4 Şubat 2018 Pazar

04.02.2018 Genel Gündem

04.02.2018
GÜNDEM
Obüsler Karadan F-16'lar Havadan 
Terör örgütü PKK/PYD/ YPG denetimindeki Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nda dün itibarıyla 15 gün geride kaldı. Genelkurmay Başkanlığı, başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı'nda 899 terör örgütü PKK/PYD/YPG ve DEAŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. TSK ve ÖSO, Afrin hedefiyle dün de stratejik noktalara doğru ilerlemeye devam etti. Bülbül kasabası ve üstündeki Darmık Dağı'nın alınması sonrası operasyon dağın eteklerine doğru yayıldı, özel komando birlikleri de terör örgütünün büyük yığınak yaptığı Şiye ilçesinin Bafulyon Tepesi'ne doğru ilerledi. Stratejik konumdaki Racu ilçesine yönelik operasyon da karadan ve havadan sürüyor. Afrin'i kuşatma harekâtı dün havadan ve karadan yoğun şekilde devam etti. Kuzey, Doğu ve batıdan sekiz noktadan Afrin topraklarında ilerleyen ÖSO destekli özel operasyon timleri, harekâtı terör örgtünün tuttuğu stratejik dağlık ve tepelik bölgelere doğru genişletiyor. Bülbül kasabasını alarak geniş bölgede kontrolü sağlayan TSK ve ÖSO güçleri, kasabanın çevresindeki tepelik alanlar ve bayrak dikilen Darmık Dağı'nın eteklerindeki hedeflere ilerledi.
Milliyet 
 
Okullar Sütle Açılacak 
'Okul Sütü' programı kapsamında 32 bin okulda, 6 milyon öğrenciye, 200 mililitre ambalajlı süt dağıtımına eğitim öğretim yılının ikinci dönemiyle birlikte yarın başlanıyor. Öğrencilere pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada üç gün süt dağıtılacak. Bu dönem öğrencilere toplam 55 bin ton süt verileceği açıklandı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı, ilkokul ve bazı özel öğretim kurumları öğrencilerine 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri süt dağıtımı yapılacak. Süt sevkıyatları oda sıcaklığında, ambalaj bütünlüğüne zarar vermeyecek şekilde, illerde il okul sütü komisyonu ve il milli eğitim müdürlüklerinin organizasyonuyla yüklenici veya alt yüklenici tarafından gerçekleştirilecek.
Hürriyet

DÜNYA 
Çavuşoğlu: Abd'nin Kararı Yok Hükmünde 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Antalya'da bir araya geldi. İki bakan, Türkiye ile Filistin arasında yapılan 10 milyon dolar tutarındaki hibe anlaşması çerçevesinde 3,5 milyon dolarlık birinci dilim teslimat belgesini imzaladı. "Samimiyetle, inanarak Filistinli kardeşlerimizin acısı bizim acımız, davaları bizim davalarımızdır" diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar Filistinli kardeşlerini hiç bir zaman yalnız bırakmadıklarını ifade etti. İki bakan ortak basın toplantısı düzenlerken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi terör listesine eklemesine ilişkin, "ABD terör konusunda bu kadar hassassa PKK/YPG terör örgütüne verdiği desteği kesmesi gerekir. Bu karar terör konusunda ABD'nin çifte standardının başka bir örneğidir" dedi. Çavuşoğlu, "Bu karar, Filistin liderliği tarafından kınanmıştır ve bizim için yok hükmündedir" dedi. ABD'nin aldığı bu kararın zamanlamasının oldukça manidar olduğunu dile getiren Maliki ise, kararın, Filistinliler arasındaki barışın sağlandığı bir zamana denk geldiğinin altını çizdi.
Milliyet

Almanya'da Sancılı Süreçte Sona Gelindi 
Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki 'büyük koalisyon' görüşmeleri devam ederken sürecin bugün tamamlanması bekleniyor. Ancak görüşmelerde sağlık politikası ve istihdam piyasası ile ilgili bazı konularda henüz anlaşma sağlanamadığı ve sonucun haftaya kalabileceği ifade ediliyor. Öte yandan yapılan son anketler, görüşmelerin hem Şansölye Angela Merkel'e destekte, hem de SPD'nin oy oranında düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Alman Radyolar Birliği'nin (ARD) son anketi Merkel'in dördüncü kez başbakan olması konusunda ülkenin bölündüğünü gösteriyor. Anket Merkel'e desteğin düştüğü gösterdi. Merkel'in tekrar başbakan olmasına yüzde 51 olumlu bakarken, bu oran altı ay önce yüzde 70'ler seviyesindeydi. Ankete göre yüzde 46 da Merkel'in başbakanlığına karşı çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 71'i ise koalisyon hala kurulamadığı için bu durumdan rahatsız olduğunu söyledi.
Milliyet

'Kazanmaması İçin Her Şeyi Yapmalıyız' 
FBI-Trump düellosunda yeni bir viraj dönüldü. Trump, ekibinden bir yetkili hakkında FBI'ın yetkisini kötüye kullanarak yasadışı biçimde casusluk yapmakla suçlandığı Kongre'nin iç yazışması üzerindeki gizliliği kaldırdı. ABD Başkanı Donald Trump ile ekibinin seçim kampanyası sırasında Rusya ile gizli anlaşmalar yaptığı ve Rusya'nın ABD başkanlık seçimine Trump lehine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili FBI soruşturmasına güvenilemeyeceğine dair bugüne değinki en önemli kanıt, kamuoyunun bilgisine sunuldu. Trump, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Devin Nunes ile ekibi tarafından hazırlanan 4 sayfalık iç yazışma üzerindeki gizliliği kaldırdı. Buna göre mart ayındaki emekliliğini beklemeden 4 gün önce istifa eden FBI Direktör Yardımcısı Andrew McCabe, komisyona verdiği ifadede, Trump'ın kampanyasının dış politika danışmanı Carter Page hakkında elektronik takip başlattıklarını kabul ediyor.
Vatan

Surıyelı Muhalıfler Rus Savaş Uçağını Düşürdü 
Suriye'de Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait SU- 25 taarruz uçağı, terör örgütü El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el-Şam tarafından seyyar uçaksavar füzeyle düşürüldü. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki operasyon sırasında meydana gelen olayı doğruladı ve uçağın muhalif çetelerin eline geçen Amerikan yapımı 'MANPADS' füzesiyle vurulduğunu açıkladı. Uçağın düşürüldüğü İdlib bölgesinde misilleme amaçlı kapsamlı hava harekatı gerçekleştirilirken, en az 30 militan etkisiz hale getirildi. Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim üssünden yapılan açıklamada, pilotun düşen uçaktan sağ kurtulmayı başardığı ancak yerde teröristlerle çatışmaya girerek teslim olmadığı için öldürüldüğü kaydedildi. Olayın Türkiye'nin denetimindeki İdlib'deki çatışmasızlık bölgesinde meydana geldiği ve pilotun bedeninin Rus tarafına teslim edilmesi için militanlarla ortaklaşa görüşmeler başlatıldığı da belirtildi. Açıklamada, hayatını kaybeden pilotun adı verilmedi. Uçağın yaklaşık 4 bin metre irtifada vurulduğu aktarıldı. Rus uçağına yönelik füze saldırısını, bölgede faaliyet gösteren Heyet Tahrir el-Şam örgütü üstlendi. Örgütün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, füzenin İdlib vilayetine bağlı Sarakib şehrinden atıldığı bildirildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: Euro 4,7044-4,7063
Sterlin: 5,3309-5,3339
Gram Altın: 161,6027-161,6959

Yatırımcının Gözü Hissede 
ABD'de cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam Verisi sonrasında borsalarda tam bir panik havası yaşandı. Zirve seviyelerinde seyreden borsalarda bir anda satışlar gelmeye başladı. Günlük değer kayıpları yüzde 2'yi aşarken S&P 500 haftayı yüzde 3.66 ve Dow Jones Endeksi yüzde 3.91 oranında değer kaybıyla tamamladı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre Tarım Dışı İstihdam 200 bin artarak 180 bin seviyesindeki beklentiyi geride bıraktı. Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 2.9 artarak beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bu veri, 2009 yılından bu yana en güçlü yükselişini kaydetti. Açıklanan veriler FED'in 2018'de faiz oranlarını üç kez artıracağı yönündeki beklentilerin dörde çıkabileceği ihtimalini gündeme getirince panik de arttı. Borsalarda satışlar görülürken Korku Endeksi VIX, 11 seviyesinden 17'ye yükseldi.
Milliyet

Anadolu Yakasında Ev Ve Ofisi Buluşturdu 
Anadolu yakasında hem konut, hem de ofis pazarını buluşturan Ümraniye, bu konudaki gelişimini Uluslararası İstanbul Finans Merkezi'yle yeni bir boyuta taşıyor. 2B arazilerinin imara açılmasıyla yeni bir gelişim dalgasına da hazırlanan ilçede, metro yatırımları ise fiyat artışlarını destekliyor. Anadolu yakasının geçmişten bugüne önemli gelişim hattı olan Ümraniye, ana arterlere yakınlığını sağlayan ulaşım yollarıyla güçlendirdiği erişimi sayesinde son yıllarda beyaz yakalının da taşınma grafiğinde ilk sıralarda bulunuyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Değerleme Uzmanı Güneş Özçelik, Ümraniye'nin yerleşim için tercih edilmesi ve iş alanlarının da bölgeye entegre olmaya başlamasının ilçeyi Anadolu yakasındaki merkezlerden biri haline getirdiğine dikkat çekti. Özçelik, bölgenin TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yakınlığının yanında 3. Köprü'ye bağlantılı olmasıyla ulaşılabilirlik açısından avantajlı olduğunu anlattı. Özçelik, "Ümraniye'nin erişilebilirliğini önemli derecede artıran Üsküdar- Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ilk etabı olan Üsküdar- Yamanevler etabı faaliyete geçti. Hattın, Üsküdar Marmaray istasyonu ve Altunizade metrobüs istasyonu ile bağlantısının sağlanması ile Anadolu ve Avrupa yakaları arasındaki ulaşıma da alternatif doğdu" dedi.
Milliyet

Azerbaycan'ın Not Görünümü 'Durağan'a Çıktı 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın yabancı para cinsinden kredi notunun "BB+" seviyesinde onaylandığı, not görünümünün de "negatiften" "durağana" çekildiği bildirildi. Açıklamada, ülkede makroekonomik istikrarın geçen yıl yakalandığı belirtilirken, petrol fiyatlarındaki toparlanmanın ve sıkılaşan mali ve parasal politikaların Azerbaycan'ın para birimini sağlamlaştırdığı ifade edildi. Bunun da enflasyon oranını hafifleterek geçen sene yüzde 12.9 oranına düşürdüğüne dikkat çekilirken, petrol fiyatlarının sabit kalması durumunda Azerbaycan'ın para biriminin gelecek 2 yılda değişmesinin beklenmediği kaydedildi. Azerbaycan'ın cari fazla verdiği vurgulanırken, petrol gelirlerindeki artışın da altı çizildi.
Vatan

İhracat Karnemiz Birincilikle Dolu 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk ihracatçıların 2017 karnesine ilişkin yaptığı açıklamada, Türk şirketlerinin dünya ihracatında 1'inci olduğu pek çok üretim alanı bulunduğunu ifade etti. Büyükekşi, en çok ülkeye ürün satan sektörün mobilya olduğunu, bu sektörün 177 ülkeye mobilya gönderdiğini, 2'nci sırada gelen demir çeliğin 172 ülkeye ihracat, 3'üncü sıradaki camın 165 ülkeye ihracat yaptığını söyledi. Dokuma halıda, kadın takım elbisede, bluz ve gömlekte, inşaat demirinde, radyatörlerde dünyada 1'inci olduğumuzu belirten Büyükekşi, "Otobüs ve minibüste dünyada 3'üncüyüz. Bulaşık makinesinde dünyada 4'üncüyüz. Çamaşır makinesinde 5'inciyiz. Televizyon ihracatında 7'nciyiz. Erkek takım elbisesinde, buzdolabında yine 8'inciyiz. Deri ve köseleden giyim eşyasında 9'uncuyuz. Elektrikli ısıtıcılarda 9'uncuyuz. Yük taşımaya yönelik ticari araçlarda 9'uncuyuz. Motor parçalarında 10'uncu sıradayız" ifadelerini kullandı. Büyükekşi, 2000-2017 döneminde en az 1 yıl ihracat yapan firma sayısının 201 bin 651 olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiç ara vermeden ihracat yapan firma sayısı maalesef 4 bin 577, yüzde 2.2'lere geliyor. Söz konusu firmalar, 2017'de ihracatın yüzde 52'sini gerçekleştirmiş. Yani, 2017 yılında 70 bin firma ihracat yapmış. Yüzde 52'sini 4 bin 577 firma yapmış. Geri kalanı da yüzde 48 ihracatı gerçekleştirmiş" şeklinde konuştu.
Vatan

Pıyasalara Faiz Baskısı 
Borsada kâr satışları görülürken döviz ve faiz tarafı daha sakin. Türkiye'nin Afrin operasyonu devam ederken piyasalar bu yöndeki gelişmelere tepki vermiyor. Etkileri hissedilmese de Suriye konusundaki gelişmeler yakından izleniyor. Doların değer kaybıyla birlikte ABD ve Almanya uzun dönemli faiz oranlarındaki yükseliş sürüyor. Son günlerde referans olarak görülen ABD ve Almanya uzun dönem tahvil faiz oranlarındaki yükseliş, çıkış trendlerini sürdüren borsalara kâr satışları olarak yansımaya başladı. Alternatif iki yatırım aracının aynı yönde hareket etmesi piyasa işleyişi bakımından çok sürdürülebilir bir durum değildi zaten. Önceki dönemlerde ABD tahvil faiz oranlarındaki yükseliş dolara değer kazandırırken gelişen ülke para birimlerine ve tabii ki TL'ye değer kaybı olarak yansırdı. Geçen hafta sonuna kadar neredeyse faiz yükselişini pek umursayan olmadı dense yeridir. Ancak yüzde üç seviyesi geçilirse başta gelişen ülkeler olmak üzere diğer piyasalara daha derin etkileri beklenebilir.
Hürriyet

POLİTİKA
Yiğitsen Açıkla 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bitlis İl Kongresi'nde İsmail Eren Kapalı Spor Salonu önünde kendisini bekleyen vatandaşlara ve partililere hitap etti. Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Erdoğan, özetle şunları kaydetti: İşte 14. gün, silahlı kuvvetlerimiz Afrin'de. Afrin'de benim halkıma, milletime zulmeden, benim Bitlis'imde adeta mezarlıklarda mahkemeler kuran o PKK'ya, PYD'ye, o YPG'ye oraları mezar etti mi? Onlara 'bu ülkede bizim halkımızın, milletimizin huzurunu kaçırmayın. Eğer milletimizin huzurunu kaçırırsanız, bak sizin başınıza F16 oluruz, helikopterlerimizle, tanklarımızla, toplarımızla sizi o inlerinizde yok ederiz' demiştik. O kurdukları mahkemeler, o sahte mezarlar şimdi nerede? İla cehenneme zümera. Şunu unutmayın, korkaklar zafer anıtı dikemez. Oradaki dağlar hamdolsun alınmaya başlandı. Şimdi Afrin'e doğru ilerliyoruz, az kaldı ama sizin müjdeleriniz onların onurudur, gururudur, heyecanıdır.
Milliyet
 
Bu Ne Aymazlık? 
Ak Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tekirdağ il kongresinde yaptığı konuşmada, "Zeytin Dalı Harekâtı'nın ne olduğunu anlamak istemeyenler Türkiye'ye öyle veya böyle bu harekâtla ilgili kara propaganda yaparak, maalesef algıyı değiştirmeye çalışıyorlar" dedi. Yıldırım, dün partisinin 6. olağan il kongresine katılmak üzere Tekirdağ'a geldi. Yıldırım, kongrenin yapıldığı Atatürk Spor Salonu'nun dışında bekleyen vatandaşlara hitap etti. Yıldırım, partisinin Tekirdağ 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında da Tekirdağ'ın "Mustafa Kemal, Namık Kemal, Yahya Kemal olmak üzere üç Kemal'in memleketi" diye bilindiğini ve Cumhuriyet'in, bağımsızlığın, mücadelenin başladığı ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişindeki en büyük başarıyı ortaya koyan bir şehir olduğunu dile getirdi.
Milliyet
 
Kılıçdaroğlu Yeniden! 
CHP'nin 36. Olağan Kurultayı 'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 790 oyla 5'inci kez seçildi. Rakibi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 447 oyda kaldı. Divan Başkanı'nın Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı kurultayda Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu yeterli imza sayısı 127'ye ulaşamadığı için aday olamadı. Kurultay Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin eşleriyle birlikte yan yana oturmasıyla birlik görüntüsü verilerek başladı. İki adayın konuşmasını yapmasından sonra imza krizi çıktı. 166 delegenin imzası ile aday olan Muharrem İnce için verilen imzalardan 49'unun mükerrer olduğu ve Kılıçadoğlu için de verildiği anlaşıldı. İnce'nin taraftarları, skandalı kurultay divanı önünde sloganlar atarak protesto etti.
Vatan

SPOR 
Dacka Affetmıyor 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 17. hafta mücadelesinde Galatasaray Odeabank, sahasında konuk ettiği Darüşşafaka'ya 89-77 yenilmekten kurtulamadı. Galatasaray, pota altı sayılarıyla başlayarak 11-4 öne geçse de, rakibine oranla bu alanda çok daha geniş rotasyonu bulunan Daçka, hücumda top dağılımını daha tempolu yapıp 10-0'lık seriyle kontrolü ele aldı, Wilbekin'ın üçlükleriyle ilk çeyreği 21-17 önde kapadı. Farkı 6 sayıya çıkaran rakibine karşı 4 kısaya dönerek tempos u n u artıran Galatasaray, Daç ka'nın 11'de 7 üç sayı isabetine rağmen soyunma odasına sadece 2 farklı geride gitti: 42-40. 26. dakikada 56-50 geride olan Galatasaray, Hendrix'in 4. faule ulaşmasıyla boyalı alanda iyice sıkıntıya girdi. Bunun açığını alan savunması ile kapatmaya çalışan ancak rakibinin tam 13 üç sayı isabetiyle bitirdiği maçta bunu başaramayan ev sahibi, son çeyreğe 69-57 geride girdi. Çok rahat oynamaya başlayan ve hem içeriden hem dışarıdan skor bulmayı sürdüren Darüşşafaka, Okben ile farkı açıp maçı 89-77 kazandı.
Milliyet

Kartal'da Kırmızı Alarm 
Bursaspor deplasmanında kaybedilen 2 puan, Beşiktaş Yönetimi'ni harekete geçirdi. Siyah-beyazlılar, Başkan Fikret Orman'ın takımla daha da yakından ilgilenmesi konusunda fikir birliğine vardı. Şampiyonluk yarışında yaşanan kayıpların son bulmasını isteyen yöneticilerin bu konuda Başkan Orman'la bir görüşme yaptıkları ortaya çıktı. Siyah-beyazlı yöneticilerin önerisini yerinde bulan Başkan Orman'ın hiç vakit kaybetmeden Teknik Direktör Şenol Güneş ile bir araya geleceği belirtildi. Şampiyonluk şansının artık büyük bir risk altında olması nedeniyle kulüpte 'kırmızı alarm' vermeye hazırlanan Fikret Orman'ın, Güneş ile baş başa uzun bir görüşme yapacağı bildirildi. Takımdaki tüm sıkıntıları öğrenecek olan Orman'ın çözüme yönelik radikal kararlar almaya çalışacağı vurgulandı. Başkan Fikret Orman'ın özellikle takım içerisinde gruplaşma olup, olmadığı üzerinde duracağı öğrenildi. Böyle bir durumda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını yakın çevresine söyleyen Başkan Fikret Orman, tüm takıma Şenol Güneş'in arkasında olduğu mesajını da net biçimde verecek.
Milliyet

"Sihirli Değnekle Gelmiyoruz" 
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, sorunları çözme adına bu göreve talip olduklarını söyledi, ara transfer döneminin kısa olmasının kendileri adına handikap oluşturduğuna vurgu yaptı. Değişimin her zaman iyi olduğuna işaret eden Başkan Cengiz, "Takımımızda istediğimiz amatör ruh. Sen profesyonelsin, ücretini alıyorsun. Düzgün alamıyor olabilirsin şu anda ama biz, terinin son damlasına kadar sahada mücadele eden sporcular istiyoruz. Biz onlara profesyonelliğin gerekliliklerini yani maddi koşulları sağlamakla yükümlüyüz" dedi. Ara transfer döneminde Galatasaray'ın sessiz kaldığı yönündeki eleştirilere cevap veren Başkan Cengiz, bir programda sarf ettiği dünya yıldızlarının geleceği yönündeki sözlerine de açıklık getirerek, "Ben aynı programda diyorum ki, mazbatayı aldığımız günden sonra devir teslim ile birlikte bize kalan 3 iş günü... 3 iş gününde siz kimi, nasıl getireceksiniz, nasıl bir mantıkla onu bağdaştırdılar anlamadım. Dediğim şu; Galatasaray bir dünya takımıdır, her zaman bünyesinde en az 2 dünya yıldızı olmak zorundadır. Yoksa ara transfer döneminde 3 günde ben Superman'i getireceğim demek zaten anlamsız olur. Yine de biz elimizden geleni yaptık" yorumunu yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme