27 Ocak 2018 Cumartesi

27.01.2018 Genel Gündem

27.01.2018
GÜNDEM
Mehmetçik 8 Koldan Afrin'e Yürüyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Zeytin Dalı Harekâtı'nın 7. gününde tank desteğindeki öncü kuvvetler Azez'den İdlib sınırına kadar, sekiz noktadan Afrin'e doğru ilerlemeye başladı. Afrin sınır kasabaları ve çevresindeki köylerde çatışmalar yaşanırken bölge dün havadan ve karadan ateş altına alındı. TSK'dan yapılan açıklamaya göre başarıyla devam eden harekatta 13 savaş uçağı ile 23 hedef imha edildi. Stratejik önemdeki Burseya Dağı'nın Azez'e bakan kesimi de tamamen TSK destekli ÖSO güçlerinin denetimine geçti. Bölgede dördüncü cephe de Tel Rifat'tan Bab'a uzanan ve 300 köyü içinde barındıran Münbiç'e uzanan koridora yönelik açıldı. Bu adımın ardından Münbiç'e operasyon başlayabileceği kaydediliyor. Bölgede yoğun sis ve yağışa rağmen TSK ve ÖSO güçlerinin Afrin'e yönelik harekâtı devam ediyor. Sabah saatlerinde, Afrin'in Burseya Dağı, Bülbül, Raco kasabaları ile Hatay sınır hattında bulunan Cinderes ilçesinin sınır hattındaki hedefler F-16 savaş uçakları tarafından yoğun ateş altına alındı.
Milliyet


Irak Sınırına Kadar Devam 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulunarak, "Amaçları terörle mücadele değil de Türkiye'nin sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, sonra da onun üzerinden bölgede bitip tükenmek bilmeyen bir kan ve can pazarı kurmaksa olanlara cevabımız şudur, biz Suriye'deki son terörist ortadan kalkana, bu ülke asli sahipleri için emin bir yer haline gelene kadar operasyonlarsürdArdından Menbiç'i, bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Sonra da Irak sınırına kadar, hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Bunu göze alamayan hiç kimse de bizi yalanlarla, oyalamaya dönük vaatlerle, arkası boş manevralarla yolumuzdan alıkoymaya çalışmasın. Biz o aşamaları çoktan geride bıraktık" dedi. Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi'ndeki 121. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi: Güya Türkiye'ye karşı yıllardır hazırlanmış 90 santimlik betonla kaplı sığınaklar, kazılmış tüneller, kurulmuş tuzaklar birer birer imha edilerek kararlı ve aynı zamanda güvenli bir şekilde ilerleniyor. Çok yakın bir zamanda terör örgütü adeta kıpırdayamaz hale Allah'ın izniyle getirilecektir. Bölücü terör örgütünün, 'çocuk, kadın, yaşlı' demeden kendisine karşı çıkan, herkesi katleden bir cani güruhu olduğunu biliyoruz. Ama hamdolsun bizim milletimizin ve ordumuzun elinde asla çocuk kanı yoktur, kadın kanı, masum kanı yoktur, hiçbir zaman da olmayacaktır. Bunlar kadim dönemlerden beri, Türk askerinin kati kurallarıdır.
Milliyet

DÜNYA 
Time 'Yalnızlığın Resmini' Çizdi!.. 
Dünyanın en önemli haber dergilerinden biri olan "Time", Amerika'nın, Donald Trump'ın başkanlık görevine başlamasının ardından kısa bir sürede giderek eleştirilen, yalnızlaşan ve en önemli müttefiklerinden bile uzaklaşan bir ülke haline gelmeye başladığını, son sayısının kapağına taşıdı. Dergi, "America Alone" (Yalnız Amerika) başlığıyla kapağında yer verdiği resimde, ABD'yi dünyada tek başına kalmış, yalnız bir ülke olarak tasvir etti. Karl Vick imzalı makalede, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ABD'nin, dünyanın en güçlü ülkesi ve demokrasi için bir ilham kaynağı konumuna yükselmişken, artık basın özgürlüğü ve göçmenlik gibi konularda eleştirilir hale geldiğine vurgu yapıldı. Franklin Roosevelt'in, bir zamanlar özgürlüğün simgesi olan ABD'nin, her ulus için barış içinde ve istikrarlı bir dünyanın oluşturulması konusunda mutlaka esas oyuncu olması gerektiği fikrini ortaya koyduğunu hatırlatılan dergi, 70 yıl boyunca özgürlük, serbest piyasa, gelişim ve insan haklarının, tüm dünyada Amerikan değerleri olarak anıldığı vurgulandı.
Milliyet

Filistin Konusunda Hava Gergin 
İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın, Filistinlilerin ABD'ye saygısızlık yaptığını öne sürerek, "İsrail'le masaya oturulmadığı sürece Filistin'e mali yardım verilmeyeceğini" söylemesine yönelik tepkiler sürüyor. İslami ve ulusal eğilimli grupların çağrısı üzerine Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir araya gelen yüzlerce Filistinli, "Kudüs bizimdir... Bu topraklar bizimdir" "Mülteciler meselesinin tasfiyesine hayır" yazan dövizler taşıdı. Filistin Arap Cephesi yöneticilerinden Cemil Aşur, yaptığı konuşmada, "ABD'nin son kararlarını protesto etmek için toplandıklarını" söyledi. ABD'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) verilecek yardımın bir kısmını askıya alarak Filistin davasını tasfiye etmeyi hedeflediğini belirten Aşur, mültecilerin geri dönüş hakkı ve Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu konusunda tüm Filistinlilerin kararlı olduğunu ifade etti. Aşur ayrıca uluslararası topluma "UNRWA'daki mali açığı ortadan kaldırmak için acilen harekete geçilmesi" çağrısında bulundu. Bununla birlikte Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde de, İsrail askerleriyle Filistinli gençler arasında çıkan olaylarda bir Filistinlinin yaralandığı belirtildi. ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD tarafından mali yardım sağlanması için Filistin'in İsrail'le barış görüşmelerine tekrar başlaması gerektiğini belirtirken, Filistin yönetiminin geçen günlerde Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ziyaretini boykot etme kararını da "saygısızlık" diye nitelendirmişti.
Milliyet

Soçi'de De Zeytın Dalı 
Rusya Dışişleri Bakanlığı, üç gün önce kongreyi izleyecek gazetecilerin listesini açıklamıştı. Gönderdiği bildiride de ilk defa Suriye kongresinin logosunu kullandı. Mektuptaki logo, ortasında beyaz bir güvercinin kanatlarından yükselen Suriye bayrağından oluşuyordu. Güvercinin ayaklarında ise zeytin dalı bulunuyor olması gazetecilerin gözünden kaçmadı. Bu durum, sosyal medyada yankı buldu. Türkiye'nin Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya karşı yürüttüğü "Zeytin Dalı" harekâtıyla bağlantılar kurulmaya başlandı. Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri kongre için belirlenen logo hakkında yaptıkları açıklamada aslında bunun daha 2017 yılı sonunda hazırlandığını ve Türkiye'nin başlattığı "Zeytin Dalı" harekâtıyla ilgili olmadığını dile getirdi. Rus yetkililer, "Zeytin dalı binlerce yıl önce daha Yunan mitolojisinde barışın simgesidir" dedi. Soçi'de toplanacak Suriye kongresine Rusya lideri Vladimir Putin'in katılıp katılmayacağı da merak konusu oldu. Ancak Kremlin Sarayı Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in bu foruma yoğun programı nedeniyle katılamayacağını aktardı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7650-3,7658
Euro: 4,6401-4,6442
Sterlin: 5,2868-5,2892         
Gram Altın: 162,3906-162,4609

Rekor Bekleniyor Halka Arz Olunur 
Piyasaların canlanması, borsada 120 binli rekor seviyelerin görülmesi, halka arz planlayan grupları harekete geçirdi. 2018'le birlikte halka arza imza atan ilk grup yaklaşık 100 milyon liralık büyüklükle Trabzon Liman İşletmeleri olurken, Enerjisa ve Medical Park halka arz kuyruğuna girenler arasında öne çıktı. Bu iki yeni halka arzda ulaşılacak olan büyüklüğün toplam olarak 3 milyar lirayı bulması bekleniyor. Milliyet Finans Yazarı Zeynep Aktaş, yaşanan hareketliliği, şu sözlerle değerlendirdi: "Halka arzlar piyasaların canlı olduğu dönemlerde gerçekleştirilir. Yeni halka arzlar ve borsaya gelecek yeni yatırımcılar için bu dönem fırsat dönemi. Borsaya ilgi son dönemde oldukça canlı. Endeks zirvede. Gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarına para girişi sürüyor. Bu nedenle halka açılmak isteyen şirketler, ikincil halka arz gerçekleştirmek isteyenler fırsatı değerlendiriyor. Ancak yabancı yatırımcılar açısından baktığımızda, olayın farklı bir yönü de bulunuyor. Bu yeni halka arzlara katılmak isteyen yabancılar, Türkiye'deki mevcut pozisyonları bulunan hisse senetlerinde bir miktar satışa geçebilir, bunun yerine yeni hisselerde pozisyon alabilir."
Milliyet

Paranın Patronları İçin Türkiye Cazip Ülke 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, para yönetenlerin Türkiye'nin varlıklarını cazip bulduğunu belirterek "Jeopolitik gerginlikler, müttefiklerimizle ortaya çıkan gerginlikler hafif kafalarını kurcalıyor" dedi. İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 48. Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılan Şimşek, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. NTV'de yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışını değerlendiren Şimşek, şunları söyledi: "Yabancılar ülkemizi cazip görüyor. Para politikasında daha öngörülebilir bir patika zaman zaman gündeme geliyor. Türkiye'ye fon akışı var. Reel sektör yatırımları olarak bakınca Türkiye'ye ilişkin çok fazla kaygıları yok. Uzaktan Türkiye'yi takip edenlerin algılarında bir miktar bozulma var. Geçen yıl da Türkiye'ye 12 milyar dolar üzerinde doğrudan yatırım akışı oldu. 30-40 şirket CEO'suyla bir araya geldik. Genelde havayı olumlu buluyorum."
Vatan
 
Metal Grevıne Erteleme 
Toplam 130 bin işçiyi ilgilendiren metal sektörünün grevi, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi. Erteleme kararının Resmi Gazete'de yayınlandığı sabah Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) önce Türk Metal, daha sonra da Birleşik Metal ve Metal-İş'le görüşmesi vardı. Grev erteleme kararının gölgesinde yapılan görüşmeden anlaşma çıkmadı. Bakanlar Kurulu'nun metal işçilerinin grev kararının ertelenmesine ilişkin kararı sabaha karşı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından bazı iş yerlerinde alınan grev kararının Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) aynı iş yerleri için aldığı lokavt kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendiği belirtildi. Karar Ford, MAN, Arçelik, Aygaz, Bosch, Borusan, Mercedes Benz, Oyak Renault gibi sektör devlerini yakından ilgilendiriyor.
Hürriyet

Borsa İstanbul'dan Tarıhı Kapanış 
Borsa İstanbul, hafta boyunca gün içinde rekor üstüne rekor kırarken haftanın son işlem gününde tüm zamanların en yüksek kapanışını kaydetti. Borsa İstanbul, yüzde 1.77 yükselişle haftayı 120 bin 701 puanla tamamladı. Bu en yüksek kapanış rekoru olarak tarihe geçti. Borsada toplam işlem hacmi de 7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Borsayı rekora bankacılık endeksi taşıdı. Bankalar arasında ise borsa tarihinde ilk kez 50 milyar liranın üzerinde değere ulaşan Garanti Bankası öne çıktı. Garanti Bankası yüzde 5.73 değer kazandı ve 51.9 milyar liralık piyasa değerine yükseldi. Bankacılık endeksinde günlük yükseliş yüzde 4.13 oldu. Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan alımların etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 120 bin 701 puana kadar çıktı ve haftayı da bu seviyeden tamamladı. Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri, gün sonu itibarıyla yaklaşık 935 milyar lira olarak hesaplandı Analistler, haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıklayacağı bu yılın ilk enflasyon raporu, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve ABD ocak ayı istihdam raporunun takip edileceğini belirterek, küresel piyasalarda, ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliğin devam etmesi durumunda endeksin yükseliş eğilimini sürdürmesinin beklenebileceğini söyledi.
Hürriyet 

POLİTİKA
 Kalbimiz Afrin İçin Atıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal Belediyesi Tapu Dağıtım Töreni'ne katıldı. Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: Hepimiz birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kavga, gerginlik istemiyoruz; her evde aş, iş olsun, herkes evinde huzur içinde yaşasın, her evde barış olsun istiyoruz. Niye kavga edelim? Hangi gerekçeyle kavga edelim. Geriyorlar ortamı, geriyorlar. Biz gerginlikten yana değiliz. Biz kendi ülkemizde hep beraber, birlikte, 80 milyon huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bakın kalbimiz atıyor. Ne diye atıyor; Afrin için atıyor. Afrin'de askerlerimiz var. Onların başımızın üstüne yeri var. Onlar mücadele ediyorlar -30, -35 derecede. Zor şartlarda mücadele ediyorlar. Biz kendi ülkemizde huzur içinde yaşayalım, diye. Terör örgütleriyle mücadele ediyorlar. Terörden en büyük acıyı çeken bir ülkenin vatandaşları olarak kendi ülkemizde ve hiçbir ülkede terör istemiyoruz. Orta Doğu'nun kan gölüne dönmesini de istemiyoruz. Biran önce Orta Doğu'nun her tarafında barış, huzur olsun. Herkes ama herkes kardeşçe yaşasın, en büyük arzumuz budur..
Vatan

'Abd'nin Racon Kesmeye Hakkı Yok' 
Başbakan Binali Yıldırım, "Birkaç gün önce Türkiye'nin güney hudutlarında 30 bin kişilik ordu oluşturuyoruz diye açıklama yaptılar. Bu ne demek? Türkiye'nin güney sınırları NATO sınırlarıdır. NATO sınırlarını tehdit görüp, bir NATO ülkesinin bir ordu oluşturmasının izahını anlayamıyorum. Bu açık bir düşmanlıktır. Bu topraklar bizim topraklarımız, binlerce kilometre öteden gelip burada dizayn yapmak, racon kesmek kimsenin hakkı değil" dedi. "Fırat Kalkanı 2 bin kilometrekare alanda DEAŞ'la en çetin mücadeleyi Türkiye verdi. 3 bin 600 DEAŞ militanını biz orada etkisiz hale getirdik. Amerika dünyayı ayağa kaldırıyor. Irak'ta Suriye'de laf çok icraat zayıf, ama biz yapıyoruz... 2012 yılında Afrin'e doğru Fırat'ın doğusundan PKK terör örgütünün tıpa tıp aynısı olan PYD, YPG unsurları yerleşti. Afrin'in demokratik yapısına bakın Araplar, Kürtler Türkmenler ve diğer küçük küçük etnik gruplar var. Geldiler burada silahlı militanlar marifetiyle baskı kurdular. İnsanların mallarına el koydular, haraç toplamaya başladılar. Tüneller ve siperler kazdılar, silahlı adamlarını oraya yerleştirdiler. Hatay'da Kilis'te roketler düşüyor, bombalar atılıyor. Biz buna göz mü yumacağız. Suriye'de, 800 bin insanın ölümüne neden olan, 10 milyondan fazla insanın yerinden yurdundan terk etmesine vesile olan bu savaşın bitmesini istiyoruz. Bunun için biliyorsunuz, Rusya ve İran'la Türkiye olarak bir inisiyatif aldık ve çok da mesafe kaydettik. Bu çalışmaların akamete uğramasını, geriye dönüş istemiyoruz.
Hürriyet

SPOR 
Akıl Hocası Soldado! 
Sezonun ikinci yarısında şampiyonluk yarışında gücünü korumak isteyen Fenerbahçe'de forvet hattı büyük önem arz ediyor. Mevcut kadroda Jose Fernandao ile Roberto Soldado şu an iki önemli alternatif olarak ön plana çıkıyor. Sarı-lacivertlilerde Vincent Janssen'in ayak baş parmağının sakatlığı ve 6 haftaya yakın bir süre daha olmayacak olması gözleri tamamen Jose Fernandao- Roberto Soldado ikilisine çevirdi. Bu iki yıldızın birbirine olan desteği de bu sıkıntılı günlerde adeta ilaç gibi geliyor. Devre arası kampının da yıldızları olan Fernandao ile Soldado, teknik heyete güven veriyor. Göztepe maçında sahaya ilk 11 çıkıp ligdeki ilk golünü atan Fernandao'nun hem destekçisi hem de yardımcısı Soldado oluyor. İspanyol forvetin yedek kalmayı hiç sorun etmeden, Brezilyalı yıldızın hem saha içi hem de saha dışında hep yanında olduğu belirtildi. Soldado'nun her fırsatta takım arkadaşı ve mevkidaşına akıl verdiği, maç içinde gördüğü durumları paylaşıp fikirler sunduğu ve ikilinin iyi bir diyalogları olduğu öğrenildi.
Milliyet

Fıks Menu! 
Şampiyonluk yarışında olan bir takım için en önemli şeylerden biri, sezon içerisinde yakalanan galibiyet serileridir. Ligin ilk yarısında, bu arzusuna bir türlü kavuşamayan Beşiktaş, dün Kasımpaşa'yı Vodafone Park'ta yenerek, ligin ikinci yarısına ikide iki yaparak başladı. Antalyaspor karşısında kötü futbol oynansa da, kazanılan üç puana daha çok önem veren Beşiktaş'ın teknik heyeti, dün göze hoş gelen futbol oynattırdı. Maça beklendiği gibi hızlı başlayan Beşiktaş, zengin hücum hattıyla rakip savunmayı hallaç pamuğu gibi dağıtırken, oyunun merkez noktası ise Ricardo Quaresma olmuştu. 11. dakikada Babel ile önemli bir fırsatı değerlendiremeyen siyah-beyazlı takım, Quaresma'nın 18. dakikada kullandığı köşe vuruşunu ağlara gönderen Talisca ile durumu 1-0 yaptı. Brezilyalı futbolcu yine Quaresma'nın müthiş ortasıyla farkı 25'te 2-0'a çıkarırken, bütün tribünler "Talisca" diye inliyordu. İkinci yarıya, 2-0'ın verdiği rahatlıkla çıkan Beşiktaş, yakaladığı pozisyonları cömertçe harcama alışkanlığını yine gösterdi. 52'de Babel'in aşırdığı topu Kasımpaşa savunması, soğukkanlı bir şekilde uzaklaştırdı.
Milliyet

Forvet Mesajı 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, hak ettikleri 3 puanı aldıklarını söyledi. Güneş, "İlk yarıda 5-10 dakika dışında kontrol bizdeydi. Oldukça etkili ataklarımız vardı. İkinci yarıda pas seçimleri ve bireysel hatalar fazla olunca bu sefer oyunda kopmalar başladı. İkinci yarıdaki oyun görüntüsüne ve disiplinden kopmalara rağmen hak ettiğimiz 3 puanı aldık. İkinci yarıda golü yedikten sonra telaş başladı. Biraz tedirginlik vardı. 3 puanı aldığımız için mutluyuz" dedi. Forvet hattında Alvaro Negredo başta olmak üzere yaptıkları hamleleri anlatan tecrübeli teknik adam, şu ifadeleri kullandı: "Negredo ilk yarı gayretliydi ama ikinci yarı çıkışlarda başarılı olamayınca hızlı oyuncu olarak Babel'i forvete aldım. Savunmada kalmıştık. Negredo'nun bir sıkıntısı yok. Attığımız golde onun da katkısı vardı. Daha hareketli olması işimize gelir. Oynadığımız oyunda buna ihtiyaç var. Daha başarılı olmak istiyor. Karşılığını alamadığı zaman her oyuncu gerilir. Mustafa da üzülmüştür. Onu oyuna alacaktım ama Babel'i ileriye almak zorunda kaldık." Şenol Güneş, sakatlanan Talisca'nın durumuna da aktardı. Güneş, sağlık ekibinin yapacağı gerekli kontrollerin ardından Brezilyalı yıldızın durumunun netlik kazanacağını sözlerine ekledi.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme