7 Şubat 2018 Çarşamba

07.02.2018 Genel Gündem

07.02.2018
GÜNDEM
Afrin Yolu Temizleniyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Afrin'de ilerleyişi devam ederken, Reuters'in Suriyeli bir komutana dayandırarak verdiği "Rejim güçlerinin Halep ve İdlib bölgelerinde yeni hava savunma unsurları ve uçaksavar füzeleri konuşlandırdığı" yolundaki haberi, "Esad rejimi Zeytin Dalı harekâtı kapsamında Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına kapatıyor mu?" sorusuna neden oldu. Hürriyet'e konuşan bir yetkili, "Bu konuşlanma, Suriye içindeki Rusya güçlerine yönelik, radikal unsurlar tarafından drone'la veya diğer insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılabilecek olası saldırılara karşı bir önlem olabilir" iddiasında bulundu. Aynı yetkili, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın açıkladığı gibi Afrin üzerindeki hava sahasının Türk uçaklar tarafından kullanımında sorun olmadığını savundu. Ocak ayı başında Rusya'nın Suriye'de Hmeymim ve Tartus'daki üslerine 13 İHA ile saldırı yapılmıştı.
Hürriyet 


Özür Yoksa Elçi De Yok 
İngiliz Financial Times gazetesi, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Cornelis Van Rij'i resmen geri çekmesine ilişkin haberinde, Ankara'da görev yapan üst düzey bir yetkilinin açıklamasına yer verdi. Laura Pitel imzalı haberde ismi açıklanmayan yetkili, Ankara'nın Lahey hükümetinden Türk bakanların sınır dışı edilmesi için özür beklediğini, ancak Hollandalı yetkililerin tatmin edici bir yanıt vermediklerini kaydediyor. Yetkili "Özür dilemelerini umuyorduk" diyor. "Diplomatlarımız bir çözüm bulmak için uğraşıyordu. Hollandalılar çeşitli tekliflerle geldiler, ancak bunlar yeterli değillerdi." Konuyla ilgili bilgilendirilen bir kişi de gazeteye "Hollandalı diplomatların Türk mevkidaşlarına geçmişi geride bırakmalarını tavsiye ettiğini" söyledi. Hollanda'nın Türkiye'nin ülkede Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin kampanya yürütmesine karşı çıkması üzerine, 11 Mart 2016'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni verilmemiş ve Almanya'dan karayoluyla Rotterdam'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya zorla geri gönderilmişti. Bu gelişmeler, iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu.
Vatan 

Uyuyan Devi Uyandırdılar! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün AK Parti grubunda yaptığı konuşmada savunma sanayii konusundaki ilerlemeye dikkat çekti ve Türkiye'nin tazelenerek ilerlediğini ifade etti. Geçen hafta yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında 55 projenin karara bağlandığını, yakın zamana kadar "yapılamaz", "mümkün değil" denilen projelerin tamamlandığını anlattı. "Yurt içinde ve yurt dışında çok önemli askeri operasyonlar yürüttüğümüz şu dönemde, savunma sanayi projelerimiz çok daha kritik hale gelmiştir. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmediğimiz taktirde bize verilen bir vidanın dahi yeri geldiğinde baskı, hatta şantaj malzemesine dönüştürüldüğünü gördük" dedi ve ABD'nin son olarak Cumhurbaşkanlığı korumalarına silah vermeme kararına gönderme yaptı. Erdoğan, şöyle devam etti: İşlerine gelmeyince bize tabanca vermeyenlerin, diğer silahlar konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu ve olabileceğini az çok hepiniz tahmin edersiniz. Kritik savunma sanayi ürünlerimizin kendi imkanlarımızla üretme işini belirli bir düzeye getirmemiş olsaydık, şu anda ne halde bulunurduk. Açıkçası bunu düşünmek bile istemiyorum. Bunun için son toplantımızda şöyle bir karara vardık: Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı, sistemi acil durumlar haricinde kesinlikle dışarıdan hazır olarak almayacağız. Gerekirse daha çok zaman harcayacak, hatta gerekirse daha çok para harcayacak ama mutlaka kendi tasarımlarımızı, ürünlerimizi, sistemlerimizi geliştireceğiz.
Vatan 

DÜNYA 
Turizm Cennetinde Siyasi Kriz 
Hint Okyanusu'nda bin 200 adadan oluşan bir ülke olan Maldivler'de siyasi kriz baş gösterdi. Nüfusu yaklaşık 420 olan turizm cennetinde, iktidar kavgası yaşanıyor. 2013 yılında tartışmalı oy kullanımının olduğu bir seçimle iktidara gelen Maldivler Devlet Başkanı Abdulla Yamin Abdül Gayyum, Yüksek Mahkeme'nin geçen hafta hapisteki muhalif liderlerin serbest bırakılmasına ve milletvekilliğinden atılan 12 kişinin görevlerine iadesine hükmetmesi üzerine kararlara uymayacağını belirterek, önceki gün olağanüstü hal ilan etti. Dün de Yüksek Mahkeme'den iki yargıç ve Maldivler'in eski devlet başkanlarından Mamun Abdül Gayyum gözaltına alındı. Gözaltına alınan Mamun Abdül Gayyum, Maldivler Devlet Başkanı Yamin'in baba tarafından kardeşi. 1978'den 2008'e kadar ülkeyi yöneten Mamun Abdül Gayyum, kardeşine karşı muhalif saflara geçmişti. Maldivler lideri Yamin Abdül Gayyum, Yüksek Mahkeme'nin koltuklarına geri dönmelerine izin verdiği 12 vekilin 85 üyeli parlamentoya yeniden girmesi halinde azledileceğinden endişe ediyor. Bu vekiller, Yamin'in en yakın müttefiklerinden biri olan Meclis Başkanı Abdullah Mesih Muhammed'in başkanlıktan indirilmesine destek vermişti.
Hürriyet 

Ruhani: Üçlü İşbirliği Devam Etmeli 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, telefonda Suriye ve İran'ın nükleer programını görüştü. Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Suriye'deki durumu değerlendiren Putin ve Ruhani görüşmede, Rusya, İran ve Türkiye arasında Astana sürecine dair yürütülen başarılı iş birliğine işaret etti. Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni de değerlendiren iki liderin, kongrede, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de siyasi çözüme yönelik kararlar alındığı konusunda hem fikir oldukları belirtildi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Ruhani ise, "Putin, üç ülkenin devlet başkanları olarak Suriye ve diğer bölgesel konularda yakın gelecekte bir zirve düzenlenmesi ihtiyacı hisettiğini söyledi" dedi. Tahran, Moskova ve Ankara'nın Suriye'ye istikrarın gelmesi ve terörizmle mücadele için işbirliğinin önemine değinen Ruhani, "Bu işbirliği geçmişteki gibi ve Suriye halkının teröristlere karşı nihai zaferine kadar güçlenerek devam etmeli" dedi.
Milliyet

Trump'a Avukat Engeli 
ABD Başkanı Donald Trump'a, devam eden Rusya soruşturması bağlamında avukatları tarafından Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ile görüşmemesi tavsiyesinde bulunulduğu bildirildi. New York Times'ın konuyla ilgili bilgi sahibi dört kaynağın ifadelerine dayandırdığı haberine göre, geçmişte kendisiyle çelişen açıklamalar yaptığı bilinen Trump'ın Mueller ile sohbet şeklinde görüşme yapmasına avukatları karşı çıktı. Kamuoyuna Mueller ile görüşmek istediğini ilan eden Trump'ın, buna karşı çıkan avukatlarıyla ters düştüğü, avukatların ABD Başkanının müfettişlere yalan söylemekle suçlanabileceğinden endişe ettiği belirtildi. Mueller ile görüşmenin reddedilmesi, Özel Yetkili Savcının, Trump'ı soruşturma kurulu önünde ifade vermeye çağırma ihtimalinin önünü açıyor. Bunun aynı zamanda Trump'ın gizleyecek şeyleri olduğuna ilişkin suçlamalar dahil siyasi sonuçları olabileceği tahmin ediliyor.
Milliyet 

Lüks Otomobilleri Hurdaya Çıkarttı 
Filipinler'de geçen yıl Gümrük Bürosu'nca el konulan onlarca 'kaçak' lüks otomobil, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin talimatıyla buldozerle ezildi. Ezilen araçların arasında Porsche, Mercedes, Jaguar ve Corvette gibi lüks markaların bulunduğu açıklandı. Hurdaya çıkartılan bazı araçların fiyatının 110 bin doları aştığı vurgulandı. Duterte, araçların ezilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bunları hurdacılara verin. Onların böyle arabaları olmaz ama bunlardan bir şeyler yapılabilirler, örneğin oyuncak" diye konuştu. Filipinler Gümrük Bürosu'nun geçtiğimiz yıl 2.93 milyon dolarlık kaçak araca el koyduğu, toplamda ise el konulan malların değerinin 866 milyon doları bulduğu kaydedildi. Duterte konuşmasında, "Filipinler'de vergi kaçırmaya çalışmak işe yaramaz, bu yüzden bunu bırakın, asla başarılı olamayacaksınız" ifadelerini kullandı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7655-3,7668
Euro: 4,6648-4,6664
Sterlin: 5,2563-5,2597         
Gram Altın: 160,9710-161,0810

Roket Atılan Bölgelere Faizsiz Kredi 
Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı devam ederken, teröristlerin roket saldırılarının hedefi olan sınır illerinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Yıldırım, Kilis ile Hatay'ın sınır ilçelerinde yaşayan vatandaşlara faizsiz kredi verilmesi konusunda kabine üyelerine talimat verdi. Yıldırım, başkanlığında önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu'nda, Zeytin Dalı Harekatı'nda son durum ele alındı. Yıldırım, toplantıda haftasonu Hatay ve Kilis'te yaptığı temaslar hakkında kabine üyelerine bilgi verdi. Edinilen bilgiye göre, Yıldırım ziyareti sırasında çok duygulandığını anlattı. Toplantıda teröristlerin roket saldırılarından Kilis ile Hatay'ın sınır illerinin olumsuz etkilediği değerlendirildi. Roket saldırılarıyla birlikte yaşanan tedirginliğin bölgede ekonomik ve sosyal hayatı da olumsuz etkilediği vurgulandı. Başbakan Yıldırım'ın, Kilis ile Hatay'ın sınır ilçelerinde yaşayan vatandaşlara faizsiz kredi verilmesi konusunda ilgili bakanların çalışması için talimat verdiği öğrenildi. Toplantıda alınan karara göre, Kilis'in tamamı ile Hatay'ın sınırda bulunan Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde yaşayan vatandaşlara faizsiz kredi desteği sağlanacak. İlgili bakanlıkların yapacağı çalışmanın ardından, Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelecek çalışma, imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.
Hürriyet 

Düşüş Sürer Mi Yoksa Fırsat Mı 
2018 yılının ilk ayında dünya borsalarında yaşanan yükselişin ardından kar realizasyonları başladı. Sert ve hacimli gelen satış dalgaları endekslerdeki kayıpların yüksek olmasına neden oldu. ABD piyasaları olmak üzere tüm piyasalarda sert düşüşler yaşanıyor. Borsa İstanbul da bu düşüşlerden payını alıyor. Ocak ayında yaşanan 121.500 rekorunun ardından başlayan geri çekilme ile düşüş devam ediyor. Haftanın ilk iki gününde 4.244 puan değer kaybeden endeks 113.875 seviyesini test etti. Endeks yeni haftaya satıcılı başladı ve haftanın ilk iki gününde yüzde 3.59 oranında düşüş yaşadı. Bankacılık sektörü haftabaşından bu yana yüzde 3'ün üzerinde değer kaybetti. Holding hisseleri ise yüzde 3.35 oranında değer yitirdi. Hafta başından bu yana yüzde 1.54 ile ulaştırma sektörü endeksteki sert düzeltme hareketinde değer kazanan tek sektör oldu.
Milliyet 

Patronlara İstikrar Mesajı 
Enflasyondaki çift haneli artış ekonominin ana gündem maddelerinden biri haline gelirken, Merkez Bankası enflasyonla mücadelenin süreci hakkında kamu ve özel sektöre bilgi aktarmaya devam ediyor. Yıllık enflasyon hedefinin tutmaması nedeniyle ocak ayı sonunda hükümete açık mektup yazan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dün de Türkiye Sanayi ve İş İnsanları Derneği'ni (TÜSİAD) ziyaret ederek para politikasının detaylarını açıkladı. Çetinkaya, TÜSİAD'dakikonuşmasında şunları söyledi: "Fiyat istikrarı toplumsal refah ve potansiyel büyüme açısından büyük önem arz etmekte. Fiyat istikrarının bütün iktisadi aktörlerce sahiplenilmesi kalıcı çözümü destekleyecek. TCMB bütün araçlarını fiyat istikrarı doğrultusunda etkin şekilde kullanmaya devam edecektir. Kalıcı fiyat istikrarı için yapısal alanlardaki farkındalık ve ortak çaba adımları sürdürülecek. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek."
Milliyet

Maliye'nin Torbaları Son Hız Devam Edecek 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapılanları beğenmeyenler hiçbir zaman için iş yapmayanlardır. Ülke ekonomisi ve bütçesiyle ilgili 2017'nin başında, ortasında, sonunda ahkam kesenlerin hepsi şu anda suskun" dedi. Ekonomi alanına anında müdahale ederek çözüm geliştirdiklerini, kamuoyu oluşturduklarını ve piyasanın önünü açtıklarını ifade eden Ağbal, "Bugün yerli otomotiv sektörü, rekabet bakımından eğer aracın bünyesine giren bir takım cihazların üzerindeki ÖTV yükünün kaldırılmasını bizden talep etmişse biz de onu yapmak durumundayız. Bu, piyasaya ciddi anlamda bir katkıdır veya trafikte seyreden araçlardan 16 yaş üzerini bir noktada tasfiye etme konusu gündeme gelmişse bizim o düzenlemeyi yapmamız kadar doğal bir durum yok" diye konuştu.
Vatan

Bakanı Kızdıran Robot 
Dünya Güvenli İnternet Günü etkinlikleri kapsamında Ankara'daki Bilim Teknolojileri Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirilen programda, Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ı sahneye robot sunucu Sanbot davet etti. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Arslan, konuşma sırasında güvenli internetin önemine değinerek "Başımıza daha neler gelecek daha neler göreceğiz. Şimdiden robotlar bizi yönlendirmeye başladı" şeklinde konuştu. Programın sunucusu olan robot Sanbot'un sık sık araya girerek konuşmaya müdahale etmesi sonrasında Arslan'ın konuşması yarım kaldı. Sanbot daha sonra da 'Neden bahsediyorsun' deyince Bakan Arslan kızdı ve "Değerli arkadaşlar belli ki birileri robotu kontrol etmek durumunda. Kontrol görevini hangi arkadaşımız yerine getiriyorsa gereğini yapın lütfen" dedi. Bakan, konuşmasına devam ederken robot Sanbot yeniden programlandı.
Vatan

POLİTİKA
  'Yüz Binlerce Bozkurt Afrin'e Gitmeye Hazır' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bozkurt işareti yapan askerlere tepki gösterip Afrin operasyonunu eleştirenlere, tepki gösterdi, yüz binlerce "bozkurt"un hazır beklediğini söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Eğer, yeri gelirse ben de bir bozkurt gibi, en ön safta Afrin'e gider, gerekirse, bu vatana, bu millete taşıdığım canı seve seve feda ve hediye ederim. Bu da millete bir Devlet sözüdür" diye konuştu. Bahçeli, MHP'nin Meclis grup toplantısında özetle şunları söyledi: Teröristlere destek verenler, sınır il ve ilçelerimize isabet eden füzelere ne diyeceklerdir? Camilerimizi vuran alçaklar hala görmezden mi gelinecektir? CHP, PYD'yi temize çıkarma, aklama arayışındadır. Tabipler Birliği isimli PYD/PKK paravan örgütü, savaş bir halk sağlığı sorunudur derken, vatana ihanet suçu işlemiştir. Bu ne kepazelik, nasıl bir satılmışlıktır? Tabipler Birliği Türk düşmanıdır, hekimlerin utancı, hekimliğin yüz karasıdır. Ve de derhal, çok acil, çok seri şekilde hakkında hukuki ve yasal düzenleme yapılmalı ya da kapısına kilit asılmalıdır. Hem doktorum diyecekler, hem de katillerin safına girip sağlıktan bahsedecekler.
Milliyet

Kurultaya Değil Geleceğe Bakalım 
CHP, renkli kurultaylarından birini daha geride bıraktı. 2019 seçimlerine partiyi taşıyacak genel başkan ve yönetimin belirlendiği kurultaydan çıkan tablo, Adalet Yürüyüşü'nü ölçü alan CHP'lilerin daha etkin ve kararlı bir muhalefet partisi görmeyi istediği şeklinde özetlenebilir. Bir önceki kurultayda olduğu gibi Kılıçdaroğlu'nun karşısında aday olan ve 447 oy gibi ciddi bir oy sayısına ulaşan Muharrem İnce'nin konuşmasıyla salonun coşması da bu arayışın göstergelerinden. Yeniden Genel Başkan seçilen Kılıçdaroğlu, kurultaydan sonraki ilk grup toplantısını yaptı. Kılıçdaroğlu ile grup toplantısının ardından, Meclis'teki makamında, Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi ve Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya ile birlikte konuşma imkânı bulduk. Kılıçdaroğlu, kurultayı geride bırakarak, geleceğe odaklanmamak konusunda kararlı bir tutum sergiledi. Sorularımızın önemli bölümünü yanıtsız bıraktı. Kurultayı bir cümleyle özetlemesini istediğimizde, temasına vurgu yaparak, "Adalet ve cesaret" dedi.
Milliyet

SPOR 
Şipşak Tahsilat! 
Galatasaray'da yönetime gelen Mustafa Cengiz'in ne kadar hazırlıksız olduğu, geçtiğimiz günlerde yaşanan olayla ortaya çıktı. Abdurrahim Albayrak, göreve gelir gelmez karşısında acil ödeme yığını bulan Cengiz ve arkadaşlarına kısa vadeli kolaylık sağladı. Koltuğa oturur oturmaz, daha mazbatasını almadan para çalışmasına başlayan Cengiz ve ekibinin imdadına Albayrak yetişti. Futbolculara yapılacak ödemeler, vergi, sigorta ve eski futbolculara yapılacak ödemeler için gereken yaklaşık 25 milyon lira, Sportif AŞ'de başkan vekili olan Abdurrahim Albayrak'tan sağlandı. O sırada Ndiaye'nin transferi henüz tamamlanmadığı için İngiltere'den para gelmemişti. Bu nedenle gelecek paranın yerine nakit aranıyordu. Albayrak yaklaşık 25 milyon lira kasa kolaylığı sağlarken, Ndiaye'den gelecek parayla da kendini garantiye aldı.
Milliyet 

Tek Yol Belanda 
Galatasaray'ın, Ndiaye'nin satılması ve Fernando'nun uzun sürecek sakatlığı nedeniyle orta alanda çok ağır bir darbe yediği, hatta orta alan gücünü büyük ölçüde yitirdiği çok açık ortada... Galatasaray bundan sonra transfer yapamayacağına göre ne yapabilir: Galatasaray'da kadroya baktığınızda "Tek yol Belhanda..." Çünkü Galatasaray orta alanında iki oyuncunun kaybı ile birlikte dinamizmini yitirirken, bu alanı yönetecek bir "şef"in eksikliğini de büyük ölçüde çekiyor. Belhanda'nın fizik gücü yeterli olursa, kalitesi Galatasaray orta alanını, Galatasaray'ın hücum anlayışını organize etmeye yeter de artar bile...
Milliyet

Gençlik Aşısı 
Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final eşleşmelerinin ilk maçında Gençlerbirliği'ni, Vodafone Park'ta 3-1 yenerek ikinci maç için önemli bir avantaj elde Beşiktaş, dünkü karşılaşmadan da 1-0 galip ayrılarak adını yarı finale yazdırdı. Her iki takım, ligdeki maçları nedeniyle dünkü karşılaşmaya yedek ağırlıklı bir kadroyla çıkarken, Beşiktaş ilk golü bulması nedeniyle, oyunu istediği gibi yönlendirdi. İlk 45 dakikalık dilimin, 16. dakikasında Milinkovic gole ilk yaklaşan isim oldu. Gençlerbirliği bu fırsatı değerlendiremeyince, ev sahibi ekip önemli bir fırsatı kaçırmış oldu. Milinkovic gibi Lens de, 23. dakikada yakaladığı fırsatı golle sonuçlandıramadı. Sahadaki gol sessizliğini ise Mustafa Pektemek bozdu. İlk maçta da golle buluşan Mustafa, Caner'in 25. dakikada kullandığı köşe vuruşunu, kafayla ağlara gönderdi: 0-1. Günün şanssız isimlerinden biri olan Lens'in 29. dakikadaki vuruşunu ise, Gençlerbirliği savunması çizgiden çıkardı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme