30 Ocak 2018 Salı

30.01.2018 Genel Gündem


30.01.2018

GÜNDEM

O dağ temizlendi sıra afrin'e geldi 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin ve çevresine yönelik karadan ve havadan sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekâtı 10. günü doldurdu. Önceki gün alınan Burseya Dağı çevresi ile dört bölgeden dün Afrin'e doğru harekâta devam edildi. Burseya Dağı'ndan temizlenen terör örgütü PYD/PKK, Afrin'e ulaşan dağlık bölgede yeni savunma hatları oluşturdu. TSK ve ÖSO güçleri, savunma hattını kırmak için dün Burseya Dağı'ndan üç koldan ilerledi. Harekâtı yöneten 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, Burseya Dağı'nda incelemelerde bulundu. Suriye'nin kuzeyindeki terör koridoru oluşumunu engellemek için Fırat Kalkanı'nın ardından ikinci büyük operasyon olan Zeytin Dalı Harekâtı'nın 9. gününde stratejik önemdeki Burseya Dağı ele geçirildi. Tepenin en yüksek noktasına Türk bayrağı diken askerler, beton sığınak ve mevzilerde bubi tuzaklarına karşı imha çalışması yürütüyor. Türkiye'ye roketli saldırıların düzenlendiği dağın ele geçirilmesinin ardından Kilis ile Hatay'da gece sakin geçti. Afrin'e 13 kilometre uzaklıktaki Burseya Dağı'ndan teröristlerin temizlenmesinin ardından harekâtın ilçeye doğru daha da hızlanacağı bildirildi.
Milliyet


 'Abd yanlış bir ortak seçti' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kaleme aldığı "Amerika Yanlış Bir Ortak Seçti" başlıklı makalesi The New York Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. DEAŞ'ın Suriye ve Irak'ta bölgenin kontrolünü yitirdiğine ancak hâlâ dehşet ve zulüm saçma kapasitesine sahip olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, makalesine şöyle devam etti: Türk makamları son dönemde DEAŞ hücrelerine karşı operasyon yürüttü ve örgütün yeniden organize olma çabalarına zarar verdi. Amerikalı yetkililer, ABD'nin işin içinde kalmak istediğini ve DEAŞ'ın kalıntılarının yeniden bir araya gelmesini önlemek için Suriye'de asker bulundurmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi ancak DEAŞ ile savaşmak ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden bölgedeki başka hiçbir terörist grupla savaşmayacağız anlamına gelmez, gelmemeli. ABD ile aramızda bu savaşta ABD'nin yerel ortak seçimi dolayısıyla bir çıkmaz oluştu. Bir NATO müttefikinin bir diğer NATO müttefikine saldıran terör örgütünü silahlandırması NATO'nun temsil ettiği her şeyin temelden ihlalidir. ABD'nin Türkiye gibi kabiliyetli bir ortağı varken YPG/PKK'ya güvenmesi kendine zarar verecek bir hatadır. Bakan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı harekatı için, "Suriye'nin bölgesel bütünlüğünü korumak barış çabalarının anahtarıdır. Teröristleri temizlemek barışa yer açmaktır" ifadesini kullandı.
Vatan

Firar yazışmaları 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' koymaktan yargılanan FETÖ'cü polisler Enes Çiğci ve Ali Özdoğan'ın ByLock yazışmalarından yurtdışına firar tavsiyeleri çıktı. Yargıtay'ın bozma kararından sonra 'Böcek' olarak anılan yasadışı dinleme davası Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanmıştı. Mahkemenin talebi üzerine MİT, davanın FETÖ firarisi sanıkları Enes Çiğci ile Ali Özdoğan'ın ByLock raporlarını gönderdi. Özdoğan'a ilişkin ByLock tespit raporunda, firari polisin kullanıcı adının 'a23', kriptolu programa giriş şifresinin de 'qazwsx1!' olduğu ifade edildi. Raporda, Ali Özdoğan'ın ByLock programını son olarak 16 Şubat 2016 tarihinde kullandığı, programa toplamda 280 kez giriş yaptığı, 89 mesaj aldığı ve 136 mesaj gönderdiği belirtildi. Özdoğan'ın Bylock'ta "Abi" diye hitap ettiği bir kişiye Türkiye, ABD ve Almanya'da pasaport ve vize konusunda yapılan sorgulama teknikleriyle ilgili bilgi verdiği dikkat çekiyor. Özdoğan, kaçış yolu arayan kişiye, şu uyarılarda bulunuyor: "Abi tr'de (Türkiye) entegre bir sistem yok. İnterpolün, Türkiye'nin kayıp, çalıntı, zamanı geçmiş vs hepsi farklı veri tabanlarında. Görevli pasaportun sahteliğinden vs şüphe etmedikçe kayıp ve çalıntı bilgisayarından kontrol etmiyor. Ama Almanya ve ABD gibi yerlerde tüm veri tabanları daha çok birbirine entegre, yani tek bilgisayar sorgusu ile birçok veri tabanı sorgulanıyormuş. O nedenle, Münih'te bunu otomatik tespit yapabiliyorlar demek ki. Bir de şu var: bilgisayardan çıkan bilgiye Almanlar çok itibar etseler, gözaltı vs daha sorunlu işlemler yaparlar demek ki. Bir de şu durum var abi: Durumu riskli olanları ABD'ye gelmesi çok makul görünmüyor. Burası kapalı alan. Bir sorun olduğunda devletin tespit etme gücü çok fazla. Ama Avrupa olsa, elinizde 27 ülke var pasaportsuz birinden birine geçersiniz. Hangi ülke derdinizden anlarsa o ülkeden işinizi halledersiniz. Yani abi en önemli tedbir şu bence: ABD'ye gitmemeye çalışsınlar. Çünkü ABD'de kaçma zor. Sisteme laf anlatmak zor.
Hürriyet

DÜNYA 
Suriye için soçi'de toplandılar 
Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi dün başladı. Özellikle kimlerin katılıp kimlerin katılmayacağı konusunda yaşanan büyük tartışmaların gölgesinde başlayan kongrenin, iki gün sürmesi bekleniyor. Garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'ın himayesinde gerçekleşecek kongrenin ilk günü heyetlerin gelişi ve kaydı ile geçti. Yaklaşık 1600 Suriyeli delegenin katılacağı ana toplantı ise bugün yapılacak. Kongrede Rusya'yı Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, İran'ı ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari temsil edecek. Birleşmiş Milletler'i (BM) temsilen Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura masada olacak. BM temsilcisi 26 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Soçi'ye, Kongre'de çıkacak kararın Cenevre'ye taşınması şartıyla katılacağını söylemişti.
Milliyet
  
Çatışmalar yeniden alevlendi 
Yemen'in Aden kentinde ayrılıkçı Güney Hareketi'nin kurduğu Siyasi Geçiş Konseyine (SGK) bağlı milislerle hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, dün de devam etti. Son çatışmalarda ikisi subay 3 kişinin öldüğü bildirildi. Konseye bağlı milisler ile hükümet güçleri arasında önceki gün başlayan ve gece saatlerinde yatışan çatışmalar dün de Aden'in Hurmekser ve Krater ilçelerinde yeniden patlak vermişti. Çatışmalarda tankların da kullanıldığı belirtilirken, kentte okullar ve resmi daireler yine kapalıydı. Öte yandan Beyda ilinde ABD'ye ait olduğu öne sürülen insansız hava aracıyla yapılan saldırıda 2 kişinin öldüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı Mansur Hadi yönetimine bağlı güçlerin yetkililerinden Muhammed el-Gunaymi, İHA'ların bölgedeki uçuşlarının sürmesi nedeniyle sağlık ekiplerinin yaralılara müdahale edemediğini aktardı.
Milliyet 

Trump grammy'ye damgasını vurdu 
ABD'de hafta sonunda düzenlenen 60'ıncı Grammy Ödül Töreni'ne Başkan Donald Trump'ı tiye alan skeç damgasını vurdu. Sanatçıların cinsel taciz kurbanlarına destek vermek ve cinsiyet eşitsizliğine dikkati çekmek için yakalarına beyaz gül taktığı ödül töreninde verilen siyasi mesajlar arasında en çok dikkat çeken, Başkan Trump'ı hedef alan video oldu. Videoda, sunucu James Corden gelecek yılki 'En İyi Spoken Word Albümü' (Şiir, Sesli Kitaplar & Konuşan Hikâye Kitapları) ödülünün sahibini belirlemek için Cher, Snoop Dogg, Cardi B, John Legend ve DJ Khaled gibi isimlere Trump'ın Beyaz Saray'daki hayatını anlatan ve çok konuşulan 'Gazap ve Öfke: Trump Beyaz Sarayı'nın içinden' kitabından bölümler okuttu. Videonun son bölümünde ise, 2016 başkanlık seçimlerinde Trump'a karşı yarışan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yer aldı. Demokrat başkan adayı videoda kitaptan "(Trump) Zehirlenmekten uzun süredir korkuyordu. McDonald's yemeyi sevmesinin sebeplerinden biri buydu" satırlarını okudu.
Vatan
  
Abd askerinin yerini ifşa eden uygulama 
Bir mobil fitnes aplikasyonunun ABD ordusu ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) mensuplarının konumunu açığa vurduğu ortaya çıktı. Amerikan Washington Post (WP) gazetesinin haberine göre Strava adlı yazılım şirketinin mobil uygulaması "Global Heat Map"e (Küresel Isı Haritası) üye 27 milyon kişinin verilerinden nerelerde spor yapıldığını görmek mümkün. İngiliz BBC'nin haberine göre ise bu durumu ilk fark eden 20 yaşındaki Avustralyalı üniversite öğrencisi Nathan Ruser oldu. Genellikle savaş ve çatışma yaşanan ülkelerde bu aplikasyonu kullanan pek olmadığından Amerikalı asker ya da CIA mensupları bunu kullandığında bulundukları yeri ele veriyorlar. ABD ordusu, Strava'nın ısı haritasını incelediklerini açıkladı. Washington Post gazetesine konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) Albay John Thomas, haritanın sonuçlarını incelediklerini söyledi.
Hürriyet
  
EKONOMİ  
Dolar: 3,7920-3,7937
Euro: 4,6917-4,6952
Sterlin: 5,3274-5,3310         
Gram Altın: 162,8678-162,9975 

Şirketlere kdv müjdesi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, sonraki dönemlere devreden KDV iadelerinin işletmelerin üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu belirterek, "Sonraki döneme devreden KDV'nin iade edilemezliği kuralını kaldırıyoruz" dedi. Ağbal, sanayi ve ticaret odalarının KDV iadeleri konusunda şikayete bulunması üzerine KDV Kanunu'nda değişikliği gündemlerinin ilk maddesi olarak belirlediklerini söyledi. Ağbal, herkesin ortak beklentisinin KDV iadelerinin yapılması olduğuna işaret ederek, "Siz bir işletme olarak yatırım yapıyorsunuz, kanun size diyor ki 'Kusura bakma kardeşim, sen bu KDV'yi ödedin ama ancak bunu önümüzdeki yıllarda satışlarından topladığın KDV ile telafi edebilirsin.' İşletmelerin üzerinde uzun yıllara yayılmış KDV yükleri var" dedi.
Milliyet
  
Konut kredi faizi tavan yaptı 
İnşaat şirketleri konut satmak, konut alıcıları da kredi kullanmak için faizlerin düşmesini dört gözle beklerken, konut faizleri iki yılın zirvesine yükseldi. 2018 yılının ilk ayının son günlerine gelirken konut kredisi faizleri yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Merkez Bankası'na göre konut kredisi faizleri yıllık olarak ortalama yüzde 14.30 seviyesine kadar çıktı. Faizler bu seviyeyle 15 Nisan 2016 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Faizler, 2017 yılında yüzde 11'in altına kadar inmişti. Konut alıcılarının kredi ile konut almak için bekledikleri aylık yüzde 1 faiz ise şimdilerde hayal oldu. Yüzde 1'in psikolojik bir sınır olduğunu kaydeden konut üreticileri, yüzde 1'in altındaki faiz oranının konut satışına doping olduğunu ifade ediyor. Bankalar arasında en düşük konut kredisi faizini ise aylık yüzde 1.15 ile Vakıfbank ve ICBC veriyor.
Milliyet 

Yerli enerjiye yabancı hücumu 
Yılın ikinci halka arzında yerli, yabancı yatırımcılar Enerjisa hisselerine yoğun talep gösterdi. Yüzde 85'i yabancıya yapılacak halka arz büyüklüğünün 1.5 milyar lirayı geçmesi beklenirken, sadece yabancıların talebinin 3 milyar TL'ye ulaştığı bildirildi. Yurtiçi yatırımcı için yüzde 15, yurtdışı yatırımcı için yüzde 85 hisse ayrıldı. Halka arzla birlikte Borsa İstanbul elektrik dağıtım alanında faaliyet gösteren ilk şirketini listelemiş olacak. Sabancı'nın Alman E.ON ile ortak olduğu dağıtım şirketi Enerjisa halka arzını Ak Yatırım'la, 22 aracı kurum birlikte yaparken, 1-2 Şubat tarihindeki talep toplamada fiyat aralığı 6.257.50 TL olacak. Şirket 8 Şubat'ta borsada işlem görmeye başlayacak. Halka arzda iki ortak birlikte şirketin yüzde 18 hissesini elinden çıkaracak. Ek satış olması durumunda bu oran yüzde 20'yi bulacak. Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen, topluluğun en büyük halka arzını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Yabancı ortağımızla sektöre güveniyor, Enerjisa'nın geleceğine inanıyoruz" dedi. Göçmen, Enerjisa Üretim şirketi için de yakında halka arz tarihini açıklayacaklarını bildirdi.
Milliyet

İhracat ocak'ta sürpriz yapıp rekor kıracak 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 1 Şubat'ta yeni yılın ilk ihracat rakamlarını açıklayacaklarını belirterek, "Ocak ayı tam kesin olmamakla beraber yüzde 15 civarında bir ihracat artışı açıklamayı hedefliyoruz ve 12 milyar doların üzerine çıkacağız" dedi. Euro/dolar paritesinde devam eden yükselişin ihracata olumlu yansıyacağına dikkat çeken Büyükekşi, şunları kaydetti: "Bu rakam önemli... Çünkü her yıl Ocak ayları diğer aylara kıyasla biraz daha zayıf geçer, o yüzden bu artışı çok önemli görüyoruz. İnşallah 2018'de her ay ihracat artışı açıklayacağız. Bu yıl 169 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Hedefimiz, 170 milyar dolarların çok daha üzerine çıkarabilmek." TİM Başkanı Büyükekşi, geçen yılki büyümeye Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin etkisini değerlendirirken, KGF ile herkesin çok memnun olduğunu, yaklaşık 200 milyar liralık teminat verildiğini belirtti. Büyükekşi, 2016'da 323 firmanın KGF'den sadece 403 milyon liralık kefalet kullandığının altını çizerek, "KGF'den 2017'de 4 bin ihracatçı, 30 milyar lira teminat kullanmış" dedi.
Vatan

 'Yap-sat' değıl yap-sabret 
Gayrimenkul şirketleri ağırlıklı olarak 2 model üzerinde ilerler. Biri 'sat-yap', diğeri ise 'yap-sat'. İlkinde gayrimenkul şirketi temelden satışa başlar ve satıştan elde ettiği gelir ile işi finanse eder. İkincisinde ise firma önce inşaatı yapar, satış ardından gelir. Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, ise lüks konut satışında yaşanan sorunu gündeme getirip konut pazarı için yeni bir tanım yaptı. Metrekare fiyatı 6 bin liranın üzerinde olan konutların satışında sorun yaşandığını belirten Akbal, 'yap-sat' modeli yerine 'yap-sabret' modeli yaşandığını vurguladı. Konut kredi faizlerinin yüksekliğine de dikkat çeken Akbal, "Faizler böyle gider, hükümet de yeni tedbirler almaz ise sektör biraz daha zorlanır. Koruyucu önlemleri devlet almak zorunda ve en düşük maliyetle sunması gerekiyor ki hareketlilik oluşsun. Yoksa 10 yıl gibi uzun vadeli satışlar hayal olur. Şu an bankalar konut kredisi vermeyi reddettiği için herkes kendine göre finansman modeli oluşturdu, satıyor. Çünkü vatandaş bankaya gidemiyor ki, 10 adam gidiyor 6'sı geri dönüyor. Ayrıca oranlar çok yüksek" diye konuştu.
Hürriyet

POLİTİKA 
'Chp, pkk ile yatmış pyd ile uyanmıştır' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, twitter'dan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP'ye sert tepki gösteren Bahçeli, özetle şunları kaydetti: Zeytin Dalı Harekatı 10'ncu günündedir. Kahraman Türk askeri huzur için, istikrar için, güvenlik için, sükûnet ve selamet için Afrin'e yıldırım gibi inmiştir. Hamd olsun, hilal parlarken, hıyanet patlamaktadır. Zeytin Dalı Harekatı'ndan rahatsız olan bildik çevreler marjinal seviyede de olsa bellidir. Hele hele, Burseya Dağı'nda al bayrağımızın dalgalanmasından gocunan bir ana muhalefet vardır ki, bu hepsinden de beterdir. Zeytin Dalı Harekatı mesafe aldıkça CHP sancılanmakta, korkuya kapılmaktadır. Türkiye fiilen cephededir, gelin görün ki, cephe gerisine pusu kuran CHP tezvirat tekeri çevirmekte, tefrika tefi çalmaktadır. CHP, PKK'yla yatmış, PYD-YPG'yle uyanmıştır. Lafa gelince Atatürk'ün partisiyiz derler. Konu açıldı mı, 95 yıllık parti olduklarından bahsederler. Oysaki CHP Genel Başkanıyla, parti sözcülerinin ifadelerine bakarsak ne Milli Mücadele'yle ne Türkiye'nin kurtuluşuyla bunların en ufak ilgisinin olmadığı açığa çıkar. Zeytin Dalı Harekatı'nı akıllarınca sulandıracaklar ya, bir bakıyorsunuz ÖSO'ya kulp takıyorlar, bir bakıyorsunuz mücadeleyi kötülemek için hayal mahsulü iddialara bel bağlıyorlar. CHP, uçurumdan yuvarlanmak için hazırlığı yapmış, geri sayım düğmesine basmıştır. CHP bunu yapar da, çeyrek porsiyon 170 sözde aydın ve eski siyaset artığı durur mu? Durmadıklarından olacak ki, Kandil'de hazırlanmış bir bildiriye imza atıp savaşın durdurulmasına, sorunların diyalogla çözülmesine davetiye çıkarmışlar! Hayasızlığın bu kadarına ancak pes denir. Peki, Türk Tabipler Birliği'ne ne oluyor? İşaret ettikleri savaş nerede, tavsiye ettikleri barış kimlerle? Şehide ağlamazlar, teröre tepki göstermezler, ama sırayı terörle mücadele aldı mı mayalarının gereğini yapıp ayağa kalkarlar. Meğer PKK-PYD-YPG'nin ne kadar çok kolu varmış! Nasıl da sızmışlar, tıpkı FETÖ gibi, nasıl da her yere yuvalanmışlar. Merakım odur ki, haini bu kadar bol ve çok başka bir memleket var mıdır? Aziz Atatürk diyor ki: "Eğer şunun bunun teveccühünden güç almaya tenezzül ederseniz, halinizi bilmem, ama geleceğiniz çürük olur." Özgürlük ve demokrasi iddialarıyla Türk düşmanlarının eteğinin altına saklananlarla ortak bir gelecek, ortak bir değer, ortak bir hedef yoktur. Zeytin Dalı Harekatı turnusol kağıdı işlevi görerek; kirli emelleri, kararmış yüzleri deşifre etmiştir. Taraflar netleşmiş, tavırlar netleşmiş, tahrik ve tahrip hevesliler kesinleşmiştir. İnanıyorum ki, Türk milleti bu sefil ve sefihleri affetmeyecek, kazıyıp dağıtacaktır.
Milliyet

Ordumuzun öso'nun arkasında ne işi var? 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı gazete ve TV'lerin Ankara temsilcileriyle kahvaltıda buluştu. Kılıçdaroğlu gündeme dair şu değerlendirmeleri yaptı: Askerlerimiz kendi varlıklarını kanıtlamak için kendi bayraklarını dikiyorlar. Terör örgütünden temizliyorlar. Zor koşullarda mücadele ediyorlar. Uğruna savaştıkları ülke adına bayrağı dikiyorlar. Bir başka ülkenin toprağını işgal etme niyeti zaten yok. 'Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız' diye söylendi. Ege adaları ile ilgili bir tartışma var, diplomatik ilişkilerde görüşmelerin olduğu da hükümetler tarafından ilan ediliyor ama Süleyman Şah türbesinin olduğu topraklar bizim topraklarımız. Türbeyi terör örgütüne bırakan adamlara ne diyeceğiz? Toprağını terör örgütlerine kaçıranlardan milliyetçi mi olur? Oradan bayrağımızı bile kaçırdılar. Bunları söylemekten utanıyorum ama söylemek zorundayım. Bizim bir ordumuz var. Peygamber ocağı, kahraman ordu diyoruz. Zor koşullarda mücadele ediyorlar. Ordumuzun kahramanlığını bir anlamda ÖSO'ya devretmeye çalışıyoruz. Niçin, kimdir ÖSO? Elinde Türk bayrağı. Bizim ordumuz orada, mücadele ediyor, neden ÖSO? Ordu ÖSO'nun arkasına neden gizlenir? Bundan rahatsızız. Ordunun başarısı ÖSO'ya devredilemez. Kahraman ordumuz ile ÖSO'nun birlikte anılmasını içime sindiremiyorum. Benim ağırıma gidiyor. Koskoca Türkiye'nin ordusu ikinci planda, ÖSO birinci planda. Ayrıca siz bölgede operasyon yapıyorsanız, ülkenin birliği bütünlüğü açısından önemliyse bunu kendi silahlı kuvvetlerinizle yaparsınız. Başka bir gücü kendi silahlı kuvvetlerinizin yanına monte etmeye ne ihtiyacınız var? TSK gitmiş mücadele veriyor, hava desteği var, top desteği var. TSK yedek orduymuş gibi açıklama yapıyorsunuz. Ordunun başarısını bir başkasına ipotek edemezsiniz. Ama Türkiye ile eğer Suriye arasında önümüzdeki süreçte bir barış sağlanacaksa, bu başka bir organ olmadan Türkiye ile Suriye'nin bir araya gelmesi ile olacaktır. Suriye'de terör örgütlerinin konuşlanmasını istemiyorsak o zaman biz Suriye ile şu veya bu şekilde ilişki kurmalıyız. Suriye ile ilişkilerin düzelmesi açısından adımlar atılması gerektiğine inanıyoruz. Sorunu yarat, sorunu büyüt, sorunu çözmek için insanlar hayatlarını feda etsinler, sonra 'kahramanım' diye ortalıkta gez. Ne kahramanlığı? Orta Doğu'nun benzinine kibrit çakmışsın.
Vatan

SPOR 
3. şampiyonluk için geliyorum 
Cenk Tosun'u 22 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Everton'a gönderdikten sonra Cyle Larin'i İstanbul'a getiren ancak Kanadalı golcünün transferine henüz resmiyet kazandıramayan Beşiktaş, Vagner Love'u kadrosuna kattı. Aytemiz Alanyaspor'dan uzun uğraşlar sonunda transfer edilen 33 yaşındaki Brezilyalı golcü dün son yılı opsiyonlu 2,5 yıllık resmi sözleşme imzaladı. Beşiktaş, Vagner Love için Alanyaspor'a 3 milyon 750 bin euro bonservis bedeli ödeyecek. Sezonun ikinci yarısı için 925 bin euro kazanacak olan tecrübeli futbolcuya önümüzdeki sezon için ise 1 milyon 850 bin euro ödenecek. 2018-19 sezonunda en az 25 maçta forma giyerse Vagner Love'un sözleşmesindeki 1 yıllık uzatma opsiyonu devreye girecek ve başarılı futbolcu 2019-20 sezonunda da Beşiktaş kadrosunda yer alacak. Alanyaspor'daki 500 bin euroluk alacağının ödeneceği garantisini de alan Vagner Love'un, Beşiktaşlı yöneticilerle yaptığı görüşmede şampiyonluk yaşamak ve Şampiyonlar Ligi'nde forma giymek için siyah-beyazlı takıma gelmek istediğini söylediği belirlendi.
Milliyet
  
Efsane şehir 
Haftaya lider giren Medipol Başakşehir ile tablonun son sırasında yer alan Kardemir Karabükspor arasındaki kapanış maçını ev sahibi 5-0 kazandı. Abdullah Avcı ile özdeşleşip, sistemiyle ligin kalitesini yükselten Başakşehir, ekonomik anlamda zor durumda olsa da kısa sürede tecrübesini gösteren teknik direktör Levent Açıkgöz'ün Karabükspor'u önünde beklendiği gibi oyuna hakim başladı. Cezalı Attamah yerine Mahmut'u stopere çeken Abdullah Avcı, pas oyununun sekteye uğramasını engellemeye çalıştı. 7'de de Emre'nin soldan kornerinde arka direkte boş kalan Napoleoni düzgün bir şutla golü buldu, takımını erkenden öne geçirdi: 1-0. Tam anlamıyla bir 'Total Futbol' esintisi sunan Avcı'nın takımı, pas oyunu ve doğru ön alan baskısıyla 20'de ceza sahası içinde Gökhan İnler'le son sözü söyledi: 2-0. Kalite farkının bariz olduğu gecede Caiçara'nın şık pası ve Visca'nın rahat golüyle 32'de 3-0 oldu. Doğru oyun ve plana sadık kalan lider, 38'de yine ön alanda kaptığı topta Emre'nin enfes pası, Visca'nın bitirmesiyle maçı erken bitirdi: 4-0. Kariyeri, tecrübesi ve Başakşehir'e kattıklarıyla efsaneleşen Adebayor, 43'te müthiş aşırtması kadar verdiği asker selamıyla da alkış aldı: 5-0. 45 dakikada 5 gol bulan, topla oynamada yüzde 74'e yüzde 26'lık bir ortalama tutturan, toplam 829 pasla Barcelona'yı andıran ve yüzde 92'lik pas isabeti sağlayan turuncu-lacivertliler, bir resmi maçtan öte sanki hazırlık maçı oynuyor gibiydi. İkinci yarıda sakin bir oyun oynayan lider Başakşehir, adeta şampiyon gibi oynadı, zirve yarışında iddiasını bir kez daha ispatladı. Abdullah Avcı ve ekibi, ligde 4 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı.
Milliyet 

Az ama öz! 
Fenerbahçe'de Mathieu Valbuena konusu, en çok tartışılan gündemlerden biri olarak öne çıkıyor. Trabzonspor deplasmanında Giuliano'nun yokluğunda ilk 11'de olması beklenen ancak sürpriz bir şekilde yine yedek oturan Fransız futbolcu, 63. dakikada oyuna girip kendini hissettirdi. Valbuena sadece 27 dakika sahada kalmasına karşın maçın en çok öne çıkanlarından biri olmayı başardı. Takım 1-0 mağlupken bir nevi kurtarıcı rolüyle sahaya sürülen Fransız yıldız, ortaya koyduğu performansla da farkını gösterdi. İstatistiklere de direkt yansıyan bu katkıda Valbuena, tek başına 4 net gol girişiminin başrolündeydi. Sarı-lacivertliler, tecrübeli futbolcunun öncülüğünde 4 net pozisyon yakaladı. Ayrıca ilk 63 dakikada 4 gol girişimi olan takım, Valbuena ile beraber de 5 gol girişimi buldu ve 1 gol attı. Josef de Souza'nın golünde de asisti yapan 32 yaşındaki oyuncu, gol bölgelerine toplamda 3 başarılı orta gönderdi, 2 kez de şut denedi. Performansıyla maçın gidişatını değiştiren Mathieu Valbuena, saha dışındaki tutumuyla da hep öne çıkıyor. Yedek kalmasına karşın oyundan hiç kopmayan başarılı yıldız, oyuna sonradan girdiği tüm maçlarda etkisini belli ediyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme