5 Şubat 2018 Pazartesi

05.02.2018 Genel Gündem

05.02.2018

GÜNDEM
Arzumuz Tam Üyelik 
İtalyan La Stampa gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la yapılan mülakata iki sayfa ayırdı ve manşetten 'AB, bizi içeri al' başlığıyla verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Papa'ya ziyareti öncesinde Avrupa'nın kapısını çaldığı ve bir yandan da Afrin başta olmak üzere Türkiye'nin düşmanlarıyla mücadelesini sürdürdüğü" yorumu yapıldı. 'Türkiye'nin AB üyeliğine halen inanıp inanmadığı' sorusunu Erdoğan, şöyle yanıtladı: "Türkiye aday ülke olarak yükümlülüklerini yerine getiriyor ancak üyelik süreci tek başımıza ilerletebileceğimiz bir süreç değil. AB'nin de üzerine düşeni yapması gerekir. Bize verilen sözlerin tutulması lazım. AB, katılım müzakerelerinde hem önümüzü tıkıyor hem de sürecin ilerlememesinin sorumlusu bizmiş gibi gösteriyor. Bu haksızlıktır. AB üyesi bazı ülkelerin Türkiye için farklı alternatifleri gündeme getirmeleri de bir haksızlıktır. Türkiye'nin arzusu, AB'ye tam üyeliktir. Bunun dışındaki seçenekler, bizleri tatmin etmekten uzaktır. AB'den beklentimiz, önümüzdeki suni engellerin bir an önce kaldırılması ve yapıcı bir tutum izlenmesidir. Türkiye'nin üyeliği iç siyasi hesaplara kurban edilmemelidir.
Hürriyet


Hedefteki 9 Tepe 
Zeytin Dalı Harekatı'nda 16. gün geride kaldı. Türkiye sınır hattında yer alan Bülbül kasabasında tamamen kontrolü sağlayan TSK ve ÖSO kuvvetleri, dağlık ve tepelik bölgelere doğru ilerliyor. Küçük Darmık'a bayrak dikilmesinin ardından ÖSO kuvvetleri desteğinde özel eğitimli komando birlikleri, terör örgütünün ana üs ve silah yığınağının bulunduğu Büyük Darmık'a doğru ilerliyor. Engebeli ve geçit vermez patikalardan ulaşılan dağlık bölgeye ÖSO ve özel kuvvetler, yürüyerek ulaşmaya çalışıyor. Büyük Darmık'taki PYD/PKK hedefleri önceki gün ve dün karadan obüsler, tanklar, füzeler; havadan ise F 16 savaş uçakları tarafından gün boyu bombalandı. ÖSO ve özel kuvvetlerin hedefinde sınır hattından Burseya'ya, buradan Büyük Darmık'a ulaşan dağlık bölgede PYD/ PKK'nın elinde bulunan 9 stratejik tepe yer alıyor. Tepelerde mevzilenen YPG'lilere yönelik önceki gün ve dün gün boyu savaş uçakları, obüs topları ve tanklarla nokta atışları yapıldı. Obüs saldırıları gece de sürdü. Tepelerin alınması ile Afrin ve Raco bölgesine harekat hız kazanacak. Dağlık bölgelerde yer alan YPG'nin eğitim kampları, tünelleri, geçiş yollarının alınmasına yönelik nokta operasyonları ise dün devam etti. Özel kuvvetler ve ÖSO gruplarının dağlık bölgelerde ilerlemesi bölgeye döşenen Rus mayınları nedeniyle beklenen oranda gerçekleşemiyor. Harekata katılan savaşçılarla birlikte ön cephede görev alan mayın uzmanı ekipler mayınları etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Kilis'in karşısında yer alan Afrin'in Şeran beldesinden Bülbül bölgesine doğru yayılan harekat kapsamında Şeltah, Şeyh Horoz, Dersavan, Arapviran köyleri ile Küçük Darmık dahil üç tepe ele geçirildi. Büyük Darmık'a doğru kapsamlı harekat planı yapılıyor.
Milliyet

Kahramanlara Veda 
Uzman Çavuş Ali Yılmaz (25) Afrin'de vuruldu. Bekar olan 3 yıllık asker Yılmaz Bitlis'te görev yaparken Zeytin Dalı Harekatı'na katıldı. Ailesi Ispartalı'ydı. Yılmaz'ı son yolculuğuna 10 bin kişi uğurladı. Cenaze namazını, kendisiyle aynı adı taşıyan dedesi Ali Yılmaz kıldırdı. Dede Yılmaz, namazı kıldırdıktan sonra 'Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi. Bedr'in aslanları ancak bu kadar şanlı idi. Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın. Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın. Ey şehit, oğlu şehit. İsteme bizden makber, avucunu açmış bekliyor seni yüce peygamber' dizelerini okudu. Namaz sonrasında baba Süleyman Hilmi Yılmaz, şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun başına geldi. Tabuta sarılıp elini süren baba Yılmaz'ın ardından anne Emine Yılmaz ve diğer yakınları da tabuta sarılıp okşadı. Tabutun üzerine mavi komando beresi kondu. Şehit Yılmaz'ın baba evinin önünde bulunan caddenin adı Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın talimatı üzerine değiştirildi. Cenazede bir yakını da tabuta sarılarak 'Ali'm, kuzum' diye ağladı.
Vatan

DÜNYA
Mısır'dan İsrail'e 'Vur' İzni İddiası 
Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, İsrail'in son 2 yıldır Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Mısır hükümetinin de onayıyla terör örgütü DEAŞ ve bağlantılı gruplara karşı 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini ileri sürdü. Habere göre İsrail operasyonları, 31 Ekim 2015'te bir Rus yolcu uçağının bombayla düşürülmesinin ardından başladı. Saldırıda 224 kişi hayatını kaybetmişti. Amerikalı ve İngiliz yetkililere dayandırdığı haberinde New York Times, İsrail'in hava saldırılarının kamuoyundan gizlendiğini bildirdi. Buna göre Mısır'daki hava operasyonlarına katılan İsrail insansız hava araçlarının üzerinde herhangi bir işaret olmuyor. İsrail savaş uçakları ve helikopterlerinin de simgeleri örtülüyor.
Hürriyet

Yeni Nükleer Doktrine Çin Ve İran Da Tepkili 
ABD'nin yeni nükleer silahlanma doktrinine Rusya'dan sonra Çin ve İran da tepki gösterdi. Çin Savunma Bakanlığı, ABD'nin dün yayınladığı Nükleer Durum İnceleme Belgesi'ne tepki göstererek, bu ülkeye "soğuk savaş zihniyeti"ni bırakma çağrısı yaptı. Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, ABD Savunma Bakanlığı'nca (Pentagon) yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi'nde Çin'in nükleer gücü konusunda çarpıtma ve abartma yapıldığını savunarak, bu rapora kesinlikle karşı çıktıklarını söyledi. Ülkenin ulusal savunma politikasını "savunma" ve "barışçıl gelişme" yönünde yürüttüklerini belirten Rın, herhangi bir zaman ve durumda nükleer silahları ilk kullanan taraf olmama ilkesine bağlı kaldıklarını kaydetti.
Hürriyet

Rusya'dan 'Jet' Operasyon 
Önceki gün İdlib'de, bölgede Suriye ile birlikte harekata katılan bir Rus Su-25 uçağının düşürülmesi sonrasında Moskova'nın tepkisi ve kızgınlığı sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, uçağı vuran füzenin atıldığı bölgeye saldırı düzenlendiğini ve 30 militanın öldüğünü bildirirken, uçağın düşürülmesi olayını Heyet Tahrir Şam örgütü üstlendi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus savaş uçağını vuran füzenin fırlatıldığı El Nusra kontrolündeki bölgeye hassas silahla saldırı düzenlediği, bu saldırıda en az 30 militanın öldüğü kaydedildi. Rus vekil Viktor Vodolatskiy de, Sputnik ajansına yaptığı açıklamada, Suriye Özel Kuvvetleri'nin Rus Su-25 uçağını düşüren militanların öldürüldüğü bölgede çalışma yaptığını belirtti. Vodolatskiy, "Suriye Özel Kuvvetleri, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından öldürülen MANPAD'e (taşınabilir hava savunma füzeleri) sahip militanların bulunduğu bölgede bir çalışma yürütüyor. Bölgede MANPAD unsurlarının bulunması halinde, bu silahların nereden, hangi fabrikadan ve ne yolla sevk edildiğini önümüzdeki günlerde öğrenebileceğiz" dedi.
Milliyet

Komşuda 'Makedonya' Protestosu 
Yunanistan'ın başkenti Atina'da yüz binlerce kişi, Makedonya ile yaşanan 'isim sorununa' ilişkin gösteri düzenledi. Yunan ve Makedon hükümetleri arasında 'isim sorununa' yönelik müzakerelerde, 'Makedonya' ifadesi geçen muhtemel yeni bir isme karşı çıkan göstericiler, kentin merkezi Sintagma Meydanı'nda, "Makedonya Yunandır, Makedeonya'dan elinizi çekin" yazılı pankartlarla Yunan bayrakları taşıdı. Yunan kilisesinin de destek verdiği gösteriye birçok rahip ve din görevlisi katıldı. Meydanda bir konuşma yapan ünlü besteci ve siyasetçi Mikis Theodorakis, Yunan hükümetinin "Makedonya" ifadesi geçen bir ismi kabul etmemesi ve bu konuda referanduma gitmesi gerektiğini savunarak, "Bizim de oyumuzla NATO ve Avrupa Birliği üyesi olmak istiyorlar. Sonra bizi daha güçlü bir şekilde tehdit edecekler. Eğer, geri adım atarsak trajik sonuçları olacak bu kadere mahkum oluruz. Makedonya her zaman Yunandı ve öyle olacak" dedi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7744-3,7753
Euro: Euro 4,7044-4,7063
Sterlin: 5,3309-5,3339
Gram Altın: 161,6027-161,6959

Davos'ta Zayıftık 
İsviçre'nin Davos kentinde her yıl yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nun 48. toplantısına Türkiye'nin sadece iki bakanla katılması "düşük düzeyde temsil" tartışması yaratırken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önümüzdeki toplantılar için bu konuda hazırlık yapacaklarını söyledi. Zeybekci, "Davos'un etkisi azalmadı, sadece dönüştü. Biz bu yıl düşük temsil edildik. Liderler ve güçlü STK'larla orada olmalıydık" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM'deki sohbetinde, ocaktaki zirveyi değerlendirirken, Türkiye'nin az sayıda siyasetçi ile düşük düzeyde temsil edilmesi ve Davos'un etkisinin azaldığı iddialarına şu yanıtı verdi: "Biz Davos'ta çok verimli görüşmeler yaptık. Ben Davos Zirvesi'nin etkisinin azaldığını düşünmüyorum, ama Davos artık farklı bir platforma dönüşüyor. Bizim de bunun gereğini yapmamız lazım. Bu kez, alt düzeyde temsil edildik. Bir çok ikili görüşmeye rağmen, daha üst düzeyde ve daha kalabalık bir toplulukla temsil edilmenin önemini de gördük. Cumhurbaşkanı ve başbakanın yanı sıra, güçlü meslek örgütleri ve STK'ların Davos'a katılımının yeniden canlandırılması lazım. Böylesine büyük bir yapıyla katıldığı zaman, hem ikili ilişkiler, hem ekonomiyle ilgili başlıklarda, daha çok sonuç alma imkânı bulunuyor. Bu konuda çalışma yapacağız. Davos'a katılımın arttırılması konusunda çalışma yapacağız. Bundan sonraki süreçte daha farklı olacak."
Hürriyet

Her 100 Araçtan 2'sini Üretıyoruz 
Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır lokomotifi olan otomotiv sanayii, 2017 yılını hem üretimde hem de ihracatta tarihi rekorlar kırarak kapattı. Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) açıkladığı 2017 yılı verilerine göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 13 artarak 1 milyon 674 bin adede ulaştı ve yaklaşık yarım asırlık Türk otomotiv sanayisi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak tarih yazdı. Yıl bitmeden 1 milyon barajını aşan otomobil üretimi ise 2017 yılı ocak-aralık döneminde, bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 1 milyon 121 adet olarak gerçekleşti. Türk otomotiv sanayinin yaptığı otomobil üretimi, son 10 yılda neredeyse 2 katı büyüme ile bir başka başarı olarak ön plana çıktı.
Hürriyet

'Torba'dan Çalışana Ne Çıkacak 
2 Şubat 2018 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna gelen Torba Kanun tasarısı ile çalışma hayatında önemli düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Torba Kanun kreş yardımından, ikale sonrası ödenen tazminatlara, bekar asgari ücretlinin vergi dilimi nedeniyle yaşadığı kayıptan, geriye dönük prim teşviklerinden yararlanmaya, asgari ücret desteğinden otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemine kadar birçok konuda düzenleme içeriyor. En önemlisi ise Torba Kanunla getirilen yeni teşvik. Dolayısıyla imalat ve bilişim sektörleri dışında sağlanan teşvikin tutarı 2018 yılı için otuz gün üzerinden SGK'ya bildirilen bir kişide 700.1 TL olacaktır. İmalat ve bilişim sektörlerinde 30 gün üzerinden SGK'ya bildirilen bir kişi için bu tutar 2.209,5 TL'yi geçmemek üzere prime esas kazanç üzerinden hesaplanacaktır. Teşvik süresi teşvikten yararlanan her bir sigortalı için 12 ay olarak belirlenmiştir. İşe giriş tarihi itibarıyla 18 yaşından büyük kadınlar, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkekler ve İŞKUR'a engelli olarak kayıtlı bulunan kişiler için 18 ay olarak uygulanacak.
Milliyet

Türk Milyoner Sayısında 18 Bin Kişilik Artış Var 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi (bankaya para yatıran kişi) sayısı, 2017'de bir önceki yıla göre 18 bin 105 kişi artarak 126 bin 969'a yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı geçen yıl 2016'ya kıyasla 18 bin 105 kişi artarak 126 bin 969'a ulaşırken, toplam mevduatları da 835 milyar 621 milyon lira oldu. Bu dönemde milyonerlerin mevduatlarının 424 milyar 237 milyon lirası yerel para cinsi, 408 milyar 209 milyon lirası döviz tevdiat hesabı, 3 milyar 175 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu. Milyoner başına düşen ortalama mevduat da yaklaşık 6 milyon 581 bin lira olarak hesaplandı. Türkiye'de hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası olan mudi sayısı 2016 yılında 108 bin 864, bu mudilerin bankalardaki toplam mevduatı 715 milyar 313 milyon lira düzeyindeydi.
Milliyet

Türk Ticaret Merkezleri Dünyaya Yayılacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı kredilerin 2017'de önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini, bunun devam ettirileceğini belirtti. Bakan Zeybekci, Türkiye'nin ihracatını artırmak için önemli rol oynayan yurt dışındaki Türk Ticaret Merkezleri'nin sayısının artması için de çalışma yapıldığına işaret etti. Bu merkezlerin kurulmasına 3 milyon dolara kadar destek verdiklerini dile getiren Nihat Zeybekci, şunları kaydetti: "Türk Ticaret Merkezleri'nin dünyanın hemen hemen her yerinde çok güçlü bir şekilde yer almasını istiyoruz. Bazı yeni düzenlemeler yapacağız. İnşallah şu anda 14 merkezimiz var dünyada, çok daha hızlı bir şekilde dünyanın her yerinde bunlar olacak."
Vatan

POLİTİKA
  447'nin Şifreleri 
CHP'de mükerrer imza tartışmalarının damga vurduğu 36. Olağan Kurultay'da önceki gün, Kemal Kılıçdaroğlu, 447 oy alan rakibi Yalova Milletvekili Muharrem İnce karşısında 790 delegenin oyu ile beşinci kez genel başkanlığa seçildi. Bu sonuç, önemli ipuçları barındırıyor. Daha önce gerekli imzayı topladığını açıklayarak genel başkan adaylığını ilan eden Muharrem İnce, önceki gün salona Kılıçdaroğlu'nun partilileri selamlaması için yapılan platformdan girerek psikolojik üstünlük kazandı. Oysa, İnce platformda yürürken henüz adaylığı kesinleşmemişti. İnce, bunun ardından ikinci hamlesini yaparak, faaliyet raporu için aldığı söz hakkını 70 dakikalık adaylık konuşmasına çevirdi. İnce'nin hiçbir müdahaleye maruz kalmadan yaptığı konuşmasının odak noktasını parti yönetimi ve Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştiriler oluşturdu.
Hürriyet 

'Çapulculara İtibar Etmeyin' 
Başbakan Binali Yıldırım, Kilis'te Suriye'den atılan roketler yüzünden hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Temaslarının ardından valiliğe geçen Yıldırım burada 'Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününden bu yana Hatay'a 60, Kilis'e 34 olmak üzere 94 roket ve füze saldırısı yapıldığını ve 7 sivil vatandaşın şehit olduğunu, 113 kişinin de yaralandığını açıkladı. Terör örgütlerine silah veren ülkeleri çok iyi bildiklerini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Müttefik diye düşündüğümüz bazı ülkelerin ne yazık ki bu terör örgütleriyle iş tutuyor olması milletimizi ve bizi ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Bugün atılan füzelerin, atılan roketlerin ve terör örgütlerinin elindeki silahların nereden geldiğini çok iyi biliyoruz. Onun için dost bildiğimiz bu ülkelere bu vesileyle bir kez daha buradan diyoruz ki; terör örgütleriyle düşüp kalkmaktan vazgeçin. Devletler, devletlerle iş yapar. İnsan öldürmekten başka meziyeti olmayan, aşağılık terör örgütleriyle hiç bir yere varamazsınız. Hiç bir terör örgütünü yok edemeyeceğiniz gibi bölge insanının da sempatisini, güvenini kazanamazsınız. Türkiye, dostluğuna çok önem verir ama ülkemize husumet gösteren, düşmanlık gösterenler de şunu da çok iyi bilsin ki bu da karşılıksız kalmaz ve nitekim kalmıyor da."
Milliyet

SPOR 
En İyi Maçımızı Kazanamadık 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Gençlerbirliği karşısındaki oyundan memnun kaldı. Sarı-lacivertli teknik heyetin bu sezonki en iyi futbolun oynanmasına rağmen kaybedilen 2 puanın üzüntüsünü yaşadığı aktarıldı. Maç öncesi yapılan taktik planlamanın sahaya neredeyse kusursuz yansıdığının altını çizen teknik heyet aynı şekilde yola devam etmek zorunda olduklarını ifade etti. Sarı-lacivertliler, 6 hafta içinde Başakşehir, Beşiktaş ve Galatasaray ile karşılaşacak. Bu maçları kazanabilecek güçte olduklarını düşünen teknik heyet, en önemli faktörün son 3 haftadaki oyun olduğunu vurguladı. Göztepe, Trabzonspor ve Gençlerbirliği maçlarında 5 puan alınsa da sergilenen oyunun sıradaki kritik müsabakalarda avantaj oluşturacağı kaydedildi. Yaşanan sakatlıklar teknik heyeti sıkıntıya sokan en önemli unsur oldu. Bu nedenle omurga tamamen değişti. Defans, orta saha kurgusu ve hücum hattındaki bu sıkıntılara rağmen oyun üstünlüğü sürdü. Ancak yedek kulübesi çok zayıfladı.
Milliyet

Demir Perde 
Galatasaray da modaya uydu. Beşiktaş ve Fenerbahçe'den sonra dün önce Medipol Başakşehir berabere kaldı.. Akşam ise Yeni 4 Eylül Stadı'nda Sivasspor'a konuk olan Galatasaray kaybetti ve lider olma fırsatını kullanamadı. Samet Aybaba yönetimindeki Demir Grup Sivasspor, sahasında Beşiktaş ve Başakşehir'den sonra Cim-Bom'u da eli boş gönderdi. 89'da Tolgahan yumruklarıyla topu uzaklaştırmak istedi. Sinan Gümüş önünde bulduğu topu harika bir plaseyle kaleye yollarken Medjani topu çizgiden çıkardı. Uzatmada Sinan yakın mesafeden çerçeveyi bulamadı ve maç 2-1 bitti.
Milliyet

Takır Takır Oynamalıyız 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, büyük bir avantaj kaybettiklerini söyledi, sadece üç puan değil, psikolojik üstünlüğü de kaçırdıklarını dile getirdi. Terim, "Maçtan önce gelen fırsat acaba bize değişik etki etti mi diye düşünüyorum. Bu gerilim 'Kazanırsak lider olacağız' durumunu herhalde kaldıramadık diye düşünüyorum. Çünkü geldiğimden beri hiç böyle kötü maç oynamadık. Burada üç puanı kaybettiğimize mi üzüleyim, liderliği kaçırdığımıza mı üzüleyim yoksa oyun kalitesinin bizim oyunumuzun altında kaldığına mı üzüleyim ki ben üçüncüye daha çok üzüldüm. Maalesef Galatasaray normlarının altında kaldık" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme