26 Ocak 2018 Cuma

26.01.2018 Genel Gündem

26.01.2018 Cuma
TÜRKİYE 
Başkomutan Sınırda 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte dün akşam Ankara'dan Zeytin Dalı harekâtının sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu'nun Hatay'daki Harekât Merkezi'ni ziyaret etti. Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de refakat etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve diğer yetkililerden harekâtın sevk ve idaresi hakkında bilgi aldı. Harekât Merkezi'ndeki askerlere seslenen Erdoğan, ulusal güvenliği sağlamak için Afrin'de gerçekleştirilen operasyonun, bölgeyi terör unsurlarından temizlemeyi amaçladığını belirterek "Sizler, şu anda attığınız adımla, atacağımız adımlarla gerçekten milletimiz için adeta yeniden bir tarih inşa ediyorsunuz" dedi. Toplantıda video konferans aracılığıyla Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Eskişehir Muharebe Üs Komutanlığı'ndaki harekât merkezleriyle canlı bağlantılar gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadığını belirterek, Afrin'in terör unsurlarından temizlenmesinin akabinde asli sakinlerine teslim edileceğini söyledi
Hürriyet


Yeni Hedef Bafelyun 
Zeytin Dalı harekâtı 6'ncı gününü geride bırakırken askeri yetkililer, Burseya Dağı'ndan sonraki hedefin, Türkiye'ye yönelik roket ve havan saldırılarının yapıldığı Bafelyun Tepesi olduğunu söyledi. Kilis'teki yerleşim alanlarını menzilinde bulundurduğu ve Afrin'e ulaşım noktasında kilit konumda olduğu için öncelik verilen Burseya Dağı'nda, pazartesi ve salı günü şiddetli çatışmalar oldu. Dağın daha önce terör örgütü PYD/PKK denetiminde olan bazı bölgeleri ÖSO'nun kontrolüne geçerken, ilerleyiş yağış, sis ve çamur nedeniyle zorlaştı. Dağda mevcut pozisyonlarını koruyan birliklerin yanı sıra zaman zaman yapılan saldırılara da anında Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar ile karşılık veriliyor. Burseya Dağı'nın teröristlerden arındırılmasının ardından yeni adresin Kilis'i hedef alan saldırıların yapıldığı Bafelyun Tepesi olduğu belirtildi. Askeri yetkililer, saldırıların yapıldığı bölgedeki terör hedeşerinin savaş uçakları ve obüslerle vurulduğunu ancak tamamen teröristlerden arındırılması için Burseya'nın ardından Bafelyun Tepesi'ne yöneleceklerini kaydetti. Burseya Dağı ve Bafelyun Tepesi'nin ardından planlamada Afrin ile Azez arasında bulunan Marin, Kastel Cindo, Maranez, Minnag ve Tel Rıfat bölgeleri ile çevresindeki köylerin temizlenmesi var. TSK'dan dün yapılan açıklamada en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ teröristin etkisiz hale getirildiği, hava harekâtı ile terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 6 hedefin imha edildiği belirtildi.
Hürriyet

ABD Adına Küçük Düşürücü 
Başbakan Binali Yıldırım, Ortak Ödeme Platformu'nun imza töreninde yaptığı konuşmada 'Zeytin Dalı' harekâtına değinirken bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Yıldırım özetle şunları söyledi: "Kilis'te akşam namazında operasyondaki askerlerimize duasını yaparken, bu alçaklar roket atarak, ibadet halindeyken, iki vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep oldular. Onlarca yaralı vatandaşımız var. Hemen arkasından gereken karşılık verildi ve bu alçakların bütün mevzileri yerle bir edildi. Dünyaya şunu anlatıyoruz; bakın camide toplanmış dua eden insanlardan ne istiyorsunuz alçaklar. Yüreğiniz yetiyorsa, Mehmetçiğin önüne çıkın, onunla karşılaşın. Yapamazlar. Bunların işi gücü alçaklık. Nerede savunmasız, sivil bir insan varsa ona zulmederler onun hayatına kastederler. Biz durup dururken bu operasyonu başlatmadık. Güney hudutlarımızda oluşturulmaya çalışılan bir şer kuşağını, bir terör oluşumunu, sözde devlet oluşumunu yok etmek için bu operasyonu yapıyoruz. Bu haklı ve meşru bir operasyondur. Onun için dünya da bu konuda Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını teslim etmektedir. Adlarını ister YPG ister PYD koysunlar, biz onları biliriz. Hangi kılığa girerse girsinler, biz onları kırk yıldır biliriz. Müttefik dediğimiz NATO'da bölgede yıllarca beraber çalıştığımız bir ülke, artık terör örgütlerine sarılmış vaziyette. Çok acı ve vahim durumdur. ABD gibi bir ülkenin terör örgütleriyle iş tutması, bölgede planladığı çalışmaları terör örgütüyle yapması hakikaten ABD adına küçük düşürücü bir iştir. Yıllarca Türkiye ile birlikte çalışmış bir ülkenin, NATO sınırlarını korumak gerekirken NATO sınırlarını hedef alan silahlı oluşumlara örtülü, açık destek vermesi akla ziyan bir iştir. Asla kabul edilemez. Biz güney hududumuz boyunca 1350 kilometre boyunca hiçbir terör oluşumuna izin vermeyeceğiz. İster Fırat'ın doğusu, ister Fırat'ın batısı olsun. Ülkemizin geleceğine, bölgenin yeni kaoslara, yeni sorunlara itilmesine asla rıza göstermeyiz."
Hürriyet

'Önce Güveni Tesis Etmemiz Lazım' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ABD'nin güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Çavuşoğlu "ABD ile güvenli bölge veya ciddi bir konuyu bırakın kabul etmeyi, görüşebilmemiz için önce güveni tesis etmemiz lazım. Güveni tesis edebilmemiz için ABD'den somut adımlar görmemiz gerektiğini de söyledik. Yani öyle bir teklif geldi, hemen öyle kabul et olmaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump görüşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Sanırım açıklama görüşme yapılmadan önce ABD tarafından hazırlanmış. Dolayısıyla tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Onların değişik mazeretleri olabilir. Sayın Trump, Davos Zirvesi'ne katılmak için İsviçre'de. Dolayısıyla zaten görüşmeden kısa bir süre sonra bu açıklamayı yaptılar. Ama önceden hazırlandığı ve görüşülmeyen konuları bile görüşülmüş gibi veya o tonda, konuşulmayan şeyleri konuşulmuş gibi hazırlanmış bir açıklama oldu. Gerçeği yansıtmıyor."
Milliyet

Divan Başkanlığına Büyükerşen Önerilecek 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, "36. Olağan Kurultayımızın divan başkanlığı için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen'i önereceğiz" dedi. Bingöl, dün parti genel merkezinde kurultay sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de yaklaşık 50 bin mahalle ve köy muhtarlığının olduğunu, 30 binin üzerinde mahallede sandık koyarak, mahalle delegesi seçimini yaptıklarını ifade eden Bingöl, geri kalan 20 bin civarındaki yerde de delege sayısının az olması nedeniyle, sandık konulmadan uzlaşıyla delegelerin belirlendiğini kaydetti. Mahallelerden sonra ilçe kongrelerinde de demokrasi örneği verildiğini belirten Bingöl, 80 ilde düzenlenen kongrelerde 5 kadının il başkanı seçildiğini, üye ve delege profilinin gençleştiğini kaydetti. Daha önceki kurultaylarında Altan Öymen ve Murat Karayalçın'ın divan başkanlığı yaptığını anımsatan Bingöl, "Bizim isteğimiz önceki genel başkanlarımızdan Sayın Hikmet Çetin'in bu kurultayda divan başkanlığı yapmasıydı ama tüzüğümüzde kurultay divan başkanlarının, kurultay delegesi olma zorunluluğu bulunması nedeniyle Çetin'le bu divan başkanlığını gerçekleştiremedik. 36. Olağan Kurultayımızın divan başkanlığı için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen'i önereceğiz" dedi. "Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, Almanya'da ziyaretine gelen Kılıçdaroğlu ile bilerek görüşmediği" iddialarının sorulduğu Bingöl, "Doktorları son derece dikkatli ve tıbbın gereği neyse onu yapıyorlar. Sayın Baykal'ın sağlığı bizim için çok önemli. Doktorlar sadece Genel Başkanımıza yönelik değil, hiçbir şekilde bir görüşme yaptırmıyorlar. Biz hem doktorlarından bilgi aldık hem ailesiyle görüştük. Onun ötesinde söylenenler sadece dedikodudan ibaret" dedi.
Milliyet

Görüşme Banttan Yayınlansın! 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "ABD'nin teröre karşı çok açık ve net tavır takınmasını istiyoruz. Teröre karşı ortak mücadele etmek gerekiyor. Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadeleye herkesin destek vermesi gerekir" dedi. Kılıçdaroğlu, beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu'nu ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaoğlu Afrin harekatıyla ilgili şunları söyledi: Sınırlarımızda asla ve asla terör örgütlerinin yuvalanmasını istemiyoruz. Hiçbir devlet istemez. Biz, demokrasiyi, insan haklarını savunuyoruz ama bu şu anlama gelmemeli, 'Efendim işte demokrasiyi savunduk, bizim sınırlarımıza terör unsurları gelsin konuşlansınlar.' Hayır, asla izin vermeyiz, doğru bulmayız." Ordumuz bu konuda gerçekten de güzel bir mücadele veriyor. Terörden en çok zararı 30-35 yıldır Türkiye gördü. Terörle mücadele etmek sadece Türkiye'nin değil, insanlığın ortak görevi," Kılıçdaroğlu "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, karşılıklı birbirini tekzip eden açıklamalar geldi. Operasyonun devam ettiği bu süreçte neler söylersiniz?" sorusu üzerine şöyle konuştu: En iyisi konuşmaları bant olarak yayınlasınlar, böylece bütün gerçekler ortaya çıkmış olsun. Biz, Türkiye'nin yaptığı açıklamaları değerli buluyoruz. ABD'nin teröre karşı çok açık ve net tavır takınmasını istiyoruz. Terör, bölgede büyük sorunlar yaratıyor. Sadece Türkiye açısından değil, Suriye, Irak, Fransa, İngiltere, ABD açısından da terör her zaman sorun yaratmıştır. Dolayısıyla teröre karşı ortak mücadele etmek gerekiyor.
Vatan

Tek Dileği Şehit Olmaktı... 
Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mevzilerinden ateşlenen roketin isabet ettiği Kilis'teki tarihi Çalık Camisi'nde namaz sırasında hayatlarını kaybeden Suriye uyruklu 27 yaşındaki Tarık Tabbak ve 72 yaşındaki terzi Muzaffer Aydemir son yolculuklarına birlikte uğurlandı. Aydemir ve Tabbak için Hacı Cümbüş Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törene Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Belediye Başkanı Hasan Kara, Garnizon Komutanı Albay Hakan Başaklıgil ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türk bayraklı ile bezeli şehit tabutları önünde yakınları gözyaşlarını tutamadı. Öğle namazının ardından şehitlerin cenaze namazlarını İl Müftüsü Mahmut Karatepe kıldırdı. Namazın ardından kısa bir konuşma yapan Müftü Karatepe, cemaatten şehitler için helallik aldı. Hain terör saldırısı sonucu şehit olan Terzi Muzaffer Aydemir ve Suriyeli Tarık Tabbak'ın tabutları yakınları ve vatandaşlar tarafından omuzlarla alınıp cenaze arabalarına götürülürken, cemaat tarafından tekbir ve salavatlar okundu. Şehitlerin cenazeleri uzun bir kortej eşliğinde Kilis Asri Mezarlığı'na götürülerek, burada dualarla toprağa verildi.
Vatan

DÜNYA 
Çipras Davos'ta Türkiye'yi Suçladı 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamındaki bir panelde konuştu. Çipras, 2015 yılının başında iktidara geldiğinde Yunanistan'ın sadece en kötü ekonomik kriz ve mülteci kriziyle değil, aynı zamanda "Ege'de tahmin edilemeyen askeri hamleler yapan agresif bir komşuyla" uğraşmak zorunda kaldığını söyledi. Çipras, Avrupalı ortaklarının bunun zorluklarını her zaman anlayamadıklarını belirtti. Atina Haber Ajansı'nın (ANA) aktardığına göre, Çipras Akdeniz'in istikrarı ve göç krizi konusu konuşulduğu sırada, "Lüksemburg ya da Hollanda gibi ülkelerde yaşayanlar için agresif olmak kolay çünkü komşuları Belçika ya da Lüksemburg; Türkiye değil. Ancak bizim için hiç kolay değil" dedi. Çipras, Türkiye'nin Ege'deki askeri faaliyetlerinin de saldırgan olduğunu öne sürdü. Başbakan olduktan sonra 8 ay içinde 4 kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü kaydeden Çipras, "Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşma, çok zor, ancak aynı zamanda çok da zorunlu bir anlaşma. Bu anlaşma hem göçmen akınlarını hem de Ege'de ölen insan sayısını azaltıyor" diye konuştu. Türkiye'nin göç anlaşması konusundaki görüşünü istediği zaman değiştirebileceğinin belirtilmesi üzerine Çipras, "Aynı zamanda Türkiye'nin agresif davranışı hakkında ne yapacağımız konusunda da karar vermeliyiz" dedi.
Hürriyet

Rusya'dan ABD'ye Karşı Atak... 
Türkiye'nin yürüttüğü "Zeytin Dalı Harekatı"na yönelik açıklamalar yapan ve Rusya'nın ABD ile arasını açmaya çalıştığı"nı savunan Washington yönetimine, Moskova'dan farklı bir yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Suriye'yi bölmeye yönelik bir strateji benimsediğini savunarak, "ABD askeri varlığının, Suriye'de sınırsız bir süre kalmasına yönelik planlar, uluslararası hukukla çelişmektedir" dedi. Zaharova, Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin, Suriye'nin kuzeyinde "sınır gücü" kurulmasına yönelik çabalarını eleştirdi. Suriye'yi, farklı kuvvetlerin birbirleriyle çatışacakları bir arenaya çevirmenin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Zaharova, "ABD, Suriye'yi bölmeye yönelik bir strateji benimsiyor. Egemen bir ülke olan Suriye'deki askeri varlıklarının sınırsız bir süre kalmasına yönelik planlar, uluslararası hukukla çelişmektedir" diye konuştu. Suriye'nin kuzeyinde "sınır gücü" kurulmasına ilişkin çabaları da ülkeyi bölmeye yönelik adımlar olarak değerlendiren Zaharova, "Washington'un bölgedeki Suriyeli Kürtlere, Türkmenlere, Araplara, Çerkezlere ve Asurlulara bunu isteyip istemediklerini sorduklarından emin değiliz" ifadesini kullandı. Zaharova, Kürtlerin Suriye'deki rolüne ilişkin bir soru üzerine de "Kürt faktörü, Batılı partnerlerimiz tarafından da dahil olmak üzere, yıllardan beri kullanılıyor. Fakat bu Kürtlerin yararına olacak şekilde yapılmıyor. Benim izlenimime göre, Kürt halkı ancak uygun ve gerek
Milliyet

Kuzey Kore'den Birleşme Çağrısı 
Pyongyang'dan "hem yurtdışı hem de Güney ve Kuzey Kore'de yaşayan Koreliler"e yönelik alışılmadık bir çağrı geldi. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da yer alan açıklamada, diğer ülkelerin yardımı olmadan "bağımsız bir birleşme için atılım" çağrısı yapıldı. Sputnik'in haberine göre, yayınlanan mesajda, tüm Koreliler'in "karşılıklı anlaşmazlıkları ve güvensizliği ortadan kaldırmak için geniş çaplı olarak, Kuzey ve Güney Kore arasındaki iletişimi, seyahati, iş birliğini ve alışverişi teşvik etmesi gerektiği" vurgulanarak "Kore Yarımadası'nda barışçı bir iklim yaratmak ve akutlaşmış askeri gerginliği etkisiz hale getirmek için enerjik bir hamle başlatalım" denildi. Açıklamada, "Hızlıca Kuzey ve Güney arasındaki ilişkileri geliştirelim ve güçlü, bolluk içinde ve birleşmiş bir ulusun güzel geleceği için geniş bir yol açalım." ifadesi yer aldı. Bununla birlikte mesajda üçüncü ülkelerin bu sürece müdahil olmamaları yönünde uyarıda bulunuldu. Öte yandan Kuzey Koreli 12 kadın buz hokeyi oyuncusu, Güney Kore'de iki hafta sonra başlayacak PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda iki ülkenin kuracağı ortak takımda yer almak üzere Güney'e girdi. İki ülke arasındaki sınırdan karayoluyla ülkeye giren Kuzey Koreli sporcuların Güney Kore takımıyla antrenmanlara başlayacağı bildirildi.
Milliyet

Putin'den Cami Ziyareti 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu'na bağlı Başkortostan (Başkurdistan) Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da, tarihi 1830 yılına uzanan Tukayev Camisi'ni ziyaret etti. Önce Rusya Müslümanları Merkez Dini Yönetimi Başmüftüsü Talgat Tacuddin'i makamında ziyaret eden Putin, daha sonra birlikte tarihi camiyi gezdi. Putin'e gezisinde Başkortostan Cumhuriyeti Başkanı Rüstem Hamitov ve Putin'in Privoljye Federal Bölge Temsilcisi Mihail Babiç de eşlik etti. Başmüftü Tacuddin Putin'e caminin tarihçesini ve bugün içinde bulunduğu medresenin faaliyetlerini anlattı. 1830 yılında inşa edilen ve halk arasında Tukayev Camisi olarak bilinen 'Ufa Merkez Camisi'nin bulunduğu yerleşkede, 1960-1992 yıllarında faaliyet gösteren medrese, günümüzde Rusya İslam Üniversitesi olarak hizmet veriyor.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7520-3,7534
Euro: Euro 4,6594-4,6620
Sterlin: 5,3182-5,3220
Gram Altın: 162,9959-163,1405

Milli Kart Geliyor 
'Milli Kart' dönemi başlıyor. Dünyada 3-4 ülkede olan 'ortak ödeme' uygulaması, 'Türkiye Kart' adıyla hayata geçiriliyor. Bu kart, hem kredi kartı hem nakit işlemlerde kullanılabileceği gibi metrodan müzeye ve taksiden uçağa kadar Türkiye'nin tamamında geçerli olacak. Bankacılık, haberleşme, ulaşım ve finans şirketleri bir araya gelerek, 'Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nu oluşturdu. Ankara'da dün 'Türkiye Ortak Ödeme Platformu' imza töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Belbim şirketi bir araya geldi. Platforma üye bu 6 şirket aracılığıyla, Türkiye genelinde ortak ödeme sistemine geçiyoruz. Ekonomide kayıt sistemi daha da güçlenecek" dedi. Yıldırım, şunları söyledi: "Şu anda nüfusumuzun yüzde 40'ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede alacak çok yolunuz vardır. Perakende harcamaların yüzde 60'ı da hâlâ nakit, cepteki para ile yapılıyor. İşte bu ortak platform, vatandaşa alın teri, emeği olan parasını güvenle kullanma imkanı getiriyor. Bu işleri komisyon olmadan yapacaksınız." Platformun; para transferi ve ödeme imkanlarını daha da kolaylaştıran bir entegrasyon projesi olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türkiye'nin herhangi bir yerinde, belediye otobüsüne bineceksiniz üzerinizde bilet olmaz, o ilin ulaşım kartı olmayabilir. Cebinizdeki Türkiye Kart ile ödemenizi yapacaksınız. Cüzdanda, o kart bu kart derken 10 tane kart taşımak zorunda kalmayacaksınız" dedi. En yakın ATM'den para çekme imkanı sağlayan kart, banka hesabı olmayanlara da cep telefonundan para yatırabilme kolaylığı tanıyor. Kredi kartı gibi alışverişte de kullanılabileceğini belirten Yıldırım, "Ama borç alma, avans çekme imkanı yok. Vatandaşımız kendi parasıyla işlem yapabilecek. Gerek kart, gerekse cep telefonu kullanarak alışveriş ödemelerini gerçekleştirebilecek" diye konuştu.
Posta

Merkez Bankası Enflasyona Taktı 
Merkez Bankası, son yıllarda hedeflenen enflasyon rakamlarına bir türlü ulaşamadı. Bu nedenle hükümete 5 kez üst üste özür mektubu gönderen Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kaç kere revize ettiniz, enflasyon hedefi tutmuyor" eleştirilerinin hedefi olmuştu. 2006'dan beri enflasyon sicili kabarık olan Merkez bu kez hedefi yakalamada kararlı. Dün Davos'taki ekonomi zirvesinde konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın gündeminde enflasyon vardı. Çetinkaya, enflasyonda belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşu kararlılıkla sürdüreceklerini; en kısa zamanda enflasyonu önce tek haneye indirmeyi, ardından hedeflere doğru yaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi.
Posta

Cari Açık İçin Turizm Formülü 
Türkiye'nin özellikle son 2 yılda turizm alanında tam manasıyla kriz denilebilecek dönemler yaşadığına dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2017'de Türkiye'nin 32.4 milyon turist ağırladığını, gelirlerin ise 26 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Bu yıl 22. kez kapılarını açan EMITTDoğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın açılışında konuşan Kurtulmuş, 2023 hedefinin 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri olduğunu belirtti. Önceki akşam Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin yıllık değerlendirme toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan da Türkiye'de cari açığın kapatılmasının formülünü açıkladı. Lütfü Elvan, turizmde kişi başı ortalama harcamaların 650-700 dolar seviyelerinde olduğunu, bu harcamaların 1000 dolar seviyelerine çıkarılması halinde ise yüzde 5 olan Türkiye'nin cari açığının, yarı yarıya azalacağını ifade etti Turizmi her zaman bir kalkınma aracı olarak gördüklerini ifade eden TTYD Başkanı Oya Narin ise, "2015 yılı sonundan başlayan daralmayı referans alırsak ve basit bir trend analizi yaparsak, bugün normal şartlar altında rahatlıkla 40 milyar dolara ulaşabilecek bir turizm gelirimiz olurdu" dedi. Almanya'nın Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Dr. Michael Frenzel ise Türkiye'de turizmcileri uyardı. Frenzel, "Türkiye adil fiyat politikasi ve kalitesiyle öne çıkıyor. Almanya'dan gelen ön rezervasyonlarda yüzde 70 artış var. Müşteri geri dönüyorsa, büyüme varsa fiyatları arttırmayı çalışıyorlar. Mısır bu hataya düştü. Geri dönüş olunca fiyat yükseltti. Olumsuz geri dönüşler aldı" diye konuştu.
Hürriyet

Katar Bereketi 
Bölgenin en büyük ticari buluşma noktası olan Expo Turkey by Qatar'da Türk şirketlerine 5 milyar dolarlık yatırım fırsatı sunulurken başta gayrimenkul sektörü olmak üzere bilişim, gıda ve yapı malzemesi dahil 7 ana sektörde ihracata yönelik önemli adımlar atıldı. Üç gün süren fuar 8 bin ziyaretçiyi ağırlayarak rekor katılımcı sayısına ulaştı. Doha Exhibition and Convention Center'da 17-19 Ocak 2018 tarihlerinde düzenlenen Expo Turkey by Qatar iş fuarına Türk şirketleri yoğun katılım gösterdi. Bölgenin yükselen iki ülkesi Türkiye ile Katar'ın dev şirketlerini buluşturan 2. Expo Turkey by Qatar iş fuarı 100 milyon dolarlık ihracat anlaşmasına sahne olurken, başta gayrimenkul sektörü olmak üzere 150 milyon TL değerindeki sıcak satış ve yeni anlaşmalarla yatırımcıların ilgi odağı oldu. MÜSİAD'ın ana partnerliğinde gerçekleştirilen fuarın açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı H.E. Sheikh Ahmed Bin Jassim Al Thani, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından gerçekleştirildi. Türk firmalarının adeta çıkarma yaptığı Expo Turkey by Qatar'a Emlak Konut, Tekfen, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü şirketlerle birlikte yaklaşık 112 Türk firması katılırken fuarın süresince yaklaşık 4 bin ikili iş görüşmesi yapıldı. Son yıllarda atılan ortak ticari ve ekonomik adımlarla pek çok farklı sektörde yeni ticaret köprüleri kurulurken Katarlı yatırımcıların yoğun ilgisi Türk şirketlerinin yüzünü güldürdü. Türkiye ile Katar arasındaki yaklaşık 1.3 milyarlık ticaret hacminin önümüzdeki dönemde 5 milyar doları bulması beklenirken 2022 Dünya Kupası öncesi Katar'daki altyapı, taahhüt iş fırsatları özellikle Türk inşaat şirketlerinin iştahını kabarttı. Fuar kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi tanıtım toplantısı gerçekleştirilirken T.C. Doha Büyükelçisi Fikret Özer tüm standlarını gezerek firmalara katılımcı sertifikası verdi. Katar İşadamları Derneği Başkanı Faisal Bin Kasım Al Thani fuarı gezerek görüşmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Thani'nin fotoğraşırının yer aldığı imza panosu ise katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Expo Turkey by Qatar'ın organizatörlüğünü üstlenen Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt özellikle bu yılki fuarda büyük bir ivme yakalandığını belirterek, "Son dönemdeki gelişmeler ışığında Türkiye ve Katar arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilerin en üst seviyede ilerlediğini görmek bizi her yıl daha iyisini yapmaya motive ediyor. Fuarımızın ikinci yılında hemen hemen her sektörde muazzam bir iş birliği, yeni yatırım anlaşmaları ve en önemlisi sıcak satışlar gerçekleşti. Expo Turkey By Qatar ile ülkemize büyük bir katma değer sunmanın verdiği mutluluk ve heyecanı bir arada yaşadık. En önemli hususlardan biri de Türk şirketleri için yeni bir cazibe merkezi haline gelen Katar'da ülkemize yönelik büyük fırsatlar sunuluyor. Son dönemde Katarlı yatırımcıların Türkiye'de yatırım miktarı 20 milyar doları bulmuş durumda. İktisadi ve ticari arenada iki ülke yönetimlerinin birbirine sunduğu teşvik ve destekleri düşündüğümüzde yakın zamanda yaklaşık 5 milyar doları bulacak bir iş hacmiyle Katar, Türk şirketleri için vazgeçilmez bir ticaret kapısı olma özelliği taşıyor. 2. Expo Turkey By Qatar'da ortaya çıkan umut verici tablonun önümüzdeki yılın da Türk şirketlerinin Katarla olan ticaret hacmi açısından çok verimli geçeceğinin bir habercisi olarak görüyoruz" dedi.
Hürriyet

Borsa Coştu, 120 Bini Aştı 
BIST 100 endeksi 120.320,47 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar çıktı. Türk lirası varlıklara artan ilgi ve özellikle banka pay piyasalarında yoğunlaşan alımların etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 120.320,47 puana kadar çıkan BIST 100 endeksi, daha sonra 120.000 puana yakın dengelendi. AA'ya konuşan analistler, dolar kurunun 3.75 TL seviyesinin altında seyretmesi ve Avrupa borsalarındaki pozitif havanın Borsa İstanbul'da alımları desteklediğini kaydetti. BIST 100 endeksinin önceki günkü hızlı yükseliş eğilimini banka hisseleri öncülüğünde dün de devam ettirdiğini ifade eden analistler, endekste yeni rekorların görülebileceğini dile getirdi. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 120.000 puanın üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğiliminde hareket edebileceği yorumunu yaptı. Endeksin dolar bazlı direncinin cari kurla 121.300 seviyesine denk geldiğine dikkati çeken analistler, olası düşüşlerde ise 117.500 puanın destek olarak öne çıkacağını söyledi.
Milliyet

Havada 7 Milyar Dolarlık İş Birliği 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Airbus stratejik işbirliğine gitti. 2020 yılına kadar Türkiye'den 2 milyar doların üzerinde alım yapmayı planlayan Airbus, 2020-2030'da da 5 milyar doların üzerinde alım yapmayı hedefliyor. Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk tarafı ve Airbus arasında iki yönlü bir iş birliğini sağlamak üzere anlaşma imzaladıklarını söyledi. Airbus'ın havacılıkta öncü şirketlerden birisi olduğuna işaret eden Demir, şunları söyledi: "Beraber iş fırsatlarını konuşacağız. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Airbus şimdiye kadar birçok başarılı programda beraber çalışmıştır. Hem sivil hem de askeri havacılık burada söz konusu olacak." Demir, 5 milyar dolarlık hedef koyduklarını belirterek, "Bu çok zor ulaşılacak bir hedef. Ama eminim ki zamanı geldiğinde bu 5 milyar dolar bile aşılacak ve Airbus severek Türkiye sanayisine üretim, mühendislik ve hizmetler için daha fazla yatırım yapacak" diye konuştu. Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril de "Airbus ile Türkiye arasındaki endüstriyel iş birliği ve bu iş birliğinin devamlılığı, başarılı bir ortaklığın en güzel örneklerinden biridir" açıklamasını yaptı.
Vatan

Yüzde 34 Artışla 8 Bin 625 Patent Başvusu Yapıldı 
Türkiye'de geçtiğimiz yıl yapılan yerli patent başvurularının sayısı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 34'lük artışla 8 bin 625'e yükseldi. Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) verilerinden yapılan derlemeye göre, kuruma yapılan yerli patent başvuru sayısı 2013 yılı hariç son 22 senedir sürekli arttı. Başvurular bölgeler bazında değerlendirildiğinde, 4 bin 897 müracaatla Marmara öne çıktı. Bu bölgeyi 1.657 başvuruyla Ege, 1.218 başvuruyla da İç Anadolu izledi. Doğu Anadolu Bölgesi 85 başvuruyla son sırada yer aldı. İstanbul'dan yapılan başvurular bir önceki yıla göre yüzde 22.5 artarak 3 bin 795'e yükseldi. İstanbul'u 1.206 başvuruyla Manisa ve 823 başvuruyla Ankara takip etti. Geçen yıl, Ağrı, Bingöl, Hakkari, Kars, Bayburt ve Ardahan'dan patent başvurusu yapılmadı.
Vatan

SPOR 
Aslan'a Gomis Müjdesi 
Galatasaray'da Kayseri maçı öncesinde alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle Bafetimbi Gomis idmana çıkmamış, yönetim ise "Sakat" açıklaması yapmıştı. Fransız futbolcu da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ödeme yüzünden oynamayı reddedecek karakterde oyuncu değilim, sakatlığım var" demişti. Bafetimbi Gomis bir gün önce sadece koşuyla yetinmişti. Fransız forvet dün takımının Türk Telekom Stadı'nda yaptığı idmanın tamamında takımla çalıştı. Gomis'in hırslı ve istekli olması gözlerden kaçmadı. Bafetimbi Gomis'in istekli futbolu teknik direktör Fatih Terim'i de sevindirdi. Tecrübeli hocanın "Kazanan takım bozulmaz" prensibini dikkate almayıp Osmanlıspor maçında Gomis'i ilk 11'e koyması bekleniyor. Gomis bu sezon 17 lig maçında forma giydi, 14 gol attı, 4 asist yaptı. Akhisar maçında kırmızı kart gören Gomis, cezasını kupada çekince bir sonraki haftadaki Yeni Malatya maçında da yerini almıştı. Gomis ligde sadece 'sakatlığı nedeniyle' Kayserispor maçında oynamadı.
Posta

"Oynat Beni" Hocam 
Fenerbahçe, geçen sezonun devre arasında Mehmet Ekici ile anlaşmış, Trabzon 6 ay sözleşmesi kalan tecrübeli futbolcu için 2 milyon euro bonservisi kabul etmemişti. 6 ay futboldan uzak kalan Mehmet ise bu sezon başında bedelsiz olarak Fenerbahçe'ye gelmişti. Sarı-Lacivertli ekipte çok sakatlık yaşayan Mehmet, eski takımına karşı pazar günü Medical Park'ta sahaya çıkmak istiyor. Teknik direktör Aykut Kocaman ile görüşen Ekici, "Oynamak istiyorum. Bu bir intikam duygusu değil. Hazırım ve takıma katkı vermek istiyorum" dedi. Kocaman'ın ise 4 kez adale sakatlığı yaşayan futbolcuya teşekkür ederek, "Kadroya alacağım. Maçın gidişine göre şans verebilirim" dediği öğrenildi. Aykut Kocaman'ın Giuliano'nun sakatlığı nedeniyle orta sahada Valbuena veya Alper'den birini tercih edeceği, Mehmet Ekici'yi de bir başka alternatif olarak düşündüğü belirtildi.
Posta

Kartal'ın Yeni Golcüsü Love 
Cenk Tosun'u 22 milyon euro rekor bonservis bedeli karşılığında İngiltere Premier Lig ekibi Everton'a gönderen Beşiktaş, Cyle Larin'in ardından Vagner Love'u da kadrosuna kattı. Takımla birlikte antrenmanlara çıkmaya başlayan Kanadalı golcü Larin'in transferini kısa süre içinde resmiyete dökmesine kesin gözüyle bakılan siyah-beyazlılar, Vagner Love için Aytemiz Alanyaspor'la el sıkıştı. Teknik Direktör Şenol Güneş'in kadrosunda görmek istediği Brezilyalı golcü için 1 haftadır kıran kırana pazarlık yapan siyah-beyazlı yönetim, Akdeniz ekibiyle maddi konularda anlaşmaya vardı. Aytemiz Alanyaspor geçtiğimiz sezon 23 golle Süper Lig'de gol krallığına ulaşan 33 yaşındaki Vagner Love için pazarlık kapısını 5 milyon eurodan açmıştı. Siyah-beyazlı yönetim ise ilk etapta 2 milyon euro bonservisin yanı sıra iki oyuncuyu kiralık olarak vermeyi önermişti. Kiralık oyuncu istemeyen Alanyaspor, Beşiktaş'ın kararlı tutumu karşısında 3,2 milyon euro bonservis bedelini kabul etti. Kulüplerin maddi konularda anlaşmasıyla transferin önünde hiçbir engel kalmadı. Mitrovic veya Mustafa Pektemek'i kiralık olarak Alanyaspor'a gönderebileceği iddia edilen siyah-beyazlıların, 2,5 yıllık sözleşme imzalaması beklenen Vagner Love'ı bugün KAP'a resmen bildireceği aktarıldı. Vida, Larin ve Love'u kadrosuna katan Beşiktaş'ın transferi kapattığı öğrenildi. Siyah-beyazlıların, Vagner Love'la anlaşılması nedeniyle Demba Ba'dan da vazgeçtiği ifade edildi.
Milliyet

Sarı Melekler Eriyor 
Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Ligi B Grubu 3. maçında F.Bahçe evinde Imoco Conegliano'ya 3-2 (25-21, 27-25, 15- 25, 17-25, 10-15) mağlup oldu. Burhan Felek Voleybol Salonu'nda oynanan mücadelede sarı-lacivertlilerde Natalia 18, Eda 15 ve Rahimova 14 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken İtalyan ekibinde ise Fabris 19, Bricio 18, Robin 18, Hill 15 ile Danesi 11 sayı buldu. Karşılaşmaya iyi başlayan temsilcimiz Rahimova'nın 7 sayı bulduğu ilk seti 25-21, Natalia'nın 5 sayı bulduğu 2. bölümü ise 27-25'le hanesine yazdırdı. Ancak bu dakika itibariyle durdu Kanarya. Üçüncü bölüm Bricio-Robin, 4. sette de Hill'in ön planda olduğu Imoco 25-15, 25-17'lik setlerle müsabakayı tie-break'e taşıdı. Son oyuna iyi giren F.Bahçe olsa da 5-4'ten sonra üstünlüğü ele geçiren İtalyan ekibi bir daha da arkasına bakmadı: 10-15. 3. maçında tek galibiyette kalan sarı-lacivertliler, Novara mücadelesinden sonra yine 2-0 öne geçtiği bir karşılaşmayı noktalayamadı ve artık son 6'ya kalma şansını iyice azalttı. Imoco ise 3'te 3'le liderliğini korudu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme