9 Şubat 2018 Cuma

09.02.2018 Genel Gündem

09.02.2018
GÜNDEM
Bordo Bereliler Şeyh Horoz'da 
Zeytin Dalı Harekâtı'nda sınır kesimlerinde terör örgütü YPG'yi büyük oranda etkisiz hale getiren TSK ve ÖSO güçleri, Şeyh Horoz köyü ve çevresinde bazı stratejik tepelerle üç köy daha ele geçirdi. Harekâtta 20. gün geride kalırken Genelkurmay, bin 28 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'li teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bölgede bir taraftan Afrin'e yönelik büyük saldırı hazırlığı sürerken diğer yandan büyük bölümü kontrol altına alınan sınır hattındaki cephelerde stratejik dağlık ve tepelere yönelik operasyonlara devam edildi. Harekât dün iki askerin şehit edildiği, çok sayıda ÖSO savaşçısının yaralandığı Kilis sınır hattındaki Şeyh Horoz köyü ve tepelerinde yoğunlaştı. Bölgeye ilerleyen TSK ve ÖSO kuvvetlerine, sınır hattından obüsler ve tanklarla destek verildi.
Milliyet
 
Üçlü Zirve Bu Kez İstanbul'da Olacak 
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün telefonda görüştü. Görüşmede, başta Afrin ve İdlib olmak üzere Suriye'deki son gelişmeler ele alındı. Erdoğan'ın Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, Türkiye, Rusya ve İran'ın ilkini Soçi'de gerçekleştirdikleri liderler zirvesinin ikincisinin İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı. İki lider, İdlib'te Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yeni gözlem noktalarının oluşturmasına ivme kazandırma hususunda mutabık kaldıkları görüşmede, Astana süreciyle ilgili fikir teatisinde bulundular. Doğu Guta'daki insani duruma değinen iki liderin, Suriye meselesinde işbirliği ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını da teyit ettikleri öğrenildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün İran'a giderek Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmüştü. Ruhani, ülkesinin bölge sorunlarının çözümü ve kaygıların giderilmesi konusunda Türkiye'yle daha geniş işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirmişti.
Vatan

DÜNYA
Milisler Ypg'yi Abd Onları Vurdu 
Suriye'nin doğusunda petrol zengini Deyrizor'da savaş kızıştı. Geçen yıl SDG'nin DEAŞ'tan aldığı petrol sahalarını ele geçirmek için hamle yapan Esad yanlısı milisler, buradaki bir SDG karargâhına saldırdı. Aynı karargâhta ABD askerleri de bulunuyordu. ABD'li askeri yetkililer, Suriye lideri Beşar Esad yanlısı 500 kadar savaşçının, havan topları, tanklar ve roketlerle, SDG'yi hedef aldığını ve kendilerinin de ortaklarını korumak üzere harekete geçtiklerini bildirdi. ABD ve SDG, havadan ve karadan milislere saldırı düzenledi. Amerikalı yetkililer, Esad yanlısı milislerden yaklaşık 100 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Suriye devlet televizyonu da Amerikan uçaklarının bombardımanını doğruladı ve onlarca ölü olduğunu aktardı. Devlet televizyonu, ölenlerin asker değil milis olduğu bilgisini de paylaştı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Esad yanlısı güçlerin can kaybının 45 olduğunu ve hava saldırısının Haşham yakınlarında gerçekleştiğini duyurdu.
Hürriyet

Almanya'da Taşlar Yerine Oturuyor 
Almanya'da "büyük koalisyon" kurulması adına anlaşmaya varılmasının ardından, partilerde beklenen değişiklikler yaşanıyor. Yeni hükümette Dışişleri Bakanı olacağı açıklanan Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz, parti liderliğini bıraktığını açıkladı. Schulz, başkanlık görevini SPD'nin ilk kadın lideri olmaya hazırlanan Andrea Nahles'e bırakacak. Schulz, "Partinin gençleşmeye ve daha fazla kadına ihtiyacı var. 150 yıl sonra, partimiz nihayet bir kadına emanet" dedi. Reuters'ın haberinde, Schulz'un kararına gerekçe olarak 2. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki en ağır seçim yenilgisini alan partinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu gösterdiği ve SPD'nin ancak yeni bir yüzle toparlanmasının mümkün olduğunu ifade ettiği belirtildi. Koalisyon anlaşması, 20 Şubat- 2 Mart arasında SPD'nin 460 bin üyesinin onayına sunulacak. Anlaşmanın kaderini belirleyecek oylamanın sonuçları 4 Mart'ta açıklanacak. SPD üyeleri, anlaşmayı reddederse Almanya'ya yeniden genel seçim yolu görünecek.
Milliyet 
 
Olimpiyat Öncesi Dediğini Yaptı! 
Kuzey Kore, bugün Güney Kore'de başlayacak "Pyeongchang Kış Olimpiyatları" öncesi, uzun zamandır uluslararası çevrelerde tartışma konusu olan askeri geçit törenini düzenledi. Adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da dün sabah gerçekleşen geçit törenine on binlerce kişinin katıldığını ve yine binlercesinin töreni izlediğini açıkladı. Geçitte, kıtalar arası balistik füze gibi ülkenin stratejik silahlarının da görücüye çıkarıldığı iddia edilirken, sosyal medyadaki görüntülerde törene çok sayıda askerin, zırhlı araçların ve tankların katıldığı görüldü.
Milliyet

Trump'ın Danışmanı 'Dayakçı' Koca Çıktı 
Göreve geldiği günden bu yana ekibinden çok sayıda isimle yollarını ayıran ABD Başkanı Donald Trump'ın yakın danışmanlarından birisi, hakkında ortaya atılan 'aile içi şiddet' suçlanmalarının ardından Beyaz Saray'daki görevinden ayrıldı. Trump'ın kıdemli danışmanlarından Rob Porter'ın eski eşleri Colbie Holderness ve Jennifer Willoughby, Porter'ı evlilikleri döneminde kendilerine şiddet uygulamakla suçladı. İngiliz bulvar gazetesi Daily Mail'e konuşan iki kadın da, Porter'ın evlilikleri süresince kendilerini dövdüğünü ve sık sık hakaret içeren sözler kullandığını öne sürdü. Gazete, Willoughby'nin yüzünde morluklar olan bir fotoğrafını da yayınladı. Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly, konuya ilişkin ilk açıklamasında 40 yaşındaki Porter'a arka çıksa da, olayın büyümeye başlamasının ardından 'Beyaz Saray'da aile içi şiddete yer olmadığını' söyledi. Ardından Porter'ın istifa haberi geldi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8191-3,8207
Euro: 4,6848-4,6861
Sterlin: 5,3266-5,3287         
Gram Altın: 160,7325-161,8301

17.3 Milyarlık Torba 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri başlayan torba tasarının toplam maliyeti 17.3 milyar TL'yi bulacak. Tasarıda en yüksek maliyeti asgari ücret ve diğer istihdam teşvikleri oluşturacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal tasarıya ilişkin yaptığı sunumda, yeni istihdam için getirilen teşviklerin işverenlere önemli bir destek kalemi olacağını söyledi. Böylece işe yeni alımlarda, şartların uyması durumunda, aylık olarak işverenlere 813 TL'lik destek sağladıklarını kaydeden Ağbal, yıl boyunca verilen desteğin ise 10 bin 596 TL'ye kadar çıktığını belirtti. Ağbal istihdam teşvikleri kapsamında yer alan "Bir senden, bir benden" uygulamasıyla da aylık 2 bin 486 TL'lik bir teşvik verdiklerini kaydederken, bu rakamın da yıl genelinde 14 bin 917 TL'ye çıkacağını ifade etti. Ağbal tasarıda verilen teşviklerle ilgili olarak fekalet tellallığı yapanlar bulunduğunu kaydederek, "Bunların hiçbiri geçerli değil" dedi.
Hürriyet

Sanayide Son 5 Yılın En İyisi! 
Sanayi 2017 yılını çok iyi geçirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre üretim 2016 yılına göre yüzde 6.3 arttı ki bu son 5 yılda sanayide görülen en yüksek üretim artışı. Sanayideki üretim artışının lokomotifi elbette otomotiv sektörü. Yılı yüzde 14'lük büyümeyle kapatan otomotiv sektöründe ihracattaki güçlenme rekoru getirdi. Mobilya sektörü de yıllık yüzde 15.7'lik üretim artışı sevincini KDV indirimine borçlu. Aralık 2017'de ise sanayi üretimi artışı yüzde 6.8 olan beklentileri oldukça aştı ve yüzde 8.7'ye yükseldi. Kasım 2017'ye göre ise üretimdeki artış yüzde 0.9. Yılın son çeyreği de yüzde 1.7'lik üretim artışı yaşanmış oldu. Bu ekonominin büyümesinde de güçlü seyrin süreceğini ortaya koyuyor.
Hürriyet

Türkiye'ye Yatırım Yapan Kaybetmez 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerjisa'nın halka arzına gelen yoğun talebin Türkiye ekonomi ve enerji piyasalarına duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirterek, "Enerjisa'nın halka arzıyla ilgili süreç inşallah sektördeki çok büyük bir dönüşümün başlangıcı olur. İnşallah, bu öngörülebilir piyasalarla birlikte bir iki sene içinde Enerjisa'dan üretim tarafında da güzel gelişmeleri duyacağız. Türkiye'ye yatırım yapan hiçbir zaman kaybetmedi" dedi. Albayrak, Hacı Ömer Sabancı Holding ve Alman enerji şirketi E.ON'un hissedarları olduğu Enerjisa Enerji AŞ'nin halka arz gong töreninde konuştu. Mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir enerji piyasasının varlığının, sağlam bir ekonominin olmazsa olmazı olduğunu belirten Albayrak, son 10 yılda ortalama yıllık 55 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştiğine dikkati çekti.
Milliyet

Abd Piyasalarında Neler Oluyor 
Geçtiğimiz hafta ABD piyasalarında ciddi ve ani bir sarsılmaya şahit olduk. Dow Jones endeksi 2 Şubat Cuma'ya 26.000 seviyelerinden başlarken aynı günü 25.500 seviyelerinde kapattı. Pazartesi yüzde 4 üzerinde değer kaybeden endeks salı gününden itibaren kısmi bir toparlama gösterdi. ABD borsalarındaki bu ani sarsıntı tahvil faizlerinde de kendisini gösterdi. Perşembe gününü 2.79 seviyesinde kapatan 10 yıllık tahvil faizi cuma günü 2.84'e fırlarken, haftayı zikzak çizerek geçirdi. Global piyasalarda uzun süredir devam eden pürüzsüz yükseliş ve risk iştahının eninde sonunda bir düzeltme yapması beklenen bir olguydu. Bu tür düzeltmeler sınırlı kaldığı sürece ileride oluşabilecek olası balonların da havasını aldığı için sağlıklı bulunuyor. İktisatçılar ve piyasa uzmanları için bu tür ani sarsıntıların tarihini önceden tahmin edebilmek hemen hemen imkânsız. Ama her şey olup bittikten sonra eldeki veriye bakıp nedenlerine dair olası açıklamalar getirmek çok daha kolay. Hafta içinde konuşan bölgesel Fed başkanları da piyasalardaki gelişmeleri bu çerçevede değerlendirdi ve bu satışların beklenen düzeltmeler olduğunu söyleyerek her şeyin yolunda olduğu ve para politikasından sapma olmayacağı sinyalleri verdi.
Milliyet

Borsada 3 Milyarlık Hızlı Start 
Borsa İstanbul'da 2017'de sessiz geçen halka arz piyasası bu yıla hızlı başladı. 10-11 Ocak'ta halka arz edilen Safkar Ege'nin ardından halk arz edilen Trabzon Limanı, Enerjisa ve MLP Sağlık yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yılbaşından bu yana gerçekleştirilen 4 halka arzda bireysel ve kurumsal yatırımcı, 54 bin 766 hisse senedi aldı. Ocak'tan bu yana gerçekleştirilen halka arz büyüklüğü 3 milyar liraya ulaştı. Trabzon Limanı halka arzında tahsisat sadece yurt içi yerleşik kişilere yapılırken, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan halka arz büyüklüğünün 6 katından fazla talep geldi. Yılın en büyük halka arzı Enerjisa oldu. Yurt içi bireysel yatırımcı, tahsis edilen payların 21 katını aşan tutarda talepte bulunurken, yurt içi kurumsal yatırımcının talebi de tahsisin yaklaşık 7 katı oldu. MLP Sağlık'ın halka arzında 30 yurt dışı kurumsal ile 5 bin 59 yurt içi bireysel ve 69 yurt içi kurumsal yatırımcının talepleri kısmen karşılandı. Safkar'ın halka arzı fiyat aralığı ile talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilen 3 halka arzdan farklı olarak Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satış yöntemiyle gerçekleştirildi.
Vatan

POLİTİKA
 İlanihaye Saklayacak Halimiz Yok 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Afrin'i ve İdlib'i çözeceğiz. Mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına dönsün istiyoruz. 3.5 milyonu herhalde biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz" dedi. Erdoğan, dün 45. muhtarlar buluşmasında özetle şu mesajları verdi: "Şu anda Afrin operasyonunun arkasında ne var? Afrin olayını çözeceğiz, İdlib'i aynı şekilde çözeceğiz ve mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, kendi evlerine dönsün istiyoruz. 3.5 milyonu herhalde biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Onlar da zaten bir an önce kendi topraklarına dönmek istiyorlar. Bir kısmı burada kalabilir ayrı bir konu, ama bu gerçeği de görelim. Zeytin Dalı operasyonu derken bu, sıradan aklımıza gelip de söylenen bir şey değil. Şu an itibarıyla Genelkurmay'dan aldığımız rakam 1028 terörist etkisiz hale getirildi."
Hürriyet

Chp'de A Takımı Mesaisi Suruyor 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 36. Olağan Kurultay'ın ardından yeni A takımını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Kılıçdaroğlu'nun 13 üyeli MYK'ya üç yeni koltuk ekleyebileceği ifade ediliyor. CHP Parti Meclisi (PM) ilk toplantısını yarın gerçekleştirecek. 12 genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreterden oluşan MYK, PM üyeleri arasından belirleniyor. PM seçimlerine Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır ile Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran aday olmamıştı. Kılıçdaroğlu genel başkan yardımcıları; Erdal Aksünger ile Zeynep Altıok'u da anahtar listesinden aday göstermemişti. Böylece MYK'da dört yeni ismin olacağı kesinleşmişti. Kılıçdaroğlu'nun MYK'ya ekleyeceği dört yeni ismin dışında iki ya da üç genel başkan yardımcısını da değiştirebileceği kulislerde konuşuluyor. Bu çerçevede; Haluk Koç, Seyit Torun, Veli Ağbaba, Çetin Osman Budak, Lale Karabıyık, Bülent Tezcan ve Öztürk Yılmaz'ın MYK'da devam edeceği dillendiriliyor.
Milliyet

SPOR 
Durmak Yok Yola Devam 
Pyeongchang kentinde 23.'sü düzenlenen Kış Olimpiyatları'nda Türkiye adına ilk müsabaka geride kaldı. Fatih Arda İpçioğlu, kayakla atlama normal tepe dalında Türkiye adına, oyunlar tarihinin ilk atlayışını gerçekleştirdi. 57 sporcunun katıldığı elemelerde yarışan İpçioğlu, beklediğini bulamadı ve 79 metrelik atlayışı sonrasında 68.2 puan ile son sırayı alarak, finallere kalamadı. Alman Andreas Wellinger, 103 metre ile bu kategoride ilk sırayı aldı. Olimpiyat oyunlarının bayrak töreniyse dün Pyeongchang Olimpiyat Köyü'nde gerçekleştirildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener'in başkanlık yaptığı milli kafilenin de yer aldığı törende, Türk bayrağı göndere çekilerek İstiklal Marşı okundu.
Vatan 

Talıcsa'ya Milli Piyango 
Anderson Talisca resmen Brezilya Milli Takımı'nın listesine girdi. 2018 Dünya Kupası için nihai kadrosunu belirlemeye çalışan teknik direktör Tite, Talisca'yı oyuncu havuzuna dahil etti. Talisca'nın geçen ay yakaladığı çıkışı göz ardı etmeyen Tite ve ekibi, özel bir çalışma sonunda harekete geçti. Federasyonun bünyesinde oluşturulan Futbolcu Araştırma ve İzleme Bölümü tarafından siyah-beyazlı futbolcunun istatistikleri, maç görüntüleri, bu sezon ile geçtiğimiz sezon elde ettiği başarıları ve bütün kişisel bilgileri Tite'ye sunuldu.
Milliyet

Kupa Gosterisi 
Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final etabında Galatasaray, ilk maçta 2-2 berabere kaldığı Atiker Konyaspor'u rövanşta 4-1 mağlup etti ve yarı finale yükseldi. Sahaya as kadrosu ile çıkan Galatasaray, rövanş mücadelesini ne kadar önemsediğini gösterdi. Özellikle ilk on dakikada rakibine çok iyi bir baskı yapan sarı-kırmızılılar, Konya'daki müsabakada olduğu gibi pas hatalarına bir çare bulamayınca pozisyon üretemedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme