31 Ocak 2018 Çarşamba

31.01.2018 Genel Gündem

31.01.2018
GÜNDEM
'Yasak Mühimmat Kullanılmıyor' 
Zeytin Dalı Harekâtı'nda dün itibarıyla 11. gün geride kaldı. Genelkurmay Başkanlığı, başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı'nda 9 gün içinde 649 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. TSK'dan yapılan açıklamada, iftiralara itibar edilmemesi istenerek, "Hava Kuvvetlerimiz tarafından, napalm, kimyasal, biyolojik ve benzeri, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır" denildi Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün sabah saatlerinde yapılan açıklamada, önceki gece gerçekleştirilen hava harekatında sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 3 hedefin imha edildiği belirtildi. Açıklamada "Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 33 PKK/KCK/PYDYPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 649 olmuştur. Zeytin Dalı Harekâtı, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."
Milliyet
 
Furkan'a Kamu Düzeni Baskını 
Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik soruşturma kapsamında, aralarında Vakıf Başkanı Alparslan Kuytul'un da olduğu 21 kişi gözaltına alındı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 'Kamu düzenini bozmaya karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü' iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik soruşturma başlatıldı. Operasyonda vakfın Adana'daki genel merkezinin de aralarında bulunduğu 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Seyhan ilçesi Abidinpaşa Caddesi'nde bulunan vakfın genel merkezindeki ve diğer adreslerdeki aramaya çok sayıda Özel Harekât polisi katıldı. Operasyon sırasında ekipler, caddede zırhlı araç ve uzun namlulu silahlarla bekledi. Aralarında Vakıf Başkanı Alparslan Kuytul'un da yer aldığı 21 vakıf yöneticisi ve üyesinin gözaltına alındığı, çok sayıda doküman ve dijital materyale el konulduğu belirtildi.
Hürriyet 
 
DÜNYA 
Tartışmalı Başladı Uzlaşmalı Bitti... 
Rusya'nın Soçi kentindeki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, olaylı geçen ikinci günün ardından dün sona erdi. Yaklaşık 1.500 Suriyeli delegenin katıldığı kongrede bayrak ve protesto krizleri yaşanırken, Ankara'dan gelen Suriyeli muhalif heyet, Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmama kararı alarak, kongrede temsil yetkisini Türk heyetine verdi. Suriye muhalefet heyeti, kongre nedeniyle havaalanı ile kongre merkezine yerleştirilen rejim bayraklı resim ve logolara tepki gösterip, ülkeye giriş yapmak istemedi. Kongreye katılmama kararı da alan Suriye muhalefeti heyeti, temsil yetkisini Türk heyetine verdi. Bu gelişme üzerine dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında iki telefon görüşmesi yapıldı.
Milliyet 

İranlı Kadınların Başörtüsü İsyanı 
İran'da Aralık ayında hayat pahalılığı ve işsizliği protesto amacıyla başlayan ve kısa sürede iktidar karşıtı gösterilere dönüşen eylemler sırasında başörtüsünü çıkarttığı gerekçesiyle gözaltına alınan Vida Muhaved adlı genç kadın, hafta başında bir kez daha sahnedeydi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde başkent Tahran'daki ünlü İnkılap Caddesi'nde Muhaved'in başını çektiği birkaç kadının, başörtülerini çıkartarak gösteri düzenlediği görülüyor. Başkentin birkaç noktasında ve İsfahan kentinde de benzer protesto gösterilerinin gerçekleştiği belirtildi. 31 yaşındaki Mohaved, Aralık ayında İnkılap Caddesi'nde düzenlediği eylemden kısa süre sonra gözaltına alınmıştı. Ülkenin önde gelen aktivistlerinden Nesrin Sutude, Muvahhid'in geçtiğimiz Cumartesi günü serbest bırakıldığını duyurmuştu. Son gösterilere katılan kadınların akıbetine ilişkin bir açıklama yapılmadı.
Vatan
 
Cebelıtarık'tan Brexıt Tehdıdı 
Avrupa Birliği (AB), İngiltere'nin üyelikten ayrılmasının (Brexit) ardından geçiş sürecine ilişkin kuralları belirlerken, denizaşırı İngiliz toprağı olan Cebelitarık'ın yerel yönetiminden Brexit'i veto tehdidi geldi. Cebelitarık bölgesel yönetiminin başbakanı Fabian Picardo, The Independent gazetesine verdiği röportajda, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brüksel ile vardığı anlaşmanın, Cebelitarık sakinlerini olumsuz etkileyecek hükümler içermesi halinde, anayasanın kendilerine tanıdığı hakla anlaşmayı veto edeceklerini söyledi. Picardo, Brexit anlaşmasının Cebelitarık'ta uygulanıp uygulanmayacağına yerel yönetimin karar vereceğini dile getirdi.
Vatan

Yemen Hükümeti Kuşatma Altında 
2015 yılında kuzeydeki İran destekli Husilerin başkent Sana'ya doğru harekete geçmesi üzerine Aden'e çekilmek zorunda kalan uluslararası toplumun tanıdığı Yemen yönetimi bu kez ayrılıkçı güneylilerin kuşatması altında. Kendilerini Güney Geçiş Konseyi (GGK) diye adlandırılan ayrılıkçılar, güneydeki yolsuzluklardan sorumlu tutarak pazar gününe kadar hükümetin istifa etmesi için Riyad'da bulunan Cumhurbaşkanı Abid Rabbo Mansur Hadi'ye süre vermişlerdi. Sürenin dolmasının ardından da Aden'e doğru harekete geçmişler, kent girişinde Suudi destekli hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasında çatışma çıkmıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7736-3,7756
Euro: 4,6909-4,6931
Sterlin: 5,3467-5,3492         
Gram Altın: 162,4018-162,5382 

2018 Enflasyon Hedefi % 7.9'a Yukseldi 
Merkez Bankası bu senenin ilk enflasyon raporunda revizyona giderek, 2018 yılı tahminini yüzde 7'den yüzde 7.9'a yükseltti. Bankanın 2017 yılı öngörüsü yüzde 6.5 iken, enflasyon rakamı geçen yıl yüzde 11.9 olmuştu. Son dönemde gelen verilerin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret ettiğinin altını çizen Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın toplantısından öne çıkan notlar şöyle sıralandı. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler risk oluşturmaya devam ediyor. Gelişen ülkelere portföy girişleri istikrarlı görünümünü koruyor. Türkiye'nin risk priminde son dönemde iyileşme gözlendi.
Milliyet

Döviz Burolarına Sıkı Takip! 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz büroları için yapılan yeni düzenleme sayesinde terörizmin finansmanıyla mücadelede yeni bir döneme girildiğini açıkladı. Şimşek, "Hazine Müsteşarlığı'nda kurulacak bilgi sistemi üzerinden sorgulama ile terör finansmanı faaliyetinde bulunan kişilerin işlem gerçekleştirmesinin önüne geçilecek" dedi. Şimşek, şirketlerin kurumsallaşması yönünde önemli adımlar attıklarına da işaret etti. Şimşek, özellikle A grubu müesseselere, müşteri tanıma kuralı, çerçeve sözleşme imzalama gibi yeni yükümlülükler getirilmesinin ve transfer emirlerinin nasıl verileceğinin ayrıntılı olarak düzenlenmesinin gündemde olduğunu, böylelikle mevcut yapıda kayıtlılığın artırılarak daha hesap verilebilir bir yapı oluşmasının hedeflendiğini bildirdi.
Milliyet

Grevden Lokavttan Yüzyılın Anlaşmasına 
Metal iş kolunda yaklaşık 130 bin kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde adeta bir mucize gerçekleşti. İşçi ve işveren tarafının karşılıklı restleşmesi ile kopma noktasına gelen ipler, Bakanlar Kurulu kararı ile geçici çözüme kavuşurken, görüşmelere bu ortamda devam eden taraflar şaşırtıcı bir anlaşmaya imza attı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, geldikleri noktada yaptıkları anlaşmayı "Yüzyılın anlaşması" olarak tanımladı. Kavlak, dün sabah itibarıyla Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Grup Toplu İş Sözleşmesi'ni bağıtladıklarını ifade ederek, 2 yıllığına bağıtladıkları toplu iş sözleşmesinde zamların ortalama getirisinin yüzde 24.63 olduğunu bildirdi.
Vatan

Bu İşyerinde İflas Yasaktır 
Yatırım ortamını iyileştirmek için reformlar yapılacak. Şirket kuruluşunu kolaylaştırmaktan iflaslara çeki düzen veren birçok düzenleme TBMM'ye gönderildi. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 93 maddeden oluşan reform paketi hazırladıklarını söyledi. Türkiye'nin bu yıl itibariyle Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde 60'ıncı sırada yer aldığını kaydeden Akdağ, ilk 20'ye girmek için çok yoğun çalıştıklarını belirtti. Türkiye'yi iş yapma kolaylığı açısından hak ettiği yere getireceklerini kaydeden Akdağ, hükümet olarak, Türkiye'ye yatırım yapan ve istihdam sağlayan girişimcilerin her zaman yanında olduklarına dikkati çekti. Akdağ, "Açıkladığımız reformlar bu adımların yeni bir halkasıdır. Bu paket ile Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan müteşebbislerimize ve yatırımcılarımıza 'İyi ki varsınız' diyoruz" ifadesini kullandı.
Vatan

İngıltere'den Çin Seferi 
Brexit yani İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma süreci uluslararası ticarette gücünü kaybetmemesi için İngiltere'yi yeni açılımlara itiyor. Bu da daha önce görülmedik ziyaretlerin de gerçekleşmesini gündeme getiriyor. Nitekim, İngiltere Başbakanı Theresa May, Başbakan Li Keqiang'ın daveti üzerine bugün Çin'e resmi ziyarette bulunacak. 50 işadamı ile Çin'e adeta çıkarma yapacak olan Theresa May'in 2 Şubat'a kadar birçok işbirliğine imza atması bekleniyor. 2017 yılının iki ülke arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü olmasına dikkat çeken uzmanlar, bu ziyaretin ikili ticari ilişkilerde altın çağın başlangıcı olacağına işaret ediyor. Theresa May başbakanlık görevine gelmesinden bu yana, Çin'e ilk kez ziyarette bulunuyor.
Hürriyet

POLİTİKA 
Operasyona Gölge Düşürür 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticilerinin, "Savaşa hayır" bildirisi yayımladıkları için gözaltına alınmasına ilişkin, "Bildiride 'Demokrasi, özgürlük olsun, huzur içinde yaşayalım' deniliyor. Arkadaş, adil düzenden, demokratikleşmeden, eşitlikçilikten, özgürlük ve barışçıl bir dünya yaratmaktan kim rahatsız olabilir? Bu tür davranışlar, sizin yaptığınız ve toplumun tümünün desteklediği Afrin Operasyonu'na gölge düşürür" diye konuştu.
Milliyet 

Öso, Kuvayi Milliye Gibi Bir Yapıdır! 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hakkında son dönemde yükselen tartışmalara ve eleştirilere yanıt verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi: Bunlara da her türlü ortaklık, birliktelik yakışır. HDP ile kanka olan, PKK'nın izinden giden, PYD'ye övgüler savuran ana muhalefet ekibinin, sıra ÖSO'ya gelince nevri dönüyor. Dünyada hiçbir hakları örgütünün bulamadığı gerçeği bunlar keşfetmişler. Neymiş, ÖSO bir terör örgütüymüş. Bizi şaşırtmaz ama birilerinin kafasını karıştırabilir. ÖSO, terör örgütü değil, vatanlarını savunan, içinde her etnik kökenden insanın bulunduğu milli yapıdır.
Vatan

SPOR 
Kredi Cepte! 
Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında Gençlerbirliği ile karşılaşan Beşiktaş, sahadan 3-1'lik galibiyetle ayrıldı. İkinci maç için önemli bir avantaj elde eden siyah-beyazlı takım, mücadeleye hızlı başlayan taraf oldu. Ev sahibi ekip, aradığı golü 21. dakikada buldu. Ankara ekibinin ceza sahasının karıştığı pozisyonda önce kaleci Hopf, ardından savunma topu son anda çıkarsa da, son olarak Mustafa Pektemek'in vuruşunda top filelere gitti. Ardından pozisyonlar bulmaya devam eden Beşiktaş, oyunu kontrolü altında tutsa da, ilk yarıda farkı açamadı.
Milliyet
 
Bu İşte Bir Sakatlık Var 
Fenerbahçe'de bu sezon sakatlık kâbusu bir türlü son bulmuyor. Geride kalan 19 haftalık periyotta tam 19 futbolcu ciddi sakatlıklar yaşarken, bir çoğu önemli maçlarda forma giyemedi... Giuliano, Janssen ve Eljif Elmas dışında kalan 16 ismin adale sakatlıklarına yakalanması ise dikkat çekti. Finansal Fair Play sebebiyle transfer yapmakta zorlanan ve kadrosunu geç oluşturan sarı-lacivertliler bunun da etkisiyle sezona çok kötü başlamıştı. Bu sıkıntının yanısıra bireysel hataların da arka arkaya gelmesi ve zorlu fikstür, Fenerbahçe'yi şampiyonluk yarışından çok erken kopma noktasına getirdi. Ancak bunların dışında yaşanan bir başka önemli sorun da takımı ciddi sıkıntıya soktu. Toplam 19 futbolcunun ciddi sakatlıklarla boğuşması ve takımdan uzak kalışı doğal olarak Fenerbahçe'nin hem ritmini, hem de iskeletini bozdu... Kaleciler dışında sadece Neustadter, Hasan Ali ve Ozan Tufan herhangi bir problemle karşı karşıya kalmadı.
Milliyet

Nagatomo Sürprizi 
Badou Ndiaye'yi 15+1 milyon euroya Stoke City'ye satan Galatasaray, transferin son günü sol bek işini çözmeye kararlı görünüyor. Juventus'tan Asamoah ve Bayern Münih'ten Bernat derken, sarı-kırmızılıların gündemine gelen son isim, Inter'in Japon sol beki Yuto Nagatomo oldu. Bu sezon İtalyan ekibinde yeterli süreyi alamayan 31 yaşındaki futbolcu için temaslarda bulunan sarı-kırmızılılar transferinde büyük mesafe katetti. Inter ile 1 milyon euro karşılığında anlaşan Galatasaray, satın alma opsiyonu için de sözleşmeye 7 milyon euro yazdırdı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme