1 Şubat 2018 Perşembe

01.02.2018 Genel Gündem

01.02.2018

GÜNDEM

Darmık'a bomba yağdı 
Zeytin Dalı Harekâtı'nın 12. gününde operasyonlar doğu ve batı yönünde yoğunlaştı. Kilis'ten Hatay'a uzanan sınır hattında yer alan ve bir çok stratejik tepenin bulunduğu Darmık Dağı ile çevresindeki Bülbül kasabasından Raco ilçesine uzanan sınır hattındaki terör örgütü YPG hedefleri dün F-16'lar tarafından vuruldu. Karadan da tepelere doğru TSK ve ÖSO güçleri harekât başlattı. Cinderes bölgesine ise Hatay tarafından harekât başlatıldı. Kilis'in kaşısındaki Burseya Dağı'nda sığınak ve tünellere yönelik arama tarama faaliyetleri sürüyor. Afrin'e yönelik harekâtta dün yeni bir aşamaya geçildi. Burseya Dağı'nın alınması sonrasında bölgede yeni bir harekât hazırlığı başlatılırken, bölgede daha çok, sığınakların bulunması ve mayın temizleme çalışmalarına ağırlık verildi. Harekât, dün Kilis'ten Hatay'a uzanan sınır hattında yer alan Afrin'in doğu ve batı kesiminde yer alan sınır kesimlerinde yoğunlaştı. Burseya Dağı'nın devamında yer alan Hatay'a uzanan bin 73 metre yükseklikteki Darmık Dağı'na yoğun bombardıman yapıldı. Darmık Dağı ve çevresindeki köyler ile sınırın yakın kesimindeki Bülbül kasabasındaki hedefler dün sabahın erken saatlerinden itibaren obüslerle vuruldu. Ardından havadan uçaklar devreye girdi. F-16'lar gün boyu Darmık Dağı'ndaki hedeflere bomba yağdırdı. Dağlık bölgedeki bir çok nokta aralıksız vuruldu. Çok sayıda noktadan dumanlar yükseldi. Darmık Dağı, Bülbül kasabası ve çevresindeki YPG noktalarına da karadan TSK ve ÖSO kuvvetleri tarafından yeni harekât başlatıldı. Bölgede yer yer çatışmalar yaşandı.


Khk ile ihraç edilen kişi sayısı 110 bin 
TBMM İçişleri Komisyonu, Olağan Üstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameleri görüşmek üzere toplandı. Komisyonda hükümet adına söz alan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ şu bilgileri verdi: Şu ana kadar Olağanüstü Hal İşlemi İnceleme Komisyonu'na 105 bin 151 kişi müracaatta bulunmuş; ihraçlardan. Bugüne kadar da komisyon bin 562 kişi hakkında karar vermiş. Bu kararlardan 41'i hakkında 'kabul' kararı vermiş, diğerleri 'ret' şeklinde. Ret kararları, bazı mahkemelerin görevsizlik kararlarına ilişkin olup, işin esası incelenmeyip, 'siz görevlisiniz' diyen kararlardır. Ama bu retlerin kapsamı daha ziyade bir takım görevsizlik ve benzeri konular var. Bugüne kadar KHK'larla yapılmış ihraç sayısı 110 bin 778, iade sayısı 3 bin 604. 110 bin 778 kişi ihraç edilirken 3 bin 604 kişi yine KHK'lerle görevine iade edilmiş. Şu anda KHK'lerle ihraç edilen kişi sayısı net olarak 107 bin 174'tür.
Vatan 

DÜNYA 
Ulusa seslendi her teleher tele dokundu! 
Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra, "ulusa sesleniş" olarak kabul edilen "Birliğin Durumu" konuşmasını ilk kez yapan Donald Trump, attığı ekonomik adımlarından, dış politikaya, DAEŞ'le mücadeleden iç konulara varıncaya kadar geniş bir yelpazeye değindi. Kongre'de konuşan Trump, dış politika ve güvenlikle ilgili olarak Rusya ile Çin'den "ABD'nin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan rakipler" diye bahsetti. Dünyada caydırıcılığın giderek daha önemli hale geldiğini kaydeden Trump, "Nükleer silahlarımızı yeniden inşa ve modernize etmeliyiz. Belki gelecekte bir gün, ülkeler, nükleer silahların ortadan kaldırılması için bir araya gelecek; ama daha o noktada değiliz" dedi.
 Milliyet

'Sakın bu tuzağa düşmeyin' 
AB'nin eski Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir enstitüde yaptığı konuşmada Avrupa'nın Türkiye ve Rusya politikasında çok büyük hatalar yaptığını ifade etti. Siyaset ve güvenlik politikaları uzmanlarının katıldığı "Avrupa'nın Durumu" adlı konferansta konuşan Verheugen, gerek Rusya gerekse Türkiye'nin Avrupa için vazgeçilmez önemini vurguladı ve iki ülkenin de bugün geldiği durumdan AB'yi sorumlu tuttu. Günter Verheugen şöyle konuştu: "Türkiye, 2002-2005 yılları arasında Avrupa'da bugüne kadar yaşanmış en hızlı değişimleri gerçekleştirdi. Çünkü AB, 1999 Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye çok açık 'Biz sizi istiyoruz' dedi. Bu stratejiyi izledi. Çünkü biz tüm Avrupa ve Avrupa'nın güvenliği için Türkiye'nin nasıl bir merkezi öneme sahip olduğunu biliyoruz."
Hürriyet

Nato'da angelina jolie rüzgârı 
Genelde teknik ve askeri içeriğin öne çıktığı konularla gündeme gelen NATO, tarihinin en hareketli ve renkli günlerinden birini dün yaşadı. NATO'da kelimenin tam anlamıyla Angelina Jolie rüzgârı esti. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargâhına ilk kez gelen Oscar ödüllü oyuncuya NATO çalışanları ve basın yoğun ilgi gösterdi. NATO'ya, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin özel temsilcisi olarak gelen Jolie, çatışma alanlarında cinsel şiddetle mücadele konusunda atılabilecek adımları ve ittifakın bu alanda üstlenebileceği rolü NATO yetkilileriyle masaya yatırdı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelen Jolie, üye ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi ve askeri temsilcilerden oluşan Askeri Komite'nin ortak toplantısına katıldı. Tecavüzün siyasi ve askeri hedeflere ulaşmak için silah olarak kullanıldığını söyleyen Jolie, cinsel şiddetin olduğu yerlerde barışı sağlamanın daha zor olduğunun altını çizdi.
Hürriyet


Türkiye'den BM'ye Kıbrıs tepkisi 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) misyonunun görev süresini 6 ay daha uzatırken, karara Türkiye'den tepki geldi. BMGK, önceki günkü toplantısında misyonunun görev süresini 31 Temmuz 2018'e kadar uzatma kararı aldı. BM'nin en uzun süreli barış gücü misyonlarından biri olan UNFICYP, 1964'ten bu yana adada görev yapıyorKararda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten, 15 Haziran'a kadar Kıbrıs sorunun çözümü konusundaki ilerlemeye ilişkin BMGK'ya bir rapor sunması da istendi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7544-3,7574
Euro: 4,6695-4,6705
Sterlin: 5,3363-5,3391         
Gram Altın: 162,2724-162,3786

Afrin operasyonu savunma sanayine 'pozitif' etki yaptı 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Afrin operasyonunun ekonomiye hareketlilik kazandırdığını söyledi. Zeybekci, TBMM'deki sohbetinde, şunları söyledi: "Belki çok fazla kapitalist bir bakış açısı olabilir ama bir taraftan realitedir. Afrin'in ekonomide üç pozitif etkisi oldu. İlk yerli malı kullanımı şartıyla üretim ve istihdam canlılığı getirir. İkinci tarafı da ekonomi üzerindeki terör veya güvenlikle ilgili risklerin ortadan kalkması bir rahatlama getirir. Bir üçüncü tarafı güçlü Türkiye. Yaptırım gücü olan Türkiye, kendi kararlarını alan ve bunları çatır çatır uygulayan bir Türkiye. Her zaman için ekonomik anlamda da duruşumuza pozitif etkisi olur. Onunu için Afrin operasyonu üç açıdan da pozitiftir, bu açılardan bakıyoruz."
Milliyet

Turizm atağa kalktı 26 milyar $ getirdi 
Türkiye'de 2017 yılı turizm verileri sektörde büyük sevinç yarattı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin turizm istatistiklerine göre, turizm geliri, 2017'de önceki yıla göre yüzde 18.9 artarak 26.2 milyar dolara çıktı. Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı, yüzde 23.1 artarak 38.6 milyon kişiye ulaştı. Ziyaretçilerin yüzde 83.1'ini (32 milyon kişi) yabancılar, yüzde 16.9'unu ise yurtdışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. 2017 yılında turizmde beklenen önemli düzelmeler gerçekleşirken, 2018'de ise kademeli artışlarla harcama oranının da yükselmesi bekleniyor. Türkiye turizmde 2015 yılını yakalayıp, bu verileri de aşmaya çalışıyor. 2016'da dünyadaki ekonomik daralma, 2015 sonunda Rus uçağının düşürülmesi, 15 Temmuz darbe girişimi gibi nedenlerde büyük bir darboğazdan geçen turizmde ziyaretçi sayısı yüzde 24.6 oranında azalmıştı. 2015 yılında ise Türkiye'yi 36 milyon turist ziyaret etmişti. Sektör, iyileşmeye başlayan turizm verileri ile 2023 hedefi olan 50 milyon kişi ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmayı amaçlıyor.
Milliyet

İthal etme yerlisi var 
İthal ürünler yerine yerli üretim malların tercih edilmesi için tedarikçilerle alıcılar arasında ürünlerin teknik özellikleri ve ebatları gibi konularda düzenli bilgi paylaşımının yapılabileceği bir platform kurulacak. Böylece, ithal ürün kullanan alıcı sektörler, ihtiyaçlarının bir bölümünü yurt içinden karşılayabilecek. Ekonomi Bakanlığı'nca hazırlanan 2017-2019 dönemine ilişkin Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) Eylem Planı'na göre, ithal ürünler yerine yerli üretimin tercih edilmesi için sektörler arasında iş birliği imkanları artırılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilgili sivil toplum örgütleri ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın katılımıyla ortak çalışma yapılacak. Tedarikçilerle kullanıcı sektörler arasında iş birliği imkanlarının geliştirilmesini sağlayacak bir platform kurulacak.
Vatan

İlk kez en değerli 
Dünyanın en değerli markası 150.8 milyar dolarlık değeriyle Amazon oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan "Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500 2018" çalışması sonuçlandı. Geçen yıl 106.4 milyar dolarlık marka değeriyle üçüncü sırada yer alan ve değerini bu yıl 150.8 milyar dolara yükselten Amazon, dünya devlerini sollayarak listenin ilk sırasında yer aldı. Geçen yılki sıralamada 107 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci olan Apple, bu yıl da yerini korudu ve marka değerini yüzde 36.6 artırarak 146.3 milyar dolar seviyesine ulaştı.
Vatan

Acil genelge 
Sağlık Bakanlığı, acil servislerde yaşanan yoğunluğun ve sorunların çözümü için genelge yayınladı. Buna göre, yoğun bakımlarda yatak sorunun çözümü için ara bakım üniteleri oluşturulacak. Acillerde Mesai Kaydırma veya Vardiya Branş Polikliniği Uygulaması yapılacak, kısa müşahedeler iki saati geçmeyecek şekilde planlanacak. Klinik hastaları acillerde bakılmayacak. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, imzasıyla yayınlanan genelgede, özellikle acil servisleri dolup taşan 63 hastanenin düzenlemeleri daha hızlı yapması istedi. Genelgede şu ayrıntılarda yer verildi: Hastanelerde standart poliklinik hizmetlerinde 'Mesai Kaydırma veya Vardiya Branş Polikliniği Uygulaması' yapılacak. Acil servise başvuran hastalara sağlık personeli ile etkin triaj yapılarak, sarı alan muayenesi gerekmeyen hastalardan öncelikle acil servis yeşil alanında muayene olması gerekenlere 'Yeşil Alan 1' kodu verilerek, acil serviste genel tabip muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak.
Hürriyet

Taşeron sendikalı 
Sendikalı istatistiklerine taşeron çalışanlar damgasını vurdu. Taşeron çalışanların örgütlendiği Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası üye sayısını 50 bin artırdı. Hizmet-İş aynı zamanda Türkiye'nin en büyük sendikası da oldu. Ocak ayı dönemine ilişkin olarak yayımlanan işçi sendikaları istatistiklere göre, toplam sendikalı işçi sayısı geçen yılın temmuz ayına göre arttı. Temmuz ayı itibariyle 1 milyon 623 bin 638 olan sendikalı işçi sayısı bu yılın ocak ayı itibariyle 1 milyon 714 bin 397'ye çıktı. Ancak sendikalı işçi sayısı tüm işçilerin yalnızsa yüzde 12.38'i olabildi. Türk-İş'in üye sayısı 907 bin 328'den, 925 bin 39'a kadar yükseldi. Hak-İş ise, ise üye sayısını 70 bin artırdı. Hak-İş'e bağlı üye sayısı 544 bin 566'dan 615 bin 301'e çıktı. DİSK'in üye sayısındaki artış ise 4 binle sınırlı geldi. Geçen yılın temmuzda 145 bin 988 olan DİSK'in üye sayısı, bu yıl itibariyle 149 bin 187 oldu. Sendikalarda ise, en dikkat çekici değişiklik genel işler iş kolunda oldu. Burada Türk-İş'e bağlı Belediye-İş üye sayısını 57 binden 63 bine çıkarırken, Hakİş'e bağlı Hizmet-İş'in üye sayısı 206 binden 251 bine kadar çıktı. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın üye sayısı ise geçen yıl 64 bin 883 iken, bu yıl 66 bin 861 oldu. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da, Hakİş'in üye sayısında yaşanan artışa dikkat çekerek "Hak-İş olarak, yürüttüğümüz yaygın ve etkin örgütlenme çalışmamızın neticesinde elde ettiğimiz bu başarıyı son derece önemli buluyoruz" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA
 Netice almak önemli kazanım 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi toplantısını değerlendirdi. İkilinin telefon görüşmesinde Zeytin Dalı Harekâtı ve İdlib dahil olmak üzere Suriye'yle ilgili son gelişmeler de ele alındı. İki lider, Ulusal Diyalog Kongresi'nde yaşanan bazı sorunlara rağmen, elde edilen neticenin önemli bir kazanım olduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Soçi'de düzenlenen Ulusal Diyalog Kongresi, Zeytin Dalı Harekatı ve İdlib dahil olmak üzere Suriye'yle ilgili son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunulan görüşmede ikili ilişkilere de değinildi.
Milliyet
 
Düşüncesi sakat 
Başbakan Binali Yıldırım dün Lübnan Başbakanı Saad Hariri'yi konuk etti. Yıldırım ve Hariri ortak basın toplantısı düzenledi. "Suriye'de yaşanan karışıklıkların bedelini en çok ödeyen ülkeler Türkiye, Lübnan ve Ürdün'dür" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: Altı yıldır milyonlarca mülteciye gereken her türlü desteği veriyoruz. Uluslararası camiadan beklenen katkıyı da göremedik. Zeytin Dalı Harekatı konusunda sayın başbakanı bilgilendirme fırsatım oldu. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve sivil halk hedef değildir. Terör örgütü orada burada propaganda yapıyor, 'siviller ölüyor' diyor. Asıl zarar gören bizim vatandaşlarımızdır. Daha bugün Hatay'da bir roket saldırısı gerçekleşmiş, 17 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Suriye'de barışın, kardeşliğin tesis edilmesi, Suriye'de terör faaliyeti yapmamış bütün etnik yapıların temsil edileceği bir barışın tesis edilmesi için Soçi sürecinin ardından Cenevre süreci yapılacaktır. Gerilimlerin ortadan kaldırılması için diğer ilgili ülkelerle birlikte hareket e diyoruz."
Vatan

Şölen gibi geçsin 
CHP'nin hafta sonu yapılacak 36. Olağan Kurultayı öncesinde yapılan son Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında gündemdeki konular ve kurultay hazırlıkları ele alındı. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ÖSO'yu Kuvayı Milliye'ye benzettiği konuşmasını eleştirerek, "Bu sözlere en sert tepkiyi gösterin" dedi. Kılıçdaroğlu, iki yıldır birlikte görev yaptığı MYK üyelerine teşekkür ederek, özetle şunları söyledi: "Çok zor bir dönemde hepiniz özverili bir şekilde çalıştınız. Uyum içinde elinizden geleni yaptınız. Şimdi kurultayımız var. Sizinle aramızda siyasi bir birliğin yanı sıra gönül birliği de var. Gönül yoldaşlığımız var. Herkesin kendi alanıyla ilgili güzel çalışmaları oldu. Bundan sonrasına artık delege karar verecek ve biz de bu karara saygı göstereceğiz. Anadolu'dan özellikle milletvekili çıkmayan illerden PM'ye katılımın daha çok olmasını istiyorum."
Hürriyet

SPOR 
Oturmaya değil oynamaya geldik 
Beşiktaş'ta yeni transferler Vagner Love ve Cyle Larin için imza töreni düzenlendi. Vodafone Park'ta gerçekleşen törene Başkan Fikret Orman da katıldı. MLS ekibi Orlando City'den transfer edilen ve siyah-beyazlı kulüple 4,5 yıllık sözleşme imzalayan Cyle Larin, "Öncelikle başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu aileye ve bu taraftara da teşekkür ederim. Güzel bir başlangıç oldu. Takıma katkı yapmak için sabırsızlanıyorum ve açıkçası çok heyecanlıyım. Gelmeden önce Beşiktaş'ın birçok maçını izledim. Kupa maçında tribündeydim. Taraftarlar ilk dakikadan son dakikaya kadar takımını sürekli destekliyorlar. Buna daha önce hiç şahit olmamıştım. Bir an evvel sahaya çıkıp, goller atmak için çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.
 Milliyet

Fener'e piyango! 
Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında Fenerbahçe, TFF 1. Lig ekibi Akınçorap Giresunspor deplasmanında 2-1 kazandı, tur avantajını kaptı. Eljif Elmas'ı ilk 11'e dahil edip, genç Samed ve Oğuzhan'ı da ekleyen F.Bahçe, ideale yakın bir takımla sahaya çıktı. Başakşehir'i eleyerek çeyrek finale gelen ev sahibi ise Batuhan, Dodo, Carioca ve Dialiba gibi isimlerle hücuma yatkın bir takımla çıkmayı tercih etti. Fenerbahçe tarihinde yeri olan ikili, Aykut Kocaman ve Metin Diyadin'in karşılaşmasında taktiksel detaylar dikkat çekti.
 Milliyet

Son dakikada dany krizi 
Galatasaray'da günlerdir konuşulan mali sorunlar konusundaki bir sıkıntı, ara transferin son gününde halledildi. Cim-Bom, ski futbolcusu Dany'ye verilecek 461 bin 200 euroluk borcu son günde faiziyle birlikte ödeyerek işi bitirdi. Mustafa Cengiz yönetiminin işbaşına gelmesiyle kamuoyunun öğrendiği 23 futbolcuya ödenecek 20 milyon euro ile vergi ve sigorta için gereken 20 milyon lira, sarı-kırmızılıların korkulu rüyası olmuştu. Ancak Ndiaye transferi, Galatasaray'a nefes aldırdı. Vergi ve sigortayı bloke çekle halleden, borçlardan dolayı futbolcularla arasındaki sorunu çözen Galatasaray'ın karşısına son problem olarak Dany çıktı. Ara transferde Karabükspor'dan Akhisar'a geçen Kamerunlu futbolcu, sarı- kırmızılılar tarafından kulüpten gönderilmişti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme