapishanelerde tuttuğu DEAŞ'lıları bize karşı beraberce savaşmak üzere salıvermiş. Çünkü bunların birbirinden farkı yok. Aynı senaryoda farklı roller üstlenmiş, aynı amaca hizmet eden terör örgütleridir. Her iki örgütün de ipini elinde tutanlar, işlerine geldiğinde birini, işlerine geldiğinde ötekini öne sürüyor. Rakka'da kuşatılıp kolayca imha edilebilecek olan DEAŞ'lılar kamyonlarla oradan çıkartılarak çeşitli bölgelere dağıtıldı. Bunların bir kısmının da ülkemize yönelik eylemler için rezervde tutulduğunu gayet iyi biliyoruz. Afrin'e yaptığımız operasyon, aynı zamanda işte bu rezervin bir kısmını da ortadan kaldırmaya yöneliktir. Biz bu DEAŞ belasını öyle veya böyle kendimizden uzak tutarız. Bunlar barbar, katil, hırsız, ırz düşmanı. Bunlar bölgemizin maruz kaldığı post modern haçlı seferinin yeni işbirlikçileri. Afrin'de aynı zamanda tüm insanlığın düşmanı bir zihniyetle de mücadele ediyoruz. Biz, 13-15 yaşındaki çocukların, dünyadan haberi olmayan yaşlı kadınların ellerine silah tutuşturarak fotoğraşar yayınlayan bir örgütü tepelemeye çalışıyoruz. Türkiye sadece sınırlarını korumakla ve bin yıllık kardeşlerine gövdesini siper etmekle kalmıyor, aynı zamanda insanlığın onurunu da kurtarıyor. Zeytin Dalı operasyonu ile bölgemiz üzerinde farklı emelleri olan güçlerin, derenin taşıyla derenin kuşunu vurma oyununu bir kez daha bozmuş olduk. Mümbiç'ten başlayarak sınırlarımız boyunca bu oyunu boza boza devam edecek, bölgemizi bu musibetten tamamen temizleyeceğiz.
Hürriyet


214 Hedef Vuruldu 
Başbakan Binali Yıldırım, 'Zeytin Dalı' harekâtıyla ilgili "214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor" dedi. Çankaya Köşkü'nde dün Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldırım özetle şunları söyledi: "Dünyanın neresinde olursa olsun terör, masum ve mazlum insanları gözünü kırpmadan öldüren, istikrarı bozan ve ülkelerin huzuruna kasteden alçak örgütlerdir. Bunların adının ne olduğunun önemi yok, hepsinin hedefi aynıdır. İnsanlara karşı zulmetmek, böylece ülkelerin güvenliğini ve istikrarını zaafa uğratmak. Terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele veriyoruz. En son başlattığımız operasyonun amacı da Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecek, orada yaşayan Kürt, Türkmen, Arap kardeşlerimizin üzerinden zulmü kaldıracak. Afrin bölgesinden ülkemize vaki saldırıların önüne geçecek. Ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği amacıyla bu operasyon başlamıştır. Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bölgenin terörden, PKK, YPG, PYD bunlar hepsi aynı terör örgütü ve DEAŞ'tan tamamen temizleninceye, ülkemize ve bölgede yaşayanlara yönelik hiçbir silahlı tehdidin kalmayacağı anlaşılıncaya kadar bu operasyon sürecek. Planladığı gibi gidiyor, herhangi bir sorunumuz yok. (Kardak krizinin yıldönümü olduğu hatırlatılınca) Kardak'ta yaşanan krizi bugüne taşımak, yeni bir kriz oluşturmak, komşuluğa yakışmaz. Biz, terörle mücadele ile meşgulken, bulanık suda balık avlama hevesine komşularımızın kapılması yakışık almaz, bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer faaliyet olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin."
Hürriyet

CHP'den Irkçı Dil Uyarısı 
CHP, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 'Zeytin Dalı' harekâtı ile birlikte kullanılan dile dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, toplantıda kurmaylarına özellikle sosyal medyada kullanılan "kutuplaştırıcı söylemlerin kınanması" gerektiğini söyledi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan toplantı sonrası şu açıklamayı yaptı: "Bölgedeki terör sadece Ortadoğu'nun meselesi olmanın ötesinde bizim iç sorunumuz haline gelmiş ve bu çerçevede ciddi bir milli güvenlik, sınır güvenliği halini almıştır. Bölgede esaslı bir emperyalist proje hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bölgede oluşturulmak istenen koridor, halkların kardeşliğini baltalayan emperyalist koridordur. Hedef Ortadoğu'yu etnik veya mezhepsel ayrışmalarla çatışma haline sokup güvensiz bölge yaratma ve o bölgeyi kontrol etme planıdır. Bu, Türkiye'nin güvenliğini de tehdit eden projedir. Bir siyasi çözüme odaklanmak zorunludur. Bu süreçten sonra Emevi Camisi'nde namaz kılma sevdasından vazgeçerek terör grupları veya küçük gruplar üzerinden bölge tarifi değil, egemen devletler üzerinden bir bölge tarifi ve okuması yapmanın zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da; dil bölgeyi parçalayan bir dildir. Bölgede halkların kardeşliğinin bağrına saplanan bir hançerdir, çatışmayı tetikleyen bir dildir. Bu bir terörle mücadele eksenidir ve bununla sınırlı kalmalıdır. Herhangi bir şekilde ırkçı bir dile, ırkçı bir söyleme, şoven bir söyleme veya savrulmaya fırsat vermemek zorundayız. Irkçı bir söyleme savrulmak, bizi yeni toplumsal çatışmaların ve huzursuzlukların eşiğine sürükleyebilir. Bu noktada hem siyasi çözüm hem de toplumsal barışı güçlendirecek bir dili geliştirme ihtiyacı var.
Hürriyet

Afrin'den Kilis'teki Camiye Roket: 2 Ölü 
Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden ateşlenen iki roket Kilis'e düştü. Roketlerden biri camiye isabet ederken, 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı. Afrin'den PKK/YPG tarafından ateşlenen ilk roket saat 18.15'te Kilis'in Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan 332 yıllık Çalık Camii'nin kubbesine isabet etti. Roket patlarken, camide büyük hasar oluştu. Akşam namazını kılan cemaatten 8 kişi, camiden çıktıkları sırada yaralandı. Camide can pazarı yaşanırken, olay yerine kısa sürede sağlık ve güvenlik ekipleri sevk edildi. Yaralıların ambulanslarla hastanelere taşındığı sırada, 25 dakika sonra, camiye 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi'ne bir roket daha düştü. Bu saldırıda ise 4'ü çocuk 5 kişi dumandan etkilendi. 5 kişi de hastaneye kaldırıldı. Olay yerinde incelemelerde bulunan Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, "Camideki 15 kadar cemaatimizden 8'i yaralandı. Bunlardan 6'sının durumu iyi. Ağır yaralanan 2 vatandaşımızından birini kaybettik. Allah rahmet eylesin" dedi. Diğer roketin de caminin yakınındaki bir eve düştüğünü anlatan Tekinarslan, burada yaralanan 5 kişinin ise hayati tehlikesinin bulunmadığını vurguladı. Olayla ilgili Kilis Valiliği'nden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Akşam namazını kılmakta olan biri Türk, biri Suriyeli olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetmiştir. 6 vatandaş ise yaralanmıştır. İkinci roketin isabet ettiği konutta ise 5 vatandaş hafif olarak yaralanmıştır" denildi. Saldırının ardından roketlerin ateşlendiği bölge, güvenlik güçlerince tespit edilerek, sınırda konuşlu topçu birlikleri tarafından ateş altına alındı.
Milliyet

47 Hedef Vuruldu 287 Terörist Etkisiz 
Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı harekâtı kapsamında, dün, 47 hedefin 27 uçakla imha edildiğini bildirdi. Açıklamada, dün akşam itibariyle en az 287 teröristin etkisiz hale getirildiğinin tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, harekât bölgesinde şehit olan 2 askerin naaşlarına, çatışmaların devam etmesi ve hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle ulaşılamadığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün akşam yapılan açıklamada, 'Zeytin Dalı Harekatı' bölgesinde 23 Ocak'ta meydana gelen çatışmalarda şehit olan 2 askerin naaşlarına, bölgede çatışmaların devam etmesi ve hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle ulaşılamadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "24 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekatı kapsamında tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 47 hedef, hava kuvvetlerimize ait 27 uçakla 09.00-13.51 saatleri arasında icra edilen hava harekatı neticesinde imha edilmiştir. Harekata katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekat kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre, en az 287 PKK/ KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edildi."
Milliyet

Kalın'dan ABD'ye Çağrı: YPG'ye Verilen Silahları Toplayın 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International'da Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Kalın, Zeytin Dalı Harekâtı'nın doğrudan ABD tarafından desteklenen güçleri ve bölgedeki Amerikan varlığını hedef aldığı iddiasına ilişkin olarak, "PKK hem Avrupa'da hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde terör örgütü olarak kabul ediliyor. Biz böyle bir terör örgütünün sınırlarımızın yanı başında özerklik elde etmesine tahammül edemeyiz" dedi. Türkiye'nin bu süreçte ABD ile sıcak çatışma içerisine girmemek için herhangi bir önlem alıp almadığına yönelik soruya Kalın, şu yanıtı verdi: Amerikalılar Afrin'de değil, Münbiç bölgesinde bulunuyor. Ayrıca operasyonla ilgili müttefiklerimize bilgi verdik. Bu, Afrin veya Suriye Kürtlerine yönelik bir harekat değil. Bu harekat, Kürtleri temsil ettiğini iddia eden bir terör ağına yönelik gerçekleştiriliyor.Ama PKKPYD'nin Marksist Leninist ideolojisini kabul etmeyen binlerce Kürt var. Zaten burada modern tarihin en büyük ironilerinden birini görüyoruz. ABD, Suriye'de müttefiki olarak bir Marksist Leninist örgütü belirlemiş bulunuyor. PYD/YPG/PKK'nın silahlarını Türkiye'ye çevirmemesini sağlamak için ABD'nin yapabileceği bir şey olup olmadığı yönündeki soru üzerine Kalın, şunları söyledi: ABD'nin atması gereken bir somut adım var. O da son 2 yılda PYD/YPG'ye verdiği silahları toplamak. Bu desteğin verilmesi, DEAŞ ile mücadele çerçevesinde makul gösteriliyordu. Şimdi DEAŞ ortadan kaldırıldı. Ancaki yardım bu gruplara gitmeye devam ediyor. Bu silahları bize karşı veya Araplar, Türkmenlere kullanmayacaklarını nasıl biliyorsunuz?
Vatan

Deaş'ın Sözde Sağlık Emiri Tutuklandı 
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin DEAŞ terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin tespiti ve engellenmesine yönelik sürdürdüğü çalışmalarda, Suriye'deki PKK/KCK-PYD/YPG'nin kontrolündeki bölgeden kaçak yollarla Türkiye'ye bir grup DEAŞ örgütü üyelerinin geleceği bilgisine ulaştı. Yapılan takip sonucu Suriye'den kaçak yollarla geçen 12 DEAŞ üyesi ile bu kişilere yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen 2 kişi yakalandı. Gözaltına alınan şüpheliler ile ilgili yapılan araştırmada en dikkat çeken kişinin DEAŞ'ın sözde genel sağlık emiri olduğu belirtilen Irak uyruklu Kefah Basheer Hussain olduğu belirlendi. Ayrıca Hollandalı Xaviera Rose- Claire Swagemakers ile Cezayirli olan ve Hollandada oturduğu belirlenen Mokhtar Mekkaoi'nin de kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan 14 şüpheliden 13'ü tutuklandı. Romotoloji uzmanı olduğunu öne süren Hussain'in ifadesinde Irak'ta 2004 yılında Tevhid ve Cihad grubunun kurucularından olduğunu, ayrıca Irak El Kaide örgütünde faaliyetlerde bulunduğu ve DEAŞ silahlı terör örgütünün kurucuları arasında yer aldığını söylediği öğrenildi. İfadesinde emrinde 6-7 emirin daha bulunduğunu belirten Hussain'in Cumhuriyet Savcısı'na verdiği ifadede, yaklaşık 4 ay önce YPG'nin DEAŞ'tan ateşkes istediği ve Rakka'daki DEAŞ'lıların YPG'lilerin kontrolünde Deyrizor'a gittiklerini söylediği öne sürüldü.
Vatan

DÜNYA
Kimyasal 'Atışma' 
Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PKK'nın kolu YPG'ye yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu ile Rusya'nın himayesinde 29 Ocak'ta Soçi şehrinde toplanması öngörülen "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi" gündemin üst sıralarında yer alırken, Washington ile Moskova arasındaki tansiyon kimyasal silah iddialarından ötürü yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın önceki gün Suriye'nin başkenti Şam'ın hemen dışındaki Doğu Guta bölgesinde Esad rejiminin geçen pazartesi klor gazı ile saldırı düzenlemiş olabileceğine dair sözleri hem Suriye hem de Rus hükümetini kızdırdı. Tillerson, bu saldırıda Moskova'nın da "kurbanların nihai sorumluluğunu taşıdığını" iddia etti. Fransız AFP ajansı da bu saldırıda klor gazı başlıklı roketlerin fırlatılmasının ardından 21 kişinin solunum rahatsızlığı şikâyetleriyle tedavi altına alındığını aktardı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da yanıt olarak, ABD yönetimini Moskova'nın Suriye'deki barış teşebbüslerini kimyasal silah kullanıldığına dair "düzmece, doğrulanmamış raporlarla" engellemeye çalışmakla itham etti. Bir tepki de Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan geldi. Peskov, "Geçmişteki kimyasal silah olaylarının soruşturulmasını fiilen zorlaştıran ABD'lilerin tutumunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Washington, gerçek uluslararası soruşturmaları zora sokma yolunda ilerliyor ve maalesef mesnetsiz olarak 'etiketleme' yapmayı tercih ediyor" ifadelerini kullandı. Rusya'nın BM Temsilcisi Vasiliy Nebenzya da BM Güvenlik Konseyi toplantısında Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için yeni bir uluslararası mekanizma kurulmasını önerdi. Nebenzya, "ABD ve İngiltere, kanıt olmadan Guta'daki kimyasal silah kullanımı iddialarından Suriye hükümetini sorumlu tutuyor. Rusya, Suriye'de kimyasal silah kullananların belirlenmesi için güvenilir kaynaklardan gelen bilgilerle soruşturma yürütecek yeni bir uluslararası mekanizma kurulmasını teklif ediyor" dedi. Washington'ın yanıtı olumsuz oldu.
Hürriyet

AB Bakanı Çelik'ten Alman Siyasilere Tepki 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bazı Alman siyasetçilerin Türkiye'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nı eleştirmesine ilişkin Twitter hesabından tepki gösterdi. Çelik, "Bazı Alman politikacıların, Türkiye'nin Afrin'deki terörle mücadelesini eleştirme biçimleri tüm sınırların aşılması anlamına geliyor" dedi. "Terörizmle mücadelede orantılılık"tan bahsederek Türkiye'nin meşru mücadelesine karşı tavır almanın, terörü himaye etmenin örtülü anlatımı olduğunu belirten Çelik, "Bu kadar meşru bir mücadeleyi en zor şartlarda ve tüm insani hassasiyetleri gözeterek veriyor Türkiye. Terör örgütünün bölge halkına zalimane davranışlarını görmeyenler şimdi bölge halkının insani durumundan bahsediyorlar. Birileri, buralarda yaşayan kardeşlerimiz ölümden kaçarken sınırlarını kapattı, mazlumların hayatlarına duyarsız kaldı, sadece Türkiye bu insanlara kucak açtı. Türkiye insani durumlar karşısında en hassas ülkedir" ifadelerini kullandı. "Bölgedeki Kürt, Türkmen, Arap tüm halkların kardeşçe yaşama iradesinin ve hakkının adıdır 'Zeytin Dalı.' Katliam şebekesi terör örgütlerine terk edilmeyecektir bu insanlar" diyen Çelik, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği için hukuka uygun olarak en yüksek meşruiyetle verdiği mücadelenin aynı zamanda bölge halklarının terör örgütlerine terk edilmeyeceğinin beyanı olduğunun altını çizdi. Çelik, "Bu meşru mücadeleye karşı çıkanlar meşruiyetle bağlarını kopardıklarını ve başka maksatlarla hareket ettiklerini göstermiş oluyorlar" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet

Libya'da Ölü Sayısı 35 
Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde önceki gece düzenlenen iki bombalı saldırıda, son belirlemelere en az 35 kişi hayatını kaybetti. Selmaniş bölgesindeki Biat er- Rıdvan Camisi önünde, cemaatin çıkışı sırasında bombalı araçlarla gerçekleştirilen iki saldırıda yaralıların sayısı ise 73'e yükseldi. Ölü sayısının artmasından endişe edilen saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ve hükümeti saldırıları kınayarak, 3 günlük yas ilan ettiğini duyurdu. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Başkanlık Konseyi başkan yardımcıları Fethi el-Mecezi ile Ali Katrani de, söz konusu saldırıyı terör eylemi olarak niteledi, faillerin ortaya çıkarılması çağrısında bulundu. Saldırı, 2011'de Muammer Kaddafi'nin devrimesinden sonra ülkedeki en büyük terör eylemlerinden biri olarak gösteriliyor.
Milliyet

'Mahkumları Rehin Alırız' 
Fransa'da 3 meslektaşlarının bıçakla yaralanmasının ardından tehlikeli tutuklulara karşı daha sıkı güvenlik önlemleri alınması talebiyle greve giden gardiyanlar, Adalet Bakanlığı'yla yürüttükleri pazarlıkların sonuçsuz kalmasının ardından radikal bir yönteme başvuracaklarını açıkladı. Ülke genelinde 100'e yakın cezaevinin önünde gösteri düzenleyen gardiyanlar, talepleri karşılanmadığı takdirde, mahkumların duruşmalara katılmasına engel olacakları tehdidinde bulundular. Mahkemeye gitmesine izin verilmeyen mahkumlar arasında, Paris'teki terör saldırılarını düzenleyen DEAŞ militanlarını saklamakla suçlanan Cevar Bendaoud da bulunuyor. Gösteriler, terör örgütü El Kaide üyesi Christian Ganczarski'nin 11 Ocak'ta 3 gardiyanı bıçakla yaralamasının ardından patlak vermişti.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7481-3,7494
Euro: Euro 4,6474-4,6508
Sterlin: 5,3324-5,3366
Gram Altın: 163,4397-163,5208

Torba Dolusu Teşvik 
Türkiye ekonomisi 2017'inin üçüncü üç ayında yüzde 11.1 büyüyerek dünya rekoru kırdı. Büyümenin sürdürülebilir olması için yatırım, üretim ve ihracata dayalı gerçekleşmesi önemli. Yatırımı artırabilmek için arazi, vergi muafiyeti ve yatırım maliyetine katkı gibi destek sağlayan hükümet, yeni yatırım ve istihdam teşvikleri vermeye hazırlanıyor. Bu konuda dün açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Desteklerle ilgili yeni torba yasa tasarısı üzerinde çalışıyoruz. Haftaya Bakanlar Kurulumuz da uygun görürse, bunu Meclis'e göndererek hayata geçireceğiz" dedi. Ağbal, 2018 ve 2019'da teşvik belgeli olmasa dahi yatırıma ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge) merkezine, makine teçhizat alımlarına KDV istisnası getireceklerini söyledi. 2017'de başlayan istihdam seferberliğinin, 2020'ye kadar süreceğini belirten Ağbal, bununla ilgili düzenlemenin de 'torba'da olacağını söyledi. Sosyal güvenlik primlerinin, gelir ve damga vergisinin devlet tarafından karşılanacağını kaydeden Ağbal, özellikle imalat sanayi ve bilişime daha yüksek istihdam teşvikleri vereceklerini açıkladı. Asgari ücret, Ekim ayında bir üst vergi dilimine girdiği için düşüyordu. Aradaki fark ise Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ödemesiyle kapatılıyordu. Asgari ücreti düşürmemesi için kalıcı düzenleme yapacaklarını söyleyen Ağbal, "İki yıldır bu konuda geçici düzenleme yapıyoruz. Artık asgari ücret, yılbaşında açıklanan tutarın altına inmeyecek" dedi.
Posta

Yeni Anneye En Az 5500 TL 
Devlet anne olanlara maddi destek sağlıyor. Çocuk sahibi olan kadınlar devletten 3 farklı ödeme alıyor. 2 ödemeden, çalışsın çalışmasın tüm anneler yararlanabiliyor. Doğum yardımı ile anneye ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 lira veriliyor. İkinci ödeme ise doğum yapan kadına süt ve emzirme parası olarak ödeniyor. Doğum parasını almak için kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl süt parası yeniden belirleniyor. Bu yıl süt parasının tutarı 133 liradan 149 liraya çıktı. Çalışan anneler, doğum izninde çalışmadıkları dönemin parasını işgöremezlik ödeneği altında devletten alıyor. Bu ödeme de en az 4 bin 424 liradan 5 bin 50 liraya çıktı. İlk çocuğunu dünyaya getiren asgari ücretli bir anne; 300 lira çocuk parası, 149 lira süt parası ve 5 bin 50 lira da işgörmezlik ödeneği olmak üzere toplamda 5 bin 500 lira tutarında ödemeden yararlanıyor.
Posta

İşverenlerden Lokavt Kararı 
Metal sektöründe toplu sözleşme sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanması ve işçi sendikalarının grev kararı almasının ardından, işverenlerden lokavt hamlesi geldi. Tofaş, Ford Otosan lokavta gideceğini açıkladı. Peş peşe diğer firmalardan da benzer kararlar gelirken Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamalarda toplu sözleşmelerde işveren tarafını temsil eden MESS'in lokavt kararı aldığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği belirtildi. Toplu iş sözleşmesi sırasında uyuşmazlık çıkması ve işçi sendikası tarafından grev kararı alınması durumunda yasa hükümlerine uygun olarak işveren lokavt kararı alabiliyor. Lokavtta greve çıkan işçiler topluca işten uzaklaştırılıyor ve bu sırada işçilerin iş sözleşmeleri askıda kalıyor. Sendikalar 2 Şubat'ta greve çıkma kararı almıştı.
Hürriyet

'AB İle İlişkiler Dipten Döndü' 
Davos'ta bu yıl 48'incisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katılan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesiyle ilgili olarak, orta vadede iyimser olduğunu, kısa vadede ise Avrupa'nın rasyonel davranmadığını söyledi. Mehmet Şimşek, dün katıldığı BloombergHT'nin canlı yayınında Gümrük Birliği'nin orta vadede genişletilmesinin Türkiye'nin de menfaatine olduğunu kaydetti. Şimşek, "AB ile ilişkiler dipten döndü diyebilir miyiz?" sorusuna, "Döndü" yanıtını verdi. Türkiye'nin bazı ülkelerle olan siyasi gerilimlerinin araya girdiğine değinen Şimşek, şöyle devam etti: "Bu konuda birtakım iyileşmeler var. Almanya ile iyi bir diyalog içerisindeyiz. Hollanda ve Avusturya ile de umarım pozitif bir trende girer. Çünkü hiç kimseyle bu anlamda sorun yaşamak istemiyoruz." Başbakan Yardımcısı Şimşek, Davos'ta yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nın gündeme gelmediğini söyledi. Şimşek, Davos'ta görüştüğü bütün yatırımcılara yeni teşvik sistemini anlattığını belirterek, "Yatırımcıları çok ilgili buldum. Zaten yatırım yapıyorlar ama muhtemelen yatırımlarını daha güçlü bir şekilde artıracaklar" diye konuştu.
Milliyet

Dünya Turizm Sektörü Emıtt'te Buluşuyor 
Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı bugün başladı. Büyük bir açılış etkinliğiyle başlayan fuar, her yıl olduğu gibi yine turizm sektörünün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturuyor. Bu yıl yine yoğun ilgiye sahne olan fuar, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında gezilebilecek. EMITT şimdiye kadar başta Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere 106 ülkeden 2 bin 686 davetli tur operatöründen rekor sayıda başvuru aldı. 22'inci kez kapılarını açan EMITT, fuar katılımcılarına ve ülke turizmine katkı sağlayacak 600 davetli tur operatörünün başvurusunu onayladı. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları'nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB'in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin iş ortaklığında düzenlenen EMITT'i bu yıl 50 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. EMITT bugün ve yarın turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatil tüketicilerine yönelik olacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda 'erken rezervasyon' kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabilecek.
Milliyet

Karttan Alışveriş Tutarı Nakit Çekimi Geçti 
2017'de kartla yapılan ödemeler 2016'ya göre yüzde 15 artarak 677 milyar liraya ulaştı. Kredi kartı sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 6 artarak 62.4 milyona çıkarken bireysel kredi kartı sahibi kişi sayısı da 24.5 milyona yükseldi. 2016'da 117 milyon olan banka kartı adedi yüzde 12 artışla 131.6 milyona çıktı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kredi kartı ile ödemelerin 2017'de yüzde 13 büyüyerek 606 milyar liraya, banka kartı ile ödemelerin de yüzde 41 artışla 71 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Canko, şöyle devam etti: "Geçen yıl banka kartıyla ödemeler, ilk defa banka kartıyla nakit çekim işlemlerini geçti. Türkiye'nin 2023 yılında nakitsiz ödemeler toplumu olma hedefinde tempoyu artırdığını görüyoruz. Bugün her 3 kartlı ödemeden biri banka kartıyla yapılırken, banka kartıyla yapılan alışveriş oranı banka kartıyla yapılan nakit çekim oranını geride bıraktı. 2017'de banka kartıyla yapılan alışveriş oranı yüzde 53'e çıkarken banka kartıyla yapılan nakit çekim oranı da yüzde 47 seviyesine geriledi. Online ödemeler de son 5 yılın en büyük büyümesini göstererek 99.1 milyar liraya ulaştı."
Vatan

Borsa Da Düğüne Gitti 
Herkes hafta başlarken, Borsa İstanbul'un Afrin'e yönelik harekattan olumsuz etkilenebileceğini, satışların artabileceğini düşünüyordu. Borsa bırakın değer kaybetmeyi, tam tersine tarihi zirveye çıkarak herkese nazire yaptı. BIST endeksi önceki gün 118 bin 400 puan ile kırdığı rekoru dün daha da geliştirdi yüzde 1.05 primle 119 bin 648 puana çıkarak 120 bin psikolojik sınırına dayandı. Tüm dünyada risk alma iştahının azalmaması, doların değer kaybı ve hisse bazındaki hikayeler dün Borsa'nın fitilini ateşledi. Bankacılık sektörünün fiyat kazanç oranının düşük kaldığına yönelik peş peşe gelen raporlar önce bankacılık sektöründe topyekün bir alım furyası getirdi. Garanti Bankası yüzde 4.68 primle günü kapattı. ABD'deki davanın gölgesindeki Halkbank da yüzde 1.39 değer kazandı. Aselsan'da ikincil halka arzın mümkün olmayabileceği, yabancıların bu arza yeterli ilgiyi göstermeyebileceği notu bile risk iştahı yüksek piyasada olumlu bir gelişme olarak algılandı. Bardağın boş tarafındaki 'İkincil halka arza talep yok' gerçeği değil, 'Aselsan'da piyasaya daha fazla hisse gelmeyecek. Mevcut hisselerin üzerindeki satış baskısı kalkacak' yorumu itibar gördü ve Aselsan uzun bir aradan sonra BIST'ın yine lokomotifi oldu.
Vatan

SPOR 

Love Beşiktaş'ta 
Beşiktaş, Cenk Tosun'un satılması, Mustafa Pektemek ile Negredo'nun bekleneni verememesi üzerine, Aytemiz Alanyaspor yönetimine "Bırakın gideyim" diye rest çeken Vagner Love'nin transferini gerçekleştirdi. Siyah-Beyazlılar Brezilyalı yıldızın bonservisine 3.5 milyon euro verecek. Ayrıca, Mitrovic de sezon sonuna kadar kiralık olarak Aytemiz Alanyaspor'a verilecek. İlk yarının bitmesiyle birlikte Aytemiz Alanyaspor yönetimine başvurarak, "Bundan sonraki kariyerime Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak bir takımda devam etmek istiyorum. Beşiktaş'ın teklifi çok cazip. Bu nedenle bana anlayış gösterin ve bırakın. Zira ikinci yarıda size faydalı olacağımı zannetmiyorum" demişti. Bu sözler ve Beşiktaş'ın teklifi üzerine toplanan Alanya yönetimi transfere onay verdi. Beşiktaş'ın Brezilyalı golcüyle yıllık 2,2 milyon euro garanti para ve ayrıca maç başı para karşılığı anlaştığı öğrenildi. Vagner Love'nin bugün İstanbul'da sağlık kontrolünden geçerek 2.5 yıllık imza atması bekleniyor. Teknik direktör Şenol Güneş'in Love'yi hafta sonu oynanacak Kasımpaşa maçının kadrosuna almayı düşündüğü de ifade edildi
Posta

Haydi Hayırlısı 
UEFA Uluslar Ligi grupları belirlendi, B Ligi 2. grupta yer alan Türkiye'nin rakipleri Rusya ve İsveç oldu. İsviçre'nin Lozan kentindeki kura çekimine katılan Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, "Zor rakiplerle eşleştik ancak grubu lider bitireceğiz" dedi. UEFA'nın, hazırlık maçlarının yerini alması ve elemeleri geçemeyen takımların da Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılabilmesi amacıyla düzenlediği organizasyon, eylül ayında başlayacak. Takımlar deplasmanda ve evinde olmak üzere maçlara çıkacak. 24 ülkenin mücadele edeceği 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) finallerine kalacak son 4 takım, Uluslar Ligi'nden çıkacak. B, C ve D liglerinde gruplarını lider tamamlayan ekipler, sonraki turnuvada bir üst ligde mücadele edecek. A, B ve C liglerinde gruplarını son sırada bitiren takımlar ise alt lige düşecek. A Grubu liderleri dörtlü finalde şampiyonluk için karşılaşacak. A Ligi'ndeki 12 takım arasında gruplarını ilk sırada tamamlayanlar, UEFA Uluslar Ligi'nin şampiyonunu belirlemek için 5-9 Haziran 2019'daki dörtlü finalde mücadele edecek. A, B, C ve D liglerinde gruplarını lider bitiren takımlar dörtlü final oynayacak. Liderler, EURO 2020'ye elemeler sonucu katılım hakkı kazanmışsa söz konusu ligde onlardan sonra en yüksek puana sahip takımlar, dörtlü finale kalacak. Dörtlü finalleri kazanan 4 takım, EURO 2020'ye katılım hakkı elde edecek.
Posta

Finans Haftası! 
Galatasaray'da Dursun Özbek ile Mustafa Cengiz arasındaki devir teslim töreni dün yapıldı. Eski ve yeni yöneticilerin bir araya geldiği toplantıda, iki başkan "Bu sene şampiyonluk kupasını inşallah birlikte kaldıracağız" diyerek inançlarını dile getirdi. Bayrak yarışında bu bayrağı teslim aldıklarını ifade eden Cengiz, "Kayseri'de havaalanında taraftarımızın başlattığı 'YellowFriday' hareketi, 24 saattir sosyal medyada Trend Topic haline geldi. Sosyal mecralar tarihinde görülmedik bir aksiyon var. Bu inanın göz yaşartıcı. Böyle bir taraftara layık olabilmek çok zor. Yaratılan sinerji dev bir sinerji. Laşa olmadığını gösterdi. GSStore'lara lütfen ne bulurlarsa alsınlar. Özellikle mali açıdan düzelmemiz için kişilere bağlı kalmadan, Dursun Özbek'in vereceği ya da Mustafa Cengiz'in vereceği nakit akışına bağlı olmadan, oligarka teslim olmadan, 30 milyon diye varsaydığımız insanların sahiplenmesiyle bunun ete kemiğe bürünmesini istiyoruz" diye konuştu. Mustafa Cengiz şöyle devam etti: "Bu et kemiğin aracısı finans kurumları. Para şu anda bizde yok. Hangi banka, hangi finans kurumu bize 10 gün içinde ciddi bir destek verirse, uzun vadeli ve kabul edilebilir faizler içinde destek verirse ben o kurumun adını 30 milyona yayacağım. O banka 100 milyon TL ile yapamayacağı reklamı yapmış olacak. Biz moralle ve potansiyelle varız. Camianın ruhunu finans kurumları lütfen görsün. Sakın yanlış anlaşılmasın ama Galatasaray'da gelecek başkanların uzman insan olmasını, sadece cebinde parası olan insanlar olmasını istemiyorsanız Galatasaray'ı ete kemiğe büründürün. Önümüzdeki hafta, 10 gün, finans haftası... Sevgili bankalarımızın ve finans kurumlarımızın ne olduğunu göreceğiz. Kim ki bize el verirse biz ona müthiş eller veririz..."
Milliyet

Janssen 1 Ay Daha Yok 
F.Bahçe'de Vincent Janssen şoku yaşanıyor. 8 Aralık 2017'de oynanan Bursaspor karşılaşmasının ilk yarısında sakatlanıp saha kenarına gelen Hollandalı futbolcunun yoğun tedaviyle 2-3 haftada yeşil sahalara dönmesi beklense de işler yolunda gitmedi. Ağrıları bir türlü dinmeyen, Antalya'da yapılan devre arası kampında da takımdan ayrı kalan genç golcünün en az 1 ay daha maç oynayacak duruma gelemeyeceği öğrenildi. Sarı-Lacivertli kulübün sağlık heyeti, oyuncunun sağlık durumunu her gün kontrol ediyor. Çalışmalarını takımdan ayrı şekilde sürdüren 23 yaşındaki santrforun şubat ayının son haftasında Vodafone Park'ta oynanacak kritik Beşiktaş derbisine yetiştirilmeye çalışıldığı belirtildi. ÖNGÖRÜLENDEN çok daha fazla maç kaçıran Hollandalı'nın sakatlığının bu denli ciddi olması, teknik direktör Aykut Kocaman'ın da hesaplarını bozdu. Robin van Persie'nin de eski takımı Feyenoord'a dönmüş olması sebebiyle elinde sadece Roberto Soldado ve Fernandao kalan deneyimli hoca, bu 1 aylık sürede söz konusu ikiliyi en ekonomik şekilde kullanmaya çalışacak. Fernandao ve Soldado'yu dönüşümlü şekilde oynatmanın hesapları yapılırken Ziraat Türkiye Kupası'ndaki karşılaşmalarda Fernandao, lig mücadelelerinde ise ağırlıklı olarak Soldado'nun oynaması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi sarı-lacivertlilerde son olarak hücum yükünü sırlayan Giuliano da sakatlanmış, Brezilyalı'nın 2-3 hafta oynayamayacağı açıklanmıştı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme