2 Şubat 2018 Cuma

02.02.2018 Genel Gündem

2 Şubat 2018 Cuma
TÜRKİYE 

Seçim Güvenliği Ortak Nokta 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti. Akşener, kendisine iade-i ziyarette bulunarak, seçimlere ilişkin önerilerini ileten Karamollaoğlu'na, seçim güvenliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Akşener, "Seçim güvenliği sadece oyların kullanıldığı ya da sandıkların açıldığı gün değil ondan çok önce, devletin imkânlarının iktidar tarafından kullanılmaya başlanmasıyla ortadan kalkmaya başlıyor, vatandaşa bunu da hatırlatmak gerekiyor. Vatandaşımız sandıklar konusunda en ufak bir tereddüt göstermesin. Çünkü sadece biz değil bütün muhalefet bu konuda tam bir kararlılık içinde" dedi.
Hürriyet


Generalin Sessizliği 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü milletvekili toplantısında 'Zeytin Dalı' harekâtıyla ilgili bilgi verirken, harekâtın planlandığı gibi gittiğini, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini aktardı. Erdoğan, Türkiye'yi operasyona iten nedenleri açıklarken özellikle ABD'nin terör örgütü YPG ve PKK'lılara silah vermesiyle ilgili yaptıklarını anlattı. Erdoğan, "ABD Başkanı Trump'la yaptığım son görüşmede, kendisine 'Bize söz verdiğiniz halde hâlâ bu gruplara silah sevkiyatı yapılıyor' dedim. Kendisi bana, 'Benim bundan haberim yok' dedi ve yanındaki güvenlik danışmanı ve generaline dönerek 'Doğru mu?' diye sordu. Yanındakiler sessiz kaldılar" dedi. Erdoğan, ABD ile sık sık yaşadığı bu ikili tavrı eleştirdi.
Hürriyet

Müftülere Nikâh Genelgesi 
Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülerin nikâh kıyma yetkisi, görev ve sorumluklarını içeren genelge yayınladı. Genelgeye göre, müftüler, yetkilerini görev yaptıkları il, ilçe, belediye ve köy sınırları içerisinde kullanabilecek, eşlerden birinin yabancı uyruklu olması halinde müftülüklerin evlendirme yetkisi bulunmayacak. Müftünün evlenme başvurularını kabul etme, evlenme dosyasını hazırlama, evlenmeyi gerçekleştirme, aile cüzdanını düzenleyip verme, evlenme bildirimi düzenleyerek bunu nüfus müdürlüğüne bildirme gibi görevleri olacak. Müftüler, sunulan belgeleri inceleyebilecek. Evliliğe mani bir durum tespit edilirse müftü bu işlemi yapmayı reddedebilecek. Taraflardan birinin, iradesinin serbestçe açıklanmasını engelleyici ruh hali içinde bulunduğu davranışlarından açıkça anlaşılırsa müftü, bu durumu taraflara bildirerek işlemi erteleyebilecek.
Hürriyet

Kilis Ve Hatay'a Yine Roketli Saldırı 
Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin Afrin bölgesinden gerçekleştirdiği roketli saldırıları önceki gece ve dün de sürdürdü. Kilis'e üç, Hatay Reyhanlı'ya üç roket düştü. Afrin'de terör örgütü mevzilerinden önceki gece ateşlenen iki roket Kilis kent merkezine düştü. Roketlerden biri, Ekrem Çetin Mahallesi'nde bulunan Mehmet Baloğlu'na ait evin duvarına, diğeri ise Barış Mahallesi'ndeki İbrahim Halil Almaz'a ait evin zeminindeki dükkana isabet etti.
Milliyet

Hakkari'den Acı Haber: 3 Şehit 
Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırılarda üç asker şehit oldu, yedi asker yaralandı. Çukurca'nın Güven Dağı'ndaki üs bölgesine dün saat 10.00 sıralarında teröristler roketli saldırıda bulunuldu. Saldırıda piyade sözleşmeli er Miraç Gürhan şehit oldu, 5 asker de yaralandı. Şemdinli ilçesinin Ortaklar bölgesindeki üs bölgesine ise saat 14.00 sıralarında saldırı yapıldı. Irak'ın kuzeyindeki Kanireş bölgesinden yapıldığı bildirilen havanlı saldırıda sözleşmeli Er Halil İbrahim Şık ile Uzman Çavuş Hayrettin Dindar şehit oldu, iki asker yaralandı.
Vatan

Otobüsün Beyni Kilitlendi İddiası! 
Dün sabah saatlerinde Dr. Eyüp Aksoy Caddesi üzerinde seyir halindeki Ataşehir-Kadıköy seferini yapan 34 özel halk otobüsü, durağa yaklaştığı sırada İETT otobüsüyle çarpıştıktan sonra kontrolden çıkıp, otobüs durağında bekleyenlere çarptı. Durakta bekleyen yolculardan Ayşegül Erdoğan, Mustafa Erdoğan ve Perihan Çelik yaşamını yitirdi. Yaralılar Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve çevredeki hastanelere kaldırıldı. Kazayla ilgili İstanbul Özel Halk Otobüsü Şirketleri yetkilisi Ramazan Şen kazanın ardından durağa dalan otobüsün şoförüyle görüştüğünü kaydetti.
Vatan

Önce CHP'de, Sonra Türkiye'de Değişim 
CHP Genel Başkanlığı'na ad aylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bir yanda kandırılan iktidar, öbür yanda da sürekli kaybeden bir muhalefet bulunduğunu savunarak, "Bu kandırılan iktidardan kurtulmak için önce kaybeden muhalefeti değiştirmek gerekir. Türkiye'yi bu uçurumun başından çekip alabilmemiz için önce CHP'de değişim, sonra Türkiye'de değişim" dedi. İnce, CHP Genel Başkanı'nın doğal Cumhurbaşkanı adayı olduğunu da belirtti.
Milliyet

DÜNYA 

AB-Türkiye Zirvesi İçin 26 Mart'ta Karar Kılındı 
Ankara'nın, özellikle mevcut sorunların çözülmesi ve ileriye dönük planlamanın yapılabilmesi açısından önemli gördüğü ve Brüksel'den en önemli beklentileri arasında yer alan Avrupa Birliği-Türkiye Zirvesi konusunda sona yaklaşıldı. AB kanadı, zirvenin 26 Mart'ta yapılmasını önerdi. Türkiye'nin de bu tarihe yeşil ışık yaktığı belirtiliyor. Her iki taraf için de bir son dakika değişikliği olmazsa zirve bu tarihte yapılacak. Zirvenin formatı da netleşmeye başladı. Üzerinde çalışılan formata göre zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AB kanadını ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker temsil edecek.
Hürriyet

Arakan'da 5 Toplu Mezar Da Bulundu 
Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslüman nüfusa yönelik katliamın boyutlarını gözler önüne seren 5 yeni toplu mezar tespit edildi. Associated Press (AP) haber ajansı, mülteci kamplarında yaşayan Arakan eyaletindeki katliamın tanıklarıyla yaptığı görüşmeler, uydu görüntüleri ve cep telefonuyla çekilmiş kayıt tarihi belli videolar üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, Arakan eyaletinin kuzeyindeki Buthidaung bölgesine bağlı Gu Dar Pyin köyünde, daha önce bilinmeyen en az 5 toplu mezarın varlığını teyit ettiklerini duyurdu.
Milliyet

Harita Önerisi Geri Çekildi 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'nda "toprak" başlığı altında yapılan müzakereler sırasında Rum tarafına sunduğu harita önerisini geri çekti. Türk tarafının hazırlayıp BM'ye sunduğu haritanın, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın talebi üzerine iade edildiği belirtildi.
Milliyet

Meclis 6 Yıl Taşınabilir 
İngiltere'de Avam ve Lordlar kamaralarının üyeleri, parlamentoya ev sahipliği yapan başkent Londra'daki ünlü Westminster Sarayı'nın restorasyonu konusunda uzun süredir devam eden tartışmalara noktayı koymak için hazırlanan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti. Tasarı, 1870'de tamamlanmasından bu yana neredeyse hiç tadilat geçirmeyen sarayın restorasyonu konusunu bağımsız bir otoritenin kontrolüne devretmeyi öngörüyordu. Tasarıya destek veren vekiller, hükümetin Westminster'ın yenilenmesi planını sürekli ertelediğini savunuyordu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7332-3,7358
Euro: Euro 4,6719-4,6750
Sterlin: 5,3281-5,3316
Gram Altın: 161,8003-161,9412

E-Ticaret Sitelerine Güven Damgası 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, internet alışverişlerinin güvenli olmadığını düşünen ve ürünlerle ilgili tereddütleri olanlar için e-ticaret sitelerine yönelik isteğe bağlı 'Güven Damgası' tebliği yayınlanmıştı. Dün, bununla ilgili protokol Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Bakanlık Müsteşarı Cenap Aşçı arasında imzalandı. Bakan Bülent Tüfenkci, 'Güven Damgası' uygulamasının vatandaşların güvensizliğini ortadan kaldırarak e-ticaret hacminin artırılmasında önemli rol oynayacağını vurguladı. Tüfenkci "e-ticaretin geliştirilmesi için daha farklı çalışmalar da yapıyoruz. Bunlardan biri de Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi. İşletmeler faaliyete başlamadan önce buraya kayıt olacak. Sistem şeffaflık getirecek" dedi.
Posta

İhracatta Yüzler Gülüyor 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre ihracat, Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.3 artarak 12 milyar 198 milyon dolar oldu. Son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 10.1 yükselerek 158 milyar 4 milyon dolara çıktı. Otomotiv endüstrisi yüzde 10.8 artışla geçen ay 2 milyar 286 milyon 661 bin dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Otomotivi 1 milyar 433 milyon 355 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 353 milyon 177 bin dolarla da kimyevi maddeler takip etti. En fazla ihracat artışı yüzde 153.5 ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde gerçekleşti. Almanya yüzde 18.3'lük oranla en çok ihracat yapılan ülke oldu. Türkiye'nin en çok ihracat yapan ili ise 5.1 milyar dolarla İstanbul oldu.
Posta

Tek Amaç Kurtarma! 
İflas erteleme sistemini "uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve kötüye kullanım" nedeniyle kaldırıp, tek işlemle şirket kurulması ve yatırım ortamının iyileştirilmesini hedefleyen 65 maddelik reform paketi dün TBMM'ye sunuldu. Zor duruma düşen iyi niyetli firmalar için konkordato revize edilerek yeni bir model olarak "Kurtarma Anlaşması Kurumu" getiriliyor. Borçlu, borçlarının ödenmesinde kendisine vade verilmesi veya tenzilat yapılması için konkordato talep edebilecek. Artık şirketler iflas erteleme yerine en fazla 23 ay sürecek şirketlerini kurtarma dönemine girecekler. Bu süreçte borçlu aleyhine icra takibi olmayacak. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, yeni yasa tasarının yasalaşmasıyla, iflasın ertelenmesinin yürürlükten kalkacağını söyledi.
Hürriyet 

'Avrasya'da KDV Sürprizi 
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya tünelinden geçişlerdeki KDV'yi cuma gece yarısından itibaren yüzde 18'den yüzde 8'e indireceklerini, böylece zamlı fiyat olan 21 TL'nin 19.2 TL'ye düşeceğini söyledi. Arslan, Avrasya tünelinden geçiş ücretlerinin 2 Ocak 2017'deki ile 2 Ocak 2018 döviz kuru farkı esas alınarak hesaplandığını ve her yıl aradaki farkın fiyatlara 2 Şubat'ta yansıdığını ifade etti.
Milliyet

7 Yılın En Hızlı Sıçraması 
İmalat sanayi 2018'e hızlı başlangıç yaptı. Yeni yılın ilk verileri, çarkların hızlı döndüğünü ve ekonomik büyümenin kaldığı yerden devam ettiğini ortaya koydu. Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketi Ocak 2018 dönemi sonuçları açıklandı. İSO Türkiye İmalat PMI, Ocak'ta 55.7'ye yükselerek Türk imalat sektöründe Mart 2011 tarihinden bu yana gözlenen en yüksek düzeyde iyileşme yaşandığını gösterdi. 7 yılın en iyi verilerinin gelmesinde üretim ve yeni siparişlerdeki artışlar belirleyici rol oynadı.
Vatan

Mükemmel Performansla Veda Etti 
ABD Merkez Bankasının (Fed) ilk kadın başkanı Janet Yellen, ülke ekonomisini tam istihdama ulaştıran mükemmel performansı sayesinde, tarihe Fed'in en başarılı liderlerinden biri olarak geçecek. Fed'e 2014 -2017 arasındaki zorlu geçiş sürecinde kaptanlık yapan Yellen, koltuğunu 3 Şubat itibariyle bankanın yeni başkanı Jerome Powell'a devredecek. Yellen'in 4 yıl süren başkanlık döneminde özellikle istihdam alanında çok iyi iş çıkardığını düşünen ekonomistler, Fed'in ilk kadın başkanının başarılı bir miras bıraktığı konusunda hemfikir…
Vatan

Dolara Hücumla Döviz Mevduatı Rekor Kırdı 
Yerli tasarruf sahipleri dolar kurundaki gerilemeye paralel olarak döviz hesaplarını artırmayı sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 26 Ocak haftası itibariyle 2.4 milyar dolar artışla 170 milyar dolara yükseldi ve rekor seviyeye çıktı. Altın harici döviz mevduatları da 2.3 milyar dolar artış gösterdi. Yılbaşından bu yana döviz mevduatlarındaki artış 5 milyar doları buldu. Döviz mevduatlarının rekor kırdığı haftada dolar kurundaki gerileme de dikkat çekti. Buna göre 26 Ocak haftasında dolar/TL kuru yüzde 3'e varan gerileme sergilemiş ve 3.72 seviyesinin altını test etmişti.
Vatan

SPOR 
Cim-Bom Yakalandı 
Kupada Konyaspor'un konuğu olan Galatasaray ilk yarıyı Linnes'in kendi kalesine attığı golle yenik kapadı. Sinan ve Serdar'ın sayılarıyla öne geçen Cim Bom 90+1'de Jahovic'e engeline takıldı. Rövanş 8 Şubat'ta İstanbul'da… Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Konyaspor maçının ardından geride kalan transfer dönemi ile ilgili çarpıcı sözler sarf etti. Tecrübeli hoca, "Paramız yok, zamanımız yok, emeğimiz çok diye özetleyebileceğimiz bir transfer süreci yaşadık. İhtiyacımız vardı, ancak artık bu iş bitti. Bundan sonra sahaya çıkacak 11'ler herkes tarafından desteklenmeli. Bu kadro ile yola devam edeceğiz" dedi.
Posta

Kanarya Komşu'da Dağıldı 
THY Avrupa Ligi'nin son şampiyonu Fenerbahçe Doğuş geçen sezon finalde devirdiği Yunan ekibi Olympiakos'a farklı mağlup oldu: 95-70. Sezonun ilk yarısında da rakibine 90-83'lük skorla boyun eğen Kanarya 21. haftada 7. yenilgisini aldı. Diğer temsilcimiz Anadolu Efes ise evinde İspanyol Valencia engelini 82-66'lık skorla geçti. Bu organizasyondaki 3 maçlık mağlubiyet serisine son veren Lacivert-Beyazlılar toplamda 6. galibiyetine uzandı.
Posta

İstanbul'a Yine Yıldız Yağacak 
Türkiye'nin tenisteki iki büyük organizasyonu, bu yıl bir kez daha sporseverlerle buluşacak. Önce kadınlar, sonra erkeklerdeki turnuvalarda tenisseverler dünya yıldızlarını izleyecek. Tanıtım toplantısında, 23-29 Nisan arasındaki TEB BNP Paribas Istanbul Cup ve 30 Nisan-6 Mayıs'taki TEB BNP Paribas Istanbul Open'da boy gösterecek iki önemli oyuncunun isimleri açıklandı. Avustralya Açık'ta elde ettiği şampiyonlukla tek kadınlar dünya 1 numarası olan Caroline Wozniacki ile Avustralya Açık'ta Federer'e karşı final oynayan Marin Cilic'in Türkiye'ye gelecekleri duyuruldu.
Milliyet

Süper Ligi Yurtdışına Taşıyacağız 
Kulüpler Birliği Vakfı'nın yeni başkanı Fikret Orman oldu. Vakfın Maslak'taki merkezinde gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda, G.Saray'daki başkanlık koltuğunu Mustafa Cengiz'e kaptıran Dursun Özbek'ten boşalan başkanlık için seçim yapıldı. Seçimde tek aday gösterilen Beşiktaş Başkanı Orman, vakfın başkanlığına seçildi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme